Stad en omgeving Bedrijfsleider verduisterde voor f 2000 huiden Agenda N.V. Stad Alkmaar verhuisde naar moderne garage Jubilerend Padvindstersgilde houdt een bazar Anonieme briefschrijver hoorde opnieuw drie weken eisen Van Delfts blauw aardewerk en een kunstenaarsdroom Boete vj geëi Patroon gaf slecht voorbeeld Anderhalf jaar geëist Nieuw Guinea-avond in hotel Victory Zware geldboetes voor helers Gevarieerd programma in het Gulden Vlies PTT-besteller nam bankbiljetten mee Eis van negen maanden OSRAM Tevens een overdekte los- en laadplaats Feest in clubhuis bij Wilhelminalaan BURGERLIJKE STAND Rijkspolitie Den Helder won van Alkmaar De zaak diende in hoger beroep HET HUIS VAN MENEER MATZUIGER Verborgen schatten in oude schuur Weer diefstal uit een kleedkamer Ontwikkeling van verkeer door vakman geschilderd D.A.W. verloor van Nereus (53) st Strubbelinge werk tel Damlust zet coi in Warmenh Motorrijder vi{ het zieke Limnu Heler in verdii zaak verooj Beemst De Rijp beha; eerste wins WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 "pEGEN de 34-jarige Alkmaarder Ni- colaas T-, bedrijfsleider bij de huiden- en wolhandel J. J. B. en Co., werd gisteren voor de arrondisse mentsrechtbank door de officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Hem werd verwe ten, dat hjj een aantal huiden tot een totaal bedrag van tweeduizend gulden ten eigen bate aan de huidenhande laar Leendert J. had verkocht. De officier van Justitie had bij zijn eis rekening gehouden met het feit, dat verdachte het geld niet voor zijn gezin had gebruikt, maar het had be steed met uitgaan. De raadsman van verdachte, mr W. C. A. Buers, onthulde, dat er bij de firma B. op last van de patroon op ontstellende wijze was geknoeid. De jonge bedrijfsleider had hieraan moe ten meewerken, maar de opbrengsten ervan verdwenen in de zak van de patroon. Zo werden onder meer stuk ken lood onder aan de weegschaal ge hangen en werden goede huiden om geruild voor slechte. Uiteraard had dit geknoei een funeste invloed op Op 26 October zal in hotel Victory een Nieuw-Guinea-avond worden be legd, waarop o.a. het woord zal wor den gevoerd door de heer F. H. van de Wetering, voorzitter van de parle mentaire commissie Nieuw-Guinea en de heer K. Drost, kolonel b.d. KNIL, eerste voorzitter van de Stichting Na tionaal Nieuw Guinea-comité. Eén en ander wordt toegelicht met film- en lichtbeelden. Het kern'punt van de Nieuw Guinea- kwestie is niet het economisch belang van dat land voor Nederland, maai de Nederlandse verantwoordelijkheid voor een gebied, waar nog geen zelf standige wilsvorming mogelijk is. De opvoeding van de bevolking zal na tuurlijk eerst mogelijk zijn wanneer het land wordt opengelegd en daarom kunnen de economische aspecten van dit vraagstuk niet worden verwaar loosd Er is van het gebied, dat ruim twaalf maal zo groot is als Nederland nog slechts weinig bekend en een tip je van die sluier zal voor zover dat mogelijk is worden opgelicht op de Maandag a.s. te houden Nieuw Gui nea-avond. Wegens heling in de verduisterings- zaak. waarbij voor minstens tienduizend ■gulden aan tuinbouwgereedschappen en ijzerwaren werd verdonkeremaand bij de Alkmaarse firma De W„ is gis teren Petrus D. uit Limmen door de Alkmaarse arrondissementsrechtbank veroordeeld tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en daarnaast tot een boete van driehonderd gulden of zestig dagen. Veertien dagen geleden was vier maan den gevangenisstraf tegen D. geëist. Wegens heling in dezelfde zaak werd ook Frederik M. uit Harcnkarspel ver oordeeld tot vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van driehonderd