Geestelijke volksgezondheid op de bres voor de massamens üoxv Dynamofabriek in perceel van voormalige Nemogra L Eenzaamheid in alle tijden RAO Variété bleek over goede krachten te beschikken Jh houd het bij en met recfen '*HOXY?...Ja i Agenda De heer Kaiser sprak over geloofsverstarring Ontwikkeling nog stc Lezers spreke u G. SOECKER Veel levens werden jong verknoeid Klaverjastornooi voor de Lig hallen Uitstekende avond in Wapen van Heemskerk Eerste lezing van serie van zes Damclub DWO Jongen van Vlet „geveegd" Koopcontract nog niet getekend Roomboter cakes Roomboter koekjes Boterkoeken Boter Speculaas Inkoopbureau onderneemt vreemde actie Ds Van Wijk leidde „Le Corbeau" in LUXE VOORWERPEN VOOR RAMPGEBIED Congres in Utrecl VRIJDAG 16 OCTOBER 1963 In onze moderne maatschappij, die de mens boven het hoofd begint te groeien is de klacht ,.Ik hen maar een nummer" er één die gretig in gang vindt. Over de hele wereld zijn er tientallen millioenen die on weerstaanbaar het gevoel hebben slechts een nietig onderdeeltje in deze samenleving te zijn, dat zonder enig bezwaar gemist zou kunnen wor den. Het zijn niet alleen de fabrieksarbeiders, die vaak terecht deze klacht uiten, maar evenzeer de ontelbare „werkers met de witte boord", die alleen door grote inspanning op den duur een promotie kunnen maken, die hun gevoel van gemist te kunnen worden, wat minder knel lend maakt. Meestal lukt dat niet. De concurrentie op de arbeidsmarkt is te groot en dan dreigen vele van deze levens, met de gezinnen die zij gevormd hebben, zoal niet ten onder te gaan, dan toch aan levensvreug de in te boelen. „Ik ben maar een nummer. Op mij Iet toch niemand. Ik ben alleen maar goed om te werken. Ik Goed beschouwd is het niet een klacht van deze tijd, maar één van alle tij den. Want als men eerlijk is en men een blik in het verleden slaat, in de eeuwen dat de slavernij nog een nor maal verschijnsel was. dan moet ieder zinnig mens toch wel tot de conclusie komen dat het toen al precies zo was. Sterker nog: Verstoken van wat wij „sociale gerechtigheid" noemen en overgeleverd aan despotische machten was de gemiddelde mens van vroeger misschien veel meer een slaaf en num mer in zijn tijd dan nu. Maar er is met vroeger één kardinaal verschil. In deze tijd waarin de moderne „wetenschap pen" als de psychologie, de psychiatrie, de sociologie cn ook de medische weten schap zich in ontzaggelijk snel tempo ontwikkelen, zijn zij het die zich eigen lijk en diepgaand met het probleem van de mens zijn gaan bezighouden. In wezen komt dat probleem neer op wat het altijd was: Eenzaamheid. De mens van alle tijden is eenzaam ge weest cn heel vaak, in de meeste ge vallen zelfs, heeft hij niets geweten waardoor. De sterkeren lukte het zich aan dit gevoel te ontworstelen. De zwakken bleven zwak. De laatste tien tallen jaren is zoals wij zeiden de we tenschap van de menselijke geest ech ter zo gegroeid, dat wij in staat zijn hem te begrijpen. Wij weten thans, dat onopgeloste jeugdproblemen zich later in het leven op funeste wijze kunnen wreken, dat opvoedingsfouten fataal kunnen zijn en dat de mensen elkaar door liefdeloosheid of ook alleen maar door domheid zulke zware lasten kun nen opleggen (zelfs in gezinsverband) dat zij er later onder dreigen te be zwijken. Maar hét voornaamste is dat ook de toegepaste wetenschappen als de op voedkunde, de zielsgeneeskunde cn de wetenschap over de hygiëne van de geest zo veel terrein beginnen te win nen, dat de „gewonde" mens weer uit zijn eenzaamheid los gepeuterd en blij en gelukkig gemaakt kan worden. Het verheugende hierbij is te beden ken dat er organisaties ontstaan zijn, die ieder mens persoonlijk kunnen hel pen. Dat wil wat zeggen in onze we reld, waarin alles zich (zeggen