Loonsverhoging middelpunt van Tweede Kamerdebat Churchill liet Lagerhuis in raadsels Kern van dr Adenauers nieuwe kabinet bleef gelijk Oud en Rommepleiten vooreen vrijere loonregeling Hoop op snel bekrachtigen van het EVG-verdrag Gezinsweek Landbouwkringen bezorgd over „zuigkracht" van DUW Woendag 21 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 248 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mr Burger: „Slag onder de gordel WEERBERICHT Terlouw weer in de Oranje-defensie De Prins bezocht beroemde Zuidlaarder paardenmarkt Wel of niet naar Moskou Spoedig overleg over de Saar Beria wil stukken uitleveren Vreemd verhaal Amoss Dr Ir D. R. Mansholt: Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, XeL 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten. Weekabonnementen t 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) pE EERSTE SPREKER in liet grote debat over de Rijksbegroting voor 1954, dat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer begonnen is, nir Burger van de P.v.d.A., moge in zijn redevoering het zwaartepunt ge legd hebben op de gezamenlijke taak van de Kamerleden in liet belang van de toekomst van ons land en op de eenheid en de samenwerking van allen, dat neemt niet weg, dat reeds op de eerste middag van deze algemene beraadslagingen de tegenstellingen op verbluffende wijze aan bet licht traden. De namen van de eerste drie fractievoorzitters, die aan het woord kwamen, mr Burger (P.v.d.A.), prof. Oud (V.V.D.) en prof. Romiue (K.V.P.) zijn even zovele symbolen van de uiteenlopende opvattingen over do loonsverhoging, die tot centraal punt van het debat gemaakt werd. Eerstgenoemde, de socialist, verkondigde, dat de lonen een natio nale aangelegenheid vormei\, omdat aan de loonpolitiek onverbrekelijk het beleid op andere gebieden van het economisch leven van ons land gekoppeld is, zoals de industrialisatie, de investeringen, de export bevordering, de werkgelegenheid, enz. Aan de loonpolitiek mogen daarom niet alleen de werkgevers en de werknemers te pas komen. Het zou funest zijn, zo vond mr Burger, de natuur op maatschappelijk ge bied de vrije loop te laten. Daarom voelde hij niets voor het streven van de werkgeversorganisaties om weer tot een vrije loonvorming te 5J komen, WAT de feiten betreft, zou volgens deze afgevaardigde een loonsver hoging van 6% veeleer gerechtvaardigd zijn geweest. Op het laatste ogenblik is men gekomen met een percentage van 5. Mr Burger kwalificeerde dit als een slag onder de gordel, waardoor de arbeidersorganisaties zeer gehandi capt waren. Stelde de socialistische afgevaardigde zich op werknemersstandpunt, zijn liberale collega prof. Oud maakte zich veel meer tot tolk van de werkgevers en verdedigde een „vrijere" loonvor ming dan de tot dusver sterk onder de invloed van de overheid staande loonbepaling. Een „vrijere" loonvor ming bepleitte prof. Oud, geen „vrije" loonvorming, omdat hij ook wel be greep, dat de maatschappelijke ver houdingen dat op dit ogenblik niet gedogen. Voor de heren Burger en Oud was de zaak eigenlijk niet zo moeilijk. Wij nemen aan met de beste bedoelingen stelden zij zich op een min of meer eenzijdig standpunt. In zulke gevallen zit de KVP in een veel lastiger parket. Deze politieke organisatie heeft een groot quantum arbeiders-leden, maar de werkgevers zijn er evenmin zon der een belangrijke invloed. Daarom moest prof. Romme naar twee kanten tevreden gezichten maken. Nu kan men dat aan niemand beter toever trouwen dan aan de welsprekende Katholieke fractie-leider. Ook hij evenals mr Burger had niet veel terug van het „miezerige decimalen gereken", dat leidde tot de vaststelling van een percentage van vijf. Maar aan de andere kant begreep hij niet, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek door de arbeidersorgani satie tot zondebok gemaakt wordt. De regering heeft zich bij haar beslissing gebaseerd op het oordeel van drie on partijdige deskundigen. Ook de Kamer dien{ zich daarbij neer te leggen. J7EN ANDERE vraag is echter of de regering