gulden of zestig dagen. Ook tegen hem was vier maanden gevangenisstraf geëist. De komende dagen biedt het Gulden Vlies een gevarieerd programma dat de belangstelling wel waard is. Vrijdag treedt op veler verzoek nogmaals de helderziende Ariës op in compagnon schap met Indra de bekende hypnoti seur. Zaterdagavond komt het Ned. Theaterbureau, dat een voorstelling geeft met de populaire L. S. K. Korpo- raad Joop de Knegt, met vele andere sterren op cabaret- en revuegebied. Maandagavond herhaling van het op treden van het „Ballet der Lage Lan den" o.l.v. Mascha ter Wecme, dat de vorige keer in Alkmaar een uitverkocht huis mocht aantreffen. Dinsdag speelt in de serie A. (2e voorst.) De Nederlandse Comedie Welkom Thuis, Helena" een blijspel van Andre Roussin. In de hoofdrollen de gevierde actrice Mary Dresselhuys en Hans Kaart. verdachte, aldus raadsman, die boven dien betoogde, dat T. als bedrijfslei der zeer slecht werd gesalarieerd. Tegen de huidenhandelaar L. J., die de huiden van T. had gekocht, werd wegens schuldheling een boete van driehonderd gulden geëist subs, zestig dagen. Zijn raadsman, mr H. Schuur man, gaf een technische uiteenzetting van de administratie-methoden in de huidenhandel en betoogde, dat J. niet had geweten, dat hij aan een straf baar feit medewerkte. J. was reeds dertig jaar in de huidenhandel, aldus de raadsman, en was nog nooit met de Justitie in aanraking geweest. Mr Schuurman concludeerde tenslotte tot vrijspraak. In beide zaken volgt de uitspraak over veertien dagen. De ex-,besteller van de PTT te Alk maar, Gerrit J. W., die op 28 Februari in het postkantoor een pakje van ze venhonderd gulden aan bankpapier in zijn tuniek had gestoken en op de vlie ring in zijn woning had verborgen, hoorde gistermiddag voor de arrondisse mentsrechtbank de officier van Justitie, mr. d J. M. Vellinga, negen maanden met aftek van zeven maanden voorar rest tegen zich eisen, met voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar, op voorwaarde, dat verdachte zich zou laten opnemen in een inrichting te Lun- teren. Verdachte was gisteren moeilijk te overtuigen, dat hij iets strafbaars had gedaan, en ontkende aanvankelijk, dat het zijn bedoeling was geweest het geld voor zichzelf te gebruiken. Voor de po litie had hij dit destijds echter wel toe gegeven. Verdachte bleek reeds eerder veroordeeld te zijn. De uitspraak volgt o\er veertien dagen. WOENSDAG. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Een dorpsschandaaltje (14 jr.) HARMONIE THEATER. 2.30 en 8 uur: Meneer Hulot met yacantie (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.) REX THEATER. 2.30 en 8 uur: The Quiet man (14 jaar). VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Psychom. Séance. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Prop. avond Invalidenbond; 8 u. Film avond Chr. Reisver. GULDEN VLIES, 8 uur: Filmavond Volksuniversiteit. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De weg der hoop (14 jaar). DONDERDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: Dorps schandaaltje (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Me neer Hulot met vacantie (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Parijs 1900 (besloten voorstelling voor Schoia Publiea). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: The quiet man (14 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: Concert Noordh. Philh. Orkest: WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uurj Feestavond Grafische bond. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Affair in Trinidad (18 jaar). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag 14.20 2.42 Donderdag 15.02 3.21 LAMPEN beter licht - langere levensduur Vraag Uw leverancier (Advertentie, Ing. Med.) Een paar dagen geleden is het bedrijf van de N.V. Stad Alkmaar verhuisd van de Friese weg en de Zaadmarkt naar het Zeglis, waar een enorme garage is gebouwd met alle comfort, die men zich kan wensen. Dit punt aan de rand van Alkmaar zal de verzamelplaats worden van de verschillende autodiensten, die door de Stad Alkmaar met de Zaanstreek, Amsterdam en Friesland worden onderhouden. Hier zullen niet alleen de wagens - het zijn er in totaal achttien - voor de nacht onderdak vinden maar ook is de ruimte bedoeld voor het lossen en Iaden dat dus nu binnenshuis kan geschieden. Achter, in de garage bevinden zich een schaftlokaal voor de monteurs en chauffeurs, een keukentje voor het kantoorpersoneel, de administratie en het kantoor van de directeur de heer J. Schuurman. De kantoorruimte is voorzien van modern meubilair, dat een bijzonder prettige en tegelijkertijd zakelijke in druk geeft. Bij de ingang van de ga rage is een kantoortje gemaakt voor de ladingmeester en een werkplaats voor de monteur. Ook is in de vloer een werkkuil uitgespaard, zodat men reparaties aan de onderkant der wa gens gemakkelijk kan uitvoeren. De garage en dus tevens het los- en laadstation, waar 's morgens een grote drukte heerst als de goederen van de lijnwagens worden overgeladen in de stadsbestelauto's, beslaat een opper vlakte van ongeveer vijfhonderd m2. Vóór de garage ligt een ruime par keerplaats van tweehonderd-en-vijftig m2, waar dus ook nog vrachtauto's kunnen worden gestald. De plek waar het bedrijf van de Stad Alkmaar thans is gevestigd is bijzonder gunstig met het oog op de twee motorschepen, die men nog in dienst heeft en die dus vlak vóór de wal kunnen meren. De N.V. Stad Alkmaar is in 1875 met twee zeilschepen begonnen en heeft zich toen de heer N. P. J. Schuurman directeur werd, pas op het vervoer per as toegelegd. Sinds dien heeft het bedrijf een grote vlucht genomen. Het heeft zich voornamelijk ingesteld op het vervoer voor indus trie en groothandel en dat heeft zo'n omvang aangenomen, dat men niet al leen in Alkmaar, maar ook in Leeu warden en Amsterdam garages heeft met eigen personeel en stadsbestel- diensten. Om de kabouters, junioren en se nioren in de gelegenheid te stellen het 35-jarig bestaan van de afdeling Alkmaar van het Nederlandse Pad vindstersgilde te vieren, zal Zaterdag middag in de clubhuis bij de Wilhel minalaan een bazar worden gehouden. Daarmede hoopt men voldoende geld bijeen te krijgen om de padvindsters- jeugd volgende week een prettige dag te kunnen bieden. Er zijn plannen voor een poppenkast- en filmvoorstel ling en natuurlijk zullen de tractaties niet ontbreken. Het clubhuis aan de Wilhelmina laan werd vlak voor de oorlog, in 1939, gekocht en in gebruik genomen. Voor een jaar slechts, want de bezet- 1941 het gebouwtje in beslag. Het was een geluk, dat er Helderse eva- cué's in werden ondergebracht. Daar door bleef het huisje voor vernieti ging gespaard. Het Ned. Padvindstersgilde beleefde na de oorlog een ongekende stroom van nieuwe leden, maar naderhand daalde het aantal leden weer tot nor male proporties. Het bedraagt nu on geveer tachtig. Op de bazar, die Za terdag om 3 uur wordt geopend, zul len tal van aantrekkelijke voorwer pen ten verkoop worden aangeboden en verder zijn er verschillende attrac ties, waarop de bezoekers hun geluk kunnen beproeven. Geboren: Lourens, zoon van L. Mors en N. M. van Houten. Pieter, zoon van P. Wiedenhoff en C. van Zandwijk. Gehuwd: Willem R. 