Vervolg stadsnieuws Nieuws uit de Langedijk Commissie onderzoekt plannen verkaveling Geestmerambacht Nieuws uit Bergen Bedankt voor de ruggesteun Nieuws uit Egmond-Binnen Verdachte was niet zeker van zijn eigen getuigen Welvaart uit een diepe nood Vijf arbeiders uit Krommenie naar Amerika dc, half zware shag! Ook het voorstel-Kliffen overwogen Rapport verschijnt komend voorjaar Zending op Nieuw-Guinea doet zegenrijk werk Raad komt 10 Nov. bijeen Acoustiek Concordia wordt verbeterd Plannen voor orkestbak Gesprek met Jan de Cler Aanrijding op hoek van de Slotweg Doe geen hete as in de vuilnisemmers! „IBEKO" bleek een doorslaand succes Vierduizendste bezoeker kwam gisteravond BESOMMINGEN IJMUIDEN Castricum Vrachtauto reed in op woonwagen Een ernstig gewonde Pakistan bewees zijn grote levenskracht Boeiende filmavond Egmond aan Zee Raad Akersloot vergadert Rijkspolitie Alkmaar was kansloos bij HPSV BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 4 NOVEMBER 19SS (van een onzer verslaggevers) LANGEDIJK Nu de plannen voor de ruilverkaveling van het Geestmer- Ambacht in het middelpunt der belangstelling staan en de tuinders zich afvragen wat het beste zal zijn, een rijpolder of een vaarpolder, zoals die door de heer J. Kliffen wordt gepropageerd, hebben wij ons licht eens opgestoken bij enkele personen, die ten nauwste bij deze belangrijke aan gelegenheid betrokken zijn. We spraken allereerst met burge meester Schelhaas en verder met de adj-secretaris van de werkcommissie, ir Jacobs, werkzaam bij het ministe rie van Landbouw in Den Haag. Op onze vraag, wanneer het grote rap port klaar zou zijn, kregen wij ten antwoord, dat dit wel niet voor vol gend jaar zou zijn, daar men nog steeds bezig is met de studie van het enorme object. In dit rapport zal ook aandacht worden besteed aan de mogelijkheid tot varen in de polder. De vóór- en nadelen van rij- en vaarpolder wor den nauwkeurig tegen elkaar afgewo gen. Er is dus geen sprake van enige controverse ten opzichte van het idee van de heer Kliffen, om van Geest mer-Ambacht een rijpolder te maken. Daarom lijkt het ons het beste, dat t.z.t.. dat is dus a.s. voorjaar, het grote rapport in de tuinbouwvergade ringen behandeld wordt en men dan tevens aandacht besteed aan het plan van de hr. Kliffen. Aan de hand van de nauwkeurig berekende cijfers en an dere gegevens zal men dan kunnen uitmaken, hoe men deze zaak, die millioenen zal kosten, het beste kan aanpakken. NJU IN meerdere vergaderingen de vraag gesteld is, wie er in de werk commissie zitting hebben, kunnen wij mededelen, dat deze commissie als een objectieve studie-commissie gevormd is. Ze werd samengesteld door de directeur-generaal van de landbouw, in opdracht van het ministerie van Landbouw. Ze bestaat uit: Ir dr C. Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent, voorzitter, drs Scheer, landbouwcon- sulent in alg. dienst, secr., ir Jacobs, werkzaam aan het departement van landbouw, adjuncl-secr., dr Wouden berg van het K.N.M.I., tet de Bilt, dr Visser van het Landbouw Economisch Instituut, ir P. du Burck, die in het Ambacht werkzaamheden voor de bo- «lemkartering verrichtte, ir Cornelis- sen, landbouwadviseur van de Prov. Noord-Holland, drs Kooiman van het Departement van Landbouw, ir Van Beek van de Cultuur Technische dienst, dr Van Dijk consulent voor Rechtzaken bij de Grondkamer te Haarlem, dr Leefmans, bekend van zijn onderzoekingen naar de draaihartig- heid in Geestmer-Ambacht, de heer H. van Herwijnen te Sint Pancras.