SYDNEY -&• een beminnelijke stad Dilemma in Tweede Kamer over Indonesische Nederlanders DE WONDERE WAERELT phin Shave Echtpaar ontvreemdde verloren portefeuille met f 1000 Tegen verboden organisaties wordt streng opgetreden POPENT"OP" „Zij moeten tegen zichzelf worden beschermd" Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Parel aan de Stille Zuidzee roept herinneringen wakker aan St. Germain des Prés en de Kalverstraat AUSTRALIË EN FRANKRIJK METEN ECHTER MET ANDERE MATEN Milkshakes op den duur zeer flauw van smaak GRIEP EN VERKOUDHEID ■■emm Gezellig uit" in Den Helder Landbouwer door vrienden benadeeld Het geld verstopt in hoofdkussen Geen verslapping van activiteit Weigering rechtsherstel mogelijk Hier halen of daar laten Dinsdag behandeling van twee tegengestelde moties Juwelendieven gegrepen De Vestigingswet- bedrijven aanvaard De Politiewet is gereed Het personeel wordt uitgebreid VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 CYDNEY New South Wa- les), 27 Oct. - De baaien, waaraan Sydney ligt heb ik niet kunnen tellen. Op de folders van de toeristen bureaus: staat, dat er meer dan driehonderd zijn. Je ziet het op de plattegrond. Sydney ligt aan en om liet blauwe water van de Stille Zuidzee. Ik kan me dat niet realiseren. Ik heb het me zelfs niet kunnen indenken, toen we op een onzer bij zonder spaarzame vrije middagen naar Bondi Beach Zijn getogen, om te proberen een zonnebad te nemen en een duik in zee. Je rijdt dan langs Rose Bay naar het Oosten toe. Rose Bay is de basis van de vliegboten der T.E.A., die de dienst op Nieuw Zeeland onderhou den. Ze liggen als lelijke bromvliegen op het land. van de bekende pantoffel parade langs een boulevara, (welke internationaal is); afgezien van de Ameri kaanse hemden in de ge meenste kleuren, waarin ook de Australische jeugd zich Bondi Beach heeft de naam het gezelligste strand van Sydney te zijn. Het kan ge legen hebben aan het weer - het was winderig en zeker niet warm maar afgezien met opvallend welbehagen hult, was er niet zo héél veel te beleven. Of het moest zijn het feit, dat een zeer eer* zaam collega uit Den Haag bijna wegens onwelvoeglijke JJR LIEPEN op het strand geweldig stoere jongens rond. die tot de red dingsbrigade behoren. U kent dat slag: twee-persoons knapen, die je uit het water halen en dan enige grepen op je toepassen, waarvan je flauw valt, zelfs als je je helemaal in conditie voelt. Er zijn ook haaien, heb ik horen zeg gen. Gezien heb ik ze niet, hoewel wij s'len gespitst waren op het bericht, dat een der Nederlandse journalisten naar de haaien zou gaan. Omdat het spreek woord zegt, dat je beter doet een goe de verstaander altijd meer te geven dan een half woord, zij hierbij vast gesteld. dat Australië echt geen moge- 1 i kheid biedt om op andere wijze naar de haaien te gaan. Zelfs niet, indien men mij meer tijd zou laten. Toch heeft Sydney iets, dat andere Australische steden missen. Men heeft de goede gedachte gehad voor mij een hotel uit te kiezen, dat gelegen is vlak bii King's Cross. Nu begint iedereen in dit land, die de naam King's Cross hoort een beetje vergoelijkend en be grijpend te lachen: King's Cross is namelijk echt een buitenbeentje. Het is iets, dat Australië verder niet heeft. Je zou dat het beste kunnen betitelen met de naam van het Australische Saint Germain des Prés De vrouwen lopen er in lange spijker broeken, de mannen soms met lange haren. Ze staan op de hoeken van de straten tot diep in de nacht te kletsen op het leven af. Je hoort er alle talen van de wereld. De