Vragen staat vrij Salomo als hoofdfiguur op de bankbiljetten van f.25.- Kees Broekman in Nederland Br Drees antwoordt ds Zandt Rallye Monte Carlo Garan tie-bepa lingen Woning behoeft niet opgegeven te worden De luistervergunning Krimpen van pijn BOEKEN BULLETIN Landelijk minnespel Vernield mantelpak Echte Stradivarius? Flanellen lakens en rheumatiek Noodwet en erfenis Schot werd millionnair dank zij voetbalpool Achttien Nederlanders schreven in PirnPam Pom en de wonderlamp Elk kind Hjalmar Andersen gaat dit seizoen weer rijden FIF A-j eugdtornooi Tussen Amsterdam f dooi f. de Sinclair) en Jgk Parijs Luister eens naar Radioprogramma WOENSDAG 88 OCTOBER 1958 QE garantie-bepalingen bij aan koop van bepaalde voorwerpen zijn zeer nuttig, mits men hiervan geen al te hoge verwachtingen heeft. Een lezeres kocht een hor loge, dat na acht maanden stil bleef staan. Onderzoek door de horlogemaker wees uit dat de ba lans stuk was. Reparatie-kosten f 650. De horlogemaker stelt nu, dat het horloge persé moet zijn gevallen en weigert vergoeding. De eigenares kan moeilijk aantonen dat het persé niet gevallen is en ziet dan ook weinig heil in moge lijke procedures, waarvoor wij ver wijzen naar het voorgaande stukje. Bij garantie behoort tegelijk cou lance. De coulance van de garantie gevende firma bepaalt de waarde van de garantie. J-JET IS wel jammer als kinderen, eenmaal zelfstandig en gehuwd, duidelijk proberen de zorg voor hun ouders af te schuiven. Een le zeres vraagt of haar kinderen dit kunnen zeggen„Alleen wanneer U in een rusthuis gaat, zullen wij een beetje voor U opbrengen en anders niet". Deze Moeder is be grijpelijk gehecht aan het huis waar zij zo vele jaren heeft ge woond. Zij kan zichzelf nog best helpen en de kinderen kunnen haar in geen geval dwingen de wo ning op te geven. Wel kan zij de kinderen dwingen voor haar op te brengen. Dat kan gebeuren door zich te vervoegen bij Sociale Za ken. J^ERHAALDELIJK WGrdt door le zers gevraagd hoe dat nu pre cies in elkaar zit met die radio luisterbijdrage. Daarom volgt hier korte historie van ons aller vriend de „luistervergunning". 1. De aan gifte van een radio-ontvangtoestel is verplicht gesteld bij het in wer king treden van het Radioregle ment 1930 (art. 66). Na aangifte werd een bewijs aan de houder van het toestel uitgereikt, waaruit bleek, dat aangifte was gedaan Luisterbijdrage behoefde destijds nog niet te worden betaa' 1. 2. De verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage is ingegaan op 1 Januari 1941 op last van de Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandse gebied. Een dergelijke regeling was echter reeds lang vóór de Duitse bezetting in voorberei ding bij de Nederlandse regering en ook zonder bezetting zou de betaling van de luisterbijdrage ver plicht zijn gesteld. 3. Op 17 Sep tember 1944 werd van kracht het Tijdelijk Telegraaf- Telefoon en Radiobesluit (Staatsblad E 118). In het derde lid van artikel 3 van dit besluit is bepaald, dat voor het aanwezig hebben anders dan tot vervoer of in opslag van technische inrichting, door middel waarvan de uitzendingen van do radio-omroep kunnen worden ont vangen, een periodieke vergoeding is verschuldigd. 4. De regeling van de betaling van deze vergoeding is nader uitgewerkt in de Radio- luisterbeschikking 1945 (Staatscou rant No. 100 van 30 October 1945). 5. Op 1 September 1950 is de Ra- dioluisterbeschikking 1945, in ver band met diverse noodzakelijk ge bleken wijzigingen en aanvullingen, vervangen door de Radioluisterbe- schikking 1950. 