Warmenhuizen en Harenkarspel gaan burgemeester Nolet huldigen Dijkgraaf Tromp nam na negentien jaar afscheid ie gaf een Nieuws uit Groot Schermer Afscheid van de Zomer Nieuws uit Heer-Hugowaard Raad Bergen besluit tot bouw van tien woningen Nieuws uit Stompetoren B.B. hield propaganda-avond KMI. elena99 tmse poëzieprijs Lucebert E STILTE" MET N DER MOER ie" exposeert Magistraat, die in crisisen oorlogstijd lief en leed met burgerij meemaakte Drie dagen feest Craft Ds W.A.Kastein met emeritaat Witte Kruis vergaderde Hensbroek Weer een poststation Seizoen geopend Filmavond van de 5 Mei Vereniging Voetbalvereniging G.S.V. hield feestavond Vier arbeiderswoningen aanbesteed Gaan ouderen weer naar schoolbanken terug? De schooljeugd ontdekt voetbalsport BURGERLIJKE STAND „Een rondborstige Westfries Ulo-school wordt opgeknapt Organisatie is een dringende eis St. Pancras Interessante lezing voor de plattelandsvrouwen Huid uitslag Heiloo Feestrevue met 140 medewerkenden langedijk P.v.d.A. wil tuinders in Prov. Staten BSV KAN BOGEN OP BLOEIEND BESTAAN Uitgeest WOENSDAG 28 OCTOBER 19S3 geïnspireerd op gegevens ivate life of Helen of Troy" skine. Zij was Helena, Hani echtgenoot Menelaos, figp. Homerus' beroemde Odys. /erhaal brengt ons in het van de hoofdman Menelaos succesvolle veldtocht tegen rbij Menelaos er na tien ïjd in was geslaagd zijn ge. rouw Helena zegevierend terug te brengen .Daar ziet r tot jonge schone vrouw dochter Hermione (Kitty 'ug en de ervaring van wat r geworden is, was tamelijk □aarbij wordt zo het een en iet privé-leven van Helena wel uit de doeken gedaan ïen de gebeurtenissen, die ar-volg van het verhaal zul. Juden: De gave liefde van oor Orestes, zoon van het md door een broer van een zuster van Helena, nst haar dochter niet met rouwd te zien en stelt echtgenoot van Hermione m de vader en moeder van lede een slavin van diens zich zo het een en ander met de dood van allen, van Orestes. Dan wil ts meer met de als moor- andverfde Orestes te maken enst Pyrrhus als man voor Helena, o wonder, neemt n bescherming. Tenslotte us door Orestes gedood. overal een streep door haar man kan de opeensta- loedbaden nog niet verge. e gaan Hermione en Ores, geluk tegemoet, tegenstrijdig van aard en zijn de man Menelaos en lena. Hans Kaart gaf van sterke typering van een e primair is en a la mi. besluiten klaar is, maar i in botsing komt met de gedragingen voort- vlammende, fel levende raw die een hecht vertrou- haar intuïtie en gevoelens, stranding snel overspringt r schip om opnieuw met ind in het zeil de trilling g van het leven te onder- nieten d voor Menelaos en voor vele echtparen door alle ik de slotdialoog, wanneer ia alle verwikkelingen, de te laten varen vooir de (We zullen zitten bij het er komt een hond in huis, al tegenspreken. We betre- w terrein. Waarop Helena eert met de gedachte aan estijn.) eedt een nieuwe gast bin- iaante van Odysseus' zoon jong, schoon, fier, krijgs- ordt een maaltijd opge- laos geniet uitvoerig van aar achter zijn rug buigen elemachus zich over het md tot elkaar. Helena gestelde levensvrede toch oe. Voor haar het spran- le vreugde en verhaal van alle tijden, spitsheid en beeldende ilogen zó uitermate boei- roverend en ook zo veel- het ons werd tot een les beide de oude poortwachter kleine rol van Telema- Jan Teulings, die tevens de. en Reitze ten Cate, itstekende „handen". W.K. verschenen bundel ge rief" van Lucebert is van Amsterdam op ad- bekroond met de poëzie- gemeente Amsterdam. >t f 1000,was op voor- Amsterdamse kunstraad steld voor een in 1951 vorrti uitgegeven bundel gedicht van de omvang bundel. In haar rapport bestaande uit de heren Han G. Hoekstra en aar, de dichter Lucebert experimentele groepe- i dichter, „die zich tot est overtuigend in dat eft uitgedrukt. Hij moet den als een dichterlijke ote potentie, die een ent aan de Nederlandse gevoegd en hij weet ge- aan gedachten en ge- voortdurend in het to- idige