„Alkmaar 700 jaar stad" wacht een stijlvolle opening Voor iedere vrouw komt eens de tijd.... 12.50 SOECKER Plechtigheid in Grote Kerk en Burgermaaltijd op Waagplein Herenzakdoeken De commissies SOECKER binnen Agenda L.T.J. viert derde lustrum met toneelavond en bal ZAKKEN VOL VERRASSINGEN Heren handschoenen BIJ ONS KIJKEN IS SLAGEN!! Het Tijdsbegrip als barrière bij het zoeken naar God Als de plannen kunnen worden verwezenlijkt Commissies werden geïnstalleerd UIT ENGELAND per 3 stuks Herenmodes Herenhoeden Herenkleding "160 JAAR AAN DE SPITS Het goede groeit gestadig LANGESTRAAT 39 Vrome leugen rond half millioen Boterstraat krijgt trottoirs Een blijspel van luchtige structuur in voortreffelijke opvoering DE toneelschrijver Noël Pierce Coward houdt er een luchtige manier van schrijven op na. Zijn stukken verraden geen diepgaande psychologie, de fi guren en situaties die hij schept staan los van alle problematiek. Het is alsof de blijspelen van zijn hand geschreven zijn in een verloren ogenblik, zonder dat de auteur zieh om de fijne afwerking bekommerd heeft. Meestal ontstaat er dan een charmant, pretentieloos, maar toch wel grappig brokje toneel, waarmee men de avond gezellig kan doorbrengen. Het is echter niet in staat een diepe indruk ach ter te laten. Uit het bovenstaande mag niet geconcludeerd worden, dat Noci Coward van elk talent gespeend is. Zijn zuivere milieuschildering, die niet van een fijne ironie ontbloot is, de grote slagvaardigheid om bepaalde karaktertypen in speelse dialogen het juiste accent te geven stempelen hem tot een toneelschrij ver, die over bijzondere kwaliteiten beschikt. Jammer alleen, dat zijn grote rou. tine en kennis van coulisse-greepjes hem vaak verleiden tot overdrijving, tot al te veel grappigheid. Men kan zich dan niet aan de indruk onttrekken, dat de toeschouwer te veel van het goede krijgt. Overigens blijft er genoeg over om van te genieten. Coward houdt ons als het ware een spiegel voor, waarin wij elkaar herkennen in onze vreemde gedragingen en vaak onverklaarbare hande lingen. Hij schildert ons zo raak, dat we niet nalaten verbaasd te glimlachen en in gedachten mensen uit onze eigen kring voor de geest halen, die precies zo zijn, Waarbij we dan onszelf vergeten. Eclatant succes voor het Rotterdams Toneel De heer Kaiser hield tweede lezing WJelrijdster geraakte onder zandauto Alles wat GERO maakt Cassettes-Etuis Dozen Messen Lepelrekken Losse artikelen J. F. AA. ENDEL VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 HET STADSFEEST, dat behoudens goedkeuring van de gemeenteraad volgend jaar van 21 Juli tot en met 15 Augustus zal worden gevierd, belooft een feest te worden, dat zich zal onderscheiden van alle festivi teiten, welke de laatste jaren in andere 700-jarige steden in den lande zijn gehouden. Indien het hoofdcomité er in slaagt de plannen te ver wezenlijken, wacht „Alkmaar 700 jaar stad" een stijlvolle opening, waarvan de plechtigheid in de Grote Kerk en een „Burgermaaltijd" op het Waagplein de hoogtepunten zullen vormen. Voor de Vrijdag, vol gende op de openingsdag, ligt eveneens een origineel plan in porte feuille. Het gemeentebestuur hoopt alle burgemeesters van steden in West-Europa, welke iets met kaas te maken hebben, zoals bijv. de stad jes Camenbert en Gruyères, uit te nodigen Vrijdag 23 Juli naar Alk maar te komen. Wat de tentoonstellingen op de Paardenmarkt betreft, zijn alle ambassades en gezantschappen in Nederland uitgenodigd standruimte te huren om in deze speciaal naar de aard van het land in te richten stands hun nationale producten door landslieden ten toon te stellen of ten verkoop aan te bieden. Als sluitstuk van deze inter nationale expositie is gedacht aan een