wij) massaficeert. De honderden bureaux in ons land, die zich bezig houden met de opvoeding, de maatschappelijke zorg, met huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, met sexuele problemen, zij allen be schikken over een staf van personeel die zich uiteindelijk alleen maar ten doel stelt iedere in de knoei geraakte „massamens" te helpen. Iedereen kan naar zo'n bureau toe stappen en nimmer zal hij daar een gesloten deur vinden. Deze instellingen zijn in ons land verenigd in de „Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid". Alle gezindten en stromingen zijn hier in vertegenwoordigd en toch timmert deze Federatie niet aan de weg. Dat ligt helemaal niet in haar lijn. Zij werkt meer ondergronds. Dat deed zij zelfs toen zij gisteren, gedurende zes uren in het Wapen van Heemskerk films vertoonde, films die alleen maar door een klein publick werden gezien. Dat publiek bestond uit artsen, psy- (Advertentie tng. Med.) chiaters, verpleegsters, leden van de rechterlijke macht, mensen uit de jeugdbeweging en journalisten. Het doel van deze middag was om te laten zien dat de federatie beschikt over filmisch instruct'cmateriaal dat problemen uit het leven van kinderen en mensen belicht. Maar dan ook echte problemen. Niet zoals wij iedere dag in de bioscoop be schouwen. Geromantiseerd en met een happy end. Wij hebben op deze film middag geen enkele „he-man" gezien, geen enkele „glamour-girl" en geen meter film was pikant. Wij zouden ons ronduit verveeld heb ben als we practisch' niet ieder ogen blik oog in oog hadden gezeten met de trieste en alledaagse problemen, die het leven van ontelbaren dreigen te vergallen: De sleur in het huwelijk, het ongezeggelijke of het verlegen kind, de luie man die niet lui is, maar „vlucht" uit angst voor het veeleisende leven. De sombere jongeman en het meisje dat een onverschillige stiefvader kreeg. Neen, een mooie middag is het voor de genodigden niet geweest. Men is weggegaan met een wrang gevoel in het hart. Zeker, de films waren perfect. Enkele waren zelfs in prachtige kleu ren opgenomen en voor zover het kin derproblemen en hun oplossingen be trof waren zij soms wel even vrolijk, maar het doel, de aanwezigen wat dich ter tot de narigheid van hun medemens te brengen, zijn zij niet voorbijgescho ten. Toch waren de films nog niet sprekend genoeg. Daarvoor waren het tenslotte ook films. De grote krachts inspanning. het aanvoelingsvermogen, de grote kennis waarover vakmensen moeten beschikken om de ontspoorde mens weer op de rails te zetten, kunnen nu eenmaal onmogelijk op een paar honderd meter celluloid vastgelegd worden. De rolprenten, die alleen beschikbaar gesteld worden om lezingen van des kundigen te onderstrepen, zijn en kon den ook niet anders bedoeld zyn dan als illustratief materiaal. Toelichting, vooral waar het buitenlandse films, die niet van een Nederlandse tekst waren voorzien betrof, was bij deze serie dan ook dringend nodig. Het meest hebben ons getroffen de twee producten die betrekking hadden op problemen van volwassenen. Het waren „Feeling of hostility" en „Fee ling of depression" (Gevoelens van vijandschap en zwaarmoedigheid), ge vallen van twee jonge mensen die door een verkeerde opvoeding onmaatschap pelijk dreigden te worden en die alleen door gesprekken met een psychiater weer energie en levenslust geïnjec teerd konden worden. Oorzaken en gevolgen werden in beide films op duidelijke wijze weer gegeven. Over de andere films zou nog veel te vertellen zijn. Wij willen het hierbij echter laten, daar in de toekomst ve len nog in de gelegenheid zullen wor den gesteld om onder deskundige lei ding deze documentaires in de ware zin des woords na te beleven. De Alkmaarsche Klaverjasclub I.K. „In 't Klein" organiseert, evenals