Nieuwe uitnodiging van Grote Drie aan Moskou Ir Klaas Koeten is weer thuis Kom 9 November voor een conferentie naar Lugano Vijfmogendhedengesprek over Triest waarschijnlijk Eis van 6 pet. loonsverhoging blijft gehandhaafd Geschil tussen Israël-Jordanië vandaag in Veiligheidsraad Ruim vijf weken werd hij in de Canadese rimboe vermist Maandag 19 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 246 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V.S.-off-shore orders anderhalf milliard Ook ons land profiteert Churchill alleen naar Moskou? De Grote Drie willen verzoening Onrust in Arabië's oliecentrum WEERBERICHT DE Britse minister Eden bracht Za terdag in Londen de kwestie van een informele bespreking tussen Sir Winston Churchill, president Eisenho wer, premier Laniel en premier Malen kof (door Churchill geopperd) ter ta fel. Naar uit Amerikaanse bron werd vernomen, verklaarde Duller zich te gen dit denkbeeld. Eisenhower zou de V'S niet voor langere tijd kunnen ver latenBidault sprak ztch noch Nederland-België op TV-scherm Nieuwe aardschokken op Cephalonia Van spoorbrug gevallen en verdronken Looncongres van het NVV Margepolitiek onuitvoerbaar is Aanval op dorp Kibya directe aanleiding „We hadden hoop op redding opgegeven" „Laat me met rust' Brits-Gyana Afgezette premier toch naar Londen? Koningin „toert" 5de Prins uit jagen De prinsesjes te gast bij het Reddingswezen Directie: J. bijlsma en C. KRAK Hooloredacteur: H. m. koemans Kedactie: Achterdam 18. TeL 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - TeL 3328 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. m.m Vraag en AanDOd (alleen 2e hands goederen i tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 ceni Uitsluitend contant Abonnementsprijs; Dij vooruitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 pei kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 049 Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa heeft bekend gemaakt, dat in het kader van het programma van wederzijdse mili taire bijstand in het belastingjaar 1953 reeds voor een bedrag van ruim an derhalf milliard dollar aan contracten 1? uitbesteed in Europese landen. Met fabrikanten in ruim vijftien landen zijn reeds meer dan 350 contracten gesloten voor het produceren van militaire goe deren, w.o. tanks, vliegtuigen, mijnen vegers, en andere wapens van all'ri'i aard, alsmede onderdelen. In het belas tingjaar bedroeg het aantal overeen komsten 300 ter waarde van ruim 600 dollar. Frankrijk kreeg de grootste z.g. off-shore-orders. daarna volgden Italië, Portugal. Spanje, Turkije en Joegosla vië. In de belastingjaren 1952 en 1953 kreeg Nederland contracten toegewe zen respectievelijk ter waarde van ruim 39 millioen en ruim 52 millioer. dollar. Hierdoor werd in ons land het dollartekort sterk verminderd en de industrialisatie gestimuleerd. De Ne derlandse vliegtuigindustrie leefde v/eer op. Voorts voorziet het program ma o.a. in de bouw van 32 mijnenve gers in ons land. Van Doorne's fabrie ken kregen opdracht voor de bouw van 301 straaljagertankers en 81 olietank wagens. Polynorm kreeg opdracht voor het maken van kazerneopslagplaatsen, etc. 99 99 DE ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S.,* Engeland en Frankrijk, Dulles, Eden en Bidault, hebben gedurende dit weekend te Londen tal van belangrijke internationale vraagstukken aan een bespreking onderworpen. Over de zaak-Triëst schrijven wij elders in dit nummer. Bovendien keurden zij het antwoord aan de Sovjet-Unie over de bespreking van de Duitse en Oostenrijkse kwesties goed. Ook Adenauer heeft met de uiteindelijke