Na fraaie zege op UZSC werd DAW door Haarlem geklopt Alcmaria leed een smadelijke 9-2 nederlaag tegen JOS Melis versloeg Schooneveld in een beslissende partij De 5-1 zege van Egmondia op Zaanse Boys geflatteerd Verrassende tijd van Jettie Piersma op 200 schoolslag Hockey zege Uitstekende zwemavond in Overdekte Al N Hartoghielp Koedijk aan een 4-2 zege Verdiende 3-2 zege van SRC op LSVV Tine van Brenk won 400 m vrije slag „Tien, tien, tien...." De buitenspelval werd onbenullig gehanteerd Biljartkampioenschap vijfde klasse Houtenbos eindigde op derde plaats Meervogels sleepte zege uit het vuur Vrone buitte ruimte doeltreffend uit in Kolhorn (1-4) £)E ALKMAARSE WATERRATTEN hadden met de organisatie van een zwem- en waterpolofeest ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan gewacht op het moment, dat de Alkmaarse Overdekte door het aan brengen van een nieuw plafond met ideale T.L.-verlichting een geheel ander aanzien had gekregen. Dat moment was Zaterdagavond aange broken. Vóór de aanvang van deze uitnemende zwemavond overhan digde de voorzitter van DAW, K. v. d. Pol, de heer Van der Griendt, bedrijfsleider van de Overdekte, een bouquet bloemen. DAW's praeses sprak daarbij zijn voldoening uit over de verbeteringen welke in de Overdekte waren aangebracht. Op deze avond waren de zwemnummers ditmaal nu eens niet de hoofdschotel. Het grootste deel van het pro gramma werd gevuld met een viertal waterpolowedstrijden, waaraan door de zeventallen van Haarlem (hoofdklasser), UZSC (Utrecht), Nep- tunus (Amersfoort) en DAW, drie eerste klassers, werd deelgenomen. DAW plaatste zich door een schitterende overwinning op UZSC in de finale, tezamen met Haarlem, dat een geflatteerde zege op Neptuuus had behaald. DAW leed een eervolle 53 nederlaag, waarmee de Alk- maarders dus op de tweede plaats eindigden. kort. In de eerste plaats zijn z'n zwem- capaciteiten bij lange na niet toerei kend en bovendien is zijn plaalsen abominabel slecht. Hans de Jong ziet „ans om met korte snelle rusncs de verdediging van de tegenpartij uit elkaar te zwemmen. Datzelfde deed Ad Boxem in de wedstrijd tegen UZSC, maar daar hij tegen Haarlem met de opdracht speelde Bijlsma uit te scha kelen, moest het gevaar alleen van Hans van der Horst komen. Met an dere woorden, men speelde in de fi nale weer het oude vertrouwde, maar weinig aantrekkelijke „tweemeter- systeem". Misschien zou dat nog suc ces hebben gehad, als de achterhoede en de vleugelspelers de ballen niet zo hoog naar Van der Horst hadden door gegeven. Ook in deze wedstrijd werd het duidelijk dat Haarlem op zijn re tour is. Men drijft vrijwel op Bijlsma, aanvoerder van het Nederlandse zeven tal, en de krab-en-bijt-tactiek van en kele mindere goden. Bijlsma bezorgde Haarlem spoedig een 20 voorpsrong. Uit een goed aangegeven bal van Blankvoort, een van de weinigen in deze wedstrijd, verkleinde Hans van der Horst de achterstand, maar nog voordat de rust aanbrak had Bijlsma de stand weer op 31 gebracht. Nadat André Slikker, die als doelman een uitstekende wedstrijd speelde, twee maal had misgegrepen, benutte Van der Horst 'n styafworp. Het werd nog 53 ook. Terecht protesteerden de Haarlemspelers echter tegen dit doel punt, daar Van der Horst scoorde, na dat de scheidsrechter had gefloten. De referee kende dit doelpunt echter wel toe, hetgeen overigens van geen in vloed was, daar enkele seconden later het eindsignaal klonk. Koedijk heeft gistermiddag op eigen terrein een 42 overwinning behaald op Texelse Boys. Kort na de aanvang namen de gastheren de leiding, maar weinige minuten later hielp