Agenda Stad en omgeving Jeugdleider moet jongen tussen de jongens zijn Jimmy Brown en de Oranjehemden „De Toneelvereniging" speelde „School der Dapperen" „Mensen in nood" oogstte groot succes Molleboonen openden seizoen met een toneelavond Nobele toonvorming en gave techniek op kerkconcert ^?rr»Th7e! stryken van de vla.v werd de Koempoelan van de Daaddie door de pjPV te Alkmaar voor zestig leiders en leidsters werd gehouden, besloten. Koempoelan van de daad Meer koeien op de slachtveemarkt Bakfiets werd op het trottoir gedrukt Coöneratie opende zesde filiaal Uitstekend vertolkte rol van H. Culeman Mogelijkheden werden niet geheel benut 't Klavertje won tornooi te Egmond Zwanen onder de olie Bloem wij k-avond in het Wapen Blijspel kreeg een ovatie r' Politiehonden oefenden op de „Krocht" Muziekcorps L. d. H. speelde uitstekend Egmond aan Zee Workum schenkt oude pomp Doelman De Vriei voor rust geli Berdos-zege op Van Diepen oversell perken van sportivi Alkmaar verloor van Zaanse Bo MAANDAG 19 OCTOBER 1953 xFj11 .zesystal leidsters en leiders van het District Noorderkwartier van de „Nederlandsche Padvinders" was het afgelopen weekend te Alkmaar bijeen om zich te bezinnen op de taak van het leiderschap. De naam Koempoelan van de Daad aldus de Districtscommissaris P. H. L. Nieuwenhuysen, in zijn openings woord, werd gekozen omdat wij vooral dit weekend het doen op de voorgrond willen stellen. Wil men zijn taak als jeugdleider goed kunnen volbrengen dan zal men zelf verkenner of welp moeten kunnen zijn, dan zal men zelf alles moeten kunnen doen, wat de leider van de jongen vraagt. Men zal de jongen m alles moeten kunnen begrijpen, om hem te helpen in zijn moeilijkheden, die hij vooral ook als padvinder heeft. Het vertrouwen dat de jongen stelt in zi,n leider wordt bepaald door het optreden van de leider, door te staan naast de jongen, in alles. Om dit te kunnen is het nodig zelf jongen tussen de jongens te zijn, en dat krygt men niet alleen door een korte broek te dragen. De bedoeling van deze jaarlijkse bijeenkomst, die dit jaar op Phoenix in Alkmaar werd gehouden, was dus het trainen en in praktijk brengen van de eisen, die de jongens moeten afleggen om de padvinderstraining te volbrengen. Vooral voor de nieuwe en jongere leiding is dit noodzakelijk, terwijl het voor allen een verfrissing van ideeën geeft. In een korte pow wow werd na de opening met vlag en wet, het Districtswerk in het alge meen bekeken. Met zeer veel aandacht werd geluisterd naar een uiteenzet ting over de jongste tak van de pad vindersbeweging, n.l. het B.E.-werk voor de gehandicapte jeugd. Niet al leen buiten de padvinderij is dit prachtig werk voor de lichamelijk en geestelijk misdeelde jeugd nog te onbekend, maar ook het leidersteam moet meer op de hoogte worden ge- •teld van de belangrijkheid van dit Werk. De Postgroepverkenners en welpen zijn evenals andere jongens Ingedeeld in een troep en horde, met Hopman en Akela enz. Alleen kan vanwege de handicap der jongens geen wekelijkse bijeenkomst worden ge houden, en geschiedt dit door middel van een postbrief. Des te meer van waarde zijn voor deze jongens de zo merkampen; dit is een gebeurtenis in hun leven, waarop zij een heel jaar teren. Zij kamperen, koken, spelen en werken samen in zo'n kamp en velen van hen, die dichtbij een minder waardigheidscomplex waren, komen terug met de wetenschap, dat zij toch nog heel wat kunnen. Dat is de zegen van dit B.E.