Ik blijf by fret beste... Vervolg stadsnieuws ÊOXV t Jimmy Brown en de Oranjehemden LAATSTE NIEUWS Op het beslissende moment faalde Han Hecker Jong Leven heeft veel durf Nieuws uit Schoorl Herdenkingssamenkomst van Verenigde Naties Handicaptornooi in De Vriendschap Koster en v. d. Stok namen de leiding DOKTERSDIENST Zaterdagmiddagvoetbal Gevonden voorwerpen Damclub W.D.O. Heiloo Dringende oproep onderzoek t.b.c Onder de schijnwerper Obdam Wordt de watermolen verbouwd? Mevr. v. d. Sluis ondervond veel instemming Schermerhorn Aanbesteding 4 woningen Laagste inschrijver Oude Niedorp Uitbreidingsplan wordt toegelicht Nieuwe Niedorp Kerkkoor herdenkt het tienjarig bestaan Arts uit West-Graftdijk op vrije voeten VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 Gisteravond werd een begin gemaakt met het door „De Vriendschap" georga niseerde handicaptornooi. Reeds op deze eerste avond werd het duidelijk, juist omdat het deelnemers zijn met een gemiddelde dat tussen de VA en 2V= ligt, dat tal van verrassingen mogelijk zijn. Weliswaar staan Roel Koster en Karei van der Stok met de volle winst uit twee partijen op de eerste plaats, maar dat wil nog zeker niet zeggen dat de strijd om de beker alleen tussen deze heren zal gaan. Natuurlijk behoren zij tot de favorieten, maar wij hebben de indruk dat alle an dere deelnemers, uitgezonderd misschien Han Hecker en Wim Foeke, die twee verliespartijen op hun naam kregen, in de buurt kunnen komen. Van de acht partijen die gisteravond werden gespeeld, was het treffen tus- sen.Han Hecker en Roel Koster onge twijfeld de spannendste. Koster, die zijn tegenstander een voorsprong van 5 caramboles moest geven, stond na 29 beurten zo goed als kansloos. Met een voor deze klasse- uitzonderlijk hoge serie van 24 zette hij zijn achter stand echter in een voorsprong van 67 tegen 55 om. Toch scheen hij een nederlaag tegemoet te gaan, want en kele beurten later had Hecker zich met enkele sterk gespeelde bandsto ten naar de laatste carambole ge werkt. Kennelijk onder de indruk van de spanning verloor Hecker op het beslissende moment zijn zelfbeheersing. Toen hij de ballen in uitstekende po sitie aan de korte band bij elkaar had, stootte hij zo hard dat de ballen, op het moment dat hij zijn laatste caram bole moest maken, over het gehele biljart verspreid lagen. Hecker miste dan ook, zodat Koster, die ook nog slechts een carambole behoefde te maken, de partij op zijn naam kon brengen. De jeugdige Ochqué neemt voor het eerst aan een tornooi deel. Hij speelt nog wat onbeheerst maar heeft onmiskenbaar aanleg. Hij maakt soms de lastigste ballen, maar zal nog wat meer routine moeten krijgen om zich, juist in dit tornooi, volledig te kun nen ontplooien. Karei van der Stok had aanvankelijk zijn handen vol aan deze benjamin. Na 20 beurten stond hij weliswaar iets voor (4943) maar Ochqué mocht tien caramboles min der maken, zodat de kansen vrijwel gelijk waren. In de daaropvolgende 15 beurten zaten de handen van Ochqué echter, zoals dat in biljarttermen wordt uitgedrukt, vast. Hij bracht het niet verder dan6 caramboles, waarvan Karei van der Stok gebruik maakte om de partij op zijn naam te brengen. Tegen Cordes was Ochqué beter op stoot. Hij maakte zijn 55 ca- R. Koster (70) 70 34 24 2.05 H. Hecker (65) 64 34 7 1.86 D. Cordes (45) 45 43 5 1.04 W. Foeke (65) 51 43 8 1.18 K. v. d. Stok (65) 65 35 13 1.85 Ochqué (55) 55 26 10 2.11 Ochqué (55) 49 35 10 1.40 D. Cordes (45) 31 26 5 1.19 