Twee doden en vele bij betogingen in gewonden Triest Tweede Kamer acht Amsterdam „hoofdstad des lands" Het stroomgat bij Ouwerkerk vanavond dicht? Jongelui bekogelden de politie met straatstenen Belg vermoordde vier buren en schoot zichzelf neer Vrouwen met elkaar op de vuist Begro ting Binnen landse Zaken in behandeling De dijken dicht Vrijdag 6 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 262 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hij kreeg 1000 brieven Afrikaner wilde een Hollands meisje Een gigantisch gevecht DE strijd tegen het water bij Ouwerkerk duurt onverminderd voort. Uren achtereen werken tientallen arbeiders voort aan de dichting van dat laatste gat. Met een onverzettelijke wil tarten de dijkwerkers de woest aanstormende golven, die iedere dag opnieuw de pogingen om Schouwen en Duiveland veilig te stellen trachten te verhinderen. Koninklijk paar wellicht bij laatste fase Een dolk voor de Prinses Lord Samuel: Morele verwording bedreigt Engeland Vreselijk gebeuren bij Namen Gevecht ging door in een kerk Else Zaisser minister af In de Halvemaansteeg: WEERBERICHT Volkspolitie erkent verzet in Oostzone Arme burgemeesters trage gang bij B.B. De regering sloot twintig Parijse slagerswinkels Naguib: „Wij hebben ons laatste woord gesproken" Directie: J. BIJLSMA en C.KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHÏ COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.4b PN1GE maanden geleden heeft een in Canada woonuchtige Zuid-Afrikaan („5 voet hoog, groene ogen en gebruik nie drank nie") zich schriftelijk tot de burgemeester van Amsterdam gewend met het verzoek, voor hem uit te kij ken naar een Amsterdamse schone, die met hem de eenzaamheid in Brits Co lumbia zou willen delen om na weder zijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Een der dagbladen in de hoofd stad heeft deze brief in zijn kolommen opgenomen. Dezer dagen schreef de Canadese Zuid-Afrikaan uit Vancou ver, dat hij maar liefst 1000 brieven en 600 foto's van vrouwelijke reflec tanten tussen 13 en 30 jaar had ontvan genwaarvoor hij de burgemeester baie dankie zei". Hij voegde daaraan toe: „Er is een meisie-dame, op wie ek verliet is, ek zal haar mij foto stuur" De 39-jarige Willem Johannes Saayman, wiens voorouders Neder landse Hugenoten uit Frankrijk waren zal dus, als alles meeloopt, straks uit zijn eenzaamheid in Canada zijn ver lost Gistermorgen reeds vroeg heerste er een grote bedrijvigheid rond het sluitgat en alles wees er op, dat er weer een grote gebeurtenis werd voorbereid. Om streeks negen uur werd daar de tweede Phoenixcaisson geplaatst. Deze manoeu vre verliep buitengewoon vlot. Een aantal sleepboten bracht het gevaarte op zijn plaats en toen werd het sein gegeven om de afsluiters te openen, waardoor het water kon binnenstromen. J^ANGZAAM zakte de Phoenix en kwam binnen een kwartier op de bezinkingsdrempel terecht. Gistermid dag tussen half drie en half vier zijn twee van de drie reuzen-phoenix- caissons, die het sluitstuk zullen vor men uit de vluchthaven te Zijpe ver- ten foto gemaakt tijdens de botsin gen in Triëst tussen politie en stu denten. Vele malen moest de politie zoals wij hiernaast melden zeer krachtig ingrijpen om de demon stranten in bedwang te kunnen houden. Een man van een jaar of vijf tig, eenvoudig gekleed, kwam zich aan de deur van „Clarence House" te Londen, waar koningin moeder Elizabeth en prinses Mar garet wonen, vervoegen om, naar hij de bediende mededeelde, een geschenk aan prinses Margaret aan te bieden. Nog voordat hij echter goed en wel was uitgespro ken. had een der politiemannen- itt-burger, die voortdurend het paleis bewaken, hem bij de kraag gepakt. Toen het geschenk voor de prinses een dolk bleek te zijn met een met edelstenen versierde handgreep, werd de man meege nomen naar de politiepost. Men vond. echter geen aanleiding om de man van kwaadwillige bedoe lingen te verdenken en na een kort verhoor kon de bewonde