-werk in deze kampen, zoals dit jaar Agoon in België, en liet welpen- en voortrekkerskamp in Om men. Deze kampen zijn mogelijk door de Actie 'n Heitje voor 'n karweitje. En daarom deed de postgroepvaan- drig L. Boom een dringend beroep op lillen, deze actie zoveel mogelijk te activeren. In een gezellig avondspel in de Hout werd een suggestie gegeven, hoe men tnet eenvoudige gegevens, en met een voudige hulpmiddelen een boeiend leerzaam spel zelf in elkaar kan zet ten voor een grote groep. Met veel enthousiasme werd dit spel door al len meegespeeld. Ook het culturele had de volle aan dacht. Een leider moet zich vooral niet opsluiten in zijn padvinders- Wereld. Hij moet trachten zoveel mo gelijk „all-round" te zijn. Immers de ichoolgaande en studerende jongens Komen vaak met vragen, die buiten het bestek der padvinderij liggen. En het is dan van veel waarde als de Hopman of Akela ook interesse heeft yoor deze vraagstukken in het jon gensleven. Ten einde de aanwezigen Ook belangstelling bij te brengen voor de muziek, hield Oubaas Pinkster boer uit Beverwijk een korte inleiding over Chopin en César Frank, muzi kaal geïllustreerd met gramofoonpla- ten. De heer Nico Akkerman gaf een Uiteenzetting over het volkslied en het kunstlied. Hij liet daarbij muziek horen van Schubert en Kathleen Fer- *ien. Op voortreffelijke wijze leerde hij de aanwezigen enige vlotte canons en andere liederen te gebruiken in troep en horde. Onder ademloze stilte Werden de uiteenzettingen en de mu- Vier paarden 575650 per stuk; 130 vette koeien 5501100 per stuk, le kwal g>er kg 2,402,50, 2e kwal. 2,302.40 en Overige 2,202,30; 8 graskalveren 140 $25 per stuk; 30 nuchtere-kalveren 40 98 per stuk; 15 vette schapen 80112 per <|tuk; 280 varkens: zware en vleesvarkens 1,941,98 en lichte varkens 1,801,94 Jper kg. Er zijn vandaag meer koeien aange voerd dan de laatste weken het geval was, maar toch blijft het aantal achter wat wij jaarlijks in deze periode ge wend zijn. De handel is goed geweest niet stabiele prijzen, want ook nu kwam •r weer geen wijziging vergeleken met de vorige noteringen. Op de varkensmarkt Waar de aanvoer even ruimer was. blijkt het vleestype te overheersen, ofschoon Baar onze mening de dieren wel even te VToeg geruimd worden en gerust iets Zwaarder mogen zijn. Bij iets lagere note ziek beluisterd, met veel enthousias me werd gezongen. Dit programma gedeelte werd wel zeer door de lei ders geapprecieerd. De Zondagmorgen bracht na de ope ning met vlag en wet een moment van inkeer. In een padvindersaandacht on der leiding vin Hopman Reynders werd behandeld de taak van de leider in het licht der gedane belofte „zijn plicht te doen tegenover God", welke belofte zeer reëele waarde moet heb ben voor de leider, wil hij zijn taak kunnen volbrengen. De verdere morgen werd besteed aan een intensieve trai ning der stereisen voor de welpen leiding. Gelijk de welpen werd door de Oude. Wolven touwtje gesprongen, kno pen gelegd, koper gepoetst enz. In de koffiepauze werd besloten tot oprich ting van een districtshorde voor de welpenleiding, die voortaan eens per maand een hordejacht zal houden. De Verkennersleiding werd getraind onder het motto: „Geef ons meer te eten". Speciale aandacht werd besteed aan 't samenstellen van een program-ma,' ter wijl verder gewerkt werd aan het ma ken van een model in relief op schaal. Na de prima door de Voortrekkers verzorgde maaltijd, werd in Bergen een groot spel gespeeld, waarin het voorna melijk op natuurkennis, opmerkings gave en handvaardigheid aankwam. Deze door schitterend herfstweer be gunstigde koempoelan kon worden ge sloten in de vaste overtuiging, dat veel kennis en nieuwe ervaring was opge daan. Met goede wensen voor het troep- en hordewerk besloot de D.C. dit weekend, daarbij meegevende als richtsnoer bij het leiderswerk de woor den van B. P. de