toestand icht" De ex-gasfabriek in Langedijk krijgt nieuwe bestemming Er zit schot in de plannen voor Dorpshuis te Koedijk Nieuws uit Heiloo Dr Grashuis sprak over de voedering van het vee Wat de theaters brengen Schooneveld en Melis gaan elkaar titel betwisten De IBIS-troost is onderweg elevisie s de werkers rlands schip lagt hulp chip bij Helgoland gezonken nda-vergadering het CNV worden „geijkt" len voorwerpen Nieuw gymnastieklokaal Nieuwe rijbrug langs het Westerpad Warmenhuizen V.O.P. en „Het masker" samen op de planken Nieuwe Nledorp Middenstanders gaan zich organiseren BURGERLIJKE STAND Gemeenteraad hoort belangrijke mededeling Agenda bevatte weinig belangrijks De leeftijd van melkkoe moet hoger worden Radio-uitzending uit de St Willibrordusstichting Vervolg stadsnieuws Filmavond autocentrale trok veel publiek HARMONIE THEATER The Jazzsinger CINEMA AMERICAN De boekaniers der zeven zeeën VICTORIA THEATER Rechter Thomas Biljartkampioenschap vijfde klasse Eruit Finale zal vanavond plaats vinden De Alkmaarse elftallen REX THEATER Het mysterie van het leven DE JOURNAALS natuur, wanneer die hem i hun volle kracht mogen ;unnen enige kubieke me- soms reeds niet al zijn verwoesten. Maar ook, hoe ij zijn, wanneer het beste ordt opgeroepen; wanneer ;poed zich weet schrap te strijden, en geestelijk zo elijk sterker blijkt dan laagt. in het geloof, dat n ook, eenmaal alles ten en keren. aan ons grondgebied en 'elvaart gebracht, zullen teld, maar de wond in is nog open. Alleen de nachtige Heelmeester kan, land, ook ons leven ver inneer een ramp als deze ■ft verwoest, dan mogen king, waarmee wij worste- én voorbijgaan, tenzij dat at. rlandse motorschip „Co- aft een S.O.S.-sein uitge- rin om assistentie wordt t schip zou zich ongeveer aordwestelijk van Texel .Columbus" maakt slagzij, left om een sleepboot en ulp verzocht. ;on metende Zweedse s.s. s Vrijdagavond laat onge- ten Noorden van Helgo- :n, na in aanvaring te zijn het Amerikaanse schip lot van Weser, die zich in van de „Bjoerkoe" be- 6 overlevenden en 2 lijken iven opvarenden worden ioberichten nog vermist, t Westduitse persbureau bemanningsleden van het ip gered. tankschip „Laclan", dat :n dokter aan boord, 20 plaats van het ongeval le ook te hulp. daarom doet wel aan lar vergeet niet de huisge- :loofs. a de verhoudingen in Alk zien. De katholieken voe- moeg achtergesteld en laten udingen tussen katholieken tolieken niet verscherpen, erkwestie ligt nog te vers gen. de zaak is nu ook eens lere kant" belicht, gaarne wdeel aan Uw lezers over. ijke dank voor Uw plaat- TH. DIJKSTRA, iter afd. Alkmaar-Stad van i. Onderwijzersvereniging. irige jaren houdt de Chr. 1 te Alkmaar ook dit jaar opagandavergadering voor 'ationaal Vakverbond in 't Heemskerk op Dinsdag 24 ze propaganda-avond werd gramma samengesteld. Het inkwartet „Zang en Vriend- r leiding van Piet Kist, :dewerking. De toespraak :er, de heer C. van Nierop, het C.N.V., wordt omlijst an een kinderkoor onder le heer B. J. van der Veen tl André Rusche met z'n r een aantrekkelijke af- het programma zorg dra- W. Wymenga, geref. predi- igao, spreekt een slotwoord. kaasmarkt gistermorgen een vond het jaarlijks verifiëren n gewicht der in gebruik plaats. lijk denkbaar, dat door een istandigheid het juiste ge- berrie niet meer geheel in zou zijn met de contra- ter compensatie van de le berrie, op één der vlak- rote weegschalen zijn opge- :ijk wordt evenwel nimmer l aangetroffen, omdat iedere de eigen gewicht heeft, wat 1 worden door bij even- aan de langsliggers een aan te brengen. It onder toezicht en con- beëdigde waagmeester. ns gebleken, dat het sub- de aanvoer nog tot nader den