Oude Gaston Dominici bekent moord op gezin Drummond Truman: Ik zal Maandag alles vertellen Auto reed drie meisjes aan, één werd gedood Twee mensen bij Schoorl door zandlawine gedood Tot inspecteur: „Je hebt het gewonnen, jongeman" Zesde van de zeven Breda- vluchtelingen gearresteerd Maandag 16 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 270 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dramatisch onderzoek ten einde De zaak-White Maar voor de radio Tousseul werkte bij Aken als tuinder... WEERBERICHT Triëst-conferentie in 't zicht Vergif in ampullen Fatale vergissing Ernstig ongeluk in Breezand Tegenligger dimde niet; reed door Herdenking der October-re volu tie De Prins onderscheiden Verkeer eiste weer twee slachtoffers Reddingsploeg moest twee uur graven Vragen over prijsstijging gezinsverbruik Directie: j. BIJLSMA en c. krak Hoofdredacteur: h. m. koemans Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187204 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod lalleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten Weekabonnementen 0.4) ]E HEBT HET GEWONNEN jongeman. Dit waren de woorden, welke de zeven en zeventigjarige boer Gaston Dominici, de „leeuw van Luis", de Franse hoofdinspecteur Sebeille in de nacht van Zaterdag op Zondag toevoegde, nadat hij drie kwartier lang op zeer schokken de wijze was geconfronteerd met zijn beide zoons Gustave en Clovis, welke tenslotte vijftien maanden na het gebeuren hun vader hadden beschuldigd van de moord op het Britse gezin Drummond. De be kentenis van de oude man kon wegens het wel zeer overstelpende bewijsmateriaal door de politie met groot geduld bijeengebracht, niet langer meer uitblijven. Bij het voortgezette verhoor gisteren, zei Gaston Dominici, dat hij in woede was ontstoken toen Sir Jack ilrum- mond, die op een stuk grond kampeerde dat bij zijn boerderij be hoorde, hem had gezegd niet bij de kampeerplaats rond te blijven hangen. De oude driftig geworden boer geboot eerst Sir Jack neer en daarna diens vrouw lady Anne. Het tienjarig dochtertje van de Drumnionds, Elizabeth, die uit haar slaap was opgeschrikt, vluchtte in de richting van de rivier de Durance, Gaston schoot op haar doch miste. Bij een volgend schot weigerde zijn geweer. Toen rende hij het meisje na en sloeg haar met zijn geweer bij de oever van de rivier neer. Volgens inspecteur Harlzig, een van de medewerkers van de lieer Sebeille schijnt de uitleg, die de moordenaar van het gebeurde gaf niet erg aannemelijk. huisgenoten instrueerde omtrent de ver klaringen, die zij tegenover de politie moesten afleggen. De persoonlijkheid en het gezag van de vader was zo groot, dat niemand hem ongehoorzaam had durven zijn. Tenslotte had Gustave echter snikkend zijn vader als de dader aangewezen. Met deze bekentenis van de zoons in handen werd de oude boer in de nacht van Vrijdag op Zaterdag weer ver hoord. Toen hoofdinspecteur Sebeille plotseling zei: Laten we er verder niet meer omheen draaien, Gaston. Jij bent GUSTAVE DOMINICI ....niet hij, maar de vader.... J^'ADAT door het hoofdkwartier van de Franse politie te Parijs reeds in de loop van Vrijdag was verklaard, dat de politie haar doel in het onderzoek van de vreselijke moordaanslag nader de, kwam dit onderzoek zelf tot een van uur tot uur dramatischer wordend hoogtepunt. Na een ononderbroken verhoor van zes en dertig uur had Gustave Dominici Vrijdagavond verklaard, dat zijn vader in Augustus vorig jaar de Drummonds vermoordde. Deze verklaring werd door Gustave's broer Clovis bevestigd. Hoofdinspecteur