OPEN BRIEF A. Barten is veertig jaar sluiswachter - molenaar E E I 1 Waarom mochten Nederl Thule Air Base niet betreden? Nieuws uit de Langedijk Weer St. Nicolaasattra de Langedijk Elisabeth van Jan Mens ten doop gehouden I I Nieuws uit Bergen LAATSTE NIEUWS Onder Groenlanders en Eskimo's (47) aan de minister van Buitenlandse Zaken en het State Department der V.S. Hoe was het mogelijk dat zij onopgemerkt toch naar binnen konden dringen? Hoeveel weet Rusland? Hensbroek Twee keer in donker SchoorI Jubileum te Noord-Scharwoude Van geslacht op geslacht BETJE WOLF HERBOREN Originele plechtigheid te Neem direct Middenbeemster BOEKEN BULLETIN Magnetiseurs en wondergenezers Obdam Graanbeurs Middenmeer De heer Oosterweldei; declameerde Warmenhuizen Raad Vrijdag bijeen Bergen aan Zee Tragisch ongeval op werf te Zaandam Olson wereldtitel middengewicht Keramische industrie in andere handen Bergens Mannenkoor naar 't Zand Interkerkelijke forumavond DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 EXCELLENTIE llET IS MIJ een behoefte het volgende onder uw aandacht te brengen omdat ik weet dat de hierna beschreven feiten uw belangstelling zullen hebben èn omdat hier sprake is van een algemeen Amerikaans-Westeuropees belang. Ondergetekende bevond zich in de namiddag van de 24ste Augustus van dit jaar op Thule, Noord Groenland. Hij was daar als journalist, in gezelschap van de radio-reporter S. K. van der Zee. Wij hadden Thule bereikt met het ss Julius Thomsen en namen kennis van datgene, wat zich in het goeddeels verlaten Eskimo-Thule en de omgeving daarvan bevond. Als journalisten hadden wij uiteraard belangstelling voor de Amerikaanse basis, Thule Air Base, maar wij konden die basis niet betreden omdat U departement ons daartoe de toestem ming weigerde. Deze weigering was zeer beslist, ondanks het feit dat wij beiden werden aanbevolen door de Nederlandse en Deense regering. Uit die verklaringen bleek, dat wij in politiek opzicht als loyale staatsburgers van een bevriend NATO-land bekend stonden. Ondanks deze verklaringen bleef de toestemming uit. Ondanks een aan uw departement gedaan verzoek van Harer Majesteits Ambassadeur in Washington. Ondanks een aan u tele grafisch gedaan verzoek van de Chef Publiciteit van „Suprome Headquarters Allied Power Europe" (Shape) in Parijs. Ondanks een warme aanbeveling van Harer Majesteits Gezant in Kopen hagen. Ondanks een even sympathieke aanbeveling van Mutual Security Agency in Den Haag. Enzovoorts. Gij gaf geen permissie tot het betreden der basis; géén journalisten werden toegelaten. tijd in Thule verbleven. Niets is eenvoudiger dan het nemen van foto's en het vervaardigen van films van deze basis, varend langs die basis in North Star Bey. Ik ben geneigd dit. te beweren: Thule Air Base is wellicht de aller meest gefotografeerde militaire basis ter wereld. Dit klinkt dwaas en on aannemelijk, maar onze ervaring leidt tot geen andere conclusie. Excellentie.... het schrijven van deze Open Brief aan u is geen bij zonder aangenaam werk. Maar het is belangrijk, omdat wij willen we ten of deze top secret basis inder daad zo door „Security" beschermd is als men ons voorhoudt. Onze er varingen doen ons ernstig twijfelen, maar het is mogelijk dat we ons ver gissen. In dat geval opnieuw gaarne een tegenspraak. Ter wille van de Westerse defensiegemeenschap, die het allerhoogste belang heeft bij een perfect-bewaakte Thule Air Base. HET SPIJT ONS, mijn collega en mij, dat