wereldbeeld tracht ën van het comité voor nst zal de Nederlandse roensda g 4 November c" opvoeren met Ank de hoofdrol. Als ver- kunnen wij noe- 2 van den Berg, Joan Hermus, Sophie Köh- a. In de Grote Stilte uitgebeeld van gecultiveerde jonge en onbeantwoorde, voor een jonge vlieger 'dpoging voert, ven in een slordige t deze vlieger, die niet grote liefde te be- van een zo hevige dat zij „de dood) verkiest boven even. en van de Vereniging der grafische kunst al van 31 October t/m het Stedelijk Museum entoonstelling wordt door Burgemeester sopend, bij welke ge- irzitter van „De Gra- H. van Dokkum, een zal spreken. PI TWEE gemeenten zal het over enkele dagen feest zijn. In de gemeenten Warmenhuizen en Harenkarspel. Immers burgemeester Nolet herdenkt het feit, dat hij vijf en twintig jaar burgemeester is. Dat niet alleen, ook vijf en twintig jaar burgemeester van deze beide gemeenten. Een jubileum dus in dubbele betekenis. Vijf en twintig jaar lang heeft burgemeester Nolet het wel en wee V3n deze gemeenten en haar inwoners meegemaakt. Heeft hij getracht er het beste van te maken, vaak onder de moeilijkste omstandigheden. Dat hebben we geboord in een onderhoud, dat we één dezer dagen met de aanstaande jubilaris hebben gehad. yi/IE BURGEMÊESTER Nolet voor het eerst meemaakt, gevoelt zicli niet dadelijk op zijn gemak. De eerste indruk is, dat men in aanraking komt met iemand van weinig woorden, die zich moeilijk geeft. Een stug man. Hoe bedrieglijk is die eerste indruk echter. Wat een voortreffelijk redenaar is deze man soms. Wat een humor schuilt er in hem. Geen Westfries. Van aard dus wellicht geheel anders dan wij, afkomstig uit Schiedam, gevoelt bur gemeester Nolet zich hier voortreffelijk thuis. Maar en dat is niet zo eenvou dig als we het hier neerschrijven, gevoelt ook de Westfriese bevolking van deze beide gemeenten zich aan hem verknocht. Dat is niet zo gemak kelijk gegaan. Men was aan Burger gewend niet waar! Aan Burger, zelf door en door Westfries. Burgemeester Nolet heeft het echter uitstekend gered. Dat zal wel blijken tijdens de feestelijkheden, die op touw worden gezet. Dan zal wel uitkomen, dat hij een zeer grote plaats heeft in genomen in de harten van zijn burgers. Van crisis en oorlog. Niemand heeft het gemakkelijk ge had in de laatste kwart eeuw. Wan neer burgemeester Nolet één en ander vertelt, terwijl mevrouw Nolet de thee serveert, wordt het ons duidelijk, dat het burgemeestersambt in War menhuizen en Harenkarspel in deze periode echter wel zeer grote moei lijkheden met zich heeft gebracht. Gekomen in 1928 uit Wijk bij Duur stede, waar hij gemeentesecretaris was, heeft de thans zestigjarige magistraat het tuindersjaar 1929 meegemaakt. Strenge winter, dure kool. Uitsteken de inzet dus. Maar het volgend jaar was het mis en het bleef mis. De crisis jaren waren aangebroken en de tuin bouw werd ontzaglijk zwaar getroffen. De tuinders werden noodlijdend, de tijd van de renteloze credieten brak aan, de beide gemeenten werden even eens noodlijdend. Van initiatief kon geen sprake meer zijn. Wanneer we aan burgemeester No let de vraag stellen, wat de zwaarste jaren zijn geweest, dan is het antwoord: De crisisjaren. Natuurlijk waren de oorlogsjaren moeilijk en voor burgemeester Nolet Naar wij vernemen zal Ds W. A. Kastein met ingang van 1 Februari 1954 met emeritaat gaan. Ds Kastein zal dan gedurende veertig jaren de Ned. Herv. Gemeente als predikant hebben gediend, waarvan de laatste achttien jaren te Graft. Vóór zijn ambtsperiode te Graft stond hij resp. te Wervershoof, Aartswoud en Hoog- karspel. Na een korte onderbreking door als voorganger van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden te Kampen werkzaam te zijn geweest, keerde hij naar Noord-Holland terug. Ds Kastein zal na 1 Februari a.s. echter nog wel enkele functies bij de Ned. Herv. Ge meente te Limmen waarnemen. Maandagavond hield de afdeling Graft van de Noordhollandse