-werk zaam bij de Plantenziektenkundige dienst en burgemeester H. Schelhaas uit Langedijk. Deze mannen staan er met hun naam borg voor, dat het on derzoek naar de verkavelingsplannen naar betrouwbare maatstaven zal ge- chieden. Deze commissie wordt bijge staan door een groep practici uit het -ieestmer-Ambacht, nl. de heren C. Duif, St. Pancras, Jac. Slot, Broek op angendijk. K. de Boer S.Z. en Jac. Weel, Zuid-Scharwoude, W. Kaan en K. van Nienes, Noordscharwoude, L. Kalverdijk. Oudkarspel, S. Barsinger- horn. Koedijk en J. de Groot Jr. uit Warmenhuizen. Tevens is toegevoegd als onderzoeker, de heer C. Kliffen, als ambtenaar, werkzaam bij het Rijks- tuinbouwconsulentschap in Hoorn. Deze personen hebben tot taak de werkcommissie van voorlichting te dienen, daar zij als vooraanstaande bestuursleden van polders, veilingen en tuinbouwverenigingen nauwkeurig met de structuur van het Geestmer- Ambacht bekend zijn. Mogen zij erin slagen dit vraagstuk naar behoren op te lossen, te meer daar de huidige teelt van grote tuin bouwproducten de laatste tijd grote moeilijkheden van economische aard geeft te zien en het zoeken naar nieu we mogelijkheden voor de tuinbouw daardoor zeer urgent is geworden. NOORD-SCHARWOUDE Het was een goed idee van de Ned. HeTV. Vrouwenclub, om ter gelegenheid van de Zendingsweek Mevr. Slump uit Oegstgeest een lezing te laten houden. Deze vertelde uit eigen ervaring van de lange reeks van jaren, die zij teza men met haar man in Nieuw-Guinea heeft doorgebracht. Drie perioden was de spreekster in dit onmetelijke ge bied geweest en zi; was daar werk zaam, tot op eenzame posten, waar nog nooit, een blanke een voet gezet had. LANGEDIJK. De gemeenteraad van Langedijk is in openbare verga dering bijeengeroep enop Dinsdag 10 November 's avonds half acht. NOORDSCHARWOUDE De N.V. Hotel-Café-Restaurant „Concordia", waarvan een negental aandeelhouders Dinsdagavond in vergadering byeen kwamen, nam in principe het besluit, de acoustiek van de grote toneelzaal te laten verbeteren. De heer C. Leeg water had hiertoe een plan ingediend. De balans en verlies- en winstreke ning, alsmede de rekening van de Pen ningmeester werden goedgekeurd. Op de gebouwen was twee procent afge schreven en op de inventaris tien pro cent. Hoewel het exploitatie-tekort f 1104,46 bedroeg, werd aan de hand van de rentedragende schulden gecon stateerd, dat de lopende zaken normaal afgehandeld kunnen worden. De aftredende bestuursleden, de he ren G. Deutekom, G. Langendijk en K. de Vries, werden herkozen. Bij de rond vraag dankte de heer J. Klinkert, voor zitter van de operettevereniging „Cae eilia", het bestuur voor het aanbrengen van nieuwe kleedkamers. Door deze vernieuwing is het „Caeeilia" mede mo gelijk gemaakt, haar zestien uitvoerin gen tot een vlot einde te brengen. Spr. uitte ook enige woorden van waarde ring tot de gerant, de heer Liefhebber, die de garderobe op een andere plaats had aangebracht. Hierdoor kunnen de uitvoeringen op tijd beginnen. De heer Klinkert' had echter nog enige wensen, zoals verbetering van de ventilatie en het inrichten van een moderne orkest bak. De voorzitter, de heer G. Deute kom, sprak zijn voldoening uit over de prachtige prestaties van „Caeeilia". Ten aanzien van hetgeen de heer Klinkert vroeg, werd besloten een nieuwe venti lator aan te schaffen. De mogelijkheid van een orkestbak zal onderzocht wor den. Opgemerkt werd, dat de kolfbaan haar afmetingen moet behouden. Dit laatste achtte men technisch wel uit voerbaar. 