met Nieuws uit Bergen VCJB vierde tweede lustrum ^a.. 'fis 4oxr/ De negentigjarige Beemster Harmonie bracht operette Nieuws uit Akersloot Tweede schoolarts in district Midden-Kennemerland ERLIJKE STAND •enbescherming lams Toneel met een spel van Cervard erde klasse iMCLUB DDD VPRO maakte opnamen van bijeenkomst De duinen stonden in de belangstelling Makelaar C. Nap ter aarde besteld Filmliga boekte zes avonden vol Interessante avond over: Ontwikkeling van de muziek Een onverwachte duik BURGERLIJKE STAND Pijnlijke vergissing Fraai succes Damlanderweg verdwijnt Castricum Automobilist reed tegen geparkeerde vrachtwagen Vele felicitaties Aanschouwelijk onderwijs over rechtspraak Na trium verlich ting op enkele wegen Be Bijp BURGERLIJKE STAND Het eerste elftal nog steeds hekkensluiter DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 Catharina M., d. v. J. Kluijs Eckhardt; Anja F., d. v. L ;n S. J. van Veen; Marcel.! z. v. W. van Dijk en H. M, Johannes Muller en Mar. Bierman; Frederik Helder, aartje Schermer, n: Maartje Ligthart, 87 jaar J. Louwe; Gerrigje Last, 78 can B. Tenkink; Alida Slop, h. m. R. van de Pol. ngeving van de Rekerstraat cyperse en witte kater, zijn in zeer goede conditie vangen voor het te stichten heer W. P. f5.mej. m. f 2,50 en fam. v. N. 3, specteur: C. Verwer, Zaag- 6. Penningmeesteresse mej. Graaf Jankade 3, giro no. verzocht geen dieren bij de brengen en ze zelf een paar /erzorgen, uitgezonderd over- :n. ,e opvoeringen in abonne- md geven de grote Ned. To- happen van tijd tot tijd in zg. vrije voorstellingen. Zo Rotterdams Toneel (directie i en Frits van Dijk) Donder, in Het Gulden Vlies Noel stralende blijspel „Voor elke mt eens de Tijd". De hoofd- lit aardige stuk worden gees- ld door Loudi Nijhoff, Johan V tty Knappert en Steije van :rg. Het stuk ging Zaterdag terdam in première en ont. critieken. nd een aanvang gemaakt ip vierde klasse van liet aaraan dus wordt deelge tot 2,Reeds op deze evochten. Dat resulteerde i zes partijen werden ge- igen maar zelfs in een tedende wang, de indruk dat hij zich fit voelde. Wel kon hij Wester een kleine voor men, maar toen het span- worden, begon zijn voor- rillen en miste hij de een- ballen. Tot overmaat van Wester uitstekend spelen. deelnemer maakte de iandstoten en won tenslotte voorsprong van 12 caram- iker en Van Gulik gingen ijd volkomen gelijk op. Het gelijk te bekijken wie deze zijn naam zou brengen, tot' het plotseling op zijn fteu- Dat was in de 29e beurt, een behoorlijke aanvangs- ikte geen fouten en finishte voortreffelijke slotserie van gaf Jonker aanvan- partij. Ook nu weer kwam het einde pas goed in hoewel hij zijn pommerans hij een keu moest akte hij de partij toch nog rten uit. Van Gulik liet het iters, die eerder op de avond spanning over Louter had d, zitten, zodat Jonker en deze eerste wedstrijd* twee gewonnen partijen p gaan. De uitslagen luiden: 58 34 8 1.70 rs 75 34 12 2.20 r itok 55 75 58 75 63 75 65 75 75 49 29 29 34 34 37 37 33 33 31 31 5 21 8 10 11 9 10 10 18 7 te en tweede tiental van lkmaar neemt met twee tien- L aan de „Competitie Zaan- istrict heerst in de eerste ;e spanning. Drie van de ze mende tientallen zijn nog waaronder DDD 1. Oost- ook een sterk tiental vormt niet gespeeld. te uitslagdn in de le klasse indam 2Onder Ons 1 7-U ;r—DKZ I 9—11. Edam 1—S' 146. Hierdoor is de stand Dns 1 0 0 6 p. 0 4 p. 0 4 P- 2 4 p. 2 2 P- 3 1 P- 3 1 P- nas 1 irveer 2 4 0 1 n 2 4 0 1 1 i klasse spelen 7 tientallen te uitslagen waren: DKZ 3 1010 en Edam 2—3»- 12—8. I in deze afd. is nu: aer 1 )ns 2 a 3 