Jimmy Brown en de Oranjehemden Boete van tweehonderd gulden geëist tegen aannemer De Gezinsweek werd ingeluid Nieuws uit Bergen „Muizen en mensen" was ruw maar goed stuk Kort nieuws uit wijde omtrek LAATSTE NIEUWS Weer verlaging kaasprijzen Steiger te Langedijk bezweek Strubbelingen rond een werktekening Damlust zet competitie goed in Wamenhuizen Motorrijder via sloot naar het ziekenhuis Limmen Heler in verduisterings zaak veroordeeld BURGERLIJKE STAND Schermerhorn Paarden begonnen een wilde ren Castricum Een jaar geëist wegens verduistering Moeilijkheden in het gezin en huwelijk Rotterdams Toneel voor Kunstkring Beemster De Rijp behaalde het eerste winstpunt De Rijp Vergadering van de P.v.d.A. Egmond aan den Hoef Aanbesteding 5 woningen Plannen voor een filmliga Verkooptentoonstelling van de middenstand Voorstel tot bouw van tien woningen r' Heiloo Autobestuurder vrij gesproken Eensgezindheid vierde 55-jarig jubileum Nieuwe kapperszaak Verpleegde veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden Oude man aan de dood ontsnapt Treinbotsing nabij Tilburg Nu stabilisatie in zicht Obdam Verkoop kerklammeren WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 £)E AANNEMER Pieter de G. uit Langedijk stond gistermiddag te recht voor de Meervoudige r.amer van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, daar hij bij het optrekken van een steiger tegen de in aanbouw zijnde huishoudschool te Langedijk niet vol doende voorzichtigheid in acht zou hebben genomen en de veiligheids voorschriften op grove wijze zou heb ben veronachtzaamd. Een deel van de steiger was bezweken en de arbeider R. M. wais naar beneden gestort, met als gevolg een hersenschudding en en kele gekneusde ribben. De officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, eiste gistermiddag tegen de aannemer een boete van tweehonderd gulden of twee maanden hechtenis. ZUID SCHARWOUDE In de eer ste clubcompetitiewedstrijd van het district Hollands Noorderkwartier en Westfriesland van de Noord-Hollandse Dambond, wisten beide tientallen van „Damlust" te Zuid-Scharwoude ieder met 155 te winnen van het eerste en tweede van de damclub te Andijk. De gespecificeerde uitslag was: Damlust IAndijk I: P. BeersA. Grooteman 11Th. de HaasP. Zwuup 2—0; J. ZijpJ. den Hartigh 1—1; J. G. HuitemaP. Burger 20; A. Goudsblom—B. Vriend 20; K. v. d. Hoven—J. Groot Sr. 2—0N. Jol T. Mantel 20; C. SchuifelenW. Zwier 02; Jac. Kramer—C. Doef 11P. v. d. MolenJ. Bakker 20 uitslag 155. Damlust 2—Andijk 2: A. v. d. Welle Tj. Vriend 11; A. Beemsterboer J. koster 2—0; D. HoogeboomJac. Hooiveld 20; Jac. BerkhoutJac. Bakker Sr. 20; P. MienesG. Krikke 02; C. J. CoolsO. Akkerman 20; A. ZuidseherwoudeK. Pasveer 11; H. EngeringhB. Haiders 11; mevr. den HartighJ. Jonker 20; P. Balder M. de Vries 20; uitslag 155. Uitslagen 3e klas: J. EngeringhW. v. Kooten 11; P. BekkerJ. Weel 1—1; A. Moste—M. Kaas 1—1; D. WiedijkC. v. d. Berg Sr. 20; P. KramerS. v. Leijen 20; P. den HartighS. v. Leijen 20. Maandagavond is de motorrijder F.. Stoop uit Enigenburg op de Oostwal nabij de ijsbaan tegen de melkauto van de zuivelfabriek „De Eendracht" gereden. De auto was geparkeerd langs de rechterkant van de weg en werd door de motorrijder niet opge merkt. Na de botsing kwam hij met zijn vervoermiddel in de moddersloot langs de weg terecht. Dokter Van Hesteren uit Warmenhuizen verleende eerste hulpde heer Stoop werd per ziekenauto naar het Sint Elisabethzie- kenhuis in Alkmaar vervoerd. Wegens heling in een enorme ver duisteringszaak te Alkmaar, waarbij voor tienduizenden guldens aan tuin- bouwgereedschappen en ijzerwaren bij de Alkmaarse firma De W. verdween, is gisteren Petrus D. uit Limmen ver oordeeld tot vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en daarnaast tot een boete van vierhon derd gulden of zestig dagen. Veertien dagen geleden was vier maanden ge vangenisstraf