vo rige jaren, een Klaverjastornooi in 't Wapen van Heemskerk, waarvan het batig saldo bestemd is voor alle patiënten van de Lighallen en de Zweedsche Paviljoens. De wedstrijd wordt gehouden op 5 November a.s. en het bestuur hoopt dat het weer op de welwillende medewerking van de middenstanders zal mogen rekenen. Klaverjassers kunnen zich voor het tornooi opgeven bij onderstaande adressen: J. Smit, Nieuwesloot 131, Alkmaar; Wed. Admiraal, Bierkade 17 (clublokaal), Alkmaar; H. v. d. Sluis, Hoeverkade 11, Alkmaar; J. Busch, Kanaaldijk 38, Alkmaar. Het inleggeld bedraagt 60 cent per per soon. Het in groten getale opgekomen publiek, bestaande uit militairen en burgcr- introducé's, heeft gisteravond in Het Wapen van Heemskerk enige bijzonder genoegelijke uren beleefd. Er is daar genoten, van goede conference, muziek en zang gebracht door liet RAO-variétégezelschap onder leiding van de kapi tein J. W. F. van Ewijk. De Dienst Welzijnszorg Leger heeft daarmede aan getoond, dat het mogelijk is om naast beroepsgezelschappen dienstplichtigen met veel succes te laten optreden. Een belangrijk aandeel hierin had Renée Sleeswijk Jr, die met zijn geestige conference en komische creaties bewees de voetsporen van zijn vader in alle opzichten te volgen. Hij en het accordeon-duo „De Twee- co's" veroverden reeds direct stormen derhand de zaal, die de potpourri van bekende schlagers dapper meezong. In Bert Schutte, verscheen het even beeld van Lou Bandy, compleet met strohoed op de planken. Zijn originele voordrachten en praatjes en zijn lied „Zoek het geluk niet bij de sterren" verwierven een enthousiast applaus. Joop van Wagtendonk, die reeds di verse radio-successen op zijn naam heeft, bleek een uitstekende clarinettist te zijn, die zijn weg zeker zal vinden. Renee Sleeswijk Jr. heeft als de Oosterse fakir Ali en verkleed als een 16-jarig Engels meisje met rood haar, de lachsalvo's door de zaal doen klin ken. Het RAO Rhythm Kwartet onder lei ding van Dave Maris en met Ton Lu- casscn van het Radio Swing College als drummer en solist bracht een groot deel der aanwezigen in extase. Mr. Hitany, overdag een ijverig ser geant van de LSK, ontpopte zich als een uitstekend goochelaar, die naarstig met brandende sigaretten, ballen en touw jongleerde. De drie Vineta's be wezen ware mond-accordeoh-virtuozen te zijn. Mario Rhigetti, een onderofficier der KL. die meermalen voor de microfoon door de organist Johan Jong wordt begeleid, riep met zijn Italiaanse liede ren herinneringen op aan Benjamino Gigli doch in de Desertsong en in „Sterren stralen overal" toonde hij ook het Engelse en het Nederlandse reper toire goed te beheersen. Hans Cordan zou als dansende, goo chelende en muzikale clown ongetwij feld een engagement in een wereld circus kunnen krijgen. Er is misschien in deze zaal tevoren nimmer harder gelachen dan gister avond, een compliment dat deze jonge soldaat zeker toekomt. Na de pauze kwamen alle spelers van dit wakkere, met de uiterste zorg geselecteerde groepje nogmaals met evenveel succes voor het voetlicht en presenteerde het RAO Rhythm Quartet ditmaal tot een quintet versterkt en gekleed in mantilla's en sombrero's een grote Zuid-Amerikaanse show, de te gelijkertijd in Het Gulden Vlies optre dende Malando waardig. De woorden van dank, die sergeant le klasse G. Mulders van de DWL aan het slot tot kapitein van Ewijk en zijn jongens richtte, gevolgd door een or kaan van applaus van het publiek, waren zeker de tolk 'van de dankbaar heid van alle bezoekers. Dit gezelschap, dat onlangs nog in Parijs voor het NAVO-personeel is op getreden, zal binnenkort twee maal voor de microfoon en eenmaal voor de televisie verschijnen. De kwaliieii van ROXY geeft de doorslag. Wat een geurige tabak! Elke ROXY is een volmaakt genot en een weldaad voor de keel. Daarom hoor je ook steeds: (Advertentie Ing. Med.) VRIJDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: Een dorpsschandaaltje (14 j.) HARMONIE THEATER, 8 uur: De Storm (14 j.