99 99 Toen wij gisteravond op de Ibeko in Bergen Jan de Cler van „Negen heit de Klok" tussen de bedrijven door even aan zijn jasje trokken en hem de vraag stelden, of hij in Bergen nog inspiratie had opgedaan, antwoordde de heer De Cler, dat hem daarvoor belaas de tijd had ontbroken. Zoals men weet, schildert de populaire radio-cabaretier in zijn vrije tijd. In dit verband zal de uitdrukking „Kwasten hanteren kwasten" bij de lezer niet onbekend zijn. Jan de Cler exposeerde nl. kort geleden samen met zijn kunstbroeder Toon Hermans. Terwijl wij naar de voorzaal van „De Rus" wandelden, legde hij een blaadje papier op onze rug om een jeugdige bewonderaar met zijn handtekening gelukkig te kunnen maken. „Bedankt voor de ruggesteun", grapte Jan de Cler nog in zijn rol. „Wilt u iets drinken", vroegen wij, na in rustiger sfeer te zijn aangeland. in de binnenstad in een steegje", zegt hij. „Ik kon laatst een flat aan de buitenkant van de stad krijgen, maar kan geen afstand van het oude doen, ondanks de bezwaren". Volgende week treedt Jan de Cler op voor Radio Antwerpen en binnen kort komt hij ook voor de televisie van Brussel. Hij zal het ongetwijfeld „doen" voor de televisie, want zijn mimiek is kostelijk, zo hebben wij gisteravond tijdens de Ibeko kunnen constateren. Onze populaire radio-ster heeft na tuurlijk ook plannen voor de toekomst, maar deze zijn nog niet uitgewerkt. We hebben „zo maar wat" zitten babbelen en Jan de Cler bleek het wel teapprecieren, dat wij hem geen for meel intervieuw (lees: „verhoor") afna men. De Negen heit de Klok-man ver telde ons, dat hij vóór de oorlog op een reclame-bureau in Rotterdam werkte en ook tekende en schilderde. In zijn vrije tijd schreef hij liedjes en teksten. Na de oorlog werden de rollen omge keerd. Negen heit de Klok op Zater dagavond draait nu al zeven jaar en gemiddeld treedt Jan de Cler vier a vijf maal per week op in diverse plaat sen van ons land. „Ik heb een heel gewone, lieve vrouw, die van haar huishouden houdt", vertelt Jan de Cler ons verder, „een zoontje van zes en twee meisjes van vier, een tweeling. Zondag zat ik met mijn zoontje in de kerk. Opeens hoor ik een plof naast me. Is-ie met plof-kauwgom bezig! Ik moest er echt om lachen". Zo paart Jan de Cler ernst aan luim. Hij houdt evenveel van Bach als van wild-west verhalen en van gooi en smijt-cabaret, zoals je dat in België wel ziet. Zijn vacantie brengt hij het liefst in Frankrijk door. Hij houdt van de grote stad, hoe groter hoe liever. Afkomstig uit Den Haag woont hij thans in Amsterdam. „In een oud huis De veehouder Petrus Z. hield gisteren voor de Alkmaarse rechtbank hard nekkig vol, dat het niet zijn schuld was, dat zyn auto op 26 Juli tegen een motor met zijspan was gebotst. Hy had maar 3 kilometer per uur gereden, zei hij, maar mr A. D. van Regteren Altena was zo vrij deze opgave in twijfel te trekken. Getuigen vertelden, dat de wagen waarmee Z„ van de Slotweg komende, de Herenweg opreed minstens een snelheid had van 35 a 40 kin, waarop verdachte repliceerde, dat zijn getuigen daar anders over dachten. „Waarom hebt U ze dan niet meegenomen?", informeerde de president. „Dan worden ze toch vervolgd wegens meineed", luidde het onverwachte antwoord, hetgeen mr Van Regteren Altena de opmerking ontlokte, dat het dan inder daad beter was, dat Z. zijn mensen had thuis gelaten. De aanrijding, waarvan de heer K. Holkamp uit Zaandam het slachtoffer was geworden, had lelijke gevolgen. De motorrijder werd door de botsing ernstig gewond (hij verscheen ter zit ting op krukken en zal voor Januari niet kunnen werken), zijn vrouw, die op de duo zat kreeg een gebroken sleutelbeen en zijn schoonmoeder in het zijspan werd eveneens gewond. De tekening van de verbalisanten wees uit, dat de motorrijder bij de nadering van de Slotweg naar links was uitge weken toen de auto van verdachte de Herenweg opreed. Z. had hoewel hij een voorrangsweg naderde niet gestopt omdat hij, naar hij beweerde de motor niet had ge zien. Daar kwam nog bij, dat de Rijks politie een speling in het stuur had geconstateerd van 60 tot 70 graden. Maar ook dat wenste verdachte Z. niet als een