mas 2 ;avond 4 3 2 1 2 3 3 werden 1 0 7 P- 0 0 6 P- 0 1 1 1 0 bij 1 2 P- 0 1P- 1 1P- 2 1 P- 3 0 P- D.D-D- 1.89 2.58 SI 1.70 2.20 1.70 I 2.02 1.93 2.27 2.41 1.58 ,avona werucu l»ij •se partijen gespeeld voor o wintercompetitie. len plaats achter de bora i fanatieke strijd werden •esultaten behaald (er war e remises): w angras JrP. Booy 1 1- A Hemels 1—1; J. Mekken 0; D. Korn—K. Tuinnvm molenaarsM. Oud 0—2, ii—D. Stam 1—1; T. Korn s 2—0; D. Bruggeman--^ —2' P. de Wün— L. Rave» j.Jorna—J. Boot afgebr. De Vrijzinnig Protestantse Radio Om roep (VPRO) was dit weekeinde naar Bergen gekomen met een reportage- ploeg. om het welkom vast te leggen, dat plaats vond in verband met het tienjarig bestaan van de afdeling Ber gen van de Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond. Met alle gastvrijheid, die geboden kón worden, zijn de deelnemers aan het festijn ontvangen, zodat jongeren tussen 20 en 30 jaar, uit geheel Neder land, van den Helder tot Arnhem, enige sublieme dagen, in de geest van de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale, met elkaar hebben doorgebracht. De VCJB te Bergen werd opgericht 25 Juli 1943, door ds v. d. Winden, pre dikant van de Ruïnekerk en voorgan ger van ds Bierman. De eerste naam was „Jongeren Kring Kranenburgh", maar de behoefte om zich aan te sluiten bij de Nederlandse Vrijzinnig Christelijke Jongeren Ge meenschap, bracht de naam VCJB op de banier. Op de receptie van deze Zaterdag middag hebben de afgevaardigden van Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrales uit vele oorden een gelukwens uitge sproken en de afdeling Bergen nog een lang bestaan toegewenst. Ds A. B. Bekius, N.H. predikant aan de Ruïnekerk, sprak hartelijke woor den, waarna een inleiding werd ge houden door Wika Groeneveld, van het N.H. Hervormingscentrum „De Haaf" te Bergen, een inleiding, die als in houd had: „De Bijbel en het huidige wereldbeeld. De rest van de Zaterdag is besteed aan de mooie natuur rondom Bergen. Des Zondags werd de kerkdienst meegemaakt in de Ruïnekerk, waar ds Bekius voorging met een rede over het boek „JONA". De Zondagmiddag werd doorgebracht met een „Bonte Middag" in het Dorps huis, waar de West-Friese humor ex celleerde, doch een zware concurrent had aan de deelnemers uit Amsterdam, Nadat mr O. V. L. Guermonprez en mr V. Haesaert Zaterdagmiddag de Noordhollandse leden van de Volks hogescholen hadden verwelkomd, werd als inleiding een overzicht gegeven van het Vokshogeschoolwerk in Ne derland en Vlaanderen, 's Avonds had onder leiding van de heer J. Schek- kerman een interessante discussie plaats over „Onze Duinen", het hoofd onderwerp van dit weekeinde. Deze discussie werd ingeleid door vier deskundigen, die elk in een praat je van 15 minuten een bepaald aspect van het duingebied aan de -orde stel den. Zo sprak de heer W. F. G. Wiese, leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Hoorn over de duinen in verband met de waterhuishouding. De heer H. W. Stoelhorst, bosbouwkundige te Schoorl, sloot hierop aan met het onderwerp „Doel en betekenis van de beplanting van onze duinen", daar mee voorbe reidende de inleiding van de heer G. J. v. d. Berg, sociaal-geograaf van de Provinciale planologische Dienst over de duinen als recreatiegebied. Tot slot sprak de schilder Jaap Sax over de betekenis van de duinen voor de kunstenaar. De Zondag werd besteed met het houden van een excursie door de Ver brande Pan, o.l.v. de heer E. Korten- oever. Op de Zandhoeve vond in het mid daguur een lunchconcert plaats waar voor het Bergens Klein