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De te rugkeer van Don Camillo (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: The Quiet man (14 i.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Oost en West. GULDEN VLIES, 8 uur: Cantecleer met Per Luchtpost. HEILOO, raadhuis, 8 uur: raadsver gadering. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Affair in Trinidad (18 jaar). ZATERDAG. VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: Een dorpssehandaaltje (14 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: De Storm (14 jaar), CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: The Quiet man (14 jaar). GROTE KERK, 8 uur: Uitv. Natio naal Muziekcorps van het Leger des Heils. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Toneelavond buurtver. Bloemwijk, GULDEN VLIES, 8 uur: Groninger ver. De Mollebonen. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE. Vrijdag Zaterdag De langdurige en vele onderhandelingen, die de curator van de failliete N.V. Nemogra, mr H. Schuurman, heeft moeten voeren om het nieuwe fabrieks pand op het industrieterrein Noord van de hand te kunnen doen, zijn nu zo goed als zeker met succes bekroond. Zo goed als zeker, want hoewel het koopcontract nog niet is getekend omdat de directie van de Dynamo- en Aggregatenfabriek Dynaf te Hilversum de voorwaarde heeft gesteld, dat de gemeente voor haar technische staf woonruimte verstrekt, mag toch wel wor den aangenomen, dat de koop zal doorgaan en dat de Dynaf binnen korte tijd naar Alkmaar zal verhuizen. Vrijdag Zaterdag 9.09 21.43 10.33 22.14 Te CAMPERDUIN. hoog 9.14 21.48 3.14 15.48 10.38 22,19 4.38 17.19 OOK SOLI DEO GLORIA. Niet alleen Excelsior maar ook Soli Deo Gloria zal morgenmiddag om 5 uur het Nationaal muziekcorps van het Leger des Heils van het station halen. „God is niet die mijnheer op een troon, met of zonder baard, maar Hij is de Minste, de Kleinste, de Geduldigste on wel in een mate als Hij alleen zich permitteren kan". Dit was een Gods-voorstelling, die de heer J. W. Kaiser uit Baarn gisteravond in het Baptistenkerkje aan de Hofstraat uiteen trachtte te zetten en aanvaardbaar te maken. In een rede, die in feite een felle aan val was op practisch alle godsdienstvormen zoals deze zich in de loop der tjjden op onze aarde ontwikkelden, heeft de heer Kaiser getracht door te dringen tot wat zijns inziens de enige reeële achtergrond van deze godsdienst vormen is geweest. Bij W.D.O. werden Donderdag de wedstrijden in de onderlinge ^('inter com petitie met animo voortgezet. Van de 15 wedstrijdpartijen werden er slechts 4 remise. De gedetailleerde uitslagen waren: ïe afd. C. Dammer—G. v. d. Kuyt 2—0, A. BurgertD. J. Heyes 11, D. Kiewitt—J. Schipper 2—0, H. Kruider- R. Zaadnoordijk 1—1, M. J. Langras Jr.W. Piederiet 2—0. 2de afd. H. J. Toepoel—C. Fok 2—0, Jb. Hartog—J. Dik 2—0, J. v. Beekum- A. V. Doorn 20. 3e afd. D. Davelaar—P. Noom 1—1, J. HommaJ. Strijbis 20, P. Noom D. Davelaar 0—2, A. Bosman—J. Jon ker 0—2, J. Jonker—A. Bosman 1—1, E. Venema—C. Louwerens 2—0, C. LouwerensE. Venema 02. Hij begon zijn eerste van zes inlei dingen met er op te wijzen, dat de mens immer getracht heeft, niet zo zeer om de zin van het leven te be grijpen, als wel het leven te beheer sen, een streven, dat als onvermijde lijke consequentie heeft gehad, dat hij misschien met als diepste behoefte de neiging tot houvast, strandde in de rotsvaste overtuiging van de waar heid van zijn eigen geloof. Een geloof, dat hij bereid was met vuur en