enda De voori een Stad en omgeving KOM ER EENS KIJKEN.... HERENSHAWLS Alkmaarse Rode Kruis Corps helpt zieken en armen Soli Deo Gloria speelde voor een uitverkochte zaal Moeilijkheden bij de benoeming directeur Fed. VVV's Voor de allerlaatste keer: de Sint Nicolaascollecte Lezers spreken Zevenhonderd dieren vinden onderdak in garage EMIGRATIE! Voorstel-K De Kerstpakketten-actie Zeer goede toneelavond O, VOOR IS ER OOK EEN BUN WESTERLING „ALCMARIA GEEN GELD De uniformactie begint te draaien „Ik krijg f 0.75 per dag Automonteur reed al te roekeloos Luctor et Emergo viste in Oterleek Alkmaarders wonnen in Centraal Kolfwedstrijd Vijftig jaar dirigent Gemeentepolitie won van Rijkspolitie Looddieven betrapt Biljartkampioenschap H. Hecker speelde de partij van zijn leven Sint Nicolaas komt op 30 November Moppen klaar Wie Verloor een paard? Ju bileum-expositie van A VES Het antwoord van de heer Dijkstra Plantsoenen worden in gereedheid gebracht VIER WEKEN IN DONKER 4 Kaashuis van Alkmaar MIENT 18 TEL. 2804 Uitgebreide ag< Bij brand: nr VVV Langedijk touristen trekl Gelegenheid tot pen BURGERLIJKE ST t/.^SSWÏ WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 [■JET is zo langzamerhand een traditie geworden, dat het Roode Kruis Korps in Alkmaar een Kerstpakkettcnaetie organiseert om de zieken op de Hoog tijdagen eens extra te verrassen. Vijf jaar geleden werd hiermee een begin ge maakt, Sindsdien heeft men honderden mensen een blijde dag kunnen bezorgen. Gelden, om deze actie te doen slagen, worden verkregen uit de voorstellingen, die door cabaret- en toneelgezelschappen geheel belangeloos worden gegeven. Gisteravond vond wederom een dergelijke avond plaats, die verzorgd werd door het toneelgezelschap van de Alkmaarse Bedrijfssport. Opgevoerd werd de buitengewoon interessante thriller „De man in de rolstoel". Voordat echter het doek opging voor het eerste bedrijf beklom eerst de voorzitter van het Korps, de heer H. Kruidenberg het podium, die in zijn openingswoord in het bijzonder welkom heette de burgemeester van Oudorp, de heer A. G. W. Bakker. Spreker wees op het belang van de Kerstpakkettcnaetie en sprak de hoop uit, dat ook dit jaar een groot aantal zieken zou kunnen worden geholpen. VERVOLGENS wgs het de beurt aan dr J. Degenaar jr, de commandant van het corps, die op hartelijke wijze epn paar stoere Roode Kruisers hul digde, die gedurende vele jaren het Roode Kruis met raad en daad hebben bijgestaan. In de eerste plaats de heer J Admiraal. Een vitale 65-jarige, die nu het korps gaat verlaten, na 39 jaar trouwe dienst. Van alle kanten werden hem bloemstukken overhandigd bene vens het bekende getuigschrift. De heer J. Romp. die het feit herdacht, dat hij nu tien jaar geleden een scha kel ging vormen van het grote Roode Kruisleger mocht een medaille in ont vangst nemen. Een donderend applaus klaterde op, toen de bloedgever de heer C. Pronk in de bloemetjes werd gezet. Deze donor optima forma is de enige in Alkmaar, die vijftien maal zijn bloed beschikbaar stelde voor de minder sterken. Zijn vrouw doet voor hem trouwens niet zo veel onder, want zij kwam zich 12 keer aanmelden als bloedgeefster. De heer Pronk kreeg dan ook terecht de bekende Landstei- ner-medaille. rjAARNA begon het grote feest, waar niet alleen honderden lootjes voor het goede doel werden verkocht, maat waar tevens van uitstekend toneel viel te genieten. Het stuk „De man in de rolstoel" is genoegzaam bekend, zodat we kunnen volstaan met een korte be schouwing over de geleverde presta ties. Daarbij moet ons eerst een op merking van het hart. Hoewel de heer B. Verhagen als de geest van de inspec teur uitstekend werk deed, konden we ons niet verenigen met zijn opstelling. Liever hadden wij hem gezien ais een duister silhouet op de achtergrond, on wezenlijk, builen het waarnemingsver mogen van de levenden. Nu leek het alsof hij