ons indertijd toestem ming tot betreden der basis onthou den werd. In 't andere geval had den wij deze dingen persoonlijk aan de commandant van Thule Air Base kunnen voorleggen en was wellicht deze Open Brief niet gepubliceerd. Maar als journalisten van een kleine NATO-mogendheid werd ons bezoek kennelijk niet belangrijk genoeg ge- WIJ HADDEN echter enkele merk waardige ervaringen. Er werden, en worden, namelijk wei degelijk journalisten toegelaten. Tijdens ons verblijf in Groenland reisde een Deense journalist, gevestigd te Godthab (correspondent van Ber- lingske Tidende te Kopenhagen en van Associated Press in de U.S.A.) naar Thule Air Base. Het was mo gelijk voor deze journalist gebruik te maken van uw vliegdienst op Groenland. Voorts was daar een Amerikaanse redacteur van Readers Digest, die eveneens toestemming had de Basis te betreden. Vervolgens is het ons bekend, dat tiverse redacteuren van diverse merikaanse maandbladen (Life, Collier's) toestemming krijgen voor een bezoek aan de basis. Wij kun nen hieruit niet anders concluderen dan dat men onwaarheid sprak in zake dat verbod voor journalisten. Zonder die toestemming bereikten we Thule. En het bleek ons aldaar mogelijk de basis wel degelijk te be treden. Een uitvoerig verslag van deze betreding kunt u lezen m een eerder verschenen reportage in een aantal Nederlandse dagbladen. Bij het betreden van de basis werd ons geen enkel beletsel in de weg gelegd. Wij zagen vele onderdelen der basis en konden filmen en foto graferen. Excellentie er bevond zich die dag. tijdens die betreding, geen nièt-loyaal persoon in ons ge zelschap. Er is daar geen spionnage gepleegd. Maar die persoon had er kunnen zijn en hij had zijn werk ongestoord kunnen voltooien. Dit zijn ernstige zaken. Even ern stig als de mededelingen die ons, van de zijde van verscheidene De nen in Thule, werden gedaan. Om er enkele te noemen: Russische vlieg tuigen zouden zich bij herhaling bo ven Thule Air Base hebben bevon den, iets dat door Amerikanen van de Basis zou zijn toegegeven. Er is een gerucht dat een onderzeeboot van onbekende nationaliteit zich in de wateren in de nabijheid van Thule Air Base zou hebben bevon den. En dan is er het algemeen be kende verhaal in Thule, dat ik evenmin onvermeld wil laten: er be staat een Russische zender, waarvan de omroepster zich op vaste tijden in de Engelse taal tot de Amerikanen op Thule Air Base wendt. Enige tijd geleden verongelukte op de basis een vliegtuig. Een dag later vroeg de Russische omroepster: „Hello boyswhat about your crashed plane?" (Hallo jongens, hoe staat het met dat gevallen vliegtuig van jullie?"). PR ZIJN NOG andere zaken die mij Li bevreemden: het feit dat mij honderden foto's van Thule Air Base werden getoond door vele per sonen die voor kortere of langere acht en moesten wij het veld ruimen voor onze collega's van Associated Press, Life en Collier's. We hadden veel papieren, maar niet uw toestemming, Excellentie. En dat was jammer genoeg. Omdat het mij bekend is dat Amerika prijs stelt op Amerikaanse voorlichtirig in West Europa. Omdat de USA aan zienlijke bedragen voteren voor pro paganda in onze NATO-landen. Ook m ons land. Welnuwij waren bereid u daarbij te helpenen het kleine Nederland te vertellen onder welke zware en vaak onmenselijke omstandigheden Amerikanen daar in het allerhoogste Noorden werken ten dienste van ons. Dit werd ons belet en dat was jammer. Ge had een gratis, de allergoedkoopste