raar van de prinses in vrede ver trekken. De 83-jarige lord Samuel, liberaal staatsman en filosoof, heeft zijn me de-Hogerhuisleden verrast door mid den in een debat over de troonrede van koningin Elizabeth een philippica af te steken tegen de morele verwording, welke „in Engeland hoogtij viert". „Als dat kwaad gemeengoed wordt", aldus Lord Samuel, „zal het zich wre ken, niet in aardbevingen en verwoes ting door vuur, doch door iets veel do- delijkers: de verraderlijke vergiftiging van het morele gevoel." EEN VIJFTIENJARIGE Italiaanse schooljongen is gisteravond tijdens relletjes in Triëst doodgeschoten. Een vijf en dertig-jarige Italiaan stierf later als tweede slachtoffer aan een kogelwond. Ook anderen werden door kogels getroffen, toen onder Brits bevel staande politie mannen het vuur openden op demonstranten. Dit gebeurde toen een menigte schooljongens en volwassenen onder het roepen van leuzen als „Triëst voor Italië" en „Weg met Tito" de politie met straatstenen be gon te bekogelen. De jongen werd in de maag getroffen. De politie ge lastte de menigte herhaaldelijk zich te verspreiden, maar men bleef al stenen gooiend opdringen. Enkele politiemannen werd de pas^nf- gesneden. Namens de Italiaanse overheid is bij generaal Winterton, hevelhebber van de Brits-Amerikaanse zone geprotesteerd tegen de methoden van de politie. Italiaanse vakbondsleiders belegden een spoedbijeenkomst om mogelijk vandaag een algemene proteststaking uit te roepen. In drie huizen en een schuur in het Belgische dorp Thy-le-Chateau (pro vincie Namen) zijn gisteren vijf lijken gevonden van mannen en vrouwen, die op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Bovendien werden twee zwaar gewonden aangetroffen. De man nen waren neergeschoten, de vrouwen waren met een mes aan de keel ge wond. Een der doden, gevonden in een schuur, Camille van Laethem, wordt beschouwd als de dader van deze gru welijke zaak. Hij pleegde zelfmoord met de laatste kogels uit zijn revolver. De man oefende terreur uit in het dorp en leefde in onmin met zijn buren. Hij was 52 jaar. JN HET eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Brousmiche. Zijn vrouw werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand wordt als hopeloos beschouwd. In het tweede huis trof men de lijken aan van de zeventigjarige Charles van der Beeken en zijn vrouw. Niet ver van daar vond men in het derde huis EERDER op de dag hadden zich ook reeds relletjes voorgedaan. Het waren vooral jongelui, die zich roerden. Toen bestreed de politie hen met gummistok ken. Zij achtervolgde de betogers tot in de kerk van Sint Antonius en deelde ook daar klappen uit. Nadat eerst te vergeefs door geestelijken was getracnt de strijdende partijen uit de kerk te verwijderen, slaagde een geallieerde officier er in de rust in het gebouw te herstellen. Buiten de kerk deden in auto's gezeten politie-agenten pogingen om de demonstranten te verspreiden. Talloze voorbijgangers, die protesteer den tegen het harde optreden van de politie werden met gevangenneming bedreigd. Buiten de beide doden zijn ongeveer twintig betogers en verschei dene politiemannen gewond. Het Italiaanse ministerie van Defen sie heeft berichten tegengesproken, vol gens welke drie bataljons, bestaande uit Zuidslavische vluchtelingen, dicht bij de grens gelegerd zouden zijn. het lijk van de twee en vijftig jarige Aimable Walbrecht, wiens vrouw zwaar gewond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabijgelegen schuur het lichaam van de moordenaar. Het mes, waarmee de vrouwen werden ver wond of gedood, werd in de kleding van mevr. Van der Beeken terug gevonden. Van Laethem dreef ongeregelde han del en leefde voorts van een invalidi teitspensioen, dat onlangs werd ver laagd. Hij beschuldigde zijn buren er van, dat zij hem hadden aangebracht wat betreft werkzaamheden, waardoor zijn pensioen werd verminderd. Hij zocht reeds enige tijd ruzie met zijn buren. Onlangs sprenkelde hij teer op de tabak, die Walbrecht in zijn tuin had geplant. Kort daarna stortte hij een emmer vuil in de kelder van Wal brecht. Het parket van Dinant heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Mevr. Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oostduitse minister voor Staatsveiligheid, Wilhelm Zaisser en lid van de SED, is van haar ambt als minister van Volksontwikkeling ont heven. £JAT NIET elke vrouw tot het zwas- ke geslaci t behoort is in de nacht van Woensdag op Donderdag in ie Halvemaansteeg te Amsterdam zonne klaar duidelij'.. gewerd -n. Een 30-jarige artiste en een 40-jarige figurante vlo gen elkaar, na een vrij stevige ruzie, dusdanig in de haren, dat de Herman dad ijlings moest toesnellen om de orde te herstellen. Toen een paar ageo'pn het tweetal wilde scheiden verscheen een 36-jarige naaister ten tonele, die zich met de aanhouding van de artiste nie* kon verenigen en de politie te liif ging. Ook zij moest mee naar het bureau. Niettegenstaan de het feit, dat het al drie uur was trok de vechtpartij een enorme be langstelling. Het kostte de orde handhavers de grootste moeite de ruim 200 omstanders het strijdperk te doen verlaten. Terwijl ze daar druk mee bezig waren hoorde een agent zich door een Verwachting tot morgenavond: KOUDE NACHT Droog weer met flinke opklarin gen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 36-jarige buffetjuffrouw beledigende woorden toevoegen. Over het algemeen duldt een ambtenaar in functie zulks niet, zodat zij haar klanten alleen moest laten, om haar sexegenoten naar het bureau te vergezellen. Daar werd het edele viertal verhoord en proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Daarna mochten de „dames" naar huis terugkeren. De pers- en prop^ganda-officiei van de in kazernes gelegerde eenheden van de Oostduitse Volkspolitie heeft gisteren bevestigd, dat er in ver scheidene delen van de Oostelijke be zettingszone van Duitsland verzets acties geconstateerd moeten worden. „Neues Deut.schland" schreef „Altijd weer ondervinden arbeiders en boe ren, dat dan hier dan daar brand uitbreekt, een machine beschadigd of vernield wordt of fascistische p-ovo cateurs aanvallen doen op het leven van burgers van de Duitse democra tische republiek en op vertegenwoor digers an het staa gezag of functio narissen van de arbeidersklasse". Ei wordt melding gemaakt van grote zuiveringsacties. Actieve anti-commu nisten in Oost-Duitsland zouden „zwa re verlezen" hebben geleden. (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van Binnenlandse Zaken tevens vice-minister-presi dent prof. Beel is een sympathiek en een braaf man, knap in de bestuurswetenschappen en een harde werker. Bij de laatste Grondwets herziening heeft de Tweede Kamer het hem heel lastig gemaakt. Daar om was het hem zo van harte gegund, dat hem Donderdagmiddag, bij de behandeling van zijn begroting, geen moeilijkheden in de weg werden gelegd. Verscheidene onderwerpen, op zijn terrein liggend, zijn besproken, maar critiek is hem bespaard. Wel zijn talrijke vragen gesteld en wensen geuit, doch de beantwoording daarvan zal hem zeker niet voor problemen stellen. De enige onbehaaglijke opmerking aan zijn adres gold de kwestie van de hoofdstad des lands, waaromtrent hij zich in zijn schriftelijk antwoord op het verslag van het afdelings-onderzoek in termen heeft uitgelaten, die de Kamer blijkbaar allerminst zinden. Hij had namelijk geschreven, dat het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke betekenis mist. £)E HEER Van Leeuwen van de V.V.D. kwam tegen deze wat hij noemde „kille zinsnede" het heftigst in verzet. Hij en de heren Beernink (C.H.), Ver kerk (A.R.), Scheps (P.v.d.A.) en Reu ter (C.P.N.) betoogden als om strijd, de een vuriger dan de ander, dat Am sterdam op allerlei gronden de wezen lijke hoofdstad van Nederland is. Daar voor zijn geen wettelijke bepalingen nodig. Prof. Beel heeft het ongetwijfeld niet zo erg bedoeld. Hij heeft