Beste kansen voor emigranten die het land intrekken Twee lestoestellen tijdens botsing neergestort Woningexperts aan het woord in de Tweede Kamer Vissersvaartuig uit België op Noordzee gezonken Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht DE TAAL IS GANS EEN VOLK Wie van alles afstand wil doen kan hier een nieuw bestaan opbouwen Australische boer weinig gehecht aan eigen grond en boerderij Diefstal van narcotica De politie verricht drie arrestaties Minister Luns spreekt over de V.N. Koningin ontving Kinderbescherming Eén piloot ernstig gewond Arts en verpleegster door Hof vrijgesproken Weiter (KNP) wil gratie voor politieke delinquenten Vergeten" groepen! KRE0FLAV0K De„Gijsbrecht"voor het televisiescherm De rechtbank sprak chirurg vrij Na aanvaring met een Grieks stoomschip Ciske de Rat op het witte doek VRIJDAG 23 OCTOBER 1E63 MOUNT GAMBIER, (Zuid- Australië), 9 October. - Wie een blik werpt op de kaart van Australië en de gelegenheidsautomobilist, die een tocht maakt en moeite heeft met het linkse verkeer, moet wel van een route-map gebruik maken waant zich soms In Afrika «erder dan in een modern, Westers land op het zuide lijk halfrond. Wat zoudt Ge namelijk zeggen van namen als Myponga, Yankalilla, Tarooki, Mindyarra, Koo Wee Rup en Tarpeena? Vol komen onuitsprekelijke na men, die pas goed onver staanbaar worden als de Engelse taalkunstenaars zich ermee gaan bezighouden; waarbij men dan nog dient er voor de nieuwkomer aan vankelijk alleen maar een onelegant gerochel uit zijn keel opstijgt, waaruit je eerst na een paar dagen min of meer verstaanbare woor- te bedenken, dat de Austra liër een dialect spreekt, dat het midden houdt tussen nieuw-Grieks en het Lon- dense cockney. Bovendien weigert de echte Australiër beslist al pratende ook zijn lippen te bewegen, zodat den kunt opmaken. Boven dien treedt de Australiër de vreemdeling niet met al te grote souplesse tegemoet. Hij brabbelt maar wat, in de veronderstelling waarschijn lijk, dat de goede verstaan der eigenlijk helemaal geen woorden nodig heeft. Dit kan tot de zonderlingste complicaties leiden: het be stellen van een menu bracht een der diensters in ons ho tel tot een glimlach, omdat ze dacht, dat we over onze vuile overhemden aan het redeneren waren. En als je de weg vraagt, kun je het best met de vinger op een kaart wijzen, omdat je an ders in de eerste plaats kans loopt niet begrepen te wor den en voorts zelf het ant woord ook niet te snappen. Zo gaat het hier. MAAR de plaats..amen tonen aan, dat de autochtone bevolking in Vroeger jaren geheel Australië heeft bewoond en langzamerhand bewust door de blanke kolonisten is verdreven ofwel uitgemoord. Tijdens de eeuwwisseling stond er zelfs een premie op het hoofd van een inboor ling. Hetgeen niet tot de charmantste hoofdstukken van de Australische geschiedenis behoort. Ben je evenwel eenmaal aan de allervreemdste namen gewend en gaan sommige ervan iets voor je betekenen, omdat je er een plaatsje achter weet, waar de weg doorheen voerde, dan zie je in gedachten eenzelfde type conglomeraat van lage huizen voor je, die midden in vrij grote, dorre tuinen zijn gelegen. Er zit geen verband in deze stadjes en dorpen, omdat het land voldoende ruimte heeft voor wijde bebouwing. alles afstand moet doen. Van zyn lief hebberijen, var vrienden, van amuse ment, en dat hij zowel in de stad ais op het land letterlijk een nieuw be staan van de grond af zal moeten op bouwen. Dat heb lk gezien rond Mount Gam bier; dat heb ik gezien bij de pijn- bomenaanplant en de samenleving van houtbewerkers zoals deze is georga niseerd door de Woods en Forests De partment in Mount Burr. WAT VOOR afstanden moet je Pverigens afleggen om van de ene plaats naar de andere te komen. Ik, die in zes weken wordt verondersteld Australië grondig ,,te doen", heb het voorrecht te kunnen vliegen met een van de drie elkaar hevig beconcurre rende luchtlijnen, de Ansett, de Austra lian National Airways en de Trans Australian Airways. Tot nu toe hebben we onze gunsten naar mij voorkomt «erlijk verdeeld, zelfs in de weten- ■chap, dat de Ansett met oude Dakota's vliegt, die de eigenaardigheid hebben nogal springerig te zijn, hetgeen tot vreemde situaties in de cabine aanlei ding geeft Het geijkte vervoermiddel is de auto mobiel. Australiër en emigrant hebben deze machine dan ook bovenaan hun verlanglijst staan en de eerste over gespaarde ponden gaan w-g met de aanschaf van een vehikel op vier wie len, waarbij vaak geen rekening wordt gehouden met het feit, dat het ding op het punt staat zijn laatste adem uit te blazen. Het zal de automobiellief hebbers onder mijn lezers interesseren te weten, dat ik nog nooit slechter rhauffeur heb gezien dan de Austra liër. Hij rijdt constant met een slip pende koppeling, schakelt overigens zo snel mogelijk naar zijn hoogste ver snelling en laat zijn wagen daarin lopen, ook al stoot het stakkerdje de hevigste protestkreten uit het diepst Van zijn mechanische hart uit. Indien mijn lezer dan nog rekening wil houden met de omstandigheid, dat een primaire „higway" in dit land enige overeenkomst vertoont met tertiaire wegen in Nederland en dat de rest be- gtaat uit schoongeveegde wildernis, dan ■al het verhaal van de Nederlander Overmaat, die ons rond Mount Gam- bier leidde in zijn Vanguard en die ons vertelde, dat hij ln één jaar tijds aan gijn derde automobiel bezig was op ten onzer ritten verloor hij zomaar zijn rechtervoorwiel geenszins overdre ven lijken. Australië heeft een all-Australian car In de Holden van de General Motors. Niets moois aan, grof van uiterlijk en ronder de allure van een Europees renpaard: in zo'n auto kan zogezegd een kind de was doen en een olifant geen kwaad. Hoort U het gekerm en gerammel maar eens aan. Maar na deze •uto een nieuwe, is het parool. De ponden vloeien goed en worden even gemakkelijk uitgegeven. DIT SYSTEEM geldt overigens meer !n de stad dan op het platteland. De boer is in het algemeen zuinig van aard, cok in Australië. En hoe mooi zijn land is op de vulkanische grond rond de oude vulkaan Mount Gambier, aan ri.'n „plaats" doet hij niets. De Nederlander, die zo gewend is ■an de pracht en de persoonlijkheid van zijn boerderijen die verliefd kan lijn op de bouwtypes, in alle delen van het land verschillend, ergert zich wellicht een beetje over zoveel non chalance. Maar het land is niet om er van te houden, maar om er geld van te maken en men staat eenvoudig verbluft over het gemak, waarmee een Aus' -alische farmer zijn bezit van de hand doet. Geen wonder, dat de emigratie- autJoriteiten mij unaniem hebben ge wezen op bet feit, dat de emigrant het beste „het Und kan intrekken". Daar liggen de meeste kansen. Aanvankelijk «Is boerenarbeider, later als zg. „share- farmer" waarbij een deel van ne winst voor eigen -brink blijft; het best te vergelijken met onze pachtboer. Ik kan evenwel niet anders dan er telkens de nadruk op leggen, dat de emigrant, ook de man. die zijn zinnen op het buitenleven heeft gesteld, van STELT U ER vooral niets van voor, verzekerde mij de farmer Joost ten Tije uit Apeldoorn, die een boerderij in Clengoe heeft gekocht. Hij stond daar stoer en onverzettelijk, het toon beeld van de sterke, wilskrachtige Hol lander midden in zijn land. Hij heeft zestig koeien, 12 kalveren en 14 var kens, verder slangen en konijnen op zijn land. Midden op dat land van 208 acres (ongeveer 100 ha) staat een vlieg den. Ten Tije zegt nadenkend: „Kent U ze nog van Kootwijkerzand?" Ik ken ze, lezers, »n deze sterke man, die het goed heeft en wel gelukkig is ook écht gelukkig met een verstandige, rustige, arbeidszame, lieve Nederlandse vrouw merkt dan op: „Oveir vier jaar of zo „holidays" in Nederland en hier sterven? Wat denkt U meneer, ik ben en blijft Nederlander". Maar doodernstig voegt hij eraan toe, dat naar zijn mening de mensen in Nederland te gemakkelijk worden op gevoed. Ze blijven hun leven lang om zo te zeggen in de sociale luiers. Daar komen geen mannen en vrouwen uit te voorschijn, maar halfwasse kwezels, die het lef niet hebben te doen wat deze Blue