propa- êanda kunnen krijgen. Maar uw lepartement heeft geweigerd. „No journalists". In uw land is een artikel versche nen waarin Thule Air Base genoemd wordt „A half billion dollar blun der". Dat was het vorige jaar. Bin nenkort zal er sprake zijn van een héél billioen. Ik hoop dat de schrij ver van dat artikel zich vergiste. En ik hoop dat de Russen op Jozef eiland, tegenover Thule, niet de vol ledige plannen van deze Amerikaan se basis in hun bureaux hebben. ER ZIJN WELLICHT Amerikanen die, dit lezende, de opmerking zullen maken dat deze brief een anti-Amerikaanse gezindheid ver raadt. Néén Excellentie.wij zijn integendeel, pro-Amerikaans. Al was het alleen maar ter wille van onze eigen nationale veiligheid. Al leen terwille van de zaak van alle grote en kleine NATO-landen. Maar deze gezindheid geeft ons juist het recht deze dingen in het openbaar te zeggen, en ik ben trots en dank baar dit te kunnen doen als een vrij democraat in een vrij land in een vrije pers. Tenslotte, Excellentiebouwt vooit aan uw machtige basis in het verre Arctica. Maar laat die basis dan ook werkelijk beveiligd zijn. Er moét iets niet in orde zijn niet die veiligheid, die ..security". Gij, Amerikanen, eist van ons, als kleine NATO-mogendheden, maxi male militaire inspanning. Ik geloof dat dit uw recht is en ik geloof evenzeer dat dit onze plicht is. Maar mogen wij dan, anderzijds, niet het zelfde eisen van Amerikanen, waar dan ook ter wereld? Zélfs in het Poolgebied? Nogmaals: ik hoop dat ge u ver plicht zult voelen te reageren en een groot deel van de hier gestelde vragen aan de hand van feiten kunt weerleggen. Opdat een kleine mo gendheid, deel hebbend aan de gro te Westerse defensiegemeenschap, gerust kan zijn over 's-werelds meest geheime, allergrootste basis. Ik verblijf, Excellentie, gaarne uw ANTHONY VAN KAMPEN. Als gevolg van een sluiting op het hoogspanningsnet werden Dinsdag avond Hensbroek en Obdam tot twee maal toe in het donker gezet. De eer ste storing duurde ongeveer van half acht tot kwart voor acht en de tweede storing hield langer aan, nl. van half tien tot kwart over elf. BURGERLIJKE STAND Geboren Ettina D. SM d. van P. J. Bril en S. E. Buurema. Overleden Alexander Stepanov, 72 jaar. NOORD-SCHARWOUDE. Op 1 Nov. a.s. zal de heer A. Barten, de bekende sluiswachter-molenaar van de Noordscharwouder polder, 40 jaar in deze junctie werkzaam zijn geweest. Dezelfde functie werd voordien reeds bekleed door zijn grootvader en vader, t.w. A. Barten van 18401885, Herm. Barten van 18851913 en wederom A. Barten van 1913 tot heden. In totaal is het geslacht Barten dus 113 jaar als zodanig werkzaam. Voordat de jubila ris zijn officiële aanstelling kreeg, hielp hij als jongen zijn vader reeds en fei telijk is het dus zo, dat hij nu gedu rende 63 jaar de sluis heeft bediend. Dat hij als jongen zijn vader moest bijstaan was niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat er een tijd is ge weest, dat de tuinbouwproducten aan het station Noordseharwoude werden verladen, alles per schuit werd ver voerd welke alle de sluis moesten passeren. Als wjj het archief naslaan, dan blijkt hieruit dat in 1871 de eerste schuit met groenten werd geschut. In 1900 werd aan schutgelden ontvangen het bedrag van f 1518,15, maar door het totstandkomen van de toevoerlijn Dorp Noordseharwoude bedroeg het in 1916 slechts f 16.30. Door de stichting van de „overhalen" Pannekeet en Am- merswiel werd aan schutgelden in 1928 