tekst van dit antwoord ingestemd. De nota is gisteren te Moskou aan de Russische regering overhandigd. Daarin stellen de Westelijke Grote Drie de Sovjet-Unie voor,dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier op negen November te Lugano (Zwitserland) bijeen zullen komen om de vraagstukken betreffende Duitsland en Oostenrijk te bespreken. Men hoopt, dat de Sovjet-Unie de uitnodiging nu zal aanvaarden omdat een dergelijke bijeenkomst een waardevolle stap naar vermindering van de interna tionale spanning en een oplossing van de belangrijke Europese pro blemen zou vormen. QVER Oostenrijk verklaart de nota, dat bespreking door de vier minis ters de meest nractische manier is om een eind te maken aan de huidige im passe en om te komen tot overeen stemming over een vredesverdrag met dit land, daar er via de gewone diplo matieke kanalen geen vorderingen zijn QOK DIT weekend is de kwestie- Triest onderwerp van bespreking geweest in een druk internationaal diplomatiek verkeer. Gisteravond werd te Londen in gewoonlijk betrouwbare kring vernomen, dat de Westelijke Grote Drie Italië en Zuid-Slavië heb ben uitgenodigd met hen te beraad slagen over het vraagstuk-Triest. Za terdagavond werd eveneens in goed- ingelichte Londense kringen verno men, dat de ministers van Buiten- lindse Zaken van de VS, Engeland en Frankrijk vasthouden aan het Brits- Amerikaanse besluit om de zone-A van Triest over te dragen aan Italië. Wei aanvaardden de ministers voorstellen om de standpunten van Italië en Zuid- Slavië met elkaar te verzoenen, welke voorstellen afkomstig zouden zijn van de Franse minister Bidault. Dit wijst ook weer in de richting van een vijf mogendhedengesprek over deze zaak. J^'ADAT de Italiaanse minister-presi dent Pella voor de senaat een uit eenzetting had gegeven over de zaak- Triest, kreeg hij het vertrouwensvotum. Communisten en links-socialisten ont hielden zich van stemming. Daarna (Zaterdag) kondigde Pella aan, dat zijn regering zou aftreden als de Westelijke geallieerden op enigerlei wijze zouden terugkomen op hun besluit zone-A van Triest aan Italië over te dragen. Van dit besluit had hij de Amerikaan se, Franse en Britse ambassadeurs in kennis gesteld, zo zei hij. Voorts verklaarde hij, dat het aanvaarden van het Brits-Amerikaanse besluit inzake zone-A niet betekent, dat Italië af stand zal doen van zijn aanspraken op het door Zuid-Slavië (zone-B) bezette gebied. Pella voegde daaraan toe ten volle bereid te zijn met Zuid-Slavië In een deel van Saoedi-Arabië is de staat van beleg afgekondigd, na een aanval op Amerikaanse legervoertui gen door een menigte demonstranten. Alle Amerikaanse employé's van de Arabisch -Amerikaanse oliemaatschappij (ARAMCO) moeten in hun kamp blij ven wegens een staking en onrust on der de Arabische arbeiders, van wie de oliemaatschaopij er 15.000 in dienst heeft. Zij pisen dezelfde arbeidsvoor waarden als het Amerikaanse personeel De productie van ruwe olie in dit ge bied was n 1052 de grootste ter we- reid Koning Ibn Saoed krijgt per jaar al«; vergoeding ongeveer twee honderd millioen dollar Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking Koude och tend met op vele plaatsen mist Dezelfde middastemperaturen als gisteren of iets lagere Zwakke tot matige wind tussen Noord er Oost. Dinsdag: Zon Op 7.13, onder 17 3b Maan op 16 ,S 'nder 4.16' aan de conferentietafel te gaan zitten. Hij drong weer aan op volksstemmin gen in beide zones. De plaatsvervangende voorzitter van de Federale Uitvoerende Raad in Zuid- Slavië, Rankowitsj, heeft in een rede voering gezegd, dat het Brits-Ameri kaanse besluit inzake