tegen D. geëist. Verdachte achtte zich niet verant woordelijk voor het ongeval, daar hij een uitvoerder het toezicht op het wer^ had opgedragen. Hij had namelijk nog verscheidene andere werken onder handen en bemoeide zichzelf in hoofd zaak met een werk te Wijk aan Zee. De officier van Justitie achtte de aan nemer echter wel degelijk verant woordelijk, vooral omdat de in aan bouw zijnde huishoudschool zich in de nabijheid van zijn woning bevond. Enkele getuigen-deskundigen waren van oordeel, dat de kortelingen (korte dwarsbalken) boven in de steiger niet dik genoeg waren geweest in verhou ding tot de breedte van de steiger. Verdachte had bezwaren tegen een door een wachtmeester der Rijkspoli tie gemaakte tekening van de steiger, welke door de rechtbank ter oriënte ring werd gebruikt. Deze tekening zou volgens verdachte niet met voldoende deskundig inzicht zijn gemaakt. De tekening bevatte de maten aan de voet van de steiger, welke afme tingen niet klopten met die bovenaan de steiger, waar het ongeval was ge schied. De uitspraak volgt over veer tien dagen. LANGEDIJK. Geboren: Wilhel mus A-, z. van A. Hink en C. C. Pan- cras. Gerrit, z. van W. Kuiper en M. Butter. Ernst W., z. van V Hageman en A. M. Sant. Alida Th. M-, d. van J. Kruijer en C. Kos. Ondertrouwd Klaas Klok, won- te Winkel, en Aaltje Wiedijk. Willem Kolk, won. te Alkmaar, en Willy Twisker. Cornelis Groen, won. te St. Pancras, en Neeltje van der Plas. Simon van Zwoll, won. te Rotterdam, en Maria H. Jong. Getrouwd Gerardus W. Kemper, won. te Velsen, en Petronella C. Duijves- Overleden: Dieuwertje Bouwens, 63 jaar, echtgen. van C. Timmerman. Maandagmorgen was de heer Stoop uit Graft bezig gras te laden op een met 2 paarden bespannen wagen op het dijkje van de Eilandspolder, te genover de boerderij van de heer Droog aan de Beemster ringdijk. Door onbekende oorzaak geraakten de paarden op hol en in volle vaart sto ven zij door enkele dammen, langs de aardappelbewaarplaats, de Groe- neweg op. De midden op deze weg ge parkeerde melkwagen van de heer D. Lakeman werd* wonder boven wonder niet geraakt. Gelukkig sloegen de paarden op de hoofdverkeersweg AlkmaarPurmerend de richting Alkmaar in. Waren zij rechtuit ge gaan, het Zuidje op, dan was de ramp niet te overzien geweest, daar zich daar de R.K. school bevindt. Nu ech ter kwamen zij driehonderd meter verder tot staan, nadat zij eerst nog. enige bomen hadden geveld. De vier-en-vijf tig jarige Johannes S. te Castricum hoorde voor de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank de officier van* Justitie, mr dr J. M. Vellinga, gisteren, één jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Hem was -ten laste gelegd, dat hij als agent van een aantal dagbla den en tijdschriften reeds van 1946 af abonnements- en advertentie-gelden niet had afgedragen, doch zelf had gebruikt, tot een totaal-bedrag van f 3225,Het betrof hier o.m. het Parool, Trouw, De Volkskrant en de Geïllustreerde Pers. De officier zeide in zijn requisitoir ermee rekening te hebben gehouden, dat S., die zeven kinderen heeft, zich voortdurend in moeilijkheden bevindt. De uitspraak volgt over veertien dagen. De novelle „Muizen en mensen" van de Amerikaanse schrijver John Stein beck, gisteren door het Rotterdams Toneel in de Rustende Jager gebracht voor de Bergense Kunstkring, werd gespeeld naar de vertaling van Max Croiset, die ook de regie voor zijn re kening had genomen en bovendien de hoofdrol vertolkte van George, de ruwe hobo, die van de ene ranch naai de andere zwerft om zijn werkkracht aan te bieden. Het Rotterdams Toneel, is er volko men in geslaagd een beeld te geven van het harde leven, dat het lot is van de Amerikaanse los-arbeiders, die op het platteland rondtrekken. George en de van hem afhankelijke lotgenoot (Ko van Dijk) slagen er niet in zich los te maken uit de kringloop, die hen van de ene plaats naar de