Vereni ging „Het Witte Kruis" haar halfjaar lijkse algemene vergadering in het gafé van de heer J. Schoon te West- Graftdijk. Slechts één der leden stelde belang in de gang van zaken door in de vergadering aanwezig te zijn. De bespreking der agenda van de jlgemene vergadering van het hoofd bestuur, welke op 4 November te Ara- •terdam wordt gehouden, gaf geen aanleiding tot discussie. Als afgevaar digden naar deze vergadering werden gekozen de heren J. Blaauw en N. Ke ijzer. In de kascommissie voor het nazien der rekening 1953 werden gekozen de heren C. Schoon en K. Tentij. De aftredende bestuursleden, t.w. P. Bus en C. Maschhaupt, werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de rondvraag ontspon zich •en discussie omtrent de controle van de magazijnvoorraad. Besloten werd deze jaarlijks te doen controleren door de arts en een wijkverpleegster. Ten huize van de heer J. Oudendijk te Hensbroek zal een poststation van de P.T.T. worden gevestigd. De open- Itelling zal waarschijnlijk per 1 No vember a.s. plaats kunnen vinden. Vele gemeentenaren zullen ongetwij feld verheugd dit bericht vernemen. Immers sinds enkele maanden was ons dorp van een poststation verstoken. Gedurende deze maanden heeft men Van de postbode tijdens de bestelling Zegels, briefkaarten e.d. kunnen kopen; dok was het mogelijk girobetalingen e.d. met hem in orde te brengen. Ongerief lijk was deze toestand echter zeer ze ker hoe goed de besteller ook mede werking verleende daar men naar de postbode moest uitzien en 't tijdstip van bezorgen, al naar de hoeveelheid Werk, nogal uiteen kon lopen. Daaren boven was men voor 't verzenden van postpakketten e.d. uitsluitend aange wezen op 't postkantoor te Obdam. persoonlijk wel bijzonder moeilijk. Ondergedoken ontzag de bezetter zich niet zijn vrouw te arresteren, waarna burgemeester Nolet zich vrijwillig aan meldde, met alle gevolgen daarvan. Weteringschans, Amersfoort, enfin, men kent dat wel. Dat waren moei lijke jaren. Veel moeilijker echter nog de crisisjaren, zo vervolgt burgemees ter, toen men letterlijk niets kon doen, toen men als gemeentebestuurder aan handen en voeten gebonden was. Toch veel gebeurd. En toch, wanneer men achter zich kijkt, is er veel gebeurd. De gemeen ten zijn gegroeid. Het gezamenlijk in wonertal is met een twaalfhonderd toegenomen. Er is verkaveld, de ge meentehuizen zijn verbouwd, er is een bejaardencentrum tot stand ga- komen, bewijs, dat men vooral na de oorlog in een periode van aanpakkan is gekomen en dat men toen onder leiding van burgemeester Nolet heeft aangepakt. Laten we daarbij de zwarte bladzijde in de geschiedenis van War menhuizen, de nare houding van de toenmalige raad bij de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente liever laten rusten. Dat moet voor burgemeester Nolet ongetwijfeld een teleurstelling, zijn geweest. kwart eeuw burgemeester Zo zal er op 3, 4 en 5 November feest gevierd worden in deze beide gemeenten. Feest, dat ook daarbuiten grote aandacht zal trekken. Lazen we niet, dat in het erecomité zitting heb ben mensen uit Weesp, Haarlem, Am sterdam, Alkmaar, Doorwerth en Hoorn? Drie November feestelijke intocht met zanghulde. Vier November plech tige Heilige mis om half tien, om één uur huldiging in het Patronaatsgebouw te Tuitjenhorn, receptie om vier uur in het Patronaatsgebouw in Warmen huizen, uitvoeringen en vijf November intocht, huldiging en receptie in Ha renkarspel. Een feest, waarin velen zich zullen verheugen. De 5 Mei-vereniging opende Vrij dagavond haar cultureel winterpro- gramma, waarvan de verzorging was opgedragen aan de Nederlandse Hei demaatschappij. Allereerst werd vertoond de film „Schoenmaker en Hoedenmaker", een humoristische, gekleurde tekenfilm, die het probleem behandelt^ dat-de-.hoge uitvoerrechten, de vrije export belem merden.Hiérha werd vertoond de film ,,'t Schot is te boord", een prachtige rolprent over de haringvangst. Com pleet