Een wandeling langs de stands van de Ibeko Nieuws uit Bergen Nieuws uit de Langedijk Het passief vrouwenkiesrecht van groot gewicht Twee Zaankanters tonen hun schilderwerk te Bergen De vraag naar kaas blijft klein LAATSTE NIEUWS Hamburg is om Expositie werd door de burgemeester geopend Eensbroek Polder Hensbroek besprak resultaat kroosschouw Egmond aan den Hoef Belangrijke Arjos-vergadering Een kwart eeuw schaver bij de firma Eecen Kubisme en abstractie van uitstekend gehalte Goed initiatief van KCB Veel belangstelling voor bazar Vrouwenclub De Broeker damclub Kosteloze Inenting Ook slechte afzet van boter, condens en melkpoeder De Rijp Filmavond voor bejaarden Invasie Spijkerboor Jongeren behandelden diverse vraagstukken Aanvoer was niet voldoende Meerderheid voor coalitie van Adenauer De f 30.000 op 4688 M V ANDAG 1 XOV.' M^KR 1953 Die grote schaar was wel wat onhandig voor de drie-jarige Erna Schrama en daarom hielp burge meester Huygens haar maar bij het doorknippen van het lint. Zodoende kon de Middenstandstentoonstelling Ibeko toch worden geopend. Nadat Zaterdagmiddag om twee uur burgemeester Huygens en de drie jaar oude Erna Schrama het lint hadden doorgeknipt, dat de toegang tot de Ibeko- tentoonstelling afgesloten hield, traden de eerste bezoekers, waaronder leden van de Raad, de dancing van „De Rustende Jager" binnen en kon men constateren, dat de zaal in enkele dagen een metamorphose heeft ondergaan als nooit te voren. Burgemeester Huygens sprak vervolgens een kort openingswoord. Hij uitte zijn voldoening over het tot stand komen van deze dorpsbeurs. Men had als paarden gewerkt, zo zeide hjj en spreker hoopte dat heel Bergen zou komen kijken. Dr Huygens wees er tenslotte op, dat Ibeko (In Bergen Kopen) een morele plicht is voor alle Bergenaren. De tentoonstelling is ondergebracht in de dancing van „De Rustende Jager" en in een aangebouwde grote tent op het parkeerterrein van „De Rus" en bestaat uit acht en twintig verschillende stands. Bil stand nummer 1 van de Ceutra- kruicieniers üuohoif en Jonkers vinat men diverse kaasproaucten en een Bergens meisje in Wesünes costuum iaat u hier pioeven. Garage Kees roos ter toont van allerlei op autogebied, o.a. radio's, ne neer Biomp ueniun- streert waartoe een Zwitserse naai machine in staat is; men zou kunnen spreken van ae naaimacmne voor Cie ongetrouwde man, zo nanaig is zij. het venhuis van ivc. Volkers heelt een stand voor huisvlijt. Alleraardigst zijn de miniatuur-oouwmatenaien, ook voor volwassenen, die bijvoorbeeld een ma quette willen maken. Een ander „bouw materiaal" is ouwel; kinderen kunnen er van alles mee doen, zonder dat ze lijm hoeven te gebruiken. Bij de stand van Jan Kokkes is veel te zien op het gebied van conserven en export-rruit. De firma Dowijs uit de Dorpsstraat demonstreert hoe u een dubbele boter ham met appel of kaas in een oogwenk kunt roosteren en hier brandt een Amerikaanse olie-stookkachei, die voor een kolenkachel niet onderdoet; er be staan er nog grotere, waarmee men een kerk kan verwarmen. Bij Vermeulen kunt u erwtensoep proeven. Bij W. Akerboom trekt een douche voor klein- behuisden de aandacht. Een prachtige gezamenlijke stand hebben de Berger slagers ingericht. Joh. Henneman ver toont veie rijwielen in diverse kleuren. Banketbakker Schrama is omringd door lekkernijen en echte Engelse toffees. Mevrouw Schrama, in originele Schotse klederdracht, laat hier de snoepers en snoepsters proeven. De stand van de firma De Wijs en Broers is verzorgd door een Amsterdamse firma. Mis schien krijgt u net als wij een heerlijk kopje koifie en een monstertje