Eerste zege na twee en een half jaar Belgen moesten hoofd huigen voor laaiend enthousiasme JLYER Van Beurden scoorde na acht minuten beslissende goal k RICHMOND HET FUNDAMENT VOOR WEDEROPBOUW Geen,, Rode" maar Oranje" Duivels floe t ook zijxï&i Uoort er bij Debutant Overbeeke beste man in voorhoede Pure gold leal Virginia TROEF AAS .J Doelpunt van v. Beurden niet op televisiescherm Nederlandse jeugd won met 2-1 s MAANDAG 26 OCTOBER 1953 (Van onze sportredacteur) STRAM stonden zij in de houding toen muzikale Spoormanneu de volksliederen verklankten. Rechts de el£ Belgen met in hun midden gerenommeerde sterren als Coppens, Lemberechts, Anoul, Carré, Mees en Diricx, de cracks die de Rode Duivels via fraaie overwinningen op Noorwegen en Finland naar het eindtornooi van het wereldkampioen schap voetballen hadden gevoerd. Links de Nederlanders, een elftal van voornamelijk middelmatige internationals, die tot in het voorjaar van 1951 moesten teruggrijpen om een overwinning te kunnen aan wijzen. „Het elftal der kanslozen" stond zowel in Belgische als Neder landse voorbeschouwingen te lezen. Deze kanslozen hebben echter gis termiddag in het Fyenoord Stadion met een alles overwinnend enthousiasme van zich afgebeten, zo lang en zo fel dat de stralen- kransen rond de hoofden van de Belgische voetbalsterren verbleekten. Het Oranje-team steeg tot een hoogte zoals wij de laatste jaren niet hadden gezien en niet voor mogelijk hadden gehouden. De eerste speelhelft was ondubbelzinnig voor de Nederlanders. De 1O-voor sprong welke zij, door een doelpunt van Van Beurden in de achtste minuut hadden verkregen, was maar een zwakke afspiegeling van het Nederlandse overwicht. In de tweede helft daalde de snelheid aan zienlijk. De grote inspanning van voor de rust wreekte zich en er waren momenten, dat de Belgen beslist sterker waren. Overspeeld werd onze defensie echter geen moment en dies konden wij ons na afloop ver heugen in een verdiende 1O-overwinning, de eerste na een serie van tien nederlagen, onderbroken door drie gelijke spelen. Y)E RODE DUIVELS begonnen kalm, te kalm naar later zou blijken. Zij waren beslist met het verkeerde denkbeeld in het veld gekomen dat zij deze Nederlandse ploeg, waarin geen mens vertrouwen had, wel on der de voet zouden lopen. De Belgen hadden hun tegenstanders onderschat. Dat is in iedere voetbalwedstrijd fout, maar wel in bijzondere mate in een NederlandBelgië ontmoeting. Toen de Belgen tot de ontdekking kwamen dat hun tegenstanders tot berstens toe geladen waren met energie, met de vaste wil om het resultaat zo dra gelijk mogelijk te maken, waren zij hun zekerheid kwijt. Die eerste mi nuten waren dan ook in feite beslis send. Onze landgenoten kregen in die periode net die ruimte, die zij nodig hadden om zich zeer snel in te spelen. En omdat het allemaal zo lekker be gon te lopen, kreeg het Oranje-team het vertrouwen dat van een zwakkere ploeg een winnend elftal maakt. Overbeeke snelde als een hinde langs Maertens en Van Brandt, plaat ste enkele voorzetten, vlak voor de Belgische doelmond, waar Van Melis en van Beurden, verbluft door de kansen die zij van deze vinnige de butant ontvingen, geen gebruik maak ten. Toch hadden deze speldeprikken resultaat. De veel geroemde Belgi sche verdediging deed wat schichtig. Dank zij de goed stuwende midden linie kon de Nederlandse ploeg, het middenveld in bezit nemen en deed zich het verrassende en ongewone feit voor dat de Oranje-ploeg een over wicht had. Spoedig moesten de Bel gen, nadat Coppens bij een uitval op de rand van het strafschopgebied een vrije trap tegen zich had veroorzaakt, enkele corners weggeven. Uit één daarvan kogelde Klaassens de bal tegen het vallende lichaam van Carre en de volgende maal schoot Bennaars de bal keihard in het zijnet. £EN Belgische tegenaanval mislukte. De bal werd te ver naar voren gespeeld en werd een gemakkelijke prooi voor de veilige handen van doelman Steiger. Met een uitzonder lijk verre uittrap zette de Eindho- venaar zijn voorhoede aan het werk. Van Melis nam de bal op het hoofd, kopte naar Van Beurden, die met een handige schijnbeweging Van Brandt omspeelde en met een tactisch jiKje ook doelman Gernaey versloeg. w/6*?