voortgezet. i en aangegeven over het 5 Oct. tot en met 4 Nov. aan het bureau van politie kamer 14, le étage, iedere nsdag en Vrijdag van 16.30 de volgende voorwerpen: ischoenen, shawls, halsband, eutels, regenpijpen, rozen- iempjes, steenboortje, speld- doos inh. oude schoenen, >ed, vrachtbrief, handschoe- o, zakje inh. ritssl. knopen, okje, zakkam in étui, zak- rsriem, broche, nylonkous, wantjes, actentas met in- metalen duimstok, zakhor- riem, pop, polshorloge, >rtemonnaies, schetsen en ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 IN October 1950 besloot de Commissie van Beheer van het Gemeenschappelijk gasbedrijf, waarvan eigenaressen de gemeenten Langedijk en St Pancras, toe te treden tot de N.V. Gasvoorziening kop van Noord-Holland en de eigen productie te staken. Aan de bestaande gebouwen en terreinen was tot dusver nog geen nadere bestemming gegeven, hoewel B. en W. van Langendijk hieraan geruime tijd ernstig bezig waren. Thans is het zover, dat in de Dinsdag te houden raads vergadering een omlijnd voorstel aan de orde komt tot aankoop en overname gedeelte terrein voormalige gasfabriek te Noordscharwoude alsmede tot stich ting van een gebouw ten algemene nutte. nAAR de deelneming van de gemeen te Langedijk vier-vijfde deel be draagt en het deel van de gemeente St. Pancras een-vijfde en laatstgenoem de geen belang heeft bij het mede eigendomsrecht van niet meer door het gasbedrijf benodigde gebouwen en terreinen wordt voorgesteld om een scheiding te doen plaatsvinden met de gemeente St. Pancras voor de ten gun ste van de gemeente Langedijk uit het bedrijf te nemen overtollige gebouwen en terreinen voor de som van f 27.000. De bestemming, die B. en W. gevonden hebben is le. de bouw van een tweede gymnastieklokaal te Noordscharwou de ten behoeve van scholen en ver enigingen, waarbij gebleken is, dat één gymnastieklokaal onvoldoende is. Daarbij komt nog, dat een gymnastiek lokaal ook voor het gebruik in de avonduren absoluut onvoldoende is, 2e. bouw van een avondtekenschooi voor het vakonderwijs, daar het hui dige onderwijs momenteel plaatsvindt in de afgekeurde lokalen van de oude U.L.O.-school. VERDER is men van mening, dat, in dien de raad de plannen goedkeurt, een bergruimte gemaakt moet worden voor gemeentewerken, een garage voor de gemeentelijke vrachtwagens, een onderkomen voor archiefruimte en een verenigingslokaal. Wat dit laatste be treft is eveneens grote behoefte aan een lokaliteit, waarvan zowel door de overheid als van particuliere zijde ge bruik kan worden gemaakt, zoals voor cursussen, lezingen en vergaderingen van allerlei aard. B. en W. zijn van mening, dat bouw van al déze gebou wen een urgente aangelegenheid is, die De twee toneelverenigingen V.O.P. en Het Masker hebben ter gelegenheid van het jubileum van burgemeester Nolet de handen inéén geslagen en ge- zamelijk een uitvoering gegeven in het Patronaatsgebouw, waarvoor veel be langstelling bestond. De tonelisten heb ben met het blijspel „Celien slaat toe" van J. Blaase en H. J. Visser veel succes gehad. Het geheel is een luchtig geval, waarom men van harte kan lachen. Toneeldirecteur Smit zit in financiële moeilijkheden en verwacht redding van een rijke farmer uit Canada, die bij hem zal komen logeren. Echter op het moment, dat zijn vrouw niet thuis is. Celien zal nu zo lang als vrouw op treden en het spreekt wel van zelf, dat de daaruit ontstane verwikkelin gen uiterst grappig waren, vooral als op een bepaald moment de ware echt genote komt opdagen. Regisseur Van Baar heeft getoond het stuk aan te kunnen ondanks de korte tijd van voorbereiding. De heer C. Nieuwland was o.m. een uitsteken de