6. De gelegenheid om aan de omroepverenigingen een vrijwillige bijdrage te betalen be stond voor de oorlog en bestaat thans nog. 7. Voor de radiodis- tributieaansluiting is evenveel luis terbijdrage verschuldigd als voor een radio-ontvangtoestel. De ver plichting tot betaling is voor beide soorten ontvanginrichtingen op de- Van onze pari. redacteur) DE MINISTER-PRESIDENT dr Drees heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de staatkundig- gereformeerde ds Zandt, die zich tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 geërgerd had over een r.k. voor stelling op onze nieuwe bankbiljet ten van 25,vaderlijk gerust gesteld. ,J)e hoofdfiguur op de biljetten is Salomo", zei dr Drees tot de heer Zandt. „Behalve dat men hem als het symbool van de wjjsheid zou kunnen beschouwen, mag toch wel aangenomen worden, dat deze Salomo aanstoot geeft noch aan de Protestanten, noch aan de Rooms-Katholieken, noch aan de Joden". INDERDAAD Is op de biljetten zeer klein St Maarten afgebeeld, die zijn mantel doorsnijdt en daarmede ieder schijnt aan te sporen een deel van zijn bezit af te staan aan de minder bedeel- OPLOSSINGEN ZATERDAGSE HERSENGYMNASTIEK 1 Bij de hoogovens; belet het weg vloeien van het gesmolten ijzer. 2 Actualiteitenbioscoop. 3 Uit luisteren; is nl. een toeluiste rend lid van een examencom missie. 4 D.i. iemand, die zich even vaar dig van de linker als van de rechterhand weet te bedienen. draaikolk, die de naam Charibius draagt. 6 In de Mississippi. 7 Van 4 Mei 1654, waarbij de Prins van Oranje werd uitgesloten van de waardigheden zijns voor ouders. 8 Op het voorhoofd van een hert; beenpit, waarop zich elk jaar het nieuwe gewei ontwikkelt. 9 Scheik. term voor een mengsel van 2 delen zoutzuur en 1 deel salpeterzuur. 10 Opeten, tenminste als U van dit soort zoete appeltjes houdt. OPLOSSING ZATERDAGSE KRUIS WOORDPU ZZLE HORIZONTAAL: 1 vernedering, 10 duo, 11 oer, 13 eb 15 ion, 17 Est, 18 ga. 19 wat 21. delta 23 pat 24 Eden, 26 tas, 27 wijle, 28 los, 30 wal. 31 do. 32 donatie, 33 al, 34 rem, 35 Ede, 37 noen 39 rel, 41 even 43 ark, 44 beton, 46 Ted, 47 Aa. 48 hei 49 Kog. 51 me, 52 fit, 54 dit, 56 satellieten. VERTICAAL: 2 Ed, 3 rui, 4 nood, 5 dij. 6 Rosa, 7 iet, 8 nr 9 gewel denaar, 12 waterlander, 14 bad, 1b rmt, 17 ets, 18 gal, 20 tel, 22 lazaret, 23 piil, 25 noden, 27 woede, 29 som, 30 wie. 34 rek. 36 evt., 38 ora, 39 rei 40 lok. 42 Eem, 44 bete, 45 node. 43 bit. 50 git. 52 fa. 53 nl„ 55 te. Al* VMK IT.NTIE dooi rheumauek spil. tsemas hoold en zenuwpijnen ts onnodig Togai bevrijdt U -mei en afdoende van cüe pijnen l'ogal Daat waar andere mid deien falen loga zuivert de nieren it. ïnsciiadeiijk vooi hart en maag Bij apoth. en drog f 0 95, f 2 40. f 8.88 (Adverteahe, lag. Med.) den. Deze St Maarten stamt nog uit de tijd van het onverdeelde Christen dom. Het enige katholieke op de bankbil jetten is misschien het kleine cirkeltje om het hoofd van St Maarten, een voorstelling, die men in Protestantse kringen niet kent. Maar op het biljet staat ook afgedrukt Spreuken 11, vers 24, in de Staten-vertaling. Minister Drees vestigde hier de aan dacht op, onder grote hilariteit van de vergadering. Hij deelde voorts mee, dat In een der dagbladen (hij bedoelde in „Trouw") bet bericht verschenen is, dat de di rectie van de Nederlands» Bank de be wuste biljetten zal intrekken. Welnu, de bewindsman had bij de directie geïnformeerd en vernomen dat haar dienaangaande niets bekend is. J7EN STERK stuk proza is de novelle „Landelijk minnespel", het eerste werk van de in 1947 gestorven Vlaamse schrijver Fernand Toussaint van