'Zv/art en Gerar- dina C. M. Hijmans. Hendrik J. kwam en de Duitsers namen in Carlier en Stientje van der Heide. Het nieuwe gebouw aan het Zeglis zal over ongeveer veertien dagen of ficieel worden geopend. Hoewel het nu reeds in gebruik is genomen, moe ten er nog enige voorzieningen wor den getroffen vóórdat alle werklieden verdwenen zullen zijn. De garage werd gebouwd door Ringers' Bouw bureau. Maandagmiddag speelde het voetbal team van de Rijkspolitie afd. Alk maar tegen de gemeentepolitie uit Den Helder. De Helderse politie won deze wedstrijd, die wegens het lange wegblijven van de scheidsrechter een uur te laat begon, met 51. Voor de rust was er een aardig overwicht, wachtmeester W. Luyt wist de stand op 10 voor Alkmaar te brengen. Direct na de rust was het de Helderse Inspecteur v. d. Meulen die gelijk maakte. Spil Dijkstra bracht de stand op 12 voor Den Helder. Weer was het Inspecteur v. d. Meulen die de score verhoogde tot 13. Daarna bracht linksbuiten Vos, door een prachtig schot vlak onder de lat, de stand voor Den Helder op 1—4. Linskbinnen Du Porto maakte ten slotte het laatste doelpunt, waardoor de stand op 15 in het voordeel van de Helderse Gemeentepolitie gebracht werd. Ernstig gewond is een kermisexploitant te Rotterdam, toen hij op een Lunapark aldaar slaags raakte met enige Indone siërs. Vijf man zijn gearresteerd. In hoger beroep heeft gistermiddag voor het Amsterdams gerechtshof terecht gestaan de 63-jarige gepensionneerde adjudant-onderofficier H. B. uit Heiloo, die door de Alkmaarse politierechter tot f 100boete was veroordeeld, omdat hij tegen zijn buurman, de vertegenwoordiger H. G., bij de politie opzettelijk een valse aanklacht had ingediend. Ter zitting bleek, dat de verstand houding tussen dit tweetal wel wat te wensen overliet. De verdachte had een brief geschreven aan de politie, waar in hij zijn buurman ervan beschuldig de, dat deze zijn oude moeder van haar vrijheid beroofde. Hij tekende de brief met een onleesbare handtekening en gqpide hem in Amsterdam in een post bus. Bovendien schreef hij in het epis tel, dat de buurman allerlei beschei den, die voor de moeder bestemd wa ren, zelf in ontvangst nam en er over beschikte. "pOEN wij nog maar kort getrouwd waren het was nog in de „goede" ouwe tijd vóór de oorlog hoorden wij, dat me neer Matzinger, een aan nemer en huizenbezitter, het landhuisje gebouwd had waarin wij graag wilden wonen. Er waren meer candi- date n en onze kansen op voorrang waren niet bijster groot omdat wij meneer Matzinger alleen maar van naam kenden, maar de gelegenheid hem eens vriendschappe lijk te ontmoeten deed zich vrij onverwacht voor toen ik met hem in het zelfde verenigingsbestuur zitting had gekregen. „Als we hem nu eens te eten vroegen", stelde mijn vrouw voor. „Neen", zei ik, „dat gaat niet. Dat ligt er te dik op en daarvoor ken ik hem te oppervlakkig. Hij moet niet het gevoel krijgen, dat het ons om dat huis te doen is". „Neem hem eens mee voor een borrel". Ik knikte. Dat was een beter idee. Zo na afloop van een vergadering even oplopen, langs je huis komen en bij het af scheid binnen vragen waarna bij een gezellig gesprek een borrel kan worden geschonken. De enige moeilijkheid was, dat ik niet wist of meneer Matzinger die ergens op kamers woon de een borrel zou ap preciëren. Het zou na tuurlijk ook een kopje koffie kunnen zijn, maar de ondervinding had mij geleerd, dat een te juister tijd geschonken glaasje bij een conferentie de beste resultaten oplevert. Toen een gemeenschap pelijke kennis mij ver zekerde, dat de heer Mat zinger niet alleen een stevige borrel appre cieerde maar op dat ge bied bovendien een ex pert in