tentoonselling waarin een over zicht wordt gegeven van Alkmaars historie. p^AAR de voorzitter van het hoofdco mité, mr G. A. de Lange, gisteravond ter gelegenheid van de installatie van elf commissies ten stadhuize mededeel de, stelt men zich voor, dat op de ope ningsdag van de feesten Woensdag 21 Juli. alle landelijke, provinciale en ste delijke autoriteiten die tot het hijwonen van de opening worden uitgenodigd, in het stadhuis door het gemeentebestuur worden ontvangen. Vervolgens zal men zich gezamenlijk door de versierde Langestraat naar de Grote Kerk bege ven, alwaar in een omlijsting van or gelmuziek dte officiële opening zal plaats vinden. Een vooraanstaande fi guur in Nederland zal de betekenis van het stadsrecht belichten, terwjjl de plechtigheid geopend zal worden door een predikant en worden gesloten door DE HOUTTIL (Advertentie Ing. Med.) Dcommissies, welke het hoofdcomi té zullen bijstaan bij de organisatie van het feest „Alkmaar 700 jaar Stad" en welke gisteren ten stadljuizc door burgemeester mr H. J. Wytema zijn geïnstalleerd, zijn als volgt samenge steld: Pers en Propaganda: mr. A. V. M. Leesberg, voorzitter; W. Middelbeek, secretaris; W. A. Anema, A. Eriks, mej. J. Hillerström, Th. Koesen, M. Kuiper, Fr. A. H. Otten, A. A. J. Verhoeven. - Financiën: J. H. Nijhuis, voorzitter; M. Coerts, F. F. Spiekermann. Stadsversiering en -verlichting W. A. J. Spruyt, voorz.G. O. Neef, secre taris; H. W. Epema, G. A. Hanraads, J. Jonker, W. Koster, N. W. Linde mans, J. van Maaiieveld, mevr. M. Potvan Regteren Altena, mevr. W. Th. Wormten Brink, J. J. Wiichers. Burgermaaltijd: mr G. A. de Lan ge, voorzitter; mr A. V. M. Leesberg, secretaris; mevr. M. ElemaSas, mevr. H. M. E. NieuwbuurtFon- gers, D. Slinger, Hed. de Vries, A. C. Wallast, Th. P. H. Wortel. Muziek: A. J. C. Huisman, voorzit ter; J. Dalenberg, secretaris; mevr. G. HolsmüllerTeengs, G. C. Kramér, mevr. M. Langeveld—Holleman, S. H. Swart, E. J. v. d. Wal. Sport: J. van Drunen, voorzitter; G. Th. J. de Munk, secretaris; J. H. Ni.jhuis. Optochten: A. A. J. Verhoeven, voorzitter; W. A. J. Spruyt, secreta ris; P. Cloeck, mevr. G. Holsmüller— Teengs, W. v. d. Horst, Joh. de Lan ge, N. P. de Wild, J. J. Wijchers. Coördinatiecommissie V erkoopacties L. T. Boots-ma (Chr. Middenstands bond); C. Brouwer (Ver. „Ons Be lang"); D. Davelaar (Kon. Ned. Mid denstandsbond); C. W. Kei.isper; P. J. Nagengast (R.K. Middenstandsbond); N. Pastoor (Raad v. h. Groolwinkel bedrijf); N. D. Teunissen (Horecaf); een vertegenwoordiger van de Mij. v. Handel en Nijverheid). Jeugd: W. Hartong van Ark, secre taris; J. Th. Distelbrink, J. van Dru nen, W. Jansen, J. Jonker, J. de Man, C. J. Mol, N. J. Speur, C. v. Weert, mevr. W. Th. Worm—ten Blink. Aviatiek: mr. H. Schuurman, voor zitter; J. F. M. Arntz, G. Th. J. de Munk. Congressen, bijeenkomsten en logies: ,T. F. M. Arntz, voorzitter; mr. J A. Driessen, secretans; J. de Bakker, mej. J. Hillerström. een R.K. geestelijke. Na de opening zal opnieuw een stoet worden geformeerd, die door Langestraat en Houttil naar liet Waagplein zal gaan. Aldaar zullen de genodigden en de burgers, die daar voor interesse hebben, zich rond de op het Waagplein geplaatste tafels scharen voor het nuttigen van een zg. „Burger maaltijd". Als de maaltijd ten einde is, wandelt men naar het Canadaplein en de Paardenmarkt, alwaar het attractie terrein officieel zal worden geopend. Deze en andere facetten van het feest Werden belicht door mr de Lange, die, nadat burgemeester mr H. J. Wytema de in de raadzaal verzamelde commis sieleden had verwelkomd, er zijn ge noegen over uitsprak, dat de installatie van de commissies in deze zaal mocht plaatsvinden. Daarmede wordt het be lang