het alleen wat ongelukkig gezegd. Veel aandacht is gewijd aan allerlei personeelszaken. Daarbij kwam tot uiting, dat de bezoldiging van de mid delbare en hogere ambtenaren onvol doende wordt geacht. De heren Beer nink (C.H.), Van der Zanden (K.V.P.) en Ritmeester (V.V.D.) spraken dit on omwonden uit. Laatstgenoemde signa leerde bovendien, dat verscheidene hogere ambtenaren de staatsdienst ver laten om in het particuliere bedrijf beter betaalde functies te aanvaarden. Bij de Octrooiraad heeft dit reeds tot een personeelstekort geleid! Trouwens, niet alleen deze ambtena ren verdienen te weinig. Bij vele bur gemeesters, vooral van plattelands gemeenten, is het armoe troef. Behalve de heer Beernink (C.H.) waren deze mening toegedaan de heren Van der Zanden (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.) en Ritmeester (V.V.D.). De heer v. d. Zan den profeteerde somber: de kommer volle omstandigheden van verscheidene burgemeesters brengen het aanzien en het prestige van deze ambtsdragers in gevaar en ondermijnen de waardigheid van het gezag. En de heer Ritmeester dreigde: als de minister geen bevredi gende toezeggingen doet, zal ik een uitspraak van de Kamer vragen. QM NOG even bij de burgemeesters te blijven. De heer Beernink deelde mee, dat in Zoutelande een staatkun dig-gereformeerde burgervader is be noemd (van de partij van ds Zandt dus) en dat deze reeds voor gewetens conflicten is komen te staan. Hij twij felde er daarom aan, of deze benoe ming wel juist was. Wat ons betreft, merkte de socialis tische afgevaardigde, de heer Scheps, hiertegenover op, wij hebben geen be zwaar tegen de benoeming van S.G.P - burgemeesters, doch ik zou ze dan maar niet betalen met briefjes van f 25,met St. Maarten erop De gemeenteclassificatie bleef een aantal leden willekeurig en onbevredi gend noemen; voor de arbeidscontrac tanten wenste men meer vaste aanstel lingen; de oud-gepensionneerden achtte de heer v. d. Zanden tekort gedaan en de vragenlijst aan de Indische gepen- sionneerden zij moesten de vragen met het oog op hun pensioen invullen bestempelde de heer v. d. Wetering als onterend. De heer Stapelkamp (A.R.) klaagde over het denatureren van het georganiseerd overleg, dat men eigenlijk deze naam niet meer geven mag. Voor de trage ontwikkeling van de „bescherming burgerbevolking" konden enige leden weinig bewondering koes teren. Er wordt te weinig geld beschik baar voor gesteld, vonden zij. Wat de gemeenten moeten betalen, behoort het Rijk eigenlijk voor zijn rekening te nemen! Men wilde ingelicht worden over de plannen der regering betreffende de oplossing van het politievraagstuk en de heer Ritmeester (V.V.D.) betwijfelde of in Coevorden, na enkele overplaat singen, de juiste verhoudingen zuilen terugkeren. PEN OUD geluid lieten de heren Beer nink (C.H.), Maenen (K.V.P.)Ver kerk (A.R.), Scheps (P.v.d.A.) en Rit meester (V.V.D.) horen: de gemeenten hebben wat meer financiële armslag nodig. Dat kan bereikt worden door enige uitbreiding van haar belasting gebied. In geen geval mag dit gebied verder ingekrompen worden. In het algemeen kwamen trouwens de heren Verkerk en Scheps voor de zelfstandig heid van de gemeenten op. Dezelfde gedachte lag ook ten grond slag aan de aanmaning door de heren Maenen en Beernink tot voorzichtig heid bij het wijzigen van gemeente grenzen. Tot samenvoeging van platte landsgemeenten, oordeelde laatstge noemde, mag pas na zeer rijp beraad worden overgegaan. Deze afgevaardigden pleitten verder voor een betere drinkwatervoorziening in sommige streken van ons land. De heer Scheps beval een centrale gas- voorziening voor het midden des lands in de blijvende belangstelling van de minister aan en hij en de heer Ver kerk tenslotte drongen aan op een spoedige, bevredigende oplossing van de Friese kwestie. Er moet aan de rede lijke eisen der Friezen worden vol daan, zei de heer Verkerk. Dat is een zaak van recht, van billijkheid en van wijsheid. trokken. Op