thee. Groenten en fruit vindt men uitgestald bij Wokke. Bijna alle groenten, tot ge schilde aardappelen toe, worden pan klaar geleverd zonder prijsverhoging en heus niet alleen tijdens de Ibeko. Op stand 17 (C. Meijerl brengt de heer Van de Garde uit Schoorl leven in de brou werij. Het is een keukenmachine, waar mee hij in eigen bedrijf zulke prettige ervaringen heeft opgedaan. Voorts wordt hier een wasmachine met centri fuge gedemonstreerd en kunt u de voortreffelijke geluirsweergave van 'n wire-recorder horen. Een bescheiden plaats, nl. in de passage van de zaal naar de tent, heeft W. Schotten uit de Karei de Grotelaan met glas- en aarde werk en speelgoed. Rokers kunnen terecht bij Cor Kroon» terwijl liefhebbers van antiek zich ver dringen voor de gedistingeerde stand van ,,'t Boerenhuys", dat zich in vijf maanden tijds reeds naam heeft ver worven in en buiten Bergen. Bij de vuurtoren van de firma Funk en Piersma (verzekeringen,administratiën enz.), werpt menigeen even het anker dit, want hier kan men al z'n zorgen kwijt, aldus makelaar Munk. Wie zijn woning wenst in te richten, neemt een kijkje bij W. van 't Hof. Dan zijn er nog de dames Roosendaal met baby- en kleuterkleding en eigen handwerk. Op de grootse stand van de heer J. Vasbin- der trekt o.m. de race-fiets van Wim van Est de aandacht, waarmee deze in 1952 de ronde van Nederland won. Eveneens een zeer ruime stand heeft de heer J. M. Wittebrood. Hier worden snelkookpannen, reinigers (groot en klein), alsmede snel wasmachines en scheerapparaten gedemonstreerd. ,Op stand nummer 18 van Bergen's V.V.V. kan men een aanschouwelijk voorgesteld overzicht over het seizoen 1953 bestuderen. Uit het overzicht, dat is samengesteld met behulp van de ge meentelijke statistiek, blijkt dat het verhuurpercentage bij de VVV aanzien lijk hoger ligt dan bij niet-leden. Direc teur Buiskool schreef reeds enige nieu we leden in voor het komende seizoen. Onze plaatselijke industrieel, de heer Bonset, is zelf aanwezig met een stand voor rolhekken. rolluiken, zonnescher men, enz. De fabriek, die sinds 1949 in Bergen gevestigd is (voorheen te Am sterdam, waar thans nog het kantoor en- de showroom zijn), is op één na het grootste bedrijf op dit gebied in Neder land. De aardewerkfabriek v/h J. Ruyter trekt ook veel belangstelling. Het is de heer Philips, die hier met verbluffend gemak dier-plastieken en andere kunst voorwerpen maakt. De modeshow, elke middag en avond, welke verzorgd wordt door de firma Bruggeman uit Alkmaar, verdient eigen lijk een aparte bespreking. Berger schonen treden hier op als mannequins. Getoond wordt een collectie najaars modellen, die stuk voor stuk door iedere Vrouw gedragen kunnen worden. De kapsels zijn verzorgd door de firma Dobben, die ook met een tweetal stands uitkomt. Voor parfumerie en bijoute rieën is er ook nog de stand van J. Louwrink uit de Breelaan. 's Avonds wordt de gezelligheid nog verhoogd door het optreden van beken de radio-artisten. Maandagavond komen Ans Heydendaal en Gerard van Kreve len en op de laatste avond Jan de Cler, terwijl diverse verlotingen en attract' -s menigeen een prettige verrassing !m- zorgen. Hoewel de Ib^ko nog niet ten einde is, menen we reeds thans hulde te moe ten brem-n aan de (jeugdige) initiatief nemers die met hun eega's bergen werk hebben verzet en getoond hebben dat in ons dorp ook buiten het seizoen „iets groots verricht" kan worden. Deze mid- denstandstentoo"stelling (welk niet uitgin" van de plaatselijke midden- «tandsverenigingen trok Zaterdag en Zondag ook vbelanestelli - van bui ten Bergen en als de financiële resul