zone-A dient te worden ingetrokken, omdat het een gevaar voor de vrede is. Hij wenste rechtstreekse besprekingen met Italië. Hij verklaarde, dat Italië overigens nog meer verlangens heeft en zich langs de gehele Adriatische kust tot Albanië toe zou willen nestelen. Tito verklaarde in een vraaggesprek met het Britse blad „Observer", dat het geschil Zuid-Slavië niet in de armen van de Sowjet-Unie zal drijven. Dit land zal zijn onafhankelijk beleid blij ven voeren. Wij zullen niet tegen Brits-Amerikaanse troepen strijden, doch als Italiaanse troepen zone-A binnentrekken, zal dit een noodlottige reactie in Zuid-Slavië tot gevolg heb ben. Hij sprak zijn vertrouwen uit in het realistische oordeel van Churchill. gemaakt. Door de Westelijke drie is aan de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Gruber, medege deeld, dat men een eventuele eis van Oostenrijk om deel te nemen aan de besprekingen die op dit land betrek king hebben, zal steunen. Inzake de soviet-eis tot deelneming van communistisch China aan derge lijke besprekingen, wordt slechts zeer vaag gereageerd. Voorts wijzen de Westelijke drie er in de nota aan Mos kou op, dat andere door de Sovjet- Unie ter bespreking aanbevolen on derwerpen als ontwapening reeds ter sprake komen op de huidige zitting van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties. voor, noch tegen de idee uit. Keuters medewerker Stanley Prlddle noemt als belangrijk besluit van de Londense conferentie nog, dat de re geringen van Amerika en Frankrijk te kennen hebben gegeven zich niet te zullen verzetten tegen een eventueel rechtstreeks overleg tussen Sir Win ston Churchill en de Sovjet-leiders ter bespreking van de internationale spanningen om deze te verminderen. Deze medewerker weet voorts te melden, dat de VS en Engeland Frank rijk hebben medegedeeld niet te kun nen instemmen met zijn verzoek om waarborgen, dat de Brits-Amerikaanse strijdkrachten op het Europese vaste land aldaar gedurende de volle vijf tig jaar waarvoor het EVG-verdrag indien bekrachtigd, van kracht zal zijn, zullen worden gehandhaafd. De interland voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië, welke Zondag in het Feyenoord Stadion te Rotterdam wordt gespeeld, zal op het televisiescherm verschijnen. De Nederlandse Televisie Stichting heeft de voorwaarden, welke de KNVB voor de uitzending had ge steld, aanvaard. De NTS zal alle schade, welke door het opstellen van de apparatuur voor de uitzending direct of indirect aan net Feyenoord Stadion wordt toegebracht moeten vergoeden. Voorts zal de tele visiestichting de prijzen der plaatsen welke door het opstellen van de came ra's niet aan het publiek kunnen wor den verkocht, vergoeden en tenslotte zal voor het recht van uitzending 500 moeten worden betaald. Hoewel de Ne derlandse Televisiestichting niet alle voorwaarden billijk vindt, heeft zij ze toch aanvaard, daar men de televisie kijkers niet wilde teleurstellen. Zaterdag hebben vijftien aardschok ken nieuwe Onrust verwekt onder de bewoners van het onlangs zo zwaai' getroffen Griekse eiland Cephalonia. De bewoners van de stad Argostoli brachten de nacht buiten in het veld door. Een der bevingen duurde 25 se conden. Er is nog geen melding van slachtoffers gemaakt. Het Nederland- sche Roode Kruis heeft reeds voor 375.000 aan goederen naar de ge troffen Griekse gebieden kunnen zen den. Zaterdagmorgen is de 58-jarige voor man van de Nederlandse Spoorwegen A. Kramer uit Haarlem van de spoor brug over het Spaarne gevallen en verdronken. Het slachtoffer was bezig met het vastdraaien van moeren in de rails. Vermoedelijk is