Stad en omgeving Aöemda SCHRIJFMACHINES KANTOORMEUBELEN Jimmy Brown en de Oranjehemden Fiscale politiek oplossing voor middenstandsproblemen De stad Alkmaar heeft te veel onhandige bochten Nederlandse Comedie gaf prima vertolking een De goden en demonen van Tibet r Vergadering Chr. Middenstandsvereniging Plan voor een speciale commissie Geen acht geslagen op voorrangsbord BURGERLIJKE STAND Getuigen gevraagd FRANKENBERG N.V. Twee aanrijdingen Aanwinst Leeszaal Belangrijke aanvoer op de Paardenmarkt ARBEIDER GEWOND DOOR VALLENDE PLATEN Nieuwe melodieën op de torens Een erehaag voor lid van Turnlust Welkom thuis, Helena" Uitstekends pel van Mary Dresselhuys en Hans Kaart Een boeiend betoog Amsterdamse poëzieprijs voor Lucebert „DE GROTE STILTE" MET ANK VAN DER MOER „Grafische" exposeert WOENSDAG 38 OCTOBER 1953 KAN de middenstand, nu de lonen per 1 Januari met 5% verhoogd worden, de huurprijzen stijgen en de consumptiebeperking spoedig tot het verle den zal behoren, de lasten nog dragen? Is de middenstand zo langzamerhand niet een troep soldaten geworden, waarvan een klein deel zich behoorlijk weet te voeden en de ransel zonder moeite kan opnemen, maar waarvan het over grote deel er onderdoor gaat?" Deze vragen werden gisteravond in ,,'t Wapen van Heemskerk" gesteld door de heer 1'. Dondorp, bondsseeretaris van de C.M.B., tijdens een vergadering van de Chr. Middenstandsvereniging, afdeling Alkmaar. In een uitermate boeiend betoog, dat tot titel droeg „De gevolgen van de komende huur- en loonsverhoging voor de zelfstandige ondernemer", gaf de heer Dondorp een vrij somber beeld van de moeilijkheden waarvoor de middenstand zich sinds jaar en dag gesteld ziet en die door de huur- en loons verhoging nog vergroot zijn. Spreker begon met te zeggen, dat de huurverhoging alleszins gerechtvaar, digd is. Immers de huren waren bevro ren op basis van Mei 1940. De onder houdskosten bleken echter onrustba rend gestegen. Een zelfde toestand ma nifesteerde zich bij de bedrijfspanden. De huren van deze laatsten waren opge trokken tot een maximum van 150% van Mei 1945. Voor de middenstander betekent huurverhoging een dubbele last, want voor hem geldt deze verho ging zowel voor zijn privé-woning als zijn bedrijfspand. Ook de loonsverho ging, die voor de ondernemer een ver- meerderring van 25% sociale lasten met zich meebrengt, schept nieuwe proble men. En al worden er enige belasting verlagingen in het vooruitzicht ge steld, het blijft de vraag of de midden stand daardoor in een gunstiger positie komt te liggen. De cijfers van het Eco nomisch Instituut spreken in dit ver band een duidelijke taal. Spreker zag dan ook het voeren van een sterk door gevoerde fiscale politiek als de enige oplossing om het zelfstandig onderne mingsschap mogelijk te maken. Door de middenstandsorganisaties was er verder op aangedrongen de verevenings heffing van 411% af te schaffen, doch de regering ziet geen mogelijkheid de daaruit ontstane tekorten aan te vullen. „De Middenstand heeft te weinig macht om in de politieke sfeer te dringen. Wij moeten ons daarom aaneensluiten, op dat wij onze belangen beter kunnen be hartigen", aldus besloot de heer Don dorp zijn toespraak. Vooraf werd het bestuur van de Chr. Middenstandsvereniging, afd. Alkmaar, gekozen, die naar de voorzitter, de heer J. Krauwel, hoopte, nieuw leven zal worden ingeblazen. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: Voorzitter. J. Krau- weel, Van Houtenkade 13; vice-voor- zitter. L. T. Bootsma, Laat 97; secreta ris, Anton Bruin .Verdronkenoord 143; penningmeester, P. G. v. Tiel, Nieuw- landersingel 77; P. Haijtema, Langestr. Ï23; D. Hildering, Luttik Oudorp 80; J. Timmerman, Langestraat 4. Verder werd het overlijden van de heren Verveld en W. Haitema Tzn. met een enkel woord en een minuut stilte herdacht. Beslotten werd 'n grote leden werfactie te beginnen, waarvoor een commissie van actie in het leven is ge roepen. Het bestuur verklaarde zich voorts bereid deel te nemen aan de tot standkoming van een Middenstandscom missie, die samengesteld uit bestuursle den va nverschillende middenstandsor ganisaties de belangen van de midden stand met een Commissie uit de Ge meenteraad zal behartigen. De avond werd besloten met een propagandistisch woord van de heer G. H. Hoijtink, die sprak over het onderwerp „Waarom Christelijk georganiseerd?" Hij stipu leerde, dat de Middenstand zich dient vast te houden aan de Christelijke be ginselen. WOENSDAG REX THEATER. 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jaar). VICTORIA THEATER. 2.30 en 8 uur: Het mysterie van de gouden- Adelaar (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Helden zonder roem (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Mercurjus; Feestavond PTT personeels vereniging. STADHUIS. 2.30 uur: Vergadering Kamer van Koophandel. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Dorpsschandaaltje (14 jaar). NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Hoffmanns vertellingen (14 jaar). DONDERDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Star light (alle leeft.). HARMONIE THEATER, 8 u.: Prima Ballerina (14 jr.). CINEMA AMERICAIN. 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). STADHUIS, 2 u.: Raadsvergadering. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2.30 u.: Bijeenkomst Ver. Huisvrouwen BERGEN, Rustende Jager, 8 uur.: Zwarte kunst (18 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 19.X3 8.06 Donderdag 20.39 9.09 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 19.38 8.11 13.38 2.11 Donderdag 20.44 9.14 14.44 3.14 NOG maar al te dikwijls geven weg gebruikers blijk voorrangswegen te veronachtzamen. Nog steeds schijnen deze lieden niet te beseffen, dat zij zich zelf en anderen in groot gevaar bren gen. Voor de meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank stond gis teren de pensionhouder G. A. K. uit Bergen terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat hij met zijn auto ter hoogte van de Kanaalkade geen voorrang had verleend aan een motorrijder. Door de lievige .botsing, die daarop volgde, kwam de duo-passagiere het 17-jarige meisje B. M. zodanig te vallen, dat zij met een bloeding in het kniegewricht naar het Centraal Ziekenhuis moest worden overgebracht. De aanblik van het slachtoffer, dat steunend op een gtok de rechtszaal binnenkwam, maakte kennelijk indruk op de verdachte, want hij verklaarde nadrukkeijk, dat (hij slapeloze nachten van het ongeluk had gehad. Overigens kon de officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn, die tegen verdachte een boete eiste van 50.subsidiair 25 dagen hechtenis, zich moeilijk voorstellen, dat de pen sionhouder, die vroeger zelf chauffeur was geweest, een voorrangsbord over het hoofd had gezien. Over 14 dagen zal in deze zaak uitspraak worden ge daan. Geboren: Margarita, d. van L. A. Res en A. Lohman. Anthonie C.. d. van W. J. de Groot en C. A. van Kieken. Ronald, z. van H. J. Schmidt en W. de Groot. Getrouwd: Matheus C. F. van der Wijst