H. van Weert (60) 60 27 12 2.22 S. Groot (65) 50 27 8 1.85 S. Groot (65) 65 33 8 1.96 W. Foeke (65) 47 33 5 1.42 K. v. d. Stok (65) 65 27 9 2.40 H. Hecker (65) 48 27 9 1.77 R. Koster (70) 70 28 11 2.50 S. Groot (65) 31 28 4 1.11 De stand luidt: Koster 2 2 0 0 4 Van der Stok 2 2 0 0 4 Van Weert 1 1 0 0 2 Ochqué 2 1 0 1 2 Cordes 2 1 0 1 2 Groot 3 1 0 2 2 Hecker 2 0 0 2 0 Foeke 2 0 0 2 0 Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de volgendei artsen: Alkmaar: A. L. Gransbergen, Geesterweg 12 (2294) en J. Lou- rens, Oudegracht 297 (2892). Bergen: A. H. van Gelder, Van Reenenpark 2 (2027). Schoorl en Koedijk; F. H. Ris- selada te Schoorl <K 2209360). Hciloo, Dimmen, Akersloot: D. N. L. Hoekstra te Heiloo (K 2200 —3480). Langendijk en St Pancras: J. de Wit te Oudkarspel (K 2260524). Heerhugowaard en Obdam: H. B Lohman te Obdam (K 2265-231) De Rijp, Schermer en Beemster: K. J. van Welsenes te Midden- Beemster (K 2998—455). PVWA is morgen de gastheer van Jong Holland. Dit reisje naar Ouder kerk is voor de Alkmaarders geen ge makkelijke opgave. Wil men een rede lijke kans op de bovenste plaats behou den, dan dient er gewonnen te worden. Jong Holland komt met de volgende opstelling in het veld: Vos; Mienis en Brakel; Romeyn, Van Til en Van Nieuwkoop; Kuiper, Dragtsma, Jansen, Hoekstra en Tesselaar. Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 15 tot en met 21 October en tc bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30 17.30 uur de volgende voorwerpen: damesmuts, parapluiehoesen, armbanden, wollen deken, portefeuille, schoolétui, por- temonnaies, kerkboek, jongensjasje, ro zenkransen, kammetje, sleutels, shawls, kip, halsbandje, hondenhalsband, baret, handschoenen, Kroon-zegels, welpenpet, ceintuurs, vulpen, parapluies, vloerhout, flesje (inh. staalpillen), schortje, poppen wagen, vulpotlood, bril, kindertasje, ver stelbaar laddertje, kinderring, vest, baton, scheikunde-cahier, beenbeschermers, Voor zorg-zegel, kist (inh. groene kool), hals ketting, polshorloge, ballpoint, gelds bedrag, want en herenzakdoeken. Donderdagavond werd op de club avond van WDO weer fanatiek gestre den in de onderlinge wintercompetitie. Niet minder dan 16 partijen werden ge speeld, waarvan er slechts vier in remi se eindigden. De resultaten in de d afdelingen waren als volgt: EERSTE AFD.: H. Kruider—G. v. d. Kuyt 2—0, R. Zaadnoordijk—A. Burgert 02, H. PiederietJ. Schipper 2—0, D. KiewittM. J. Langras Jr. 02, D. J. HeyesC. Dammer 11. TWEEDE AFD.: M. v. d. Pavert—C. Fok 0—2, C. BooyA. van Doorn 11, H J. ToepoelJ. van Beekum 11, P. VeenA. F. Deichman 02. DERDE AFD.: J. Homma—J. Oosten broek 0—2, J. StrijbisVcnema 11, Venema—J. Strijbis 20, C. JonkerP. Noom 0—2, P. Noom—C. jonker 2—0, J. Strijbis—J. Homma 2—0, A. Bosman —Venema 0—2. EEN huis viel weg In het bericht over do veiling bij op bod van een aantal woningen is het perceel Kinheimstraat 23 weggevallen. Voor dit pand werd f 2700 geboden. ramboles in 26 beurten vol en liet Cordes op 31 staan. Het getal dat in de hierna vol gende volledige uitslagen tussen haak jes staat vermeld, is het aantal te ma ken caramboles. De opkomst voor het bevolkingsonder zoek op tuberculose is tot dusverre zeer teleurstellend geweest. Van het aantal opgeroepen personen heeft tot heden gemiddeld slechts 70 a 75% aan de op roep gevolg gegeven. Het hoeft geen betoog, dat op deze wijze het bevol kingsonderzoek niet in die mate aan het doel, de bestrijding van de tuber culose