tot de huisgenoten van de dpklpr bphoorde. Waarschijnlijk js men gestuit op technische bezwaren. yOOR het overige hebben wij alle lof voor de manier, waarop „de yer- .schillende rollen geïnterpreteerd wer den. Wij denken dan in de eerste plaats aan de suggestieve creatie van de heer W. Middelbeek, die na een wat nerveus begin, de onvoorstelbare ge meenheid van de dokter prachtig wist te realiseren. Behalve het kleine on geluk in het derde bedrijf hebben we bewondering voor dc wijze, waarop hij met de rolstoel wist om te gaan. In Riet Bouma als nicht Coby vond hij zijn beste tegenspeelster. Dit meisje paarde een merkwaardige vlotheid van spplen en zich bewegen aan een fraai stemgeluid, dat ons steeds verbaasde door rijke nuanceringen. Haar vertol king was boeiend en geestig. Van mevr. A. Verburg-Aelen als de moeder van de criminoloog zagen we ontroe rend spel. De tragiek van de vrouw, Ja, doet U dat nu eens. U zult verbaasd zijn over wat U te zien krijgt. Want zo'n mooie collectie is een lust voor Uw ogen. LANGE S'tAAt Al IC MAAI die haar zoon reddeloos verloren ziet gaan. wist zij op volmaakte wijze te suggereren. Mevrouw A. van Meene- Roos als de secretaresse kon moeilijk loskomen uit een lichte geforceerdheid. Zij mist nog de vrijmoedigheid, hoe wel zij wel aardige dingen deed. Jan Hop. de huisknecht, bereikte vooral in de dialogen met de nicht van de dok ter een' goed resultaat. De beide in specteurs (Arie Bruin en Cor Neef) speelden soms ietwat te geacheveerd, doch waren nochtans ruim voldoende. Teun Bakker en To Kroes als de fabri kant en de vrouw van de huisknecht tenslotte pasten zich in dit gezelschap goed aan. De regie was in vertrouwde handen van de heer B. Verhagen Een extra compliment voor de grimeur is hier wel op zijn plaats. Al met al een opvoering, die respect afdwingt. Na afloop was er een gezellig bal onder leiding van de heer Arendsen, waaraan medewerking werd verleend door de „NACO Band". Zowel de heer Arendsen als de band deden dit geheel belangeloos. Weldra zullen nu de pak ketten worden rondgestuurd. Vorig jaar waren het er ongeveer 156. Laten we hopen dat het er thans nog veel meer zijn. WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: The Jazz-singer (a.I.) CINEMA AMERIL'AIN. 2.30 en 8 uur: Boekaniers der zeven zeeën (14 jr>). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Rechter Thomas (14 jr). STED. MUSEUM. 9—12, 2—5, 7—9 uur; Tentoonstelling De Grafische. GULDEN VLIES, 8 uur: Ex-kapitein Westerling spreekt voor S.O.S. REM. KERK. Fnidsen 37, 2—5, 7—9 uur: Bazar. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: St Jan met „Smeulend Vuur". DONDERDAG. HARMONIE THEATER, 8 uur: Rosa Moline (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Het grote Carnaval (18 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Rechter Thomas (14 jr). BAPTISTENKERK. Hofstraat, 8 uur: Levensverwerkelijking in deze tijd. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Verg. Cons. Melkver.8 uur: Toneel avond LTJ. GULDEN VLIES. 8 uur: Rotterdams Toneel met: Voor iedere vrouw komt eens de tijd. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Balletgroep Gré Pranger. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna. Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 6.20 18.36 Donderdag 7.00 19.19 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 6.25 18.41 0.25 12.41 Donderdag 7.05 19.24 1.05 13.24 HEDENAVOND spreekt in 't GULDEN VLIES (Advertentie [ng. Med (Advertentie Ing. Medj GESLAAGD Onze vroegere stadgenoot, de heer A. M. de Lange, thans in Amsterdam, slaagde gisteren voor het doctoraal examen in de Rechten aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. De belangstelling voor het donateurs-concert, dat gisteren werd gegeven door de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van dirigent Jan Schoen was overweldigend. Goen