Chief Scout „Een pad vinder is actief door goed te doen, niet passief door goed te z ij n". Zaterdag gebeurde op de hoek van de Eerste Landdwarsstraat en de Nieuw- Iandersingel een aanrijding tussen een bestelauto en een bakfiets met kruide nierswaren. De bakfiets kwam uit de dwarsstraat en was juist op de Nieuw- landersingel toen een van de richting Emmabrug naderende bestelauto hem van achteren aanreed. De fiets werd op het trottoir gedrukt, waar een vijfjarig jongetje liep, dat door het vehikel werd geraakt en met een diepe hoofd wonde naar het St. Elizabethziekenhuis moest worden overgebracht. De schade, die aan de kruidenierswaren werd toe gebracht bedroeg ongeveer f 36. Auto cn bakfiets werden licht beschadigd. Tegen de bestuurder van de bestelauto is proces-verbaal opgemaakt. GESLAAGD Voor het Middenexamen-B van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gravenhage zijn geslaagd de heer Johannes Wolzak te Alkmaar, mej. Jannie Gerritsen te Zd.- en Nrd. Schermer en mej. Frieda A. Wiering te Sint Pancras. MAANDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: Een dorpsschandaaltje (14 jr). HARMONIE THEATER. 8 uur: Me neer Hulot met vacantie (a.1.1. CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De te rugkeer van Don Camillo (a.l.). REX'THEATER, 2.30 en 8 uur. The Quiet man (14 jr). GULDEN VLIES, 8 uur: R.K. Blin- denbond. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De weg der hoop (14 jr). DINSDAG Biscopen als Maandag. Gebouw Vrijz. Herv., Heul 11, 8 uur: Lezing ds B. Slond .BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De Kunstkring (Rotterdams Toneel met Muizen en mensen.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. Hoog water te Bergen aan Zee Maandag 12.38 1.13 Dinsdag 13.35 2.02 te Camperduin hoog laog Maandag 12.43 1.18 6.43 19.18 Dinsdag 13.40 2.07 7.40 20.07 In een intieme bijeenkomst heeft de voorzitter van de Coöperatie „Alk maar en Omstreken", e heer P. Mul der, Zaterdagmiddag het zesde filiaal in de Boomkampstraat geopend. Hoe wel de zaak, die vroeger gedreven werd door de firma Bodegraven, reeds eerder overgenomen was is het van het bestuur toch een goede gedachte geweest om even bij dit voor de Coö peratie heugelijke moment stil te staan. De voorzitter bedankte bedien den, bezorgers en bestuursleden voor het vele werk dat zij in de omscha kelingsperiode hadden verzet en wees erop, dat dit filiaal met een grote magazijnruimte bij uitstek ge schikt is om de buitengemeenten als Schoorl en Bergen van levensmidde len te voorzien. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van de vrouwen club der coöperatie, commissarissen en bestuursleden. De nieuwe bedrijfslei der van de zaak is de heer J. Breg- man. DOCTORAAL NEDERL. RECHT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer J. H. Christiaanse voor het Doctoraal Examen Nederlands Recht. GEDIPLOMEERD AANNEMER Onze stadsgenoot de heer N. A. Tromp is te Rotterdam geslaagd voor het diplo ma bouwkundig aannemer. ,J)e Toneelvereniging", de nieuwe groep welke is ontstaan uit de fusie van het Nederlandse Volkstoneel met resten van 't geliquideerde ATG, heeft zich gisteravond aan Alkmaar gepre senteerd met Arthur Laurents' toneel spel School der Dapperen. Het heeft daarmee veel succes geoogst. Het grootste deel hiervan liet de regisseur, Ferd. Sterneberg, echter toevallen aan Hans Culeman, en terecht. Want deze heeft door zijn vertolking van de rol van Conny stuk en opvoering gedra gen. Hij slaagde er in, door een zeer bewogen en genuanceerd spel de ziels conflicten van de Joodse soldaat Conny gestalte voor ons te doen krijgen. Voor mijn gevoel schoot