weer een beduidend hoger bedrag ontvangen, nl. f 606. In 1945 zijn deze overhalen, als gevolg van het toenemen van het wegvervoer, waarvan ook de tuinders uit Heer-Hugowaard groten deels gebruik maken, verdwenen en daarom wordt de sluis momenteel hoofdzakelijk- gebruikt ten behoeve van de ingelanden en gebruikers der lan derijen liggende in de Noordscharwou- derpolder. Voor de bemaling werd vroeger gebruik gemaakt van de, de ouderen nog wel bekende kopmolen, daarna van een zuiggasmotor en nu van de bekende Herkules-windmotor. Deze laatste heeft vooral veel bekijks van de vele buitenlanders, die hier passeren, zodat de heer Barten wel eens verzucht, dat hij wel Engels. Duits, Frans, maar vooral Deens of Zweeds mocht kunnen spreken. Door de verbetering van de verkeersweg heeft de heer Barten zijn geliefde pol derhuisje moeten verlaten en zijn in trek genomen in het nieuwe polder huis. Hoewel dit voor het snelverkeer noodzakelijk was, is het jammer, en vooral de jubilaris vindt het een ver lies, dat dit pittoreske plekje moest verdwijnen. De heer Barten heeft zijn functie al deze jaren met grote liefde en grote accuratesse vervuld en het zal wel hieraan liggen, dat cje gebrui kers van de Landerijen, dus de mensen welke veel met de jubilaris hebben te maken, besloten hebben hem op Maan dag 2 Nov. a.s. een receptie aan te bieden. Hierdoor zijn zij en ook andere belangstellenden in de gelegenheid de jubilaris te feliciteren. Het zullen er ongetwijfeld velen zijn! 99 I)c keelöntsmettende tabletten (Advertentie Ing. Med.) (Van een onzer redacteuren) IN HUIZE „BETJE WOLFF" aan de Middenweg te Midden-Beem- ster, dicht bij het Marktplein, waar de oude mannen van het dorp het steenwerpen beoefenen, is gis termiddag op originele wijze in intieme kring het nieuwe boek van de productieve Amsterdamse auteur Jan Mens, „Elisabeth", waarin hij van de Beemster jaren der befaamde romancière en dichteres Bet je Wolff vertelt, ten doop gehouden. gURGEMEESTER J. A. Pesman van Beemster, tevens voorzitter van het Historisch Genootschap „Jan Adriaens- zoon Leeghwater", dat het initiatief tot deze merkwaardige doopplechtigheid had genomen, sprak in de zolderka mer van de ex-pastorie, welke Betje Wolff van 1759 tot 1777 als werkkamer heeft gediend, een kort woord van wel kom tot de genodigden, waarna de min of meer feestelijke doop van het nieuwe boek plaats vond. De heer Van der Kolk, directeur van de uitgeverij „Kosmos" kwam met een bijzonder fraai in perkament gebonden exem plaar van „Elisabeth" aandragen en de als peettante fungerende Anne H. Mul der, spreekster in de radio-rubriek „Passepartout" en schrijfster van „Ze ven eeuwen Nederlandse levenskunst", legde de jonggeborene in handen van de verheugde schrijver. Vervolgens werd op de goede afloop een kopje kandeel, een oud-hollandse drank, ge dronken. en werden gretig beschuiten met muisjes genuttigd. Verscheidene sprekers voerden vervolgens nog op geestige wijze het woord, waarna Jan Mens tenslotte een aantal exemplaren van zijn nieuwe boek onder zijn vrien den uitdeelde. Tijdens een genoegelijk samenzijn, dat tot besluit in de raadzaal van de gemeente werd gehouden, overhandig de burgemeester Pesman Jan Mens de bronzen legpenning van Beemster, daar, naar hij zeide, de boeken van Mens de Beemster nader tot ons volk brachten. Burgemeester Pesman had er tevoren ook op gewezen, dat het museum „Betje Wolff" de enige plaats is, waar nog concrete herinneringen