Lake aan de voet van de uitgedoofde vulkaan Mount Gambier. Ten Tije deed: weggaan en Holland in zijn hart en in zijn hoofd houden. Over deze man maak ik me geen zorgen. Ook niet over Oostebroek uit Arn hem, die pas een nieuw huis in het zaagmolencomplex van Mount Burr heeft gekregen. Dat is ook zo'n onver woestbaar stuk Nederland, sprekend met het vleiende Arnhemse dialect, evenals vrouw en dochter. Daar zijn in Mount Burr 25 Nederlandse families bijeen. Zij hebben het goed tezamen. Niet alléén, maar tezamen! En de voet balvelden, tennisbanen, golflinks, de bioscoop en de bibliotheek zijn er om te bewijzen, dat de Commonwaelth weet wat een mens toekomt. Echt zorgen heb ik me gemaakt over die jonge student uit Leiden, die me met gnote, bruine ogen aanstaarde als was ik uit de hemel komen vallen: „Wat heerlijk, weer eens over onder werpen te kunnen bomen, waarover ik vroeger op Minerva in de Breedstraat in Leiden nachtenlang redeneerde." „Materieel heb ik het goed, maar gees telijk ga ik hier aan stukken", klaagde hij. Voelt ge de problemen achter deze dingen? De taal is een zaak van ont zaglijk belang; voorts het „type" mens, dat emigreert en tenslotte het Inzicht, dat emigratie zelfs in de sterkste mens een schok betekent, een omkeer in zijn leven, die niet in een handomdraai wordt opgevangen. TEGEN de hellingen van de Mount Gambier en de Mount Schank ging de zon bloedrood onder. Duizenden scha pen staan als punten en komma's in onafzienbare weiden. In dit licht zijn de onpersoonlijke boerderijen zelfs vriendelijke oorden. Boven aan de oevers van het Blue Lake drijven zwarte en witte zwanen. Uit een een zaam huis krinkelt wat rook door het raam; het is doodstil. Uit een quarrie (steengroeve) klimt de laatste steen houwer naar boven. Heel in de verte zie ik de pijnbo men, die nu na dertig jaar reuzen zijn geworden. Geciviliseerde wezens in een land, dat op deze avond iets lief lijks heeft, omdat ook deze zon een kleurenpalet hanteert, dat van „oud" goud maakt. Langs de Goorong, ten Zuiden van Adelaide, trekken de zwarte zwanen en de pelikanen. Indien Ge de vrede van de avond wilt smaken, dan zult Ge de dag met werken hebben moeten door brengen, dacht ik. Er is geen emigrant, die zich hieraan niet houdt. De politie heeft twee bekende Am sterdamse zware jongens en een derde man aangehouden, in verband met de diefstal van een grote hoeveelheid ver dovende middelen in de nacht van 15 op 16 October jl. uit de apotheek „De Krommerdt" op de Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam. Eén der arrestan ten, de 37-jarige timmerman H. K„ heeft bekend de brandkast, waaruit ruim 1000 werd meegenomen, te heb ben geforceerd. De tweede man, de 59- jarige kleermaker W. B., heeft tegen over de politie zijn aandeel in de zaak toegegeven. Door middel van een val se sleutel had men zich toegang ver schaft tot de apotheek. De politie vond bij haar onderzoek nergens vingeraf drukken en de brandkast was aan de achterzijde op zó vakkundige wijze als een sardineblikje opengescheurd, dat het haast niet kon, of hier was een „vakman" aan het werk geweest. De recherche aarzelde dan ook niet lang bij het zoeken naar een paar bekende adressen. Spoedig bleek .dat men op een goed spoor zat. Op één der arres tanten werd nog een bedrag van 250 gevonden, het restant van hetgeen uit de brandkast was gestolen. De recher che heeft het onderzoek nog niet afge sloten. Naar aanleiding van het feit, dat acht jaar geleden het Handvest der Verenigde Naties in werking trad, zal de minister zonder portefeuille mr J. M. A. H. Luns hedenavond om 19.10 uur een korte radiorede houden over Hilversum 1. Gistermorgen omstreeks half twaalf zijn twee lesvliegtuigen, afkomstig van het vliegveld Deelen, tijdens een oefenvlucht boven het terrein van het nationale park „De Hoge Veluwe" met elkander in botsing gekomen. De bestuurder van het ene vliegtuig slaagde erin zijn toestel met een glij vlucht naar beneden te brengen en maakte een geslaagde noodlanding op een weide juist buiten de afrastering