TER U wast Gebruik van doping neemt toe Niet langer een voorrecht r Ambtenaren gaan accoord met voorstellen - (MIER of*tvI \oo\ w«* ,00d I \OV>* en 3"5 "m stukken Radion, ider was- er int. i-fe] ilM Wielrenners gestraft Het Engelse elftal KNVB wil zendtijd Randolph Turpin in arrest BOEKEN BULLETIN Verhaal van aanvaarding Het grootste van Europa Nieuw laboratorium voor de Shell Kiel is gelegd voor Willem Barendsz ÏI Journalisten worden draai-organisten Beslag gelegd op Jonas GEESTELIJK LEVEN BEROEPlNGSWERK KUNST EN CULTUUR Baarle-Hertog heft taxe van speelclubs Voortaan ook A.R.-dames in openbare organen? Veel fruit in Zeeland Verzendingen per zeepost Goede huidverzorging met Castella binnen ieders bereik Pints Pam Pont en de wonderlamp De gemeenteclassificatie Tussen Amsterdam [door f. de Sinclair) en Jm: Parijs Luister eens naar: Radioprogramma ea\) i te^ t? lukkig hae ze clie dag de bekende assistente terwijl deze met meer hter de vissen aanjoeg, te bekijken van Vera uit de revue „Zuidzee- ik óók wel eens heen Barendse verlangend, imen met Uw man", zei 'rouw Barendse zuchtte de kans niet voor. Als .vonds in zijn stoel zit, ;een stok meer uit!" DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 De Italiaanse Wielerbond is dezer dagen streng opgetreden om een eind te maken aan het euvel van de „doping" dat steeds verder om zich heen grijpt. De eerste straffen zijn reeds uitgesproken tegen de genen die zich hieraan schuldig maken, en ivel bij gelegenheid van de kleine ronde van Lombardije voor amateurs. Kort voor de start legden de wed strijdcommissarissen beslag op de veldflessen van de deelnemers en lie ten de inhoud ervan chemisch analy seren. Daarbij werd het reeds lang ge koesterd vermoeden bewaarheid dat sommige renners door het gebruik van opwekkende middelen hun prestaties wilden opvoeren. In plaats van thee of koffie bleken de bidons een hoog-ge- concentreerde oplossing van schadelijke en zelfs gevaarlijke medicamenten te bevatten die op critieke momenten als stimulans moesten dienen. Teneinde Het Engelse elftal, dat 11 Nov. in Goodison Park te Everton tegen Noord Ierland zal spelen in een wedstrijd van de voorronden voor het wereldkam pioenschap (groep 3), is als volgt samengesteld: Merrick (Birmingham, Rickaby (W. Bromwich Albion) en Eckersley (Blackburn), Wright (Wol verhampton) aanv., Johnston (Black pool) en Dickinson (Portsmouth); Matthews (Blackpool), Quixall (Shef field Wednesday), Lofthouse (Bolton Wanderers), Hassall (Bolton Wande rers) en Mullen (Wolverhampton). Er zijn dus drie spelers vervangen van de ploeg die 21 October gelijk speelde tegen het FIFA-team. Stan Rickaby, de enige nieuwe „cap", is gekozen in de plaats van Ramsey (Tottenham), John ston vervangt Ufton (Charlton) en in de voorhoede is Hassall opgenomen die linksbinnen speelt terwijl Quixall, die tegen de FIFA-ploeg linksbinnen was, naar de rechtsbinnenplaats verhuist als vervanger van Mortenson (Blackpool). Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. zich schriftelijk tot alle omroepverenigingen gewend met het verzoek op geregelde tijden offi cials van de bond voor de microfoon belangrijke vraagstukken, welke zich in de voetbalwereld voordoen, te laten behandelen. De bond meent, dat, aan gezien de omroepverenigingen telken male vergunning vragen en krijgen voor de uitzending van radioreportages van wedstrijden, het redelijk is dat hier iets tegenover komt te staan en dat de bond derhalve in de gelegenheid dient te worden gesteld zijn standpunt inzake