en Maria J. Doorakkers. Jelle Visser en Grietje Nap. Overleden: Gerard Thesing, 4 dagen. Adriana Sehuurmans, 71 j., wed. van J. J. Geels. Omstanders, die vanmorgen om twintig over 'acht bij het Landbouwhuis getuigen waren van een aanrijding tussen een motorrijder en een vrachtauto, wordt verzócht zich met de politie in verbin ding te stellen. LANGESTRAAT 24 ALKMAAR (Advertentie Xng. Med.) Gisteren is de heer C. H. Adema. dfa bijna vijf jaar werkzaam is ge weest op de stadsredactie van ons blad, in hel huwelijk getreden met mej. Ineke C. Sijp. De kerkelijke bevestiging van het huwelijk vond plaats in de Doopsgezinde kerk door ds H. J. van der Sluis. De heer en mevrouw Adema zullen zich in Nijmegen vestigen, ivaar de brui degom sinds 1 Juli van dit jaar is verbonden aan de redactie van het Nijmeegs Dagblad. „J7R zijn in Alkmaar meer onhandige dan gemakkelijke bochten" aldus de officier van Justitie, mr A. W. Hol steyn, die gisteren tijdens de zitting van de arrondissementsrechtbank een boete van f 100,subsidiair 30 dagen eiste tegen de chauffeur J. P. uit Oudorp, die de wielrijdster G. D. ter hoogte van de brug bij de Turfmarkt de pas had afgesneden. Een hevige botsing was het gevolg, waarbij het meisje een beenfractuur had opgelo pen. AFDELING JEUGDBIBLIOTHEEK 810 JAAR: G63.1r GoudappelBos: Rooie Wille- mientje. H64.1be Hildebrand: Bibo's elftal. H64.1de Hildebrand: Daan de eend. H64.1gz Hildebrand: Gakker, de zoon van Daan de eend. H64.1kk Hil debrand: Karei, de kleinzoon van Daan de eend. H64-ls Hildebrand: Stapal, de vriend van Daan de eend. R34.9 Rembadt Mongiardini: Pinokkio's geheim. R63.3b Roggeveen: De baard van Daan- tje. R63.3dk Roggeveen: Daantje koopt kippen. 10—12 JAAR: B61.3 Bleeker: Aaf en Eef. BS6.4dm BrinkgreveEntrop: Drie meisjes in een kampeer-auto. F48.2 Fruithof: Baron Sikkepit. L70 Lofting: De geschiedenis van doctor Dolittle. N14-5d Nanda: Het dorp waar het spookte. Z37s Zoomers Vermeer: Stormvogeltje. 12—14 JAAR: B50.5zf Betlem: Zeven foto'sen Manon. Ho 1.3b Hens: De buren. K28.3t Kelly: De trompetter van Krakau. 14—16 JAAR: L92 Lütken: De wijde, wijde wereld. P37h Pétillon: Huismusch. Z22p Zeeuw J.Gzn-, de: Paul Krüger, de leeuw van Zuid-Afrika. 04 027 6 Omnibus: van avontuur en techniek. GEDICHTJES: 81 H68 Hoekstra: Het verloren schaap. 81 S38.6 Schmidt: Het fluitketeltje en andere versjes. 81 S38.6s Schmidt: Het schaap Veronica. OPBRENGST COLLECTE De Speldjesdag die Zaterdag werd gehouden door de Vereniging voor Zuigelingen-bescherming heeft f 665,74 opgebracht. Verdachte beriep zich op het feit, dat de bocht bij de Turfmarkt voor de automobilist grote moeilijkheden schept. Vandaar de opmerking van de officier van Justitie, waaraan hij nog toevoegde, dat daarom grotere voor zichtigheid geboden is. Nadat verdach te verklaard had het meisje voor het moment van de botsing niet gezien te hebben stelde de officier van Justitie vast, dat verdachte in de omstandig heden veel te snel gereden had. Uit spraak over 14 dagen. Voorts werd tegen de slager S. B. K. uit N.Scharwoude een boete geëist van 75.subsidiair 25 dagen hech tenis. Verdachte was in de war ge bracht door andere weggebruikers, die bij zijn plan om voorrang te verlenen hadden beduid, dat hij met zijn auto door kon rijden. De wielrijdster J. B. ver keerde echter in de veronderstelling, dat de wagen van de slager zou stoppen. Een botsing was onvermijdelijk. De vrouw moest met zware verwondingen naar het Op de vanmorgen te Alkmaar gehou den paardenmarkt werden in totaal aan gevoerd: 86 paarden cn veulens (vorig jaar 58). De prijzen waren als volgt: voljarige paarden van ƒ800.