Stad en omgeving einda Oppositie van de oppositie I Vervolg Jimmy Brown en de Oranjehemden urn o Morgans „Via Lissabon" bleek zeer geladen toneelstuk De huisvrouw heeft een moeilijk en intensief „bedrijf" Schooneveld nam leiding door zege op Melis r Lezers spreken Volleybalcom] vol! C Voortreffelijk spel van NedComedie Onverwachte wijziging was winst Pianowedstrijd voor kinderen Vader van vriendje ging met geld strijken Nieuw verpleegstershuis bij St. Elisabeth Ziekenhuis Duizend gulden voor de Lighallen Bejaarde dame met been onder vrachtauto SNEEUWBAL KWAM TERUG Automaatpraat Biljartkampioenschap vijfde klasse Vakvereniging is haar tot steun Dierenbescherming Twee deelnemers moeten verstek laten gaan Eerste klaverjaswedstrijd van T.O.G. Oproep van politie Vreemde postzegels „De kindervriend" 34 35 28 32 190 Fa A. Schellinger DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 ER ZIJN momenten, waarop iemand, voor wie het woord het voor naamste instrument van zijn ambacht is, niet meer kan omschrijven wat hij op zeker moment ondergaat. Dan blijft alleen nog maar het ondergaan zelf mogelijk. Dan blijft er slechts het stil aanvaarden van hetgeen is geboden, gezegd, gedaan. Dan is er niets meer dan een stilte, maar een die volslagen geladen is van inhoud. Maar voor een journalist breekt er dan altijd weer het ogenblik aan, waarop hij niet temin de lezer moet vertellen, wat er is voorgevallen. Dat wordt van hem verwacht. Voor stilzwijgen is nog nooit een schrijver beloond. Daar blijft dus ondanks alles voor ons de taak. om althans iets te zeggen over de voorstelling, die de Nederlandse Comedie gisteravond in het Gulden Vlies heeft gegeven van Charles Morgans stuk „Via Lissabon". \\?IJ veronderstellen zo, dat de Com missie voor Goede Toneelkunst geen spijt zal hebben gehad van de plotse linge wijziging in het program, waar voor zij door de ziekte van Guus Hermus kwam te staan. Dat haar leden het door deze omschakeling gemakkelijker kre gen, kan niet worden gezegd. Morgan stelt aan zijn publiek niet minder dan aan zijn spelers uitermate hoge eisen. Men zou niet geheel juist oordelen, wanneer men Via Lissabon een oorlogs stuk noemde. Het heeft inderdaad met de oorlog van doen. De beroemde vluchtlijn via Lissabon, langs welke honderden neergeschoten geallieerde piloten uit West-Europa werden terug gevoerd naar vrij gebied, levert de ach tergrond voor het verhaal op. Maar belangrijker dan dit Ook in zijn psy chologische facetten zo belangrijke stuk verzetswerk is wat mensen hier door leven. Hier is een subtiel aftasten van een sfeer, van betrekkingen tussen mensen van contacten en vereenzelvigingen, die b.uiten het gewone verband van onze relaties liggen, dat hier zo sterk spreekt. Hier krijgt ieder woord, iedere nuance van een klank een eigen innerlijke lading mee, die aan wat er gebeurt een eigen glans geeft een grondtoon doet klinken die alleen bij grote oplettend heid hoorbaar is. Hier is inderdaad wat de Grieken noemen een „Katharsis" ben loutering, maar niet een, die tot Uiting komt in een zeer bewogen han deling. Uiterlijke actie is er namelijk nauwelijks i.i dit stuk, zeker niet in het eerste en derde bedrijf. Integen deel: de loutering voltrekt zich in een zo fragiele atmosfeer, dat een verkeerd accent de spanning kan doen breken en dit zo aarzelende klaarkomen met een bijna ondragelijke verantwoorde lijkheid, met een herinnering, tot „ge praat" kan doen afzakken. Het is de "zèer grote verdienste van Hans Bentz van den Bêrg, dat hij dit heeft begrepen* niet alleen, maar dat hij dit ook met zijn toneelspelers heeft weten te realiseren. Het leek ons toe, dat hij zijn regie volkomen op dit sub tiele aftasten van de sfeer, op deze amper