de moersleutel losgeschoten, waardoor de man zijn evenwicht verloor en tussen de sporen door in het water viel. met algemene stemmen is Zaterdagmiddag tijdens het in Utrecht gehouden Looncongres van het NVV een ontwerpresolutie aangenomen, waarin de eis van de Raad van Vakcentralen van een algemene loonsverhoging van 6 pet gerechtvaardigd blijft en derhalve de regeringsbeslissing als voorbarig wordt beschouwd. Het congres eist van de regering, dat met inschakeling van de Stichting van de Arbeid een nader onderzoek zal worden ingesteld naar de gang van zaken b(j het opstellen en naar de juistheid van het op het laatste ogenblik door het CBS verstrekte indexcijfer en dat het resultaat van dit onderzoek openbaar zal worden gemaakt. Verder spreekt het zjjn afkeuring uit over de irreële houding, welke door de werkgeversorganisaties bij de loon onderhandelingen is aangenomen en waarschuwt de georganiseerde werkge vers, dat het voortgaan op de thans ingeslagen weg er toe moet leiden, dat de samenwerking in het verband van de Stichting van de Arbeid moeilijk zo niet onmogelijk zal worden. ff ii ANGAANDE de besprekingen over het vraagstuk van het handhaven der geleide loonpolitiek, is het congres voorts van oordeel, dat voor het voe ren van een politiek van volledige werk gelegenheid, voor het handhaven van het monetaire evenwicht, voor de rechtvaardige verdeling van het na tions Ie inkomen, voor een stimulering van de productie en derhalve ook van de consumptie en oor het behoud van de arbeidsvrede, een loonpolitiek moet worden gevoerd volgens door de rege ring goedgekeurde en onder haar con trole integraal toegepaste richtlijnen. Dit oordeel is nog versterkt door de houding, die de werkgevers tijdens de onderhandelingen heb1""! aangenomen. Het congres meent daarom de „marge- politiek" Ms onrechtvaardig, ondoel matig en practisch onuitvoerbaar af te moeten wijzen. Het bestuur van het N.V.V. krijgt dan ook de opdracht bij de komende besprekingen ever de or ganisatie en de inhoud van de loon politiek het bovenstaande volledig in acht te nemen. s' ^LVORENS de ontwerp-resolutie werd aangenomen, werden redevoeringer uitgesproken door Ad Verme den en de heer J. J. A. Berger. Tijdens de voorafgaande discussies werden talloze De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal vandaag bijeenkomen ter bespreking van de incidenten tussen Jordanië en Israël. Dit op verzoek van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten van Amerika. Israëliërs hebben een overval gedaan op het Jordaanse dorp Kibya, waarbij twee en zestig Jordaniërs zouden zijn gedood. Dit voorval was het hoogtepunt van een reeks reeds eerder plaats gehad heb bende incidenten tengevolge van grens geschillen. Het dorp Kibya zal op kos ten van de Jordaanse regering worden herbouwd. Jordanië heeft Irak verzocht om mi litaire versterkingen te zenden. Het kabinet van Irak heeft na een verga dering van drie uur een hoogst belang rijk besluit genomen naar aanleiding van dit verzoek. De inhoud ervan werd niet bekend gemaakt. Woordvoerders van Israël hebben op hun beurt bekend gemaakt, dat in de afgelopen drie jaar aan de Israëlisch- Jordaanse grens 431 Israëliërs zijn ge dood of gewond door infiltrerende Jordaanse eenheden, 's Nachts doen gewapende Jordaniërs aanvallen in Israël, waarbij zij moorden plegen en aanvallen doen op het verkeer. voorstellen gedaan. Een vrouwelijke woordvoerder constateerde, dat de werkgevers 'iet hadden bi.igedrajen tot verdere opheffing van de klasse tegenstellingen. Een ander klaagde, dat de ger.ieenterlassifioatie nog niet verdwijnt. Een der discussianten