plaatsje in de zaal van 't Gulden Vlies was meer onbezet. Geen wonder dat dan ook de voorzitter, de heer E. v. d. Wal in zijn openingswoord zijn vreugde tot uiting bracht over de zo sterk toenemende interesse voor het muziekcorps. Hert begint er naar uit te zien, dat „Soli", de volgende maal twee avonden nodig zal hebben, om alle donateurs een plaats te kunnen garanderen. Het bestuur van de V.V.V. „Alc- maria" te Alkmaar heeft aan de Fe deratie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal medege deeld, dat ia de jongste bijeenkomst d.cl. 27 October na ampele besprekin gen met op één na algemene stemmen is bes? n voorshands af te zien van het b jemen van een zelfstandige of gemeenschappelijke directeur, te zamen met de Federatie. „De huidige gang van zaken op het kantoor der vereniging stemt het Alc- mariabestuur nl. zo zeer tot voldoe ning, dat van een wijziging in de be zetting ervan momenteel geen daad werkelijke voordelen worden ver wacht. Het bestuur heeft ook allerminst voldoende zekerheid verkregen, dat een eventuele directie-combinatie met Spr. heette in het bijzonder welkom de heer Bres. die 33 jaar geleden mu zikant van „Soli" was. Verder verwel komde hij de zusterverenigingen en de kapitein van bet Leger des Heils, als mede het actie-comité voor de unifor men. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 begon men met de afwerking van het betrekkelijk beperkte muziek-pro gramma. We hebben al eens meer het goede klankgehalte van dit corps in deze kolommen kunnen prijzen en deze avond kwam deze goede eigenschap van het ensemble weer sterk naar vo ren in de eerste twee stukken, jubilate „Vespcrgesang" van Bortnianski en „Lobpreisung Gottes" van F. Kündig. O.m. was hier ook de stemming zeer zuiver. De Baniermars van Alb. Meyns werd vitaal gespeeld. Het voornaamste stuk in zake compositorische kwaliteit was wel „Cythère" fantasie Ballet van Francis Popy.' Over het algemeen werd deze muziek muzikaal gespeeld. Het tempo had iets levendiger kunnen zijn en de clarinetten waren het in het pas- sagespel niet steeds met elkaar eens. In de concours-ouverture van Herzeele viel veel goeds te waarderen en voor al het slot van de Le Roi d'un jour van Rinchardt werd goed gespeeld. Zon der aan het gepresteerde afbreuk te willen doen, zouden we „Soli" willen adviseren de prógrammakeuze wat te verruimen en nummers te kiezen die de concourssfeer zijn ontgroeid, en meer muzikale inhoud bezitten dan die ka pelmeestersstukken, die vaak zonder inspiratie uit vagte klankformules zijn. samengesteld. Ook Nederlandse compo nisten hebben het repertoire met waar devolle stukken verrijkt. „Soli" is zeker in staat onder zijn directie een muzi kaal perspectief voor zijn donateurs te openen. Toen de Drumband voor de de monstratie de zaal binnenkwam en een mars uitvoerde in samenwerking met het muziekcorps, schoot ons een variant te binnen op een bekend mannenkoor- werk van Roeske „Zij kwamen na een jaar met hun vaandel weerom, En sloe gen geducht op de grote trom". Vóór de pauze hield de heer Huis man een krachtig pleidooi voor de uniformenactie. Soli wil met het 700- jarig bestaansfeest van onze stad zich in uniform aan de burgerij presente ren. Vijfhonderd gulden waren reeds toegezegd en twee in de zaal aanwezi gen boden spontaan resp. f 100 en f 5 aan. Dit was dus een succesvolle start voor deze actie. Tijdens de pauze speelde met succes het muziek-ensem- ble o.l.v. Jaap de Haas. Vervolgens werd tot aangename ont spanning van de aanwezigen door een aantal dames en heren ten tonele ge voerd de klucht in één bedrijf „Klaas Konijn, in huiden en vellen". Met grote voldoening zullen de bezoekers deze geslaaede donateurs-avond van „Soli" in herinnering houden. W. SCHREURS. Tegen de automonteur J. R. uit Bergen eiste de officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank mr A. W. Holsteijn