aan de schrijfster zijn vergaard gebleven. Hij betreurde het daarom, dat het huis zich in zulk vervallen staat bevindt. Er zijn thans definitieve plannen voor restau ratie, doch het Historisch Genootschap „Jan Adriaenszoon Leeghwater" heeft hiervoor geld nodig. Iedere bijdrage is dan ook welkom op gironummer 331644 ten name van het genootschap te Beemster. J-JET PROBLEEM van de magneti- seurs, kruidendokters en andere lieden van dit slag, die men hiermede in één adem zou kunnen noemen, is de laatste tijd weer bijzonder actueel. Het is hierom met enige vrijmoèdig- heid, dat we de aandacht vragen voor een werkje van G. Zorab, secretaris van de studievereniging voor „Psychi cal Research", waarin verschillende gevallen van wondergenezing, die vooral ook in Nederland opgang vin den, worden belicht. Dit bevattelijk geschreven boekje is nu eens geen on verbiddelijk requisitoir, al spaart de schrijver zijn critiek niet; het vermeldt ook een aantal frappante successen met als conclusie, dat met volle handhaving van de wet op de geneeskunst anno 1865 een zekere categorie van „won dergenezers" ongemoeid zou moeten worden gelaten. Deze uitgave, die wij geïnteresseer den zonder voorbehoud kunnen aan LANGEDIJK. De belangstelling voor de TToensdagavond in café de Bak ker gehouden vergadering van de Langedjjker Winkeliersvereniging was niet groot, daar slechts een twintigtal middenstanders acte de presence had gegeven. De voorzitter, de heer M. Kool, sprak hierover zijn teleurstelling uit, daar belangrijke dingen, zoals de orga nisatie van de St. Nicolaas-attractie, vastgesteld moesten worden. Hoewel het met de financiële toestand aan de Langedijk niet zo erg rooskleurig ge steld is, hoopte spr. niettemin, dat het met de St. Nicoiaas-campagne zou mee vallen, daar er voor deze gebeurtenis toch altijd wel een cadeautje moet zijn, Na behandeling van enkele ingeko men stukken werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De drie aftredenden, de heren N. van Barneveld, G. Hart en J. Timmerman, werden herkozen. Mevrouw G. Eriks- Kuiper te Zuidscharwoude werd als nieuw lid toegelaten. St. Nicolaas-attractie. De voorzitter leidde dit punt in en zei, dat het bestuursvoorstel is, om ook dit jaar weer een St. Nicolaas-attractie te organiseren. Na enige discussie ging de vergadering hiermede accoord. De heer A. Kroon deelde namens de kruideniers mede, dat deze groep alleen deelneemt aan de campagne in de week van 30 Nov.5 Dec. Op voorstel van de heer K. Kool werd besloten, dat de al gemene reclame-actie op Zaterdag 14 November een aanvang zal nemen. De aanwezige zuivelwinkeliers zeiden zich aan te sluiten bij de week der kruide niers. Betreffende de cursus .Verkoopkun- de" onder leiding van de heer Bi.bo, zei de voorzitter, dat de eerste cursusavond zal plaatsvinden op 13 Januari. Met de cursus lakschrijven wil men half Februari beginnen. GESLAAGD VOOR AANNEMER De heer C. Moejes te Obdam is geslaagd voor het examen vakbe kwaamheid aannemer. MIDDENMEER.,21 Oct. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 23.50 25.70, zomergerst 20.5021.50, winter- gersf 2021; haver 1619.50, rogge 18— 19.50, duivebonen 4044, groene erwten 4249, karwijzaad 5574, blauwmaan- zaal 110128. Hooi, stro en ruwvoeders: wit hooi (geperst) 75110, rode klaver- hooi (geperst) 85105, lucernehooi (ge perst) 90115, haverstro (geperst) 40 42, gerstestro (geperst) 4850, tarwe htro (geperst) 4750, groene erwten stro (geperst) 50—62.50, ander erwten stro (geperst) 4750, groene erwten- hoog gehalte 1820, vers bietenblad 5 7, suikerbietenkoppen 22—23, voer- aardappelen 2.503.50. Aardappelen; poQtaardappelen 28/35 binnenland 20 27, export 2027; 35/45 binnenland 14 23, export 1423, boven 45 binnen land 1317, export 1317, consumptie aardappelen binnenland 8.5012, expirt 9—11.50. Vlas: per ha 1200—1300. Bij de rondvraag vestigde de heer Jac. Smit Pz. de aandacht op een uit gave van het Economische Instituut voor de middenstand, voor het voeren van een goeue boekhouding. BROEK OP LANGENDIJK. Voor de eerste winterlezing, welke in de Geref. kerk werd gehouden en waar optrad de bekende declamator, de hr. J. Oosterwelder uit Amsterdam, be stond grote belangstelling. Het is een avond geworden met een rijke inhoud, daar de heer Oosterwelder ook nu getoond heeft zijn schetsen op een wijze naar voren te brengen, dat het gegeven als het ware voor de aanwe zigen begon te leven. Hij beschreef het feest van de familie Meermans in de Jordaan, waarvan een der zoons met zijn vrienden uit de buurt op Koninginne-dag gaat musiceren, zingen en collecteren in het publiek, om gel den bijeen te krijgen voor aanschaf- ring van een invalidewagen voor een ongelukkige buurjongen. Dat deze edele poging slaagt, is de kroon op het werk van deze Amsterdamse jongens. De avond werd geopend en gesloten door ds Donner. Morgen, Vrijdag, zal de raad van Warmenhuizen vergaderen. Er komt o.m. een voorstel van B. en W. in be handeling om over te gaan tot aankoop van een perce tegenovi .e R.K. kerk en pastorie, hetgeen het zal mogelijk maken de ter plaatse zeer echte ver keerssituatie te verbeteren. Het gaat hier om een perceeltje van 390 m2, waarop zich enkele gebouwen bevin den. Het kerkbestuur wil grond en ge bouwen afstaan voor 3000 gulden onder voorwaarde, dat de gebouwen worden verwijderd en na sloping geen nieuw gebouw zal worden opgetrokken. B. en W. achten prijs en voorwaarde re delijk, doch men is met het kerkbe stuur overeengekomen, dat in verband met de heersende woningnood de ge meente zal bepalen wanneer de wo ningen worden gesloopt. De raad zal al vroeg voor Sinter klaas spelen: c. de agenda prijkt een flink aantal voorstellen om subsidies aan verenigingen en instellingen te verlenen. B. en W. bieden namelijk de raad de begroting voor 1954 reeds nu urn. BERGEN AAN ZEE KRÏ.IGT GEEN PUBLIEKE TELEFOONCEL De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft van de directeur van het telefoondistrict Haarlem bericht ont vangen, dat er geen aanleiding bestaat te Bergen aan Zee een publieke tele fooncel te plaatsen. Gistermiddag is de 25-jarige W. A. P. uit Amsterdam op Kraayers' jacht en scheepswerf te Zaandam dodelijk verongelukt. Bij het plaatsen van een roer aan een in aanbouw zijnde coaster voor Indo nesië, brak het touw van een zware krik. De man kreeg het werktuig op het hoofd en was op slag dood. Het slachtoffer zou volgende week in het huwelijk treden. (Ongecorrigeerd) In een partij om de vacante wereld- I itel in het middengewicht heeft Carl Bobo) Olson, Honolulu, in 15 ronden op punten gewonnen van Randolph bevelen, is van de NUMY te Leiden.Turpin (Gr. Br.). De reeds jaren bestaande plateel bakkerij van de heer Jb. Ruiter is on langs overgegaan in handen van een N.V. onder directie van mevrouw M. C. W. Ulderink-Slaudenmayer. Me vrouw Ulderink is bekend geworden door haar radiopraatjes in de rubriek voor de Huisvrouw, waarin zij waar devolle