directeur. Mejuffrouw Molenaar voldeed prachtig als Celien, dochter Hennie vond in mej. Mink een goede vertolking, de heer de Ruiter was een goede Sebastiaan om er maar enkele te noemen en als geheel heeft deze uit voering, waarvan er nog twee zullen volgen, uitstekend voldaan. in de bestaande gebouwen kunnen worden ondergebracht, zonder dat de indeling daarvan belangrijke wijzigin gen behoeft te ondergaan. De totaal- kosten worden begroot op f 137.162, welk bedrag men in 40 jaar wil af schrijven. In deze kosten zijn inbegre pen de aanleg van een nieuwe rijbrug, van de Dorpsstraat af langs het Wes terpad en aanleg van een weg met trot toir en riolering langs genoemd pad, waardoor men een geheel verkeers- complex krijgt naar de te maken ge bouwen op het gasfabriekterrein. ONDERWIJZERES HANDWERKEN VOORGEDRAGEN LANGEDIJK Ter voorziening in de vacature van vakonderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare school voor ULÓ te Noordscharwou de, ontstaan door de ontslagaanvragen van mevr. J. Kooij-v. d. Dol, hebben zich vijf sollicitanten aangemeld. In overleg met de inspecteur van het la ger onderwijs hebben B. en W. de vol gende voordracht samengesteld: 1 A. M. Vader, Noordscharwoude; 2 M. C. Broers, Wognum. De benoeming vindt plaats in de raadsvergadering van a.s. Dinsdag. In een goed bezochte vergadering van Nieuwe Niedorper middenstanders is ten slotte besloten over te gaan tot oprichting van een middenstandsver eniging. Het bestuur bestaat uit de heren A. Krabman. voorzitter, H. Cou- pert, penningmeester, C. Wiedijk, se cretaris en H. Peereboom en G. de Vries. In deze vergadering werd ver der de Sint Nicolaasactie besproken. Aan deze actie zullen alleen leden van de pas opgerichte vereniging kunnen deelnemen. Er werd een commissie be noemd die de actie verder zal uitstip pelen en in een Maandag te houden vergadering bekend zal maken. Deze commissie bestaat uit de heren H. Cou- cert, J. P. Brouwer en G. van der Stok. Verwacht wordt, dat ongeveer 25 mid denstanders er aan zullen deel nemen. Het is wel zeer toe te juichen, dat de middenstand ter plaatse heeft getoond over voldoende initiatief te beschikken om deze actie ter hand te nemen. Geboren: Arjen, z. van Jacob Kooij en Catharina W. Amels. Albertus Theodorus Nicolaas, z. van Jan van Scheijen en Anna D. Kaarsemaker. Wilhelmus Cornelis Adrianus, z. van Nicolaas Groot en Anna M. Buis. Ondertrouwd: Arie Wagenaar en Marie Prins. Klaas Biersteker en Catharina Prins. Piet Cornelis Mooij en Penna Maria Oepkes. Floris Al bertus van der Meulen en Tini Harte- veld. Getrouwd: Klaas Biersteker en Ca tharina Prins. Aris Wagenaar en Marie Prins. Floris Albertus van der Meulen en Tini Harteveld. Overleden: Josephina Smit, echtge note van Petrus P. Totté. Anna Ad miraal, weduwe van Pieter Piers. J)E GEMEENTERAAD van Koedijk heeft Donderdagavond een agenda afge werkt, die weinig om het lijf had: wat benoemingen en formele kwesties, wijziging van reeds eerder genomen besluiten, en dergelijke. Het voornaamste kwam misschien wel hij de rondvraag, toen de heer S. Visser informeerde naar de stand van zaken ten aanzien van de Dorpshuïsplannen. De voorzitter, burgemeester Schellinger, heeft toen verklaard, dat B. en W. in de volgende vergadering met uitgewerkte plannen en een kostenberekening hopen te ko men. Spreker zeide zich met de opzichter naar enkele bestaande kleuterscho len te zullen begeven teneinde zich nader te oriënteren. De verenigingen in Koedijk hebben zich alle vóór de stichting van een Dorpshuis verklaard. QP VERZOEK van Gedep. Staten van Noordholland wijzigde de raad het besluit inzake de garantie van een geldlening voor „De Driehoek" zodanig dat deze waarborg thans ten hoogste tien jaar duurt. Voorts werd besloten, het bouwvoorschot aan de woning bouwvereniging ad f 72.000 te verho gen tot f 77.761.77 en een grondvoor- schot toe te staan van f 4758, dit in verband met het feit, dat de aanbe stedingssom boven de begroting, is gebleven. Eervol ontslag werd verleend aan mej. J. Makkes als ambtenares van de Burgerlijke stand, wegens vertrek, met ingang van 1 December a.s. Me vrouw Lammerschaag, die periodiek aftrad als regentes van het verzor gingshuis, werd herbenoemd, evenals de periodiek aftredende leden van de Instelling voor Sociale Zorg, de heren F. Kunst, raadslid, en F. Hes en W. Slotemaker, niet-raadsleden. Aan de heer C. van den Berg werd voor een jaar een bijdrage toegestaan in de kosten van vervoer van zijn dochtertje naar de BLO-school te Alkmaar. lanrt directeur van de proef boerderij „De Schothorst" te Hoog- tendL laeer HeU„ommre TdVljftig boelen' aie gisteravond in de Rus tende Jager te Heiloo bijeen waren, een zeer aandachtig gehoor voor ziin le zing over veevoer. De avond werd geopend door de voorzitter van de ver- enigmg voor bedrijfsvoorlichting „Heiloo en Omstreken", de heer C. Spaanse. Om de veestapel op te voeren en de kwaliteit van het vee te verhogen, is het van het grootste belang, de leef tijd van de melkkoe, van pl.m. 5 jaar te verhogen tot 15, 16, ja zelfs 17 jaar- Hierdoor kunnen dan 3 en zelfs 4 gene raties tegelijk in de stal staan. Om deze leeftijd on te voeren moet de boer speciale aandacht schenken aan de huisvesting, verzorging van het vee, en aan het voer en de dekstier. Door het vee gevarieerd voer te ge ven, beschikken de dieren over meer afweerstoffen tegen .bacteriën, schim mels en ziekten, aldus dr Grashuis. Als wintervoer noemde hij naast de hoofdvoeding van hooi: kuilvoer, ge droogd gras, knol- en wortelgewassen, gevarieerd krachtvoer, gedroogde kla ver en pulpvezels. Ook 's zomers moeten de koeien over gevarieerd voer beschikken. Naast gras vele kruiden als klaver, paarde bloemen, leeuwentand en wikkesoor ten. Het suikergehalte mag vooral niet te hoog worden. Hierdoor zakt n.l. het vetgehalte van de melk. Meer dan 20 kg voederbieten per dag is voor een koe dan ook funest. Het specifieke type van een goede melkkoe moet lang zijn. Lange neus, poten, ribben en lendenen. Om goede melkkoeien te verkrijgen mag men het vee niet te vet opfokken. Dit werd vooral geconstateerd tijdens proeven In Denemarken en Zweden. Tot slot behandelde dr Grashuis de zgn. „kopziekte", waaraan 2 pet. van het vee lijdt. Deze ziekte krijgen de koeien door een teveel aan kali- en fosiorzouten, waardoor het magnesium gehalte in het bloed zakt. De kopziekte is dan ook te voorkomen door toevoe ging van kleine percentages magnesium aan het veevoer. De avond werd besloten met het be antwoorden van gestelde vragen. Morgenmiddag om half vijf zal de K.R O. de eerste Vespers uitzenden van het kerkwijdingsfeest der Aartsbasiliek van de Allerheiligte Verlosser in de kapel van de St. Willibrordusstichting te Heiloo. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie zijn de vlogende voor werpen als gevonden aangebracht: gele broche, paarse dameshoofddoek, kinder muts, oranje-zwarte shawl, bruine porte- monnaie, bruine herenhandschoen, 6- mtr gaspijp, een hamer en blauw jongens jasje. Op verzoek van Ged. Staten werd de verordening van 17 October 1952, waarin werd bepaald dat het verboden is na sluitingstijd in een winkel te kopen, in dier voege gewijzigd, dat daaruit de strafbaarstelling, van de koper werd verwijderd. Overeenkomstig het advies van We deropbouw en Volkshuisvesting te Haarlem