die bewogenheid uit naar pathetiek in de scène met de stervende soldaat Fitch, maar dat was het enige moment, waarin Culeman beneden de maat bleef. Men moet bij dit alles niet vergeten, dat dit stuk heet te spelen op een Amerikaanse basis ergens in de Stille Oceaan, in een typisch mannelijk mi lieu in tijd van oorlog dus. Dat bete kent, dat de normen er anders zijn dan in de burgersamenleving, ook en mef name wanneer het gaat om het uiten van de eigen emoties. Ik heb de in druk, dat Sterneberg in zijn regie wel de uiterlijke verschijnselen van die mannelijkheid heeft gezien met na me de ruigheid van levensstijl in zulk een gemeenschap maar zich geen rekenschap heeft gegeven van de eis om zich te beheersen in de uiting van zijn gevoelens, die er toch een van de voornaamste levensregels is. Daarmee is de voortreffelijke vertol king, die hijzelf van de rol van kapi tein Harold Bittinger, de psychiater, gaf echter niet in strijd. Een sterke, maar niet uitgesproken gevoelsbinding tussen medicus en patient is hier im mers een van de voorwaarden voor het herstel van het psychisch evenwicht. Die binding heeft hij overtuigend we ten te suggeeren. Van de overige figuren hebben wij niet zulk een sterke Indruk kunnen De Klaverjasclub 't Witte Huis te Eg- mond aan Zee heeft een aantal vier kampen uitgeschreven om de v. Speyk- beker .waaraan ook deelnamen de Alk- maarse clubs In 't Klein. Komeco en 't Klavertje. Na een spannende strijd is het de Klaverjasclub 't Klavertje gelukt als eerste te eindigen met 205 punten verschil op no. twee. De uitslag was als volgt: 1 't Klavertje 28347 punten; 2 In 't Klein 28142 punten; 3 't Witte Huis 27103 punten; 4 Komeco 25895 p. Het prachtige witte dek van een ze vental zwanen is. pikzwart geworden, vermoedelijk doordat zij in een olie veld terecht zijn gekomen. Evenmin is het uitgesloten, dat de dieren met roet zijn besmeurd, dat door iemand In het water is geworpen. Voor de gezondheid van de beesten is dit funest. Op het ogenblik wordt getracht de veren met benzine te reinige. krijgen. De Toneelvereniging blijkt het euvel van het Nederlands Volkstoneel te hebben overgenomen, dat er ruig wordt gespeeld zonder dat er acht wordt geslagen op subtielere nuances. Zo kwam het, dat de andere figuren niet voldoende relief kregen, om geheel en al levende gestalten te worden. Daarmee .bleven enige mogelijkheden van dit zeer goede stuk onbenut. Het geen vermoedelijk voldoende verklaart, dat het publiek ongeveer tweehon derd personen zich zeer voldaan toonde, maar wij enigermate onbevre digd naar huis gingen. Van W. Het gaat de buurtvereniging Bloemwijk nog steeds voor de wind. Dat bleek wel toen zij Zaterdag in het Wapen van Heemskerk een toneel, avond had georganiseerd, waar de Helderse toneelvereniging A.N.A, voor het voetlicht trad. Gespeeld werd het stuk „Mensen in Nood" door Wil Brakenberg. In zijn openingswoord sprak de voorzitter der vereni- ging, de heer J. Jonker, een hartelijk welkomstwoord tot de vele aan. wezigen en ook tot de nieuwe leden van wie hij lioppte, dat zij zich in de Bloemwijk-gemeenschap thuis zouden gevoelen. Hierna ging het doek op en kon A.N.A. met haar spel beginnen. Het betrof hier een verhaal dat, hoewel spelend in de na-oorlogse tijd, van een typische sentimentele structuur is zoals wij van^ veel toneelwerken van zo'n vijf. tig jaar geleden gewend zijn. uitgezet verkocht zijn. Bijzondere dank bracht hij aan de penningmeester, de heer W. Bartels en diens vrouw, welke laatste niet minder dan 900 van deze loten aan de man had weten te bren gen. „De trekking van de loten," aldus de heer Jonker, „zal op Donderdag 29 October