eethuisjes zijn klein, knus en goed koop, Je kunt er tomaten kopen bij een Griek, brood bij een Duitser, sigaretten bij een Tsjech, zout bij een Braziliaan en je films laten ontwikkelen bij een Joego-Slaaf. Een Pool is een voortref felijk kapper en de gramofoon in een buzonder vriendelijk restaurant, waar do tafeltjes buiten staan mijn eerste terrasje, o onvolprezen Amsterdam! speelt uitsluitend Hongaarse melodieën. DOEN hier niet openlijk aan exis tentialisme, maar de late jongens en meisjes lopen wel met boeken on der hun arm. Ze studeren ook en zijn verder taxichauffeur en nachtportier ol ze verkopen milkshakes bij Janopou- jes op de hoek van de Daijinghurst Road en Victoria street. boft drinks en milkshakes zijn een geloof in Australië. Lopend door de 6'ud pik jC er nu en dan één om de tnoed erin te houden. Die gewoonte heb je in een oogwenk te pakken, hoe wel je op de duur een ontzaglijk flau we smaak in je mond krijgt. Maar King's Cross drinkt milkshakes, maakt tussen de middag op de ka mertjes zelf de lunch klaar en ik heb werkelijk niet kunnen onttrekken aan een ietwat Frans genoegen van zo- niaar te lopen om maar iets te hebben te doen. Ik geloof bovendien, dat je Australië beter leert kennen door zelf Je gang te gaan en de ingeving van je nart te volgen dan door domweg en nauwgezet alle programmapunten, wel ke ons voor iedere staat precies met dag- en uurindeling worden opgedist, ha te hollen. In de eerste plaats raak Je er buiten adem van. voorts krijg je te weinig slaap, vervolgens voel je je Met Aspirin tabletten (alléén echt met het Bayerktuis) be strijdt U snel en zeket kledij in hechtenis werd genomen; hij had zijn zwembroek je in Zuid-Frank rijk gekocht. Daar meten ze met andere maten! De Beachinspectorwas een zeer imponerende figuur, letterlijk en figuurlijk. Hij voelde zich toch niet hele maal zeker van zichzelf, toen wij in lachen uitbarst ten. Maar het broekje moest door een decenter worden vervangen. En de akelige, glimmende J antzen-dingen kosten hier toch altijd een pond of vijfToen ben ik maar niet gaan zwemmen. Eén van de driehonderd baaien in ernstige mate lijdend voorwerp en wordt een bepaald soort heimwee ster ker naarmate je minder gelegenheid krijgt gewoon jezelf te zijn. Ben ik van Tasmanië gaan houden om de natuur zelf. Sydney bemin ik om de stad. Omdat de reis, die ik maak, de be doeling heeft het leven van de emi grant te bestuderen, wil ik wel vast stellen, dat ik op dat King's Cross heel wat onvervalst Nederlands heb horen spreken door jongelui, die verregaand Australisch deden en die vanwege de blonde kleur hunner haren succes bij de meisjes hadden. Zondagmiddag leek Williamstreet iets op de Kalverstraat en in het theehuisje met muziek wa ren de „zazoutjes"! plus vriendinnetjes sterk vertegenwoordigd. Ik beb hun maar niet gevraagd of ze zich geslaag de dan wel mislukte emigranten voel den. In de eerste plaats was de om geving daarvoor minder geschikt en bovendien wisten de knaapjes zich aar dig te troosten, naar het mij voor kwam. £EN STATISTICUS heeft uitgerekend, dat Sydney hemelsbreed 3200 km van Perth, in West-Australië waar mijn ommegang is begonnen, verwijderd is. Maar er ligt een wereld verschil tussen beide steden. Er wordt een verhaal verteld, dat, toen de eerste kolonisten in de buurt van Sydney aan land gingen, zij zo dronken werden, dat het land er van weerklonk. Iets van die dronkenschap moet zijn blijven hangen; van de smalle straat van anderhalve kilometer breed, waar Port Jackson be gint, langs de driehonderd