van het nationale park, aan de Otter- loose zijde. Het andere vliegtuig kwam in de omgeving van het standbeeld van generaal De Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrij wel geheel vernield. De bestuurder werd ernstig gewond naar een mili- Het Amsterdams Gerechtshof heeft gisteren juist als in eerste instan tie de rechtbank de Hilversumse arts A. A. C. en de kraamverpleegster J. H. M. .G. vrijgesproken. Zij waren er van beschuldigd, dat door hun schuld een vrouwelijke patiënt na een operatie in de nacht van 16 op 17 No vember 1952 i nde r.k. ziekenverpleging te Hilversum was overleden. Bij de narcose was abusievelijk formaline in plaats van aether toegediend. In deze zaak is destijds wel de hoofdverpleegster tot een week voor waardelijk veroordeeld. Zij was bet geweest, die twee flesjes uit een kast ad gehaald, in één waarvan forma line zat. Deze flesjes had zij aan de thans vrijgesproken kraamverpleeg ster gegeven, die de narcose toedien de. roorkomt en geneest in snoepje, maar't hefpC 20 tabletten 75 Ct. (Ad 'ertentxe Ing. Med.) 7? (Van onze parlementaire redacteur) HET WONINGVRAAGSTUK vormt in Nederland nog altijd een van de nijpendste problemen. Wie dat niet uit eigen ervaring mocht weten, /ou dat Donderdagmiddag in de Tweede Kamer duidelijk gemerkt hebben. Want bij de voortzetting van de al gemene beschouwingen over de Rijks begroting is aan de moeilijkheden, waarmede ons land in dit opzicht te kampen heeft, bijzondere aandacht be steed. Over de noodzakelijkheid van een nieuwe huurverhoging bestond geen verschil van mening. Maar toch waren duidelijke gradaties in de waar dering voor de door de regering voor gestelde verhoging waarneembaar. Het verst wilde wel gaan de heer Weiter van de Kath. Nationale Partij, die het een sociale onrechtvaardigheid vond, dat de lasten na de oorlog op de huiseigenaren gelegd zijn, ten bate van de huurders. GEMATIGDER was de heer Van Vliet van de KVP, die begreep, dat een optrekken van het tegenwoordige huurpeil to 250% van de vooroorlogse huren (het percentage, dat door de Sociaal-Economische Raad als billijk genoemd is) op het ogenblik tot de onmogelijkheden behoort, maar die toch van oordeel was, dat we na de voorgestelde verhoging nog veel te ver van een rendabel huurpeil ver wijderd zitten. Deze spreker wilde van de regering weten, hoe zij tot zo'n rendabel huurpeil denkt te komen. Hij vroeg een nota aan de Kamer, waarin de opvattingen van het ka binet over het huurbeleid zijn neer gelegd. De heer Bommer van de PvdA stemde in met het regeringsvoorstel. We kunnen niet ongestraft voortgaan met het bouwen van dure woningen en het heffen van lage huren, zei hij. Geheel tevreden was echter ook hij niet. De door de regering gewenste stijging der huren achtte hij eerder te hoog dan te laag. En in elk geval wenste hij, als tengevolge van de huurverhoging winst wordt gemaakt op oude woningen, deze winst of al thans een deel ervan gestort wordt in een egalisatie-fonds, dat ten goede komt aan de nieuwbouw. Een uitspraak hierover wilde hij nog niet uitlokken. De socialistische expert vestigde de aandacht op de schaarste aan bedrijfs panden en het euvel van de sleutelgel- den in vorm van zogenaamde verbouwingskosten dat daardoor een verontrustende omvanp dreigt aan te nemen en op het verschijnsel, dat nieuwgebouwde huizen door de hoge huur onbewoond blijven, of bv. door middenstanders betrokken worden, hoewel zij voor arbeiders bestemd zijn. Over de onverhuurbare wonin gen vroeg hij een nota aan de regering. DE VOORSTELLEN tot verlaging van een aantal belastingen hebben vnl. ten dc^l de werkgelegenheid te ve - ruimen en het laatste restant van de consumptiebeperking op te heffen. Tegelijk werken zij als een zekere compensatie voor de huurverhoging Het ongelukkige is echter, d.. t be paald* ^roepen van de bevolking, door dat zij hetzij niet in de belastingen vallen, hetzij niet in loondienst zijn, tussen hamer en aambeeld terecht ko men. Voor deze „vergeten groepen" zoals zij langzamerhand gekwalifi ceerd worden