Vrouwenkoor o.l.v. Corry Moree Dol was uitgeno digd. Het weekeinde werd Zondagsavonds gesloten met een voordracht van de kunstenares Aafie Top, die voor het heterogene gezelschap „De oude man en de zee" voordroeg van Hemmingway. Onder grote belangstelling is de heer C. Nap Maandagmiddag op de Algemene Begraafplaats te Bergen ter aarde besteld- Vele collega's uit de makelaarswereld, aannemers uit de bouwvakken en pa troons uit de schildersbedrijven gaven door hun aanwezigheid' blijk van de hoogachting, die de overledene in de zakenwereld werd toegedragen. De gemeente Bergen werd vertegen woordigd door de directeur gemeente-wer ken de heer J. P. Blauw en de opzich ter van bouw- en woningtoezicht de heer J. C. van Zoonen, terwijl onder de aan wezigen bovendien werd aangetroffen de heer P. v. d. Borden uit Alkmaar, voor zitter van de Nederlandse Makelaarsbond, afdeling Alkmaar. Als enigo spreker bij deze plechtigheid fungeerde de heer E. T. H. Munk, col lega-makelaar, die met sobere woorden zijn grote waardering uitsprak voor de prettige samenwerking met de heer Nap. Met het heengaan van de heer Nap is een zeer bekend figuur uit Bergen ver dwenen. Dat de ide'e om te Berden tot de stichting van een filmliga over te gaan, is ingeslagen, mag blijken uit het volboeken van alle zes avonden, die deze winter door de Filmliga zullen Worden gegeven. De eerste avond zal op Dinsdag 17 November worden gehouden. Op deze avond zullen vier films worden ver- a0n3.' .wa-'tvan wel de belangrijkste ue Tsjechische peppenfilm „Spacïlek" vaJl,"ï'ri Trnka zal blijken te zijn. Voor de pauze draaien drie kleinere tams met een totale speeltijd van on geveer vijftig minuten. De Alkmaarse leden zullen gezien de programma-duu» de bus van 11 uur Kunnen halen. die met onvervalste „Mokumse" gijn de Westfriezen naar de Kroon staken. Onder de deelnemers werden talloze herinneringen opgehaald uit de begin periode van de Bergense VCJB. De dag werd besloten met een drietal excur sies. De afd. Bergen van de VCJB is mo menteel eigenlijk bloedarm aan vol doende actieve leden. De militaire dienst is een grote slok op van jongeren, anderen verblijven voor langere tijd in het buitenland. De opwekking tot de Vrijzinnig Pro testantse Jeugd van Bergen om zich aan te sluiten bij deze afdeling, werd door de energieke voorzitter van de afd. Bergen, mej. Van Krugten, aan het slot van deze twee dagen uitgesproken. De opnamen van de V.P.R.O. zullen Woensdag 18 November van 19.30 tot 20.00 uur worden uitgezonden. Op uitnodiging van de K.J.V-O. heeft de heer J. Zwagerman, dirigent van het A.VR.O. Fanfare-Orkest, Zaterdagavond een causerie en demonstratie over en met muziekinstrumenten gehouden in het Dorps- huis. De heer Zwagerman, die oorspron kelijk in Hoogkarspei woonde, is later solo-hoornist geweest bij de Groninger Orkestvereniging, van welk orkest hij als dirigent is overgegaan in dienst van de AVRO. Hij heeft zich op deze avond ontpopt als een voortreffelijk muziek-paedagoog, die ook een goed psycholoog bleek te zijn en zijn auditorium volkomen in de ban kon krijgen. De heer Zwagerman greep terug naar de oudheid, waar de muziek ontstond bij de primitieve mens, die zich eerst rhyth- misch, daarna vocaal en vervolgens met behulp van koehoorns enz. trachtte te uiten, waardoor successievelijk melodieën tot stand zijn gekomen. Ook de vindingrijkheid van de mens, de verstandelijke en technische ontwikke ling, werd gebruikt om steeds meer ver fijnde vormgeving aan de muzikale be hoeften te geven. Hierdoor konden de b)aas- en strijkinstrumenten