werden de woningen Kanaal dijk 290 en 312, Bovenweg 64 Zuid en Achterweg 152 Zuid onbewoonbaar verklaard. De voetbalvereniging krijgt voor f 100 per jaar de beschikking over het sportterrein. De vereniging moet het terrein onderhouden. Schiet zij hierin te kort, dan zullen andere voor waarden worden gesteld. De heer De anders zo stille Breedstraat vorm de gisteravond een onafzienbaar par- keerpark voor wagens van allerlei soort, waaruit de grote belangstelling bleek voor de filmavond die door de N.V. Autocentrale in Het Wapen van Heemskerk was georganiseerd. Reeds direct na de aanvang kon het auto-minded publiek genieten van een film, die tijdens de jongste Tulpen- rallye werd opgenomen en een goed inzicht gaf van de moeilijkheden, die de deelnemers zowel overdag als 's nachts op het menigmaal uiterst zware parcours hadden te overwinnen. Ook de scherpe controle, waaraan de wagens werden onderworpen alvorens zij tot het Circuit van Zandvoort kon den worden toegelaten, trok aller aan dacht evenals de grote activiteit der Franse Gendarmerie en de Rotterdam se politie. Het geronk van de motoren, werd vervolgens onderbroken door een mu ziekfilm, waarin de Charrotheers, Spi ke Jones en Cab Calloway nauwelijks minder geluid produceerden. De bedrijfsklejirenfilm „Reveil" nam het publiek mee naar de Sahara, waar het sportieve duo KramerSnel in een hitte van 107 graden zijn gesloten vrachtwagen door de enorme zandmas- sa's wist te werken. Het aanbrengen van nieuwe loop- vlakken werd tot in de finesses gede monstreerd. De film van de Vereniging voor Vei lig Verkeer, die tal van verkeerspro blemen in beeld brengt, is ongetwij feld een prachtig middel om het aantal verkeersongelukken drastisch te ver minderen. Dat de kennis van de verkeersregels hier én daar nog wel eens iets te wen sen overlaat, kon in het nummer her sengymnastiek, waaraan vijf heren en vijf dames deelnamen, worden gecon stateerd. De heren wonnen tenslotte met miniem verschil. Een der mooiste nummers van het rijk overladen programma dat tot half twaalf duurde, vormde de kleurenfilm van de Toerwagenrallye 1953, die fraaie natuuropnamen bevatte van het par cours van Apeldoorn naar de Lage Vuurse en de vele handicaps, die de grote bussen op het Hilversumse Sport park hadden te overwinnen. Om het slot, de Amerikaanse film „Hurry, Hurry", die ongelooflijke staaltjes van stuntrijden liet zien, is onbedaarlijk gelachen. Een avond, waarop bezoekers en or ganisatoren met genoegen kunnen te rugzien. Dat zal je gebeuren. Terwijl half Den Haag in de herfst-kou op zijn kolen zit te wachten glijden, midden in de Wolmaranstraat, een paar slecht gestouwde zakken van de wagen. Dat betekentmet de handen oprapen en dus extra oponthoud. Gelukkig vloog de Ibis-vogel, (troost aller pechvogels) op Dinsdagmiddag 27 October om half twee net boven dat gedeelte van de stad met de camera en maakte er een plaatje van. Als de met een lederen geldbuidel toegeruste kassier, wiens hoofd in de witte cirkel gevangen zit, en zijn beide maats, die zo ijverig hebben meegescbept hun naam, hun adres, de maat van hun overhemd en hun vaste tabaksleverancier even aan Dobbelmann in Waddinxveen op geven, krijgen zij ieder, als pleister op de wonde GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG Bovendienheeft Ibis deze keer nog een extra verrassing in petto. Kolen sjouwen is namelijk een bij- Maar pech of geen pechof U nu Ibis Export - de 100o/0 Engelse shag van grote vermaardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige fa voriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zijn: DOBBELMANN... zonder zwart beroep. Wie het de hele week doet