Boe- laere, die hierin verhaalt van de liefdes belevenissen en de gewelddadige dood van een simpele boerenknecht. Het is te begrijpen dat Toussaint nooit een po pulair schrijver is geweest, want zijn stijl is zeer gedistancieerd en verfijnd. „Landelijk minnespel", in 1910 geschre ven, werd herdrukt in de „Nimmer Dra- lend"-reeks van Nijgh en Van Ditmar, in één band met die andere, teder ge schreven boerennovelle „Petrusken's einde", het tragische verhaal van de eenzame oude Petrusken uit het oude mannenhuis, die eveneens als slachtof fer van een zielige jalouzie om het le ven komt. zelfde datum ingegaan (zie punt 3). Met ingang van 1 October 1949 zijn de abonnementskosten voor een radiodistributie-aansluiting, die tot die datum f 1,25 per maand bedroegen, verhoogd tot f 2.per ïaand. £EN LEZERES werd op straat aangevallen door een vreemde hond, waarvan de eigenaar even later kwam opdagen. Haar mantel pak was deerlijk gehavend. Nu is inmiddels verschil van mening ont staan tussen de eigenaar van de en de eigenaresse van het mantel pak over de schadevèrgoeding. De kosten van de stoppage zijn hem te hoog en hij meent dat hij het goedkoper had kunnen laten op knappen. Volgens ons is de keus hiervan aan de eigenaresse. Indien zij een kwitantie kan overleggen van een stoppage-inrichting zal de eigenaar deze kosten moeten beta len. Procederen over iets dergelijks kan als steeds beter worden afge raden. Men kan dan hooguit pro cederen over de tweedehands waar de van het mantelpak. Gezien alle kosten en tijd, aan zo'n procedure verbanden, doet men verstandiger tot overeenstemming te komen. Het kan ook door met behulp van een advocaat de eigenaar aan te spreken. J-JET FEIT dat in Uw viool staat: „Antonius Stradivarius Cremo- nensis, Anno 1713", wil nog niet zeggen dat het werkelijk een echte Stradivarius is. Er is een periode in België geweest, dat deze Stradi varius-violen aan de lopende band werd gefabriceerd. De echte zijn zeer zeldzaam. Wilt U weten of Uw viool een Stradivarius is, dan kunt U dit het beste aan een expert ter beoordeling over laten. OM ZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kweslies. hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. J-JET IS natuurlijk niet juist dat rheumatiek door flanellen la kens zou kunnen worden voorko men of genezen. Flanel is nl. 100°/o katoen. De grondstof van een fla nellen laken is gewoon een stuk gele katoen, dat later op bepaalde walsen met weerhaakjes wordt ge ruwd. Er wordt dus een pool op gebracht. Door deze pool voelen flanellen lakens warmer en pretti ger aan. Iets waarvoor een rheu- matiek-lijder zeer gevoelig is. Flanellen lakens zijn dus in dit geval wel prettig maar meer ook niet. Zij kunnen dus rheumatiek niet genezen of voorkomen, wel wat pijn verminderen. ^JEDEROM vraagt een lezer wie nu zal erven als de schoon vader overlijdt: de kinderen of de Noodwet (lees voor dit laatste dus de regering). Hoe vaak hebben wij al gezegd, dat de Noodwet-uitkering later nimmer op de nalatenschap wordt verhaald, evenmin als pen sioen. MENTOR De 29-jarige John Abernthy, van be roep cocktail shaker, die een bedrag van zeven en een halve shilling geïnves teerd had in een voetbalpool, kreeg omdat hij goed geraden had een be drag van in totaal bijna 94.000 pdst voor deze inzet terug. Het ging er om acht gelijke spelen te voorspellen van de Zaterdag ge speelde Britse league-wedstrijden. Abernethy zond 15 voorspellingen in, wat een uitgaaf van 15 maal sixpence vergde. Drie dagen later ontving hij eerst een uitkering van 75.000 pdst, daarna