andere doet zwerven zonder dat zij ooit in staat zullen zijn voldoende geld over te sparen voor een eigen bedoeninkje. Even schijnt er een ommekeer te zul len komen als het tweetal een derde zwerver ontmoet, met wie het zal trachten een boerderijtje te beginnen. VONNIS CONFORM DE EIS Jan B. uit Beemster, tegen wie veer tien dagen geleden wegens diefstal van honderd gulden bij een buurvrouw acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar was geëist, is gisteren door de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank dienovereenkomstig veroordeeld. LANGEDIJK Vooral na de tweede wereldoorlog moet geconstateerd wor den, dat zich vele moeilijkheden bij de opvoeding der kinderen en ook strub belingen in tal van huwelijken voor doen, welke onrustbarende vormen heb ben aangenomen. Daarom was het ze ker goed gezien, dat in het kader van de landelijke gezinsweek, die de geza menlijke Protestantse kerken overal houden ,de Langedijk niet achterbleef met een bijeenkomst, waarin bovenge noemde problemen belicht werden. Th een Dinsdagavond in Concordia'te' Naordscharwoude gehouden samen komst, welke geopend werd door as Pliester, heeft de heer Westenberg, hoofd der o.l. schooi te Schagen, ge sproken over „De verhouding van ouders en kinderen". Spr. constateer de, dat de mensheid tegenwoordig in een gejaagde tijd leeft, waarin men niet tot een adempauze komt. In de middeleeuwen leefde men in de besloten stadsgemeenschap, de om muurde stad. Dit is later uitgegroeid tot een contact tussen steden en pro vincies. Thans zoeken landen elkaar op, met gevolg economische en militaire samenwerking. Het zieleleven is ge schokt en men heeft geen oog meer voor mooie dingen. Er is een innerlij ke leegte ontstaan met veel lawaai radio, jazz enz. Het werk eist de mo derne mens geheel op, zodat de vaders geen tijd meer hebben om hun kinderen op te voeden. Moeder komt daardoor in de rol van vader. Er ontstaat een verwilderde massajeugd, niet alleen onder de arbeidersstand, maar tevens in de hogere kringen, met alle moge lijke gevaren. Met voorbeelden uit een pas verschenen regeringsrapport toonde spr. de grote gevaren en ontsporingen aan op sexueel gebied. Sexuele omgang vóór het huwelijk wordt traditie. De uithuizigheid en de woningnood wer ken dit alles in de hand. Deze massa jeugd wordt massa-mens en ze bedreigt de democratie. Om dit euvel te bestrijden raadde spr. zijn gehoor ten eerste aan om de jeugd meer in het gezinsverband op te nemen en gezamenlijk concerten e.d. te bezoeken, ten tweede op de school meer aan karakter-opvoeding te doen, en ten derde de jeugd onder goede leiding op te nemen in de verschillende jeugorganisaties. De sport geen sportverdwazing kon volgens spr. eveneens heilzaam zijn. Spr. eindigde zijn interessante inlei ding met de conclusie, dat de voor- De Rijp heeft Zondag in de wedstrijd legen de mede-candidaat voor de onder ste plaats, MFC, zijn eerste winstpunt weten te behalen. In deze van beide' rijden slecht gespeelde wedstrijd heeft De Rijp enkele veranderingen in het elftal beproefd, welke echter geen ver beteringen bleken te zijn. Het gelijke spel, dat het resultaat van deze wed strijd was, was dan ook niet te danken san de wijzigingen in het elftal, maar wel aan het zwakke spel van MFC. Over het verloop van de wedstrijd kun nen we kort zijn. Voor de rust wist een Cverwegend aanvallend De Rijp het eerst het doel te vinden door een schot van J. Huiberts (1-0). Onmiddellijk hierop wist de MFC-linksbuiten te pro fiteren van een grove dekkingsfout en de gelijkmaker te scoren. Na de rust Werd niet meer gedoelpunt, zodat het einde kwam met deze voor beide par tijen meest gunstige uitslag. R.C.H.