Europa kan nog zo veel geven aan gastvrij Australië Schadeloosstelling van Kamerleden wordt tien tot elf mille DE WONDERE WAERELT Be Nederlandse Kwekersbond werd gereorganiseerd Belgisch parlement opent het debat over EVG-verdrag Volop bloei in aardbeienland Cultureel centrum voor f 40 millioen in Den Haag i TTlI;lill Beruchte inbreker gegrepen Op 1 Januari a.s. worden de pensioenen verbeterd amp ïnschap naar am ma Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Displaced persons verteerd door wild heimwee naar een beschaving die in stukken viel JONGE VROUW ZONDER LAND Kampen zijn funest voor menselijke waardigheid doch noodzakelijk rAls het werk u Ij zwaar valt... Nu één representatieve vereniging Autobus reed trottoir op Zwakke luchtpijpen Spaak pleit voor uitstel HET, BELGISCHE parlement heeft zijn nieuwe zittingsperiode gister aangevangen met het debat over het verdrag der Europese Verdedigings- gemeenscbap. Naar het zich Iaat aan zien, zullen de discussies hierover in Kamer en Senaat zes weken in beslag nemen. Het staat thans echter reeds vast, dat het verdrag met een grote meerderheid za! worden aangenomen. De nieuwe verkiezingen zouden dan Politiepatrouille gedood op Nieuw-Guinea Presentiegeld Eerste Kamer stijgt WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 n haar man, ie hoorn hield, wel, mevrouw jat dat mail» aan Pim heb- ■onderlamp is. komt er een de dag, die Ali gehoorrr- e de baron, j ij daar iet» verbaasd. ,Na- niet geloven, boord van dat selijk schom- entoen /as het plotse- e Ing. Med.) ip van Neden. fdklasse 47/2, 7 Januari 1954 e Amersfoort de volgende P. J. van der lotterdam), C. H. Metz (Den r (Rotterdam), Ph. Beekman an Oosterhout ÏRONGELUKT de Schulpweg 7-jarige W. J. i woonde, met den door een wond, dat zij zijn toen de geneeskundige itoffelijk over- ider-ziekenhuis Het Omroep- '.er t samen do, en Dick nnen wordt van Haydn, 'concert van er een con- 3l en orkest combinatie vele oudere ikken. Ook geschreven, e solopartij hoort echter dit gebied. ver Hilver- S KROON- mooiste ro- e Man, door oorspel ver- et boek ho- inderen van ien komen, r Hilversum VEMBER 7 00 KRO. 14.0024.00 .10 Gram. 7.45 :he kalender, iten. 9 00 Voor 9-40 School- Morgendienst. 45 Schoolradio, hconcert (12.30 12.33— Zonnewijzer, ws. 13.20 Piano ,00 Gram. 14.25 ie vrouw. 15.15 ano. 16.00 Bij- en sol. 16,55 im. 17.40 Tus- ,00 Gram. 18.15 s-praat. 18.45 weerberichten. Gram. 20.00 programma. Wedstrijd in 22.00 Gram. ?er.... en U!" Avondoverden- O.S -berichten. 7 00 AVRO. 7.00 ym. 7.30 Gram. ws. 8.15 Gram. 9.30 Voor 10.50 Voor de muziek. 11-30 o. 12.25 „In *t en Tuinbouw- Ensem- uws. 13.15 Me- ropole Orkest, Mijn 14.35 Piano- •n. 15.45 Gram. im. 16.45 Voor Regeringsuit- „Nieuw Gui- deze namen?"» •oblemen 18.25 „Bill Sheriff oorspel. 19.00 esproken brief nuziek. 19.40 Nieuws. 20.05 „Scheer swerf 22.20 Amus.- jrtactualiteiten. SYDNEY (New South Wales), 25 October Ineens stond ze voor me. De kamers van de ambtswoning waren overvol gasten: Nederlanders en Australiërsmensen, di' in de maatschappij iets betekenencap tains of industry en diplomaten, predikanten en priestersradiomensen en journalistenallen vergezeld van hunne echtgenoten. Zij was maar in een hoekje gebleven en niemand wist eigenlijk waar ze vandaan kwam. Ze was precies zo groot als een aantrekkelijke vrouw moet zijnroodbruin haar, blauwe ogen als sterren aan de zuidelijke hemeleen paar sproeten op een kleine neus, een gevoelige mond en lange han den: in één een sigaret, in de ander een glas. Ze had datwat sommige vrouwen hebben: zij was er eigen lijk alleen, de anderen waren er niet. Hoe ik met haar in gesprek raakte, weet ik nog niet. Het kan zijn, dat een van mijn collega's samen met mij toevallig in haar richting dwaalde. 