geaccentueerd, dat het gemeente bestuur hecht aan de viering van ons stadsfeest, waarvoor de gehele bevol king van Alkmaar moet worden inge schakeld. Alkmaar sluit vermoedelijk in 1954 de rij af van steden, die haar 700-jarige bestaan hebben gevierd. Al- lerwege is de 700ste verjaardag als stad aangepakt om feest te vieren en daar is reden voor. Naast het feit. dat het 700-jarig stadsrecht zeker herdacht mag worden, biedt het een stad voor delen indien men eens iets van zich laat horen. Alkmaar heeft wijd en zijd een goede naam en als ons feest goéd gevierd wordt, zal dit een enorme re clame betekenen en een grote good will kweken, welke" zich nog jaren zal doeri1 gevoelen. s Wij stellen ons niet voor, dat de Alk- maarders 26 dagen lang hossend dooi de straten zullen trekken, aldus de voorzitter. Daartoe zouden wij physiek niet in staat zijn. Het feest zal dan ook in belangrijke mate moeten wor den medegevierd door vreemdelingen. Het zal zaak zijn de aandacht in bin nen- en buitenland op Alkmaar te ves tigen. De propaganda wordt groots aan gepakt. Radio, televisie, film en pers zullen kond doen van het feest, dat Alkmaar viert en ongetwijfeld tien duizenden naar onze stad trekken. Nadat mr de Lange enige plannen voor het feest had ontvouwd, wekte hij de commissieleden op in deze lijn voort te gaan, opdat een feest georganiseerd zal worden, dat een iegelijk bevredi ging zal schenken. Vervolgens ging hij nader in op de taak van de verschil lende commissies. Voor alles zullen de ze commissies coördinerend moeten werken. Waar dit nodig is zullen zij sub-commissies kunnen voorstellen en nog diegenen uit Alkmaarse burgerij aantrekken, welke zij voor de uitvoe ring van haar werk nodig achten. De commissie Optochten zal zieh niet al leen tot dit onderdeel bepalen, doch tevens alle te organiseren attracties on der haar vleugels nemen. De commis sie Coördinatie Verkoopacties Midden stand wacht belangrijk werk. Zij zal zich o.a. beraden over de winkelslui ting. het tijdstip van de uitverkopen en bijzondere middenstandsacties, wel ke ten doel hebben het publiek op te wekken gedurende de feestweken in Alkmaar te winkelen. De Jeugd-com- missie ziet zich ten doel gesteld de jeugd te stimuleren in al haar fleur en kracht aan het feest mede te werken. Gedacht wordt aan een massale jeugd- zangdemonstratie, aan sportdemonstra- ties e.d., waarvoor uiteraard een nau we samenwerking met de commissies voor sport en muziek tot stand moet komen. zelfs voor het eenvoudigste marsepainfiguurtje stappen zij bij maar dan ook nergens weten zij zich gewaarborgd door zoveel verfijning, zovegl vak manschap. maar vooral ook door zoveel kwaliteits-inzicht Alléén Tel. 2485 (Advertentie, ing. Med.) De commissie aviatiek zal bekijken wat op dat gebied georganiseerd kan worden, terwijl de commissie Congres sen, Bijeenkomsten en Logies met het huisvestingsprobleem zal worstelen. Geen enkele stad, welke een dergelijk feest viert, heeft voldoende hotelruim te om de bezoekers onderdak te ver schaffen. Teneinde deze moeilijkheid te ondervangen, bestaat een plan parti culieren in te schakelen, welke tegen vergoeding logiesruimte beschikbaar stellen. De commissie Versiering en Verlich ting is verantwoordelijk voor het feest kleed, waarin Alkmaar zich zal steken. Reeds thans dienen buurt- en wljkver- enigingen er rekening mede te houden, dat de versiering enige weken houd baar zal moeten zijn. Het is het hoofd- eomité niet mogelijk deze versiering te bekostigen. Het is evenwel van plan niet onbelangrijke geldprijzen nit te loven voor die straten, welke op de fraaiste en meest originele wijze zijn versierd. Op deze wijze zal toch een tegemoetkoming in de kosten kunnen worden