OEES wenst verdere vrijmaking van Europese handel Regering wijst verlaging vereveningsheffing af van BIMRS Kern van de Saarkwestie komt Dinsdag aan de orde Oostenrijk protesteert tegen vreemde bezetting Nobelprijs voor de vrede voor Schweitzer en Marshall Vrije omwisselbaarheid van geldsoorten noodzakelijk iefl! allen Sparen Motie-Romme over vrijere loonvorming aangehouden Zaterdag 31 Oct, 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 257 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koningin Elizabeth bij de televisie 75 .ECTIE USEN Mede-chauffeur zegt: Uiterste was gedaan om ramp te vermij den Wiedbachbrug opnieuw terrein van ongeluk Zacht weer met opklaringen WEERBERICHT De loonsverhoging Ook vijf pet voor gepensionnerden Eerste contact van Adenauer met Frangois-Poncet DE KEKN van de Saarkwestie zal worden aangevat bij de besprekingen, welke, tli' Adenauer en de Franse hoge commissaris Franpois Poncet Dinsdag in Bonn zullen beginnen. Basis voor een oplossing van het vraagstuk blijft de Europese status van het gebied. In de Bondsdag is reeds gebleken, dat Adenauer vele Duitse weerstanden zal moeten overwinnen, wil hij in staat zijn, tegemoet te komen aan het Franse verlangen, dat ook in politiek opzicht een Europees bestuur over het land zal worden ingevoerd. De meeste partijen handhaven namelijk strak en stijf haar stelling dat de Saar Duits is de CDU staat er in eik geval in meerderheid op, dat een vrij gekozen Saarparlemenr in de beslissing over de toekomst van het gebied een woord meespreekt. Vooruitzichten zijn niet zeer gunstig „Het is thans genoeg", riep Raah Vrijheidshelofte al 10 jaar oud... Adviescommissie voor het harmonie en fanfarewezen Aarzelend votum van Franse Senaat E. V.G. niet zonder meer aanvaard Lord Cherwell gaat heen Verrassende beslissing Beperkte huurverhoging voor bedrijfspanden Toestand iets beter in Povlakte I Directie: j.bijlsma en c. krak Hoofdredacteur: h. m. koemans Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - TeI- 3329 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 6 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 igesfraaf 36 relet. 3713 \LKMAAR vWVWWWWWWW TWEE DAGEN LANG hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der landen, die verenigd zijn in de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking te Parijs allerlei economische en andere kwesties besproken, welke een terugkeer naar een stelsel van volko men vrije, niet meer aan invoerbeperkingen onderworpen bandels- bewegingen in de weg staan. Aan het slot van hun besprekingen hebben zij hun conclusies neergelegd in twee resoluties en een reeks maatregelen. De ene resolutie bevestigt opnieuw het vaste voornemen, alle invoerbeperkingen af te schaffen, de andere zegt, dat het herstel van de /rije omwisselbaarheid der geldeenheden een algemeen verlangen dat nog niet in vervulling kon gaan omdat dat samenhangt met het dollartekort van vele landen niet mag gaan ten koste van het herstel van de vrije handel. QE LANDEN hebben zich dus In de eerste plaats uitgesproken voor een vrijere handel. Zij hebben zich name lijk accoord verklaard met een Engels plan, cm geleidelijk te komen tot een onbeperkt handelsverkeer tussen de landen van Europa. Dat zal echter slechts mogelijk zijn, wan.ieer er van 1 Juli 1954 af een bruikbaar betalings verkeer tussen al deze landen kan wor den opgebouwd, wanneer bovendien de grote verschillen, die er in de invoer beperkingen der afzonderlijke landen nog steeds op te merken zijn, worden weggewerkt, en wanneer met name Frankrijk er toe over gaat, ten minste vijf en zeventig procent van al zijn in voer vrij te maken van beperkingen. Tot dusverre is niet meer dan onge veer twaalf procent vrij. Frankrijk moet thans vóór 1 Maart 1954 aan de OEES mededelen, wat het heeft gedaan om zijn verplichtingen in deze na te komen. Voor 1 April zullen de ministers opnieuw bijeenkomen, om na te gaan wat er verder nog dient te gebeuren voor de vrijmaking van de handel. Verder heeft de raad uitgemaakt, dat de landen, die nog invoerbeperkingen handhaven, de noodzaak ervan zullen moeten bewijzen, wanneer