aangeduide innerlijke ontwikke lingen had gebaseerd. Daarmee benader de hij Op de best denkbare wijze de be doelingen van de schrijver daarmee maakte hij ons bewust van wat er in feite achter diens tekst aan in moei- Volgende week zal hier ter stede een piano-wedstrijd worden gehouden, wel ke georganiseerd is door een tweetal pianohandelaren onder auspiciën van de Ned. Bond van piano- en orgelhan- .delaren en fabrikanten. De wedstrijd staat open voor kinde ren beneden 15 jaar niits zij niet langer dan 3 jaar les hebben gehad. Na de eerste test zullen de 20 bes ten over enige weken opnieuw tegen elkaar uitkomen en van hen worden één of twee door de jury afgevaardigd naar het concours in Utrecht, waar de Jeugdige pianisten uit het gehele land bij elkaar komen. Deze wedstrijd, zo zij uitdrukkelijk vermeld, is niet bedoeld om wonder kinderen te ontdekken, maar is op touw gezet om de belangstelling van de jeugd voor de muziek en speciaal het pianospel wakker te roepen. Gistermiddag vond een jongeman op de Paardenmarkt een portemonnaie, inhoudende zestig gulden en een paar sleutels. Hij was van plan de porte monnaie naar het politiebureau te brengen toen de vader van zijn vriend je hem zei: „Geef 't ding maar aan mij, Ik weet wie 'm verloren heeft." De man, een 43-jarige ingezetene, haal de het geld uit de beurs en ging er mee naar een kennis aan wie hij de lege portemonnaie overhandigde. Deze kennis moest als de zogenaamde ver liezer fungeren en op een wenk van de oneerlijke vader gaf hij de vinder en het vriendje ieder een gulden als beloning. De waarheid is echter de zelfde middag nog aan het licht geko men en de vader is door de politie aangehouden ter zake van verduiste ring. Het geld is in beslag genomen. Op de gemeentesecretarie is van 6 November tot 20 November voor een ieder ter inzage gelegd een verzoek van het bestuur van het St Elisabeth- ziekenhuis alhier om ontheffing van artikel 33, 2e lid van de bouwverorde ning der gemeente Alkmaar met be trekking tot de hoogte van een op het terrein gelegen aan de hoek van de Costerstraat en de Van Everdingen- straat te stichten verpleegstershuis. CLANDESTIEN WONEN Een Alkmaarder, die woonruimte in gebruik nam zonder 'n het bezit te zijn van een vergunning van het Huis vestingsbureau is geverbaliseerd. zame worsteling verworven wijsheid verborgen lag. Nu is uiteraard de regisseur wel een zeer belangrijke factor, maar de rea lisering van zijn inzichten staat en valt met de gevoeligheid van zijn spe lers. Dezen nu bleken volledig in staat, zich in deze atmosfeer in te leven. Het zou waarlijk niet mogelijk zijn, uit blinkers te noemen, in deze kring van voortreffelijk spelende mensen. Was het Van den Berg zelf, in zijn ver tolking van de Amerikaan Philip Sturgess? Of Fonds Rademaker als Ju lian Wyburton? Ank van der Moer? Of Ellen Vogel? Ton Lutz? Het is on mogelijk te zeggen. Hier kwam een zo gave gemeenschappelijke uitbeelding tot stand, dat elk noemen van namen in feite onrecht is tegenover de ande ren. Hier is een stuk toneel gebracht zoals we hèt in lang niet hebben gezien - zoals we het waarschijnlijk ook zel den zullen zien. Daarvoor past grote dankbaarheid. Van W. De actie, die de bij de Alkmaarse concourscommissie aangesloten post duivenverenigingen hebben gehouden ten behoeve van de Alkmaarse Ver eniging tot bestrijding der tuberculose heeft ongeveer duizend gulden opge bracht. Voor dit geld zijn ten behoeve van de lighallen aangekocht een zuur- stofinstallatietoestel met. diverse acces soires, een personenweegschaal en een opbergkast. Van het overblijvende geld is nog enig speelgoed voor de jonge patiëntjes gekocht. Een prachtig resultaat, waarvoor de postduivenhou- ders aller dankbaarheid verdienen. DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Pant serkruiser Polemkin (Schola Publica). REX THEATER, 2.30 en 8 uur; De Woeste Hoogte (14 jr.). VICTORIA THEATER, 8 uur: Rech ter Thomas (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Mil lion Dollar Mermaid (a.l.). WAPEN v. HEEMSERK, 8 uur: kla verjasdrive t.b.v. t.b.c.