gisteren een boete van f 75.subsidiair 25 dagen hech tenis. In de Wilhelminastraat te Eg- mond aan Zee had verdachte met zo'n grote snelheid gereden, dat toen plot seling een drie-jarig meisje de weg overstak, hij niet meer in staat bleek een aanrijding te voorkomen. Hoewel de officier van Justitie niet ontkende, dat het kind zeer onvoorzichtig was gèweest, achtte hij bewezen, dat de monteur zich geen goed chauffeur had getoond en al te roekeloos was pp- getreden. Dit bleek trouwens wel uit de verklaringen van de wachtmeester van de Rijkspolitie, die een snelheid van 40 km op dit punt zeer onverant woordelijk vond. Toen de officier de eis had uitgesproken keek verdach te, thans in militaire dienst, vrij on gelukkig. „Hoeveel verdien je?" vroeg de president vol meeleven. „Ik krijg f 0.75 per dag," klonk het triest. Zor gelijk verliet de vertegenwoordiger van ons defensie-apparaat het ge rechtsgebouw. Zonder 'twijfel in ge dachten rekenend over hoeveel da gen.... Uitspraak over twee weken. De hengelclub „Luctor et Emergo" heeft te Oterleek een onderlinge baarswed- strijd gehouden in het Kanaal. Dertig per sonen namen hieraan deel. De vangst gaf geen reden tot juichen; in totaal werden, 'vijf-en-vijf tig stuks opgehaald, maar het goede weer vergoedde veel van de teleur stelling. De prijzen werden behaald: le prijs R- Kuiper, vijf stuks; 2e prijs J. Romp, Se H. v. Dam, 4e G. Wit, 5e J. Bakker, 6e C. Ploeger en 7e H. v. d. Kort, allen met vier stuks; 8e, 9e, 10e en lie B. Ullings, J. Hink, W. Corbie en G. Waal, allen met drie stuks. De te Alkmaar gespeelde kolfwed strijd tussen de kolfclubs „Centraal" en „Op Maat" te Zuidscharwoude is voor de thuisclub in een overwinning ge ëindigd. Het puntenaantal van de Alkmaarders bedroeg 1252. Zuidschar woude moest met 1048 punten genoe gen nemen. De heer Alb. Meijns, de 73-jarige dirigent van Excelsior, zal het komende voorjaar 50 jaar dirigent zijn van de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Wormerveer. Dit corps viert dan tevens zijn 50-jarig bestaan. Een groots opge zette feestviering en een muziek- con cours zijn in voorbereiding. de Federatie tot een vruchtbare sa menwerking zal kunnen leiden. De financiële positie van Alcmaria V.V.V. is nog zo zwak, dat het bestuur geen mogelijkheid ziet om een rede lijk salaris voor een eigen directeur» of een aandeel voor een gemeenschap pelijke directeur, te kunnen betalen. De inkomsten zijn immers uiterst be perkt en laatstelijk zelfs belangrijk ge daald, wijl de vroegere baten uit de motorraces tot bijna nul zijn terug gelopen. Alcmaria V.V.V. zou dus genoopt worden om bij een eventuele directeursbenoeming het Gemeentebe stuur te moeten aanzoeken om voor dit doel een extra subsidie te verle nen, hetgeen ons bestuur onverant woord acht, wijl het immers de noodzakelijkheid van deze benoeming niet gevoelt. De bovenstaande krappe financiële positie der vereniging dwingt het be stuur eveneens afwijzend te moeten staan tegenover het voorstel van het Federatie-bestuur om de afdracht van de leden te verhogen van 10 tot 20 pet. van hun contributie-ontvangsten. Het Federatiebestuur komt thans met het voorstel iemand voor f 3.000. te benoemen, die pensioen geniet c.q. toe te staan een nevenbetrekking te vervullen subsidiair iemand te be noemen, die als vakman de belangen van de Federatie in een volle dagtaak kan behartigen op een salaris van f 6.000.