taten gunstig zijn. lijkt ons dit evene ment zeker voor herhaling vatbaar. Het Bestuur va de Banne en Polder Hensbroek kwam in haar jaarlijkse Krooss^houwvergadering bijeen. De voorzitter de heer D. Wit Sz. opende de vergadering en deelde mede, dat de zojuist geëindigde kroosschouw nW naar 11e tevredenheid van het Pol derbestuur was verlopen. Vooral i de ZO-zijde der polder werden vele sloten aangetroffen die slecht onder houden waren. Het bestuur meende aanvankelijk een zware boete te moe ten oplegg doch na rijp beraad w s besloten, gezien de grote oppervlakte der sloten, deze keer de eigenaren nog niet te beboeten. Indien het het volgende jaar wederom zo zal z;jn zal streng worden opgetreden. De verzekering van het gebouw der wa termachine werd verhoogd tot f 20.000 De zaak van de demping van het ha ventje nabij C. Groenveld werd in handen van het dagelijks bestuur ge steld. Het toelage-besluit 1953 w d van toepassing verklaard op het daar voor in aanmerking komende perso neel. Op het verzoek van de sluis wachter werd besloten, wanneer de kosten daarvan niet t" hoog worden, op zolder een behoorlijke slaapkamer aan te brengen. Bij de rondvraag stel de heer Hulzentop de vraag hoe het er met de ruilverkavelingsplannen voorstond. De voorzitter deelde hierop mede, dat reeds op 16 October 1947 door het bestuur van de Banne en Polder Hensbroek een verzoek tot kaveling is gericht tot de Provinciale Waterstaat van Noordholland. Vele op metingen zijn gedaan en onlangs is de zaak weder ter hand genomen door de Cultuurtechnische dienst. Iets naders is er niet over bekend. De ver gadering besloot de Provinciale Water staat van Noordh .and te verzoeken om nadere inlichtingen. De heer C. Smit vroeg de aandacht voor het dicht slibben der sloten door grote hoeveel heden bagger en stelde voor om le sloten te laten uitdiepen. De voorzit ter wenste nadere inforihaties ov r de verkavelingsplannen af te wachten. Met ingang van 2 November is het poststation ten huize van de heer J. Oudendijk dagelijks opengesteld van 9—10 en van 13—14.30 uur. 's Zater dags alleen van 1012 uur. VERKOOP PERCEEL Het perceel Herenweg 358 CI, dat de vorige week bij opboS was verkocht voor f 4720,— is afgemijnd op f 500,De koopprijs kwam derhalve op f 5220. BROEK OP LANGEND1JK.Op de agenda van de op 30 Oct. jl. gehouden Arjos-vergadering stonden 3 belang rijke punten, nl.: „Feiten van de dag. bezien door een A.R.-bril"; Bestuursver kiezing ter vervulling van de vacature- D. D. Bak; en het onderwerp; „Wordt 18 Nov. een historische dag?" Het eerste onderwerp werd ingeleid door de voorzitter, de heer F. Slot, die in een korte uiteenzetting allerlei ge beurtenissen op politiek terrein belicht te. Hij deed dat zo humoristisch, dat de opmerking werd gemaakt, dat spre kers bril zeker niet beslagen geweest was. Een geanimeerde bespréking over vrije loonvorming, belastingpolitiek enz. volgde hierop. In het bestuur werd voorts gekozen de heer J. de Haan. De heer J. Glas, die het tweede on derwerp behandelde, sprak op duide lijke wijze over het belang van hel toekennen van het passief vrouwen kiesrecht in de A.R.P. Op 18 Nov. wordt over het al of niet hiervan be slist. Inleider zei om.: „Het is niet de bedoeling dat de vrouw in 't algemeen nu zitting zal gaan nemen in overheids organen, maar dat, door het toekennen van passief vrouwenkiesrecht, voor OUDKARSPEL. De heer H. C. Era dus, die Zondag 1 November 2ijn 25- jarig jub'ileum herdacht als schaver in dienst bij de houthandel C.V. J. Eecen Gz„ mocht op deze dag vele blijken van belangstelling ontvangen. Namens de directie werd de heer