bepaalde onderwerpen via de aether te laten horen. De oud-wereldkampioen middenge wicht Randolph Turpin, tegen wie een aanklacht wegens mishandeling was in gediend door een vrouw uit Manhat tan, is te New York gearresteerd. De vrouw verklaarde dat Turpin haar her haaldelijk had geslagen. Het bevel tot inhechtenisneming werd uitgevaardigd op verzoek van de advocaat van de vrouw, die ver klaarde dat zijn cliënte in haar appar tement bont en blauw was geslagen en dat Turpin ook getrapt had. De bokser, die Woensdag naar Engeland zou terug keren, werd in zijn hotel gearresteerd. We habben itts tegen romans van chxistelijken huize. Meestal namelijk moet de strekking dienen als de vlag, die de lading van een erbarmelijk slecht verhaal dekt. Met 's levens rea liteit hebben deze vertelsels doorgaans weinig van doer.. Niet zelden verloopt de ontwikkeling zo gladjes en gemak kelijk, en is de erin beschreven beke ring een zo volkomen burgerlijke af faire, dat het een zinnig mens wee om het hart moet worden. Waarmee we maar willen zeggen, dat we gewapend met een behoorlijke dosis wantrouwen begonnen aan het uit het Amerikaans vertaalde boekdeel van de hand van Arnye M. Briggs, dat J. H. Kok NV te Kampen onder de titel „Het derde kind" wereldkundig maakte. Maar alras werden we geboeid door de gevoelige en tegelijkertijd wat nuchter- droge wijze, waarop de schrijfster haar personages voor ons neerzette: de ge voelige Sharon, haar losbol van>,een va der en de slonzige, klagerige sloof die haar moeder was We rolden doo. Sharons kleine huwe lijksperikelen heen, we warmden ons met haar aan d wijsheid van Omie en vonden tenslotte in het blijkbaar on vermijdelijke verhaal van haar beke ring ditmaal haar innerlijke strijd om de aanvaarding van de komst van haar derde kind die grondtoon van waar achtige warmte terug, die een met overtuiging verteld verhaal kenmerkt. En toen we de laatste bladzijde had den omgeslagen, hebben we tegen ons zelf gezegd, dat dit toch wel een zeer plezierig boek was geweest,, dat ons wantrouwen niet verdiende Zodat we tegenover Arnye M. Briggs amende ho norable doen en haar boek van harte aanbe- elen. dh, Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaal zacht en welverzorgd Het is HamarnëJis die het 'm doet (Advertentie Ing. Med.) een voorbeeld te stellen werden de zondaars prompt met een startverbod van drie maanden gestraft Enkele slimmeriken, die het gif in de vorm van tabletten bij zich hadden, verborgen onder hun renpetjes of on der hun truien, meenden de dans te zijn ontsprongen. Maar ze hadden zich te vroeg verheugd want na afloop van de race moesten ze zich aan een urine- onderzoek onderwerpen, waarbij spo ren van opwekkende middelen gevon den werden. Aan drie renners, die de gevaarlijke tabletten onderweg hadden gebruikt, werden langdurige schorsin gen opgelegd. Het nieuwe laboratorium van de Ko ninklijke Shell, het grootste voor aard olie-onderzoek in Europa, is gisteren in Amsterdam-Noord door de burgemees ter van de hoofdstad, mr A. J. d'Ailly, officieel in gebruik gesteld. In dit labo ratorium is het fundamenteel weten schappelijk onderzoek geconcentreerd, dat zich beweegt op de gebieden van de organische en physische chemie, de physica en de mathematische weten schap. De twee aspecten, die de mo derne industriële research kenmerken: een omvangrijk gebruik van instrumen ten en het beoefenen van fundamen teel wetenschappelijk onderzoek be heersen in hoge mate het beeld van het werk, dat in dit nieuwe laboratorium wordt verricht. Het