verdiend. Wat de kosten van de levering van stroom ten behoeve van de verlichting betreft, is nog geen beslissing gevallen. De buurt-straat- en wijkverenigingen zullen evenwel van de zijde van het gemeentebestuur op de meest mogelijke medewerking kunnen rekenen. Er worden zelfs plan nen beraamd om de verenigingen in de kosten tegemoet te komen. Mr G. A. de Lange besloot zijn rede met de commissies op te wekken voor al een origineel feest te organiseren. Als U daarin slaagt, zult U het feest bestaansrecht geven. Er zal veel van U worden gevraagd. U zult veel vrije tijd en misschien zelfs uw vacantie moeten opofferen, maar weet dat U dat doet in het belang van de stad, waarvan wij allen zoveel houden. gURGEMEESTER mr dr H. J. Wytema dankte allen voor de bereidwillig heid zitting te willen nemen in de com missies. Hij zag de commissieleden als de leden van een grote familie, die zich gezamenlijk opmaken om een gou den bruiloft te vieren. In tegenstelling tot de vietring van een gouden bruiloft, zullen echter degenen die ons feest be zoeken. moeten betalen. Toch zal het Alkmaarse stadsfeest zich moeten ken merken door de parel der Hollandse deugden: die der gastvrijheid. Er wordt gezegd, dat wij Noorderlingen geen da verende feestvierders zijn. Aan u de taak deze legende voor goed uit d» wereld te helpen. Van U zal arbeid en opoffering worden gevraagd, welke ik in het licht wil zien van burgerzin. De organisatie van dit feest moet een stuk practische burgerzin van de Alkmaar- ders worden, die zullen bewijzen dat Alkmaar de parel van Hollandse steden VRIJDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: Knuppel in het apenhok (a.l.). HARMONIE THEATER, 8 uur: Tar- zan en de Wazuri-diamanten (14 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Happy landing (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Ned. Chr. Reisvereniglng. STED. MUSEUM, 9—12. 2—5, 7—9 u.: Tentoonstelling De Grafische GULDEN VLIES, 8 u.: Lezing Schola Pub"ea. NACO-GARAGE, 7 u.: Jubileum tentoonstelling AVF.S. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Rechter Thomas (14 jaar). ZATERDAG. VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur; Knuppel in het Apenhok (a.l.). HARMONIE THÉATER, 7 en 9.30 uur; Tarzan en de Wazuri diamanten (14 jaar). CINEMA AMERICAIN. 7 en 9.30 uur: Happv Landing (a.l.) REX THEATER, 230, 7 en 9.30 uur; Mvsterie van het leven (14 jaar)-. GULDEN VLIES. 10 uur: Vergade ring Noordholl. Ijsbond. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Donateursconcert Postharmonie. STED. MUSEUM: 9—12, 2—5 uur: Tentoonstelling De Grafische. HEILOO, Rustende Jager, 8 uur: Uit voering DOVES. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Rechter Thomas (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Vrijdag 7.48 20.10 Zaterdag 8.46 21.17 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 7.53 20.15 1-53 '14.15 Zaterdag 8.51 21.22 2.51 15.12 Is, dip met recht de kenmerken draagt van een Hollandse stad die leeft. Wij zullen het feest duchtig moeten organi seren. Als u van deze gedachte bezield bent. dan ben ik ervan overtuigd, dat wij 26 dagen feest zullen vieren, soms uitgelaten, soms ingetogen, doch altijd gekenmerkt door een goede feestvreug de. Hiermede verklaarde de burgemees ter de leden geïnstalleevd. Op een vraag van een van de aanwe zigen of de verenigingen bij het organi seren van uitvoeringen e.d. op onthef fing van de vermakelijkheidsbelasting kunnen rekenen, ,,rerd medegedeeld, dat in verband met de stfrote kosten, iv elk e de gemeente voor de feestviering moet maken, in het algemeen voor evene menten buiten liet feestterrein geen ontheffing van de vermakelijkheidsbe lasting zal kunnen worden verleend. Iedere