de redenen ervoor niet zijn gelegen in de toestand van de betalingsbalans. Dit is gebeurd om sommige landbouwstaten tegemoet te komen. Deze vreesden namelijk, dat vrijmaking van de handel zou worden te niet gedaan door verhoging van de douanetarieven. Bij de besprekingen is gebleken, dat men allerwege uitziet naar het herstel der vrije omwisselbaarheid van de geldsoorten. De vraag is uiteraard, welke gevolgen dit zal hebben voor de Europese betalingsunie. Engeland acht te bestudering van deze kwestie nood zakelijk. Duitsland en Nederland acht ten verdere vrijmaking van de handel inderd ebonnen DRDEELl De 33-jarige C. van D. uit Den Haag, die als medebestuurder de noodlottige tocht van de Nederlandse vrachtauto over de Wiedbachbrug bij Neustadt an der Wied meemaakte, heeft te Co- blenz onder ede verklaard, dat hij werd gewekt door een wilde kreet van zijn collega De B. Deze maakte hem duidelijk dat de remmen niet werkten. Tegelijkertijd constateerde Van D., dat zijn vriend bij een snel heid van ongeveer zestig kilometer per uur naar een lagere versnelling probeerde over te schakelen. Toen dit niet gelukte stuurde Van B. op de berm van de weg, aan en toen dit ook geen resultaat opleverde, hield hij aan op de groene strook in het midden van de weg. In enkele seconden was j» alles geprobeerd, om de steeds toene mende snelheid van de wagen te :,f verminderen. Desondanks daverde de wagen met razende snelheid op het B versmalde weggedeelte bij de brug X toe. Van D. vertelde verder nog, dat zij altijd bij het begin van een helling X sterk afremden en terstond op de B tweede versnelling overschakelden. I Op de Wiedbachbrug is gisteren een soortgelijk ongeluk gebeurd, waarbij a ditmaal geen slachtoffers te betreu- m ren vielen. Opnieuw vloog een vracht- auto, welks remmen weigerden, in I volle vaart op enige personenauto's en M een vrachtwagen in en kwam eerst K aan het andere einde van de 65 meter I hoge brug tot stilstand. VLIEGVELD EINDHOVEN I MILITAIR LUCHTVAARTTERREIN De minister van Oorlog heeft ten behoeve van de militaire luchtvaart, onder de benaming „Luchtvaartter rein Eindhoven", met ingang van gisteren het vliegveld Eindhoven aangewezen als militair luchtvaart- terrein. De wind- en stormwaarschu- wïnqsdienst van De Bilt is deze Octobermaand aardig met rust gelaten. October bracht niet al leen veel droge dagenmaar ook zeer zacht weer. De laatste tijd hebben al verschillende depres sies getracht haar heerschappij tot over West-Europa en Scandi navië uit te breiden, maar zijn hierin nog niet geslaagdHet krachtige hogedruk-gebied boven Rusland houdt voet bij stu/c en weet alle depressie-aanvallen af te slaan. Ln de afgelopen nacht bereikte ons een storingsfront, maar ook dit keer viel er maar weinig regen uit. Morgen zullen de Oceaandepressies een nieuw offensief inzetten en is nu en dan een weinig regen mogelijk. Nu de Novembermaand voor de deur staatis wat meer onrust in de atmosfeer mogelijk. De kans op fegen en wind wordt hierdoor in de komende dagen geleidelijk groter, maar zolang het hoge druk-gebied boven Noord-West Kusiand, waarin al strenge vorst wordt gemeten, stand houdt, zal het ook in onze kustprovincie met het weer nog wel loslopen. Verwachting tot morgenavond WISSELEND WEER Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar la ter van het Westen uit opklarend. Overwegend matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zondag: Zon op 7.34, onder 17.12 Maan op 1.54, onder 15.06 Maandag: Zon op 7.36, onder 17.10 Maan op 4.11, onder 15.30 voorwaarde voor herstel der omwissel baarheid van het geld. Zij vonden ver der, dat een groter deel van de beta lingsoverschotten der landen bij de EBÜ in goud diende te worden afgere kend. Hiertegen heeft Engeland, dat nog steeds grote schulden heeft, zich verzet. Blijkens de memorie van antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken over de begroting 1954 van zijn departe ment, dat hij zojuist de Tweede Kamer heeft doen toekomen, zal de loonsverho ging van vijf pet. ook een evenredige verhoging van de pensioenen met zich brengen. De voorgenomen salarisverho ging van 5 pet. per 1 Jan. 1954, alsmede het besluit om oe richtlijn voor de be loning van de geschoolden zo te wij zigen, dat het toonverschil tussen ge schoolden en ongeschoolden met 2 pet. kan worden verhoogd, dient uiteraard eveneens voor het overheidspersoneel te gelden. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hebben een officieel bezoek gebracht aan de Britse televisie. Zij voerden onder meer een 'geani meerd gesprek met de camera man. JN FRANKRIJK is een stormpje op gestoken over de als nationalistisch gebrandmerkte houding der Duitse partijen. De bondskanselier heeft daar om geprobeerd, nog wat olie op de gol ven te gieten. Zijn partijgenoot, dr Gerstemaier, die graag als buitenlands expert der partij spreekt, heeft name- Ruim anderhalf millioen Oostenrijk se arbeiders hebben gisteren voor 5 minuten het werk neergelegd uit pro test tegen het feit, dat Oostenrijk nog steeds bezet is. Precies tien jaar gele den hebben de vier bezettende mo gendheden aan Oostenrijk vrijheid en onafhankelijkheid beloofd Om negen uur bleven alle trams en bussen in de steden staan en werden de machines in de fabrieken stilgezet. De oproep tot deze proteststaking was gedaan door de socialistische vak bond. Communistische leiders dron gen er bij hun organisaties op aan het voorbeeld van de spcialisten te volgen. Tijdens de vijf-minuten-staking sprak de voorzitter van de vakbond, Böhm, een protest uit, dat door alle Oosten rijkse radiostations werd uitgezonden. Een uur later sprak ook de Oosten rijkse kanselier, Julius Raab, op een speciale zitting van het parlement een protestrede uit.„Het is thans genoeg", zo riep Raab uit. „Geef ons eindelijk onze rechten. Laat cos als vrije man nen, in een onafhankelijke staat wer ken voor ons Oostenrijk en voor de vrede van de gehele wereld". Raab noemde de korte staking een „protest tegen onrechtvaardigheid en een teken van de eenheid van het Oostenrijkse volk in zijn „strijd voor De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft besloten een commissie in te stellen met de opdracht een voorstel uit te werken inzake de vorm en de taak van een college, dat zal kunn=n adviseren ever muziektechnische en organisatorisch* vraagstukken, betrekking hebbende op het harmonie- en fanfarewezen in Nederland. Deze commissie zal tot het tijdstip, waarop dit college zal wor den ingesteld, deze adviserende taak vervullen. vrijheid en rechtvaardigheid". Oosten rijk wilde niets liever dan vrije samen werking met alle landen en wenste een gelijkwaardige deelgenoot te zijn aan. de conferentietafels van de Ver enigde Naties, aldus de Oostenrijkse kanselier. lijk afgerekend met de opvatting, dat de Bondsrepubliek geen afstand van de Saar zou kunnen doen zonder daardoor haar aanspraken op de Oostduitse pro vincies verzwakt te zien. Het zou niet aangaan, de verhoudingen in Oost en West over dezelfde kam te scheren. Daaruit is afgeleid, dat het voor Bonn gemakkelijker is de Saar te la ten schieten dan afstand te doen van de Oostelvjke provincies. Dit ondanks het feit, dat de Saar door een Duitse bevolking wordt bewoond, terwijl het Duitse element in de Oostelijke pro vincies zo goed als uitgebannen is. Uit dit en andere feiten leidt men af, dat Adenauer zelf heeft ingegrepen om de indeuk van een verstijfd Duits front weg te nemen. De Bondskanselier zou dus in elk geval wensen vast te hou den aan zijn oude plan voor een Euro pese status voor het gebied, teneinde daardoor de Europese Verdedigingsge meenschap te redden. De eis, dat het Saarpariement, waar in ook de Duitse partijen zitting zou den moeten hebben, mede moet be slissen, heeft in Frankrijk een slecht onthaal gevonden. Hieruit meent men te mogen opmaken, dat de kansen op een accoord slechts zeer gering zijn. De voorbereidende besprekingen zijn echter zuiver verkennend van aard. De Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft na een debat over de Europese Verdedigingsge meenschap met 240 tegen 74 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht alles in her. werk te stellen om de Franse Unie te verzekeren en, voornamelijk met Groot-Brittannië, tot een werkelijk Europees