-bestrijding. KOEDIJK. Raadhuis, 7.30 uur: raads vergadering. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Het wonder van Fatima (a.l.). VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: The Jazz-singer (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Boe kaniers der zeven zeeën (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 uur: Rechter Thomas (14 jr.) GULDEN VLIES, 8 uur: Oostenrijk se avond (Ned. Reisver.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Autocentrale Alkmaar. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek'Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 2.57 15.13 Vrijdag 3.30 15.41 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 3.02 15.18 21.02 9.18 Vrijdag 3.35 15.46 21.35 9.46 Een 76-jarige wielrijdster uit Oudorp is gistermiddag vrij ernstig gewond toen zij in de Achterstraat met haar linkerbeen onder het achterwiel van een zware vrachtauto terecht kwam. De vrouw was bij de nadering van de auto afgestapt en op de hardstenen stoep gaan staan. Toen de wagen haar passeerde gleed zij echter van de gladde stoep, waardoor haar linker been voor het linker achterwiel van de auto kwam. Met een open been breuk is het slachtoffer naar het St. Elisabeth ziekenhuis vervoerd. Tegen een ingezetene is proces verbaal opgemaakt inzake een over treding van de loterijwet. De man had onder de naam van „Bureau Snel" een sneeuwbal-systeem ontworpen, dat de deelnemers na verloop van tijd een bromfiets zou opleveren. Intussen in casseerde de organisator zelf van elke deelnemer een gulden administratie kosten. De politie heeft de administra tie van het „bureau" in beslag geno men. De Vereniging van Huisvrouwen, waarvan de afdeling Alkmaar dezer dagen op eenvoudige wijze het 35-jarig bestaan heeft herdacht als voorbereiding tot de viering van het 40-jarig jubileum, zou men gevoegelijk kunnen vergelij ken met een vakvereniging. Want is het voeren van een huishouding geen vak, en een moeilijk vak bovendien? Een huisvrouw, de goede wei te ver staan, moet van alles zijn en van alles kunnen. Zij moet haar „bedrijP' effi- ciënt bestieren, een goed financier zijn, een paedagoge, een psychologe, ach, laten we deze opsomming staken, want ze zou slechts onvolledig blijven. 'k Las de ingezonden stukken Over de postautomaat, Die een pech bleek voor de [draaier En een voordeel voor de staat. En nu kan ik eerlijk zeggen, Dat ik voor een maand of wat Met dat „geefniksautomaatje" In hetzelfde schuitje zat. Toen ik twee cent had geofferd En geslingerd aan het rad, Kwam ik dra tot de conclusie Dat ik niet mijn slinger had. 'k Zag geen postzegel verschijnen, Hoe ik draaide, wrong of trok, Dus geen wonder dat ik toen een fiire postzegel wel trok. 'k Heb toen nog twee keer twee centen In de automaat gedaan En een tijd staan koffiemalen, Maar mijn geld bleef naar de [maan. 'k Vond het dat moment niet lollig, 'k Maakte mij ook wel wat kwaad, Maar toch ben ik niet gaan [schelden Op de eig'naar, dus de staat. Wel heb ik de and're morgen 't Postkantoor fluks opgebeld En de man, die 'k aan de lijn had, Mijn zes centen pech verteld. Prompt daarop kreeg ik drie [zegels Van twee cent over de post En zo werd dit zegelvraagstuk Heel eenvoudig opgelost. 'k Geef het toe, wanneer men [misgrijpt Is 't op dat moment niet fijn, Maar over de automaten Mag men ook tevreden zijn. 