vereniging kan zich echter met een verzoek om een subsidie geliik aan het verschuldigde bedrag aan vermake- lijkheidsbela. :-g tot het gemeentebe stuur wenden. Of het gemeentebestuur deze verzoeken zal kunnen inwilligen, is echter een volkomen open vraag. De afdeling Alkmaar en Omstreken van de jongeren uit de Land- en Tuin bouw vierde gisteravond haar derde lustrum in „Het Wapen van Heemskerk", dat tot de laatste plaats was bezet. In een korte openingsrede, begroette de voor zitter, de heer Th. Blom in het bijzonder deken Jacobs, aalmoezenier Schiphorst, kapelaan Brinkman uit Oudorp, ere-voorzitter Roskam en de beide besturen van de L.T.B. Na het zingen van het Jongerenlied .zeide de heer Blom met vreugde de dag te herdenken, waarop de L.T.J. werd opgericht. Spr. bracht dank aan hen, die de agrarische jeugd bevrijden van de boeien, waarin ze geklonken waren. In 1938 toen de belangen van de boerenstand in de twee bestaande verenigingen K.N.J.V. en St. George niet voldoende werden behartigd, legden pater Ruberg en de heer P. Zuurbier de fundering van de L.T.J.. Reeds spoedig pakten zich donkere ooriogswolken samen en toen de oorlog in 1940 uitbrak, staakte de L.T.J. het werk om na de bevrijding onder de energieke leiding van de heer Roskam te herrijzen. Ook ontstond er onder leiding van de heer J. Schut een bloeiende, langdurige rijvereniging. Corry Vis als Elsje zou meer overtui ging in haar spel hebbed kunnen leg gen. Jan Kaptein als Bruno bleef zeker iets onder de maat door een tekort aan voordrachtkunst en mimiek. Het is zeker jammer en beschamend, dat ondanks een dringend verzoek van Aalmoezenier Schiphorst het vooral in het derde en laatste bedrijf geen mo ment stil is geweest, waardoor hele fragmenten van het stuk onverstaan baar bleven. De danslustigen hebben tot diep in de nacht op de muziek van de band van Tonny Willemsen i hun hart kunnen op halen. Ook thans, aldus spreker, heerst nog dodelijke onrust en neemt de vervol ging van de Christenheid grote vormen aan. De L.T.J. is vastbesloten de strijd voort te zetten en de boerenstand plicht aan God en de Gemeenschap voor te houden en zichzelf te bewaren ondanks emigratie, industiralisatie en landhon- ger. Wij werken en strijden opdat de be langen van de boeren op economisch terrein door de overheid zullen wor den behartigd en om met de anderen te werken voor de eenheid der Euro pese volkeren. Vervolgens vond de opvoering plaats van het-blijspel „De vrome leugen rond een half millioen". Dit ongetwijfeld aardige stuk kreeg vooral kleur door het prachtige spel van Jan Berger als Gieleke, een rol, die door niemand beter kon worden vervuld. Onmiddel lijk daarna noemen wij Rie Dekker als de stille moeder Doka, die met een grote natuurlijkheid speelde, evenals Gert .Louter als de pastoor, die zich uitstekend in zijn nol had ingeleefd en een ware dorpsgeestelijke weer gaf. Jo Schouten als de blinde Wienis had het niet gemakkelijk, doch gaf eveneens goed spel. Jan. de Dood als Koziin, Joop en Alie Vis als de dochter Nathalie hadden steeds de lachers op hun hand en maakten van hun rollen wat er van te maken was. Een van de laatste straten in de bin nenstad, die tot dusverre haar typisch aanzicht had weten te bewaren, is ze ker wel de drukke Boterstraat. De eisen van het verkeer hebben het echter noodzakelijk gemaakt, dat ook hier de historisch geworden stoepen verdwijnen. Zij worden thans door Openbare Werken opgebroken en aan weerszijden van de straat door een smal trottoir van basaltinetegels ver vangen. JEUGDDIENST. Zondag zal om 7 uur n.m. in de Grote Kerk, vanwege de Hervormde Jeugdraad weer een jeugddienst wor den gehouden. Hierin zal voorgaan ds J. Vuijst van Welsum, beroepen