*'6? *,en 1 °P het scoring- Nederland had de leiding, het- Ie Vaar onsekende weelde beteken- sllit nip, °nv?™achts was het be- Die eerste Nederlandse tik kwam «an als een mokerslag. De Belgische defensie ging bijkans door de kmeen en alleen dank zij het feit dat de Nederlandse aanvallers in hun aï te grote ijver verzuimden om zuiver te schieten, werd voorkomen dat de achterstand voor onze Zuiderburen nog groter werd. Overbeeke schoot schuin voor het doel staande, enkele' centimeters over de lat, Klaassens bracht het leger fotografen aan het schrikken en ook Van Beurden kon oe juiste maat niet vinden. Telkens weer kwamen de Nederlanders terug, vooral dank zij de rechtervleugel Van BeurdenOverbeeke. Pas na onge veer twintig minuten spelen kon Lemberechts van een adempauze in de Nederlandse ploeg gebruik maken om de kracht van de Nederlandse de fensie te toetsen. Torke gleed langs Tebak, plaatste messcherp naar Cop pens, die even kans zag om Terlouw van zich af te schudden en het leer door gaf naar de vrijstaande Anoul. Het schot van de Belgische aanvoer der was echter zo zacht, dat Steiger niet de minste moeite had om de bal met een onverschillig gebaar van de grond te rapen. Weer kwamen de Belgen echter terug, maar meer dan een corner kon Coppens zijn rivaai Terlouw niet afdwingen. Hoog zeilde league wel het een en ander gewend. Na het eerste half uur kon men Cop pens tenslotte meer op de vleugel dan op de midvoorplaats vinden. Hij deed daar goed werk, maar maakte de fout de bal te lang in zijn bezit te houden. Als hij Tebak of Odenthal was gepasseerd, vond hij al tijd weer een andere Nederlander te genover zich en dat was zelfs Coppens te veel. Eenmaal gaf hij Thys een schitterende kans. Terlouw wachtte iets te lang met ingrijpen, maar Stei ger, die het gevaar voelde aankomen, de „inswinger" van Lemberechts voor verkleinde op het juiste moment zijn De Belgische keeper krimpt ineen onder het geweld der Nederlandse aanvallen. doel door uit te lopen en met een schitterende sliding kon hij de gelijk maker voorkomen. Jn het laatste kwartier van de eerste helft zag het er naar uit, dat de Ne derlanders hun voorsprong gingen vergroten. Overbeeke pikte een pass van Klaassens op, plaatste de bal naar Gruyzen, die op zijn beurt goed door gaf naar Van Melis. Zwaar gehinderd door Carré kopte de Eindhovenaar het leer juist enkele cei.timeters naast. Goed werk van Van Melis kostte de Belgen een hoeksohop waaruit een wel zeer gevaarlijke situatie ontstond. Bij een scrimmage werd Gernaey vol komen uit positie gespeeld. Van Melis kopte keihard in, maar Diricx ver scheen als de reddende engel op de doellijn en kon met een goed gerichte kopstoot onheil voorkomen. Een Belgische doorbraak, geleid door rechtsback Diricx, bezorgde de Nederlandse defensie kopzorgen. Lem berechts nam de aanval over en met een scherpe pass van de Belgische rechtsbuiten werden Terlouw en zijn mannen zwaar op de proef gesteld. De Nederlandse spil speelde in een vrij riskante positie terug op Steiger, die de bal nog juist voor de aanstor mende Anoul kon weggrijpen. Hij kon de Belg echter niet meer ontwijken, met het gevolg dat een botsing ont stond, waarbij Steiger, met de bal in de handen over de doellijn werd ge drongen. Wij dachten dat Ling voor corner zou fluiten, maar hij liet rustig doorspelen. Vlak vc jrdat de scheids rechter de spelers voor de eerste maal naar de kleedkamers dirigeerde, flit ste Overbeeke moederziel alleen door de Belgische defensie. Met een strak laag schot voelde hij Gernaey aan de tand. Bijna had de onverschrokken debutant succes, maar dank zij de hulp van de paal kon de Belgische doelman de bal corner werken. J-JOEWEL ook de tweede helft met een Nederlands offensief begon, werd het spoedig duidelijk dat de gro te inspanning van voor de rust niet zonder gevolgen was gebleven. Boven dien speelden de Belgen nu ook veel feller, maar toch konden onze land genoten het evenwicht bewaren. Zeker er waren perioden, dat zij het midden veld moesten prijsgeven, maar daar stond zeker een even groot aantal perioden tegenover dat de Belgen zich moesten verdedigen. Nadat Overbeeke een corner had geforceerd, trok de Belgische middenlinie naar voren. Anoul kreeg de bal voor