zwaard te verdedigen. „De diepe tragiek hierbij is te be denken", aldus de heer Kaiser, „dat deze mentaliteit kon ontstaan doordat in de geschiedenis steeds weer men sen opstonden, die, na een wanhopige worsteling om door te dringen tot de essentie van het leven, dezelfde prin cipiële fout maakten, maar door hun persoonlijkheid de massa wisten te beïnvloeden, te hypnotiseren en haar op die manier een houvast gaven, dat geen houvast was. Daze starre figuren hebben altijd tussen God en de men sen gestaan en het vinden van Hem belemmerd". Nadrukkelijk zette de spreker uit een, dat het zoeken naar God en naar de grote werkelijkheid van ons leven vaak niets anders is dan een streven om zelf het* leven te beheersen en het, zoals alleen God dat kan, als een bereiken. eerste persoon enkelvoud te bezitten. „Men heeft dit op philosofische en op technisch-wetenschappelijke manier geprobeerd", aldus -de heer Kaiser, „maar het zal altijd bij een proberen blijven". Wat de mens wel kan is le vensvormen scheppen, maar ais een deel van het Leven zelf zal hij dit nooit kunnen ontraadselen. Dat is ge geven aan een andere dimensie, aan God. Alleen zij, die op latere leeftijd de strijd om te begrijpen en te door gronden en de neiging tot kristallise ring in godsdienst )vormen hebben opgegeven, staan op het punt om God, de al-nederige, al-kleinste en al-ge- duldigste te vinden. Hoewel de heer Kaiser dit niet op merkte. vertoonde zijn uiteenzetting een duidelijke analogie met het woord van Christus, dat degene, die bereid is zijn levensvisie (om Zijnentwil) te verliezen het Leven zal vinden, maar dat hij, die haar krampachtig probeert vast te leggen het onherroepelijk zal verliezen. Een dertienjarige jongen, die op één van de moddervletten die de laatste dagen in de Alkmaarse grachten voort getrokken worden, mocht meevaren werd gisteren doordat hij niet tijdig bukte, onder de Hcilooërbrug van het dek en het water in „geveegd". Hij wist de waterkant op eigen houtje te In totaal hebben zich negen Candida ten voor het fabriekspand aangemeld en dat betekent dus, dat verschillende bedrijven voor Alkmaar als plaats van industrievestiging wel interesse koes teren. Enkele gegadigden, die veron derstelden, dat zij het gebouw tegen billijker condities zouden kunnen krij gen als het in openbare veiling werd gebracht, hebben door deze onderhand se verkoop, nu achter het net gevist. Nadat de verkoop aan de Dynaf offi cieus was geregeld hebben zich op nieuw drie adspirant-kopers voor het perceel bij mr Schuurman vervoegd. De Dynaf heeft al een paar verhui zingen achter de rug. Zij werd te Alk maar opgericht en heeft zich eerst in Beverwijk gevestigd, vanwaar zij naar Hilversum werd overgeplaatst. De fa briek had met het oog op haar uit breiding een nieuw gebouw nodig en BANKETBAKKERIJ LANGESTRAAT 39 ALLEEN TELEFOON 2485 (Advertentie Ing. Med.) In Den Helder is onder de midden stand grote beroering ontstaan door het optreden van een vertegenwoor diger van een Amsterdams Inkoop bureau, de heer J. Barger, die ge tracht heeft een aantal middenstan ders te interesseren voor zijn idee, dat behelst, dat aan de leden van het Inkoopbureau een korting van 10 wordt gegeven. De consumenten die nen a f 2.per jaar lid te worden van het bureau en zouden op ver toon van hun lidmaatschapskaart 10 !