- tot Jl'OOO,-- ïy.-jarige paarden van ƒ550- tot 750.-; 1 -jarige paarden van 450.- tot 650.-'; werkpaarden tot 7 jaar van ƒ500- tot 750.-; oudere werkpaarden van ƒ450.- tot ƒ650.-; hitten van 500.- tot 750.-; slachtpaarden van ƒ700- tot ƒ900.-; veulens van ƒ200- tot ƒ350.-. De han del was zeer matig. De heer J. uit de Schuine Hondsbos- selaan te Heiloo die werkzaam is op de scheepswerf Nicolaas Witsen en Vis, werd gistermiddag tijdens zijn werk ge wond. De heer J. stond voor een stapel van 15 ijzeren platen toen deze omviel en op zijn lichaam terecht kwam. Met een gekneusde rechterheup werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. Later op de dag werd de heer J. naar zijn woning vervoerd. De speeltrommels van de carillons van de Grote Kerk en de Waagtoren zullen van nieuwe melodieën worden voorzien. De Grote Kerk zal op de hele uren de klanken van Valerius lied „Waar dat men zich al keert of wendt" en op de halve uren het „Wij leven vrij, wij le ven blij" van J. W. Willems laten ho ren. De Waagtoren brengt op de hele uren het bekende „Lied van Klokke van Roe- iandt" van J. Destoop en. op de halve uren „Een draaiersjongen" (In een blauw geruite kiel, draaide hij aan 't grote wiel) van Richard Hol. Een erehaag van turnsters, gekleed in trainingspak en rode muts stond gisteren voor het stadhuis toen het Turnlust-lid de heer P. van Heugten in het huwelijk trad met mej. Z. Rechtuyt. EÉN OGENBLIK heeft er een Muze van de Griekse Helikon nergens anders dan midden in een Tiels Iiakkerswinkellje gestaan en met lichte vingers glimlachend door blonde Gelderse bakviskrul- len gestreken. Dit schreef Viruly eens in een herinnering aan zijn gymnasiumjaren in het goede stad je Tiel. Hij dacht aan het bakkers winkeltje van G. J. Verploegh in de Westluidense straat en met dat Gelderse bakvisje bedoelde hij „Meer" Dresselhuys. Gisteravond, enkele tientallen jaren na die goede dagen, toen ook Menno ter Braak daar op het „gym" was, bleek ons in het „Gulden Vlies" opnieuw, dal die Muze destijds wel een zeer goede keus deed met Mary Dressel huys. Zij deed zich wederom ken nen als een actrice van uitzonder lijk formaat. Haar charme, hou ding, expressie voortvloeiend uit een aangeboren talent, gepaard gaand met een grote routine, stel den haar in staat ons het zijn in de schouwburgzaal practisch te verge ten, omdat hetgeen wij op het po dium van haar zagen en hoorden, ondanks de uiteenlopende aard der verschillende dialogen, gelijk was aan het leven zelf. \\/IJ ZAGEN Mary Dresselhuys in het blijspel „Welkom thuis, Helena" van André („Bobbeltje") Roussin en Made- Voor een betrekkelijk klein doch uiterst geïnteresseerd publiek sprak gis teravond, op uitnodiging van de „Studievereniging Voor Psychical Research", dr P. H. Pott uit Leiden, archcoloog-conservator bij het Rijksmuseum, in de kleine zaal van de Harmonie over „Goden en demonen van Tibet". De spre ker heeft nog maar betrekkelijk kort geleden dit grootste hoogland der aarde bezocht, doch slaagde er niet in zijn reis verder dan de randgebieden uit te strekken. De ten dele gekleurde film, die hij tijdens zijn bezoek vervaardigde, illustreerde zijn boeiende rede. ïlet onhëfbiërgzame Tibét wordt om geven door Rusland, India en China en deze ligging is steeds van grote invloed geweest op de politieke situa tie van het land. Er zijn slechts drie handelsroutes, die alle naar