plaats vinden in restaurant „Du Passage" op het Scharloo. De avond werd besloten met een ge zellig bal onder leiding van de Cheese- townplayers. Een visser verkeert in financiële moeilijkheden, vindt op het strand een lijk met een dure halsketting. Hij eigent zich de ketting toe en verkoopt haar om aan geld te komen, waarmee hij versterkende middelen voor zijn zieke zoontje kopen kan. De diefstal komt uit, het zoontje sterft van schrik en de vaer draait voor negen maanden het gevang in. Later volgt onder dra matische omstandigheden de verzoe ning tussen de visser en de veldwach ter, welke laatste het balletje aan het rollen heeft gebracht. Dank zij het geroutineerde spel van de toneelgroep heeft het stuk zijn volle pond gekregen en niet nagelaten een overweldigend succes te oogsten. B. Damen zette als Barend Buys een prachtige oude visser op de planken en had daardoor een belangrijk deel in de totstandkoming van de speelsfeer. Ook Maarten, zijn zoon, door de heer P. Bruin gespeeld, was een boeiende fi guur. De heer K. Hoornsma die „de Kreeft" voor zijn rekening had geno men, gaf eveneens een zeer goede ver tolking van de figuur die hij moest uit beelden. Opvallend was. dat de rolken- nis bij de spelers bijzonder goed was. Een woord van lof komt hun dan ook zeker toe. Tijdens de pauze deelde de heer Jon ker nog mede. dat alle 3500 loten, die door Bloemwijk in begin September, ten bate van het speeltuinwerk waren De avond waarmee de Groningse ver eniging „De Molleboonen" haar winter seizoen Zaterdag heeft geopend, is door alle aanwezigen de zaal van .'t Gul den Vlies wals goed gevuld als zeer geslaagd aangemerkt. De eigen toneel club ,,'t Gebelskop" speelde het blijspel in drie bedrijven „Zo woar as ik Jan Diekstroa hait", van mevr. Hamstra-Vos, schrijfster van tal van Groninger toneel werken. Twee rijke boeren. Jan Dijkstra en Harm Bergman, maken samen met hun vrouwen een vaeantietrip per auto naar Arnhem, waar de mannen, gezeten op het terras van hun pension, afspreken zo mogelijk een autoritje te maken met twee jonge dames uit hetzelfde pension. Dijkstra belooft het in orde te zullen maken, „zo woar as ik Jan Diekstroa hait", ende tocht schijnt te zullen gelukken. De beide dames gaan ogen schijnlijk op het aanbod in, maar heb ben toch intussen wel begrepen met een paar „snoepers" te doen te hebben, die zij de volgende morgen in de garage in hun ware gedaante zullen tonen. Zo ver komt het echter niet: De vrouwen hebben het gesprek dat de meisjes on der elkaar voerden na de „afspraak", toevallig gehoord en dan is het: direct samen naar huis, zodat de vacantie on tijdig wordt afgebroken. Nog dezelfde zomer komen de beide meisjes, die geen Amsterdammers zijn, zoals zij gezegd hadden, maar Noord-Groningse meisjes en nog wel kostschoolvriendinnen van Annie, de dochter van Dijkstra, op de boerderij logeren. Bij hun komst zien zij terstond wie zij vóór hebben en van hun wetenschap maken zij gebruik om Dijkstra te dwingen toestemming te geven tot een verloving van zijn doch ter met 'n onderwijzer en van zijn zoon met Hillie, één van de vriendinnen. De boer had een vereniging gewild van zijn familie met die van Bergman, maar ook diens kinderen gingen met de va derlijke beslissing niet accoord en hij had tenslotte toch toegegeven aan hun wens om zelf hun levenspartner te kie zen. Zo kregen dus de wederzijdse kin deren hun zin en vader Dijkstra moest zijn wil (onderstreept met een „Zo woar as ik Jan Diekstroa hait") prijs geven. 