kilometer strand, de baaien, de beboste heuvels, die de stad zulk een wonderlijk aan zien geven. De warme zon van het Zui den staat er meestal op te branden. Boven de eigenlijke haven van Syd ney hangt dan de brug: een wonder van techniek in één boog. De treinen, auto's, trams en bussen stuiven tussen Noord en Zuid heen en weer. Over het water spoeden zich de ferryboten, die op Zondag eivol zijn, vooral die naar de Taronga-dierentuin, waar ik wel (en eindelijk) koala's heb gezien, maar waar ik na een uur mijn verwoede po gingen om de suffende schertsbeertjes wakker te krijgen hebt gestaakt. Wat een geluk, dat de dierentuinen ten minste de Australische fauna bewaren. Ik kan tenminste zeggen, dat ik me min of meer heb laten likken door een kangeroo. Dan zijn er de geweldige gebouwen van elf en meer Verdiepingen en daar naast de stokoude, donkere, vreugdelo ze huizen van de eerste kolonisten, die aan de voorkant lijken op de achter kant van de huizen dicht onder Am sterdam langs de spoorbaan. Mag Syd ney mij dan niet dronken hebben ge maakt als Parijs dat altijd doet, deze stad komt de eer toe. dat ik haar een parel heb genoemd: aan de Stille Zuidzee. Zover was ik onze gehele reis nog niet gekomen. H. M. KOEMANS. ELECTRlSCH droogscheerapparaat (Advertentie Ing. Med.) (Van één onzer verslaggevers) De ongehuwde landarbeider J. uit Anna Paulowna ging dezer dagen met een hem bevriend echtpaar 's avonds een hapje eten in de cafetaria „De Instuif" aan de Spoorstraat in Den Helder. Na het gezellig samenzijn haalde hij zijn portefeuille voor de dag, rekende af met een briefje van twintig gulden, be zocht nog even het toilet en reisde toen met de laatste bus naar de Polder. Thuisgekomen miste h(j zijn portefeuille, welke nog een bedrag van om en na bij duizend gulden moest bevatten Ijlings reisde hij terug naar Den Helder en stelde zich in verbinding met het echtpaar, waarna men gedrie ën andermaal naar de cafetaria toog om navraag naar de portefeuille te doen. Ook de politie werd in de ver missing gekend, zodat alle mogelijkhe den terdege onder de loupe werden ge nomen. Al spoedig kwam verdenking te rus ten op het echtpaar B., dat zich grotere uitgaven getroostte dan normaal. En kele aankopen waren niet in overeen stemmig met de gezinsinkomsten, wel ke door een werkloosheidsuitkering Yyelke verdere maatregelen genomen zullen worden ter bestrijding van het neo-fascisme zal in de eerste plaats afhangen van het uiteindelijke resul taat van de tegen enkele leiders van de „Nationaal Europese Sociale Bewe ging" ingestelde strafvervolging. In dien de rechterlijke beslissing volgens welke op deze beweging het besluit ontbinding landverradelijke organisa ties van toepassing is, in hoogste in stantie mooht worden bevestigd, zal aan de hand van genoemd besluit uiteraard strafrechtelijk worden opge treden tegen hen, die niettemin zouden voortgaan met deelneming aan derge lijke organisaties. Zou daarentegen het besluit van de ingestelde strafvervol ging tenslotte negatief zijn, dan zal de minister niet nalaten de totstandko ming van nodige wijziging e.g. aanvul ling van de bestaande wettelijke voor schriften te bevorderen, teneinde te voorkomen, dat dergelijke organisaties zich ongestoord zouden kunnen ont wikkelen. ^ldus deelt minister Donker mede in zijn memorie van antwoord de rijksbegroting van Justitie betreffende. Dat er bij de minister sprake zou zijn van een verslapping van de activiteit ten opzichte van het nog altijd van nationaal-socialistische zijde dreigen de gevaar, meent hij met