een van de verdedigers van Koedijk de be zoekers aan de gelijkmaker. Texelse Boys speelde duidelijk slechter dan de gastheren, die echter pas in de tweede helft andermaal een voorsprong kon den nemen. Dat doelpunt kwam van de voet van Hartog en enkele mi nuten later scoorde deze speler, na dat Texelse Boys voor de twede maal gelijk had gemaakt, het derde doel punt voor Koedijk. Hij eiste boven dien de eer voor zich op om met een vierde goal de zege veilig te stellen. Het is SRC gelukt om LSVV op eigen terrein een verdiende 32 nederlaag toe te brengen. De gasten waren voor al sneller dan LSVV, zij reageerden beter, waardoor LSVV zich niet ten volle kon ontplooien. Toch gaf A.Leek LSW vrij spoedig uit moeilijke positie de leiding. Door dit doelpunt werd SRC echter eerst goed wakker geschud. De gasten namen het spel in handen en na ongeveer een half uur spelen kwam de gelijkmaker. Nog vóór de rust nam SRC zelfs de leiding. Met de wind in de rug was LSVV in de twee de helft iets meer in de- aanval. De juiste afwerking van de aanvallen ont brak echter, met het gevolg dat de SRC-defensie steeds tijdig kon ingrij pen. Eén van de uitvallen van de be zoekers werd LSVV noodlottig. Welis waar bracht LSW de achterstand tot 3—2 terug, maar verder liet SRC het niet komen. schot tegen de lat konden de bezoe kers het niet brengen. £)E ENKELE zwemnummers waren van goed gehalte. Voor het DAW- sterretje Jetty Piersma was het een goede dag. Zij zag kans om op de 200 meter schoolslag Jopie Spoor en Ton- ny Hom kansloos te verslaan in de voortreffelijke tijd van 3 min. 0.9 sec., een tijd welke nog nimmer door een vertegenwoordigster van de kring Noord-Holland was gezwommen, een tijd ook die volkomen op nationaal niveau ligt. Zonder iets aan deze voor treffelijke prestatie af te willen doen, mag Jetty zich overigens gelukkig prijzen met de jury die Zaterdagavond de leiding had. Wij betwijfelen het namelijk sterk of zij zich op nationale of internationale wedstrijden had kun nen plaatsen. Naar onze mening is haar beenslag namelijk niet in over eenstemming met de reglementen en het zou bij ons geen verwondering hebben gewekt als de jury haar had gediskwalificeerd. De 400 meter vrije slag werd een royale overwinning voor Tine van Brenk. Op de eerste 200 meter gaf de Alkmaarse Tine Tenkink haar uitste kend partij. De onvermoeibare Tine van Brenk, die met een afschuwelijke slag door het water ploegt, heeft een Uithoudingsvermogen, dat aan het on waarschijnlijke grenst. Tine Tenkink viel dan ook terug en werd tenslotte zelfs nog door Emmy de Graaf naar de derde plaats verwezen. Dicky van Ekris nam de 100 meter rugslag voor haar rekening. Aanvan kelijk scheen Gerda de Waard van DAW nog aanspraken op de tweede plaats te kunnen maken, maar de eind- Spurt van Elsje Mieremet was zo scherp dat de Alkmaarse kansloos was en met de derde plaats genoegen moest nemen voor 't Nereus-meisje Teuthof. Met een sterke bezetting kwam de Robbenploeg uit op de 3 x 100 meter Wisselslag estafette. Met een duidelijke voorsprong zegevierden Dickey van Ekris, Tonny Hom en Tine van Brenk. De strijd om de tweede plaats was bij zonder interessant. Ina Braun had DWR een ruime voorsprong bezorgd op DAW. Gerda de Waard was name lijk na 60 a 70 meter volkomen leeg- gezommen. Jettie Piersma kon tegen Jopie Spoor iets van de achterstand terugnemen, maar toen Tine Tenkink in het water dook, was Carla Kneyns- berg toch reeds tien meter verder. Met haar soepele slag kon Tine Tenkink meter voor meter inlopen om tenslotte met minimaal verschil de tweede plaats voor DAW op te