onder de bevolking van Heiloo, zal beantwoorden, als wel gewenst is. Zoals reeds bij het huisbezoek en in de pers uiteen gezet is, is het voor het welslagen van het onderzoek noodza kelijk, dat de gehele bevolking hieraan deelneemt. Immers op deze wijze zal het mogelijk zijr de tuberculose ook in Heiloo effectief te bestrijden. Bij dit onderzoek hunnen gevallen van tuberculose veelal vroegtijdig wor den ontdekt, waardoor de kans op gene zing uiteraard veel groter is. Tevens kan zo voorkomen worden dat personen die zonder het te weten aan deze ziekte lijden en reeds een gevaar voor hun omgeving vormen, anderen besmetten. Het onderzoek is dan ook niet alleen in het belang van de te onderzoeken persoon zelf, maar ook in hoge mate voor zijn omgeving. Het is derhalve ook in het algemeen belang, dat men aan hét onderzoek deelneemt. Er wordt met klem op aangedrongen, dat een ieder aan zijn oproep om voor het onderzoek te verschijnen gevolg geeft. Voor hen die tot dusver aan hun oproep geen gevolg hebben gegeven be staat op de onderstaande data nog ge legenheid aan het onderzoek deel te nemen. Maandag 26 October: des middags van 1.304.30 uur voor vrouwen; des avonds van 78 uur voor vrouwen; van 8.159 uur voor mannen. Woensdag 28 October; des morgens van 911.45 uur voor mannen; des middags van 1.304.30 uur voor vrou wen; des avonds van 79 uur voor mannen. Het onderzoek vindt plaats in het Brunogebouw, aan de Mallevoortsdijk. Het onderzoek duurt per te onderzoeken persoon niet langer dan een minuut. Voor inlichtingen over onderzoek wende men zich tot het gemeentehuis. Bij Jong Leven in Nuordscharwcude hebben ze durf. Dat is een hele verdienste voor een toneelvereniging v&n amateurs. Durf hebben. Met stukken op het toneel te komen, die het gros van do toeschouwers vreemd zal vinden omdat zij van het dilettantentoneel i u eenmaal de klucht en het melo-drama gewend zijn. Omdat hun nooit is geleerd zich te verdiepen in de literatuur, die een andere vorm heeft gevonder om te zeggen wat er te zeggen valt dan vijftig jaar geleden. Deze tijd is anders: de mensen, hun ideeën en hun uitingen. Ook in de kunst, ook op het toneel. Als vele amateurs en de bewijzen daarvan liggen te grabbe' zich welbewust afzijdig houden van deze stroming en zich vast blijven houder aan het oude, dan zoeken zij een goedkope wijze om het publiek te bevredigen en verzuimen zij een belangrijke taak: het publiek op de hoogte le bmigen met de uitingsvormen van deze tijd. Jong Leven bij het doornemen van hét kolderstuk „En zo begon het". De eerste indruk schijnt reeds goed te zijn. Dat vereist moeite en inspanning, maar de waardering van hen die be grijpen zal er des te groter om zijn. Wij hebben opzettelijk geschreven van hen die begrijpen, want de toneelvereniging die dit nieuwe brengt zal op haar pad veel critiek ontmoe ten. Dat is buiten kijf. Ook hier is een aanloopperiode nodig en mag men niet verwachten, dat iedereen al rijp is om het oude overboord te gooien. Maar ondanks die critiek moeten we die andere kant uit. Weg van het melo-drama, dat nu al zo lang het dilettantisch toneel heeft beheerst. Daarvoor is durf nodig en Jong Leven heeft getoond die durf te bezitten. Zij beschikt trouwens over de krachten, die zich iets kunnen permitteren en regisseur C. J. Pieters uit Haarlem weet met dit materiaal om te sprin gen. We hebben het onlangs nog kun nen constateren bij de opvoering van het kolderstuk „En zo begon het". Een stuk, dat hoge