tekortkoming te zien. Deskun digen hadden hem verteld, dat zulk een speling heel normaal was. Op een desbetreffende vraag deelde getuige Holkamp m»de, dat Z. hem eenmaal in het ziekenhuis had opge zocht, bij welke gelegenheid hij de patiënt een grote mond had gegeven en hem de schuld van het ongeluk in de schoenen had geschoven. De officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, noemde verdachte bepaald halstarrig en haalde om dit type vee houder te kwalificeren zelfs de dich ter Staring in zijn requisitoir. De eis was f 200.of 40 dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vier maanden. De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak doen. Het gebeurt wekelijks dat zowel in Egmond aan den Hoef als in Egmond- Binnen gloeiende as in de vuilnis emmers wordt gedaan en met de op haaldienst wordt meegegeven. Reeds enkele malen moest een begin van brand worden geblust. Iedereen dient er nauwlettend voor te zorgen, dat geen gloeiende asdelen in de vuilnis emmers wordt gedaan. Een drukte, die wij slechts kennen van de Verlichtingsavonden, viel Maan dag- en ook Dinsdagavond te constate ren op de Berger Middenstandsbeurs „Ibeko". Het was meermalen een voet je voor voetje voortschuifelen. Geen wonder, dat een kellner er slechts door komen kon onder het roepen van: „Po litie! Brandweer!". Hoe druk het was, bleek ook uit het latere sluitingsuur (niet om 10 maar! om 11 uur op alle avonden). Sommi gen bezoekers, waaronder zeer velen uit de omliggende plaatsen, kwamen wel drie keer kijken. Gisteravond om 10 uur werd de 4000-ste genoteerd. Iedere zoveelste bezoeker werd met een geschenk verrast. Wie gedacht zou hebben, dat de Ibe ko op Maandag en Dinsdag zou zijn uitgegaan als een nachtkaars, had de plank wel heel ver mis geslagen. Naar de heer Schrama, één van de grote mannen van de Ibeko, ons meedeelde, zijn alle standhouders tevreden over de gedane zaken en wil men reeds nu een plaatsje voor 1954 reserveren. Be halve aan de prima organisatie en aan het optreden van de populaire radio- artisten is dit gunstige resultaat mede te danken aan het opvallend goede re clame-schilderwerk in en buiten de tentoonstelling van de hand van de jeugdige Kees Rol van„Rivo". Voorzitter Nic. Volkers bracht gis teravond bij het scheiden van de markt dank aan de medewerkenden, speciaal aan burgemeester Huygens, aan Ber gens Harmonie, aan mevrouw Koster en aan de Berger mannequins. De besommigen van Dinsdag waren trawlers IJm. 99 f 14.600.— IJm 54 f 11.100.—, IJm 85 f 10.500.— IJm 20 f 21.500.— kotters IJm 11 f 1450.— IJm 229 f 1840.De aanvoer bedroeg 3710 kisten. De prijzen: per 1 kg: heilbot 3.05—2.50, gr. tong 3.30—3.05. grm. tong 2.21—2.17, kim. tong 2.20— 2.08, kl. tong I 1.61—1.52, kl. tong II 1.14—1.13, tarbot I 2.30—1.80. Per 50 kg: kl. I schol 38, kl. II schol 36 20, gr. haring 15.50—11, makreel 31.50—26, gr. schelvis 6561, gem. schelvis 63 —53, elm. schelvis 5549, kl. schel vis I 5147, kl. schelvis II 3631. Per 50 Kg: wijting 30 14, mid. gul 43, kl. gul 28—26. Per 125 kg: gr. kabeljouw 192144. Gistermiddag omstreeks half drie heeft zich op de Alkmaarsestraatweg een ernstig verkeersongeval voorge daan, waarbij de eigenaar van een woonwagen dermate ernstig werd ge wond, dat hij naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar moest worden overgebracht. Ook zijn vrouw werd daarheen vervoerd. Twee woonwagens, ieder voortge trokken door een paard, passeerden gistermiddag met een matig sukkel drafje de gemeente, komend van de richting Velsen en op weg naar het woonwagenkamp te Alkmaar. Door nog niet vastgestelde oorzaak werd even buiten de kom der gemeente, op de Alkmaarderstraatweg, de achterste van de twee woonwagens aangereden