met vlaggetjesdag erbij. Voor de pauze werd nog het woord gevoerd door één van de heren van de Ned. Heidemaatschappij, die het ontstaan dezer vereniging alsmede de werk zaamheden die worden verricht, naar voren bracht. En dat deze werkzaam heden omvangrijk zijn, is alom bekend. De meest bekende zijn wel ontginning, ruilverkaveling, bosbeplanting, het op peil houden van de visstand in Neder land e.d. Na de pauze volgde de hoofd schotel van het programma, nl. de ver toning van de film „Langs ongebaande klingen", met in de hoofdrollen Wam Heskes en Huib Orizand. Deze ver plaatst ons direct in het drukke jach tige leven van deze tijd, maar al gauw komen we terecht in de tijd van 100 jaar terug, de trekschuit die langs Neerlands schone dreven vaart, maar met een tempo wat wij ons niet meer kunnen permitteren, daarnaast de wantoestanden wat betreft de wonin gen, de riolering enz., de andere hoofd rolvertolker, die uit de vorige eeuw stamt, komt in onze tijd terecht en gaat op stap met een employé van de Ne derlandse Heidemaatschappij, en wat hij van deze allemaal te zien krijgt, grenst in zijn ogen aan het ongelooflijke. Hij staat er in het begin sceptisch tegen over, maar allengs verandert dit in groot enthousiasme, zodat hij niet graag meer terug zou willen. Dit hele ver haal is met hurnor doorspekt, eo er zijn bovendien zulke prachtige natuur opnamen in verwerkt, dat het applaus aan het einde van de avond meer dan verdiend was. De heer Klundsr dankte de heren tenslotte voor de prachtige avond die werd geboden, en riec de aanwezigen een tot weerziens toe. Zondagavond werd door de voetbal vereniging GSV een feestavond geor ganiseerd waaraan medewerking werd verleend door het „Zaans Kleinkunst Ensemble". Voorzitter Kreb opende deze avond met een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen en sprak de hoop uit, dat de vereniging er in geslaagd mocht zijn, een gezelschap naar Grootschermer te halen, wat bij het publiek in de smaak zou vallen. Nu deze hoop heeft volledig aan de verwachtingen beantwoord, want het- deze avond werd geboden, kon geheel de toets der critiek doorstaan. Het is een non-stop cabaretprogramma geworden en van uitstekende kwali teit. Nu eens geen afgezaagde oude moppen, maar een, voor hier althans, geheel nieuw programma, waar vaart in zat en waar heerlijk om gelachen kon worden. Leuke schetjes' en goede zang, afgewisseld met goochelen, en een conferencier die zijn vak verstaat. In de pauze werd een verloting ge houden om de financiële positie van de vereniging iets sterker te maken De voorzitter sprak namens alle aan wezigen, toen hij aan het einde van de avond dank bracht aan het „Zaans Kleinkunst Ensemble" voor de goed** verzorging van deze avond. Na afloop bleven de sportmensen met hun pu bliek nog geruime tijd gezellig bijeen, onder de vrolijke klanken van het dansorkest „De Meteoors". Op de vorige week, ten gemeente huize, gehouden aanbesteding, ten be hoeve van de bouw van twee dubbele arbeiderswoningen te Grootschermer, was de uitslag als volgt: L. H. Koe koek. Oostgraftdijk nr. 1 f 47.950. K. Keetman, Zuid- en Noord-Schermer B 62 f 50.128, Fa. N. Oudejans en Zn. De Rijp, Westeinde 2 f 50.650.Schots man, Schermerhorn A 7 f 48.423.Fa. G. Slot en Zn., De Rijp, Tuingracht 406. ■.v. 41 Deze week zal huis aan huis een schrijven worden rondgestuurd om de belangstelling op te wekken voor de oprichting van een Winteravondschool voor volwassenen. Deze lessen, welke door meester Klunder zullen worden gegeven, hebben speciaal tot doel, om de in de loop der jaren ontgane school kennis weer bij te brengen bij hen, die dit dagelijks zo ontberen. De stof zal bestaan uit rekenen, taal en sociale aardrijkskunde. Het cursusgeld zal be staan uit f 15.inclusief het boeken- materiaal. Het cursusgeld is daarom zo laag, omdat er belangrijk wordt gesteund door het N.V.V., het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, en de Dr