de voeten, maar zijn schot vond doelman Steiger op zijn post. Het bleef daar niet bij. Coppens draaide zo lang rond Terlouw, dat het de Rotterdammer begon te dui zelen en hij zich tot een te hardhan dige tackle liet verleiden. Daar nam scheidsrechter Ling geen genoegen mee. Op de rand van het strafschopge bied vormden zes a zeven Oranjehem den een muurtje. Coppens tikte de bal over de hoofden van de Nederlanders, maar andermaal was Steiger paraat. Onze doelman bracht eveneens redding bij de corner, die Lembrechts weinige minuten later mocht nemen en toen Anoul probeerde de doelpuntverhou- ding in evenwicht te brengen. De Ne derlandse verdediging heeft in die periode bergen werk moeten verzetten, maar telkens weer kwam zij zegevie rend uit de strijd. Zij was niet vermur wen, en vooral Terlouw, Biesbrouck Acht minuten na het begin van de wedstrijd scoorde Van Beurden het enige doelpunt. Rechts op de grond keeper Gernaey en spil Carré. het Nederlandse doel. Vier, vijf spe lers veerden omhoog, maar boven al deze hoofden torende de Nederlandse goalie, die de bal met twee bescher mende handen als 'n kostbaar kleinood tegen de borst drukte. Meerdere Bel gische aanvallen volgden nu, maar van een overrompeling was geen sprake. Coppens was het strijden te gen Terlouw spoedig moe. Hij kreeg vrijwel geen kansen en bovendien ontdekte de Antwerpenaar dat de En gelse scheidsrechter er niets voor voelde om zich door de theaterstukjes van de Antwerpenaar van de wijs te laten brengen. Ling, is in de Engelse „■«"".„«..JtV u 'i t (Van onze sportredacteur) Zelfs onze Belgische collegae waren het er over eens, dat Nederland een verdiende overwinning heeft behaald. Hieruit ech ter te concluderen, dat het Nederlandse elftal nu plot seling zijn technische te kortkomingen heeft kunnen wegwerken, zou bezjjden de waarheid zijn. Deze 10 overwinning is te danken aan het feit, dat de Nederlandse ploeg over een aanzienlijk grotere do sis enthousiasme beschik te, dat enkele spelers daar door tot grote hoogten konden stijgen en de elf Oranjehemden vooral men taal in betere conditie wa ren dan de Belgen. Deze elf Nederlanders waren bereid om gedurende twee maal drie kwartier eikaars fouten goed te maken, elkaar te helpen waar dat nodig was en zij hadden bovendien het geluk dat dc Belgische voorhoede voor namelijk doordat de lin kervleugel PiedfortThys bepaald zwak was, niet vol deed. Bovendien kreeg Coppens tegen Terlouw, ook al omdat de Antwerpenaar een te grote individualist is, bijna geen gelegenheid zijn capaciteiten te tonen, heeft Lemberechts te veel van zijn snelheid verloren en was onze middenlinie in uitstekende vorm. Terlouw noemden wij reeds, maar eigenlijk hadden wij de naam van Klaassens op de eerste plaats moeten - zet ten. Het is geen fraaie voetballer deze V.V.V.-er, maar hij heeft een uithou dingsvermogen als een paard en hij is bereid om zich volledig leeg te spe len. Daar komt bij dat zijn plaatsen aanzienlijk beter is geworden. Ook aanvoer der Biesbrouck kan op een goede wedstrijd terug zien Vooral in de eerste helft beheersten onze halfspe Iers, tezamen met de binnen spelers Bennaars en Var Beurden het middenveld. Tebak en Odenthal wissel den goede met zwakke ogenblikken af. Gefaald hebben onze backs echter geen moment, evenmin als doelman Steiger. De P.S. V.-er heeft in de tweede helft veel werk moeten verrichten. Slechts een en kele maal kreeg hij echter gevaarlijke schoten te ver werken. Rechtsbuiten Overbeeke was naar onze smaak de beste voorhoedespeler. Met van Beurden vormde deze debutant een snelle vleugel, die telkens weer verwar ring kon stichten in de Belgische verdediging. Van Melis heeft het, zoals te verwachten was tegen Carrt uiterst moeilijk gehad. Hoe wel (niet de ideale aan valsleider is, geloven wi. toch wel dat hij de beste is die wij momenteel be zitten. Hij had gistermid dag echter wat pech met enkele goede kopballen. Gruyzen, debutant op de linksbuitenplaats, had last van plankenkoorts. Hij is evenwel zeker een speler met aanleg, waar de keu- zeeommissie in de toe komst nog wel eens op zal terug grijpen. Bennaars heeft na zijn blessure nog steeds niet de grote vorm van weleer. Hij was naar onze mening de zwakste man