de meeste stelligheid te kunnen tegenspreken Van enig verband met de onlangs getroffen wettelijke voorzieningen ter wegneming van staatloosheid is de minister niets gebleken. Of thans reeds een voldoende basis aanwezig is voor het instellen van strafvervolgin gen tegen andere personen, terzake van deelneming aan een verboden or ganisatie, wordt zorgvuldig onder zocht. Oud-politieke delinquenten, die blijk geven van een onveranderde ac tiviteit, zullen geen medewerking vin den in eventuele pogingen om te wor den hersteld in de rechten, waaruit zij eens zijn ontzet. Het aantal werkelijke in de strafgestichten verblijvende po litieke gedetineerden bedraagt thans (516 personen. Het zijn nagenoeg alle langgestraften. Voor al dan niet voorwaardelijke in- vrijheidssteiln g zouden in het vo.geud jaar M8.,van deze gedetineerden in aanmerking kunnên komen. (Advertentie, Ing. Med.) (van onze parlementaire redacteur) VOOR DE TWEEDE KEER in enkele dagen is er politieke spanning gerezen bij de behandeling van een begroting, waarbij men dit wel allerminst verwachten zou, namelijk die van Maatschappelijk Werk van minister Van Thiel. Dinsdagavond omstreeks het middernachtelijk uur diende prof. Lemaire van de KVP een motie in betreffende in Indonesië verblijvende Nederlanders, waarvan de strekking was, dat hun verhuizing naar Nederland vergemakkelijkt dient te worden. Minister Van Thiel wenste toen tijd om deze motie en de conse quenties ervan te bestuderen en hij vroeg en verkreeg enig uitstel van de verdere behandeling van zijn begroting. (Advertentie, Ing. Med.) QISTERMIDDAG bleek hij zich een gefundeerd oordeel gevormd te heb ben. Hij bestreed de motie beslist en verklaarde, dat-hij haar niet zou uit voeren, als de Kamer haar zou aan nemen. Hij was er van overtuigd, dat het belang van de Indonesische Nederlan ders dat zijn voor het merendeel in Indonesië geborenen, van wie er dui zenden de Nederlandse taal niet eens machtig zijn in Indonesië en niet in Nederland ligt. Aan hun inschakeling in het productieproces worden in Indone sië geen beletselen in de weg gelegd. Maar wat is het geval: blijkens een rapport va" het Hoae CnrrwicQariaat kan van de op Java onderst onde In donesische Nederlanders slechts een klein aantal als volwaardige arbeids krachten worden aangemerkt. De ove rigen zijn ouden van dagen en invali den. De betrokkenen zouden hier niet of moeilijk kunnen aarden. Zij moeten daarom tegen zichzelf beschermd wor den. Als de regering de motie, indien zij werd aangenomen, zou uitvoeren, dan zou waarschijnlijk een massale uit tocht uit Indonesië volgen en hier zou den de mensen nimmer aan de slag komen. Wegens armlastigheid zullen zij uit Indonesië niet worden uitgewezen. Zoals gezegd, ontried mr Van Thiel aanneming van de motie met klem. Dit was wel verwacht, doch aange zien zij mede-ondertekend was door leden van de A R.-fractie, de V.V.D.- en de C.H.-fractie .verwekte deze wen ding toch enige spanning. Deze werd nog versterkt, toen de heer De Graaf van dP k V P meedeelde, dat het over grote deel van zijn fractie tegen de motie, waarvan volgens hem nu al een verkeerde invloed op de Indonesische Nederlanders uitgaat en die hij. des tructief noemde, zou stemmen. Aangezien hij een positieve uitspraak van de Kamer wenste, diende hij op zijn beurt een motie in, waarin erop wordt aangedrongen zo spoedig moge lijk een niet ambtelijke organisatie van de Nederlanders in Indonesië tot stand te brengen en organen in het Ie ven te roepen, die nauwgezet zullen moeten onderzoeken of de