complex, waarvan het skelet voor de tweede wereldoor log was opgetrokken, heeft een opper vlakte van 3.000 vierkante meter. De eisen, door het moderne bedrijfsleven gesteld aan de aardolieindustrie, zowel wat betreft de hoeveelheid, als kwali teit van de door haar geleverde produc ten, maken het noodzakelijk, dat de aardolie-industrie beschikt over een uit- "obreid nnde'-7'",'-in*''na"at. Nadat de burgemeester door een druk op de knop het laboratorium had geopend werd een rondgang door het nieuwe gebouw gemaakt. Gisterochtend is in aanwezigheid van vertegenwoordigers der Neder landse Maatschappij voor de Walvis vaart en de directie van de Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Fijenoord" N.V. op de werf van deze onderne ming te Schiedam de kiel gelegd voor de walvisvaarder Willem Barendsz II. Namens de Nederlandse Maatschap pij voor de Walvisvaart heeft de heer J. Vinke de eerste platen gelast. Kinclhovense journalisten, die enige weken geleden een stunt uitdachten, waarbij allerlei burgers gedurende enige tijd als verkeersagent optraden, hebben nu iets nieuws uitgedacht, zij willen de stad aan een nieuw pierement helpen. In 2951 werd in Kindhoven een reeds bejaard Amsterdams exem plaar ingevoerd. Inwoners van een stichting voor dakloze mannen gingen ■er dag in dag uit mee op pad, om de geldmiddelen van „het huis" op peil te helpen houden. Het muziekinstrument is nu tot op de laatste notenbalk ver sleten, maar er is geen geld voor een nieuw. De Kindhovense journalisten hebben nu besloten, het voor de aan schaffing benodigde aardse slijk bijeen te brengen. Zij zullen Zaterdag a.s. de gehele dag met het bouwvallige instru ment door de stad trekken en met be geleiding van deszelfs gekerm probe ren, vijf en twintig duizend loten van een kwartje aan de man te brengen. Artsen, advocaten en ingenieurs zullen daarbij helpen, 's Avonds is de trek king op de Markt. De bijval voor het idee der journalisten is zeer groot. Zo zijn alle prijzen, w.o. een radiotoestel en een rijwiel, gratis afgestaan. Op de opgezette walvis Jonas die te Parijs tentoongesteld is geweest en waarmede men e:n tournee yerder door Frankrijk is begonnen, is ge rechtelijk beslag gelegd op grond van een te Bourges ingediende klacht we gens contractbreuk. De maatschappij welke Jonas exploiteert, heeft beroep aangetekend. De gerechtelijke actie staat m ver band met een geschil tussen twee Ne derlanders enerzijds en twee Belgen anderzijds omtrent de bestemming van de opbrengst der exploitatie. Van de zijde de Nederlanders, die de rondreis met Jonas maken, is verklaard dat de beide Belgen in deze geen rechten kunnen doen gelden. Wervingsteams van de Staatsmijnen zullen in de komende maanden proberen, duizend nieuwe ondergrondse arbeiders te werven voor de arbeid in de mijnen Emma, Hendrik en Maurits. De actie wordt gevoerd in samenwerking met het Rijksarbeidsbureau. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Haarlem, vacature W. L. van Elden: J. Poort te Koudekerk aan de Rijn. Bedankt voor Waddinxveen: G. M. van Dieren te Ede. Gereform. Kerken. Beroepen te Wormsterzwaag: T. J. Hagen te Lemelerveld. Aangenomen naar Lekkerkerk: C. Vroom candidaat te Utrecht. Chr. Geref. Kerken, Tweetal te Middelharnis: M. S. Roos te Zwijndrecht en P. de Smit te Zeist. Tweetal te Sneek: N. Brandsma te Rijrjsburg en J. Thijmes te Nunspeet. Bedankt voor Tholen: G. Blom te Meerkerk. Ger. Gemeenten. Aangenomen naar Barneveld: C. van Dam te Amsterdam C. die bedankte voor Sardis (Canada) en voor