de heilige hoofdstad Lhasa leiden. In de dalen van enige grote rivieren wordt vrucht bare grond aangetroffen en is een nor maal menselijk leven mogelijk. Niet temin vindt men in de hoger gelegen delen kleine kloosters. In de grotere kloosters wordt zelfs wel eens een be volking van acht a negenduizend monniken aangetroffen. In 1924 ontstond een conflict tussen de Dalai Lama, die het wereldlijk gezag vertegenwoordigt en in een 170 meter lang paleis in Lhasa woont enerzijds en de Tashi Lama, het gees telijk hoofd anderzijds. Toen de vo rige Dalai Lama in 1939 overleed, verscheen zijn wedergeboorte in een Chinees jongetje. Waarzeggers voor spellen nl. na het overlijden van een Dalai Lama in welke richting men zijn reïncarnatie kan vinden. De gevonden opvolger moet echter aan bepaalde lichaams-eisen voldoen. De tegenwoor dige heerser is de veertiende vorst van het land. De godsdienst het Lamaïsme vormt niet een zeden- doch een ver- lossingsleer om in één leven het hoog ste deelachtig te worden. Bhoedda was vóór hij het hoogste gezag ver wierf een vorstenzoon. Hij is het voorwerp van een zeer grote verering. De godsdienstige beelden die men in Tibet aantreft zijn de beeltenissen van woeste demonen. Zij drukken een bepaalde spanning uit en zijn van een veel sterkere voorstelling dan de vre delievende. Dergelijke gedaanten beelden de beschermers der leer uit. Zij dienen ziekenhuis worden gebracht. Ondanks de ongelukkige samenloop van omstan- om de belagers van de mystieke leer digheden meende de officier van Justitie van het Bhoeddisme af te schrikken, toch, dat verdachte een fout had ge- De figuren zijn niet alleen veelhoofdig maakt. Uitspraak over 14 dagen. en veelarmig doch worden ook veelal uitgebeeld met hun vrouwelijke part ners. "s r'-' De uitbeeldingen vormen een symbo lische weergave van de vernietiging van het menselijk egoïsme. De gewone man wordt op het moment van zijn dood met de demonische wezens ge confronteerd. Om hieraan reeds tij dens het leven te wenn.en worden in de verschillende kloosters van Tibet zogenaamde Duïvelsdansen door de monen-dansers uitgevoerd. Op het mo ment van de dood maakt de geest zich van het lichaam los en komt dan in een tussenwereld. Bij de dan sen verschijnen eerst vredelievende figuren, die gevolgd worden door af zichtelijke demonische typen. Dergelijke dansen duren niet zelden vier a vijf uur zonder een enkele onderbreking. Dr Pott was in de gelegenheid deze dansen bij te wonen, die hij door de bemiddeling van een inlands vorst op de film kon opnemen. De meest op de voorgrond tredende figuur bij de Duivelsdansen is de zwart-hoed- priester. Zijn kleding herinnert aan het feit, dat in 841 een Bhoeddisten- priester de toenmalige vorst heeft ver moord, waarbij de moordenaar ge kleed was in een oud-priesterlijk ge waad met zwarte hoed. Het laatste deel van de film gaf een goede indruk van de primitieve staat, waarin Tibet zich ook thans nog be vindt. De wegen bestaan slechts uit zeer smalle paden, juist breed genoeg voor een ezel, die het vervoer in het land verzorgt. De eenvoudige huizen hebben twee verdiepingen, waarbij de bovenste tot woning dient, daar er 's winters veel sneeuw valt. De on derste wordt als opslagplaats gebruikt. ZEDENMISDRIJF De Alkmaarder K. werd gistermid dag in Heiloo door de politie aldaar aangehouden wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een min der jarige jongen in het Heiloër bos. Hij zal voor de officier van Justitie geleid worden. 