Eradus toege sproken door de heer J. J. Eecen, die in sympathieke bewoordingen de grote plichtsbetrachting van de jubilaris schetste. Ook de personeelsraad was bij deze huldiging tegenwoordig. Als blijk van waardering werd na mens directie en personeel een radio toestel aangeboden. De heer Eradus werd bovendien het diploma aangebo den van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, alsmede het zilveren insigne. (Van onze redacteur beeldende kunsten TWEE ZAANKANTERS vullen gedurende de eerste helft van Novem ber de tentoonstellingsruimten van het Kunstenaarscentrum Bergen achter de Rustende Jager. Het zijn Aart Roos en Jaap Stellaart. Het is een uitstekend idee van het KCB-bestuur, om thans ook eens een enkele maal aandacht te wijden aan kunstenaars van buiten de eigen kring. Zoiets kan bijdragen tot verfrissing van de eigen blik, met name, wanneer het werk zulk een goed gehalte heeft als dat van deze beide schilders. Dat wil niet zeggen, dat de geestesgesteldheid, waaruit het voortkomt, in Bergen onbekend zou zijn. Kubisten en non-figuratieven zijn er ook in ons goede duindorp. Het is de kwaliteit geweest die hier de doorslag gaf. En voor Roos en Stellaart is het goed dat zij ook huiten hun kring wat meer bekendraken. Zij verdienen dat stellig. £)EZE beidQ schilders zijn zeer be vriend. Niettemin is hun werk van sterk uiteenlopend karakter. Ik voor mij geef de voorkeur aan dat van Roos; mijn bezwaren tegen de ab stractie heb ik al meer dan eens uit eengezet en zij worden door wat Stel laart hier laat zien niet weerlegd. Het moet dunkt me mogelijk zijn, om voor de schilderkunstige problemen, die een kunstenaar zich stelt, een figuratieve oplosing te vinden, die ook minder goed ingewijden in de esoterie van het hedendaagse kunstleven laat voe len wat er bedoeld is. Rhythme en klank van een schilderkunstige compo sitie laten zich aan een figuraal werk tenminste zo goed beleven; wie daar geen of onvoldoende kijk op heeft, kan dan aan de min of meer onderbe wust gevoelde atmosfeer van het beeld nog iets ondergaan. Daartoe krijgen velen eenvoudig de kans niet meer, wanneer de schilder zijn stemmingen volkomen in het non-figuratieve pro beert uit te zeggen. Zij hebben ner gens een aanknopingspunt voor hun geest en staan daardoor eigenlijk in de kou. In een enkel stuk van Stellaart is de band met de natuur nog aanwezig. Dan worden herinneringen gewekt aan een klein stilleven. Daar hier boven dien de kleur nog meewerkt aan het leggen van bepaalde associaties, spreken deze gouaches het best aan. Over het geheel genomen is Stellaarts werk knap van compositie en fijn van kleur, ook waar hij louter grijs en wit toe past. Het is zelden poëtisch, uitbundig is het nergens. Eerder krijg ik er een gevoel van geslotenheid bij, van stren ge zelfbeheersing in het gebruik dor middelen. Deze kan Stellaart van pas komen, wanneer hij naar nieuwe we gen zoekt. Want dat hij hierbij kan blijven staan, is voor mij uitgesloten. De abstractie als doel is in feite het eind van alle schilderkunstige wijs heid en een sprong in het volslagen nihilisme. £)AARVOOR heeft Roos zich gewacht. Ook hij heeft weliswaar een nauw contact met moderne stromingen, in zonderheid met kubisten als Picasso, maar dit heeft hem geholpen, om van de waarneembare voorstellingswereld een teken te maken, waarmee hij zijn eigen geestesinhouden kan uitdrukken Nu heeft hij hier sterk werk hangen. Zijn Salome-verbeelding, die ik korte lings in Amsterdam zag, heeft mij niet zo aangesproken als deze reeks van gouaches, ontstaan onder de welhaast folterende indruk van de eerste dagen na