Wiardo Beckmanstichting. Eventuele belanghebbenden dienen er wel reke ning mee te houden dat het niet nood zakelijk is dat men bij een politi.eke partij is aangesloten. Een ieder is wel kom. en het boekenmateriaal blijft na afloop van de cursus Uw eigendom. Sinds korte tijd heeft de Grootscher mer schooljeugd de voetbalsport ont dekt. Na schooltijd wordt er intensief getraind en meester Klunder staat zijn discipelen trouw ter zijde om de be oefening van deze sport zo goed en zo spoedig mogelijk onder de knie te krijgen. Reeds zijn enkele wedstrijden met wisselend succes gespeeld. Zater dagmiddag echter werd het moreel van de ploeg zwaar op de proef gesteld. Toen werd nl. met maar liefst 120 van de Katholieke school uit De Rijp verloren. Het waas, die Zondagmorgen vroeg laag over de verten hing, bedekte als een nevel vol mystiek de duinen. Het afscheid, dat deze laatste Octo- ber-Zondag zou bieden aan vele tien duizenden, die genoten van het zeld zaam en late na-zomerweer, is gran dioos geweest. Duizenden en nog eens duizenden zijn met alle middelen van het heden daagse verkeer erop uitgetrokken om te genieten van de laatste resten van een zomer, die nooit volop is geweest, maar nu nog tracht bij het dessert een aangename indruk achter te laten. Zij zijn erop uitgetrokken, naar de Egmonden, naar het land van Schoorl en vooral naar het machtige natuur reservaat, het hart van de „Heerlijkheid Bergen", dat alle getijden door nieuw leven zal schenken aan deze contreien. Hier leefde de natuur nog zichtbaar, rechtop, met contouren tegen reeds herfstige verten, waar de kleuren thans feller spraken, door niet overheersend zonlicht. Het nog grazige gras van de „de Voert", de Heerenweg langs „het Woud", de „Zeeweg" naar Bergen aan Zee, waar links en rechts het groen immer blijft overheersen. Onder aan de Boulevard de zee. die haar oneindigheid openlijk toonde en terstond de vole aandacht nam. Tientallen hebben haar wijdse verten ondergaan, zwijgend zittend of wan delend, maar allen in-afwachting, met de onuitgesproken vraag wat de win ter zal brengen, wanneer de ouderdom van het jaar zijn dieptepunt zal hebben bereikt. 's Middags kwam het leger weer te rug, vulde de autoparkeerterreinen als op hoogtijdagen van het seizoen, nam zich de moeite te voet te gaan waden door het afgevallen blad en lover van de bossen, soms onder een gouden dak van de machtige beuken bij het Oude Hof". Óver het algemeen dreef de kilheid onder de bomen de mensen weer gauw terug naar de drenkplaatsen in het centrum van het dorp, waar de koffie weer bruin was en de kachel, matigjes, een restant-zomer mee suggereerde. Avondmist met een krans om de maan. Langzaam optrekkende wolken stapels. Mysterieus geschuifel door de Eeuwi gelaan van late wandelaars. Soms twee, soms één, soms drie. Meer jong volk, dat geen kou voelt, door warme aan dacht voor elkaar. Geritsel in de sparren en in de kas tanjebomen, die met zacht geplof rijpe vruchten strooien uit een bladerdak en naaldentakken, ter voorbereiding van het seizoen,, dat weer komen gaat. Bergen bereidt zich voor op de win terslaap, waar een nieuwe lente, een nieuw geluid zal brengen, dat een oude melodie zal blijken te zijn. Geboren: Loes, d.v. A. D. Lu- teijn en A. van der Weele, Wijnandus Jacobus Maria. z.v. W. J. Kraakman en M. A. van den Bosch. Ondertrouwd: Guillot, Jean Cornelis, 21 jaar en Polman, Maria Pëtroneila, 23" }aarr~"van*~ der Graaf, Jacob, 27 jaar en Lo\yijs, Maria, 26 jr. Gehuwd: van Wonderen, Cornelis Johannes en Stephan, Hildegard Rosa Maria Bertha: de Koning, Paulus Jo hannes Gerardus en Jonker, Margare- tha. Bijna negentien jaar heeft dijkgraaf P. Tromp de polder Heerhugowaard bestuurd met zijn heemraden cn hij heeft het goed gedaan, zoals gistermiddag in café Veenbocr te Heerhugowaard vele malen nadrukkelijk is gezegd. Het was voor dc dijkgraaf een ietwat weemoedige bijeenkomst, want a! die geno digden waren hier bijeen