't Was een aardig gegeven, dat door ,,'t Gebelskop" op juiste wijze werd ge speeld, zó dat de hele zaal meeleefde en zelfs tot tweemaal toe een „open doekje" bracht voor de heer Bonsema Sr als Jan Dijkstra. Overigens zwol het applaus na het laatste bedrijf aan tot een ovatie en het dankwoord van de voorzitter van „De Molleboonen", de heer P. Bos, was daarmee in overeen stemming. De heer Bonsema wees er na die toespraak op, dat de toneelgroep door vertrek weer een paar leden kwijt raakt, zodat hij aandrong op het weder aanvullen van de open plaatsen. „Dan", zo zei hij, „zal „De Molleboonen" een bloeiende vereniging blijven, zo woar as ik Jan Diekstroa hait". De avond was begonnen met een welkomstspeech- je van de voorzitter en het staande zin gen van het Groninger volkslied. Trou wens, er is deze avond veel meer dan gewoonlijk op avonden van „De Molle boonen" gezongen en, te oordelen naar de animo waarmee gezongen werd, zul len de leden ook op volgende bijeen komsten het graag „in 't laid gooien" willen. Een zeer geanimeerd bal onder muzikale leiding van gebr. Dekker hield de mensen nog een paar uren gezellig bijeen. Velen hebben gisterochtend intens genoten van de schranderheid, welke elf honden op „De Krocht" hebben gedemonstreerd. Elf trouwe vrienden van leden van de hondenpolitiever* enigingen „Westerhout" uit Beverwijk en „Hondentrouw" uit Alkmaar koes-s terden zich heerlijk in het warme herfstzonnetje, toen omstreeks half tien een begin werd gemaakt met een gecombineerde oefening. Lang duurde de rust niet, want spoedig sprongen de Duitse herders, de Bou viers, de Belgische herders en welkt hondentypen nog meer vertegenwoor digd waren, over een enkele meters hoge schutting, legden vervolgens hun fijne neus op een spoor, sprongen met elegance over een twee meter brede sloot en bewaakten met uiterste op lettendheid een voorwerp. De meest spectaculaire onderdelen van de in teressante oefening vormden het be waken van een dief en het zgn. „rij wielstellen". De „dief" die zich voor deze gelegenheid in een centimeters- dik juten pak had gehuld, kreeg te gen het merendeel der honden geen schijn van kans. De geringste bewe ging van de man bracht de trouwe viervoeters in actie. Vooral bij deze oefening kwam aan het licht hoever de honden waren gevorderd. Daar de africhting van de elf deelnemers nog niet is voltooid en geen van allen nog in het bezit is van een certificaat werden er uiteraard wel eens foutjes gemaakt. Het enthousiaste publiek bedekte deze fouten echter met de mantel der liefde en was er een hond, die zijn taak correct afwerkte, dan klaterde een hartelijk applaus over „De Krocht" als een welver diende beloning voor baas en hond. Tijdens het „rijwielstellen" deed zich jammer genoeg een klein inci dentje voor. Toen de „dief" zich met een fiets uit de voeten trachtte te maken, werd hij volgens de regelen van de kunst door een der honden aangevallen. De man kwam daarbij ten val en heeft daarbij zijn hand, die niet door een leren handschoen was beschermd, uit de juten mouw gestoken. De herder, die geheel in het spel opging beet hem in de hand en veroorzaakte een bloedende won de. Nadat de hand was verbonden, kon de oefening worden voortgez«4. Het was Zaterdagavond wel een uitzonderlijk kerk-concert, dat werd gegeven door het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils. Hoe wel de muzieknummers voortdurend werden afgewisseld door het ge sproken woord en samenzang, en dit alles een religieuze sfeer had, bleef er voor degenen die uitsluitend voor de muziek waren gekomen, zéér veel schoons te genieten over. Dit muziekkorps, dat onder directie staat van Kapelmeester Verkaaik, is wel het meest ideale fanfarecorps, dat men zich kan wensen. De toonvorming is zeer nobel en beschaafd, en de techniek onberispelijk. 