Harzig deelde toen mee, dat Gaston Dominici enige uren na het plegen van de moord een fami lie-raad had belegd, waarbij hij zijn de moordenaar en niemand anders, lachte de man, die met een deken om zijn schouders geslagen in een stoel zat, en zei: Dat is belachelijk, laat me niet lachen. Maar als het waar is, wat jullie over de verklaringen van mijn zoons zeggen, laten dan mijn kinderen in mijn bijzijn herhalen wat zij hebben ver teld. Met zijn vuisten slaande op de leuningen van zijn stoel, schreeuwde hij: Het zijn allemaal leugens, ik ben het met geweest. Volgens de politie was intussen ook bekend, dat het wapen, waarmee de moorden zijn bedreven, het eigendom was van de oude boer. Kort nadatde misdaad was begaan, werd het wapen gevonden in een van de diepe poelen bij de Durance. Toen de politie Zaterdagavond op de boerderij van de familie Dominici aan kwam om de gebeurtenissen van de noodlottige Augustusnacht te reconstru eren, werd zij door leden van de fami lie met stenen bekogeld. Een van Gas- tons dochters schreeuwde tegen Sebeil le: Mijn vader is niet de moordenaar. Jullie pogen door toedienen van be paalde middelen een bekentenis van hem te krijgen. Het geweer is nooit zijn eigendom geweest. De 75-jarige Marie Dominici, echtgenote van Gaston, riep huilend: Wat hebben jullie met mijn man gedaan, waar is hij? De in specteur besloot op het laatste ogen; blik de reconstructie te laten varen. Hij reed terug naar Digne, vergezeld door de twee broers Dominici en de vrouw van Gustave, Yvette. Daarna had i" het gerechtsgebouw te Digne de con frontatie van de oude Gaston met zijn twee zoons plaats en kwam tenslotte de bekentenis. De rechter van instructie, die de zaak leidt, heeft medegedeeld, dat tegen Gustave en Clovis Dominici geen ver volging zal worden ingesteld, omdat er tegen hen geen beschuldiging van medeplichtigheid kan worden inge bracht. Een deputatie van de Vereniging van Oud-Illegale Werkers heeft op Klaproos- dag' bloemen gelegd op de Erebegraaf plaats bij Bloemendaal. Ex-president Truman heeft Zaterdag verklaard, dat hij vandaag in een ra diotoespraak te Kansas alles zal ver tellen, wat hij weet over de zaak-Harry Dexter White. Senator McCarthy heeft Vrijdagavond te Portland in de Amerikaanse staat Maine gezegd, dat de commissie van onderzoek inzake on-Amerikaanse ac tiviteit van het Huis van Afgevaardig den Truman tenslotte zal moeten dwingen getuigenis af te leggen in de zaak-White. „Er is geen andere keus", aldus de senator. „Het is beslist nood zakelijk iedereen die er bij betrokken is, op te roepen". Over Truman zeide McCarthy nog, dat deze niet in het genot is van rech ten, die hem vrijstellen van het afleg gen van een getuigenis. De zesde van de zeven vorig jaar Kerstmis uit de Bredase strafgevange nis ontvluchte oorlogsmisdadigers, Tousseul, is in Aken gearresteerd. Hij Is Zondagochtend voor het ambtsge- reeht in Aken gevoerd dat een bevel tot voorlopige uitleveringshechtenis te gen hem heeft uitgevaardigd. De Ne derlandse ambassadeur in Bonn heeft namens de Nederlandse regering de uit levering van Tousseul gevraagd. De Duitse politie heeft bekendge maakt, dat de 42rjarige Antoine Tous- «cu was herkend door een Nederlan der. toen hij met andere arbeiders be- Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met e.nkele ver spreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog: Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lagrr. Weinig wind. Dinsdag: Zon op 8.03. onder 16.47 Maan op 14.39, onder 3.17 zig was een vrachtauto te lossen. Deze