moet op Zondag wel een meer dan gewone behoefte hebben aan een stralend wit over hemd. Daarom is de attente Ibis vogel ook nog maar even een heren modewinkel binnengevlogen en heeft voor elk der drie onfortuinlijke kolenmannen een mooi, wit shirt uitgezocht. LEKKER MAN! (Advertentie Ing. Med.) Deze uitstekende film heeft niet na gelaten indruk op de bezoekers te maken. Zij behandelt een gegeven uit het leven van de familie Golding in Philadelphia, waar vader Golding can tor is in de Sinaï-Synagoge. Tijdens een Nieuwjaarsdienst worden hij en zijn vrouw ten zeerste verrast als zij hun zoon Jerry in het koor horen meezingen. Hij is onverwacht uit Ko rea teruggekeerd. Vader Golding maakt met het bestuur der Synagoge de afspraak dat hij zich als cantor zal terugtrekken en dat Jerry hem zal Lammerschaag bepleitte in dit verband opvolgen. Maar deze plannen gaan aanschaffing van een motorgrasmaai- machine voor het onderhoud van de grasmat. De voorzitter, de neer Schel linger, deelde mede, dat B. en W. prijsopgaaf zullen vragen van zulk een machine. Besloten werd, het onderhoud van de Zevende Zuiderlaan over te ne men van de Banne Koedijk en deze weg aan het openbaar verkeer te ont trekken. Deze maatregel is nodig in verband met de woningbouw. De weg is eigendom van de gemeente. Aan het verzorgingshuis werd een stuk bouwland, nodig voor de teelt van eigen aardappelen, groenten en peulvruchten verhuurd voor f 41. per jaar. Een gedeelte van het oude raadhuis werd op haar verzoek ter beschikking van de speeltuinvereniging, gesteld voor het houden van handen- arbeidclubs. De sloot langs het kerk hof zal beter geschikt worden gemaakt voor het verkeer te water. Dit is mogelijk geworden door de aankoop van het perceel van de wed. C. Man. Bij de rondvraag bepleitte de heer C. Bijpost invoering van de bagger- regeling voor kleine zelfstandige tuin ders. De voorzitter zelde medewerking van B. en W. toe. niet door omdat Jerry een afspraak heeft in een nachtclub met een beken de zangeres, die hij in Korea heeft leren kennen, nl. Judy Lane. Op haar verzoek zingt hij met groot succes een song met het gevolg dat hij een rol aangeboden krijgt in Judy's nieuwe revue. Als hij dit zijn vader vertelt is cantor Golding zeer teleurgesteld. Als het Pasen wordt gaat Jerry met Judy naar zijn ouders en teruggekeerd in die vertrouwde sfeer, voelt hij zich toch verplicht aan het verlangen van zijn vader te voldoen. Maar 't blijkt hem tenslotte te machtig en hij gaat naar Broadway terug, waar hij veel succes behaalt. Hoe ten slotte een trots ouderpaar, Jerry's ouders, toch hun grote wens zien vervuld en ontroerd luisteren naar de stem van hun zoon, zal men geboeid volgen. Aan de ver filming in kleuren is zeer veel zorg besteed en het spel zal zeker impone ren. Bijzonder zal men worden getrof fen door het opvallende spel van vader en moeder Golding (Eduard Franz en Mildred Dunnock) en van Judy en Jerry (Peggy Lee en Danny Thomas). Een geestige tekenfilm leidt het hoofdnummer in. De liefhebbers van avonturenfilms kunnen deze week hun hart ophalen in de „Cinema Americain", waar „De Boekaniers der zeven zeeën" hun uiter ste best doen om elkaar in technicolor het leven zuur te maken. Een boeien de, romantische geschiedenis zonder enige diepgang, waarin de forsgeschou- derde John Payne als de naar het eiland van de machtige piratenhoofd- man gezonden spion en de roomblanke Arlene Dahi als de aangenomen doch ter van diezelfde roverkoning elkaar aanvankelijk zeer onheus bejegenen. Wij zouden het echter niet wagen uit de doeken te doen, hoe die verhouding tussen het tweetal zich verder ont wikkelt. Men verveelt zich geen