2)13 WAS bepaald niet de echtgenote of de vriendin van een dezer groten der aarde, verzameld in een bij zonder geacheveerde ambts woning in Sydney. Uit de serre keek je over een der driehonderd baaien van de stad naar de grote brug toe. Daarachter de metropool met duizenden lichten in de avond. Aan de kade een stomer van de White Star Line in een zee van lampen. Op de voorgrond lagen de oorlogsbodems van de Australische en Engelse vlo ten, die juist die middag een schouw hadden gehouden. kunnen er hun koers op be palen. De avond was warm, zoals avonden in New South Wales Vèr, aan de horizon, de aan en uitknipperende lichten van het Garden Island, een aards paradijs, geschapen voor een nieuwe zondeval; vliegtuigen op zoek naar het Kingsford Smith-vliegveld kunnen zijn na een zonnige dag. Het water van de Paci fic donkerblauw nu. Zij was bruin van de zon van de laatste dagen. Maar het waren niet haar ogen, noch haar haar, haar mond of haar handen, die mij aantrokken. Het was niet die vrouw, die mij boei de indien Ge mij wilt ge loven het was het „ver haal" achter deze jonge vrouw; want zij zou, dat wist ik, een verhaal hebben kunnen vertellen, indien zij dat zou willen. Zij was een stuk historie en daarom al leen al (zonder dat zij mij dit al kon hebben verteld) een stuk Europa, vertrapt Europa. JK HEB met haar in de serre gestaan en sigaretten gerookt, zolang de burgerlijke beleefdheid mij dat toe stond. Haar naam ken ik vandaag de dag nog niet en ik zal haar waarschijn lijk nooit meer ontmoeten, zwervers als wij zijn over deze lieve wereld. Zij was een vrouw zonder land, zoals er in dit Australië zoveel vrouwen en mannen zonder land zijn. Zij worden officieel „emigranten" genoemd en als zodanig al op het schip geregistreerd en ingedeeld. Er zijn gelukkigen, die dadelijk in het nieuwe land een nieuwe functie hebben. Zij stappen van boord met de toekomst op papier in hun zak. Zij hebben hun oude vaderland verla ten en zullen enorm hard moeten wer ken om een nieuw deelachtig te wor den. Er zijn óók andere emigranten, die niet eens een vaderland meer hebben, omdat waanzinnige menselijke contro versen de toegangspoorten tot dat land sloten. „Displaced persons", die dingen hebben meegemaakt, waarvan wij een voudig geen voorstelling hebben. De ze jonge vrouw was alléén op de we reld. Haar familie was uitgemoord. Haar eigen Tsjechoslowakije was voor haar absoluut verloren, zoals voor de chauffeur, die ons een paar dagen ge leden zijn diensten had bewezen. Ook voor hem was er geen terug. Vóóruit lag Australië: de opbouw van een nieuw leven. Voor haar was er nog geen nieuw leven. Zij moest haar „con tract" nog uitdienen, volgens het welk zij naar een nieuw land mocht vertrekken: een contract van twee jaar kampleven. Kampleven voor een vrouw, die op zichzelf gesproken nog alles van het leven zou mogen ver wachten. Zij haalt haar schouders op en praat met de lange handen, die mij fascine- ren. Handen, die een wereld van schoonheid achter zich hebben, een wereld van beschaving, die weliswaar in stukken is gevallen, maar die in deze vrouw is blijven leven. „Wat dacht Ge", zegt ze In het zachte Frans van de midden-Europese volkeren - zij spreekt Frans bijna ac centloos, liever dan Engels (en Duits wil ze niet horen) - „als je zelf in zo'n kamp niets aan geestelijke bagage mee brengt, kom je er in om. Dat heeft elk kamp met een ander gemeen". En dan spreekt uit haar ogen de ver wachting, dat ze straks