het keuren van sterke drank was, kocht ik in de beste slijterij van Alkmaar eenzelfde kruikje als dat waaruit wij destijds Oom Jan ge presenteerd hadden toen hij bij ons logeerde en het geheel voor zijn reke ning had genomen omdat ik zelf geen alcohol mag gebruiken. „Hoe moet dat nou met jou?" vroeg mijn vrouw. „Wat bedoel je?" „Nou dat jij daar met een kopje thee of een glaasje melk tegenover hem gaat zitten. Dat is toch niet gezellig. Dan durft hij er zelf ook maar ééntje te nemen en Hij moet juist in de goede stemming zijn als we over dat huisje beginnen. Je moest maar eens voorzichtig met hem meedrinken". Ik protesteerde en we vonden een oplossing. Mijn vrouw zou de glaas jes in de keuken vullen, ze zou hem uit de kruik en m ij uit de kraan geven, ik zou stevigmet hem mee drinken en we zouden zo'n gezellige sfeer scheppen, dat het land huisje binnen afzienbare tijd mijn naambordje op de deur zou kunnen krij gen. dronk aan onze kennis making te wijden. Mijn enige vrees was, dat mijn vrouw de glaas. jes had verwisseld, maar dat was pure suggestie want ik proefde duide lijk, dat de inhoud van het mijne alleen maaruit de kraan kon zijn geko men. Meneer Matzinger, die breed lachend een mop verteld had streek zich na de eerste ferme slok nadenkend over de kin en keek me een beetje onderzoekend aan, maar mijn vrouw gaf mij een geruststellend knikje waarna ik hem annimeer- de eens leeg te drinken. Ik gaf zelf het goede voorbeeld en begon bij het derde glas als toeval lig over het huisje, maar onze gast was zwijgzaam geworden en 't was net of de stemming wat ge zakt was. Meneer Matzinger ver telde geen moppen meer en weigerde pertinent het vierde glaasje. Toen wij over het huisje begonnen ging hij er niet op in en l\ij gaf ternauwernood antwoord toen mijn vrouw hem bij zijn on verwacht afscheid vrien delijk inviteerde zijn be zoek binnenkort eens te herhalen. Een paar dagen later hoorde ik, dat hij het QRIE dagen later bracht landhuisje aan een van ik- meneer Matzinger mijn pas getrouwde col- mee. Mijn vrouw had haar lega's verhuurd had. mooiste japon aan en we hadden de huiskamer ge zellig met bloemen ver sierd. Onze gast rookte met smaak een van mijn beste sigaren en ging gretig op het voorstel in een borrel Op onze kennismaking te drinken. Mijn vróuw verscheen met een blaadje waarop twee tot de rand gevulde glaasjes stonden en de heer Matzinger en ik namen er even later gelijktijdig een op om een Het duurde nog twee weken eer wij de oplos sing van het raadsel ont dekten. Toen vond ik in de keukenkast de wel ge opende maar nog onaan gebroken nieuwe kruik en daarnaast die van Oom Jan, die mijn vrouw met water gevuld had om de smaak er uit te krijgen en waaruit ze de expert niet minder dan vier „stevige" borrels had ge schonken. (Van onze redacteur beeldende kunsten) LAAT IK HET HIER ronduit zeggen: ik houd niet van Delfts blauw het kun me niet schelen van welke fabriek het komt. Met deze uit spraak last ik natuurlijk allerlei heilige huisjes aan. Dat moet dan maar zo zijn. Aan de andere kant: ik weet een paar mensen die het maken, en die onmogelijk het gevoel kunnen krijgen, dat dit het ideaal is, waarnaar zij streven. Ik ben ze dezer dagen gaan opzoeken niet van wege die witte vaasjes met blauwe molentjes, tien-, vijftig-, honderd voudig herhaald in immer eendere beweging van het penseel maar vanwege dingen, die ze graag zouden willen maken, maar waarvoor ze eenvoudig geen afzet hebben. DIE TWEE jonge kerels, die ik hier bedoel, De Broek en De Broeder heten ze zijn ongeveer een jaar ge leden voor zichzelf begonnen, nadat ze het vak hadden geleerd bij een