van de Nederlandse ploeg. De Belgische doelman Gernaey heeft geen blun ders gemaakt. Niette min was zijn ingrijpen ze ker niet feilloos. Linksback Van Brandt vonden wij de slechtste Belgische verdedi ger. Defensief heeft de middenlijn, van de rood- baatjes oortreffelijk werk gedaan, Maar de half spelers Maertens en Mees schoten vooral in de eerste helft in hun aanvallende taak te kort. Wij stellen ons voor, iat de Belgische bladen overigens wei de meeste critiek tegen hun voorhoe deen de keuzecommis sie zullen richten. (Advertentie, Ing. Med.) *p/JDEN»S de rust is een Belgi sche verslaggever in de pers kamer kwaad geworden op een Nederlandse collega. De Vlaming merkte op, dat de Nederlanders het nog zo kwaad niet deden. Daarmee had hij wel gelijk, maar de toon waarop het werd gezegd, was niet zo heel plezierig, zo in de geest van: Ze doen het nu wel aardig, maar aan een nederlaag kunnen jullie toch niet ontko men. De Belg verslikte zich bij na in zijn thee toen een Neder landse collega antwoordde: „In derdaad, onze jongens doen het niet slecht en dan te bedenken dat jullie tegen ons reserve-team spelen". en Klaassens schenen onvermoeibaar. Intussen zat de Nederlandse aanval ook niet stil. Van Beurden haalde de bal op van de Nederlandse helft, passeerde Piedfort, die als verbindingsspeler vol komen faalde. Mees en Maertens en schonk Gruyzen een onverwachte kans. De man uit Sittard schoot hard in, maar de bal belandde in het zijnet. De Belgen antwoordden met een nog ge vaarlijker aanval, maar Anoul had geen en Steiger wel geluk toen de bal tegen de paal werd geschoten. Van Melis, Bennaars en zelfs Oden thal brachten daarna Gernaey weer in actie, maar hoe spectaculair ook zowel de Belgische als de Nederlandse aan vallen waren, de afwerking was vaak zeer slecht. Tegen het einde kregen eerst Van Melis en daarna Klaassens last van kuitkramp. Zij waren vrijwel geheel leeggespeeld, maar die andere Oranje hemden konden er nog een schepje bovenop gooien, zodat ook de laatste wanhopige stormlopen van de Belgen geen resultaat konden opleveren. Onder doodse stilte verliepen de laatste seconden, een stilte die aan een storm voorafging. Want nauwlijks had Ling voor de laatste maal gefloten, of oorverdovende toejuichingen rolden van de tribunes in de staiionkuip,, waar Henk Hoolboom, Jaap van der Leek en Leo Brunt elf doodvermoeide, maar overgelukkige spelers omhelsden. Voor het eenst sinds 2Vï jaar heeft het Nederlands elftal weer eens een over winning behaald en '.vat meer zegt, de zege was verdiend. Nederlanders en Belgen, die zich Zondagmiddag voor hun televisie toestel hadden gezet om vanuit een ge makkelijke stoel de derby der lage landen te volgen, hebben het doelpunt van Van Beurden, het eerste en enige in deze wedstrijd, niet zien maken. Door een technische storing kwam het beeld niet door. Deze storing duurde tien minuten. Het bleek dat de ont vanger in Lopik het beeld van de re- laiszender op het dnk van het Feyen- oord Stadion niet behoorlijk ont ving. Bij proefnemingen was de ver binding uitstekend geweest. Het ver dere verloop van de reportage kwam zonder storingen door. De jeugdelftallen van België en Ne derland hebben elkaar gisteren op het NAC-terrein te Breda niet veel toe gegeven. De uitslag, 2—1 voor de Ne derlandse ojngeren, was ietwat ge flatteerd. De Belgen waren een stuk sneller en zjj hebb i hun nederlaag dan ook te danken aan de slechte af werking van hun aanvallen. Reeds na drie minuten wist Bosse- laar op een pass van Rijnvis de ver raste Belgische verdediging, de doel man incluis, te passeren, 1-0. Er volg de toen een periode van groot Bel gisch overwicht, maar doelman Feyt weerde zich voortreffelijk en voorts waren de schoten slecht gericht. Bij één van de schaarse Nederlandse aan vallen in die periode vergrootte Fens, nadat hij de bal goed van Bosselaar had toegespeeld gekregen, de voor sprong tot 2-0. De tweede helft begon met een sterk Belgisch offensief. Toch duurde het een half uur voor het Cadorin geluk te de achterstand te verkleinen. Pas in het laatste kwartier kon de Neder landse ieugdploeg zich weer wat los werken, maar er werd niet meer ge scoord.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5