evenwicht te komen. De raad heeft daarmee openlijk zijn aar zeling ten aanzien van de EVG ge toond. Een communistische resolutie, die tegen de E.V.G. was gericht, en een socialistische, waai in een aantal ga ranties werd gevraagd voorafgaand aan ratificatie van het verdrag, wer den verworpen. Aanhangers van de regering hadden tevoren voorgesteld het debat zonder formele motie, te sluiten, doch dit vo rstel werd met 216 tegen 97 stemmen verworpen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan lord Cherwell op diens verzoek ontslag verleend als „Pay master General" en voornaamste advi seur van premier Churchill op het gebied van kernenergie. Lord Cher well zal de regering op het terrein van atoom-energie en andere weten schappelijke aangelegenheden van ad vies blijven dienen. QNS VOLK spaart weer. Hetzij dat het zijn geld naar de spaarbank brengt, hetzij dat het aan de een of andere vorm van verzekering betaalt: er wordt iets achteruitgelegd voor kwade dagen. Weliswaar gaat er ook geld terug van de banken naar de huis houdbeurs, maar er blijft toch altijd nog een overschot. Over de eerste ne gen maanden van dit jaar was dat een bedrag van 114 millioen bij de banken van de Nederlandse Spaarbankbond en ruim 26 millioen bij de Rijkspostspaar bank, tezamen dus een 140 millioen. Enige jaren geleden was dat nog anders. Toen kon men brede beschou wingen aantreffen over de „ontspa- ring" - het opvragen van spaarbank- saldi - welke bewezen, dat men dit verschijnsel met enige zorg gadesloeg. Toch was het op zichzelf niet zo onge- zond als het scheen: er moest eer. groot tekort aan noodzakelijke huis- houdgoederen worden ingehaald. Nu komt er zo langzamerhand een even wicht tussen inkomsten en uitgaven in de gezinnen, waardoor het mogelij], wordt, aan nieuwe besparingen ten be hoeve van aankopen in de toekoms'. te gaan denken. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin het niet mogelijk is. te sparen vóór men koopt. Het is ech ter noodzakelijk te overwegen, of he' wel raadzaam en voordelig is, te ko pen vóór men spaart. Nu de eerste na oorlogse golf van aankopen is wegge vloeid en er dus een soort „verzadi- gi igspunt" is bereikt, zoeken namelijk tal van fabrikanten naar mogelijkhe den hun teruglopend debiet te hand haven of uit te breiden. Daartoe zoeken zij een oplossing in de richting van de beruchte „gemakkelijke betalings voorwaarden". Nu zijn deze wel ge makkelijk - maar de ervaring leert, dat ze in verhouding tot het oude en degelijke „sparen vóór de koop" on voordelig zijn en bovendien in tijd van nood tot allerlei onaangename en zelfs zeer schadelijke gebeurtenissen kunnen leiden. Kopen op afbetaling is een wissel op koopkracht, die nog niet bestaat. Hel ontstaan ervan is bovendien afhanke lijk van allerlei factoren, die men nie". in de hand heeft. Een flinke ziekte kan een heel afbetalingsschema in hei honderd sturen; aan een spaarbank onthoudt men dan slechts tijdelijk eer of meer inlagen, zonder dat er iemand narigheid van ondervindt. We spreker, dan nog niet over de vaak vrij hoge rente, die in elk afbetalingsstelsel ver rekend moet worden. Het is goed, om deze dingen nog eens te overwegen, nu de aarbanken door middel van de Wereldspaardag op nieuw de aandacht op hun bestaan vestigen. De oude weg blijkt ook hier de beste. Van W. Albert Schweitzer, musicus, theo loog, philosoof, auteur, arts en missio naris in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor bet jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewe- (Van onze parlementaire redacteur) HET KABINET zit, evenals het bestuur van een vereniging met lastige leden, altijd in het hoekje waar de slagen vallen. Neem hij voorbeeld de belastingverlaging, waarover in de afgelopen weken tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 in de Tweede Kamer breedvoerig is gediscussieerd. De regering, die met het oog op de bevordering van de werkgelegenheid op lange termijn, de huurcompensatie en de wegneming van de laatste resten der consumptiebeperking een aantal belastingverlagingen heeft voor gesteld, heeft daarbij uitdrukkelijk laten welen, dat zij geen