collega- plateelbakker. Nu staan ze ergens in een oude schuur, die vtoor hun bezig heid allang te klein is, en zwoegen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om de verlangens van hun afnemers te be vredigen. Ze hebben een jaar lang ge zocht en geëxperimenteerd en hebben nu het gevoel, dat ze het vak technisch onder de knie hebben. Wat ze maken verkopen ze. Zo steekt er zo lang zamerhand een stuk brood in al die aquavit-flessen, die asbakken, die ge boortebordjes en wat dies meer zij. Toch is dit niet de droom, die zij droomden, toen zij aan dit werk begon nen. Toen zij in die oude schuur aan de Natteweg in Bergen hun oven en hun werkbank neerzetten, hun droog- kast oprichtten en een hokje, waar het decoratiewerk zou gebeuren, dachten zij aan de vervaardiging van artistiek verantwoord aardewerk. De Broek, de decorateur van de twee, die een ge boren kunstenaar moet zijn, hij stu deert; in zijn weinige vrije tijd voor de middelbare acte tekenen zocht naar mogelijkheden en ontwierp frisse din gen, met versieringen van een fijne kleur. Ze gingen niet. En nu zit hij dag in dag uit in zijn hokje en maakt mo lentjes en bloemen Hij heeft een hele tijd nauwelijks durven geloven, dat hij meer kon dan dat. Toen ontdekte hem een schilder en die sprak eerst met hemzelf en later ook eens met deze en gene over dit werk. En hij wist hem er toe te brengen, zijn schetsen en ontwerpen te laten zien. Toen kwamen daar tegels voor de dag met werkelijk prachtige decoraties: in een zwarte glazuuriaag was een aangrijpend Christusfiguurtje gekrast met het bijschrift Da Pacem, Do mine (Geef vrede, Heer). Een ander met een molentje heel schetsmatig aangegeven met een paar vleugjes kleur. Een klein rond bakje, zoals in een café voor klontjes suiker wordt gebruikt; met vlotte, gevoelige lijntjes is daar een figuurtje in geschetst: een zwaar sjouwend mannetje met een grote baal op zijn schouders. Tenslotte: een wit tegeltje, waarop met een soort blauwe kleurstif een Daumier-achtig caricatuurtje is geschetst: een dikke kok, die met een precieus gebaar een spin uit een bord soep vist. Een koste lijk prentje is dat geworden: de hele houding van dit dikke mannetje, het handgebaar met die even geheven pink, ze typeren prachtig zijn afgrijzen. Dit werk zou ik veel meer willen maken, zegt hij. Maar niemand koopt het en we moeten toch leven. En tot tekenen kom ik zowat niet meer. 's Avonds dan. of in de weekends? We maken lange dagen. Dan komt er niet zoveel meer van. Als je de hele dag decoreert, wil het 's avonds niet meer. Zo voel je je achteruitgaan Maar toch houden we vol. Want ik wil blij ven studeren. Zó kan alleen iemand spreken, die zich van een artistieke roeping bewust is en die er althans iets van wil trach ten te verwezenlijken. En dat is de reden, waarom deze beide hard wer kende jonge kerels in één slag mijn sympathie hadden veroverd. Niet om hun Delfts blauw met hoeveel zorg dat ook wordt gemaakt maar omdat zii ergens een bescheiden mogelijkheid hebben gevonden om iets van hun waarachtig kunstenaarschap uit te leven al is het nog zo weinig en vast besloten zijn, om dat weinige steeds meer te doen worden. En dat zal hun gelukken ook; daarvan ben ik overtuigd. Van W. Deze twee voorwerpjes geven een indruk van het artistieke aarde werk, dat de beide jonge Bergena- ren zouden trillen vervaardigen. Later schreef verdachte nog een brief aan de werkgever van zijn buur. man. „Uw vertegenwoordiger mis. bruikt uw tijd", zo schreef hij. „Hij gaat 's morgens pas om 10 uur weg en komt om 3 uur al weer thuis. Da orders doet hij telefonisch af". Tot slot had hij bij de