ontstaan, die later een belangrijke rol in de sympho- nie-orkesten zouden gaan spelen. Spreker gaf een verklaring van de na tuurkundige wetten, waardoor een lucht- kolom in een blaasinstrument in bewe ging wordt gebracht, zodat diverse toon soorten ontstaan. Dat niet de hoeveelheid lucht, maar de trilling van de lippen hier de grootste rol spelen werd met geestige effecten op een plastic buis en een koperen gordijn roede gedemonstreerd. Het hoogtepunt van de avond was wel muzikale demonstratie op de Wald hoorn (F), waarop de heer Zwagerman thema's en cadenzen blies uit bekende klassieke en latere composities. Een gedeelte uit een hoornconcert van Mozart; - êën"gedeelte" uit de Eroïca (3e symph.) van Beethoven, waarvan-- het hoofdmotief uit de meest simpele natuur tonen bestaat, R Strauss (Tyl Uylenspie- gel), Ouverture Oberon van K. M. v. Weber, Benjamin Britten, Strawinsky enz. werden weer onderbroken door demon straties van effecten, die deze componis ten voor de hoorn hebben voorgeschreven. Geestig was het met dubbele tonen spe len op één hoorn, waarbij de kunstenaar één melodie als het ware meeneuriet en één melodie tegelijkertijd blaast. De heer C. de B., die bedrijvig naar buiten rende om de schillenboer te helpen zijn kar uit de Nesdijk te trek ken, moest zijn hulpvaardigheid met een nat pak bekopen. Hij was onmid dellijk ter assistentie het huis uitgelo pen toen hij de kar in het water zag tuimelen en hij greep vaardig en met stoere kracht een der wielen om de zwaarwichtige drenkeling op het dro ge te krijgen. Juist op het moment, dat de poging scheen te gelukken maakte de kar aanstalten om te kantelen en er stond de heer De B. niets anders te doen dan met een vervaarlijke sprong zelf in het water te duiken, wilde hij niet onder de wagen komen. Hij is druipnat afgedropen en terwiji hij in het bad zat hebben anderen de kar van de ongelukkige schillenboer op het droge gezet. Overigens was de man nerveuzer dan de duikende hulp zelf, die het frisse bad nogal nuchter opnam. Geboren Carolina W. E. M-, d. van C. W. Thomas en E. M. Jong. Eric P. N., z. van C. H. Winder en G. M- Vrasdonk. Eveline A. E., d- van C. L. Koster en A. A. C. Klinkenberg. Wil- helmina J. E., d. van S. C. van 't Sant en M. C. M. van Sluis. Getrouwd Dirk van 't Htof en Geertruida A. Jol. Jacob van der Graaf en Maria Lowijs. Overleden Cornells Nap, 71 jaar. De gepensionneerde heer F. R., die zich Zondagmorgen op de Oude Prins- weg in een hekje vergiste en in plaats van bij kennissen de tuin van een wildvreemde binnenstapte, werd door de bewoner op duidelijke wijze op zijn dwaling geattendeerd. De man deed dit nogal krachtdadig. Hij sloeg de oude heer met een bezem het hekje uit en dat zal hem een paar lieve cen ten gaan kosten. De heer R„ die een bloeduitstorting aan het hoofd had op gelopen heeft aangifte gedaan bij de politie. Op het gisteren te Santpoort gehou den kwartetten-concours behaalde een trio, samengesteld uit musici van Ber gen's Harmonie, t.w. de heren C. Wokke (klarinet), H. Tromp (klari net) en C. Blokker (schuiftrombóne) een eerste prijs met lof van de jury. Het aantal punten, dat zij behaalden, bedroeg 238 (max. 240), waarmee zij een extra prijs verwierven, wegens het hoogste aantal, dat op het gehele con cours over 2 dagen werd behaald. De Damlanderweg, die de afgelopen jaren een verbinding vormde tussen de Meerweg (in het verlengde van de Nes- dijk) en de Sluislaan, is thans definitief voor het verkeer gesloten. Deze weg, die door de bezetters is aanr gelegd op particulier grondeigendom