-DAMES WONNEN Zondagmorgen wist het eerste dames- elftal van R.C.H. in de hoogst belang- naamste opvoeding thuis behoort te geschieden en voorts, dat de jeugd op gevoed moet worden in christelijke en maatschappelijke deugden en naasten liefde voor anderen. Na de pauze werden er vele vragen gesteld, welke a.s. Vrijdag in een spe ciale bijeenkomst voor een forum be antwoord zullfen worden. Tenslotte wordt a.s. Zondag in een kerkdienst in de Ned. Herv. kerk te Noordscharwoude het gezinsleven in het licht van het evangelie onder de aandacht gebracht. In de dezer dagen gehouden verga dering van de. Afd. De Rijp van de P.v.d.A. werd na behandeling van de uitgebreide agenda, o.m. besloten de heer K. J. Luder af te vaardigen naar het a.s. Congres van de P.v.d.A., waar van de agenda op de volgende verga dering zal worden behandeld. De heer J. J. Polter werd benoemd tot afge vaardigde naar het Agrarisch congres, dat in Alkmaar zal worden gehouden. Verder werd besloten het winterwerk met kracht aan te pakken. De verkiezing van het bestuur bracht geen verandering. Bij de rond vraag maakte de heer Luder de op merking, dat in het belang van de gemeente, de respectieve raadsleden elkaar zoveel mogelijk moeten bijstaan zonder haat of vijandschap. Voorzit ter Eger beaamde dit en sprak de wens uit, dat de leden der afdeling zoveel mogelijk moeten trachten het ledental groter te maken en sloot met deze woorden de vergadering. OPBRENGST COLLECTE De in deze gemeente door de Dieren bescherming georganiseerde collecte heeft een bedrag van f 28.02 opgebrach.. De uitbreiding van Den Helder gaat nog onverminderd verder. Er staat nu weer een plan op stapel voor de bouw van 138 woningen en 11 gara ges, waarmee een bedrag van twee millioen is gemoeid. De Zaan beleefde een opwindend jazz-concours. In de „Waakzaam heid" is men niet aan slapen toege komen, want het volume van de orkes ten was nog al behoorlijk. De „King Slam Spots" wonnen de titel. Het is maar, dat U dit even weet. En voor het geval U deze dagen naar Enkhuizen mocht gaan een goede raad; Let goed op waar ge uw voeten zet. De lieve jeugd daar heeft een nieuw spel ontdekt: Valkuilen graven. Met een ijver een betere zaak waardig graven de knapen een kuil van meer dan een halve meter diepte, die zij verraderlijk met takken en graszoden bedekken. -In Wijdenes zal de Kolfsociëteit „De Roos" een uniek jubileum vieren. Zij bestaat n.l. vijftig jaar en dit feit zal worden uitgeleefd in verschillende kolfwedstrijden. Uit de Zaan bereikt ons het be richt, dat in de toestand van de mili tair J. van der Helm uit Westzaan, die sinds 1 Augustus na een aanrij ding in het Stadsziekenhuis te Utrecht wordt verpleegd, nog geen verande ring is gekomen. Hij is nu al tien we ken buiten bewustzijn. De middenstandstentoonstelling te Beverwijk heeft in één week ruim 16.000 bezoekers getrokken. Het pontveer bij Buitenhuizen heeft niet over belangstelling te kla gen. Doordat een pont bij Velsen uit de vaart is genomen, is het bij Bui- Aanbesteed werden 5 woningwet woningen. De uitslag is: Gebr. Apel doorn, Egmond-Binnen, f 53.000, Fa. Blankendaal te Alkmaar f 54.000, H. de Boer uit Sneek f 53.125,—; Fa Braams te Velsen f 61.250,Fa Dek ker, Alkmaar f 53.800,—; Fa. Enge ringh van Zuid-Scharwoude f 54.950, F. Turkstra te Castricum - f 53.706, Th. van der Gullik uit het Waarland f 54.850,Gebr. Heidoorn van Bever wijk f 53.706,Fa de Wit uit Bever wijk f 58.500,-%; G. Krom uit Limmen f 52.200,J. Obdam van Heiloo f 55.890,Fa Pekelharing uit Alk maar f 53.000,Gebr. Schuit van Egmond aan den Hoef f 52.000,—; L. J. Schuit van Egmond aan den Hoef f 55.000.M. van Steeg te Heiloo f 53.300; Fa Tervoort van Egmond- Binnen f 52.400,en A. Wijker van Egmond aan Zee f 55.500, Laagste inschrijvers: Gebr. Schuit uit Egmond a/d Hoef f 52.000.De aanbesteding werd gehouden door de R.K. Woningbouwvereniging St. Jo seph uit Egmonil-Binnen. VERGADERING RK VROUWEN GILDE Het Katholieke Vrouwengilde, afde ling Egmond aan den Hoef opende dezer dagen het programma van het seizoen. De bijeenkomst mocht zich in een