een van 18.347 pdst en tenslotte nog twee kleinere dividenden van samen onrevecr 500 pdst. Elf inzendingen sixpence wierpen dus geen rente af. Maar Abernethy vond dat hij niet mocht mopperen over zijn belegging. Hij meent zelfs dat hij thans nog vrijgezel, wellicht zal kun nen trouwen, als hij het zuinig aan legt Aanzienlijke voortgang ls gemaakt bij besprekingen tussen de Verenigde Staten en Libye over een militair bondgenoot schap. Aan de Rallye Monte Carlo zullen naar de KNAC ons mededeelt 18 Ne derlandse equipes deelnemen. De namen der inschrijvers luiden: Prof. dr ir W- P. A. van Lammeren (Wageningen) met Porsche; K. S. Barendregt (Den Haag) met Willys; H. G. Arndt (Amsterdam) met Morris Minor; J. A. J. Heidendahl (Utrecht) met Peugeot; J. L. Flinterman (Den Haag) met DKW; H. J. C. de Rijk (Amsterdam) met Simca Aronde; B. D. Proos Hoogendijk (Amsterdam) met Sun beam Talbot; M. Kuipers (Nunspeet) met Ford; V. Dassen (Maastricht) met Volks wagen; E. N. v. d. Bergh (Amersfoort) met Opel Kapitaen of Renault Fregate; J Hazemeijer (Holten) met Jaguar Mark VII; M. Gatsonides (Bentveld) met „X"; R. Slotemaker (Den Haag) met Ford Ze phyr; W. R. Greeve (Den Haag) met DKW; J. M. Beekman (Den Haag) met Simca Aronde; A. Blansjaar (Den Haag) met „X"; J. Zwart (Wormerveer) met Opel; J. Hulsker (Rotterdam) met Fiat 1400. 157. De commissaris van Dieren- dorp had natuurlijk ook het verslag over de vreemde gebeurtenissen in „Het Vergulde Hoefijzer" gelezen. En hij begreep heel goed, dat het zijn plicht als commissaris zou zijn om aan de raadselachtige gebeurtenissen der laatste dagen een einde te maken. De volgende dag sprak hij er Piet Pak- kum dan ook over aan. „Wat lees ik daar. brigadier," zei hij. „Hoe kon die biljartbal in jouw limonade sprin gen?" „Dat vraag ik me ook al steeds af, commissaris," zei de brigadier. „Nee, ik bedoel, hoe kwam j ij in dat café?" verduidelijkte de commissaris. „Ah zo," zei Piet Pakkum. „Jaeh, kijkt U eens, ik verdenk reeds sinds enige tijd enige personen, commissa ris. En nu wilde ik in mijn functie als brigadier naar de herberg gaan om mij persoonlijk op de hoogte te stellen van het feit, dat de personen, die onder verdenking staan, onder verdenking stondenik bedoel.... stonden te staan, bij het biljart." „Juist ja," zei de commissaris. „Kun je je niet wat duidelijker uitdrukken, Van Pakkum? Wie verdenk je wel? Toch niet die ondeugende jongens van mevrouw Woeffie?" „Juist com missaris. Voor U kan ook niets ver- borgen blijven," zei Piet Pakkum plechtig, terwijl de commissaris ge vleid glimlachte. „Niemand anders dan Pom, Pam en Pim, ik bedoel na tuurlijk Pim, Pam en Pom!" Koe glad een bananenschil (Advertentie, Ing. Med.) Kees Broekman is weer in Neder land. Nauivelijks enkele uren nadat hij uit Noorwegen was terugge keerd, kon men hem Zaterdag middag te Overveen zien trainen, tvaarbij bleek dat Broekman in voortreffelijke conditie is. Hij ver telde ons dat hij in de Noorse bossen, waar hij gedurende de zomermaanden karteringswerk verrichtte, een zivaar trainings schema van dr Carlier heeft uitge werkt. Hij tveegt thans slechts 81 kg, het laagste gewicht dat hij voor de aanvang van een wedstrijdsei zoen heeft gehad. Het vorige jaar woog Broekman 86 kg, een belang rijk verschil dus, dat vooral van invloed kan zijn op de 500 meter. En wat wordt er op technisch gebied gedaan? vroegen wij. ,.Ik ben er voor, dat Carlier een paar weken met ons meegaat, vóór dat het wedstrijdseizoen begint, teneinde zijn werk op het ijs te kunnen afmaken. Maar ik geloof niet, dat men daar