vaïi de familie Van Reenen, wordt met de aff sluiting weer ter beschikking -jgésteld van de oorspronkelijke eigenaren. Op de ingang Meerweg en de ingang Sluislaan, naast het huis van burgemees ter dr W. Huygens, zullen twee lande lijke hekken worden aangebracht, ter wijl het gehele wegdek verder zal wor den verwijderd op een strook van 1.25 meter na, die in de toekomst dienst zal doen als voet. en rijwielpad. En hoeveel je er ook van rookt, iedere ROXY is steeds weer even lekker en heerlijk zacht voor je keel. ROXY is verreweg de beste Amerikaan! Geen wonder dat iedereen zegt: (Advertentie, Ing. Med.) Even voor de overweg aan de Bever wijkerstraatweg reed gisterenavond een personenauto tegen een langs de weg staande vrachtwagen op, tengevolge waarvan eerstgenoemde ernstig werd beschadigd en de bestuurder ervan per ziekenauto naar zijn woonplaats moest worden overgebracht. De personenauto, bestuurd door de heer K. uit Alkmaar, vertegenwoordi ger der firma Holsmuller, wien kenne lijk de slechte weersomstandigheden parten hebben gespeeld, schoof bijna geheel onder de vrachtwagen en werd zwaar beschadigd. De heer K. kon slechts met grote moeite door toege snelde hulp uit zijn benarde positie worden bevrijd. Een inmiddels gealar meerde arts constateerde een hersen schudding en inwendige kneuzingen, zodat op zijn advies," KefsiacTitö'ffêr pèY ziekenauto naar zijn woning te Alk maar kon worden overgebracht. De langs de kant van de weg staande vrachtwagen, eigendom van de firma Gebrs Duin uit Beverwijk, bevond zich ongeveer vijftig meter van de spoorwegovergang en had met pech te kampen. De auto was echter voorzien van de vereiste verlichting en stond bovendien vlak naast een straatlan taarn. „90 Jaar „Harmonie". Het trof ons direct toen wij Zaterdagavond de to neelzaal van Het Heerenhuis binnen kwamen en deze glorieuze woorden aanschouwden, die ons kenbaar maak ten, dat de Gemengde Zangvereniging „Harmonie" het feit zou herdenken v^n gedurende een periode van negen tig jaar het culturele leven in de Beemster en vele malen daar bui ten te hebben gediend. Nogmaals wilde zij daarvan getuigenis afleggen, en wel door de opvoering van de ope rette „Rose Marie", ter herdenking van dit jubileum. Voor men echter hiertoe kon overgaan, had eerst mevr. Beets- Akse de uitverkochte zaal een welkom toegeroepen, in het bijzonder tot mevr. Pesman, echtgenote van burgemeester Pesman, de beide wethouders, de heren v an Baarsen en Koeman, en hun echt genoten, de heer en mevr. Middelburg, mevr. Bootsma, tie heer Ensink, voor zitter van de Bond van Opera- en Ope rettegezelschappen, en voorts tot de vertegenwoordigers van diverse Beem ster verenigingen en de zustervereni gingen uit Schermerhorn en Purmer- end. DAe operette speelt zich af in het dorp- Je Abbeville in de Elzas, omstreeks het jaar 1850. Het oogstfeest wordt gevierd. Bij de daarmee gepaard gaande „ronde" wordt Rose Marie, de pleegdochter van vrouw Trincard, gevraagd door diens zoon Frans. Rose Marie weigert, aldus zondigend tegen het oude gebruik dat wil, dat een meisje bij de „ronde" 'geen weigerend antwoord mag geven aan de jongeman die haar vraagt. Rose Marie wordt om dit antwoord door alle dorps bewoners veracht en zelfs haar pleeg moeder wijst haar de deur. Het is Va der Martin, boswachter bij Gravin de Mircourt, en vader van Jean, die in stilte is verloofd met Rose Marie, die het meisje bij zich in huis neemt Don kere wolken pakken zich samen boven de gelieven, temeer waar het de schijn heeft, dat Jean schuldig is aan een dief stal op het