in het vrije le ven in Australië als fotografe zal sla gen. „Maar het is zo moeilijk in dat vak een goede plaats te vinden". \yAT MOET IK zeggen? Ik voel er gens een zekere mate van losge- «lagenheid, een berusting in het onver mijdelijke, dat haar bracht ln een vreemd land; het heeft haar gastvrij opgenomen, maar kan geen plaatsver vanger zijn voor wat verloren is ge gaan. Zij zal er wel overheen groeien, zij zal zich wel „integreren" - een nieuw woord voor assimileren, dat hier graag wordt gebruikt; zij zal nóóit ver geten; zij zal zelfs nooit de oude wor den; óók niet, wanneer een geluk van andere orde haar eenmaal zal hebben benaderd. Maar toch schitteren haar ogen, om dat zij dankbaar is voor de kansen, die Australië haar te bieden heeft en ai weet zij niet of zij die kansen ooit zal kunnen benutten. Het kamp heeft de ze jonge vrouw zeker niet „een beetje" doodgemaakt. Maar een kamp is een kamp. Ook Bonegilla - net inheemse woord voor „twee stromen" - dat zo schitterend is gelegen tussen de Murray en de Mit- ta Eiver, vlak achter het kunstmatige meer, dat wordt gevormd door het zo genaamde Hume-irrigatieproject. Bij dat kamp Albury. Ge kent het van 19 jaar geleden, toen Parmentier er zijn „Uiver" op de renbaan moest neerzet ten, daarbij geassisteerd door de lich ten van honderden auto's. Ik was er op 24 October, precies negentien jaar na dit ware heldenfeit en ik heb in de raadszaal stilgestaan bij de daarin aan gebrachte plaquette. J-JET „RECEPTIONCENTRE" Bonegil la is een kamp als alle andere, niettegenstaande de voortreffelijke hospitalen, het theater, de kleuter school, die men hier hardnekkig Kin dergarten noemt, en de modern inge richte keukens. Een kamp net als Northam, net als Woodside; om hij het leven dood te gaan. Ik kan het niet helpen, dat ik het zo zeg. Emigranten zullen zich ge reed moeten houden om ervoor te vechten zo'n kamp zo gauw mogelijk te verlaten. De mens zou er alle waar digheid in verliezen. De jonge vrouw met de sterrenogen en de prachtige handen heeft er ge leefd. Duizenden Nederlanders hebben er een poos vertoefd. En in mijn hart beklaag ik hen allen, omdat zij Austra lië daar niet van de beste kant leren kennen. Ik geloof evenwel, dat er geen andere oplossing is. Uit de serre van de ambtswoning kijk ik over één der driehonderd baaien van Sydney naar het rode knip perlicht op Garden Island en naar de ferryboten, die als kleine lichte vlek ken over het water glijden. Daarover heen zie ik niet Australië, niet de stad Sydney, die echt een grote stad is, maar zie ik Europa, dat zoveel aan Australië kan geven in ruil voor een assimilatie, die van de Europeaan een Australiër maakt. Ook van die jonge vrouw? Die tot in haar ziel door een wild heimwee wordt verteerd. Gelijk zovele anderen. Niemand zal haar kunnen helpen. Evenmin ik, die tragedies heb gehoord, waarvan de bedrijven nooit in de openbaarheid zullen komen als U tegen Uw dagtaak opziet als tegen een berg als ver moeidheid en zenuwklachten U kwellen, neem dan Sana- togen zuivere kracht, die gaandeweg Uw gehele gestel doordrenkt, slapte en luste loosheid verdrijft en U vervult van energie en levensvreugde. Begin dadelijk met (Advertentie Ing. Med.) Burgemeester en Wethouders van Den Haag achten thans het moment gekomen voor het stichten van een cultureel centrum, dat zal komen in het door architect Dudok ontworpen wederopbouwplan Sportlaan-Stadhou- dersplein-Scheveningse Bosjes. Dit cul turele centrum zal bestaan uit een nieuw congresgebouw, de uitbreiding van het gemeente-museum, een nieuw museum voor het onderwijs, een nieuw koninklijk conservatorium