'k Vind het 's avonds een gemak, [hoor Als ik zonder zegels zit. Waarom dan, als het eens tyis gaat, Dadelijk daarop gevit. Meer wil ik er niet van zeggen, 'k Ben geen postpropagandist, En ik hoop, dat men niet vaak [meer Achter 't zegelnetje vist. JABSON. Geachte Redactie. Hiermede verzoek ik U het volgende in Uw blad te willen opnemen: Over het algemeen is het een goede gewoonte dat leden van het gemeente bestuur (gemeenteraad), niet door mid del van een ingezonden stuk in een dagblad reageren op hetgeen door het zelfde dagblad is geschreven naar aan leiding van het behandelde in een ge meenteraadsvergadering. Veel zelfbe heersing is soms nodig om deze ge woonte gestand te doen. Thans wil ik echter op deze regel, met de nodige zelfbeheersing, een uitzondering ma ken. Uit ervaring heb ik geconstateerd, dat het lezen van een krantenverslag of een krantenbeschouwing over het geen in een raadsvergadering is behan deld, dikwijls een geheel andere in druk bij de lezer vestigt dan het lezen van het analytisch-stenografisch-ver- slag van dezelfde vergadering. Dit komt donr het subjectieve element dat de journalist gewild of ongewild in zijn artikelen legt. Waar het m.i. de taak van de pers is, haar lezers zo ob jectief mogelijk voor te lichten meen ik thans in Uw blad enige plaatsruim te te moeten vragen om enige indruk ken welke door Uw verslag alsmede door het overzicht „Uit de Alkmaarse Raad", n.a.v. de raadsvergadering van 29 October j.l. recht te zetten. Of een partij, i.e. de P. v. d. A. welke op een niet loyale wijze in de oppositie is gedrongen, een loyale op positie dient te voeren is een zaak welke door deze partij dient te wor den uitgemaakt. Een niet-loyale oppo sitie kan de P. v. d. A. thans nog niet worden verweten. Wanneer Uw jour nalisten in deze de „grote lijnen" niet kunnen of willen ontdekken, kan dit niet aan de P. v. d. A. worden verwe ten. Het feit dat in het verslag van genoemde raadsvergadering vrijwel niets is vermeld van hetgeen door on dergetekende over de principiële kant van de subsidiëring door de overheid en de arbeid van verschillende bu- Drie van de zes partijen die Maandagavond voor het persoonlijk biljartkampioenschap vijfde klasse van het district Alkmaar in café Nummer Eénwerden gespeeld, moesten worden geannuleerd. Twee deelnemers kunnen dit tornooi namelijk niet uitspelen. Slootweg wegens familieomstandigheden en Kloet in verband met een zakenreis. Het ge volg is dat nu nog slechts vijf deelnemers zijn overgebleven. Men heeft nu besloten dat deze finalisten ieder twee partijen tegen, elkaar zullen spelen. De huisvrouw is een veredeld ma nusje van alles en het is de grote ver dienste van de jubilerende vereniging geweest, dat zij deze vrouwen niet al leen van voorlichting heeft gediend, maar haar interesse voor velerlei za ken op verschillend gebied heeft wak ker geroepen. Natuurlijk werd aller eerst aandacht geschonken aan de ge zinstaak. Reeds in 1912 had de lande lijke vereniging een program opge steld, dat in drie hoofdpunten is sa men te vatten: 1. Hygiënische en prac tische woningbouw en -inrichting, 2. het huishoud-budget en 3. practische tijdbesparende arbeid op huishoude lijk gebied. Op deze basis is verder gebouwd. Door middel van lezingen en door cursussen, alsmede met be hulp van het tijdschrift „Denken en doen" werd de voorlichting aan de huisvrouw op ruime schaal gegeven. En daarvan profiteerden niet alleen de leden, want naarmate de Vereniging van Huisvrouwen groeide kreeg zij meer betekenis en werd het oordeel van de ter zake deskundige vrouwen op tal van gebieden gevraagd. Zo ont stond het Instituut voor Huishoudelij ke Arbeid, dat o.a. door fabrikanten en importeurs artikelen ter keuring krijgt aangeboden, welke