niet een systeem van vrije re loonvorming moet bevorderen. Hij beantwoordde deze vraag bevestigend en wenste, dat de ministers daarmede maar direct op 1 Januari 1954 begon nen. Die vrijere loonvorming zag prof. Romme toch niet geheel zonder res tricties: de arbeiders mochten niet klagen vanwege een openhartig lon ken naar de werkgevers en deze laat- sten wilde prof. Romme te vriend hou den, door een eindweegs met hun streven naar het herstel van de vrije loonvorming mee te gaan. Hij bepleitte vaststelling van een loonvloer door de overheid van dis pensatie en daarboven enige vrijheid afhankelijk van de economische po sitie van de bedrijven tot bepaling van het loon op een hoger niveau. In concreto legde hij dit verlangen een bedrijfstaksgewijze loonvorming dus, waarin wat meer vrijheid verdis conteerd is dan op het ogenblik be staat vast in een motie Hoewel deze motie wel geen casus belli zal zijn, zal de regering toch moeten kiezen en zullen de socialisten er een duidelijke uitspraak over moe ten doen Dat „kiezen" beval trouwens prof Verwachting tot morgenavond; RUSTIG WEER Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Geen ergen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Donderdag: Zon op 7.16 'onder 17.32 Maan op 16.57, onder 7.18 Oud in het algemeen aan het kabinet aan. Hij ontkende niet, dat compro missen hij sprak liever van een vergelijk soms een gunstige wer king hebben, maar het maken van een keus, met name tussen de socialistische en de niet socialistische weg, achtte hij toch beter. En zeker zal thans ge kozen moéten worden voor versobe ring van de overheidsdienst, voor ver laging van het budget, voor verlich ting voor het bedrijfsleven, voor ver laging van de belastingdruk en voor verbetering van de positie van de middengroepen. ^L deze onderwerpen zijn min of meer uitvoerig aan de orde geweest. Verlaging van de belastingdruk vond vooral instemming bij de heer Burger. Prof. Oud was er niet minder mee ingenomen, maar het zou hem toch nog meer deugd gedaan hebben, als de belastingverlaging nog duidelijker de strekking had gehad van een tege moetkoming aan het bedrijfsleven. De loonsverhoging en de belasting verlaging zijn bedoeld als een com pensatie voor de aanstaande huurver hoging. en het wegnemen van het restant der consumptiebeperking. Het was prettig te horen, dat de drie ge noemde sprekers de heer Tilanus (CH) voegde zich bij hen opkwa men voor de groepen, die wel van huurverhoging te lijden zullen krij gen, maar niet van de loonsverhoging profiteren, zoals kleine zelfstandigen en rentetrekkers. Prof. Romme legde er speciaal de nadruk op, dat de regering niet ge slaagd is in haar compensatie voor de kleine ondernemertjes met minder dan 3000.inkomen. Zij betalen wel mee aan de loonsverhoging, maar delen niet in de belastingverlaging. Hij beval de regering aan deze men sen in de vereveningsheffing tegemoet te komen. Voorts vroeg hij, of de 5% loonsverhoging ook zal gelden voor het Rijkspersoneel en de onderwijzers. Wat de huren betreft, was het voor al prof. Oud, die er aanmerking op maakte, dat de regering tot dusverre de lasten steeds heeft afgewenteld op de huiseigenaren ten bate van de huurders. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau zou het te genwoordige huurpeil 240 a 250% moe ten bedragen van dat van 1940. Hij zou het daarom niet zo gek vinden de huren jaarlijks met 10% te verho gen, totdat ze weer wat bijgespijkerd zijn. (Zie verder elders in dit blad) Gisteravond heeft de Keuze Com missie van de KNVB het Neder lands elftal voor de wedstrijd tegen België samengesteld. Er zijn en kele wijzigingen in het Oranje team aangebracht zoals dat enkele weken geleden tegen Noorwegen speelde. In de eerste plaats zal de van zijn blessures genezen Terlouw weer als stopperspil fungeren, met het gevolg dat Van der Hoek naar het reservebankje werd verwezen. De aanvalslinie is totaal gewijzigd. Meyers, Van der Kuil, Bleyenberg en Van Ede moesten plaats maken voor Overbeeke, Van Melis, Bennaars en Gruijzen. Alleen Van Beurden heeft zich kunnen handhaven. De opstelling luidt dus als volgt: Steiger (PSV); Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven); Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); Overbeeke (Dosko), Van Beur den (BW), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Gruyzen (Sit- tardia). Reserves: Van de Wint (VSV), Van der Hoek (Feyenoord), Bleyen berg (Rigtersbleek)Schouten (Ex celsior) en Schmidt (Eindhoven). Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de beroemde paardenmarkt in Zuid-Laren. In gezelschap van burge meester H. Roukema maakte Prins Bernhard een rondgang over de markt. SIR Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis geweigerd iets te zeggen over persberichten, als zou hij van plan zijn een bezoek aan Moskou te brengen. Een stampvolle zaal wacht te in spanning op elk woord, dat de Britse pre; ier zou zeggen op vragen van een lid van re Labourpartij in ver band met deze geruchten. ,.Ik ben Tang, dat ik zeer wüde deuren zou openen, indien ik zou trachten alles wat in de kranten wordt gezegd, te bevestigen of te ontkennen", zo zei de oude staatsman en hij ging weer zit ten. Reuter's medewerker, Stanley Pridd- le, tekent hierbij aan, dat het plan van Churchill naar Moskou te gaan als hij er niet in zou slagen de regeringslei ders van de vier grote mogendheden bijeen te krijgen, niet door de meer derheid van zijn partij wordt gesteund. Velen menen, dat een dergelijke daad HERSTEL van de onafhankelijkheid, hereniging van het land en deel neming aan de Europese Gemeenschap en de eenwording van het vrije Europa, ziehier de drie grondbeginselen, van de buitenlandse politiek van de nieuwe Westduitse regering, waarvan de leden gisteren door dr Konrad Adenauer, die in het nieuwe kabinet weer optreedt als Bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken, werden voorgesteld aan president Theodor Heuss. Een uiteenzetting van deze, zeker niet nieuwe grondgedachten van de Westduitse politiek, gaf dr Adenauer in een door hem afgelegde regeringsverklaring. Het nieuwe Westduitse kabinet bestaat uit vijftien ministers met - en nog vier zonder porte feuille. Ofschoon men te Bonn in de regeringsbank een aantal nieuwe gezichten zal zien verschijnen, is er aan de kern van het oude kabinet niet veel veranderd. Op de sleutelposten van Economische Zaken en Financiën blijven prof. Erhard en dr Fritz Schaeffer (beiden CDU). Ook Jakob Kaiser (zaken geheel Duitsland betreffende) blijft, alsmede de Christelijke vakbondsleider Anton Storch (Arbeid). Bij Binnenlandse Zaken en Landbouw stonden de verwisselingen al bij voorbaat vast, daar de vroegere ministers zich uit het politieke leven terugtrekken. Deze worden nu beheerd door dr Gerhard Schroeder (CDU) en dr Heinrich Luebke (CDU). JN zijn regeringsverklaring zei Ade nauer voorts, dat indien de Sovjet- Unie werkelijk vrede wenst, haar waarborgen van veiligheid kunnen worden aangeboden op basis van de Europese Verdedigings-Gemeenschap Hij bevestigde nogmaals dat de Bonds republiek bereid is samen te werken in een dergelijk verdedigingsstelsel. Deze kan een basis zijn van een be perking van de bewapening, zoals dooi Eisenhower is voorgesteld. Adenauer zei er vast van overtuigd te zijn, dat het EVG-verdrag in de komende maan den zal worden bekrachtigd De West duitsers willen overigens de hoop niet opgeven, dat de Russen zich bereid zullen tonen op een viermogendheden- conferentie over vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de status van een Duitse regering te spreken. Hij zei nogmaals dat de Oder-Neisse-grens on aanvaardbaar is, maar dat de desbe treffende problemen met vreedzame middelen dienen te worden opgelost De Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied zullen waarschijnlijk nog voor het begin van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het plan-Schuman, die op 26 November te Den Haag zal worden gehouden, beginnen. \^AT de leden van het nieuwe kabi net betreft nog het volgende. De nieuwe minister van Binnenlandse Za