eisen. £)E KUNSTZWEMSHOW werd door de vele toeschouwers hogelijk ge waardeerd. Verreweg het beste num mer was de solo van Greetje Cloeck. De parade van de tinnen soldaatjes, acht jeugdige DAW-ertjes onder lei ding van Dineke Dreeuws, was bijzon der aardig en ook het nummer dat door Jetty Piersma, Greetje Cloeck, Wil de Groot en Hettv Drost werd gebracht, kon de toets der critiek doorstaan. J-JET ZAG ER aanvankelijk niet naar uit dat DAW een 93 overwinning Bp UZSC zou gaan behalen, maar on danks het feit dat de Utrechtenaren de eerste aanvallen opzetten, stond DAW toch binnen enkele minuten met 20 voor. Eerst onderschepte Hans de Jong een aanval, plaatste zuiver naar Van der Horst die met een formidabele zwaai van zijn rechterarm de gast heren de leiding gaf. Kort daarop was het weer Hans de Jong die een Utrecht- Se aanval keurig onderschepte en Ad Boxem in staat stelde de voorsprong te vergroten. Twee maal moest André Slikker keiharde schoten onschadelijk Met groot machtsvertoon bracht Tine van Brenk Zaterdagavond in de Alkmaarse Overdekte de 400 meter vrije slag dames op haar naam. maken, maar nadat Nierop Groot een behoorlijke scoringskans over het nooid zag, moest de DAW-goalie toch capituleren. DAW ging de tweede helft met een 21 voorsprong in. Met uit stekende combinaties, ouaerbroken door verrassende schoten van grote afstand, zette DAW het doel van UZSC onder druk. Blankvoort en Van der Horst brachten de stand spoedig op 41. Nog was het verzet van de bezoekers niet gebroken. Uit een misverstand in de DAW-defensie bracht UZSC de stand op 42 en hoewel Van der Horst na goed doorzetten de voorsprong kon vergroten, hield UZSC de kans in eigen hand toen een strafworp werd benut. Het slotoffensief van DAW was echter zo overweldigend, dat de gasten totaal van de kaart werden gespeeld. Dit was DAW op zijn best. Er werd snel gerea geerd, voortreffelijk geplaatst en vrij gezwommen. Door doelpunten van De Jong, Blankvoort, Van der Horst en Boxem werd de stand in zeer korte tijd op 93 gebracht. Haarlem had zijn handen vol aan Neptunus. Volkomen tegen de ver houding in namen Bijlsma c.s. een 30 voorsprong, welke in de tweede helft tot 4—0 werd opgevoerd. Pas daarna kon Neptunus het juiste tegenspel vin den tegen de zwaar op de man spe lende Haarlemmers, waarvan enkele spelers beslist een onprettige houding aannamen. Neptunus verloor tenslotte met 5—3, waarmee de Amersfoorters niet kregen wat zij verdienden. In de verliezersronde behaalde Neptunus een gemakkelijke 72 overwinning op UZSÖ. DAW speelde in de finale tegen Haarlem aanzienlijk slechter dan in de wedstrijd tegen UZSC. Bert Ekkel had de plaats ingenomen van Hans de Jong hetgeen een aanzienlijke verzwakking betekende. Bert Ekkel doet defensief uitstekend werk. Het afbreken vaneen aanval is hem wel toevertrouwd, maar aanvallend schiet hij schromelijk te Het moet de Alcmaria-supporters gistermiddag wel uitermate pijn lijk in de oren hebben geklonken toen het JOS-legioen de kreet „tien, tien, tienover het veld in de Watergraafsmeer liet schallen. Pijnlijk en onprettig, maar dat zijn nederlagen waarbij de tegenpartij niet minder dan negen doelpunten scoort altijd. Tegenover deze doel- puntenlawine van JOS kon Alcmaria slechts twee goals stellen. Wij moeten wel ver in de geschiedenis van de wit hemden terug bladeren om een dergelijk grote nederlaag in een competitiewedstrijd tegen te komen. Toch kan men respect hebben voor de wijze waarop Alcmaria, niettegenstaande de hopeloze achterstand die met de rust reeds 5—-O bedroeg tot het einde bleef volhouden. Daarmee is