de rampnacht van 31 Januari. Dit werk moge hier en daar een decora tieve indruk maken, het is niettemin van een dynamiek en van een drama tiek van zodanige kracht, dat deze gouaches stuk voor stuk zouden kun nen worden vergroot tot scheeringen van zeer aanzienlijke afmetingen 7 n- der aan spanning in te boeten. Nu is er bij het gebruik altijd het gevaar van een zeker uiterlijk ver toon. Men leert de waarde van een kunstenaar het beste kennen aan zijn tekeningen. Daarin laat hij zien, wat hij wezenlijk te zeggen heeft. Welnu, de enkele krabbels die Roos hier heeft hangen, bevestigen volkomen de in druk die'zijn schilderwerk achterlaat. Ook waar hij practisch geen middelen tot zijn beschikking heeft, weet hij een sterke dramatiek en een atniosfeer van ontzetting en angst te suggereren. Ik kan mij vergissen maar ik neb de indruk, dat de stormvloed slechts heeft geappelleerd aan wat reeds in hem leeft. Die atmosfeer van ontzet ting namelijk lijkt mij een integrerend bestanddeel van zijn geestesleven. Ik vind haar namelijk terug in het van 1952 daterende schilderij David, waar men de jonge herdersknaap ziet zitten met een gebroken harp in zijn han den. Hij is zo uit de droomwereld van zijn spel vandaan gerukt; de ontzet tende schok, die hem dit geeft, vindt zijn uitdrukking in de volkomen ver starde houding. De kleur ondersteunt de sfeer van het beeld volkomen. De Visvrouw stamt krachtens haar senti ment uit eenzelfde sfeer. Hierbij kan ik het'geloof ik laten. Deze enkele notities mogen voldoende zijn, om de waarde van deze beide jonge kunstenaars enigermate af te bakenen. Ik acht die van beiden boven de middelmaat, al is er omtrent hun middelen verschil van appreciatie mo gelijk. Van W. door God bijzonder begaafde vrouwen de mogelijkheid daarvan opengesteld wordt". Een levendige discussie volgde, zoals te verwachten was. Toen de vergade ring hierna gesloten werd. konden alle aanwezigen terugzien op een prettige en vooral leerzame avond. ZUIDSCHARYVOUDE. De vrouwen- club „Onder Ons", van de Ned. Herv, kerk te Zuidscharwoude, hield Zater dag en Zondag een bazar in de zaal van de heer P. Kramer. De tentoon stelling werd geopend door de presi dente, mevr. G. Kuiper-Boontjes, t -t een speciaal welkom aan B. en W. van .Langedijk, afgevaardigden van de zus terverenigingen en het erelid, mevr. M. Zeeman-Hopman uit Alkmaar. Spr. herdacht in enige woorden het overlijden van de vorige presidente, mevr. M. de Boer-Berkhout. Hoewel enkele oudere dames wegens gevor derde leeftijd bedankten, zijn enige jongeren als lid van de vereniging toe getreden, zodat men toch weer deze bazar kon organiseren. Spr. hoopte dan ook, dat de moeite beloond zou wor den. Burgemeester Schelhaas, die vervol gens het woord voerde, noemde het meeleven met de kerkelijke gemeente van grote betekenis voor de dorps gemeenschap. Spr. uitte de wens dat het doel, dat de dames zich voor ogen gesteld hadden, zou worden bereikt. De- tentoonstelling, die door velen werd bezocht, genoot direct al een goede belangstelling. Zeer vele nuttige en fraaie handwerken, die keurig uit gestald waren, hadden de volle inte resse, zodat het niet te verwonderen was dat er vele kopers kwamen opda gen. Voor de verloting waren tal van mooie prijzen beschikbaar gesteld. Na tuurlijk ontbraken de diverse attrac ties, die nu eenmaal bij een verkoop dag behoren, ook hier niet. We geloven wel dat de dames met tevredenheid op hun werk kunnen terugzien. BROEK OP LANGEDIJK. De Broeker damclub zette de competitie wedstrijd voort. De uitslag was: le klas; P. BakP. de Kroon 20; J. WederJac. Bakker 02. 