Sche- veningen. TONEELGROEP PUCK BRENGT TONEELSTUK VOOR KINDEREN De toneelgroep Puck zal Zaterdag middag 14 November in de Kleine Ko medie te Amsterdam de eerste voor stelling geven van een nieuw toneel stuk voor kinderen van 6 tot 12 jaar, getiteld „Had je me maar of hoe Jan Klaassen z'n Katrijntje kreeg", van Cas Baas. BEELDEN MONUMENT PLEIN 1813 WORDEN VERNIEUWD De gemeenteraad van Den Haag heeft een voorstel van B. en W. goedgekeurd, dat inhield de beelden van het monu ment op het Plein 1813 te vernieuwen. Het was gebleken dat de beelden in zeer slechte staat verkeerden. He. i at nu in het voornemen reproducties in brons van de beelden te maken. Het eerste beeld, dat wordt vernieuwd is dat van de Prins van Oranje, de ia- tere Koning Willem I. Zoals men weet, hebben verschillen de Nederlandse speelclubs, die in het eigen land het werken onmogelijk werd gemaakt, hun heil gezocht in de m Noord-Brabant gelegen Belgische ge meente Baarle-Hertog. Deze heeft thans een verordening aanvaard, waarbij van 1 Januari 1954 af dergelijke clubs een belasting van 240.000 francs per kalen derjaar verschuldigd zijn, ongeacht het tijdstip, waarop zij beginnen te draaien. Die verplichting rust ook op de eige naar van de localiteit, waarin de bij eenkomsten worden gehouden. Ver wacht wordt, dat het nu practisch on mogelijk zal worden, een localiteit te huren, tenzij de clubs van tevoren de gehele belasting, die nog altijd f 18.000 beloopt betalen. Deputaten van de A.R. kiesverenigin gen in den 'ande zullen op Woensdag 18 November in Utrecht bijeenkomen ter bespreking van een voorstel van het centraal comité, om het besluit van 1921 aangaar.de het passieve vrouwen kiesrecht in te trekken. Wordt dit aan vaard. dan zullen voortaan ook a.r. vrouwen candidaat kunnen worden ge steld voor het lidmaatschap van open bare lichamen. Nog nooit in deze tijd van het jaar is de Iruitaanvoer in Zeeland zo groot geweest als op het ogenblik. De fruit- pluk is voorbij en vele kwekers gaan er toe over hun voorraad te ruimen. De oogst was groot en de prijzen zijn re delijk en blijven goed op peil. In Ka- pelle-Biezelinge werd vorige week meer dan 1 millioen kg peren en appels aangevoerd. Dit was in het 36-jarig be staan van de veilingen nog niet ge beurd. De standaardkwaliteit goudrei- netten brengt 25 tot 30 ct. per kg op. De aanvoer van peren is geringer dan die van appels. Comtesse de Paris (standaard) doet 30 ct. per kg. In de koelhuizen zijn grote kwantums opge slagen. Naar West-Duitsland en de Oostzone wordt veel verladen. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nw Guinea: ms „Oranje" (18 Nov.); Ned. Antillen: ms „Helicon" (12 Nov.); Suriname: ms „Stentor"* (11 Nov.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Win chester Castle" (7 Nov.); Canada: ss „Maasdam" (9 Nov.), ss „Grote Beer" (10 Nov.), ss „American Defender" (12 Nov.); Zuid-Amerikass „Andes" (7 Nov.); ss „Alhena" (11 Nov.); Australië via Engeland (14 Nov.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (7 Nov.). Inlichtingen over de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Niet langer is een goede huidverzorging het privilege van een kleine, bevoor rechte groep met genoeg tijd en geld om haar uiterlijk te verzorgen. Neen, heden ten dage kan IEDERE huisvrouw, IEDERE werkende vrouw met weinig moeite en voor heel weinig geld haar huid de nodige verzorging geven. Zij heeft niets anders te doen dan regel matig haar gezicht grondig te reinigen met een van de drie Castella's. Zelfs voor het zo