belangen van Indonesische Nederlanders bij door hen gewenste verhuizing naar Neder land gebaat zijn. Deze motie was als het ware de te genhanger van die van prof. Lemaire. Opvallend was .dat ook zij behalve door vertegenwoordigers van de R.K. en de socialistische fractfès door een afgevaardigde van de C.H.U. was ondertekend Twee vrijwel tegengestelde moties: dat was van dr Schouten (A.R.) wat te veel. Hij vroeg afhandeling van de begroting en gelegenheid om met zijn politieke vrienden nog eens precies de betekenis van de moties na te gaan. Dat wenste prof. Oud (V.V.D.) even eens en toen ook prof. Lemaire met dit denkbeeld bleek in te stemmen, be sloot de Kamer Dinsdag a.s. nog eens op de beide moties terug te komen. Nadat prof. Lemaire had verklaard, dat hij vóór de begroting zou stemmen, doch zich distancieerde van het beleid, dat ten aanzien van de Indonesische Nederlanders in de begroting is neer gelegd, verenigde de Kamer zich zon der hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de C.P.N. tegen was. met de begroting van Maatschappelijk Werk. Het Internationaal Gerechtshof zal Dinsdag 17 November uit-praak doen in de zaak tussen Frank nik en Enen „d betreffende de souverwn'teit over de kanaalei an-tengroepen de Minquiers en de Ecrehoui. De Utrechtse recherche heeft in nauwe samenwerking met de Haagse recherche de hand weten te leggen op de daders van de brutale inbraak in de nacht van 14 op 15 September gepleegd bij de Utrechtse juwelier S. In die nacht toen door een gat in de ruit een hoek van de etalage van de juwelierszaak werd leeggeroofd, was in de omgeving een autobestuurder uit Den Haag aan gehouden, aan wie echter na controle van zijn papieren niets ten laste kon worden gelegd. Na de diefstal is de Haagse automobilist nader aan de tand gevoeld en ontmaskerd als de hoofd dader van de inbraak. Intussen zijn ook twee medeplichtigen, resp. uit Amster dam en Rotterdam gearresteerd. werden gevormd. Het echtpaar werd aangehouden en door hoofdinspecteur mr J. Blanken en rechercheur Beers aah de tand gevoeld. Tenslotte béken de de vrouw, de portefeuille tijdens de afwezigheid van J. te hebben opge raapt, toen zij haar tasje wilde pak ken. Vermoedelijk was de portefeuille bij het afrekenen op de grond geval len. B. en zijn vrouw stelden hun vriend niet van de vondst in kennis, maar eigenden zich de portefeuille met in houd toe. De volgende dag werd voor omstreeks honderd gulden besteed. Een bedrag van f 795 werd in de slaapka mer van het echtpaar, in een kussen genaaid, teruggevonden. Volgens B. be vatte de portefeuille ,die hij zeg( te hebben weggeworpen, een kleine ne genhonderd gulden. Volgens de ver klaring van zijn vróuw is de porte feuille verbrand. Het echtpaar is in arrest gehouden op het hoofdbureau van Politie en wordt vandaag voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra van Economische Zaken en zijn Staatssecretaris, dr Veld kamp, konden elkaar Donderdagmid dag in de Tweede 'Kamer tevreden aankijken. Zonder noemenswaardige wijziging werd namelijk hun wetsont werp „Vestiging bedrijven" aangeno men. Daarvoor was niet eens een stem ming nodig. De gehele Kamer was er vóór. Ook de socialistische afgevaar digde, Schilthuis, die met zoveel vuur de opneming in de wet van het be hoefte-element niet meer zaken ver gunning tot vestiging verlenen dan strikt nodig zijn had verdedigd. Hij diende zelfs geen amendement in om alsnog zijn verlangen vervuld te krij gen. Het zou toch niet zijn aangeno men. Minister Zijlstra gaf wel als zijn me ning te kennen, dat de behoefte nooit gemeten kan worden en dat, als nu het behoefte-element werd ingevolgd, op lange termijn een groot kwaad zou worden gesticht, doch deze ontboeze ming was eigenlijk oveVbodig. Voor de eindstemming bracht de Ka mer door de aanneming van enkele amendementen nog'deze wijziging in de wet, dat de minister van Economi sche Zaken zeer nadrukkelijk als eer ste wordt genoemd, die de wet heeft ui( te voeren. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, de rijksbegroting van Justitie betreffende, zegt minister Donker, dat de besprekingen tussen de minister van Binnenlandse Zaken en hem omtrent de regeling van de ten aanzien van de politie bestaande vraagstukken inmiddels zijn geëindigd en dat als resultaat van bedoeld over leg een ontwerp van een politiewet gereed is gekomen. Naar het zich laat aanzien, zal het ontwerp binnenkort in elk geval nog in het zittingsjaar bij de Staten-Generaal worden inge diend. De minister is evenals de leden van oordeel, dat gezien het verkeer steeds toeneemt, het toezicht op de intercommunale wegen geïntensiveerd behoort te worden, speciaal wat ber treft het rijdende verkeer. Voor een meer frequentere controle, waarvoor maatregelen worden voorbereid, is het niet slechts voldoende, dat het motor- materieel wordt uitgebreid, maar dat tevens verhoging van de personeels sterkte noodzakelijk is. Vanwege een gedegen opleiding zal dit laatste slechts geleidelijk kunnen geschieden. (Advertentie Ing. Med.) £)E SPANJAARD Pedro Olastequi in Tarrago na berijdt een zeer merk waardig stokpaardje. Hij verzamelt namelijk siga- renpeuken van beroemd- de mannen (cn vrouwen, want die roken ook si garen, o.a. de Deense). Zijn kostbaarste bezit tot dusver is een in Rome „gebukte" peuk van ex- koning Farock. Hij heeft tal van relaties, die voor hem de asbakken in vooraanstaande hotels en clubs plunderen. Senor Olastequi wil zich nu door een Spaanse kennis in Londen een peuk van de grote Winston laten bezorgen. Een bijzonder oude peuk, die iemand hem aanbood als zijnde van Nebukadnezar, wordi door hem van weinig historische waarde be schouwd. het aantal gevallen van bankroof in de Verenigde Staten blijkt hand over hand toe te nemen. De laatste negen jaren is de totale buit van de rovers van 186.000 dollar gestegen tot meer dan een millioen. Dit is echter nog maar kinder spel vergeleken met de gouden tijd van de bank- roverij in de dertiger fare. Zo bedroeg in het jaar 1932 de totale buit van 54 bankovervallen meer dan drie millioen dollar. HERMAN ROSENBER- GEN, een 44-jarige smid uit Koblenz, die onlangs in een voetbal pool meer dan een half millioen gulden won, heeft al zevenduizend bedelbrieven ontvangen, waarvan drieduizend aan- getek nd. Er was er ook een bij van een Deense geestelijke, die geld vroeg voor de herbouw van zijn kerk. SCHIJNT met een schrijfmachine toch nog meer te kunnen doen dan het tikken van slap pe stukjes voor een Won dere Waerelt. De Ameri kaanse bandleider en componist Roy Anderson heeft plotseling een bril lont idee gekregen en een nieuw liedje gecom poneerd, dat „The type writer" heet en in de Verenigde Staten grote opgang maakt. Enkele orkestleden gebruiken hierbij een schrijfmachi ne als muziekinstrument. In een fascinerend rhyth- me tikken de toetsen van de machines, lopen de warfens en klinken de belletjes. Het effect is zo danig, dat men dit nieu we meesterwerk, dat reeds door de grammo foonplaatfabrikanten tl buitgemaakt, een grote toekomst voorspelt. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9