zeer goede opkomst verheugen. Nadat een overzicht werd gegeven van het winterprogramma, volgde de ver kiezing van 2 bestuursleden, die bij acclamatie werden herkozen. Hierna Het is Georges vriend de debiele Len ny, die het voornemen bederft door zonder kwade bedoelingen de enige vrouw die op de ranch is te aaien „als een mooie vacht". De weerstand die hij ontmoet doet hem met zijn brute kracht toegrijpen, waardoor zij haar nek breekt. Lenny verbergt zich in de heuvels, waar hij tenslotte wordt ge vonden. Vóórdat men hem kan lyn chen, voltrekt George het vonnis door hem een nekschot te geven. Het stuk was ruw en de taal ruig, maar vo] realiteit, die Max Croiset in zijn vertaling goed heeft getroffen. De typering van de figuren tegen een suggestief decor heeft uitstekend vol daan. Het plan bestaat om deze winter in Bergen een aantal filmvoorstellingen te geven in liga-verband. De liga's, die over het gehele land verspreid zijn, vertonen voor hun leden films, die af wijken van hetgeen in de normale bioscoopvoorstellingen wordt gedraaid. Soms zijn het films uit de begintijd van de cinematografie, die door hun kwaliteiten zeer opmerkelijk zijn, soms ook documentaires met een bij zonder karakter. Gezien de belang stelling, die voor dit soort films in Bergen blijkt te bestaan wordt nu een poging ondernomen ook hier te ko men tot een filmliga. Bij de opzet is gerekend op een zestal avonden, dat in de Rustende Jager gehouden zal worden. Medewerking wordt verleend door het Nederlandse Filmmuseum, dat uit zijn archief verschillende films beschikbaar zal stellen. Mocht er uit Alkmaar voldoende belangstelling be staan, dan zal men trachten een extra bus voor en na de voorstellingen te laten rijden. Van 31 October tot 3 November zal een verkooptentoonstelling worden ge houden die door enige initiatiefnemers uit de plaatselijke middenstand wordt georganiseerd. Deze tentoonstelling, die de naam krijgt van „Ibeko" (In Bergen kopen) zal worden onderge bracht in de danszaal van de Rustende Jager, en ook zal op het parkeerterrein een ruimte door de expositie in beslag worden genomen. In totaal zullen er dertig stands komen. Enige bekende beroepsartisten zullen aan de tentoon stelling hun medewerking verlenen. In de op Dinsdag te houden raadsver gadering komt een voorstel van B. en W. aan de orde tot het bouwen van zes woningwetwoningen aan de Kogen- JA-|jiijk,.en. vier-woningen- aan - de Fecke Kamstraweg. Verder is er een voorstel een gedeelte van het terrein bij de open bare Ulo-school te bestemmen tot open baar gemeenteplantsoen. tenhuizen een ongekende drukte. Er volgde de lezing over „Voeding en ge waren chauffeurs, die ruim anderhalf zondheid", gegeven door een lerares uur moesten wachten. van de Voedingsraad te Den Haag. 119. Jimmy deed net, alsof hij de vraag van de twee kerels niet had ver staan. Kortaf beval hij hen het schuur tje binnen te gaan. „Ik sluit jullie hierin op", zei hij, „en dan zullen jullie wel zien, wat er verder gebeurt. En ik zou jullie willen aanraden met te pro- ooesi oeiaiin- beren de benen te nemen, want dan rijke ontmoeting, i.v.m. de bezetting j zóu het gunnen jebeujen^ dat iemand van de eerste plaats in de afdeling, te gen De Rijp de volle winst te behalen De gastvrouwen stuurden haar tegen standsters met een 4-3 nederlaag naar huis. anders jullie benen neemt, want ik laat de hond hier achter en dat die een paar scherpe tanden in zijn bek heeft, dat hebben jullie ai ondervon den. Jullie hebben niets anders te doen dan te wachten op de dingen, die komen gaan". De kerels bogen hun hoofden en schuifelden het schuurtje binnen, dat door Jimmy degelijk werd afgesloten. „Henkie! zei fimmy te gen de speurhond. „Hier blijven en zorg er voor, dat die twee mannen er niet vandoor gaan". De hond keek Jimmy heel verstandig aan, alsof hij wilde zeggen: baas, ik zal doen wat je zegt, je kunt op mij