geringe bedrag van 20 cent kunt U al een echt stuk Castella zeep kopen, nl. de voortreffelijke, onverpakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor imitaties!) met haar heerlijke geuren en verkrijgbaar in allerlei mooie tinten. Geeft U echter de voorkeur aan een speciale schoonheidszeep, die overvloe dig schuimt, dan is er voor U de Castella Spécial (32 ct.), een ware verkwikking voor Uw huid! En ten slotte is er altijd nog de vermaarde klassieke Castella Schoonheidszeep met haar fijne, delicate geur, die U de ge hele dag omzweeft als een luxueus parfum. Voor 50 cent al bent U in het bezit van twee stukken van deze ver rukkelijke zeep! Adv. I.M. 162. Pim, Pam en Pom begrepen wel dat Moeder helemaal niet te spre ken was en zonder tegenstribbelen hadden zij de kamers opgeruimd. „Had den we het maar geweten wanneer Moeder thuis kwam", fluisterde Pim tegen zijn broertjes. „Dan hadden we Ali even de hele boel schoon laten toverenNu moeten we het allem 'al zelf doen. Bah!" Ook het avondeten was lang niet zo gezellig als anders. Met trage monden aten Pim. Pam en Pom hun bordjes leeg, want ze hadden hun maag bedorven door te veel lollies te eten. Moeder zag het wel, maar zei niets. Na het eten beval ze haar jon gens om meteen narr be'-' te gaan. „Laat jullie je handen eens zien", zei ze streng. „Vooruit, handen wassen, tanden poetsen, uitkleden en naar bed!" Miin handen zijn nog schoon", protes teerde Pom, maar Pim gaf hem een trap op zijn tenen. „Wat hindert het joch, Ali doet het wel voor ons." „Zei je iets Pim", vroeg Moeder, en weer kwam die strenge blik in haar ogen, „Nee Moe", jokte Pim die dag voor de tweede maal en rende toen naar .boven. Maar op hun kamer waren ze hun ge wone zelf weer en Ali werd van links naar rechts gecommandeerd. „Vooruit was m'n handen". „Nee Ali, kom eerst eens hier. Je hebt mijn tanden nog niet gepoetst!" Ali keek ook al grimmig, maar hij zei niets, terwijl hij de tanden van de broertjes onder handen nam. Vorige week Vrijdag kwam de Centrale Commissie voor het georga niseerd overleg in ambtenarenzaken in vergadering bijeen met afdeling zes van de Raad voor Rijkspersoneels- aangelegenheden, zulks onder voor zitterschap van de heer A. Masten broek, waarnemend voorzitter van de Commissie. In deze bijeenkomst wer den o.a. in behandeling genomen het vraagstuk van de gemeenteclassifi- OPLOS SIN GEN ZATERDAGSE HERSENGYMNASTIEK 1 Neen, geen aardappel, maar een vogel, n.l. de bastaard-nachtegaal. 2 Wanneer de laatste dagen van September en de eerste dagen van October mooi weer geven. 3 Een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen. 4 Het stro, dat voor de paarden in de stal gespreid wordt. 5 De pottenbakkers (platte spaan met handvat, waarmee aan de •potten de gewenste vorm wordt gegeven) en de glasblazers (ijzeren kubus, waarin 6 peer vormige openingen in verschil lende grootte zijn uitgespaard). 6 De regering; in boekvorm (met oranje omslag) uitgegeven do cumenten betreffende het buiten lands beleid. 7 Met de leer en beschrijving der slangen. 8 Windmolen, waarvan alleen de kap draaibaar is. 9 Iemand, die niet meer aan de uiteinden, maar in het midden groeit. 