door onpar tijdige en wetenschappelijk gevormde vrouwen op hun practische bruikbaar heid worden beoordeeld. In de labora toria worden de technische kwalitei ten van de artikelen getest. Zijn ze goedgekeurd dan haasten de fabrikan ten zich dit aan te kondigen want voor hen is het oordeel van de huisvrou wenvereniging van grote waarde. Het is een waarmerk geworden en daar om kan men zich indenken met welke nauwgezetheid de keuring plaats vindt. Een ander facet van de vereniging is, dat zij de belangstelling van de huis vrouw op sociale vraagstukken richt en de aandacht vraagt voor velerlei zaken ten behoeve van het algemeen welzijn. Op deze wijze kan de huis vrouw, die door het volwassen wor den der kinderen en een doelmatiger inrichting van de huishouding over meer vrije tijd kan beschikken, zich dienstbaar maken voor het algemeen belang. De waardering van de vrouw voor het werk, dat de man op mid delbare leeftijd nog moet verrichten, terwijl zij het dan zelf gemakkelijker krijgt, zal door haar activiteit in de vereniging en door haar contacten; die zij over vele maatschappelijke vraag stukken onderhoudt, ongetwijfeld toe nemen en het wederzijdse begrip be vorderen. Wij willen dit altijd nog beknopte overzicht van het nut der jubilerende afdeling besluiten met het belangrijke resultaat, dat door de vrouwen in on ze stad tot- stand is gebracht: de sa menwerking tussen de vrouwenver enigingen van verschillende levensbe schouwing. Daardoor is een beduiden de stap'gezet op de weg naar een gro ter saamhorigheidsgevoel en meer ge meenschapszin. De samenwerking be stond reeds in de commissie voor huis houdelijke voorlichting en zij werd aanzienlijk uitgebreid toen, na de ramp in Februari, de Federatie van Vrouwenverenigingen tot stand kwam. In deze federatie leerden de vrouwen eikaars organisatie waarderen en ge zamenlijk arbeiden aan een en het zelfde doel. Het ware te wensen, dat velen dit goede voorbeeld volgden. Einde Zeglis zwerft een jong hondje, pl.m. één jaar oud, teef, wit met zwarte plekken en langharig. In de omgeving van de Spoorstraat zwerft een zwart poesje, pl-m. drie maanden oud en op het Over- diepad een witte poes met donkere plek op het hoofd. Te Bergen zwerft in de omgeving van de Kennemer Lunchroom een mooie grote cyperse kater. Is ter beschikking voor boerderij en Bergenaren. Inlichtingen Kennemer Lunchroom of bij de heer Boen dermaker. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36. Spanning-was er gisteravond niettegen staande de teleurstelling over het afval len van twee der deelnemers, in vol doende mate- Vooral het treffen tussen W. Rolie en Houtenbos was bepaald ener verend. Na twee-en-dertig beurten had Rolie een kleine voorsprong van 4037 genomen. Toen hij daarna een paar maal achter elkaar poedelde, verschillende goed gespeelde ballen op een haar na zag mis sen, kon Houtenbos zijn achterstand in een voorsprong omzetten om ten slotte met een voorsprong van slechts vier caramboles winnen. Rolie heeft thans geen enkele winstpunt. Weliswaar won hij Maandagavond van Slootweg, maar deze partij moest worden geannuleerd. Schooneveld heeft de leiding genomen door een krappe overwinning op zijn voor naamste tegenstander Melis. Vrijwel de gehele partij keek Melis tegen een ach terstand van tién caramboles op en leek het laatste moment faalde én met een neveld gebruik zou maken, maar de span ning had hem zo te pakken, dat hij op het laatste moment faaide en met een achterstand van negen punten zijn eerste verliespunten moest incasseren. Tegen Rolie was Melis beter op dreef. Reed na twaalf beurten had Rolie een achterstand van 23 tegen 8 en hoewel Melis tegen het einde van de partij terug viel leed Rolie toch een