voor mu ziek en een beeldengalerij, die van het gemeentemuseum via het conservato rium naar het restaurant van het con gresgebouw loopt. De totale kosten worden geraamd op veertig millioen gulden. Men schat üe tijd, die voor de bouw nodig zal zijn op tien tot vijftien jaar. Om de nodige ruimte te winnen zullen enkele villa's moeten verdwij nen. flEEDS GERUIME TIJD bestond het voornemen om te komen tot één representatieve vereniging, waarin alle Nederlandse kwekers en vertegenwoor digers van kwekers verenigd zouden zijn. Tot voor kort bestonden er in hoofdzaak twee organisaties: de Ne derlandse Kwekersbond, gevestigd te Wageningen, en de ondervakgroep „Kwekers-Handelaren", gevestigd te 's-Gravenhage. De eerste organisatie hield zich voornamelijk met de tech nische en de laatste met de economi sche aspecten van de plantenverdeling bezig. Door het samengaan van heide organisaties onder de naam „Neder landse Kwekersbond" is thans de na gestreefde eenheid verwezenlijkt. Het bestuur van de gereorganiseerde kwekersbond is als volgt samenge steld: dr ir J. P. Dudok van Heel, Th. Boersma, ir D. In 't Veld, ir J. D. Bekius, prof. dr ir J. C. Dorst, ir U. Mansholt, ir J. Minderhoud jr. De heer dr ir J. P. Dudok van Heel is gekozen tot algemeen voorzitter. Tot algemeen secretaris is benoemd de heer H. H. Leenders. Het secreta riaat is gevestigd Elandstraat 42 te Op het Stationsplein te Utrecht is gistermorgen een reservebus van lijn 9, die zich op het vertrekpunt wilde opstellen, bij het manoeuvreren door de remmen geschoten en het trottoir opgereden. Hierbij sneuvelde aller eerst een haltepaal, maar bovendien werden enige personen, die op het trottoir stonden te wachten, tamelijk ernstig gewond. Vier hunner werden per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. 's-Gravenhage. Juridisch adviseur it mr J. Klazinga. Het secretariaat van de sectie voor de veredelingstechniek is gevestigd te Wageningen. Tot secretaris van deze sectie is benoemd ir G. Dantuma. Naast de sectie voor de veredelings techniek telt de Nederlandse Kwekers bond de volgende secties: kweken en vertegenwoordigers van granen ea landbouwpeulvruchtenkwekers en vertegenwoordigers van kwekers vaa fijne landbouwzadenkwekers en ver tegenwoordigers van kwekers van voe dergewassen; kwekers en vertegen woordigers van kwekers van aardap pelen kwekers en vertegenwoordigers van kwekers van suikerbieten en in standhouden van landrassen en ver meerderaars. Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snet werkende, verzachtende, slijmoplossende (Advertentie Ing. Med.) APOSTOLISCH ADMINISTRATEUR IN POLEN GEARRESTEERD Mgr. Adalbert Zink, apostolisch ad ministrateur van het Bisdom Ermland in West-Polen, is gearresteerd. Verdere bijzonderheden over het lot van mgr. Zink ontbreken. Hij was de laatste adminstrateur in de voormalige Duitse gebieden in West-Polen, die zich nog in vrijheid bevond. De andere vijf za ten reeds gevangen. Een gewonde inheemse politieman, die Wewak in het Australische deel van Nieuw-Guinea heeft weten te be reiken, heeft gemeld, dat twee officie ren en zes politiemannen van een patrouille, waartoe hij behoorde, in het bergachtige binnenland zijn ge dood door inboorlingen. De aanvallers hadden zich verscholen tussen een groep vrouwen, die de patrouille een voedselgift kwamen aanbieden. Men meent te weten, dat deze daad van de inboorlingen bedoeld is als wraak voor de dood van vijf stam genoten, die zijn omgekomen bij de schipbreuk van een regeringsvaartuig. Een groep Zwitserse banken zal voor 50 millioen Zwitserse francs aan obliga ties van de Internationale