eisen stelt aan de spelers en dat in een hoog tempo moet worden gebracht wil het tot het publiek spreken. Hed de Vries en Didi de Vries Deutekom, die Jong Leven nog altijd trouw zijn gebleven, zijn tonelisten in hart en nieren en behoren tot de sterksten van de bezetting. Hun kracht ontstaat uit de natuurlijkheid waarmee zij zich op het toneel be ve gen. Dat „gewoon doen", dat zo ont zettend moeilijk is. En dan hebben we J. Eecen, A. van DortNieman, C. Goemans, K. Schuit en P. Hop, aan wie we nog met plezier terugdenken als die verbaasde oom-procureur uit „En zo begon het". Hoe het met Jong Leven begon? We moeten daarvoor teruggaan naar het jaar 1924 toen de Bond voor Staatspensionnering in Oudkarspel een eigen toneelvereniging had, die de propagandastukken vol van „Oud en arm" op de planken bracht. Dat was Jong Leven. Later heeft zij zich van de Bond gedistanciëerd en groei de ze tot een zelfstandige vereniging, die een grote schare van donateurs voor zich won. Toen in 1938 de zaal te Oudkarspel te klein werd, ver huisde Jong Leven naar Concordia te Noordscharwoude, waar zij voor de donateurs elk jaar twee uitvoeringen geeft. Dat wil zeggen zes avonden, want er zijn drie voorstellingen van elk stuk nodig om alle donateurs te bereiken. Natuurlijk zal men niet aan ieders smaak tegemoet kunnen komen. Dat behoeft ook niet. Veel voornamer is, dat Jong Leven gere geld probeert moderne stukken te vinden,- die aan de geest van deze tijd beantwoorden. Dat dit niet altijd het geval is laat zich begrijpen. Het gezelschap koestert voor de ko mende winter grote plannen. Het zal een toneelwedstrijd organiseren, daar aan drie amateurverenigingen van naam zullen medewerken. Dat zijn „Molière" uit Utrecht, dat op 12 en 13 December opvoert „Ik zie...."; „Varia" uit IJmuiden op 8 en 9 Januari met „Spel met het Noodlot" en „ADODVS" uit Den Haag op 6 en 7 Februari met „Als ik wilde". „Jong Leven" zelf zal op 20 en 21 Februari het concours buiten mede dinging met „De Zondaar" beëindigen. ROXY bewijst mij iedere dag opnieuw dat alleen de beste kwaliteit bevrediging blijft schenken. ROXY is de lekkerste en geurigste Amerikaan en heerlijk zacht voor de keel. Geen wonder dat iedereen zegt: (Advertentie, Ing. Med.) Dinsdagmiddag kwam het bestuur der banne of polder Obdam in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. de Boer Wz., deelde mede, dat van de Unie van Waterschapsbonden rapport was ontvangen betreffende de controle van het watergemaal, waarbij was gebleken dat er geen afwijkingen waren gecon stateerd. Door de bouw van een schuur en een schoeiïng respectievelijk door de heren Stam en Breg, wordt de polder sloot achter het perceel van de heer Buisman voor doorvaart geheel ver sperd; in verband hiemede werd beslo ten dat gezorgd zal moeten worden, dat deze doorvaart vrij komt. De begroting 1954 werd vastgesteld, welke sloot met een totaal van inkom sten en uitgaven van f 46.066.09. een onvoorziene uitgavenpost van f 9.986.09, terwijl voor de molenbouw een bedrag ad. f 4.000 werd geraamd. Betreffende het verzoek van de Ned. Spoorwegen om toestemming te ver krijgen om de bewaakte overweg aan het Obdammerdijkje te mogen vervan gen door een knipperlichtinstallatie, werd besloten voorlopig een afwach tende houding aan te nemen. Wanneer de polder Heer Hugowaard toestemming zou verlenen tot het plaat sen van knipperlichten zou de banne of polder Obdam de plaatsing nogmaals in overweging willen nemen. De verbouw