veel voor voelt. Arve Sinnerud, die met zijn vrouw Anna de kernploeg gedurende enkele weken op zijn boerderij „Fjetre" bij Hamar te gast krijgt, heeft nu voor gesteld om Hans Engnestangen, de vroegere wereldrecordhouder op de 500 meter, uit te nodigen, zodat wij onder zijn leiding op het ijs kunnen trainen". En in één adem voegde Broekman er aan toe: „Ik kan nog vertellen, dat wij op Fjetre een privé ijsbaan krijgen. Arve Sinnerud heeft een stuk van zijn terrein met een bulldozer geëgaliseerd en mijn broer Leen, die al jaren in Hamar werkt, is bezig het stuk veld te ploegen en.te rollen. Als er nu sneeuw komt zal het witte goedje worden ge stampt om een harde onderlaag te krij gen. Een ijzeren ton om de baan te Bij het secretariaat van de FIFA (de internationale Voetbal Federatie) te Zü- rich zijn 14 inschrijvingen binnengeko men voor het FIFA-jeugdtornooi, dat op 9 April in West-Duitsland zal aanvangen. Een voorlopige aanmelding kwam van Zwitserland binnen. De landen die in schreven, zijn: Engeland, Noord-Ierland, Eire, België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Oostenrijk, Zuidslavië, Turkije en Argen tinië. Hoe lang het tornooi zal duren zal bepaald worden in de vergadering van het. bestuur van de FIFA, welke op 12 November te Parijs zal worden gehouden 13) Hij knikte. „Ja, ja, dat is mogelijk. Enfin, maar tenslotte heeft u al uw eigendommen dan tc h teruggekregen. U dineerde gisteren met professor de Raat?" „Ja. Is de doodsoorzaak van profes sor de Raat al bekend?" liet ze er dan dadelijk op volgen. Hij antwoordde niet dadelijk, zag haar even zwijgend aan, „U vraagt dat zo sterk "ateresseerd. Vermoedt u dat die dood orzaak geen natuurlijke was „Het was zo zonderling plotseling, zonder enige aanwijzing van te voren dat je er 'willekeurig toe komt.. Hij knikte. „Ja. Enfin juffrouw de Wilde; ik zal het u maar zeggen: professor de Raat is overleden tengevolge van het toedienen van een uiterst snelwerkend vergif". Ze schokte even op. „Dus toch?" bracht ze hees uit. „Hoezo: dus toch?" vroeg hij. „Dit plotselinge en het feit, dat zijn gezicht dadelijk zo verwrongen en ver anderd was, vond ik zo vreemd. Ik sprak er over met mijn zwager, die dokt'r is en die zei ook dat dit een symptoom kon „ijn van intoxicatie. Maar ik begrijp niet, hoe hij dat vergif kan hebben ingekregen. We hebben hetzelfde gegeten." „Het is ook geen voedselvergiftiging geweest, maar een injectie, althans een soort injectie". „Maar dat is toch onmogelijk!" „Waarom?" „Wel, professor de Raat was er toch de man niet naar om zich maar even een injectie te laten geven met een of andere vergiftige stof! En waar zou dat gebeurd moeten zijn? In de telefooncel, waar het lijk gevonden werd? Neemt u me niet kwalijk, maar dat lijkt me klinkklare nonsens!" Het is alleen nonsens, juffrouw de Wilde, als u onder een injectie verstaat die kleine operatie met zo'n nikkelen dingetje, waar een ragfijne holle naald uitsteekt, zoals de dokters en de ver pleegsters die gebruiken. Maar er is ook een ruwe vorm van injecteren met een mes of een priem en denkt u maar eens aan een vergiftigd pijlpunt!" „Maar is er dan ergens een verwon ding geconstateerd? Want dat moet dan toch!" „Aan de pols is een kleine prikwond, die rondom helemaal rood is aangelo pen en die naar het oordeel van de po- litiedokter ongetwijfeld de toegangs poort is geweest voor het vergif." „Maar hoe kan zo'n verwonding zijn toegebracht?" „O, heel gemakkelijk, zo even in het voorbijlopen, dat is een hoogst eenvou dige operatie, die bliksemsnel kan wor den