pleit te voor de ver""'groenen, zij die niet vallen r 'der de collectieve ar beidscontracten, terwijl er verder stemmen opgingen om voorzichtig te ziin met critiek op de cijfers van het C.B.S. Verzocht werd in d! verband eerst de uitslag van het onderzoek af te wachten. Het congires, waartoe enige ministers en talrijke rndei 'gpringsautoritei- ten waren uitgenodigd, werd geopend met een rede van de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden-. Het congres werd door 5 5 6000 bezoekers bijgewoond: (Van een onzer redacteuren) heeft eerst geprobeerd er tegen in te kijken, maar is langzamerhand ver niet worden. Daarvoor is hij teveel overstuur. Hij staart af en toe naar de grond en het is hem bijna te veel om te vertellen van de ontvangst in Hil- legersberg. Van de vlaggen, die van alle huizen wapperde, van de gepavoi- seerde voortuin en van de hond, die hem eerst niet herkende en eerst na een minuut te hebben gesnuffeld zijn tt a 4q vnvrrm 7 t, 7 baas terugvond. Het felle zoeklicht van lihJJc KtlhlKly is weer thuis. Voor anderen is hij ir K. Koetende openbaarheid is op deze man gericht die eind Augustus in de Canadese rimboe vermist raakte en vijf en een Seweest in alle onbarmhartigheid. Hij T npPTT. optq) crprirnhpprH pt tpcfpn in t.P halve week midden in het oerwoud op redding wachtte. Voor zijn 71- jarige vader in Alkmaar was het Klaas, de zoon en voor zijn vrouw, de man cm wie zij al die weken, toen de reddingsploegen steeds maar weer onverrichlerzake terugkeerden, in dodelijke ongerustheid verkeerde. Het gezin is weer herenigd, maar toch heerste er in het. gezellige huis in Hillegersberg een uitgelaten vrolijkheid. Het leed dat men heeft doorstaan is te diep geweest en ligt nog gegroefd in de gezichten van de vrouw en de man, die elkaar nooit meer meenden te mogen ont moeten. Er is in al die weken te veel gebeurd. „Later, misschien pas over een jaar, zal ik dit rustig kunnen reconstrueren", zegt ir Koeten. „Nu nietDe emoties zijn nog te vers". Dan dwalen zijn ogen naar buiten, waar de drie kinderen al weer volop in hun spel zijn. Pappie is thuis. Accoord. Dan is er voor hen geen reden om somber aan tafel te zitten. Maar bij de ouderen is dat anders. blind geraakt. Nu heeft hij nog slechts één vurige wens: „Laat me met rust". En die rust heeft hij nodig. Heel hard nodig zelfs om straks weer als een ge woon mens zijn plaats in te nemen in de gewone maatschappij, die hij daar in de Canadese „bush" voorgoed dacht te hebben verlaten. (Zie verder elders in dit blad) De aankomst van.ir Koeten, die na zes weken te zijn vermist in Canada na een vliegtuigongeluk toch nog werd gered, op Schiphol. Het werd naar men zich kan inden ken een ontroerend weerzien van de vader met zijn gezin. Van links naar rechts dochter Marianne, mevr. Koeten, Marjolijn, ir Koeten en zijn zoon Maarten. BIJ mevrouw Koeten bijvoorbeeld die lange dagen en nachten lang naar enig bericht hunkerde en wier telefoon „wit gioeiend" stond, zoals ze het zeil uitdrukte Telefoontjes van menden, die belangstellend informeerden of er a) nieuws was. telefoontjes van kennissen die kwamen gelukwensen toen het be richt was ontvangen van de redding telefoontjes van ja van wie niet alle. maal' Mevrouw Koeten weet het niet Zij is Vrijdag haar man tegemoet ge vlogen naai Prestwick, omdat "e herr alleen wilde ontmoeten Want zowel zit tis haar man hebben in deze dagen de "hrik gekregen van alle publiciteit Het plan ging echter niet door. Het vliegveld van Prestwick zat dik in de mist en het toestel moest terugkeren. De ontmoeting had dus toch plaats op Schiphol En daar waren