ouden van dagen, sociale rentetrekkers, kleine zelfstan digen en ook wel kunstenaars heeft de regering geen of een zeer onvol doende oplossing gevonden. Het strekt de Kamer tot eer, dat zij warm voor deze mensen gepleit heeft. De heren Van Vliet (KV"), Bommer (PvdA), min of meer ook de heer Weiter (KNP) en voorts de communistisc1 heren Gortzak en Peuter kwamen voor hen op, al klonk het beroep, dat de beide laatstgenoemden op de gering deden door de politieke agi tatie, die zij eraan verbonden, niet sympathiek. De heer Weiter aanvaardde de be- lastingontwerpen uitsluitend als een eerste termijn op de verlagingen, die veel verder moe' _n gaan. Hij laakte de telkenjare weer te lage ramingen van de belastingopbrengst en verklaar de zich een fel tegenstandei van bat gebruik der belastingen voor structu rele doeleinden, zoals de socialisten dit willen, namelijk voor de nivelleri g van inkomens. Deze impulsieve spreker, die nog al eens met de blaadjes van zijn rede voering overhoop lag, moest trouwens in het algemeen niets van overheids bemoeiing hebben. En ook niets i de socialisten, die hij een blok aan het been noemde van hen, die „de weg terug naar de vrijheid" willen. Opvallend was zijn tot de regering gerichte vraag, of deze na acht jaar nog niet de tijd gekomen achtte voor een algemene gratie aan de poli tieke delinquenten, voor zover zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan door het wetboek van strafrecht straf baar gestelde misdrijven. Onverstandig leek ons zijn informa tie, of de minister inlichtingen zou kunnen geven over de goudstroom uit Indonesië naar Nederland. Met het regeringsbeleid ten aanzien van Nieuw Guinea stemde hij in. Dit was overi gens alles, dat de heer Welter, die in dertijd in de Indonesiche kwestie een tair hospitaal vervoerd. De piloot van een derde lesvliegtuig, die het ongeval zag gebeuren, vloog met afgezette motor op zeer geringe hoogte boven een groep bosarbeiders, die in het nationale park aan het werk waren, en wist hun te beduiden, dat er een ongeluk gebeurd was. Deze arbeiders waarschuwden daarna het toezicht houdende personeel bij de Otterloose ingang van de Hoge Veluwe. Voor de eerste keer in de historie van de opvoeringen van Vondels „Gijs brecht van Aemstel" in de Amster damse schouwburg zat dit stuk per televisie worden uitgezonden. Hiermee is bedoeld de opvoering van 5 Januari door het Amsterdams toneelgezelschap „De Nederlandse Comedie" onder re gie van Johan de Meester. De uitzen ding, die onder televisieregie staat van Jack Dixon zal plaatsvinden in het programma van de V.P.R.O. De produc tieleider is drs Gros. De hoofdrollen in het drama worden vervuld door Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer. H.M. de Koningin ontving gis teren op paleis Soestdijk een de legatie van de Internationale Unie ter Bescherming van het Kind. Aan de Koningin werd een vergrote verklaring van de „rechten van het kind" aan geboden. De Rotterdamse rechtbank heeft gis teren een chirurg vrijgesproken, nadat de officier van Justitie tegen hem een geldboete van 400.subsidiair dertig dagen hechtenis geëist had. In Mei jl. had de chirurg in een polikliniek een 19-jarige kantoorbediende uit Kraling- seveer te behandelen gekregen, die van zijn fiets was gevallen. Hij kon daardo r zijn armen niet meer bewe gen. Bij de chirurg moest de jongen zijn jas uitdoen, hetgeen niet erg goed ge lukte. De jongen sloeg daarop aan het gillen. De dokter had hem toen bij zijn armen vast. doch de jongen rukte zich is en viel. Toen hij opstond zou de chirurg hem een schop tussen de schou derbladen hebben gegeven. Zijn huis arts, die hem daarna behandeld had, herinnerde zich niet meer, dat de kantoorbediende pijn in zijn schouder bladen zou hebben gehad. De chirurg kon zich niet voorstellen iets dergelijks te hebben gedaan. Misschien had hij de jongen per ongeluk geduwd. De offi cier was van oordeel, dat de dokter in een affecttoestand had gehandeld. Op de Noordzee heeft zich, ongeveer 25 mijl ten Westen van het lichtschip „Goeree", een drama afgespeeld, dat pas bekend is geworden, toen in de nacht van Woensdag op Donderdag het 1953 ton metende Griekse s.s. „Vorios- Hellas" van „e Hellenic Lines Ltd te Piraeus de Merwehaven binnenvoer. Daarmee kwamen zeven Belgische vis sers mee, de complete bemanning van het Belgische vissersvaartuig „Op Hoop van Zegen", dat op de aangege ven plaats met het Griekse schip in aanraking was gekomen en binnen 25 minuten in de diepte verdween. Ge lukkig was deze tijd ruim voldoende om de bemanning gelegenheid te ge ven op de „Vorios Hellas" over te stappen. Het gebeurde Woensdagnacht om kwart over twee. De boot „Op eerste viool gespeeld heeft, aan Indo nesië wijdde. De vrijere loonvorming, die prof. Romme in een motie aan de regering vraagt, had zijn instemming. Niet ech ter die van de heer Gortzak (CPN). Diens partijgenoot de heer Reuter cri- tiseerde fel het percentage der loons verhoging en stelde een motie, waarin om een verhoging van 6% gevraagd wordt in het vooruitzicht. Toen de avondvergadering begon, verklaarde het VVD-lid Cornelissen, dat ontevredenheid en onvoldaanheid in alle lagen van de middenstand hand over hand toenemen. Het doet pijnlijk aan, dat de regering zo weinig of hele maal geen rekening houdt met de be langen der middenstanders. Huurver hoging en nieuwe loonronde betekenen voor de middenstand een verzwaring van lastenr Een tastbare compensatie is zeer gewenst. De heer Kikkert (CHU) vroeg een nadere verklaring van de haast, die inzake de loonrege ling betracht moest worden. De onte vredenheid over de 5 pet. blijft. Hij heeft geen behoefte aan vrije loonvor ming, we] aan gebonden vrijheid. Ten slotte bleek hij wel voorstander van een vrijere loonvorming. De heer Zandt (SG) keerde zich te gen de nieuwe Zondagswet. Hij pleit te voor nog verder gaande belasting verlaging, ook in het belang der mid den: -nd. Hij vreest, dat we in Ne derland financieel de Franse kant zul len opgaan. Dr Drees begon met een antwoordrede, die hij Dinsdag zal voortzetten. Hoop van Zegen" was uit de thuis- en Oostenae vertrokken. De bedoe ling was geweest op de Doggersbank te gaan vissen. De botsing was zo he vig en het gat in het vissersvaartuig zo groot, dat er geen mogelijkheid was de boot te behouden. Door de zorgen van de cargadoor van het Griekse schip, de firma Vinke en Co, zijn de schipbreukelingen in het Zeemanshuis ondergebracht. De heer Hans Broekman te Amster dam vordert met de voorbereidingen tot het vervaardigen van een Neder lands filmwerk naar de bekende trilo gie „Ciske de Rat". Met de Duitse regisseur Wolfgang Btaudte (maker van o.a. „Der Unter- tan") is een overeenkomst gesloten. Hij is bereid gevonden de film te ma ken met overigens uitsluitend Neder landse krachten. Hij zal het draaiboek schrijven. voor de zijnerzijds gewenst geachte dialogen in samenwerking met de auteur, Piet Bakker. Voorts meent hij, dat het voor de ontwikkeling van de Nederlandse film nodig is jonge Nederlanders de mogelijkheid te schen ken zich te bekwamen opdat binnen afzienbare tijd de Nederlanders zelf in staat zijn een behoorlijke Neder landse filmproductie' te leiden. Over het werk van onze cameramensen liet hij zich lovend uit. Hij ging er dan terstond mee accoord. dat een Neder lander de camera op zijn aanwijzingen zal hanteren. Belangrijk is bovenal, dat Staudte persoonlijk heeft aanbe volen twee talentvolle cineasten hem van nabij te doen gadeslaan tijdens zijn werk aan de fiim. Reeds thans is het aanbod van Ciskes kornuiten overstelpend. Een keuze is nog niet gemaakt. Voor de rollen van de vol wassenen zal niet naar diletanten worden omgezien. Met de opnamen hoopt men omstreeks 1954 een begin te maken. WERK VAN ADRIAEN VAN OSTADE IN RIJKSMUSEUM In het Rijksmuseum is in de ten toonstellingszalen van het rijkspren tenkabinet tot 15 December een ten toonstelling ingericht van de tekenin gen en aquarellen van Adrlaen van Ostade. Enkele schilderijen door Van Ostade vullen het tentoongestelde aan.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5