door een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag en bestuurd door zekere M. Door deze botsing werd de woonwagen met paard en al tegen de daarvoor rijdende wagen aangedrukt, terwijl de eigenaar, die naast het paard liep, te gen de grond werd gesmakt. Laatst genoemde liep een schedelbasisfrac- tuur op en moest op advies van twee ijlings ontboden artsen terstond naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alk maar worden overgebracht, evenals zijn vrouw, die een beenwond had op gelopen. De twee kinderen, die even eens verwond werden, konden, na ter plaatse te zijn verbonden, met de familieleden in de voorste wagen de reis vervolgen. Ook het paard was er zeer slecht aan toe en moest op advies van een veearts ter plaatse worden afgemaakt. De woonwagen liep zware schade op, zo ook het zich daarin be vindende meubilair. Naar de schuld vraag en de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. „PAKISTAN IS GEEN sprookjesoord, doch een land van woestijnen en kamelen en met een arme doch hardwerkende bevolking"', aldus sprak gisteravond mr A. Hustinx tot de geheel met leden van de Volks, universiteit. Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Ned. Ileisvereniging, Ned. Ver. van Huisvrouwen en de Natuur Historische Vereniging ge vulde zaal van het Gulden Vlies. Pakistan is het nieuwste en grootste Mohammedaanse land ter wereld en telt tachtig inillioen inwoners. In 1947 viel het vroegere Brits-Indië in twee delen uiteen, nl. het Hindoese India en het Mohammedaanse Pakistan, die vijandig tegenover elkaar zijn blijven staan. De Engelsen hadden tijdens hun bewind reeds de grootste moeite de tegenstellingen in de hand te houden. De tachtig inillioen Moslems vonden, dat zij in de regering te weinig invloed had- den tegenover de driehonderd millioen Hindoes en schaarden zich rondom Ghinnah, die hun voorman en advocaat werd. KLAVERJAS-TORNOOI Het door de klaverjasclub „Het Witte Huis" georganiseerde Van Speyk-tornooi, waaraan twaalf verenigingen deelnamen had tot resultaat: 1 Bergen 30.664 p.; 2 E-H.K. (Heiloo) 29.541 p.; 3 Troef- jagers (Alkmaar) 29.291 p.; 4 Spoorwacht (Heiloo) 28.743 p.; 5 Klavertje (Alkmaar* 28.347 p. Het hoogste koppel was v. d. Geurp— Schoen (EHK) met 6205 p. yELEN, onder wie Nehroe beweer den, dat als de afscheiding der bei de landen een feit zou zijn geworden dit absolute zelfmoord voor Pakistan zou betekenen. Zijn voornaamste pro ducten als katoen, jute en sisal zouden niet meer in de industrie van India worden verwerkt doch naar Engeland worden verscheept. De twee delen waaruit Pakistan bestaat, n.l. West- en Oost Pakistan, liggen 1600 km van el kaar verwijderd en zijn gescheiden door India. De afscheidiing, zo be weerden de tegenstanders verder, zou blijken economisch en politiek onver antwoord te zijn geweest. De in 1938 gestorven Ibal had reeds onder Engels bewind de naam Pakistan, dat is „hei lig en zuiver land" uitgedacht Ghinnah werd in 1947 de eerste gou verneur-generaal van de nieuwe staat. In dat jaar braken er over en weer opstanden uit, die tot gevolg hadden, dat zes millioen Moslems uit India en vijf millioen Hindoes uit Pakistan de grootste volksverhuizing ter wereld vormden, wat twee mil lioen levens kostte. Het vertrek van de Hindoes en de Shiks bracht Pa kistan inderdaad aan de rand van de afgrond. Toen gebeurde „het wonder van de kleine man". Hij bracht de wielen van de bedrijven weer op gang. Ook de vrouwen onder leiding van de Begum Liaquat Ali Khan, die nog on langs een bezoek bracht aan onze ^icbïkts/ DRUM is de naam van de half zware shag van DOUWE EGBERTS, de shag voor hen voor wie licht te licht en zwaar te zwaar is! (Advertentie Ing. Med.) Qisteravond heeft