10 De kip; we kunnen haar eten vóórdat ze geboren is en opk, nadat ze gestorven is. OPLOSSING VAN DE ZATERDAGSE KRUISWOORDPUZZLE HORIZONTAAL: 1 pronk, 5 quasi, 10 eens, 12 kaan, 13 kus, 14 oud, 16 ras, 17 es, 18 kruik, 20 re, 21 glas, 22 o.k„ 24 zwaan, 27 Est, 29 oord, 30 kreet, 32 nuf, 33 snees, 35 d,d„ 36 knoet, 37 la, 38 spook, 39 kik, 40 gemak, 41 Indo, 42 arm, 43 droom, 44 ia, 46 heir, 47 S.S., 49 Drees, 51 t.l., 52 ene, 54 erg, 55 bui, 56 node, 58 sein, 59 treil, 60 kring. VERTICAAL: 1 pekelzonde, 2 reus, 3 ons, 4 N.S., 6 uk, 7 aar, 8 Saar, 9 in sect, 11 Guus, 14 Oran, 15 d.i„ 18 klad 19 k.o., 21 garf, 23 Kees, 25 woud, 26 treek, 28 St., 30 knook, 31 eet, 33 snood, 34 nakomeling, 36 K.P.M., 37 Lido, 38 semi, 39 knor, 40 gr., 41 iris, 42 absent, 43 deeg, 45 ad, 46 hert, 48 snor, 50 re, 51 tuin, 53 Ede, 55 bei, 57 ei, 58 sr. 17) Ook Beate was dus lid? Of had zij de vanen verlaten? Met ruzie, met onaan genaamheden? En wilde ze zich nu wreken door de G.B.A. verdacht te maken? Marta glimlachte. Dat kon, zo was Beate wel! Maar hoe wist zij dat Marta ook lid was? 't Was waar, dat kon ze allicht vermoeden nu ze blijkbaar wist dat zij Marta zo geliëerd was geweest met Victor. Maar dat andere? Hoe kon zij weten, dat de kellner haar in Amerieain was komen waarschuwen? Of vergiste ze zich en had ze dat zelf al medegedeeld? Ze dacht van niet! Maar in ieder geval lag het ook we' voor de hand, gegeven de omstandigheden. Maar toch ..En nu dan ineens die man met de bromfiets, die blijkbaar had staan wachten voor het huis en dus precies wist waar ze was en die zonder twijfel een dor de., van de G.B.A. was. Ze knipte de suitcase los, haaldp er het iiistje met namen uit; het wa '»t lang, vermeldde er maar vijf; ze las: 1 dr W. de Monchy, Bilthoven j mr Johannes Waardenburg, Utrecht; 3 mi Waltei Vriesendorp. Amsterdam: 4 ibr de Evera--d Sixma, Den Haag; 5. prof mr dr J van Eeghen, Hui? ter Heide met de adressen. De man met de motorfiets was dus nummer 3 geweest, dr Walter Vriesen dorp goede, deftige naom. zoals ouwons ook die andere vier genoem den. Dat bewees ook wel, dat de G.B.A. zijn relaties had en gesteund werd door beschaafde en naar ze vermoedde ook vermogende intellectuelen. Vreemd, dat Victor de 'ermelding van die namen op het lijstje niet zo erg vond. „Je zult later wel begrijpen waarom niet" had hij gezegd. Maar dat begreep ze nu toch nog niet! Want al die mensen konden nu toch immers geschaduwd worden door de contra-spionnage en als die laatste een geheime semi-officiële regerings- instantie was, dan kon zo'n schaduwing heel lastig, om niet te zeggen gevaarlijk zijn en wel alle plannen verijdelen. Want dat had Victor nog terecht op gemerkt, dat het doel van de G.B.A. helemaal niet strookte met de beginse len van de regering, welke door inter nationale verplichtingen aan handen en voeten gebonden, zeker alles moest uit roeien, dat in staat zou blijken de atoomenergie onwerkzaam te maken. De internationale politiek had hij er nog bijgevoegd, wordt in het leven gehou den en drijft op de atoomenergie; ont neem je die kracht, dan zakt de hele internationale politiek in elkaar en worden alle oorloEsd-ei"!-een krachte loos. En van de vitaliteit van de oor logsdreigingen moeten de hie our" het juist hebben! Het is pijnliik en door en door ongezond maar het is niet anders! Of de moord on Victor ook door die contra-spionnage zou ziin genleegd? De manier was wel zee' ongewoon Oosters, maar dat leidde ook de aan dacht er voor in andere richting. Overigens, als de contra-spionnrge dan semi-officieel was en een geheime re geringsinstantie, dan zou de regering zich officieel toch verre houden van de misdaad, zich diep verontwaardigd to nen over het gepleegde misdrijf. Maar de justitie zou sub rosa een wenk kun nen krijgen, dat ze zich voor de opspo ring van de dader niet te vee] moeite moest geven Dat was zo de manier, dat