gekomen om afscheid van hem te nemen en hem nog een laatste maal hun erkentelijkheid te betuigen. Er was reeds een nieuwe dijkgraaf, de heer H. Stuit, die 's morgens in zijn functie was beëdigd en die nu als ceremoniemeester optrad. Hij was het die het welkomstwoord uitsprak. Tot de polderbesturen uit de omtrek, tot het dagelijks bestuur van de ge meente Heerhugowaard, afgevaardigden van de Provinciale Waterstaat, de cultuur-technische dienst, de vereniging van Noordhollandse waterschappen, Uitwaterende sluizen, Hoogheemraadschap, Heidemij en DUW en nog vele anderen, die allemaal iets met het waterschapswerk hebben te maken en als zodanig met de thans scheidende dijkgraaf in contact waren geweest. Waarnemend dijkgraaf J. P. Sinnige, die tijdens de plechtigheid van gister morgen reeds het woord had gevoerd, bepaalde zich er thans toe de waarde ring van het bestuur van de polder voor dijkgraaf Tromp te betuigen door hem een gouden eremedaille op de borst te spelden en mevrouw Tromp een bloemenmand te overhandigen. Na hem kwamen nog sprekers genoeg, moet hij hebben gedacht, en de eerste van de lange rij was burgemeester B. J. F. Stutman Meyer. Deze herinnerde aan het afscheid van de heer Tromp als wethouder bij welke gelegenheid de verdiensten van deze goede burger al ruimschoots waren geschilderd. Spreker merkte op, dat de heer Tromp niet alleen als wethouder, maar ook als dijkgraaf steeds een open oog had voor de belangen van de gemeente, zonder nochtans die van de polder daarbij te verwaarlozen. Want mar chanderen was een woord, dat hij niet kende. Dijkgraaf Tromp heeft een rijk en vruchtbaar gemeenschapsleven ge kend, aldus de burgemeester. Ik be treur het daarom des te meer dat deze periode nog niet kan worden afgeslo ten met de hoge onderscheiding, waar voor de heer Tromp is voorgedragen. De heer M. H. Kuiper, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat bracht enkele contacten met de polder in her- innnering en sprak zijn voldoening uit over de samenwerking, ook al was er soms wel eens verschil van inzicht ge weest. „Het waterschapswerk is een stuk van uw leven geweest", zei de heer A. Mul, voorzitter van de Vereniging van Noordhollandse waterschappen. U zult bij dit afscheid een zekere wee moed voelen, maar tegelijkertijd toch ook de voldoening over alles wat U in het belang van de gemeenschap hebt mogen en kunnen doen". De dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier mr A. F. Kamp zag in de gouden ere medaille, die op de borst van de heer Tromp schitterde een symbool van het gouden hart dat achter dit eremetaal klopt, al klopt het dan soms wat on regelmatig. De dijkgraaf van de Uitwaterende sluizen burgemeester Jac. Posch dank te de heer Tromp voor de steun, die De gemeenteraad van Bergen heeft gisteren besloten tien woningwetwonin gen te bouwen, waarvan er zes zullen komen aan de Kogendijk en vier aan de Foeke Kamstrastraat. De zes woningen aan de Kogendijk zullen worden gebouwd in drie blokken, elk van twee eengezinswoningen, de vier woningen aan de Foeke Kamstrastraat in een blok van vier. De ulo-school zal worden opgeknapt, zo is besloten. Het gebouw wordt van binnen en buiten geschilderd en er zal een aantal reparaties worden uitge voerd. Een gedeelte van het voorter rein zal, op voorstel van B. en W., worden bestemd tot openbaar gemeen teplantsoen. De kosten van het verf- werk worden geraamd op 1330, (binnenwerk) en ƒ1280,(buitenwerk, inclusief timmer- en loodgieterswerk zaamheden). De aanleg van het plant soen is door B. en W. geschat op ƒ500,en het jaarlijks onderhoud op gemiddeld ƒ250, Bij het voorstel de ijsbaan van een nieuwe verlichting te voorzien, stelde Onder voorzitterschap van burge meester J. Posch van Oterleek hield Dinsdagavond de kring Alkmaar van de B.B. een propaganda-avond in café „Het Wapen van de Schermer". Het doei van deze avond was iot het komen van een organisatie B.B. te Oterleek. Burgemeester