de heer C. H. Kaars Sijpesteyn, directeur van de N.V. Nederlandse Linoleumfabriek te Krom menie vijf van zijn beste arbeiders op Schiphol uitgeleide gedaan. Deze ar beiders zullen gedurende drie tot vier maanden worden opgenomen in een gastvrije Amerikaanse gemeenschap en werken voor één van hun grootste concurrenten. Het initiatief voor dit bezoek aan Amerika is te danken aan de heer Sjjpesteyn. die tijdens zijn zakenreizen naar de Nieuwe Wereld kennis maakte met de Amerikaanse leef- en werk wijzen en het van waarde achtte, dat zijn ca. 1000 man tellende personeel daar ook vertrouwd mee raakte. In gesprekken, die hij met zijn medewerkers over dit onderwerp voer de, bleek echter, dat men er anders over dacht, dan hij zou wensen. „Wij hebben U nog nooit op een onwaar heid betrapt, maar toch moeten wij nu in Uw uitspraken de „stem van het kapitaal herkennen". Daar kwam in het kort hun reactie op neer. Bij de heer Sijpesteyn rijpte een plan. Hij zou enige van zijn mensen met eigen ogen laten zien, wat hij bedoelde, uit eigen ervaring laten vertellen, hoe het met de doeltreffendheid van de werk methoden in de Amerikaanse industrie is gesteld. Met zorg werden de vijf mensen, die voor uitzending in aan merking zouden komen, geselecteerd. Drie tot vier maanden zullen deze Zaankanters, die in hun eigen onder houd moeten voorzien, in het land van de onbegrensde mogelijkheden verblij ven. Stellig zullen de uitverkorenen, de heren J. H. Baltes, N. Qravensteyn uit Krommenie en N. C. de Jong, P. Hem en A. Zwart uit Assendelft tal rijke ervaringen opdoen, waarmee zij straks hun collega's van nut kunnen zijn. Als de voortekenen niet bedrie gen zal uit deze reis een uitwisseling groeien. De raad dezer gemeente zal Vrijdag 6 November des voormiddags 9 uur ten gemeentehuize, alhier, in openbare ver gadering bijeen komen- In deze vergadering zal o.m. worden behandeld een voorstel van burgemeester en wethouders om aan de N.-H Vereni ging tot Bestrijding van de Tuberculose een bijdrage te verlenen van f 0,25 per inwoner ten behoeve van de nieuwe huis- vésting en inrichting van het Consultatie bureau voor de tuberculose te Alkmaar. Vervolgens een voorstel om de straatver lichtingslampen bij de kruisingen Rom- meldijk-Geesterweg, Raadhuisweg-Geester- weg en Sluisweg-Geesterweg te vervan gen door nieuwe hoge straatverlichtings lampen met natriumverlichting. terwijl ei verder nog vele andere punten op de agenda zijn vermeld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana M„ d. van J. W. Nieuwenhuizen en A. Schouten. Jaco bus M., z. van J. Th. Verduijn en A Schut. Ondertrouwd Petrus N. van der Eng en Geertruida M. Hollenberg. Lau- rentius R. Pepping. won. te Egmond-Bin nen, en Alida G. Verduin. Dirk Schriel' en Catharina Mors. Johannes Reijnders, won. te Castricum, en Cornelia M. Terluin. Koningin, hielpen dapper mede en vormden één der meest progressieve bewegingen van het land. Zes jaar geleden onder veel jammer en leed geboren, heeft Pakistan, de somoere vocispeii. Wu sp-jt, ge wezen grote leven, üi acht te bezit.en, opgebracht door een energieke en taai doorwerkende bevolking, die een wel varende, democratische republiek vormt. De grote bewondering gaat eveneens uit naar de Europese en Amerikaanse zendelingen, die een ze gen voor het land zijn geweest. Ook Nederlandse mannen en vrouwen werken hier. De bewapening eist in dit land 65 procent van het budget op. Reeds in 1947 konden Pakistan en india het niet eens worden over Kasjmir, waarvan de Vorst zegt, dat het bij India be hoort doch de bevolking grotendeels Mohammedaans is. Ook hier bestaat een uit 1949 daterende en door tussen komst van de Verenigde Naties tot stand gekomen bestandsgrens. Pakistan