beweerde men tenminste. In ieder geval kon ook de geschiedenis daar genoeg voorbeelden van aanwijzen, de bekende „man met het ijzeren masker" of, om dichter bij huis te blijven: de moord op de gebroeders de Witt. In ieder geval was het wel opmerke lijk dat men blijkbaar met de opsporing in de moordzaak op Victor n<geen stap nader was gekomen, en wat voor al haar aandacht trok was het feit, dat de politic de doodsoorzaak van Victor, die zij toch volledig kende, zo angst vallig geheim hield. Geen kranl maatrie er melding van of zinspeelde er op Maar, vreemd genoeg, aan haar had men het wel medegedeeld! Waarom? Och, och, die vraagtekens! Ze had de indruk gekregen, dat Beate het ook niet wist. Een wonderlijk schepsel toch! „Breek er mee.... In vredesnaam, breek er mee!" Tja, soms flitste het wei eens door haar brein of ze ook maar niet beter deed er mee te breken! Was ze ook eigenlijk niet gek, vooral nu Victor dood was. om zich nog allerlei onrust en ongemak en risictrs op de hals te halen voir de nastreving van iets da' uiteindelijk toch misschien maar zou blijken eer hersenschimmig ideaal te zijn! Maar als ze dan weer aan Victoi dacht, dan voelde ze toch dat dit gelijk zou staan met een verraad tegenover hem en zijn nagedachtenis! Victor had er zijn positie, zijn professoraat voor opgeofferd en het doel was toch ook zo mooi, zo groots! Aan tafel was Herman gelukkig weer verschenen; zijn moeite en zorgen va ren goed beloond, vertelde hij: een tweeling! Joke en Fransje juichten toen ze dit hoorden en Joke vroeg of Mammie die nu ook niet eens kon krijgen, dat zou doddig zijn. Bij die mevrouw aan de overkant hadden ze ook een tweeling en dat was zo schattig, twee precies een dere babies in één grote wagen! Marta deed haar best om zich met belangstelling te geven aan dit huiselijk gekeuvel en dat Tukte haar ook wel in voldoende mate. Jeanne praatte gelukkig zoals altijd erg druk n de kinderen, hoewel ze te goed opgevoed varen, om de boventoon te voeren, brachten ook telkens weer een ander onderwerp ter tafel Herman zei het minste, maar op zijn gezicht kwam telkens een gelukkige elimlach als hij naar de anderen luister de. „Père de familie satisfaiat" dacht Marta met ee., variant op een bekende uitdrukking, maar ze was er oprecht blij om, terwille van Jeanne, ter wille van de kinderen en ter wille ook van Hermana zelf, want hij was au fond een brave, goeie man en als je nu juist hebt medegewerkt aan de verschijning van twee nieuwe mensenkinderen tegelijk op de aarde Och ja, ieder dient de gemeenschap op zijn /ijs. HOOFDSTUK IX Toen ze bij het Café Monopole kwam. zag ze in de voortuin een motorfiets ge parkeerd staan en toen ze door fp draai deur naar binnen ging, zag ze dadelijk aan ren tafeltje bij het raam eer» me- neet zitten, in wie ze die meneer Vrie sendorp wel meende te herkennen en ze vergiste zich niet, want bedoelde per soon bracht dadelijk zijn linkerhand naai -'in linkeroor, glimlachte en stond op (Wordt vervolgd.) catie der ambtenaren en de te ver wachten loonsverhoging tegen 1 Janu ari 1954. Met het regeringsstandpunt ten aanzien van een aantal door de subcommisie gemeenteclassificatie uit het overleg gedane voorstellen werd accoord gegaan. Dit standpunt hield in hoofdzaak in: handhaving van het vierklassig stelsel voor de ambtenaren- werklieden en het drieklassig stelsel voor de ambtenaren, een uurloonver- schil voor de 2e, 3e en 4e gemeente klasse van respectievelijk 3 pet. en 6 pet. met een maximale aftrek van respectievelijk f 10.50 en f 