Posch opende de avond met een woord van welkom aan drs A. J. van Wilgenburg, hoofd van de kring Alkmaar. De heer Posch ver telde hoe zijn dochter in Engeland had gezien dat de plattelandsbevolking al daar intensief bezig is met het opbou wen van een hechte organisatie. Spr. wees mee klem op de noodzakelijkheid tot het komen van een organisatie B.B. Niemand ter wereld kan U de verze kering geven dat er nooit meer een oorlog komt. Daarom is de voorberei ding zeker nodig. De fa Flandria uit Alkmaar ver toonde hierna een drietal films „De les van Londen", „Buurmans buurman" en The Waking Point. Deze films gaven een duidelijk overzicht van wat even tueel kan gebeuren en hoe met een dienst veel leed kan worden voor komen. De heer Van Wilgenburg gaf een overzicht van de opbouw van de orga nisatie. Zo valt Oterleek onder rayon van de kring Alkmaar. Rayon 3 (Lan- gedijk) is weer onderverdeeld in sec toren. Oterleek - Heerhugowaard - Hensbroek en Ursem vormen tesamen een van die sectoren. Voor Oterleek zijn nodig 22 perso nen, t.w. 5 EHBO-ers, 6 brandweerlie den, 3 melders en redders. Er zullen met uitzondering van de EHBO-ers die 36 uur oefenen, 7 a' 8 oefenavonden nodig zijn voor de opleiding. Verder zal eens per maand een controle- oefening worden gehouden. Na de pauze werd de film vertoond van de oefening der Alkmaarse korp sen met die van de omgeving. Met 86 stralen werd bij de scheepswerf Nico- laas Witsen water gegeven. Hoewel de heer Bockweg ijverig namen noteerde van personen die zich opgaven voor de organisatie B.B., me nen wij toch te weten dat het secre tariaat de lijst gaarne nog wat groter zou zien. Niet alleen met heren, maar ook dames voor het reddingswezen en het THBO-werk. Mevr. Posch-Kramer Glijnis en mevr. Meyer belasten zich met het EHBO-werk. Ook bij deze da- de heer Ellis (KVP) voor. bij belang rijke evenementen op de baan verma kelijkheidsbelasting te heffen ter com pensatie van de kosten, die ƒ2509,38 zullen bedragen. De raad ging met dit voorstel accoord. De woonruimtecommissie. die in de vergadering van 30 September op zeven leden was gebracht, werd thans weer uit vijf personen samengesteld, De heer Maasen (PvdA) trok zich te rug. In de plaats van de heer Swaag werd benoemd mevrouw Broekman Vriesman (VVD). In een goed bezochte bijeenkomst van de afd. Sint Pancras van de Bond van Plattelandsvrouwen, welke in café Bouwstra werd gehouden, hield Mevr. v. d. Sluis-Fintelman een boeiende lezing, met als onderwerp „Levens waarden". De begaafde spreekster had het over de eigenschappen, die zich bij een mens voordoen, zoals goedheid wijsheid en ook over het kwaad, dat men zijn medemens kan berokkenen. Voorts sprak zij over de opvoeding der kinderen, waarbij de ouders zich volgens spr. dienden te beheersen en steeds een lijn dienden te trekken. -Door alles heen zag zij Gods lijn, welke hetzij bewust of onbewust het doen en laten van de mensen bepaalt. De presidente Mevr. Wit-Stapel was zeker de tolk der aanwezige dames, toen zij de spreekster hartelijk dank bracht voor haar mooi betoog. De gehouden bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaats van de twee aftredende, Mevr. Kout-Baklier en Mevr. Honig-Krul, gekozen werden Mevr. Madderom-Stroker, secretaresse en Mevr. Lokhorst-Met penningm. hij van hem had ontvangen en voor de rondborstige Westfriese manier waarop, de scheidende dijkgraaf steeds de pro blemen, die hem dwars zaten ter berde had gebracht. Vervolgens voerden het woord ir R. A. van Wel, van de Ned. Heide Mij., de heer IJ Kaan van de polder Noord- scharwoude en de heer P. de Geus na mens de polder Zuidscharwoude. De heer D. Bockweg, secretaris van de polder Oterleek noemde de polder Heerhugowaard een goede buur en hij liet dat blijken in de vorm van een gedenkbord. Aan het slot van de plechtigheid deed de nieuwe dijkgraaf de heer H. Stuit, een beroep op aller medewer king om hem in zijn werk tot steun te zijn. Dijkgraaf