vertrouwen. Daar na maakten Jimmy en Jackie rechts omkeert, Zij verileten het huis en bui ten zocht Jimmy zo gauw mogelijk een taxi op. „Chauffeur", zei hij, „Rijd ons zo snel mogelijk naar de Bartholomeus Bolstraat nummer 179. „Komt in orde m'neer", antwoordde de man van de taxi en hij reed in volle vaart weg. „Waar gaan we nü naar toe, pappie?" vroeg Jackie verbaasd. „Is daar het hoofdbureau van politie, waar u de zaak gaat aangeven?" Jimmy begon te glimlachen. „Daar gaan we vandaag misschien ook nog wel naar toe", zei hij, „maar éérst gaan we nog een be zoekje brengen bij de heer en mevrouw Ballewipper. Ik hoop maar, dat de fa milie thuis is". Ferdinand K. uit Bergen, tegen wie veertien dagen geleden een boete van driehonderd gulden of vijftien dagen was geëist, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de duur van vier maan den, daar bij onder invloed van alco holica achter het stuur van zijn auto zou hebben gezeten, is gisteren door de Alkmaarse arrondissementsrechtbank vrijgesproken. Het Heilooër muziekcorps „Eens gezindheid" vierde Maandagavond ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan feest in de Rustende Jager. Voorzitter Beemster liet de 55 jaar de revue passeren, en belichtte vooral de ups and downs van de vereniging- Gelijktijdig met het 55-jarig bestaan van „Eensgezindheid" viel het 25-jarig jubileum van dirigent Albert Meijns. Deze kreeg een enveloppe met in houd, terwijl hij van de vrouWel: ke supportersvereniging bloemen in ont vangst mocht nemen. Hierna werd een revue opgevoerd door leden van het muziekcorps. We hoorden het eerste optreden van de Boerenkapel van Eensgezindheid, de „Boskapel" o.l.v. Beemster. De Heiloose goochelaar Nienhuyt liet enkele nieuwe trucs met levende konijnen zien. De heer F. J. van Eikeren opende gistermiddag om 2 uur een nieuwe kapperszaak aand e Kennemerstraat: weg. De betimmering van blank eiken hout voldoet aan de modernste eisen, evenals de twee met rood leer- be klede scheerstoelen. De kapperszaak leek gisteravond meer op een bloemenzaak dan op een kapsalon. Tientallen bouquetten wer den door de spiegels verdubbeld. De Amsterdammer Gerrit B„ verblij vende in de Willibrordusstichting te Heiloo, is gisteren wegens diefstal door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot een jaar en drie maanden met af trek van voorarrest. Er was anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De stukken van de zaak tegen Hendrik de R. uit Venlo, eveneens verblijvende in de Willibrordusstichting. werden in handen van de rechter-commissaris ge steld. Tegen hem was wegens diefstal eveneens anderhalf jaar geëist. De oude heer die gisteravond om 7.30 uur bij het Witte Kerkje de Kenne- merstraatweg wilde oversteken, zag door de dichte mist de luxe auto uit de richting Limmen nas toen deze heel dicht bij was. Hij weifelde, sprong terug, maar stak toen in een paar grote staDpen de straatweg over. Het was aan de tegenwoordigheid van geest van de autobestuurder K. uit Heiloo te danken dat geen ernstige on gelukken gebeurden. Door het stuur om te gooien wist hij de man te ont wijken, doch raakte een wielrijder. De lichte schade aan de auto wordt door de verzekering gedekt. (Ongecorrigeerd) Door nog onopgehelderde oorzahk is in de afgelopen nacht een goederen trein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kolentrein gereden. De leerling-machinist van de aanrijdende trein kreeg een shock en de machinist van de aangereden trein werd zwaar gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Van beide treinen ontspoorden een aantal wagens, waarbij de hoofdspo ren tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Tilburg en Oisterwijk (lijn naar Boxtel) zijn versperd. Hier rijden aulo- bussen ter vervanging van de treinen. Mocht aan het einde van de vorige wek de verwachting worden uitge sproken, dat de kaasprijzen zich weer iets