— met 5 pet. toeslag per 1 Januari, hetgeen echter alleen mogelijk is, wanneer de contributie tot 20 pet. verhoogd wordt. Gisteren is op het Boysveld de plaat selijke derby gehouden tussen de voet balelftallen van Rijks- en Gemeentepo litie. De mannen van majoor Hoogka mer schenen de overwinning te zullen behalen want met het ingaan van de rust hadden zij een voorsprong van 3-1 bij elkaar weten te trappen. De ge meentepolitie kwam na de rust echter als een niet te stuiten lawine op het Rijksdoel af, dat vijfmaal achtereen werd doorboord. Met 63 won het corps van commissaris Dreeuws. Beide elftallen waren met invallers in het veld verschenen. Gisteravond om 11 uur zijn vier jongemannen van 17 en 18 jaar oud door de politie op heterdaad getrapt bij het stelen van lood bij de Ver enigde Brandstoffenhandel. Twee kna pen waren op het dak van de loods ge klommen en hadden reeds een strip van 2 meter lengte losgewerkt. De twee anderen stonden op de uitkijk. Zij werden later in een steeg bij de Friese weg «'egrepen. Gisteravond werd in het café van d, heer N. Venneker slechts één partij ge, j speeld voor het biljartkampioenschan van Alkmaar, vierde klasse. De toe. schouwers die toch acte de presence 1 hadden gegeven, kregen niettemin waat voor hun geld. Han Hecker speelde na. melijk de partij van zijn leven. Nadat de jeugdige Wester in de drie eerste beurten iets was uitgelopen, deponeer, de Hecker de ene serie- van tien na dj ander op tafel. Het gevolg was dat hij na 17 beurten precies met een moyenne van 4(!) speelde. Tegen het einde van de partij liet Hecker het even zitten, Over de laatste zeven caramboles had hij namelijk nog acht beurten nodig, I maar dat kon toch niet verhinderen dat I hij met een gemiddelde van 3 eindigde, I één punt meer dan de moyennegrens I voor deze klasse. Het tornooi wordt I vanavond voortgezet met de volgende I partijen: Van der Stok-Louter; Wouters! —Jonker; Hecker—Veel en Wester-1 van Gulik. Naar alle waarschijnlijkheid I zullen na deze ontmoetingen nog twee I partijen worden gespeeld, maar het is I nog niet bekend welke spelers eikaar j dan zullen ontmoeten. De officiële intocht van Sint Nicolaas zal plaats vinden op Maandag 30 No. vember. Dat is enkele dagen eerder dan in voorgaande jaren. Zijne Hoog. waardige Excellentie heeft dus blijk-1 baar het verzoek van het raadslid, dt heer F. Otten, in welwillende over. weging genomen en hoewel Hij de I wens van het raadslid niet geheel in vervulling heeft doen gaan, toch zijn bereidheid willen tonen de Kaasstad vroeger dan anders met een bezoek te vereren. De bakkers hebben grote hoeveel heden pepermoppen aan de man ge bracht, die vanavond hun weg naar I vele grage magen zullen vinden. Van avond trekt de kinderschare met haar I lampions en uitgeholde bieten langt I de huizen en dan zal men de bekende liederen van „Sinte Maarten heeft een koe" e.d. tot in den treure mogen be luisteren. Maar het is slechts één keer I per jaar Sint Maarten, het kinderfeest, dat hier ter stede nog altijd in hoge ere wordt gehouden. Daarom heeft ieder een zakken snoep en moppen van avond klaar staan om de kleintjes (de hier en daar verdwaalde grote slun gels zullen we niet meetellen) een beloning te geven voor hun gezang. In de Lyceumstraat is gistermiddag een paard aangetroffen, dat daar rus tig liep te wandelen. Het dier is naar het Gem. Slachthuis overgebracht, niet om daar tot biefstuk te worden gesne den, maar om op zijn eigenaar te wach ten, die nog niet is komen opdagen, Het bestuur heeft gemeend het jubi leum het beste te kunnen vieren met een nationale expositie en het heeft bij de volvoering van zijn plannen een overweldigende medewerking onder vonden. Gisteren zijn de kooien reeds geplaatst in zes rijen van twee-hoog en vandaag komen reeds de eerste be woners, die morgen door niet minder dan tien keurmeesters aan een nauw keurig onderzoek worden onderworpen. Dan zullen de fokkers te weten korpen of zij goede resultaten hebben geboekt. Namens de afdeling Alkmaar van de Ned. Onderwijzersvereniging verzoeken ondergetekenden U beleefd onderstaan de regelen in Uw blad op te nemen. Daarvoor bij voorbaat dank! Reeds meer dan 40 jaar organiseert de afdeling Alkmaar van de Ned. On derwijzersvereniging (vroeger Bond van Ned. Onderwijzers) de jaarlijkse St. Nicolaasfeesten voor de leerlingen