Bank voor Her stel en Wederopbouw (Wereldbank) aan bieden. eind April of begin kunnen worden. Mei gehouden Paul Spaak (soc.) verklaarde dat het verstandiger zou zijn met het deba,t over de E.V.G. te wachten tot Decem ber en hij diende een desbetreffend voorstel in. Wij weten op het ogenblik namelijk nog in het geheel niet, zo merkte hij op, in welke mate Enge land zich zal aansluiten bij de verdedi gingsgemeenschap. Anderzijds was Spaak van oordeel, dat een politieke gemeenschap vooraf moet gaan aan een verdedigingsgemeenschap omdat alleen hierdoor een controle van het parlement op de verdedigingsgemeen schap wordt mogelijk gemaakt. De heren Eyskens (CVP) en Rey (Lib.) geven als hun oordeel te ken nen, dat zich geen enkel nieuw feit heeft voorgedaan dat een uitstel der discussie van het verdrag zou recht vaardigen. Bij handopsteken werd het voorstel van Spaak verworpen. Donderdag zal een begin worden gemaakt met de be spreking der verschillende punten van het verdrag. Gistermorgen om zes uur hebben twee Bussumse rechercheurs In de hal van het station Naarden-Bussum de 24-jarige Chr. v. d. B. gearresteerd, als verdacht van inbraken in verschil lende gemeenten. Bij zijn arrestatie bleek v. d. B. in het bezit te zijn van een automatische revolver van groot kaliber met dertien scherpe patronen, waarvan er één in de kamer van het gespannen pistool zat. Tevens was v. d. B. in het bezit van een aantal inbrekerswerktuigen. De politie heeft hier de hand gelegd op een beruchte inbreker, die verdacht wordt de laatste tijd in villawijken van Naarden en Bussum geld te heb ben ontvreemd, zonder ooit een spoor achter te laten. Daar in Bloemendaal op dezelfde wijze werd ingebroken, ontstond er een nauwe samenwerking tussen de recherches van Naarden, Bussum en Bloemendaal. Men kreeg verdenking tegen v. d. B. De man bleek onvindbaar, tot gistermorgen de Bussumse rechercheurs hem ontdekten in de hal van het station. Hij was vermoedelijk weer op stap geweest en van plan terug te komen, daar Lij een retourtje naar Amsterdam in zijn zak had. De aangehoudene, die domicilie heeft in Delft, maar een zwervend leven leidt, heeft nog een straf uit te zitten. Tijdens het ondergaan hiervan was hij evenwel uitgebroken. O (Van onze parlementaire redacteur) DE LEDEN van de Tweede Kamer zullen met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af een hogere schadeloosstelling ontvangen en de Eerste Kamerleden krijgen, eveneens met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af, een hogere vergoeding voor verblijfkosten, wanneer althans ook de Eerste Kamer de desbetreffende wetsontwer pen, waarmede de Tweede Kamer zich Dinsdagmiddag heeft ver enigd, goedkeurt. De schadeloosstelling der Tweede Kamerleden is, naar gelang van de afstand van woonhuis tot het gebouw der Tweede Kamer: 7200,7800,of 8400,Daarvan wordt een bedrag van resp. 1200,1800,of 2400,als vergoeding voor noodzakelijke onkosten beschouwd. De schadeloosstelling wordt res pectievelijk 10.000,10.600,of 11.200,Hierin is opge nomen het verhoogde bedrag der vergoeding voor noodzakelijke on kosten van respectievelijk 2500,3100,en 3700.De voor zitter krijgt 10.000,extra. geld en er is reeds verbetering ge bracht in de classificatie, die ook de middengroepen ten goede komt. Niet kon de minister toezeggen, dat spoe dig tot afschaffing van de gemeente classificatie zal worden overgegaan. HET presentiegeld van de leden dei Eerste Kamer wordt naar gelang van de afstand f 50,f 40,of f 30, per vergadering. Zij die het verst weg wonen, komen bovendien in aanmer king voor f 30,vergoeding, als zij om tijdig