echter alle goeds gezegd, dat van de Alkmaarders te vermelden valt. Er bestond geen enkel verband tus sen de linies van Alcmaria, de bal werd voortdurend te hoog gespeeld en tot overmaat van ramp zette de defensie telkens weer op vrij onbenullige wijze de buitenspelval op. De voorhoedespe lers kregen op deze manier vijf of zes doelpunten cadeau. Doelman de Vries treft hoegenaamd geen schuld aan de grote nederlaag. De beide backs van Alcmaria speelden bepaald zwak en ook Th. Brouwer deelde in de malaise. De voorhoede, waarin Untied niet was opgesteld omdat hij niet aan de trai ning deelneemt, was vrij ongevaarlijk. Toch was de nederlaag geflatteerd. Twee van de JOS-doelpunten werden in buitenspelpositie gescoord, maar daar staat tegenover dat het tweede doelpunt van Alcmaria zeer dubieus was. Het zag er in de eerste minuten voor Alcmaria niet zo heel slecht uit. De withemden zetten enkele behoorlijke aanvallen op, waarbij het JOS-doel maar ternauwernood aan een doorbo ring ontkwam. Na dat eerste kwar tier was het woord echter gehezl aan JOS. De goalgetter van de Amsterdam mers, Nieuwenhuis, opende met een goed schot de score. Weinige minuten later werd de Vries voor de tweede Het tweede heren-elftal van de Alkmaarse Hockeyclub won met 21 van Alliance. Rechtsbuiten Prins in duel, terwijl Erdtsieck gespannen afwacht. maal gepasseerd, ditmaal door links binnen Wenderhold. De door de Vries wegens vasthouden naar de me ning van de scheidsrechter veroor zaakte penalty werd door Nieuwenhuis feilloos benut en nog geen zestig se conden later zorgde hij er voor dat Alcmaria tegen een 40 achterstand op keek. Rechtsbuiten Pohlman scoor de weer een minuut later het vijfde doelpunt voor de gastheren, toen de gehele defensie van Alcmaria voor vermeend buitenspel bleef staan. Reeds in de eerste minuut van de tweede helft brak rechtsbinnen de Haan door, weer bleef alles staan doch de Vries redde de situatie. Het was slechts, even uitstel want toen G. Brouwer ongeveer op de helft van het veld een duel met Nieuwenhuis ver loor, maakte deze speler het half do zijn vol. Er moest nog een half uur worden gespeeld toen de Buyzer een voorzet plaatste, die door Genefaas werd be nut. Een scheidsrechterlijke blunder liet Nieuwenhuis het 7e doelpunt waarna Harry Schmidt het reeds ge noemde dubieuse doelpunt maakte. De JOS doelman protesteerde heftig, waarna de scheidsrechter met hem een debat begon, doch tenslotte zijn aarze lende beslissing handhaafde. Het ver haal is wel zeer eentonig, doch toen de backs wederom voor vermeend bui tenspel bleven staan, kon Nieuwen huis er ongehinderd 82 van maken. De Buyzer kreeg tot tweemaal toe een kans de achterstand te verkleinen doch beide malen was het schot te zacht. Nog was de maat niet vol want toen Theo Brouwer wederom bleef staan, was het linksbuiten Huijg, die het negende en laatste doelpunt kon scoren. Ondanks het vermelde tien tien geroep bleef dit doelpunt uit. Het score bord van JOS zou daar trouwens niet op berekend zijn geweest! Verscheidene jaren heeft Melis tevergeefs een greep gedaan naar de titel van biljartkampioen, vijfde klasse van het district Alkmaar en Omstreken. Zaterdagavond heeft hij eindelijk deze titel op zijn naam kunnen brengen en op een wijze die aan duidelijkheid niets te wen sen overliet. Zijn tegenstander Schooneveld kon zijn zenuwen maar niet onder controle krijgen en had maar nauwelijks de helft van het aantal te maken caramboles gemaakt, toen Melis na de 27e beurt juichend zijn keu omhoog stak. Voordat Melis deze beslissende partij kon spelen, moest hij eerst nog