verricht" „En wat voor een vergif is dat dan?" Hij haalde zijn schouders op. „Ja, als we dat wisten, dan wisten we meer! Maar de dokter staat hier ook voor een raadsel!" „Maar grote hemel!" kreet Marta, dat lijkt me gewoon absurd dat professor de Raat om het :even gebracht zou zijn door een vergiftigde pijlpunt of zo iets! Zo'n romantisch fantastisch middel en dat aangewend in zo'n rustige Hollandse omgeving, in een deftig oer-degelijk eerste klasse restaurant!" En ik weet ook zeker, dat professor de Raat helemaal geen relaties onder hield met zulke exotische misdadige individuen, die zich met zulke prak tijken inlaten en bovendien „Juffrouw de Wilde", sprak de in specteur met een handbeweging haar ietwat opgewonden betoog onderbre kend, „men zegt vaak: „De waarheid is vreemder dan de fantasie" en de waarheid van die bewering ervaren wij politiemensen telkens weer. U zegt nu wel, dat u zeker weet dat de pro fessor met zulk soort individuen geen relaties onderhield, maar u s a at hier niettemin tegenover een feit, dat die zekerheid toch minstens genomen erg zwak doet schijnen. Aanvaardt u nu maar gerust, dat hetgeen ik zei inder daad de doodsoorzaak is geweest van de professor". „Maar met welk doel heeft men hem willen doden?" „Juist! Met welk doel heeft men hem willen doden?" herhaalde de inspec teur. „Nu komen we waar ik wezen wilde. Wat kan de aanleidende oor zaak geweest zijn van de moord en dan de daarop direct aansluitende twee de vraag: wie had er belang bij de dood van professor de Raat?" „Niemand, voor zover ik na kan gaan", antwoordde ze, maar haar stem beefde wat, wijl ze plotseling dacht aan hetgeen Victor wel eens zei no pens die mensen van de contra-spion- nage. „Eerst nog dit", zei dan de inspec teur weer. „Droeg de professor soms een bijzonder kostbare doekspeld, een parel of een briljant van grote waar de?" Ze schudde het hoofd. „Nee, hij droeg helemaal geen doek speld". „Dan kan er dus ook geen sprake zijn van een roofmoord", zei de inspec teur, „want de portemonnaie en de portefeuille, waar nogal wat bank papier in zat, waren in de zakken blijkbaar onberoerd aanwezig. Maar juffrouw de Wilde, uw stem beefde een beetje, toen ik u vroeg of er iemand kon zijn, die belang had bij de dood van de professor. Of nam ik dat ver keerd waar?" Ze gaf niet dadelijk antwoord: zijn waarneming was maar al te juist ge weest, maar ze kon natuurlijk met geen enkel woord gewag maken van die contra-spionnage-vermoedens. Doch toen schoot haar iets anders te binnen, wat haar houding quasi kon verklaren. De vrouw met de groene mantel en ze vertelde nu omstandig wat ten op zichte van die figuur haar ervaringen waren geweest. Hij luisterde met voelbaar weinig belangstelling. „Ja, ja, een grasgroene mantel", sprak hij toen ze zweeg. „Maar hoe zag de dame, die die mantel droeg, er uit?" „Dat weet ik niet; ik geloof, maar dat is niet meer dan een vluchtige im pressie, die ook wel onjuist geweest kan zijn, want ik zag haar op haar rug, ik geloof, dat het ee.i blond type was. Maar het kan ook wel anders zijn". De inspectéur glimlachte. (Wordt vervolgd.) sproeien is al op Fjeire aanwezig en ik geloof, dat wij deze winter tussen de bomen van „Fjetre" een fijne trainings- baan zullen bezitten van 300 meter lengte. Waarschijnlijk zullen wij 20 De. cember al naar Noorwegen vertrekken, een week vroeger dan oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen. Maar dat is wel nodig, want op 8 en 9 Januari hebben wij al de landenwed- strijd tegen Noorwegen op Bislet. En een kleine drie weken ijstralning is