zouden herstellen, de gang van zaken in de afgelopen week heeft aan deze verwachting niet beantwoord Werd in het begin van de week bijv. voor Friese Edammers iets meer be taald, al spoedig waren de prijzen op hun retour en kon worden vastgesteld dat de kaasprijzen in het algemeen opnieuw een verlaging hebben onder gaan. Op Zuidhollandse markten, waar uitsluitend boeren volvette kaas wordt aangevoerd, was een uitgesproken flauwe stemming waar te nemen, ter wijl ook bijv. de Noordhollandse Vol vette Goudse in de afgelopen week in prijs een belangrijke veer moest laten. Legt men zijn oor te luisteren, dan is deze gang van zaken ook wel ver klaarbaar. In het algemeen hebben de exporteurs het niet druk, al wordt over het algemeen meer kaas uitge voerd dan vorig jaar het geval was. Toch schijnt deze grotere export de méérproductie van dit jaar niet ge heel te kunnen opvangen (er wordt op dit moment ongeveer 500 ton kaas méér geproduceerd dan vorig jaar) en het gevolg daarvan is, dat de han del de tegenwoordige productie alleen dan wenst op te nemen, wanneer een concessie ten opzichte van de prijs wordt gedaan, waarbij het dan nog te bezien staat of de gehele produc tie op deze basis kan worden ver kocht. Inmiddels zijn enkele feiten aan het licht getreden, die misschien een prijsstimulerende invloed zullen hebben. Zoals bekend heeft de rege ring een ruiltransactie afgesloten met Rusland met gevolg, dat ongeveer twee millioen kg kaas naar Rusland moet worden verscheept. Dit kwan tum moet worden geput uit de voor raden, welke in de afgelopen zomer bij de regering zijn ingeleverd. Nu voorraadhouders en anderen bezig zijn deze kaas gereed te maken, blijkt, dat men een belangrijk kwantum kaas niet voor export naar Rusland (men Wenst hiervoor, terecht, uitslui tend prima kwaliteit te gebruiken) geschikt is, zodat men een beroep moet doen op de vrije markt. Het gevolg hiervan is, dat het In- en Ver koopbureau voor Zuivel een inschrij ving heeft geopend voor de levering van honderd ton kaas (Volvette Goudse) en het het vermoeden ligt voor de hand, dat men straks nog meer nodig zal hebben. Aangezien hier kaas wordt gevraagd van ^en- minste 3 maanden oud, betekent een en ander een ontlasting van de voor raden zomerkaas, die in ruime mate zijn opgeslagen en waarvan de prijs tot dusver nog niet bepaald „op gang" wil komen. Hoe het zij, de kaasprijzen gingen opnieuw omlaag. Op de Alkmaarse kaasmarkt besteedde men f 1.83 tot f 1.85 per kg voor de Noordhollandse Edammers, belangrijk minder dan de vorige week. Op de Leeuwarder zui- velbeurs werden de noteringen ver laagd en wel voor de Goudse Volvette met 1 cent per kg en voor de Edam mers 40+ met 6 cent per kg. In beide gevallen bleek deze notering nog te hoog te zijn, want de Volvette Goud se gingen van de hand tegen f 1.98 tot f 1.99 per kg (2 centen beneden de notering), terwijl de Edammers 40+ f 1.78 tot f 1.80 per kg opbrach ten tegen een officiële notering van f 1.81 tot f 1.82 per kg. Inmiddels is het prijsverschil tussen Volvette en 40+ zodanig groot^ geworden, dat het voor producenten voordeliger wordt Volvette kaas te maken, dan zich tot 40+ te bepalen en wanneer men in aanmerking neemt, dat de melkaan- voer met sprongen naar omlaag gaat (de week van 27 September tot en met 3 October j.l. gaf een verlaging van ongeveer vier millioen kg melk te zien ten opzichte van de week van 20 tot en met 26 September j.l., daii bestaat de mogelijkheid, dat de kaas prijzen zich stabiliseren op het tegen woordige niveau en zelfs prijsverho gingen niet uitgesloten zijn. Ten overstaan van notaris Appel werd Dinsdag jl. een aantal kerklam meren publiek verkocht. De 36 lamme ren ten bate van de R.K. kerk brach ten bijna f 94 per stuk op en de 12 stuks voor de kerkvoogdij van de Ne- derl. Herv. Gemeente kwamen op f 92 per stuk.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3