kasteel. Dank zij de grote Steun van Trinette de vriendin van Rose Marie en haar vader, Pottard, de waard van „De Zon", en een verras sende wending van het Lot, worden de gelieven weer verenigd en Frans als de werkelijke dief ontmaskerd. Mevr, Dekker-Spaan heeft de figuur van Rose Marie weer voor het voetlicht gebracht, zoals wij dat van haar ge wend zijn. Zij gaf een juiste uitbeel ding van het meisje, dat zwaar op de proef wordt gesteld, maar toch de juis te weg blijkt gekozen te hebben. Haar tegenspeler Jean (C. Buurs) gaf blijk van het juiste aanvoelen van het geen van hem werd gevraagd. Hierom groepeerden zich de andere figuren: vrouw Trincard (mevr. Mid delburg-Visser) als steeds zeer goed; Trinette (mevr. Groot-Zomerdijk), die zich vrij en gemakkelijk over het to neel bewoog en van wie wij ons voor al herinneren haar lied over „de Lief de". Dan Frans (Bouk Beets), die voor al in het derde bedrijf goed spel gaf. Vader Martin, gedeprimeerd door de verdenking die op zijn zoon rust, was desondanks een markante figuur. Het was daarom jammer, dat zijn zang de nodige overtuiging miste. Ditzelfde kan echter ook gezegd worden van enkele andere solisten. Tenslotte was het Piet Dinkla, die van Pottard, waard van „de Zon" een juiste creatie gaf. Het koor van dorpers deed zich weer van de beste zijde kennen. Zowel in spel, zang en dans was de medewer king zeer goed te noemen. Allen besef tent, dat door deze medewerking veel werd bijgedragen om het geheel de nodige luister en fleur te geven. En zij zijn hierin geslaagd. De heer Doets, bijgestaan door Klaas Sanders, Piet en Chris Dinkla, had voor een keurig toneel gezorgd, terwijl ook de grimering ,en costumering in ver trouwde handen was. De algehele leiding en begeleiding be rustte bij dirigent Oebe Bootsma, de regie bij de heer K. Spaans. Na afloop werd „Harmonie" achter eenvolgens gefeliciteerd door de heer Koeman, namens het College van B. en W. van Beemster en namens Burge meester Pesman; door de heer S. Scha- gen namens de Beemster Gemeenschap: de heer J. van Twisk jr. namens de L. R. „De Beemster Ruiters"; de heer D. Köhne namens „Hercules"; de heer Ensink namens de Bond van Opera- en Operettegezelschappen; de heer R. Middelburg namens „Beemster's Fan fare"; de heer P. Molenaar, en door do heer A. C. Bakker namens de Toneel veren. M.-Beemster, allen deden hun woorden vergezeld gaan van geschen ken. In zijn slotwoord bracht voorzitter K. Spaans dank aan de verschillende sprekers, de diverse medewerkers, en overhandigde hierbij aan mej. Schreu- der, die de dansen had ingestudeerd, en de heer Bootsma een cadeautje. Het zal wel een verrassing voor hem zijn geweest, toen hij op zijn beurt werd toegesproken door de heer C. Buurs, die hem, als dank voor zijn regie, een boek overhandigde. Ook Zondagavond is de oprette voor een volle zaal opge voerd. De vergadering van de afdeling Beemster van de P.J.G. in café Middel burg week wel bijzonder of van de ge wone gang, die dergelijke bijeenkom sten kenmerkt. Een der punten van de agenda vermeldde „Openbare Recht zitting". De heer H. Heiloo uit Purmerend, die precies het tegenovergestelde is van de voorstelling, die men in het al gemeen aan een rechtsgeleerde heer stelt, voerde zijn toehoorders langs wegen en paden van het rechtskundige gebied. Het was voor de leek een waar warnet. Waarbij nog kwam, dat er op die paden en wegen heel wat voet angels en klemmen waren verborgen, waarmee weerloze burgers zomaar zonder erg, in pijnlijke aanraking kon den komen. Om nu de vergadering eens te laten zien hoe