op de vergadering aanwezig te zijn, reeds de vorige dag moeten vertrekken en f 30,als zij na afloop van de vergadering hun woonhuis de zelfde dag niet meer kunnen bereiken. De bij de Grondwet vereiste meer derheid van twee derden van het aan tal uitgebrachte stemmen werd ruim schoots gehaald, want wat de schade loosstelling der Tweede Kamerleden betreft, stemden 76 leden vóór het wetsontwerp en zes leden er tegen, namelijk de drie aanwezige commu nisten, de beide Staatkundig-Gerefor meerden en de heer Beernink van de C.H.U. Met het wetsontwerp betreffen de het presentiegeld van de Eerste Kamerleden verklaarde de Kamer zich accoord zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat dezelfde er tegen waren. Aan de stemming was een vaak hef tige bestrijding door de communisti sche heer Gortzak voorafgegaan. Op 1 Januari verbetering der pensioenen. QOK IN tweede termijn heeft d( minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, zijn mouwen niet behoeven op te stropen om zijn begroting tegen aanvallen, die er uit de Tweede Ka mer op zijn gericht, te verdedigen. De opmerkingen, die een aantal leden van dit hoge Staatscollege Dinsdagmiddag in de openbare vergadering over mi nister Beels begroting maakte, kon den gemakkelijk beantwoord worden. De bewindsman deelde mee, dat hij nog eens onder ogen zou zien, of tot enige verruiming wat betreft de pen sioenrechten van de politieke delin quenten kan worden overgegaan. De overige gepensionneerden kun nen gerust zijn, want de regering streeft ernaar de verhoging van hun pensioenen op 1 Januari 1954 te doen ingaan. Daaronder vallen dan ook de Indonesische pensioenen. Deze verho ging loopt parallel met de op die da tum van kracht wordende loonsverho ging. Over de positie van de oud- gepensionneerden voert de minister overleg. In antwoord op de klachten over de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren vestigde hij er de aan dacht op, dat naast de denivellerings- maatregelen, die worden toegepast, nog twee maatregelen in dezelfde rich ting werken: binnenkort is een alge mene maatregel van bestuur te ver wachten, waarbij de wedden van de hogere functionarissen worden gere- Arme burgemeesters Hij erkende, dat de salarissen van sommige burgemeesters laag is, doch hij vond het wei gewenst, dat er een zekere overeenstemming bestaat tus sen de salarissen van de wethouders en de gemeente-secretarissen en die van de burgemeesters-. Op een desbetreffende vraag deelde de bewindsman mede, dat hij geen maatregelen zal treffen tegen het plaatsen van advertenties door over heidsinstellingen in bepaalde streken van het land, waarin personeel van een bepaalde godsdienst gevraagd wordt. In het Zuiden des lands wordt nog wel eens de eis gesteld, dat een candidaat Rooms-Katholiek moet zijn. Hij meende, dat aan de plaatselijke overheden overgelaten dient te wor den, hoe zij willen handelen. In advertenties van de centrale per soneelsdienst komt nimmer een eis omtrent het geloof voor, maar de ge meentebesturen wilde hij zelfstandig hun beleid laten bepalen. De minister achtte dit niet in strijd met de Grond wet. De Kamer verenigde zich zonder hoofdelijke stemming, doch met aan tekening, dat de CPN-fractie tegen was, met de begroting van Binnen landse Zaken. Daarna keurde zij zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming even eens goed de begrotingen voor 1954 van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en van het Provinciefonds, (Eigen bericht) J^OG NOOIT hebben de aardbeien- kwekers meegemaakt, dat hun vel den nog in November volop bloeiden en dat in de maanden