plannen der Obdammer watermolen zijn thans gereed gekomen èn zullen ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Wanneer het plan zou wor den goedgekeurd, dan zou een subsidie worden verleend door het Rijk onder voorwaarde dat de molen goed zal wor den onderhoude en niet buiten wer king zal worden gesteld. De belangstelling bij ons volk voor het Instituut der Verenigde Naties is groei ende. Dit heugelijk feit kunnen wij constateren indien wij tenminste de gedra gingen van onze Schoorlse ingezetenen als een barometer voor ons gehele volk mogen beschouwen. Waren er verleden jaar op de herdenkings-bijeenkomst slechts 25 personen aan wazig, gisteravond gaven in de zaal van de heer Nic. Schuyt ruim honderd aanwezigen van hun belangstelling blijk. Deze vergadering was door de plaatselijke vereniging, voor zover tenminste hun doelstellingen daar mee in overeenstemming waren, gezamenlijk belegd. Zij symboliseerden daarmede in het klein het grote streven van de Verenigde Naties naar eensgezindheid en sa menwerking. De uitslag van de op 22 October '53 ten gemeentehuize te Schermerhorn ge houden aanbesteding voor de bouw van 4 arbeiderswoningen voor de woning bouwvereniging was als volgt: L. H. Koekkoek te Oost-Graftdijk f 47.450, Fa. G. Slot en Zoon te de Rijp f 47.472, Fa. N. Oudejans en Zoon te de Rijp f 47.500, D. van Diepen te Scher merhorn f 48.500, G. Borsjes te Scher merhorn f 48.717. Het Timmer- en Aannemersbedrijf A. f. Zeegers te Alkmaar was met f 276.600 de laagste inschrijver voor de bouw van 29 woningen te Schoorl. De hoogste inschrijver was Tromp en Zoon voor f 325.000. De begroting was gesteld op f 272.600. Als spreekster was voor deze avond uitgenodigd mevrouw E. v. d. Sluis- Fintelman, lid van de gemeenteraad van Amsterdam. Zij begon met een inlei dend woord, waarin zij constateerde dat uit de historie duidelijk bleek dat het oorzakelijke heden zich steeds open baart m de gevolgen van de toekomst. Volgens haar mening krijgen wij wat wij verdienen en zijn wij door onze daden van heden verantwoordelijk voor de uitkomst ervan in de toekomst. In verband hiermede wees zij op een Kar dinale fout die door de Volkerenbond na de tweede wereldoorlog was gemaakt, n.l. de veronderstelling dat het over wonnen en berooide Duitsland kon blijven leven naast landen die in staat waren zich spoedig te herstellen, en geen hand uitstaken om Duitsland te hulp te komen. „Hierdoor is het moge lijk geweest dat de Duitsers wanhopig achter een man hebben aangelopen, die dit herstel wèl beloofde te bewerkstel ligen" aldus spreekster. „In deze fout zijn de Verenigde Naties gelukkig niet vervallen. Zij zagen terdege in dat de samenhang van de verschillende vol keren zó nauw is, dat geen van hen schade kan lijden zonder dat dit een weerslag vindt in elk der andere". Mevrouw v. d. Sluis behandelde ver volgens de verschillende organen van de Organisatie: de Algemene Vergade ring, de Veiligheidsraad, de Sociaal Economische Raad, de Trustschapsraad die zich beijvert koloniale gebieden tot zelfstandige staten op te leiden, het in ternationale Hof van Justitie en het Secretariaat. Al deze organen werden besproken en hun werking nader toe gelicht. Tenslotte wees mevrouw v. d. Sluis op het feit, dat in onze wereld, die door de moderne verkeersmiddelen als het ware op elkaar gedrongen wordt, het de zaak van iedere regering maar ook van het volk, dus van ieder per soonlijk is, op zijn internationale buur man acht te