van de Openbare scholen. Het hoogtepunt van het feest is de aankomst van St. Nicolaas aan de Bier kade, zijn intocht in de stad en de fees ten in de zalen, die daar onmiddellijk op volgen. Er kan hier dus terecht van een traditioneel feest worden gespro ken, met de organisatie waarvan de openbare onderwijzers zeker prachtig werk verrichten. Voor de financiering van dit feest wordt en werd elk jaar een collecte bij Alkmaars ingezetenen gehouden. Naar aanleiding van deze collecte zijn nu dit jaar moeilijkheden ontstaan. In verband daarmee verschenen in dit blad enkele ingezonden stukken, o.m. van de heer Dijkstra namens de R.K. Onderwijzersvereniging. In zijn stuk werden enkele mededelingen gedaan, die onder-getekenden aanleidig geven daarop commentaar te leveren in de volgende punten: le. De feesten worden georganiseerd door de Ned. Onderwijzersvereniging en niet door Volksonderwijs. 2e. Van de R.K. Onderwijzersvereni ging is dit voorjaar een mondeling ver zoek bij de N.O.V. ingekomen om dit maal tot een gezamenlijke collecte te komen. Dat verzoek is door de N.O.V. om principiële en nractische redenen afgewezen. 3e. Andere verzoeken zijn daarna nie! bij de N.O.V. niet binnengekomen. 4e. De N.O.V. acht het onjuist en tot misverstand aanleiding gevend, dat de R.K. Onderwijzersvereniging de col lecte gelijktijdig wilde en deed houden met diè van de N.O.V. Bovendien: aan de voorwaarde, de R.K. Onderwijzers vereniging gesteld, alleen collecteren bij geloofsgenoten, heeft men zich niet gehouden. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. 5e. Er was en is bij de Ned. Onderwij zersvereniging steeds bereidheid tot overleg geweest niettegenstaande de R.K. onderwijzeirs niet altijd tot samen werking bereid bleken (aan het geza menlijk organiseren van onderwijzers- dagen en van schoolwedstirijden werkte men niet mee). 6e. Tenslotte moet de N.O.V. consta teren, dat de van R.K. zijde gevolgde werkwijze (gelijktijdige collecte, de kanselboodschap) de verhouding tussen beide onderwijzersorganisaties aller minst ten goede is gekomen. Ondanks alles: onze feesten moeten, zullen slagen: ze zijn immars voor de .kinderen! Namens de N.O.V.: A. J. KESTELOO (voorz.) H. Smit (secr.) Namens de Sint Nicolaas commissie: C. J. MOL Jr. (voorz.) M. SLABBEKOORN (secr.) Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Actie wekt reactie" wil ik nog maals meedelen, dat de Katholieken naar eenheid gestreefd hebben en graag één collecte hadden gezien. Van de kansel af is geen actie ontketend tegen de traditionele collecte van de St. Nico- laas-oommissie ten behoeve van de leetrlingen van de Openbare Scholen. Of noemt U dat actie, meneer De Waal, als er op de kansel een mededeling wordt gedaan voor een collecte voor het St. Nioolaasfeest op de R.K. Schralen? Wij zouden ook weinig sportiviteit ge toond hebben door juist vóór de aan vang van de collecte voor de Openbare Schralen de „boodschap" uit te spreken. Meneer De Waal had zeker graag ge zien, dat wij wear als vorig jaar achter aan waren gekomen, om slechts van de kruimeltjes te genieten. Dan zegt de heer De Waal verder: „Laat een ieder in alle vrijheid collec teren, opdat elke ingezetene van Alk maar in alle vrijheid kan offeren voor het grote kinderfeest." Dit is nu juist de kern, waair alles omheen draait, ge achte heer De Waal. Wij, Katholieken, mogen van ons Stadsbestuur niet in vrijheid collecteren en daarom heb ik Zaterdag 1.1. mijn ingezonden stuk ge schreven, om de Alkmaarse bevolking op de hoogte te brengen, dat wij alleen bij onze geloofsgenoten mogen collec teren. De heer De Waal schrijft ook nog, dat er vele niet R.K. burgers zijn, die gaarne iets over hebben voor een Sin terklaasfeest ten behoeve van de R.K. Scholen. Welnu, geachte heer, alle gif ten zijn hartelijk welkom op giro No. 200079, ten name van ondergetekende. Bij voorbaat reeds onze