stap verder in die richting kan gaan. Het kan er eenvoudig niet meer af! JN DE KAMER is men toen aan het trekken en plukken gegaan en zo waarde staatssecretaris van Fi nanciën liet zich verleiden en kondig de toch nog een viertal verlagingen aan deels ten goede komende aan kleine ondernemertjes, deels aan de grote bedrijven die tezamen 23 mil lioen gulden kosten. Daarmede moest de Kamer wel m haar nopjes zijn, zou men denken. Ze had er zelf om gevraagd. Maar prof. Oud van de V.V.D. schamperde: „Wat is dit eigenlijk voor een regering, die zo gauw en zo gemakkelijk toegeeft? Welke waarde moeten we in het ver volg nog aan haar pertinente bewerin gen hechten?" En de commissie van voorberêiding van de desbetreffende wetsontwerpen, waarin zowat alle fracties zijn verte genwoordigd, trekt een zuurzoet ge zicht en zegt: „U heeft ons dit nu wel gegeven, staatssecretaris, maar eigen lijk hebben we liever wat anders, na melijk vrijstelling van de eerste f 10.000,uitgekeerd loon van de ver eveningsheffing Daar stond de regering "gistermid dag dan, toen de laatste ronde van de algemene beschouwingen begon. Ge lukkig voor haar was het stormpje van de vrijere loonvorming geluwd. Maar de kwestie van de verevenings heffing hing nog als een schaduw over haar heen. Blijkbaar vond zij, reeds genoeg leergeld betaald te hebben, want de minister van Financiën, de heei V. d. Kieft, verklaarde kort en bondig, dat de regering geen enkele van de sug gesties, die over de vereveningshef fing waren gedaan kon aanvaarden Zijn laatste toezeggingen betreffende de belastingverlaging waren beter! De staatssecretaris van Financiën, mr V. d. Berge, zette uiteen, waarom dat het -geval was. Of eigenlijk: hij beredeneerde, waarom de verlaging van de vereveningsheffing niet het soulaas brengt, dat de Kamer ervan verwacht. Door de eerste f 10.000,— 'uitbetaald loon van de verevenings heffing vrij te stellen mr V. d. Ber ge noemde dit denkbeeld van prof Romme „een late bloem in de fiscale hof" worden de kleine ondernemer tjes niet voldoende geholpen. Voor de kleine mannekes, die niet onder de in komstenbelasting vallen en we] perso neel hebben, levert de maatregel en kele millioenen op. (Zie vervolg pag. 3) zen Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en de auteur van het plan-Marsball, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar. Dit is bekend gemaakt door de Nobelcommissie van het Noorse parlement. Het besluit om de prijs voor 1952 nog toe te kennen, is een verrassing. De Noorse commissie gaf vorig jaar geen reden voor haar besluit de vredesprijs niet toe te kennen, hetgeen scherpe eritiek in de Noorse pers tot gevolg had. Velen gaven toen als hun mening te kennen, dat de prijs dr Schweitzer toekwam. Schweitzer is thans 78 en Marshallis 72 jaar. Dr Schweitzers prijs is 171.134 Zweedse kronen (ongeveer 120.000 gulden) groot en die van generaal Marshall 175.292 Zweedse kronen (on geveer 127.000 gulden). In de Povlakte ziet men de toestand weer wat optimistischer in, sinds gis teren na een zware storm het weer wat opknapte en het zeer hoge peil van de rivier iets lager werd. Hon derden gezinnen hadden aanzegging gekregen, dat zij op het eerste nood sein zouden moeten vertrekken. Reeds zijn er dertig families dakloos, door dat 1200 hectare is ondergelopen. De dijken verkeren thans in een betere conditie dan bij de ramp van 1951 In Zuid-Italië wordt de toestand iets gunstiger. Verschillende aardverschui vingen hebben de ontruiming van eni ge dorpen nodig gemaakt Het hulp- verleningswerk verloopt echter vlotter door het iets betere weer. Volgens een niet-officiële schatting hebben de overstromingen in de „teen" van Itaiië een schade van tachtig millioen gulden teweeggebracht. Tussen Rilland Bath en Bergen op Zoom bij Woensdrecht is gisteroch tend een dieseltrein op een onbe waakte overweg in aanrijding geko men met een dragline. Oorzaak is het afslaan van de motor van de dragline. De machinist kon tijdig van de ma chine springen, doch kreeg een shock en werd licht gewond. De neus van de dieseltrein werd ingedeukt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1