W. Ro- lie verslaan.' Aanvankelijk kon hij niet in zijn spel kemen. De strijd ging vrij wel gelijk op, maar nadat Melis onge veer 25 punten had gescoord, kreeg hij de smaak weer te pakken. Met een verschil van tien caramboles bracht hij de partij tenslotte op zijn naam. Ook Schooneveld ontmoette eerst neg een andere tegenstander. Bijtjes deed wat hij kon en verloor met een verschil van slechts 9 caramboles. W. Rolie versloeg, voordat de finale tussen Me lis en Schooneveld zou plaats vinden, Houtenbos. Hij had echter te veel beur ten nodig gehad om de derde plaats te veroveren. Beide spelers hadden name lijk zes matchpunten, maar het moyen ne van Houtenbos was nog juist iets beter. Melis ging met een zware opgave naar de tafel. Schooneveld stond nog altijd twee punten voor en hij moest dus winnen om de titel op zijn naam te krijgen. Zijn moyenne was aanzien lijk beter, zodat hij zich daarover geen zorgen behoefde te maken. Schoone veld was zoals gezegd door de span ning niet in staat om behoorlijk partij te geven, met het gevolg dat Melis naar zijn beste vorm kon groeien. Na afloop van de wedstrijden overhandigde voor zitter Wessels de bondsmedaille aan de gelukkige winnaar. Tevens dankte hij de wedstrijdleider Louter en de voor zitter van De Molen, de heer Breed, voor het welslagen van dit tornooi. Mevrouw Breed kreeg namens de spe lers bloemen aangeboden voor de gast vrijheid welke zij gedurende een week had verleend. De laatste uitslagen luiden: w. 40 35 7 1,14 0 F. 50 35 4 1,42 2 J. 41 43 4 0,93.5 0 C. Schooneveld 50 43 5 1,16.2 2 w. Rolie 50 39 7 1,28 2 L. Houtenbos 30 39 7 0,76 0 F. Melis 50 27 7 1,78 2 C. Schooneveld 29 27 7 1,07 0 Melis, de gelukkige %iinnaar van het tornooi om het persoonlijk biljartkampioenschap vijfde klasse van Alkmaar en Omstreken. Hij versloeg Zaterdagavond zijn tegen stander Schooneveld in de laatste en beslissende partij. Einduitslag: 1. F. Melis 8 7 1 2. C. Schooneveld 8 7 1 3. L. Houtenbos .835 4. W. Rolie 8 3 5 5. J. Bijtjes 8 0 8 10 14 1,48 9 14 1,16 8 6 1.03 7 6 1,— 7 0 0,72 Kort voor het verstrijken van de eer ste speelhelft had Bergen een 30 voor sprong genomen op Meervogels. Het zag er toen niet naar uit dat de be zoekers deze wedstrijd tenslotte nog met 43 zouden winnen. Dat is overi gens nog niet zeker ook, want na afloop van de wedstrijd tekende Bergen pro test aan. Het winnende doelpunt werd namelijk gescoord uit een penalty, welke na het verstrijken van de speel tijd aan Meervogels werd toegekend. Voor de rust werd er vlot en snel door beide partijen gespeeld. Tien mi nuten na de aanvang benutten Bergen een behoorlijke scoringskans en acht nuten na de aanvang benutte Bergen 20 vergroot. Ten Herkei benutte een penalty, zodat de Bergen-supporters met een gerust hart de tweede helft tege moet zagen. Nog voor de rust bracht Meervogels de achterstand echter tot 31 terug. De tweede speelhelft was nauwelijks een minuut oud toen de Ber gen doelman voor de tweede maal mis greep. Geruime tijd bleef de balans in evenwicht, maar vier minuten voor het einde maakte Meervogels gebruik van een dekkingsfout door de gelijkmaker te scoren. Nadat de beide grensrech ters de scheidsrechter duidelijk had den gemaakt, dat de speeltijd reeds was verstreken, veroorzaakte een der Berden backs hands in het strafschop gebied, waarvoor de scheidsrechter een penalty toekende, welke prompt werd benut. De Kaagvogels-voorhoede, die giste ren in Kolhorn in de wedstrijd tegen Vrone de meest simpele kansen voor bij liet gaan, is er oorzaak van ge weest, dat de ploeg uit Sint Pancras met een onverwachte 