2e klas: J. BoeyerTh. Smit 02; C. KokA. Boon 02; A. Leegwater H. Balder 20; E, SmitP. de Boer 20; G. Balder—A. Balder 20. De Burgemeester van Langedijk maakt bekend, dat gelegenheid tot kostelozg inenting of herinenting te gen pokken zal worden gegeven op Woensdag 4 November a.s.; te Broek op Langedijk in één der lokalen van de O.L. school, 's middags om 2 uur; te Zuidscharwoude in de raadszaal van het voormalig gemeentehuis, 's mid dags om 2 uur; te Noordscharwoude in 't achterste lokaal van de voorma lige ULO-school, 's middags om 3 uur; te Oudkarspel in één der lokalen van de O.L. school, 's middags om 2 uur. OOGST VAN DE STRAAT OUDKARSPEL. Gevonden: belastingkaart van rijwiel met hulpmo tor, een plank (2 meter lang), een hou ten bord van Hooververhuurinrichting. Verloren: zwart lederen school tas met boeken, bruin lederen porte- mannaie. Inlichtingen verstrekt de postcommandant Wisse Dorpsstraat 318,, Tel. 529. Ook de afgelopen week kon aan de matte stemming, welke de laatste weken heerste op kaasmarkten en -beurzenniet ontkomen. Na de prijs verlaging van eind vorige week, werd de kaas in het begin van de af gelopen week opnieuw lager aangeboden, maar dit kon de gang van zaken toch niet beïnvloeden. De vraag bleef miniem, ook al door het ontbreken van bepaalde perspectieven. Wel schijnt er in de export sector over het algemeen behoorlijk werk te zijn, maar de grote af nemers, zoals Duitsland, België en Engeland, stellen over het geheel genomen teleurzodat men niet in staat is het grote aanbod van tegen woordig weg te werken. Overigens speelt de concurrentie een grote rol, ivant vooruitlopende op de lagere prijzen op de binnenlandse markt, werden in het buitenland zodanige offerten afgegeven, dat de finan ciële resultaten veel te wensen overlaten. Van een daling van de productie was in de afgelopen weken nauwelijks sprake. Nog altijd wordt er ongeveer 700 ton kaas méér per week geprodu ceerd dan vorig jaar. De productie van volvette kaas bevond zich zelfs in stijgende lijn, reden waarom dan ook moest worden vastgesteld, dat de e soort bij de prijsdaling wel de belang rijkste veer moest laten. De productie van Edammerkaas 40 plus daalde met ongeveer 100 ton, waarin de verklaring ligt, dat deze over het geheel genomen beter gevraagd in de markt liggen, hetgeen echter niet wegnam, dat de prijs lager dan vorige week kwam te liggen. Over het algemeen wordt ver klaard, dat de melkgift thans sterk dalende is. Het fraaie najaarsweer heeft deze melkgift natuurlijk gesti muleerd, maar in verscheidene stre ken van ons land schijnt de kwali teit van het gras thans zodanig te worden, dat de voedingswaarde voor de dieren zienderogen achteruit gaat waardoor een lagere melkgift dan rok wel te verklaren is. Men zal intussen moeten afwachten welke invloed heeft op de zuivelpositie in het alge meen. In ieder geval moet worden vastgesteld, dat deze daling van - de melkgift zeer geleidelijk gaat en lang niet in het tempo van het vorige jaar Het verschil ten opzichte van het vo rige jaar bedraagt ongeveer 50 pet. n de week van 5 t.m. 11 October 1952 werd van veehouders ontvangen 76.540 ton melk, in de week daarop 72.637 ton. Een verechil dus van ongeveer 4.000 t >n. Legt men hiernaast echter de cijfers van de overeenkomstige we ken van dit jaar, dan is het verschil 2.000 ton (4 t.m. 10 October 1953 84.491 ton en 11 t.m. 17 October 1953 82.359 ton Niet alleen in de fabriekskaas, maar ook in de boerenkaas moet de handel kalm genoemd worden. De Zuidhol landse markten komen geregeld met. lagere noteringen af Tussen de prij zen voor fabrieks- en voor boerenkaas is