ook vertegen- woodigers van de pers. de directie van de Handelsmaatschappij De Vulcaan. waarvoor ir Koeten naar Canada was vertrokken, en vele anderen. Maar uiet de 71-jarige vader, niet de broers en zusters Men had deze enorme belang stelling wel zien aankomen en de Zon dag vastgesteld voor de familie-reünie. Of ir Koeten veel van zijn ervaringen il vertellen' Wij betwijfelen het. want ie ontvangst in Nederland heeft zijn och al zo zeer geschokte zenuwen een ernstige knoei gegeven Bij stukjes en brokjes zal hij misschien wat loslaten, maar een chronologisch verhaal zal het De politie heeft Zaterdag in George town, de hoofdstad van Brits Guyana, voor de derde maal in twee dagen invallen gedaan in woningen van le den van de Progressieve Partij. Er werden geschriften in beslag geno men. Uit het publiek klonken anti- Britse leuzen, doch in het algemeen gedroeg men zich rustig. De afgezette eerste minister van dit land, dr Jagan, heeft de leider van de Britse Labour- partij, Attlee, telega ifisch verzocht een Labourafvaardiging naar Guyana te zenden, omdat men niet in staat is naar Londen te komen. Overigens melden andere berichten, dat de weg voor een bezoek van dr Jagan aan Londen toch zou zijn vrijgemaakt Hij zou vliegen met een KLM-toestel. Volgens een in Trinidad verschij nend blad zouden de Britse troepen juist een dag voor de voorgenomen opstand in Guyana zijn gearriveerd. Leden van de Britse Labourpartij hebben geprotesteerd tegen het zen den van Britse troepen en marine schepen naar Brits Guyana. Zij eisen herstel van de grondwet. Koningin Juliana en Prins Bernhard, dit weekend gasten van de Franse pre sident. begaven zich Zaterdagmorgen van de Nederlandse ambassade naar het op 50 km van Parijs liggende land goed van president Auriol. De Ko ningin was gekleed in een donker blauw mantelpak en de Prins droeg een grijs costuum. De lunch werd gebruikt in de met prachtige wandtapijten ver sierde eetzaal van kasteel Rambouillet. In de middaguren maakten de Koningin en mevr. Auriol een autorit. De Prins ging jagen met de president en diens zoon. Zaterdagmiddag zijn de prinsesjes Beatrix en Irene met mede-leerlingen van de klas van prinses Beatrix de gast geweest van de Koninklijke Zuid hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Het gezel schap. dat omstreeks drie uur met een stationcar in Hoek van Holland arri veerde, werd ontvangen door de di rectie val) de maatschappij. Daarna werd met de „President Jan Leis", de reddingboot van Hoek van Holland een tocht op zee gemaakt. Als besluit werd een kopje thee gedronken in het loodsgebouw en ontvingen alle deel nemers aan dit uitstapje een gedenk boekje van de maatschappij. Om onge veer kwart voor vijf keerde de station car terug naar Soestdijk. De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben Zondagavond in theater Carré te Amsterdam de ijsrevue bijge woond. Onopgemerkt door het publiek hebben de prinsessen kunnen genieten van een prachtig schouwspel. de fransen in oostenrijk Frankrijk heeft besloten zijn bezet tingstroepen uit Oostenrijk terug te trekken. Slechts in Tirol en Vorarl- berg zal een symbolische macht van veertig gendarmes achterblijven. Dit werd medegedeeld door de Oostenrijk se minister van Binnenlandse Zaken, doch bevoegde Franse kringen merken op. dat nog geen definitief besluit is gevallen. snelle straaljager Een „Skyray" straalvliegtuig van de Amerikaanse marine heeft een nieuw wereldrecord gevestieri door met een gemiddelde snelheid van 1171,9 km per uur een gesloten circuit van 10(1 km af te leggen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1