125. Onderweg zei Jimmy tot Jackie: „Nu we die Ballewipper heb ben laten lopen, gaat 't niet aan die twee kerels in dat schuurtje aan de politie over te leveren. We moeten er tóch heen om Henkie op te halen en ,dan zal ik ze meteen ma. r in vrij heid stellen. Ik ben eigenlijk zo blij dat ik je terug heb, dat ik geen zin heb die derde vent op te sporen. De hele zaak laat mij verder koud. We moeten trouwens onze volle aandacht schenken aan de wedstijijd van Zater dagmiddag. Weet je wel, dat we over morgen al op de boot naar Engeland zitten?".... Jackie toonde zich hier over zo verheugd, dat hij nog maar met een half oor luisterde naar het verhaal van zijn vader, toen deze hem van minuut tot minuut de historie van Jackie's opsporing en bevrijding vertelde. Zij pakten een taxi, reden naar de achterbuurt, waar Jackie had opgesloten gezeten, haalden door Hen kie af en gaven de twee schurken hun vrijheid. Jimmy kon niet nalaten hen allebei een flinke schop onder hun achterste te geven en toen moest Jackie Henkie stevig vasthouden, want anders had de moedige speur hond er ook nog een schepje op ge daan. In dezelfde taxi reden zij naar het station en daar moesten zij nog geen kwartier wachten om de trein naar Wilgenwolde te pakken. Jimmy liet zich behagelijk in de kussens zakken. Hij voelde zijn benenZo, dat was toch maar de hoofdzaak. En toen dommelde Jimmy rustig ,n. Jackie keek een paar maal naar zijn pleegvader. „Als ik die niet zou heb- ken", dacht hij vol dankbaarheid. leine Gray, geïnspireerd op gegevens uit „The private life of Helen of Troy" van John Erskine. Zij was Helena, Ham Kaart haar echtgenoot Menelaos, figy. ren dus uit Homerus' beroemde Odys- seus. Het verhaal brengt ons in het fraaie huis van de hoofdman Menelaos, kort na de succesvolle veldtocht tegen Troye, waarbij Menelaos er na tien jaar van strijd in was geslaagd zijn ge. schaakte vrouw Helena zegevierend naar Sparta terug te brengen .Daar ziet Helena haar tot jonge schone vrouw geworden dochter Hermione (Kitty Janssen) terug en de ervaring van wat haar dochter geworden is, was tamelijk schokkend. Daarbij wordt zo het een en ander van het privé-leven van Helena niet en toch wel uit de doeken gedaan en dan komen de gebeurtenissen, die ons in het vervolg van het verhaal zul- len bezig houden: De gave liefde van Hermione voor Orestes, zoon van het paar geviormd door een broer van Menelaos en een zuster van Helena. Helena wenst haar dochter niet met de neef getrouwd te zien en stelt Pyrrhus als echtgenoot van Hermione voor. Rondom de vader en moeder van Orestes, alsmede een slavin van diens vader speelt zich zo het een. en ander af, eindigend met de dood van allen, behalve dan van Orestes. Dan wil Menelaos niets meer met de als moor denaar gebrandverfde Orestes te maken hebben en wenst Pyrrhus als man voor zijn dochter. Helena, o wonder, neemt nu Orestes in bescherming. Tenslotte wordt Pyrrhus door Orestes gedood. Helena wil overal een stneep door halen, doch haar man kan de opeensta. peling der bloedbaden nog niet verge, ten. Tenslotte gaan Hermione en Ores, tes toch het geluk tegemoet. Wel zeer tegenstrijdig van aard en gedragingen zijn de man Menelaos en de vrouw Helena. Hans Kaart gaf van Menelaos een sterke typering van een echtgenoot, die primair is en a la mi. nute met zijn besluiten klaar is, mar daarbij telkens in botsing komt met 4 vrouw wier gedragingen voort II vloeien uit een vlammende, fel levende I geest, een virouw die een hecht vertrou- j wen heeft in haar intuïtie en gevoelens, 