ogen blik bij al die zeeslagen, tweegevechten op vuist of mes, massale bloedbaden en bij die eindelijk losbarstende op stand van de lang onderdrukte zwarte slaven. Het verhaal is onwaarschijn lijk genoeg om het niet allemaal té serieus te nemen. In het voorprogramma onder meer een tekenfilmpje van Popeye, ditmaal als cowboy, omdat in de hoofdrol reeds voldoende zeelieden voorkomen. In het Viitoria Theater is de nieuwe Nederlandse film „Rechter Thomas" geprolongeerd en waarlijk niet ten onrechte. Meer dan de vorige Vader landse producten boeit deze rolprent van begin tot eind. Technisch wellicht nog niet geheel volmaakt, maar als film het aanschouwen zeker waard. Vooral Piet Bron als Rechter Thomas valt op door zijn natuurlijk spel. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Naar wij vernemen heeft de minister van oorlog aan de dienstplichtige Pieter Bakker, ingeschrevene van de lichting 1953 dezer gemeente, gedurende één jaar vrijstelling van dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. Het is zoals wij hadden verwacht, Melis en Schooneveld zullen elkaar ontmoeten in een beslissende partij om het persoonlijk biljartkampi oenschap vijfde klasse van Alkmaar en Omstreken. Melis won gister avond twee partijen van Bijtjes en Schooneveld versloeg Houlenbos. Hedenavond zal de finale in café Nummer Eén plaats vinden. Zowel Melis als Schooneveld moeten ieder nog twee partijen spelen. Het is dus theoretisch mogelijk dat Melis zijn voorlaatste partij verliest, maar waarschijnlijk is dat niet. Bijtjes heeft gisteravond op pijnlijk duidelijke wijze moeten ervaren dat hij tot de lichtste en Melis tot de zwiarste deelnemers aan dit tornooi moet worden gerekend. De eerste par tij bracht Melis met 31 beurten op zijn naam. Bijtjes kon het niet verder dan 27 caramboles brengen, hetgeen hij overigens in n-iet onbelangrijke mate aan zich zelf heeft te wijten. Hij praat te veel tijdens zijn wedstrijden. Bijtjes zal moeten begrijpen dat zelfs voor de spelers met een moyenne van O tot 1.25 concentratie noodzakelijk is om tot redelijke resultaten te kunnen komen De vele belangstellenden keken la ter op de avond hun ogen uit toen Melis andermaal Bijtjes afstrafte. Uiteraard had een ieder een tweede overwinning voor Melis verwacht, maar dat hij met een gemiddelde van 2.08 zou spelen en Bijtjes op 17 ca ramboles zou laten staan, was voor deze klasse toch wel een unieke pres tatie. Bovendien scoorde Melis in déze partij de hoogste serie, namelijk 10. De partij SchooneveldHoutenbos bracht een summum aan spanning, niettegen staande het feit dat Houtenbos zeer ongelukkig speelde. Hij hield moedig vol, met het ge volg dat Schooneveld toch alle zeilen moest bijzetten om de kostbare pun ten op zijn naam te brengen. Hij had daarvoor 49 beurten nodig. In de laat ste phase van de strijd kon Houten bos het tempo niet volgen en hij ver loor tenslotte met een verschil van. 12 caramboles. In 52 beurten versloeg W. Rolie Bijtjes, waardoor eerstgenoemde nog een kans maakt om Houtenbos van de derde plaats te verdringen. De uitslagen waren: Melis 50 31 5 1.61 Bijtjes 27 31 3 0.87 Schooneveld 50 49 5 1.02 Houtenbos 38 49 4 0.78 Rolie 50 52 6 0.96 Bijtjes 44 52 7 0.84 Melis 50 24 10 2.08 Bijtjes 17 24 4 0.70 De stand luidt: 1. Schooneveld 6 6 0 0 12 1.21 2. Melis 6 5 0 1 10 1.51 3. Houtenbos 7 3 0 4 6 1.07 4. Rolie 6 2 0 4 4 0.94 5. Bijtjes 7 0 0 7 0 0.69 De Alkmaarse elftallen komen morgen als volgt in het veld: Alcmaria Victrix: De Vries; Kramer en Brouwer; Th. Brouwer, Maasen en Paulisse; Pilkes, Goosens, Schmidt, De Buyzer en Genefaas. Alkmaarse Boya: Kramer; Pater en Krul; Pijper, De Ley en Snijders; Ver