September/Oc tober in één enkel teeltcentrum van ons land ruim 70.000 kilogram rijpe vruchten ter veiling werden aangebo den. Wat dit laatste betreft: dit bijn» ongeloofwaardige record heeft de vei ling Breda geboekt. Veilingmeester De Groot aldaar gevormd tot aardbeienexpert aan de veiling Ktnnemerland te Beverwijk heeft drie jaar geleden uit Schotland een nieuwe veelbelovende soort naar Breda gehaald. „Climax" is de naam van deze soort. Juist nu de jonge aan plant ervan ongeveer zijn volle was dom bereikt heeft, geeft deze „Cli max" onder invloed van het onge woon zachte najaarsweer in tweede bloei een climax te zien, die zelfs da grootste experts in verbazing brengt. In de omstreken van Beverwijk, waar deze soort twee jaar geleden in navolging van Breda op de akkers verscheen, en reeds dit jaar een oogst opleverde van ongeveer 200.000 kg, is de tweede bloei van 1953 niet minder uitbundig dan rond Breda. Alleen is de tweede oogst, wanneer men de ver houdingen in aanmerking neemt van de beteelde oppervlakten, hier aan merkelijk minder geweest. De Noor delijker ligging van de velden heeft hier een grote rol in gespeeld. De vraag, die kwekers van Noord en Zuid thans bezighoudt, is of de planten door al deze uitbundigheid niet uit hun kracht zijn gegroeid en wellicht volgend jaar op normale tijd geen of slechts een heel matige oogst zullen opleveren. Geen mens, die daar op dit ogenblik nog een antwoord op geven kan. |N HET WESTFAALSE dorp Stralen, dichtbij de Nederlandse grens, geschiedde het, dat een eenvoudige huismuis zich zonder enige ophef een weg baande door de goedgevulde gelagkamer van een café in de rich ting van zijn woning er gens achter het schreeu wende behang. Het ging allemaal goed, totdat een der stamgasten, een vlot te, altijd welkome jon gen, het diertje in de gaten kreeg en het met een snelle greep wist te vangen. Uiteraard een fraai staaltje van behen digheid en de andere bezoekers staken hun bewondering dan ook niet onder de barkruks. Een van hen wilde nog meer sensatie beleven en riep uit: „Als je dat beest levend opeet, krijg je mijn auto!" De uitge daagde overtuigde zich ervan, dat het de man ernst was en dat zijn auto werkelijk voor de deur van het café stond, en verzwolg toen zonder aarzelen het springle vende muisje. En nadat hij de ex-eigenaar in de eerlijk gewonnen prijs naar zijn huis had gere den, kon hij er zelf mee tussen uit trekken. DE OUDSTE taxi-on derneming in Amster dam, de Atax, heeft haar bedrijf stilgelegd. Het volledige personeel, bijna 300 personen, is ontsla gen. Het aantal taxi's in de hoofdstad, dat tot nu toe 600 bedroeg, is hier door met meer dan 1/6, namelijk 129, vermin derd. £EN AMERIKAANSE dominé heeft ver klaard van mening te zijn, dat er met de men sen iets niet in orde is. „Het is al jaren geleden, dat er in mijn kerk iemand heel gewoon in slaap viel", klaagde hij, „Ze zijn tegenwoordig allemaal zo verschrikke lijk zenuwachtig!" gEN MEXICAANSE ijs- coventer, Manuel Mo. rales, was in het bezit van een lot van de Mexi caanse nationale loterij, toen hij in een café ging dobbelen. De ijscoman verloor al zijn geld en zette tenslotte zijn lot in, dat hij ook kwijt raakte. Een paar dagen later bij de trekking bleek, dat er een prijs van l.000.000 peso's bijna 440.000 gul den) op het lot was ge vallen. JN PORT ANGELES in de Amerikaanse staat Washington kreeg een caféhouder van hoger hand bevel het als volgt luidende opschrift boven zijn bar te verwijderen: „Wij hebben wel geen televisie, maar er is hier iedere avond een flinke vechtpartij!"

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7