duidelijke 50—30 nederlaag. Schooneveld had aan Houtenbos zijn handen meer dan vol- Beiden speelden voor deze klasse zeer sterk. Schooneveld had na achttien beurten reeds vijf-en- dertig caramboles op zijn lijst staan, speelde dus bijna met een moyenne van twee, maar de achterstand van Houten bos bedroeg slechts vijf caramboles, zodat toen nog van alles mogelijk was. Vijf beurten verder had Schooneveld slechts één carambole aan zijn totaal kunnen toevoegen, met het gevolg dat Houtenbos gelijk kon komen. Laatstgenoemde kreeg daarna echter een inzinking, waarvan Schooneveld gebruik maakte om uit te lopen en de partij op zijn naam te brengen- De uitslagen luiden: Schooneveld 50 35 6 1.42 35 5 1.22 33 7 1.51 Rolie -s, 5. 30 33. 5 0.90 Schoonevéld 50 40 8 225 40 5 1.02 36 8 1.38 46 36 5 1.27 De stand luidt: Schooneveld Melis Houtenbos Rolie Bijtjes Door T.O.G. is de eerste klaverjas wedstrijd gespeeld met als tegenstan der het Lichtbedrijf. De voorzitter J. Spijker opende deze eerste avond en verwelkomde in het bijzonder de gas ten. Beide verenigingen speelden met acht koppels om de mooie krans, wel ke T.O.G. had uitgeloofd. Daarnaast was door de firma Piederiet-Dikhoff een fraaie medaille beschikbaar ge steld voor het koppel dat het hoogst zou worden genoteerd. Na een spor tieve strijd werd T.O.G. eerste met 535.42 punten; het Lichtbedrijf behaal de er 530.86. Het hoogste koppel werd gevormd door J. Balder en C. Bobel- dijk van T.O.G. met in totaal 53.37 punten. Aan het eind van de wedstrijd welke plaats vond in het koffiehuis „Stad en Land", werd nog een attrac tieve verloting gehouden. De politie verzoekt de twee burgers, die Zondagavond een wielrijder in dé Langestraat eerste hulp hebben ver leend zich even op het bureau te ver voegen voor het geven van inlichtin gen. 132. Het zonderlinge gedrag van Jackie Brown veroorzaakte zulk een ontsteltenis in de gelederen van het Nederlands Elftal, dat dit eigenlijk vergatvoetbal te spelen. Alle spe lers keken meer naar Jackie, die nog altijd geen vin verroerde, dan naar de bal. Stopperspil Leo Loeierd was naar Jackie toegelopen en had hem toege roepen: „Hé zeg, wat scheelt jou? Be sef je wel, dat je je debuut maakt in het Nederlands Elftal?" Maar Jackie had hem zo glazig aangestaard, dat Leo Loeierd zijn schouders maar had opgetrokken. Hij begreep er werkelijk geen bal van. Ook aanvoerder Krake- piet, de doelman van het Nederlands Elfta', maakte zich grote zorgen over Jackie. Het liefst zou hij hem eens even flink door elkaar willen ramme len, maar hij durfde zijn doe) niet te verlaten, want doordat de Nederlan ders zich veel meer met de rare ge dragingen van Jackie bezig hielden dan met de bal, konden de Engelsen een furieus offensief ontwikkelen Het leek eigenlijk meer op een partij tje doelschieten dan op een met span ning tegemoet geziene interlandwed strijdIntussen zat Jimmy vrij wanhopig op het bankje langs de lijn en daar had hij ook alle reden voor, wantrrrats, daar vloog nummer twee in het Nederlandse doel. Twee nul voor de Engelsen en de wedstrijd was nog geen vijf minuten oud I Toen stond Jimmy op en hij rende naar de kleedkamer. „Hier moet iets gebeu ren", bromde hij, „anders eindigt deze wedstrijd in een vreselijke débacle...." reau's voor school- en beroepskeuze ii gezegd, is een .bewijs dat Uw versla», gever de „grote lijn" niet kan of wj zien. Uw raadsoverzicht vestigt de indruk, dat de raadsvergaderingen een „attrac. tie" moeten zijn en dat het erg is al, de journalisten „ook nog op een avoiuj. zitting moeten verschijnen". Een der! gelijke journalistiek gaat uit- van da gedachte: „In een raadsvergadering zjj kopij deze moet zo snel mogelij]; worden vergaard de onderwerper, mogen niet vervelend zijn voor dt pers". Gelukkig dat de raadsleden een andere opvatting hebben van hun taak. „Journalistiek" vermag „politiek" tj scheppen, zelfs in een krant die afhankelijk" of „neutraal" wil zijn. Voorbeelden zijn te vinden in het ais tikel „Uit de Alkmaarse Raad" in, Uw blad van 3 November 1953. Ik citeer: 1. vaak bestrijdt (men) wat mén tot September van dit jaar als goed Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de .inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. en noodzakelijk heeft verdedigd". 