pre dikant te Almelo, met h?t onderwerp: „Godsdienst met je lichaam". „yOOR iedere vrouw komt eens de tijd een van de talloze blijspe len, die Coward beroemd hebben ge maakt, heeft een misleidende titel. De indruk zou gewekt kunnen worden, dat hier sprake is van een onverbid delijk noodlot. Dit is echter geenszins hebben wij dit jaar uit Spanje meegebracht En weet U waarin wij zo uitzonderlijk goed gesprteerd zijn? In Het fijnste leder, heerlijk warm gevoerd, tegen de laagste prijzen (Advertentie Ing. Med.) PRIJSUITREIKING KEGEL CONCOURS Zaterdagavond zal in de kleine zaal van de Harmonie de prijsuitreiking plaats vinden van het kegeleoncours dat onlangs door de Alkmaarse Kegel bond werd georganiseerd. Zoais te doen gebruikelijk zal deze prijsuitreiking ge- volgd worden door een gezellig samen zijn waarbij het tevens mogelijk is een dansje te maken. En alle weldoenerige politici, diakenen en andere geestelijke vrijbuiters kunnen zich nu nog voor gezegd houden: „Ziet toe, dat Uw hart nimmer be zwaard worde door bezorgde gedachten het aardse leven betreffende". Deze zin, die niet als een steek onder water was bedoeld, werd door de heer J. W. Kaiser uit Baarn gisteravond tijdens zijn tweede lezing over levcnsverwerkelijking en Christusmysterie gelanceerd, toen hij een overtuigend gerichte aanval deed op de tijdsbevangenheid van de levende mens, die tussen leven en dood nog im mer een scherpe tegenstelling ziet. Een tegenstelling, die volgens de heer Kaiser geenszins bestaat, maar ons denken in een funeste tijdcirkel van geboorte, le ven, dood en „eeuwige verlossing" gevangen houdt, een verlossing die dan altijd weer een nieuw „begin" betekent. „Overal en altijd ontaardt het zoeken naar God dan ook in het leven zo aan genaam en bevredigend mogelijk -ma ken", aldus de spreker. „Daarin worte len niet alleen politieke bemoeiingen, maar daarin nestelen en verstrikken zich vanouds ook alle kerken en gods dienstige instellingen. Want zij worden geleid door mensen die door het begrip „tijd" bevangen zijn en het Koninkrijk Gods, dat van een tijdloze orde is, niet gevonden hebben, „Het gevolg hiervan is", vervolgde de heer Kaiser „dat wij mensen verbijs terd zijn als God ons in de tijds-dimen- sie waarin wij gevangen zijn tegemoet treedt en de jogica hiervan verbrijzelt. Maar waar deze voor ons onbegrijpelij ke botsing plaats vindt en de mens heel vaak zijn levensgeluk vernietigd ziet. daar ia het tenslotte, heel eenvoudig. alleen God die de mens bij zijn arm pakt. onbarmhartig door elkaar ramelt en hem tracht wakker te schudden uit de droom van zijn tijdsbevangenheid.... en hem daarna plaatst voor de wijde perspectieven van Zijn orde! De heer Kaiser noemde dit wakker geschud worden „ontsterving" en haalde uit de Egyptische mythologie en vroeg-Mid- deleeuwse Arthursagen enkele voorbeel den aan waarmee hij duidelijk maakte, dat deze ontstervingsidee geenszins een nieuw begrip is maar zo oud als de wereld zelf. „Wie vader en moeder, of zoon of dochter lief heeft boven Mij" zei Chris tus reeds „is Mij niet waardig!en wie zelfs zijn eigen (tijdsbevangen) le ven niet haat kan Mijn discipel niet zijn". Dit waren enkele door de heer Kaiser gereleveerde Bijbelgedeelten die wel tot de kern van zijn betoog gerekend konden worden. De derde voordracht in de lezingency clus wordt gehoud?n op 10 Dècémber, eveneens in" de Baptisteukerk. het geval. De figuren, die in dit stuk een rol spelen stammen ditmaal uit een artistenfamilie, terwijl voorts een vier tal typische vertegenwoordigers van de burgerlijkheid op het podium wor den gebracht. Hoe oud het thema ook is, Coward durft het aan, deze beide groeperingen elkaar op een door de artistenfamilie lang verbeid