117. Onderweg had Jimmy geen woord tegen de twee kerel„ gezegd, doch toen zii bij het nuis bleven stil staan, zei hij: .Wijs mij eerst de kamer waar Jackie Blown zit en breng mij er dadelijk neen". De twee arrestanten knikten. „H-h-hij zit achter in de tuin in het schuurtje, meneer de rechercheur", zei één van hen stamelend. „en wjj hebben hem heus geen kwaad ge daan. Wij hebben 'm brood met boter en kaas er op te eten ringen was de handel goed te noemen, gegeven en we hadden 'm heus weer vrij gelaten als meneer Ballewipper op de boot naar Australië zou zijn vertrok ken. Tot zo lang moesten we hem vast houden, had-ie gezegdJimmy knarsetandde van boosheid toen hij dat hoorde. „En hoeveel geld hebben jullie gekregen om dit vuile zaakje voor hem op te knappen?" vroeg hij. „De man tweehonderd pop", antwoordde de kleinste van de twee. „Maar jullie von den dat niet genoeg hé!", zei Jimmy sarcastisch. „Jullie wilden er nog dui zend gulden bij hebben". De kerels ke ken Jimmy verslagen aan. Dat wist die rechercheur dus óók al. Zij gingen zwijgend het huis in en liepen meteen door naar de tuin. De langste haalde een sleutel uit zijn zak en maakte de deur van het schuurtje open. „Komp u d'r maar uit, meneer Brown", riep hijJimmy gluurde naar binnen- in het duister van het bedompte hok zag hij, dat iemand, die blijkbaar in het stro had liggen slapen, zich langzaam oprichtte, zich uitstrekte en toen naar de deur liep.... Het was deze avond een artistiek pleidooi voor het muzikaal bestaans recht van het fanfare-orkest. Vele di rigenten en beoefenaars van de kope ren blaasinstrumenten zouden zo zij er geweest waren, een schitterende les en een subliem voorbeeld gehad hebben. Er was echter nog veel meer dat deze avond tot een hoogst interessante ge beurtenis stempelde, n.l. het boeiend musiceren en het originele programma. Begonnen werd met een mars van S. Söderstrom „Minneapolis IV", een mu ziekstuk dat op een hoger niveau lag dan de gemiddelde marsmuziek. De „Symphonie der dankzegging" van D. Goffin viel op door schone harmonieën en bezielende weergave. De dirigent liet zich kennen als een musicus, die niet alleen het „metier" verstaat, maar ook het klankbeeld de geestelijke achtergrond weet te geven dat het ver langt. Een „Euphonium-solo" van E. Leid- zen, gespeeld door muzikant J. v. Da len, met orkestbegeleiding, viel op door muzikale voordracht. De snelle passa- ges moesten door de accoustiek van het kerkgebouw wel iets aan duidelijkheid verliezen. Een Zweedse Rhapsodie vormde het hoogtepunt van het concert. Met grote spannning werd deze romantische mu ziek welke wel eens aan Sibelius doet denken gespeeld. De cornet solo van de componist C. Burges werd door de muzikant A. v. Guiik met zeer zangrijke toonvorming gespeeld. Voorts valt nog te vermelden een brillante re productie van Air Varié van Ph. Cale- linet. Door een mannenkoortje o.l.v. Colonel Smaal werden beschaafd en kele koorwerkjes gezongen, o.a. een Zwitserse Psalm. Het was wel een uni cum een programma te kunnen beluis teren, dat althans voor onze stad, uit sluitend uit noviteiten bestond en dat dan bovendien nog zo perfect werd uit gevoerd. Wanneer men bedenkt dat dit muziekcorps pas in 1947 is opgericht, dan zou men bijna van een phenome- nale prestatie kunnen spreken. Op de buitenlandse tourneé's zowel in Enge land als in Zvieden, werd gemusiceerd in kerken welke volkomen bezet wa ren. Maar zover zijn we hier nog niet met de algemene interesse voor de toonkunst. We hebben de Grote Kerk met een zeer schone muzikale ervaring rijker geworden verlaten. Mocht de kans zich nog eens voordoen alhier het fanfare-corps van kapelmeester Ver kaaik te kunnen beluisteren, dan weet u, geachte lezeressen en lezers, dat het de moeite waard is. Het muziekcorps werd Zaterdagmid dag afgehaald door de plaatselijke mu ziekverenigingen Excelsior en Soli Deo Gloria, die gezamenlijk een mars door de stad ondernamen. W. SCHREURS. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C. J„ d.v. J. M. Zant- kuijl en M. H. van der Kuip; Nelie A., d.v. J. Koole en P. Zegel; Maria T., d.v. J. G. de Boer en C. J. Kortekaas. Gehuwd: Dirk Barten en Johanna C. van den Brink; Robartus A. Kroes en Helena Stek. Overleden: Louise J Rikkens. 71 j., wed. v. H. Faber; Jannetje B. Elfrink, 80 j., wed. v. J. J. Wijsman. Het gemeentebestuur van Workum heeft een antieke stadspomp, die niet meer werd gebruikt, geschonken aan de gemeente Egmond aan Zee. J-fET WAS gistermiddag Victrix en Kinheim e hoogstaande wedstrijd, daar beide ploegen min moge dan matig zijn gen werd gestreden deed wel komen bij de ploeg die namelijk Alcmaria. De g beter dan de bezoekers bovendien schoot de ven bokken als die van Kinhi •pOCH ZAG het er in de ei niet naar uit dat Alcmaria winnen. De geroutineerde oude verdediging van Kinh CJroeneveld viert binnen afzie zijn zilveren jubileum als eer speler,) kon aanvankelijk t goed volgen en de voorwaai Alcmaria kregen hoegenaamd legenheid om een behoorlijk lossen. Doelman De Vries van zag zich voor de rust voor e; tige problemen gesteld, waar reveld, die bij vlagen uitstel liet zien, debet was. Eenm; de Alcmaria-goalie een keihs bal uit zijn doel en twee m; hij de ongevraagde maar onon steun van de deklat. De doelr sen die Kinheim zich wist te waren voor de rust zonder er fel groter in getal dan die vai ria, maar toeh waren het de die na 25 minuten spelen de le men, zij het dan ook door mi een penalty. Toen Jan Untiec bal aan zijn voeten tot in h schopgebied van Kinheim was drongen, werd hij ten val g Piet de Buyzer voltrok het vc In de eerste twintig minuter wedstrijd tegen RCZ heeft Bi grondslag voor de overwinninj Het was een forse wedstrijd, de rust in ruw spel ontaardd minuten vóór het einde was de rechter zelfs genoodzaakt de •peler Van Diepen van het sturen. Meerdere malen had de het spel moeten onderbreken o: schuwingen te geven aan spe heide elftallen. Reeds in c minuut opende Van Diepen vc dos de score. RCZ trachtte het Verplaatsen, maar de verdedig Berdos wist van geen wijken, bleef overwegend in de aanval, fn een tweede doelpunt, nu voet van Van Leyen, resultee Uitstekende dnelverdediger va Voorkwam vóór de rust een deb Na de hervatting werd 1: steeds ruwer met de reeds ge gevolgen. Doelpunten bleven i periode uit, hetgeen geen vei ring behoeft te wekken als tv tallen meer interesse voor de dan voor de bal bezitten. Beheel onnodig heeft Alkmaar wedstrijd tegen Zaanse Boys v< Men vergat in de voorhoede juiste moment de kansen te be Er waren ogenblikken dat de verdediging uit positie werd ge doch dan werd er getreuzeld en w einig geschoten. Voor de groe verdediging die goed werk 1 werd een slap moment helaas n tig. daar de agressieve Boys-aan direct wist af te straffen. 1-0. De de helft verliep niet veel ander: strijd op het middenveld, waa beurten de aanvallers wederzijc sen uit trokken. De kans om w-eg ta werken kreeg Van Baden mer voor zijn club dat hij op I wuste moment ten val kwam. De se Boys-aanval slaagde bij één d vallen beter. Bij vermeend buii greep Je Alkmaar-verdediging t en ve'ween voor de tweede m bal m het doel, 2-0. Verandering stand :wam er niet meer, daar iensies in het verdere verloop zie meer Iteten passeren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2