voor zo'n landenwedstrijd, waar ons prestige op het spel staat, gewenst. Bo vendien zal Hjallis Andersen ongetwij feld te Oslo aan de start verschijnen. „Wij zullen dus heel hard moeten vech ten voor een overwinning". Hoe zit het nu eigenlijk met die we reldkampioenschappen in Japan? wal onze volgende vraag. „Als je het mij vraagt ben ik er vast van overtuigd, dat de Noren en de Russen naar de wereldkampioenschappen zullen gaan. Ik heb ergens gelezen, dat de titelhou der Goncbarenko zich ernstig voorbe reidt om zijn kampioenschap te Sap poro te verdedigen en ik weet zeker, dat Hjallis ook naar Japan vertrekt. RADIO-PHILHARMONISCH OR- KES1'. Ditmaal brengt het, na een werk van Pizzetti, het Preludio a un altro giorno, het bekende pianoconcert in a kl. t. van Grieg, een werk, waarbij hij in sommi ge opzichten dankbaar gebruik heeft gemaakt van adviezen van Liszt. Hij is er echter in geslaagd zijn eigen inzicht te handhaven. Tenslotte de eerste symphonie van Beethoven, een fris werk, waarin nog sterk de invloed van Haydn doorklinkt. (Donderdag 20.05 uur over Hilversum 11, 298 m.) DE ONZICHTBARE VERZAME LING, een hoorspel naar een no velle van Stefan Zweig door Jon Manchip White Donderdag 21.20 over dezelfde zender). HELMUT WALCHA, een be roemde Duitse organist, die een concert geeft op het grote orgel van de Grote Kerk te Alkmaar. Hij speelt zes variaties over het passielied „Da Jesus an dem Kreuze stund" van Scheidt, en het Preludium en Fuga in e kl. t. Donderdag 21.55 uur over dezelfde zender. DONDERDAG 29 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7-00 KRO, 10.00 NCRV, 1100 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. Ö.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 1145 Schoolradio. 12.00 Angelus. 1203 Luch- concert. (12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.3312.40 Wij van het land*) 12-55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13-20 Gevar. muziek. 13-50 Gram. 14.00 Promenade-concert. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Piano recital. 1600 Bijbellezing. 16.30 Vocaal Ensemble* 17.00 „De kleine zwerver", hoorspel voor de jeugd. 17.30 Kamer orkest. 18.00 Twee piano's. 18.35 Raad huis-praat. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-10 Voor de jeugd. 19-30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro gramma. 21.00 Amus.muziek. 21.30 Wed strijd in kennis en wetenschap, 22.00 Gram. 22.05 „Ik denk er zo overen U?". 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S- berichten. 23.1524.00 Gram-muziek. HILVERSUM n, 298 m-: 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO.) 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram, 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10 50 Voor de kleu ters. 1100 Metropole-Orkest. 11.40 Voor dracht. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen 12.33 Hammondorgel. 12-50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is CoxP', hoorspel. 14.30 Fagot, cello en piano, 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 1645 vcor de jeugd. 17-30 Gram. 17.45 Rege ringsuitzending: „Nieuw Guinea in de Literatuur", door J. J. v d. Laan. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Re portage of gram. 18 40 Hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19 05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21-20 .,De onzichtbare verzameling", hoorspeL 21-55 Orgelconcert. 22.20 Amus.muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuw* 23.15—24.00 Gram.iruziek. V

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6