2. „Wanneer hij (Bakker) niet was vervangen zou hij ongetwijfeld, geen bezwaar hebben gemaakt tegen het op de christelijke scholen geleidelijk vervangen van de oude bijbels tegen die met de nieuwe vertaling", 3. (Bakker) „keerde zich thans tegen deze instelling" (de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid). 4. „degradatie van de instelling" (de Sticht, v. Geest. Volksg.) Teneinde zo kort mogelijk te citeren zijn door mij toevoegingen tussen haakjes geplaatst. Ad 2. Door mij is verklaard dat de P. v. d. A. in eik geval vó r aan schaffing van de .bijbels was. Het ging om een wetstechnische kwestie die kennelijk door Uw journalist 'is veron achtzaamd. Op generlei wijze is er laakbaar over de bijbel gesproken., Ad 3: ad 4. Door mij is de SticKtlhg Geestelijke Volksgezondheid alle tof toegezwaaid welke zij ten volle ver dient voor haar werk op de Akmaarie scholen. Aan een verdere discussie in Uw krant over deze kwesties heb ik geen behoefte. Het analytisch-stenografisch- verslag van de raadsvergadering kan t.z.t. belangstellende lezers overtuigen van de wijze waarop door mij in de raad de zaken zijn gesteld. Uw legers en ondergetekende hebben er echter recht op dat foute indrukken worden weggenomen. Indien U daartoe wilt bijdragen door het bovenstaande on verkort in Uw blad op te nemen, be tuig ik U daarvoor mijn dank. Hoogachtend, R. BAKKÉR. Naschrift redactie: Inderdaad, de Partij vah de Arbeiï mag zelf bepalen op welke wijze zij in de gemeenteraad oppositie wil: Voèrén. Zij is daarin volkomen vrij 'eii onaf hankelijk en even vrij en onafhankelijk zijn wij om daarover ons oordeel uit te spreken. Men verwijte ons niet, dat wij de grote lijnen niet willen 'zien, zolang de fractie zelf nog bezig is'klei ne streepjes te zetten en naar het ons voorkomt de grote lijn nog niet heeft ontdekt. Bergen, 3 Nov. 1953. Alvorens de schokkende postzegel automaten-rel een abrupt einde vinde, zij het mij vergund me er ook in te werpen. H.H.-automaten-draaiers horen het apparaat wel pieng-pieng zeggen, maar weten niet waar het belletje hangt. Onze onfortuinlijke draaiers aan ,de blauwgeruite automatenkiel vermoeden een technische storing. Ik zeg U; de zaak ligt anders! De Staat heeft in elke automaat, een electrisch oog laten aanbrengen, dat op elk soort postzegels reageert. Een deskundige heeft me dit nieuw ste snufje van onze steeds voortschrij dende wetenschap uit de doeken ge daan: het oog geeft slechts postzegels af aan mensen met gelijkgestemde postzegels als de beeltenis van onze Koningin: ee» vriendelijk gezicht.- In alle andere gevallen zegt het' öoj (dit oog kan nl. praten: pieng piengb: „deze koper heeft aan z'n eigen post zegel genoeg". Wat gaat de wetenschap tegenwoor dig toch ver. Veroorloof mij, Redactie, een opwek kende raad aan de bijkans geruïneer de postzegel-sonsument: trek een vriendelijker postzegel en het oog van de automaat zal met welgevallen op U rusten. Iemand, wiéns naam en adres bijde redactie bekend zijn. (De discussie wordt nu inderdaad door ons gesloten. Red.) - Geachte redactie, Als abonné van uw blad, zóu ik gaarne zien dat onderstaande, werd opgenomen: Ik ben steeds van gedachten ge weest, dat