meulen, Wagemaker.i De Flier, T. Indri en P. Indri. Alkmaar: Blokker: Duiveman en Roos; Zwart, Ooms en Mazereeuw; Hoogendijk, Schouten, De Jong, Van Baden en Schoon hoven. Randers: Van Enoo; De Jong en Th. Bakker; Baas, Kemp en Zevenhek; H. Heesbeen, Clement, J. Heesbeen, L. Bak ker en J. Teigeler. Men behoeft voor een boek, een feuilleton of een film niet naar een gegeven te zoeken als men iets wil maken, dat de lezers of toeschouwers moet boeien. Het leven zelf met zijn lief en leed is zo vol variaties, dat men er slechts een greep in heeft te doen om iets te kunnen weergeven, dat duizendmaal spannender is dan een schrijver het ooit zal kunnen fanta seren. Waar wordt meer geleden en ge streden, gehoopt of soms vervloekt dan in een ziekenhuis, in een kraamafde- ling waar elke patiënt een ander ka rakter heeft, in andere omstandigheden leeft dan zij die noodgedwongen met haar in hetzelfde gebouw op haar babies wachten? Daar zijn de vrouwen, die hartstochtelijk naar haar eerste kind verlangen, de moeders, die vrij onverschillig het vijfde of zesde kind afwachten, de gedesillusionneerden, wier man of verloofde haar in de steek heeft gelaten, die geen zorgeloze toe komst hebben en voor wie het nog on geboren kind een verschrikking is. Tussen al die naturen, tussen ai die vrouwen, wier leven geheel ver schillend aan dat van anderen is, be weegt zich de directeur van de kliniek, dr Peter Haidt, de man, die voor allen een bemoedigend woord heeft, de kun dige medicus, die niet allereerst een bekwaam gynaecoloog is maar boven al een vriend met een warm hart, die altijd het goede woord op het rechte moment weet te vinden. In dit milieu van moeders, babies, medici en verpleegsters werkt hij sa men met hoofdzuster Hedwig, die hem in stilte aanbidt en met zijn vrouwe lijke collega Elisabeth Keller, naar wie zijn verlangen uitgaat. Tegen de achtergrond van de kliniek met haar lief en leed speelt ziel. het drama af en als hij Elisabeth tot vrouw heeft gevraagd, komt deze van hoofdzuster Hedwig te weten, dat door de operatie, die zij als meisje heeft gehad, zij de man, die altijd met en voor kinderen leeft, nimmer een eigen kind zal kun nen schenken. Men verwacht onwille keurig een verwijdering maar het grote hart van dr Haidt weet ook deze teleurstelling te verwerken en beiden gaan naast en met elkaar het leven in, elkaar steunend in het mooie maar moeilijke werk Een magnifieke film. In 't Holl. Nieuws ziet men de ope ning van een nieuw laboratorium voor aardolie-onderzoek te Amsterdam. Mo derne snelverkeerswegen trekken de aandacht bij Arnhem. In 't Mastbos te Breda werd een nationale veldloop gehouden. In Den Haag ziet men de training van schaatsenrijders en in Amsterdam is de inauguratie als direc teur van de Rijksacademie voor beel dende kunsten van prof. dr de Vroom verfilmd. Op de erebegraafplaats in Bloemendaal werd een gedenkplaat onthuld. Polygoon's Wereldnieuws brengt de viering van de achtjarige regering van Peron. In New York werd generaal Dean gehuldigd en in Londen werd koningin-moeder Elisabeth ereburgeres. Verder zijn er opnamen over mo derne parapluies en van het univer sitaire voetbal in Amerika. Van Week tot Week begint met flitsen van de begrafenis der slacht offers van de mijnramp in België. In India werd een Nederlandse culturele tentoonstelling gehouden, 't Griekse koningspaar bracht een bezoek aan de Ver. Staten en in Spanje werd het twintigjarig bestaan van de Pha lanx gevierd. Een cross-country voor tanks verdient ook nog de aandacht, terwijl er mooie opnamen waren van de opening van het Engelse Parlement I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3