Tromp dankte ten slotte voor de grote belangstelling, die voor hem bij dit afscheid was ge toond en hij wenste zijn opvolger toe, dat deze lange jaren onder Gods zegen zou mogen werken in het belang van de polder Heerhugowaard. En dat wa ren woorden, die een spontaan applaus opriepen. tsjaooen en peuteren maata de kwaal steeds erger. De hel der vloeibare D.D.D. dring* diep in de poriën door, zui vert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie Ing. iVled.) goed georganiseerde beschermings- mes kan men zich hiervoor aanmelden, De R.K. culturele verenigingen gaan op 8 en 15 November in de Schouw- burgzaal van de St. Willibrordus- Stichting een grote feestrevue opvoe ren, getiteld „Breng iedereen wat zon neschijn". Aan de revue werken 140 personen mee. De artistieke leiding berust bij Jean Robert Jr, de muzikale leiding bij Piet Groot. De afdeling Langedijk van de Partij van de Arbeid besprak in een leden vergadering o.a. de candidaatstelling voor de verkiezingen der Provinciale Staten. Daarbij werd de wenselijkheid geuit, dat ook een tuinbouwer een verkiesbare plaats op de candidaten- lijst krijgt. Men besloot twee' leden tuinders, t.w. de heren K. van Dijk en K. de Boer Sz„ vó'or dezfe functies can- didaat te stellen, In de komende ge westelijke vergadering zal hierop de aandacht gevestigd worden. Voor de gewestelijke vergadering zal verder een voorstel worden ingediend om te komen tot een Provinciaal tehuis voor bejaarden, die geestelijk gestoord zijn. In zijn opening heeft de voorzitter, de heer M. Kuiper, een der trouwe leden, die altijd de vergadering be zocht. herdacht. Het was de heer J. Blokker, die vorige week overleden is. Het idee om praatavonden te hou den, speciaal voor de mannelijke le den, op dezelfde manier als de vrou wen hun leesclubs hebben georgani seerd, vond instemming. Op deze dis cussie-avonden zullen allerlei onder werpen, vooral op plaatselijk terrein, behandeld worden. Gedacht werd o.a. aan een praatje over de gemeentehuis houding, ruilverkaveling enz. De ledenwerf-actie werd eveneens onder de loupe genomen. Na het huis- houdelijk gedeelte heeft de maatschap- pelijke werkster, mej. De Poter, een en ander over haar werk in de ge meente verteld, waarbij duidelijk bleek, dat er op dit gebied in Langedijk nut tig werk gedaan wordt. Er volgde een leerzame bespreking. In de vergadering van BSV, de Broe- ker Sportvereniging, kwam opnieuw tot uiting, gat deze gymnastiekvereniging op een bloeiend bestaan kan bogen. Uit de diverse jaarverslagen, welke alle werden goedgekeurd bleek, dat aan het materiaal, dat bij het turnen ge bakt wordt, alle aandacht besteed wordt. Zo werd een nieuwe parterre-rek aangeschaft en een olympische even- wichtsbalk, Hierdoor was te verklaren, dat de kas een kleine aderlating had ondergaan. Het aantal leden, plm. 200, was gelijk gebleven. Nu het materiaal in orde is, zal aandacht besteed worden aan een verenigingsembleem. Daar in Broek op Lgngendijk nog steeds geen goéd sportterrein aanwezig is, kon nog niet gedacht worden aan het organiseren van een sportuitvoering buiten. Op een verzoek van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", om mede te werken aan een uitvoering op 13 November, werd goedgunstig beschikt. De adspi- ranten-uitvoering zal plaats vinden op 21 November. De datum van dé uitvoering door de oudere leden kon nog niet worden be paald. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de secretaresse mej. J. Beers en de voorzitter de heer C. Maddérom her kozen. In de plaats van het bestuurslid mevr. Honig, die zich niet meer her kiesbaar had gesteld, werd mevr. De Geus-Smit gekozen. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd gewij zigd de inschrijving van H. K. J. Mul der, Kleis 89. detailhandel in aard appelen, groenten,en fruit, wiens zaak wegens overlijden is overgegaan aan mevr. T. Mulder-Bakker.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3