het oge; blik is men bezig de derde te plaatsen en vanavond tussen half elf en elf uur hoopt mm het gat met de vierde te dichten. J-JOE er van alle kanten met het gi gantische werk bij Ouwerkerk wordt meegeleefd blijkt wel uit een telegram van de gemeenteraad van Vlaardingen aan de werkers van Ouwerkerk. De inhoud van dit tele gram luidt als volgt„De raad der gemeente Vlaardingen, in vergadering bijeen wenst alle werkers van harte sterkte en succes." De mogelijkheid bestaat, dat Ko ningin en Prins Bernhard vanavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de sluiting van het gat. Voorts zal daar dan waarschijnlijk ook een aan tal ministers bij tegenwoordig zijn. pjET voornemen bestaat, dat indien de poging tot sluiting van het stroomgat een gunstig resultaat heeft, van de Rijksgebouwen Zater dag onze driekleur zal worden uit gestoken. Reeds hebben de gemeentebesturen van Rotterdam en Den Haag zich be reid verklaard aan dit verzoek ge volg te geven. De Parijse politie heeft gisteren twintig slagerijen voor de tijd van een week gesloten, omdat de eigenaars de nieuwe prijsregelingen hebben ont doken. De Parijse slagers accepteerden de prijsverlaging van tien procent van de goedkopere soorten vlees, maar wilden deze prijsverlaging niet toepassen voor alle soorten vlees, zoals de regering deze week besloot. De Egyptische president, Naguib, heeft gisteren gezegd, dat Egypte on derhandelen niet ais het énige middel beschouwt om zijn rechten te verwer ven. Egypte heeft bij de onderhande lingen over de Suezkanaalzone het laatste woord reeds gesproken, aldus Naguib, maar het laatste woord van Groot-Brittannië is nog niet ont vangen. yANAVOND vertoeft geheel Neder land in gedachten bij de gelieslaars- de dijkwerkers op het zwaar getroffen Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland. In de helle lichtbundels van vele scnijn- werpers zal onvoorziene omstandig- heden daargelaten het laatste dijk- gat bij Ouwerkerk worden gesloten. Radio, televisie en pers zullen melding maken van deze laatste fase in een van de meest verbitterde slagen, welke Ne derland tegen zijn eeuwige erfvijand heeft gevoerd. De Nederlandse kust zal vannacht weer gaaf zijn. Nergens waar de mens dat niet wenst, zal de Noordzee toegang hebben tot de goede aarde, welke aan de zee is ontworsteld. In de onvergetelijke rampnacht van de eerste Februari werden in de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden honderden bressen geslagen. Tot waar het oog reikte was het land verdronken. Deze gronden te heroveren was een Hercules-taak. Maar wie versaagden, de Zeeuwen niet. Op 19 Februari reeds ging het gat in de Adriaanpolder op Noord-Beveland dicht en nadien volgden in een immens tem po de gaten bij Stavenisse, de Everin- genpolder, de Nieuw Annexpclder, Bruinisse, Rilland Bath, Oosterland, Kruiningen-West, Sirjansland, Zier'k- zee, Kruiningen-Oost, Stevensluis, Ge mene geul, Klompegeul, Ouwerkerk- West en de Schelphoek. Dit zijn de glo rieuze namen uit de jongste strijd te gen de zee. Het zijn even zovele wa penfeiten, welke getuigen van onver- saagbaar doorzettingsvermogen, taaie volharding, van groot vakmanschap en vertrouwen in eigen kunnen. De ope ratie „Dijken dicht" is bijna ten einde. Opnieuw zal de mens zegevieren over de natuur. Opnieuw wordt de wapen spreuk van Zeeland waar gemaakt „Luctor et Emergo", „Ik worstel en ontzwem". De grootse prestatie van de Neder landse waterbouwkundigen, van de aan nemers, van het legioen van eenvou dige dijkwerkers, die vóórdat de No vemberstormen onze kust bedreigen, Nederland sluiten voor het waterge weld, stemt tot trots. Als vanavond het laatste gevecht tot een goed einde wordt gebracht, is er reden tot dank baarheid en vreugde. Moge het initia tief van de overheid om aan deze ge voelens uiting te geven door het uitste ken van de vlaggen door vele particu lieren gevolgd worden. W. M.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1