1-4 zege naar huis is gegaan. De groenzwarte uitval len werden door het verre opdringen van de Kolhorner verdedigers uiter mate gevaarlijk endoeltreffend. Kaagvogels begon overigens goed. Ott trof al vrij spoedig de paal, maar in de verdediging (vijfmaal een nul achter elkander) stond men vreemd te schutteren. Rechtsbinnen Bobeldijk profiteerde daarvan door met een fel le kogel Kugel kansloos te maken. Kaagvogels reageerde heftig, doch zag de achterstand groeien, toen Zeegers de bal, na een corner, opnieuw in de touwen joeg (0-2). De Kolhorners probeerden daarna en in de periode na de rust, de bakens te verzetten, maar de talrijke kansen werden hardnekkig om zeep gebracht. Bij een uitval van Vrone, een kwartier na de thee. was het wèl raak, weer door Bobeldijk. Dit was Kaagvogels te bar. Plotseling werd er uitstekend gevoetbald en de hoop herleefde, toen A. van der Laan één der vlotte com binaties met een doelpunt afwerkte 1-3). Het zou de enige roodwitte tref fer worden. Van een verslapping pro fiteerde Bobeldijk om zijn derde doel punt te scoren (1-4) en dat maakte Kaagvogels tot een geslagen ploeg. Egmondia heeft een royale 5X overwinning behaald in de thuiswed strijd tegen Zaanse Boys. Hoewel de gastheren bepaald sterker waren, dient gezegd dat de doelpuntenverhouding enigszins was geflatteerd. Egmondia begon overdonderend zo dat Zaanse Boys geen voet aan de grond kreeg. Reeds na twaalf minuten resul- eerde dit in een prachtig doelpunt van de 15-jarige invaller Buis. Geen tien minuten later zette rechtsbuiten Zwart stevig door en besloot deze aanval met een voltreffer (20). Nog was Zaanse Boys niet van de schrik bekomen of rechtsbuiten Zwart won een duel met back en keeper en opnieuw deponeer de hij de bal achter doelman Groen (3—0). Het pleit voor het moreel van de bezoekers, dat zij ondanks deze spoedige achterstand volhielden. Twee maal bracht dit vóór de rust bijna suc ces. Eenmaal redde keeper 'De Lange schitterend door uit te lopen, de twee de maal was hij reeds gepasseerd. Op drie meter van het doel loste midvoor IJzerdoorn een hard schot. Juist op tijd wierp linkshalf Stam zich echter in de baan van de bal en retourneerde schit terend. Zo bleef het tot de rust 30. Na de hervatting gaf Zaanse Boys zich nog geenszins gewonnen en was bijna voortdurende in de aanval. Toch vergrootte Egmondia de voorsprong toen scheidsrechter Lodeman Egmondia een strafschop toekende voor opzette lijk hands. De jeugdige Buis had geen last van plankenkoorts en rustig schoot hij de bal in de uiterste rechterhoek (4—0). Nog vond Egmondia het niet genoeg en ondanks een veldoverwicht van Zaanse Boys bracht linksbuiten Zwart de stand op 50. Eindelijk kreeg Zaan se Boys daarna loon naar werken toen midvoor IJzerdoorn de bal ver van het doel kreeg toegespeeld. Egmondia's ver dediging verzuimde aan te vallen en zo kon hij ongehinderd opdrijven om met een keihard schot de eer te redden (51). Direct daarop kreeg Zaanse Boys een unieke kans om de achter stand te verkleinen toen scheidsrechter Lodema een vrij dubieuze strafschop toekende. Toen zat het Zaanse Boys bepaald niet meer. Groen, de doelman van Zaanse Boys, benutte de strafschop doch juist voor de bal de doellijn pas seerde floot de scheidsrechter voor een overtreding van een Egmondia-speler. Overnemen dus. Opnieuw schoot Groen maar toen moest hij zich nu naar zijn doel terugspoeden. Zijn Egmon !se col lega stopte het keiharde schot nl. meesterlijk. Zo bleef het 51, waarmee Egmondia wel iets meer kreeg dan het verdiende.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5