21.per maand, bevriezing van de bestaande j indeling van de onderscheidene ge meenten in klassen, handhaving van het stelsel van aftrek naar de stand plaats en het scheppen van de moge lijkheid tot het toestaan van dispen satie voor Rijksambtenaren. Tenslot te verenigde de meerderheid van de Commissie zich met de maatregeler ter zake van de compensatie van de komende huurverhoging en opheffing der consumptiebeperking. JULIUS C AKS AR, een opera van G. F. Handel. Dit werk ontstond in 1724, toen Handel door allerlei politieke intrigues in Kngeland tijdelijk naar het tweede plan verdween en het Operahouse in Londen in financiële moeilijkhe den geraakte. Handels opera, in zeer snel tempo geschreven, bracht uit komst. De componist heroverde zijn vooraanstaande plaats en zijn werk had het ver langde financiële succes. Ondanks de haast heeft deze opera vele fraaie fragmenten, waarvan liefheb bers ook thans nog zullen genie ten (Woensdag 13.50 over Hilver sum 1, 402 m). DK RIJN LEVENSADER VAN EUROPA. Het laatste van een serie van drie klankbeelden over de Rijn, dit voorjaar door een in- ternotionaal team van radiomen sen vervaardigd. Woensdag 21.30 over Hilversum I, 402 m). WOENSDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.0C NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.1E Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8-35 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11-0E „De hoofdige Boer", hoorspel. 12.00 Bas en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 13-00 Nieuws. 13-15 „Met Pit op pad", causerie. 13.20 Metropole-Orkest en solist 13.50 Gram. 15.35 Viool en piano. 16.0C Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgel spel. 18-00 Militaire causerie. 18.10 Gram* 18.15 Idem. 18.30 „Spectrum van het Chr Organisatie- en Verenigingsleven", cause rie. 18-45 Pianoduo. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19-10 Boekbespreking. 19.2J Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.5( Violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.2( Oogstdienst. 21.30 „De Rijn - levensadei van West-Europa", klankbeeld. 22.li Gram. 22.45 Avondoverdenking. 2-30( Nieuws en S.O.S-berichten. 23.1524.0( Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m-: 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20-00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.1( Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram, 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.0( Gym. 9-10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.2( Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accor deonorkest en solist. 12.30 Land- en Tuin. bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12-38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.li Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel er zang. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor d< zieken 16-30 Jeugdconcert. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: Correspondentieclub „De brie venbus gaat open", o. 1. v. Regina Zwart 18 00 Nieuws. 18.20 „Het volle pond", causerie. 18.35 Lichte muziek. 19-00 Voo) de kinderen. 19.05 „Veiligheid uit nuch terheid", causerie. 19.20 Vara-varia er gram. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroep orkest en kleine vrouwenkoor. 22.00 Ca baret. 22.30 „Water voor de Woestijn" causerie. 22-45 Pianospel. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20 Orgel, harp, viool en zang. 23.45— 24.00 Gram.muziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7