is een uitgestrekt land met een oppervlakte, gelijk aan die van Frankrijk en Spanje. Midden door het land stroomt de Indus, die rijk is aan water, waarmede de zes kanalen wor den voorzien, die een gebied zo groot als Nederland bevloeien. Toch is alleen ój Pundsjab in West-Pakistan groen, terwijl, het overige deel dor is. De officiële taal bestaat uit een mengsel van Perz:ich en het Urdu. j\JA deze interessante Inleiding pro jecteerde mr Hustinx zijn prachtige kleurenfilm „Pakistan, het land der woestijnen", waarin de toeschouwers zelf de reis meemaken. Zij bevinden zich aan boord van een in de Middellandse Zee varende sto mer, die in Port Said het Suezkanaal binnenvaart. Als men het 160 km lange kanaal is doorgevaren, doemt Suez op met zijn grote olie-raffinaderijen en wordt vervolgens de Rode Zee be reikt. Aan de horizon doemt de kust van Arabië op, maar in de heilige stad Djeddah wordt gedebarkeerd. Het is een geheimzinnige stad met een eigen aardige Oosterse bouw. Zij is heet, stil en stoffig en er is geen muziek, bioscoop of radio doch alleen vele moskeen. In Karachi, de hoofdstad van Pa kistan, die zeven jaar geleden tachtig duizend en thans twee millioen inwo ners telt, wordt de boot voor goed verlaten. Het autoverkeer doet aan dat in West-Europa denken, doch de ka melen zijn er talrijk. De stad bezit prachtige gebouwen die echter ten dele gemaskeerd worden door de ten ten, waarin honderdduizenden vluch telingen op straat wonen. Van hier uit vangt de reis aan door de woestijn naar Hyderabad. De ver keersmiddelen zijn ossenwagens en kamelen. De fauna bestaat slechts uit typisch gegroeide cactussen. De huizen in Hyderabad bezitten er windvangers, die de wind door de hete woningen moet blazen. Wij zien de slan genbezweerders met hun tpyische Mur- purkhas, waar dappere Nederlandse ver pleegsters hun zegenrijk werk verrich ten bij de behandeling van melaatsen en oogzieken. De ekpeditie trekt verder naar de 68 sluizen tellende stuwdam in de Indus, welk complek een land zo groot als Nederland vruchtbaar maakt. Wij zien ,er de sinaasappels, dadels, granaatappelen en bloemen groeien, doch ook de vrouwen mestkoeken kneden die als brandstof dienst doen. Een machtige en onvergetelijke film. Met een défilé van de modern uitge ruste weermacht van Pakistan voor 'de Sjah van Perzië tijdens diens bezoek aan Karachi wordt besloten. Mr Hustinx heeft allen een onverge telijke avond bezorgd. Het elftal van de Rijkspolitie te Alk maar is gisteren op de koffie gekomen bij het eerste elftal van de Helderse politie. HPSV won deze, in een niet al te beste verstandhouding gespeelde wedstrijd met liefst 9—2. En toch heeft het er kort na het be gin bijzonder goed voor de bezoekers uitgezien. Zij scoorden reeds na vijf minuten en in de achtste minuut wis ten zij hun voorsprong zelfs tot 2—0 te vergroten. Doch dat was de Helder se Hermandad blijkbaar te veel. Met de rust was de situatie reeds totaal ge wijzigd. De Nieuwediepers leidden met 52 door doelpunten van Vegter (3) en Van der Meulen (2). In de tweede helft werd de score op gevoerd door Vegter, Vos, Slijkerman en Du Porto. HPSV I is nog steeds ongeslagen. Git het doelgemiddelde na vier wed strijden moge blijken, hoe groot ook dit jaar de kansen op het kampioen schap zijn: 22—4. Geboren: Maria A., d. van J. A- Brugman en S- J. Brakenhoff. Thomas F., z. van J. A. Pronk en P. van Diepen. Bianca R„ d: van F. Lichtleitner en J. A. Gissot. Getrouwd Antonius Th M. Wol- sing en Agatha M. van den Bosch. Phi- lippus Visser en Henny S. Krab. Overleden: Dieuwertje M. Kaan, 72 jaar. gehuwd met J. p. Meurs Jo hannes Christiaanse, 62 jaar, gehuwd met T. H. Meerburg.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3