politie een aanklacht tegen zijn vijand ingediend, volgens welke deze zijn hond en kat met een windbuks had doodgeschoten. Dit bleek niet waar te zijn. Ter zitting van de politierechter had de officier, die de verdachte een „rep. tiel" noemde, 3 weken geëist. De pro- cureur-generaal achtte dit vanmiddag de juiste straf en eiste ook 3 weken. Als raadsman betoogde mr J. H. Jonker, dat zijn cliënt inderdaad de overtuiging had, dat alles wat hij in de brieven had geschreven waar was. Mr Jonker achtte dus de opzettelijke valse aanklacht niet bewezen en vroeg vrij- spraak. Het hof zal in deze zaak op 3 No> vember uitspraak doen. Het aantal diefstallen uit kleedkamers neemt de laatste tijd hand over hand toe. Nu eens is het de Overdekte, dart weer een gymnastieklokaal waar waar. devolle voorwerpen worden vermist. Maandagavond werd in het gymnas tieklokaal aan de Ridderstraat weereen diefstal geconstateerd. Vijf meisjes, dié daar deelnamen aan volleybalwedstrij. den hebben ,bij de politie aangifte ge. daan van de vermissing van drie on derjurken, een portemonnaie met in- houd en een zilveren ring met bloed koraal. Het wórdt langzamerhand zo, dat men geld, sieraden en horloges thuis moet laten wil men niet voor onaange- name verrassingen komen te staan. De heer E. de Vrij, chef-schilder van de NACO alhier, heeft een paneel van omstreeks drie meter lengte en een halve meter hoog te vervaardigd, dat een uitstekend beeld geeft van de ver voermiddelen, die Alkmaar in de laatste eeuwen heeft gekend. De achtergrond wordt gevormd door een fraai polderlandschap, waarin de kaarsrechte tochtsloten met de talrijke windmolens niet ontbreken en vrien delijke dorpjes met hier en daar een kerktorentje in een ver verschiet ver loren gaan. Op de voorgrond ziet men een ouder, wetse trekschuit, getrokken door een paard, waarop schrijlings het jagertje 'is gezeten. Over de weg rolt een histo rische diligence met vurige paarden. De volgende étappe in de ontwikke ling van het wegverkeer wordt uit gebeeld door een autobusje uit 1920, dat wel een scherp contrast vormt met een grote bus van de lijndiensten, zo- als die thans in gebruik zijn. Van de tegenovergestelde zijde na- dert de eens zo befaamde Alkmaarse paardentram, die tot 1923 de reizigers van de Vier Staten en de Stenenbrug naar het station vervoerde en in dat jaar door de niet minder befaamde tractor-tram, een oude Amsterdamse tramwagen, getrokken door een Ford- trekker op rubberbanden, werd ver vangen. Natuurlijk ontbreekt ook Bello niet alsmede een der nog in dienst zijnde zware locomotieven, terwijl het hui dige snelverkeer wordt voorgesteld door een Diesel-trein. Het stuk is gekocht door de heer H. van Twist, die het' in zijn onlangs nieuw geopend restaurant aan het Stationsplein heeft geplaatst. Nadat gisteren de heer F. Boxem in zijn hoedanigheid van kringvoorzitter van Noord-Holland boven het IJ vóór de waterpolowedstrijd Nereus-DAW met enige gevoelvolle woorden had gesproken in verband met het overlij den van Jan Dirk Vis, oud- en ere voorzitter van Nereus, tevens kring bestuurder, begon de kamp in de bekercompetitie van de K.N.Z.B. Al ras bleek, dat DAW nog niet de vorm van het vorig jaar had bereikt; de jeugdige spelers, die in het zevental waren opgenomen bleken nog de no dige vaardigheid te missen. Opvallend was dat de vqldspeler André Slikker, die als doelverdediger fungeerde, zich blijkbaar als zodanig niet geheel op zijn gemak gevoelde. Toch geloven wij, dat DAW in de toekomst aan hem een uitmuntende doelverdediger zal heb ben. Over het algemeen rommelde het in de DA W-ploeg en zelfs Boxem kon niet in zijn