zo'n openbare rechtzitting verloopt, werd er een „Een-acter" op gevoerd, onder regie van de heer Heiloo. Rolverdeling: President, H. Heiloo; Officier van Justitie. Chris Wiedijk; Beklaagde, Wim Noome; Ver dediger, Piet Berkhouwer; Getuigen: mevr. Berkhouwer, Jannie Knaap en mevr. Zee. Beklaagde, een voortvarend j'ong- mens, met een lege portemonnaie en 'n hoofd vol fantasie, had onder valse voorwendsels en een net van verdicht sels, drie trouwlustige dames bewogen hem financieel te steunen. Want hij moest en hij zou zijn „1ste Stuur- mans" halen, maar ja, het ontbrak hem momenteel aan de nodige pieter mannen. Wetende dat een vrouwen hart altijd enige slagen overslaat bij het zien van een uniform, had hij, om de geldelijke transacties te bespoedi gen zich in de gehuurde uniform van Stuurman bij de Koopvaardij gesto ken. Het middel was probaat. Wat was-ie knap. Rie gaf hem ƒ500. Annie 600.en Marie 900. Na voorlezing, door de officier, van deze zwarte historie, kregen wij ver volg en afloop der zitting te zien en te horen Het werd een kostelijk spel. Het einde was, dat beklaagde wegens op lichting een jaar uit logeren moest en de. drie trouwlustige Grietjes hun geld kwijt waren, maar een ondervinding rijker. Vrijdag kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester G. J. J. van den Heuvel in voltallige zittig ten raadhuize bijeen. Bij de ingekomen stukken was o.m. de rekening 1952 en de be groting 1954 van de Districts-Sclioolartsendienst Midden-Kennemer land. De voorzitter deelde mede, dat het aantal leerlingen der lagere scholen van de aangesloten gemeenten zodanig is gestegen (10.929 leer lingen) dat een tweede schoolarts moet worden aangesteld. Door een en ander wordt de bijdrage der aangesloten gemeenten belangrijk hoger. Voor het laatste kwartaal 1953 zal een bedrag van ongeveer f 200. meer moeten worden betaald. Voor 1954 zal eveneens een hoger bedrag beschikbaar moeten., worden gesteld, waarmee de raad zich kan ver enigen. Een verzoek van de St. Michael- school te Akersloot om vergoeding van pensionkosten en verhuiskosten tot een bedrag van resp. f 100.— en f 200.werd op voorstel van b. en w. aangehouden tot de beslissing over de vijfjaarlijkse afrekening. Het verzoek van de bewoners van de Westdijk om medewerking voor Na afloop dankte de voorzitter de heer Heiloo voor de zeer gezellige en prettige wijze waarop hij de avond had verzorgd en een ogenschijnlijk droog onderwerp zo had behandeld dat allen geïnteresseerd de zwerftocht door de Nederlandse Rechtspraak had den gevolgd. Geboren: Joannes Petrus Felix, zoon van J. Bommer en van M. de Boer. Bernardus Timotheus, zoon van C. J. Commandeur en v. C. de Boer. Gerrit Jacob, zoon van L. Slot en van A. Kreb. Joanna Emerentiana Anna, dochter van C. Twint en M. J. De- lemarre. Rosa Maria, dochter van J. Nibbering en A. Nieuweboer. Pieter, zoon' van P. Slooten en van J. E. Krijgsman. Johanna Hendrika Regina, dochter van J. C. D. v. Maanen en van C. E. van Ree. Overleden: Christiaan Maria Wes- sels, zoon van J. C. Wessels en M. Rosewij (oud vier maanden); Nicolaas Hoogeboom, oud 17 jaar, zoon van Th. C. Hoogeboom en A. Goudsblom; Trijntje Ruiter, oud 76 jaar, wed. van P. Houter. Ondertrouwd: Jacobus Cornells de Wit, oud 29 jaar en Eva Vredevoort, oud 23 jaar; Jan Visser, oud 30 jaar en Hendrika Roelina Johanna van Merken, oud 21 jr. Gerrit H. Veenman, oud 28 jaar en Andrea Vilten, oud 19 jaar. Cornells Rijser, oud 26 jaar en Gerarda Afra de Lange, oud 22 jaar. Getrouwd: Geen.. Ook het afgelopen weekend is het aan het eerste