hartelijke dank. Aan de heer v.d. Steen wil ik nog antwoorden, dat er gecollecteerd is aan de hand van het bevolkingsregister en hiérin worden nog inwoners als R.K. aangegeven, die er misschien al iaren Zevenhonderd dieren zullen van Vrijdagavond tot en met Zondagavond ten toongesteld staan in de NACO-garage aan de Dijk. Het zijn 250 konijnen (keurig ingeënt tegen myxomatose), 150 kippen en 300 duiven. Verder komen er nog circa 300 kleur- en zangvogels en dit alles zal de jubileum-expositie vormen van de vijftig jaar bestaande pluimvee- en konünenhoudersvereniging AVES. Het komt soms op een kleinigheid aan, die kan maken, dat een dier een hoge B of een lage dan wel geen enkele onder- scheiding krijgt. Want raszuiverheid is I niet zo'n eenvoudige zaak. De "concur-1 rentie in de rubriek kippen komt uit I alle hoeken van onze provincie. Voorl de konijnen en duiven draagt deze ex-I positie een landelijk karakter. Del kleur- en zangvogels vallen eigénlijkl buiten de AVES-tentoonstelling. Zij vormen een expositie, die is geor-1 ganiseerd onder auspiciën van de ver eniging kleur en zang. Het ligt in de bedoeling aan de jubi-t leumtentoonstelling enige attracties te| verbinden, maar welke dit zullen zijr-1 is tot heden nog niet bekend omdat he:i bestuur eerst te bevoegder plaatse wi!| informeren of haar plannetjes niet ill strijd zijn met de loterijwet. Vrijdagmiddag om 4 uur vindt dj opening van de tentoonstelling plaats] Zij zal o-m 7 uur haar poort-en opencj voor het publiek en Zondagavond -o#| 7 uur worden gesloten. Het duurt nog wel even voordat i" I stadsfeesten hun glans over Alkma*: zullen verspreiden, maar de Plantsoen dienst is 'aivast begonnen op verschil lende plaatsen in de stad de bloem bedden te schudden, waarop in het voorjaar de tulpen zuïlen ontluiken. 9® plantsoenen zullen er bij de eeuwfees ten zeer verzorgd uitzien. Op het ogen blik is men bezig het talud langs de Geester- en Kennemersingel af te vlak ken. De bovenkant komt nu iets onder het niveau van het rijwielpad, te liggen, waardoor men geen last meer zal heb ben van plassen op het wegdek. Verder heeft men reeds plantsoentjes I aangelegd bij de Westerweg, wgar oyer I enige tijd begonnen zal worden met l de bouw van het Verzorgingstehuis I voor ouden van dagen en een aan'3 j bejaardenwoningen. Het derde project I ligt in de P. C. Hooftstraat, waar .het groen tussen de lage huizenblokken voor een prettig kleurcontrast zorgt. „niets meer aan doen". En misschien zijn eir in Uw straat fouten gemaakt. Maar waarom schrijft U daarover? U zegt zelf: „Volgens mij geeft dat ook niets. Ik persoonlijk vind het een schan de, dat er zo geharreward wordt. Een kind is een kind, van welke gezindte dan ook." Juist meneer v.d. Steen, en daarom hadden we nu eens eenheid moeten hebben, die wij. Katholieken, in deze zaak zo gezocht hebben. Meneer de Red., ik dank U wederom hartelijk voor Uw plaatsing en beloof U niet meer terug te komen. De zaak is van „Katholieke zijde" nu voldoende belicht. TH. DIJKSTRA, Voorzitter afd. Alkmaar-Stad van de R.K. Onderwijzersvereniging, Oosterstraat 23, Alkmaar. (Wij sluiten hiermede nu ook inder daad de discussie Redactie.) j|e Mijnheer de redacteur, Gaarne zou ik onderstaande regels geplaatst zien in uw blad, hopende dat hieruit enige verandering moge voort spruiten. Gisteren kwam ik bij een oude kennis van mij en vernam, dat deze vrouw met haar dochtertje reeds 4 weken ïn 't donker zit; toen zij vier weken geleden het huisje betrok is de installatie namelijk afgekeurd, 't Is een schande, dat zoiets in onze stad voor komt. Daar er momenteel voor Zeeland om gezelligheid wordt gevraagd, vraag ik voor deze arme weduwe om licht, of is men hier in de stad 1944 al vergeten? Ik weet wel, de huisjes en installaties worden ouder en slechter, maar om zo maar een arme vrouw te behandelen is goed fout. Is er nu in Alkmaar