adviezen gaf aangaande de vorm en het gebruik van aardewerk in de huishouding. Reeds jaren koes terde zij de wens, zich te gaan wijden aan de productie van keramiek. Deze is thans in vervulling gegaan. Haar inzichten leeft zij thans uit in het kleurengamma van bloemen- en dierplastieken; de laatste worden ge modelleerd door haar assistent, de heer Philips. Haar zoon, die een procédé heeft gevonden, dat het eindproduct op por- celein doet gelijken, heeft zich belast met de fabricage. Er wordt thans met twee electrische ovens gewerkt. Er kunnen aldus duizend koppen en schotels per week worden gemaakt. De productie zal „van ruwe klei tot eindproduct'? worden gedemonstreerd op de middenstandstentoonstelling, die binnenkort in Bergen wordt gehouden, Wanneer het product voor de eerste maal is gebakken de z.g. biskwie wordt het bespoten met glazuur, wel ke in tien verschillende kleuren kan worden opgebracht. Daarna gaat het aardewerk opnieuw de oven in, waar het ten tweeden male wordt blootge steld aan een temperatuur van ruim duizend graden Celsius. De beschilde ring wordt tenslotte op een tempera tuur van zevenhonderd graden op het glazuur vastgebakken. Twaalf personen verdienen op het ogenblik in dit bedrijf een ruime boterham. ARTS LIEP TEGEN AUTO Een arts uit Bergen heeft gisteren te Beverwijk bij het oversteken van de weg onvoldoende op het verkeer gelet en is dientengevolge tegen een auto gelopen. Met een lichte hersen schudding is hij naar Alkmaar over gebracht De Nederlandse Blindenbond, welke thans haar grote winter-propaganda-tour- née is begonnen, blijkt bij de Bergense verenigingen veel symphatie op te wek ken. Thans heeft Bergens Mannenkoor op eigen initiatief aan de Blindenbond toezegging gedaan om een concert te ver zorgen op 't Zand. De buskosten worden eeheel door Bergens Mannenkoor ge dragen. Dit concert zal paats vinden op 17 November a.s. Wij vestigen nogmaals de aandacht op het concert van 3 November a.s. in de Ruïnekerk te Bergen, dat zal worden ver zorgd door Bergens Klein Vrouwenkoor met medewerking van de pianist Thierry van Driest. Deze blinde kunstenaar zal die avond Beethovens Mondscheinsonate vertolken en twee compesities van Cho pin, de Polonaise in As en de Nocturne in Des. Ook zal de film „Een van ons" wor den vertoond, die is gemaakt naar de no velle van Willem Kramer. In het kader van de Gezinsweek 1953 werd gisteravond in de Ruïnekerk een interkerkelijke samenkomst gehouden, die een geheel ander karakter droeg dan de tot nu toe gehouden interkerkelijke sa menkomsten. Er was namelijk een forum samengesteld, bestaande uit een drietal dames en zes heren,, waaronder de drie voorgangers van de kerkelijke gemeen ten, die de vragen beantwoordden be treffende huwelijk en gezin. Voor deze samenkomst, die onder voor zitterschap stond van ds A. B. Bekius, bleek zeer grote belangstelling te bestaan. Ook werd met aandacht de behandeling van deze vragen gevolgd. De suggestie kwam naar voren om zo mogelijk dit win terseizoen nog een cursus voor verloof den te geven, waarbij alle problemen voor deze jongemensen behandeld zullen worden. AD. VERMEULEN SPREEKT VOOR DE BESTUURDERSBOND VAN HET N.V,V. De Bestuurdersbond van het N.V.V., afd. Bergen en Schoorl, zal als eerste avond van het seizoen een spreek beurt laten vervullen door de heer Ad. Vermeulen, secr. van het N.V.V., welke zal spreken over de a.s. huur verhoging.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3