ken, dr Schroeder, is 43 jaar en advo caat in Dusseldorp en geldt reeds lang als een bijzondere vertrouweling van Adenauer. Hij had in de Bondsdag mede de leiding van de CDU-fractie Hij is een der felste bestrijders van •ie door de Socialisten gewenste mede zeggenschap van de arbeiders in de industrieën. Hij staat te boek als een man met zeer grote ambities en men ziet in hem zelfs een opvolger van Adenauer in diens functie van Bonds kanselier. Luebke, die aan Landbouw komt, is sedert acht maanden werkzaam als directeur van het Raifeisen-verbond. Hij is een krachtig verdediger van de boerenbelangen en van de door de landbouworganisaties nodig geachte bescherming. Vice-kanselier dr Bluecher (Vrije Democraten) zal zich als bondsminister voor economische samenwerking blij ven toeleggen op de economische een heidsplannen. Aan Justitie komt de Liberaal Neu- mayer. Oberlaender van de Vluchte lingen partij zal zich met vluchtelin- genkwesties bezig houden* Preusker (Huisvesting) is ook een Liberaal. Voorts zijn er in dit kabinet twee mi nisters van de Duitse Partij en nog een van de Vluchtelingenpartij en de Liberalen, beide zonder portefeuille. noodlottige gevolgen zou hebben voor de Europese opinie en de Brits-Ameri kaanse betrekkingen, indien dat be zoek zou mislukken. Te Washington ontkende Dulles ca tegorisch. dat Churchill hem zou heb ben meegedeeld van plan te zijn alleen naar Moskou te vliegen voor een on derhoud met Malenkov. Het voorstel voor een ontmoeting tussen Eisenho wer, Churchill, Laniel_ en Malenkov is in Londen niet ernstig in overweging genomen. Dulles voegde er echter aan toe, dat hij slechts sprak over de for mele zittingen van deze conferentie en niet wenste te spreken over de niet- officiële bijeenkomsten der ministers in Londen. De Russische oud-minister van Bin nenlandse Zaken, Beria, is niet alleen uit de Sovjet-Unie ontsnapt, maar bovendien bereid, zeer belangrijke do cumenten in banden van de Westelijke mogendheden te spelen, zo heeft de Amerikaanse oud-kolonel Julius Amoss verklaard. Amoss is leider van een soort particulier inlichtingenbureau annex buitenlandse nieuwsdienst. In het bericht van Amoss heet het verder, dat Beria, toen zijn positie on houdbaar was geworden, de documen ten aan vijf vertrouwde ondergeschik ten heeft gegeven. Hij zond deze men sen het land uit met de opdracht, de stukken in handen van de autoriteiten in de Westelijke landen te stellen, in dien hem iets zou overkomen. Daarna verdween hij zelf. De papieren bevat ten o.m. plannen op het gebied van de atoomenergie. Toen de Russen Beria niet konden vinden, hebben zij een stroman in zijn rol laten optreden. Een van Beria's handlangers heeft, alweer volgens deze inlichtingendienst, aan een agent van Amoss verzocht het Kremlin te laten weten, dat Beria ontevreden is over de wijze, waarop het schijnproces voor al lerlei propaganda wordt gebruikt en het eerste van zijn vijf dossiers met geheime documenten aan het Westen zal uitleveren, wanneer de propagan da niet eindigt. Morgen wordt de tweede rijbaan van de drukke Rijksweg Arnhem—Nijmegen in gebruik genomen. J-JET GEZIN staat deze week In het middelpunt van de belangstelling. De protestantse kerken in Nederland, waartoe we voor het gemak ook het Leger des Heils rekenen, vieren de Ge zinsweek. Zij spitsen de prediking toe op het gezin en wijden in wijkavonden en gemeentesamenkomsten aandacht aan bepaalde vraagstukken, op deza kleinste en belangrijkste vorm van sa menleving betrekking hebbende. Men zou de kerken onrecht doen, wanneer men deze nieuwe traditie kunstmatig noemde. Zij is dat in zo verre, dat zij na de oorlog ontstond uit de samenwerking van de betrok ken kerken. Maar zij is meer dan dat. Zij is een bewijs van een kentering in de opvattingen van verontrusting tevens. Het feit namelijk, dat de kerken aan dacht gaan besteden aan de actuele vraagstukken, zoals de positie van het gezin in onze hedendaagse maatschap pij, bewijst dat er iets gaande is. Men wordt niet slechts onontkoombaar met de feiten