geen knappe kop om dit op te lossen, ik zou zeggen heel eenvoudig als volgt: Wan neer bij een verhuizing d e installatie wordt afgekeurd, geef dan een verlof- kaart voor enige weken, dan worden geen mensen meer de dupe, zoals deze vrouw op Groot Nieuwland no. 39. Hoogachtend, Mevr. v. d. O. I Stuurt Uw kinderen in 't buitenlid EEN HEERLIJKE HOLLANDSE KAAS- Wij verzorgen alles. Pakketten zijn vrij van invoerrechten en. verzekerd tegen verlies. LANGEDIJK. De gen in openbare zitting bijeen] ken, die niet minder dan kans al deze voorstellen a vorderden het punt „verbr punt „bestemmen van de einden" de meeste tijd. Me die van de heren Balder, door B. en W. voorgesteldi laan aangenomen, zoals d( een langdurige discussie, v meente-architect, aanwezig ting, besloot de raad met nieuwe bestemming te ge\ een te bouwen lokaal voo verenigingslokaal B. en 8 December met een defin: Een en ander hangt ook ai komstige bestemming van i ULO-school. Vast staat dus, d: nieuw gymnastieklokaal komt gebouwen van de voormalig briek, alsmede bergruimte i meentewerken, een garage vo( meente en een onderkomen gemeentelijke archieven. Gedeputeerde Staten berich wijzing van bouwvolume voo: ningen; waarvan 13 ter vervan onbewoonbaar verklaarde Hetzelfde college deelde mee, de bouw van de nieuwe slui Oudkarspel geen provinciale wordt verleend- Voor de boui woning gemeentesecretaris krij meente f 4400 subsidie. Op zoek van de speeltuinverenigi dervreugd" te Oudkarspel om sidie van f 1000 in de inrichtir werd goedgunstig beschikt. H lijkse subsidie voor dezelfde vi bedraagt f 100. Mevr. J. KooyVan der I onderwijzeres in de nutttige 1 ken aan de ULO-school, en de P. Mink, onderwijzer o.l. school karspel, werd beiden eervol verleend. Op een vraag van Van Nienes in verband met mene politieverordening ovei varend motorboten zei de v- dat hij dit onder de aandachi LANGEDIJK Men dee van de zijde der Lange brandweer mede, dat het Ci Nummer - een aparte me! post bij het uitbreken van thans is nummer 700k 22 Dit geldt voor de gehel" Lan d.w.z. Broek op Langendijk, seharwoude. Noordscharwou Oudkarspel. LANGEDIJK. De VVV L welke onder leiding van de Zeeman Szn in jaarvergader eenkwam, heeft de plannen 1 seizoen 1954 heeft uitgestippi halve door de propaganda voo kende rondvaarten door het duizend eilanden wil men i vreemdelingen te trekken do op te nemen in woningen, sch pensions. Langedijk heeft goede busve gen met Alkmaar en in de zelf is volop gelegenheid voi teurvissers om de hengelsport oefenen. De diverse jaarverslagen goedgekeurd. Het ledental, pl derd, en het aantal bezoekers, waren vrijwel gelijk aan die leden jaar. De rekening van ningmeester vermeldde een bi do van ƒ450, De heren C. Liefhebber, J. en J. Zielstra werden als bes herkozen, in de vacature K. VI herkiesbaar, werd de heer J. 1 als nieuw bestuurslid benoem besloot binnenkort een filmai houden, welke zal worden door de Nederlandse Reisver dit in het kader van een led actie voor de plaatselijke VW De voorzitter, de heer K. Szn, en de heer J. Zielstra zi provinciale vergadering op 21 ber op Wieringen als afgevaa bezoeken. LANGEDIJK. Geboren: van KI; Kooij en M. Spaans. Ondertrouwd: Hendrik van Elisabeth B. Jansen. Cornells geboom, won. te Harenkarspel, e M. Bes. Getro uwd: Sijnon van Zwc te R'dam en Maria H. Jong. - Klok, won. te Winkel, en Aaltje Overleden Cornells Dekke: echtgenoot van L. Schrijver. VAKONDERWIJZERES BEN< LANGEDIJK. In de vacat vakonderwijzeres aan de ULC is door de raad met algemene s benoemd mej. A. M. Vader te seharwoude. UITSLAGEN BROEKER DAM" BROEK OP LANGENDIJK. competitie van de Broeker Damcl voortgezet. De uitslag was: Eerste klas: C. J. Cools—Jac. 2; p. de KroonJ. Wagenaar Tweede klas: A. Balder—J. 0 P. de BoerG. Balder 2 BalderE. Smit 20; A. Boonj water 02; Th. Smit—C. Kok 2 (Adv. Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2