nog een aanmerke >k verschil waar te nemen en het is niet onmogelijk, dat de boerenkaas de weg van de fabrieks kaas zal moeten volgen en verdere dalingen niet uitgesloten zijn. Ook de Noordhollandse Edammers moesten op een lager niveau worden gewaardeerd Op de Vrijdag te Alkmaar gehouden markt werd de notering vastgesteld op f 1.77 per K.G., terwijl zaken wer den gedaan op basis van f 1.75 tot f 1.78 per K.G. Onder het aangeven van het stem mingsbeeld „kalm" werd te Leeuwar den de notering als volgt vastgesteld: Goudse Volvet f 1.92 tot f 1.93 per K.G. en Edammers 40 plus f 1.72 tot f 1.73 per K.G. Vooral in Volvette Goudse kaas bleek een groot aanbod te zijn, ter\ ijl het aantal kopers ge ring was Toch wist de Volvette kaas zich te handhaven op een niveau van ongeveer f 1.92 per K.G., grotendeels wel, omdat een gedeelte van het aan bod werd ingetrokken, waarbij na tuurlijk niet uit het oog mag worden verloren, dat deze kaas niet verkocht werd en misschien, naast het grete productiesurplus, volgende week weer aan de markt zal komen. Edammers 40 plus bleken wat beter gevraagd n nadat in het begin van de beurs za ken werden afgesloten tegen f i.71 per K.G., konden de meeste fabrikan ten later f 1.72 per K.G. noteren, ter wijl zelfs ook nog f 1.73 per K.G. werd betaald. Inmiddels hebben de kaasprijzen practisch het z.g. inleveringsniveau be reikt en kunnen deze in feite niet veel meer omlaag. Immers voor prijzen van resp. f 1.70 en f 1.90 per K.G. kan de Edammer- en Goudse kaas bij de re de garantieprijzen ook geldig zijn ver klaard voor kaas, welke in de periode van 1 November 1953 t.m. 30 Januari 1954 is geproduceerd. Overigens wordt verklaard, dat dit inleveren niet zo eenvoudig ligt als algemeen wordt ge dacht, aangezien aangenomen wordt dat de keuring op de kaas streng zal zijn en de regering zeer zeker andere keuringsmaatstaven zal aanleggen dan bij de zomerkaas het geval v s, waar door, zo wordt verklaard, de moge lijkheid-niet is uitgesloten aange nomen dan dat men zal blijven kam pen met een productieoversch A dat fabrikanten hun kaas wel eens bene den de inleveringsprijzen op de vrije markt zullen moeten verkopen. Moet ten opzichte van de kaas een mineurstemming worden vastgesteld, hij de andere zuivelproducten als bo ter, gecondenseerde melk en mc'kpoe- der is het al niet veel beter. Cher het algemeen hoort men klagen over slechte e^etmogel heden en weinig winst, om van verlies maar niet eens te spreken. Donderdagavond organiseerde het co mité van de jaarlijkse tocht voor de ouden van dagen een filmavond in café Blok7 dijk. De voorzitter van het comité, dt heer D. C. de Moes, kon in zijn openings woord een groot aantal „oudjes" welkom heten. Tot groot plezier van de aanwezi gen werden de gemaakte smalfilms van ae laatste drie reisjes vertoond. De ver filming van deze tochten is, blijkens het vertoonde, een groot succes geworden. Voor de aanwezigen was het aardig om zichzelf op" het witte doek te zien. We hopen dan ook, dat de heer P A. J. de Rijke, zich ook het komende jaar weer met dit onderdeel van het programma zal belasten. De twee tekenfilms, die vertoond wer den, veroorzaakten veel plezier. De Am sterdamse arts, dr Colenbrander, liet zich hierna met een door hem zelf opgeno men rolprent kennen als een uitstekend amateur-cmeast. De film, die dokter Co lenbrander maakte op zijn reis door Zwit serland, Italië en Zuid-Frankrijk oogstte aller bewondering. De leden van de plattelandsjongeren- gemeenschap hebben zich Donderdag avond weer eens verdiept in tal van vraagstukken, welke in forumverband werden bezien. Onder leiding