weekeind de te laten ontmoeten. Het verdere verloop is niet moeilijk te raden. De burgerlijke lieden gewend als ze zijn aan een gelijkmatige levensgang, op gevoed in verdorde conventies en be. heerst door een benauwende opper vlakkigheid moeten in botsing komen met de vreemde gewoonten en wissel vallige gevoelsuitingen van een op im pulsen levend gezin. Vader sluit zich de hele dag op in een kamer en schrijft sentimentele prulromans. De kinderen trachten de rust in huis te bewaren door met moeder, die vroeger actrice was en nog steeds bij ieder gebaar, dat ze maakt een relatie onderhoudt met het toneel, brokstukken uit haar vroe ger repertoire mee te „spelen". Aan leiding tot de grootste onaangenaam heden vinden ondermeer hun Oorzaak in de tijdelijke adoraties van mama, papa, zoon en dochter jegens de gas ten, Mama Bliss „la femme entre deux ages" die de voortgang van haar leven slechts ziet in het décor van een thea ter heeft de realiteit uit het oog ver loren en doet de verwikkelingen nog gecompliceerder zijn. De gasten, een beetje beduusd geworden nemen ten slotte de vlucht. Dit gebeurt dan, ter wijl in de artistenfamilie een slaande ruzie is uitgebroken over het nieuwe boek van vader. J-JET Rotterdams toneel, dgt gister avond dit stuk in „Het Gulden Vlies" bracht voor een klein aantal be zoekers, verraste ons met een brillante opvoering. Loudi Nijhoff (zij deed ons aan Mary Dresselhuys denken) triom feerde in de rol van de voormalige actrice, Haar meesterlijke -mimiek en charmante beweeglijkheid stelden haar in staat een volmaakte creatie over het voetlicht te brengen. Jphan Fiolet als de schrijvende echtgenoot was een rol toebedeeld, waarin hem weinig.ge legenheid werd geboden zich volledig te ontplooien. Kitty Knappert was vooral in het tweede bedrijf zeer goed op dreef. Haar dictie is voortreffelijk. Ben Aarden speelde met grote geest drift en hoedde er zich voor van de zoon een caricatuur te maken. Bepaald misdeeld door de schrijver waren de bokser Sanda, de diplomaat Richard en het onnozele meisje Jackie. Van de overigen waren Fientje Berghegge en Steye van Brandenburg de besten. Een enthousiast publiek beloonde het ge- bodene met een dankbaar applaus. P. v. B. Een 65-jarige wielrijdster, die gigter- morgen om kwart over acht het Kerk plein in de richting van de Langestraat overstak vergat op een onzalig ogen blik dat zij nog remmen op haar fiets had. Toen uit de Koorstraat een zand auto naderde begon zij heftig te slin geren met het doel om waarschijnlijk voor de wagen abrupt af te stappen. De bestuurder door deze bewegingen op de dame opmerkzaam geworden, nam het zekere voor het onzekere en remde krachtig af. Gelukkig net op tijd, want inmiddels was de vrouw onder de laadbak van de auto geschoven, waarbij zij een ernsti ge hoofdwonde opliep. Met een dienst auto is zij naar het St. Elisabethzieken- huis overgebracht. Minder onfortuinlijk liep het incident af, dat gisteravond om half zeven bij de Emmabrug plaats vond. Een wiel rijder, die komende van de brug links af de Steynstraat wilde inslaan werd daarbij aangereden door een hem acfe- terop komende bestelauto ea kwam te vallen. Een wielrijdster die dit blijk baar niet tijdig in de gaten had, reed hierop pardoes over de gevallen man heen en kwam eveneens op het weg dek terecht. De materiële schade be stond uit een paar kapotte nylons. PRIJZEN OP DE KAASMARKT. Op de Alkmaarse Kaasmarkt werden vanmorgen 5 stapels fabriekskaas en 2 stapels boerenkaas aangevoerd, totaal wegende 12000 kg. De prijzen waren van fabriekskaas f 1.79 per kg en voor boerenkaas f 1.81 per kg. De handel was stug. LANGESTRAAT 65 ALKMAAR lAüvertentle, ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2