geconfronteerd men houdt er zich zeer bewust en diepgaand mee bezig, probeert „ermee klaar te komen". Ook wanneer men het met de resulta ten van die bezinning niet altijd eens is het feit op zichzelf is belangrijk. Want hieruit blijkt, dat er een sterk besef van verantwoordelijkheid bestaat niet ten onrechte. De kerk heeft haar verantwoordelijkheid tegenover de we reld, omdat zij het normbesef verte genwoordigt in een samenleving die zich van normen hoe langer hoe minder aantrekt. Zij verkondigt het Evangelie en kan dat slechts met vrucht doen, wanneer zij van haar verkondiging uit antwoord weet te geven op de vra gen, die de wereld aan haar stelt. Daar mee kan zij trouwens niet volstaan; zij zou achter de feiten aanlopen. Zij heeft op haar wijze leiding te geven aan de geesten. En daarom geeft zij voortdurend de resultaten van haar overdenkingen door. Nu mag men het wat kunstmatig vin den, dat dat ten aanzien van het ge zin in één bepaalde week moet gebeu ren Kerk, gezin en wereld hebben immers het gehele jaar door met el kaar te maken en staan twaalf maan den lang onder dezelfde norm en het zelfde oordeel aan de andere kant leert de ervaring, dat de aandacht het grootst is, wanneer een stuk verkon diging wordt gehaakt aan een stuk ac tualiteit. En waarom zouden de kerken in dit opzicht hun methoden niet wat moderner mogen maken? Wat zij te zeggen hebben blijft door de eeuwen heen hetzelfde, ook als de taal waarin het gezegd wordt verandert. Van W. JN landbouwkringen bestaat bezorgd heid over de .zuigkracht" van de door de DUW gesubsidieerde werken op de arbeidskrachten, die in het land bouwbedrijf op normale wijze emplooi kunnen vinden. Dit werd medegedeeld door de directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (DUW) dr ir D. R. Mansholt tijdens de algemene vergadering van het Ko ninklijk Landbouw Comité te Den Haag. Volgens spreker moet deze be zorgdheid lang niet altijd in het bij zonder op de DUW betrekking hebben. De DUW heeft pas een taak, indien een arbeider geen werkgelegenheid meer heeft in eigen beroep, dan wel hem geen passend ander werk buiten zijn beroep kan worden aangeboden In de afgelopen jaren is gestreefd naar aanvullende werkgelegenheid voor hen, die gedurende korte of langere tijd niet in hun eigen beroep knnnen wor den geplaatst. In belangrijke mate geschiedt dit door uitvoering van openbare- en land- bouwcultuur technische werken Aan dit gehele complex van arbeidsbezet- ting kleven diverse moeilijkheden, die alleen kunnen worden opgelost in iet geheel van werkgelegenheidspohtiek en de werkloosheidsbestrijding, die daar mee samen gaat. Het beleid van werkloosheidsbestrijding in de land bouwsector hangt nauw samen mei de andere bedrijfstakken Daarbij be hoort een goede geestesgesteldheid van de individuele werkgever en van de werkgevers als groep, vooral ook met het oog op de losse arbeiders. JOT DOELMATIG werk, aldus dr Mansholt, zal de samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven, kerken, sociale e,. culturele organisaties wor den verstevigd en uitgebouwd. Slechts op deze manier zal men kunnen ko men tot een goede organisatie van de aanvullende werkgelegenheid en slechts op deze wijze kan een doel matige werkloosheidsbestrijding wor den verwezenlijkt. Inmiddels zijn nieu we mogelijkheden getoetst, als de toe passing van de vrije loonregeling, waarvoor de aard der werkzaamheden bepalend is, als bijv. bij cultuurtech nische werken. Voorts wordt een systeem van bemiddeling en onttrek king van arbeidskrachten op basis van bet vrije bedrijf ^gevolgd, voor zover de behoeften van het bedrijfsleven niet in het gedrang komen. Tenslotte is er nog een streven om de DUW-be- mt??.',enIS me* de objecten zo veel mo- *e keperken. door, waar mo gelijk. regiewerk door aangenomen werk te laten vervangen Dr Mansholt besloot met te zeggen, dat veel begrip moet worden getoond voor de psy chologische invloeden op de door werk- loosheid bedreigde of getroffen ar- beider.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1