/o reductie van de desbetreffende winkelier één uit iedere branche moeten ontvangen. Deze faciliteit was voornamelijk bedoeld voor het marinepersoneel, maar aangezien de heer Barger in Den Helder weinig succes heeft probeert hij thans in Alkmaar een aantal zakenlieden voor zijn plan te winnen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de middenstan der, die deze korting verleent, bij zijn vaste klantenkring ontstemming zal verwekken, afgezien van de vraag of hij in staat is deze beduidende reductie van zijn netto-winst af te trekken. Naar wij officieus vernemen hebben de middenstandsverenigingen heeft dit in plaats van te Hilversum in Alkmaar gevonden, In het Nemogra-pand staan nog eni ge stellingen en een afzuiginstallatie, die nog moeten worden verwijderd. Enkele machines, die nog steeds in het gebouw stonden, zijn deze week ver kocht en gesloopt. De raaf is een vogel die bij de meeste volken een naam heeft met een onheilspellende klank. Er is een Frans spreekwoord dat zegt: Nourris un corbeau, ïl te crèvera l'oeil; het geen wil zeggen dat bij boosaardige mensen het niet altijd opgaat dat wie goed doet ook goed ontmoet. De naam zegt dus dat de film gaat over een duister kwaad dat voortwoekert. Deze woorden sprak ds Van Wijk ter inleiding van de film die gister avond onder auspiciën van de Herv* Filmclub in Cinema Amerlcain ge draaid werk. En hij vervolgde: „We zijn in een rustig Frans provincie stadje, waar de vrede wreed verstoord wordt door „de raaf" die anonyme brieven schrijft. Waarom? Er is een trek in het mensenhart om wanneer wij ons ongelukkig voelen door een gebrek, een gemis of een teleurstel ling ook anderen in het ongeluk te storten, totdat we gaan haten wie we juist zouden moeten liefhebben". We zijn met deze film in het ge bied van de vragen rondom goed en kwaad. De uitwerking is meesterlijk. Als voorbeeld noemen wij de scène na het dictée aan twintig „verdach ten waar de oude dokter tegen zijn jonge collega zegt: „Er moet nu een maal goed en kwaad zijn. Het goede is licht en het kwade zijn schaduw. Maar wat is licht en wat is schaduw?" en dan stoot hij tegen een laaghan gende lamp, die gaat zwaaien en waardoor lange tijd de gezichten, de voorwerpen en zelfs de aardbol, die op de tafel voor de klas staat, afwis selend verlicht en verduisterd wor den.. Wij vertellen U de afloop niet. U zult misschien, net als bij een „thriller" speuren naar de dader en als die ont maskerd is is Uw hart gerust. Het zal U overigens niet meevallen, want de „moraal" van deze film is juist dat Uw hart niet gerust mag zijn. Wij zijn allen schuldig! En het Franse stadje, veilig, ver van ons vandaan, kan immers ook Alkmaar zijn! Te Alkmaar heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt om voor de bewoners uit de rampgebieden voorwerpen van luxe-aard in te zame len, bijvoorbeeld schilderijtjes, thee mutsen en andere zaken die het leven zo zeer kunnen veraangenamen en die niet door het Rijk of het Rampenfonds worden vergoed. Inlevering kan vóór 15 November geschieden by de onderstaande adres sen: Mevr. Wytema—Van der Eist, Emma- straat I. Mevrouw Swanenburg de Veye—Mulder, Nassauplein 5. Mevr. FrielinkNales, Rembrandtstraat 17. Mevrouw Vermeulen—Kraakman, Ly ceumstraat 20. Mevr. Meyer—Sie- wersten, Corn. Buysstraat 58. Mevr. Vos—van Schaik, Juliana van Stol berglaan 12. Mevr. SougéRuijgh, Brouwersstraat 12. Mevr. Holzmuller Teengs, Emmastr. 45. Mevr. King- haar leden tegen deze actie gewaar- ma-Zoutman. Pap-verstraat 10. - schuwd. IMevr. Koot-Kramer, Coornhertkad'e 22. li Gisteren werd In Utrecht het c. - Urgentieprogramma voor platteland" gehouden, georganise. Hoor het convent der algemene plat landsorganisaties. Dit convent is in door de Ned. Bond van Plat landsvrouwen, Alg. Ned. Agraris Bedrijfsbond, het Koninklijk N Landbouw Comité cn de Plattela Jongeren Gemeenschap. De voorzitster mevr prof. C. W. V jinee Prins-Visser schetste in een nuHend woord het doel van het c lei de na niet aUeen in velerlei gvut een achterstand ten plattelai W In gebrek aan begrip bij ander J eh ook zijn op het platteland 1 toren aanwezig, die een goede ontv keling in de weg staan. De heer H. J. Dijkhuis, geneesk