van Bram Hoogland wefd van gedachten gewis seld over de infiltraties van bijvoor beeld Engelse woorden in de Neder landse taal. Uit de discussie bleek, dat deze moeilijk is tegen te gaan, daar be paalde woorden en uitdrukkingen reeds zo zeer zijn ingeburgerd dat men ze als Nederlands is gaan beschouwen, terwijl men zich bovendien di wijls van uit het Engels afkomstige termen moet bedie nen omdat er geen Nederlandse voor bestaan. De animo, waarmee de vele vragen werden behandeld en de lachsalvo's die de soms rake antwoorden verwekten, deden de wijzers van de klok onge merkt naar het tijdstip van sluiten snel len, zodat enkele vragen nog tot een volgende keer bleven liggen. ALKMAAR, 2 Nov. 120 vette koeien f 600f 1050, le kw. per kg 2.502.60, 2e kw. 2.402.50, overige soorten 2.20—2.40, 7 graskalveren 140— 230. 30 nuchtere kalveren 3582. 26 vette schapen 85115. 220 varkens, zware 1.961.98, vleesvarkens 1.94 1.96, lichte 1.801.96. In verhouding tot de vraag was h$t kwantum aangevoer de koeien niet voldoende. Aangezien de notering neiging tot stijgen ver toonde, was de handel matig. De aan voer van kalveren en schapen was eveneens te laag, hij -verd duur en vlug verkocht. Ook varkens merendeels vleesvarkens waren er te weinig om aan de vraag te voldoen. Daardoor was de handel vlug. Toch scheelden de noteringen maar weinig bij verleden week. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Nov. 3000 kg rode kool A 7,209,30: 13.000 kg groene kool: A 69 en B 4.10—6,70; 76 000 kg succes witte kool 44,10; 5000 kg witte kool 3,50; 5300 kg uien 5,30— 5,80; 2800 kg andijvie 7,10—7,90; 1700 kg bieten: A 5,40 en B 44,60; 6000 kg peen 66,30. Doorgedraaid: 1600 kg witte kool en 4000 kg peen. NOORDSCHARWOUDE, 2 Nov. 700 kg uien 4,90 en grove 4,80; 2000 kg an dijvie 6—6,90; 100 kg slabonen afw. 39 —58; 95Ö0 kg rode kool: A 68,30 en B 3; 20.000 kg witte kool 3,50; 70.000 kg succes witte kool 44,30. W ARMENHUIZEN2 Nov. 35.900 kg witte kool 3.50 en succes witte kool 4; 1100 kg rode kool B 3,205. Ongecorrigeerd) De regeringsmeerderheid in Ham burg is om. De Westduitse regerings partijen hebben de socialisten, die er tot dusverre aan het bewind waren, met een kleine meerderheid verslagen en daardoor iets meer dan de helft van de zetels in het stadsparlement kunnen bezetten. Als gevolg hiervan hebben zij thans de tweederde meer derheid in de Bondsraad (Westduitse Senaat), welke nodig is om de aan vaarding van het EVG-verdrag te ver zekeren. De regeringspartijen kregen 503.000 stemmen en 62 van de 120 zetels, de socialisten 445.000 stemmen en 58 ze tels. De communisten behaalden 32.000 stemmen en verloren al hun vijf ze tels, de uiterst reehtsen moesten hun twee zetels opgeven; zij haalden slechts 16.000 stemmen. Hamburg vaar digt drie vertegenwoordigers in de Bondsraad af. De regeringspartijen zullen hier thans 26 van de 38 zetels bezetten. 521e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Hogere prijzen: 30.000.- 5.000— 1.500— 1.000— 400— 200.- 4688 11736 10507 17887 3704 4745 47871 13559 18374 2594 4005 4543 7250 7266 8396 10370 13270 17902 18168 19327 19624 19666 20502 21011 1001 1029 1282 1725 1903 2461 2819 3232 3383 4388 4486 4754 4884 5062 5224 5262 5467 5962 5970 6331 7077 7178 7617 7639 7753 7843 7896 9358 9373 9502 9956 10467 10725 11106 11957 11980 12021 12045 12728 13119 13215 13228 13533 13562 13792 14007 14055 14729 14754 14765 15396 16123 16204 16494 16670 16970 17630 17374 18298 18505 18776 18931 18937 19247 19287 19612 20092 20115 20123 20432 20620 20951 21093 21200 21534

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5