spel komen. Weliswaar wist hij diverse aanvallen van Nereus te onderscheppen, doch zijn schieten en plaatsen was te zwak. De Nereus- doelpunten werden gescoord door de midvoor Exalto en Dick Boot, voor DAW scoorden Van der Horst en Jan Nierop Groot. Een serieuze training zal ongetwijfeld in de toekomst leidefl tot een aanmerkelijk beter spel. RUILING PERCELEN GROND. Burgemeester en wethouders van Alk maar brengen ter kennis van belang hebbenden, dat voor de tijd van dertig dagen na heden op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd een beschikking van Gedepu teerde Staten van Noordholland d.d. 30 September j.l. nr. 124, afd. 2A, houden de goedkeuring van het besluit van hoofdingeln-jden der polder Overdie en Achtermeer van 9 April 1953 tot het aangaan van een ruiling van perceelsge deelten in de polder Overdie met de gemeente Alkmaar. GESLAAGD Voor het Practijkoxamen Spreek vaardigheid in de Engelse taal van de Nederlandse Vereniging van Leraren „Britannia" te 's-Gravenhage is ge slaagd mej. Maria G. de Bruin te Alkmaar. £)E AANNEMER 1 Langedijk stond recht voor de Meerv de Arrondissementsri maar, daar hij bij 1 een steiger tegen de huishoudschool te L doende voorzichtigh hebben genomen ei voorschriften op gro' ben veronachtzaamd, steiger was bezweke R. M. was naar ben als gevolg een hersei kele gekneusde ribbe Justitie, mr dr J. 1 gistermiddag tegen boete van tweehonde maanden hechtenis. ZUID SCHARWOL ste clubcompetitiewi district Hollands N< Westfriesland van di Dambond, wisten bei „Damlust" te Zuid-i met 155 te winnei en tweede van de d< De gespecificeerde u Dhmlust IAndijk Grooteman 11; 1 Zwuup 20; J. Zijp 11; J. G. Huitema- A. GoudsblomB. V d. HovenJ. Groot 5 T. Mantel 2—0; C Zwier 02; Jac. 11P. v. d. Molen uitslag 155. Damlust 2Andijk Tj. Vriend 11; A J. Koster 20; D. Hooiveld 20; Jac Bakker Sr. 20; P. IV 0—2; C. J. Cools—O. A. Zuidscherwoude H. EngeringhB. Hai den HartighJ. Jonke M. de Vries 20; i Uitslagen 3e klas; v. Kooten 1—1P. X1A. MosteM. WiedijkC. v. d. Be KramerS. v. Leijei Hartigh—S. v. Leijen Maandagavond is df Stoop uit Enigenburg nabij de ijsbaan teg< van de zuivelfabriek gereden. De auto i langs de rechterkant werd door de motorr merkt. Na de botsing zijn vervoermiddel in langs de weg terech Hesteren uit Warmenh eerste hulp; de heer ziekenauto naar het S kenhuis in Alkmaar Wegens heling in ee duisteringszaak te Al voor tienduizenden gul bouwgereedschappen er de Alkmaarse firma Di is gisteren Petrus D. u oordeeld tot vier maanc lijk met een proeftijd v daarnaast tot een boet derd gulden of zestig dagen geleden was vie vangenisstraf tegen D. VONNIS CONFORI Jan B. uit Beemster, t tien dagen geleden wege honderd gulden bij ei acht maanden voorwaar proeftijd van drie jaar gisteren door de Aikmaa mentsrechtbank diem veroordeeld. De Rijp heeft Zondag i tegen de mede-candidaat ste plaats, MFC. zijn ee weten te behalen. In di rijden slecht gespeelde n De 'Rijp enkele verande elftal beproefd, welke ec beteringen bleken te zijl spel, dat het resultaat v strijd was, was dan ook aan de wijzigingen in h( wel aan het zwakke sp Over het verloop van de" ren we kort zijn. Voor de óverwegend aanvallend eerst het doel te vinden van J. Huiberts (1-0). hierop wist de MFC-links fiteren van een grove d< de gelijkmaker te scorei Werd niet meer gedoelpi einde kwam met deze v< tijen meest gunstige uits R.C.H.-DAMES W< Zondagmorgen wist het elftal van R.C.H. in de 1 rijke ontmoeting, i.v.m. van de eerste plaats in d gen De Rijp de volle wir De gastvrouwen stuurdei standsters met een 4-3 n huis.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2