1 doch bij een stranding snel overspringt 1 op een ander schip om opnieuw met I een andere wind in het zeil de trilling en de golfslag van het leven te onder- j gaan en te genieten Kenmerkend voor Menelaos en voor Helena, voor vele echtparen door alle tijden, was ook de slotdialoog, wanneer hij voorstelt na alle verwikkelingen, de levensvreugde te laten varen voor de levensvrede. (We zullen zitten bij het haardvuur en er komt een hond in huis, t die je nooit zal tegenspreken. We betre den een nieuw terrein. Waarop Helena al weeir reageert met de gedachte aan een levenswoestijn.) Doch dan treedt een nieuwe gast bin nen in de gedaante van Odysseus' zoon Telemaehus. jong, schoon, fier, krijgs haftig. Er wordt een maaltijd opge- diend. Menelaos geniet uitvoerig van zijn disMaar achter zijn rug buigen Helena en Telemaehus zich over het glas en lachend tot elkaar. Helena keert de voorgestelde levensvrede toch a weer de rug toe. Voor haar het spran- kelende van de vreugde Inderdaad een verhaal van alle tijden, I doch door de spitsheid en beeldende Ij kracht^ der dialogen zó uitermate boei- I end, zó hariveroverend en ook zo veel- I zeggend, dat het ons werd tot een I vreugde en een les beide De rol van de oude poortwachter Eteoneus en de kleine rol van Telema- chus waren bij Jan Teulings, die tevens I de regie voerde, en Reitze ten Cate, eveneens in uitstekende „handen". W.K. De in 1952 verschenen bundel- ge- j dichten „Apocrief" van Lucebert is C door B. en W. van Amsterdam op ad- I vies der jury bekroond met de poëzie- prijs 1953 der gemeente Amsterdam. De prijs, groot f 1000,—, was op voor stel van de Amsterdamse kunstraad r beschikbaar gesteld voor een in 1951 I of 1952 in boekvorm uitgegeven bundel I poëzie of een gedicht van de omvang van een poëziebundel. In haar rapport T acht de jury, bestaande uit de heren ij Jan Engelman, Han G. Hoekstra en I Gerrit Kouwenaar, de dichter Lucebert I de tot de zgn. experimentele groepe ring behorende dichter, „die zich tot nu toe het meest overtuigend in dat genre poëzie heeft uitgedrukt. Hij moet beschouwd worden als een dichterlijke j figuur met grote potentie, die een waardevol element aan de Nederlandse I P°ëzie heeft toegevoegd en hij weet ge stalte te geven aan gedachten en ge voelens, die hij voortdurend in het to- taal van het huidige wereldbeeld tracht j te betrekken". Onder auspiciën van het comité voor Goede toneelkunst zal de Nederlandse Comedie op Woensdag 4 November „de Grote Stilte" opvoeren met Ank van der Moer in de hoofdrol. Als ver dere medespelenden kunnen wij noe men Han Bentz van den Berg, Joan Remmelts, Guus Hermus, Sophie Koh ier van Dijk ea. In de Grote Stilte wordt de lijdensweg uitgebeeld van een gevoelige, gecultiveerde jonge vrouw, wier grote en onbeantwoorde, verboden liefde voor een jonge vlieger tot een zelfmoordpoging voert. Haar samenleven in een slordige burgerkamer met deze vlieger, die niet in staat blijkt haar grote liefde te be grijpen, vervult haar van een zo hevige schaamte en wanhoop, dat zij „de grote stilte" (de dood) verkiest boven een troosteloos leven. Een groep leden van de Vereniging tot bevordering der grafische kunst „De Grafische" zal van 31 October t/m 2? November in het Stedelijk Museum exposeren. De tentoonstelling wol'dt Vrijdagavond door Burgemeester H. J. Wytema geopend, bij welke ge legenheid de voorzitter van „De Gra fische", de heer H. van Dokkum, een inleidend woord zal spreken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2