elftal van AVV De Rijp niet gelukt om de rode lantaarn over te ge ven. In de uitwedstrijd tegen Purme rend moesten de gasten met een 50 nederlaag genoegen nemen. Het begint er voor dit elftal zo langzamerhand wel heel somber uit te zien. Men zal dan ook zeer zeker uit een ander vaatje moeten gaan tappen, indien -men het verblijf in de vierde klasse wil prolon geren. Het tweede elftal bracht het er beter af. In de thuiswedstrijd tegen Always Forward 3 werd de voor de rust ont stane 21 achterstand in een 22 ge lijk spel. UITVOERING STAATSPENSIONNERING Op uitnodiging van de afd. De Rijp- Graft van de Bond van Staatspension- nering zal de Purmerender toneelvere niging „Voorwaarts" een opvoering ge ven van het bekende stuk „Fliereflui ters oponthoud". Wij twijfelen er niet aan, of dit bekende stuk van A. M. de Jong. zal veel bezoekers trekken de aansluiting van hun percelen op het waterleidingnet werd op grond van de destijds genomen beslissingen afgewezen. Een voorstel van burg. en weth. om aan de Studiecommissie Bestaansvoor waarden Kleine Gemeenten een aan vullende bijdrage te verlenen van f 0.03 per inwoner werd door de raad ingewilligd. Eveneens besloot de raad tot het bijdragen van 25 cent per in woner voor de nieuwe huisvesting en inrichting van het consultatiebureau voor de tuberculose in Alkmaar. De heren M. J. Groot en P. van Duin werden herkozen als leden van het Burgerlijk Armbestuur. Een belangrijk besluit werd geno men inzake de straatverlichting aan de Geesterweg op de hoeken van de Rommeldijk, de Raadhuisweg en de Sluisweg. De aldaar staande lampen zullen worden voorzien van natrium- verlichting, die de gehele nacht zal branden. De bestaande palen zullen worden vervangen door masten van 9 meter lengte. De leidinggevende persoon bij het zwemmen bij de Woude kreeg met de waardering van de raad de beschik king over 35 gulden voor het aan schaffen van materiaal. Op voorstel van B. en W. besloot de raad over te gaan tot aanschaffing van injectienaalden en Anthepa-ven- tielen voor inspuiting tegen diphtherie Deze instrumenten zijn nodig, om be smetting van de geelzucht te voor komen. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de gemeente-ge neesheer. De beide Kruis-verenigingen hebben in de raadsvergadering een breed voerige discussie uitgelokt. Het Wit- Gele Kruis geniet namelijk een sub sidie van f 1850.die aangevuld werd met f 816.20. Het Witte Kruis richtte eveneens een verzoek tot de raad om subsidie. Over de toekenning van subsidie waren de meningen ver deeld. De meerderheid wilde de sub sidie niet toestaan, aangezien het Witte Kruis in Akersloot werkt als een onderafdeling van de afdeling Uitgeest en niet in staat blijkt te zijn plannen of cijfers op tafel te leggen. Men was over het algemeen van oor deel, dat het gemeenschapsbelang met gediend is bij een verdeling van de wijkverpleging en achtte het niet juist, dat een vereniging, die zoals ge zegd nog geen vruchten heeft afge worpen, aanspraak maakt op een ge meente-subsidie. De oplossing werd gevonden door aan het verzoek van het Wit-Gele Kruis te voldoen en het verzoek van het Witte Kruis aan te houden. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het examen ter verkrijging van het rijksdiploma hoefsmid de heer C. P. Zijp, Pontweg 334A, alhier. OPBRENGST COLLECTE De dezer dagen gehouden collecte ten bate van het Verbond van Al gemene Instellingen voor Kinderbe scherming te Utrecht heeft in deze gemeente opgebracht een totaal be drag van f 31.50.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3