het St. NicolaaSfeest, een feest is, speciaal voor de kinderen, maar nu vraag ik mij af hoé het mo gelijk is, dat een Geestelijke in de r.k. kerk alhier Zondagochtend vanaf de kansel de boodschap de kerk in> zond, waarin de toehoorders werd aan geraden om indien er gecollecteerd mocht worden voor een St. Nicolaas- feest door niet Katholieken, hiervoor niet te geven, daar het beter wgs dit feest te vieren in de Katholieke sfeer. Heeft deze zelfde geestelijke in de oorlogsjaren ook tot zijn toehoorders gezegd, geef uitsluitend aan gfeloofsge- noten, en neem niets aan van anders denkenden? Er is een spreuk die zegt: ,;Glj zult geen kwaad, met kwaad vergelden". Maar er is ook een spreuk die zegt: „Goed voorbeeld, doet goed volgen". (Naam en adres van de inzender zijn bij de redactie bekend). In de afgelopen week zijn er wede enige reeksen wedstrijden gespeeld ii competitie van de afdeling Alkmaar de Nederlandse Volleybalbond. De i -etitie draait thans op volle toeren. De uitslagen waren als volgt: HEREN Eerste klas: Catapult I—SVN I 3 Rijks Politie IPovay I 30; SGA catapult II 2—2; The Smash I—Oct< - 22; Jong Holland I't Hoge Hu; lp3. sOVAThe Smash I, SOVA niet I^Tweedê klas: Jong Holland II—E ■Politie II 3-0; PCB II SVN II 2-2: Fit I—PCB I 2—2; DeNeBa—Tempo Kitgesteld; TOP- Catapult III 1-3. The Smash vrij I Derde klas: Slinger Boys-APSV 1 be Kit iii—Her. Vol. Ber. 0—3; SGA E A III 3-0; Tempo II-Be Fit II 0 Povay IIOctopus II 0-3. - VLN vr dames fcrste klas: Jong Holland I—Catapu] „_3- PCB I—Jong Holland I uitg.; i Smash i—Catapult II 1—3; SOVA— Smash I 30. Tweede klas: TOP—Tempo I 1—3: Fit IBergen I 03; Rijks Politie C „uit III 3—0. Jong Holland II vr: Derde klas: SVN—Be Fit III 3—0; Smash II—Octopus 0—3; Be Fit Tempo II 0—3: The Smash II—Jong 1 land III uitg. De stand in de competitie is thans I volgt: Eerste klas Catapult I Hooge Huys 'Octopus I Catapult II SGA I Rijks Politie I The Smash I Jong Holland I SVN I I Povay I SOVA 2 verliespu Woensdag Tweede klas: Jong Holland II The Smash II Be Fit I P.C.B. I S.V.N. II Catapult III DeNeBa ~Te::ipo I T.O.P. P.C.B. II Rijks Politie n Derde klas: A.P.S.V. Octopus II S.G.A. II Be Fit II H.V.B. 1 V.L.N. Tempo II Be Fit III S.G.A. III Slinger Boys Povay II HEREN 2 2 0 0 6—0 2 2 0 0 6—0 2 1 1 0 5—2 2 0 2 0 4—4 2 0 2 0 4—4 2 I 0 1 3—3 1 0 1 0 2—2 2 0 1 1 2—5 2 0 1 I 2—5 2 0 0 2 0—6 1 0 0 1 0 1 co nten extra. 2.32 14.48 20.32 2 2 0 0 6-0- 2 1 1 0 5—2 2 0 2 0 4—4 2 0 2 0 4—4 2 0 2 0 4—4 2 1 0 1 3—4 1 0 1 0 2—2 1 0 1 0 2—2 2 0 1 1 3—5 2 0 I 1 2—5 2 0 1 1 2—5 2 2 0 0 6—1 2 2 0 0 6—1 2 2 0 0 6—1 2 1 1 0 5—2 2 1 0 1 4—3 2 0 2 0 4—4 2 0 1 1 2—5 1 0 1 0—3 1 -0 0 1 0—3 2 0 0 2 2—6 2 0 0 2 0—6 Komt, ziet en overtuigt U dat wjj goedkoper zijn. Speciale St Nicolaas-aanbiedingen PENDULES 14-daags met slagwerk 2 jaar garantie v.a. 37.50 HORLOGES Prima heren ancre-hor- loges schokvrij en radium 1 jaar garantie v.a. 14.75 DAMES POLSHORLOGES 1 jaar garantie v.a. 17.50 WEKKERS 1 jaar garantie v.a. 7.50 KOEKOEKSKLOKKEN reeds vanaf 11.95 Fa.J. E. Ibinken Zonen LAAT 187, ALKMAAR De grootste collectie PONTIAC-HORLOGES Tot en met St. Maarten 199 SPECULAAS 250 gr Blik van 3 pond inhoud Kruidnootjes 250 gr (ongev. 275 in Vi pond) TAAIPOPJES 200 gram Verse BISKWIE 250 gr Blik, inhoud 3 pond Vruchtenschuimpjes 150 gr31 et Tum-Tum, 150 gr. 31 ct Pepermuntkussentjes 150 gr28 ct Toffee's, 200 gram 36 ct Buttercrême, 200 gr. 38 ct Bruine ballen 150 gr. 26 ot Zoute drop 100 gr. 24 ct Fondant Borstplaat 100 gr20 ct 200 gram 38 ct Flikken met musket 100 gr35 ct 200 gram 65 ct Achterstr. 50. Tel. 2559 Abonneert U op dit blad Bi GE P Dot Ma; Rib Bal Ros Ble: Ble Pri: 5 pi Pas PA

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2