dig inspecteur van de Volksgezond* in Groningen en Drente sprak O moeilijkheden en mogelijkheden gezondheidszorg. Vele vooraeninj ?;e de moderne samenleving daai kent liggen nog altijd in mindere h jn het bereik van de plattelani Daarbij werd gedacht aan het kte van huisarts en speciahst, directe h bij ongeval, recht op waterleiding, lering, badhuizen en zweminrichtin Voor vele bewoners van de eilanc de polders en de venen zijn dit nog glippen, waarmee ze bijna niet of vele omwegen in aanraking kon Doch daartegenover staat, ook in de zondheidszorg, op het platteland beter begrip voor gemeenschapszin burenhulp! Bij discussie werd aar drongen op algemeen ten plattela beschikbaar stellen van waterleid en electriciteit. Veel meer vrou1 moeten deelnemg aan het organisa leven. Ook de lichamelijke hygiene huis zal gediend moeten worden. De heer P. de Vries, secretaris N sprak daarna over „Verdediging verrijking van het sociaal-culturele ven ten plattelande". De mogelijkl tot het geven van verschillende ten onderwijs dient te worden ui De nieuwe verlofregeli voor militairen L S Naar aanleiding van Uw artikel de nieuwe verlofregeling voor tan-en, is het mij een niet zo gename behoefte, U het volgc ter kennis te brengen. Ik zelf ben soldaat en ruim maanden in dienst, ken dus ook het bruik, dat van de oude verlofrege werd gemaakt. Wij kregen de zullen U bekend zijn 2 x 24 uur elkaar en 1 x 48 uur. Dit is 4 d( per 3 weken verlof, of 8 per 6 wordt dit 6 dagen per 6 weken. In jaar hebben wij dus 17 dagen mir „Toch zijn de mannen nu beter een tijd, die groot genoeg is voor prachtige vacantie. Als Uw medewerker dus sc dan geldt dat inderdaad voor de categorie die toch alleen long-week-end naar huis ging. is echter zeer gering. Ik weet op grond van mijn en anderer ervaring, dat tenminste 80% g' maakte van het korte 24-uurs ook al kost het vaak vrij veel. Dat de mannen zelf weten, i niet beter uit zijn, blijkt ook v de grote mate van ontevredenheid hen heeft bevangen en waarvan gevolgen zich «p emgte ptaataer hebben geopenbaard, En niet allee soldaten, doch ook de officieren zeer weinig ingenomen met de eens in de veertien dagen naar gezin te kunnen gaan, wat nu hei val zal worden bij velen, die met bij hun woonplaats gelegen zijn. Plaatsing van deze stukken beft niet, dat de redactie met de instemt. Zij acht kennisneming echter van algemeen belang Stelt U zich zelf eens voor, w eens in de veertien dagen thuis Waaróm dan toch zouden zoveel gens toch zulke kosten maken vooral het weekend thuis te ouders, meisje, verloofde, vj etc.?!! Paraatheid? Binnen 5 uur zt uit de meesten weer in hun plaats, wat mij in vredestijd grote paraatheid schijnt. H valt natuurlijk te twisten. Tot padden parate troepen van de toriale eenheden om de 9 dag dagen verlof. Nu wordt dat om dag, 2dag verlof. Gaan de nu toch vooruit? Voorwaar, neei wij zouden willen, dat er pog werden ondernomen om deze voc nadelige regeling volkomen te leren. Met dank voor de plaatsing hoogachtend: Militair. (Naam en adres zijn bij de bekend) Onze militaire medewerker hierbij aan: "Wij hebben nooit ven, dat de mannen van de troepen er op vooruit zouden de nieuwe regeling bewegan heid. Inderdaad is het een nade dien men gewend is elk wei naar huis te gaan en men mag aan slechts om de veertien „naar moeder". Daartegenover ben wij als voordelige factor dat men nu om de twee we plaats van om de drie wek< lang-week-eind krijgt. De militairen, die elke wee huia gingen, brengen hier dus fer terwille van de grotere pai onzer parate troepen. Overigens bestaat in gec land de toestand, dat het ger Zaterdagsmiddags naar en Zondagsavonds terugkeert. keerden in' dit opzicht in ee deringspositie.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2