slaan. De spreekster werd aan het einde van haar rede, die uitmuntte door eon. fraaie woordenkeus en zinsbouw geest driftig toegejuicht. Enige films die vertoond werden on dersteunden het gesproken woord van deze avond. De raad van Oude Niedorp is door de burgemeesi in openbare vergade ring bijeengeroepen op Woensdag a.s„ des namiddags om twee uur. Voorge steld wordt om ook perceel Kieft in De Leijon aan de waterleiding aan te slui ten wat waarschijnlijk één van de laatste pt reien is. Eveneens wordt voorgesteld om -"-ie cent per inwoner toe te kennen aan de studiecommissie bestaansvoorwaarden kleine gemeen ten, die zeer binnenkort het licht zal zien. In het zomerseizoen zal Oude Niedorp als badplaats worden be schouwd r - dientengevolge wordt de winkelsluit: sverordening zodanig gewijzigd, dat' de winkels Zondags open mogen zijn van 2 tot 6 uur, alleen in het dorp Oude Niedorp. Het kerkkoor in Nieuwe Niedorp bestaat tien jaar en dit feit hoopt men te herdenken in een wijdingsbijeen komst, die aanstaande Zondag .wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk. Deze bijeenkomst gaat uit van de Ne derlands Hervormde en de Doopsge zinde gemeenten en dr De Wilde en da Franken-Liefrinck zullen voor gaan. Medewerking wordt tevens ver leend door het Helders kerkkoor. Beide koren zullen beurtelings en ge zamenlijk liederen ten gehore bren gen, terwijl broeder D. Franken het Hoboconcert van Corelli zal blazen, gevolgd door een cantate voor hobo, koor en orgel. Een ieder is op deze bijeenkomst, die om half acht 's avonds aanvangt, van harte welkom. 121. „Dat is 'ml", riep mevrouw Ballewipper nogmaals, terwijl zij met uitgestrekte hand naar Jimmy wees, die met Jackie in haar salon was bin nen gestapt. „Waar heb je die brief gelaten, lelijke stiekemerd?" riep ze met een stem, die oversloeg van woe de. Jimmy keek haar even een beetje spottend aan. „Die brief mevrouw zit in mijn zak", zei hij kalm. En die brief heeft mij het bewijs geleverd dat uw man, de heer Barend Ballewipper de gene is gaweest, die verantwoordelijk genoemd mag worden voor de opzien barende ontvoering van mijn zoon Jack, die op het ogenblik naast mij staat...." Deze onverwachte mede deling maakte een waarlijk verplette rende indruk op de aanwezigen. De twee agenten, die hoofdinspecteur Lo- wietje begeleidden, keken vol verba zing naar Jackie, die op zijn beurt vol bewondering naar zijn vader opzag „Wel verdraaid!" riep een der agenten terwijl hij Jackie verbluft aanstaarde ,,'t Is nog waar ook. Dit is Jackie Brown, de grote voetballer van de Big- gers. die ze hadden gekidnapt. Tjonge, dat is casueel!" Ook hoofdinspecteur Lowietje kon zijn verbazing niet onder drukken, maar daar hij niet zo héél vlug van begrip was, zei hij, „Dus, dus. dit is Jackie Brown, die door een troep bandieten was ontvoerd? Maar, maar hoe zit dat dan precies in elkaar?" Toen begon mevrouw er zich weer mee te bemoeien. „Maar wat heeft mijn man daar mee te maken?", vroeg zij verontwaardigd. (Ongecorrigeerd) De arts dr C. M. te West-Graftdijk, die verleden week is gearresteerd op beschuldiging art. 251 bis wetboek van Strafrecht te hebben overtreden, is Donderdagochtend op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak, die naar wij van andere zijde verne men. reeds van Februari 1948 dateert, wordt echter nog voortgezet. Dr M. ontkent nadrukkelijk, zich aan eniger lei misdrijf te hebben schuldig ge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11