Nederlander waarschuwde de Duitse autoriteiten, waarop Tousseul ingevolge een eerder door de Westduitse federale politie uitgevaardigd arrestatiebevel werd aangehouden. Tousseul was wegens pogingen tot doodslag en herhaalde mishandeling van gevangenen in concentratiekam pen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tousseul was de man, die kort na de ontsnapping opzien verwekte, door in het gebouw van de Westduitse Bonds dag te verschijnen. Hij werd daar ont vangen door het Liberale Bondsdaglid, Mende, een voormalige Duitse officier, die zich vooral met eerherstel van ver oordeelde Duitse soldaten bezig houdt. Na de arrestatie van Tousseul is thans nog slechts één van de vluchte lingen. Borgers, niet in handen van de politie. Slechts één van de gearresteer den is tot dusverre door het Ingrijpen van de Britse bezettingsautoriteiten naar Nederland teruggevoerd. De ove- •igen blijven in voorlopige uitleverings hechtenis, doch de bevoegde gerechten hebben nog niet beslist of zij volgens rle Duitse wet recht op asyl als politie ke vluchteling kunnen doen gelden. BEKEND INBREKER GEGREPEN De politie te Bussum heeft in samen werking met de hoofdstedelijke recherche opnieuw een bekend inbreker kunnen ar resteren, ditmaal de 37-jarige huisschil der F H. uit Amsterdam. Hij heeft al be kend inbraken te Bloemendaal en Bus sum te hebben gepleegd. In een villa te Bussum ontvreemdde hij onlangs geld en sieraden ter waard® van i 6000.—. President Tito van Zuidslavië 'heeft gister te Belgrado in een rede Enge land en de Ver. Staten gewaarschuwd de zone-A van het vrije gebied van Triëst niet aan Italië over te dragen, zeggend dat „dit plan niet in aanmer king komt". Het zou betekenen, zo zei hij, dat Italië een „blanco vol macht krijgt voor toekomstige acties tegen ons gebied. Wij zouden ge plaatst worden tegenover Italiaans irrendentisme (beweging voor inlij ving van onbevrijd gebied bij het stamland)." De maarschalk waar schuwde het Westen voor „de ern stige gêvolgen, welke hieruit zouden kunnen voortvloeien". Volgens de Engelse vertaling van Tito's rede van een' Zuidslavisch pers bureau, voegde de spreker er aan toe* „Dit zou ongetwijfeld leiden tot een conflict". Volgens correspondenten, die Tito's rede aanhoorden, gaf de maar schalk echter de indruk, dat hij de tweede betekenis van het woord .soekob" (conflict) bedoelde, hetgeen is „meningsverschil". Overigens is bij waarnemers de me ning versterkt, dat het eind van be langrijke stappen achter de schermen om te komen tot een vijfmogendhe- denconferentie over Triëst in het zicht is. Tito legde er nl. ook weer de na druk op, dat hij volledige samenwer king met Italië wenst. Het Italiaanse kabinet zal zich vandaag beraden over de voorwaarden, waarop Italië zal instemmen met het houden van een voorconferentie tussen de vijf mogendheden over Triëst. Engeland zal de eis van het stads bestuur van Triëst tot een onderzoek door de Ver. Naties in beide zone's van het gebied in verband met de jongste ongeregeldheden, afwijzen. Nadat in Hilversum op aanvanke lijk onverklaarbare wijze „enige slachtoffers" waren overleden, is enige maanden geleden aan het licht geko men, dat in het laboratorium van een pharmaceutische fabriek Ie Amster dam bijna drie jaar geleden een nood lottige vergissing is begaan bij de vulling van een speciaal soort, am pullen, die daarna zonder enig ver moeden van het gevaar, dat er aan verbonden was, in de handel werden gebracht. Gebleken is, dat de ampui- len niet voorzien waren van vitami nen C, doch met vergif. Hoewel het onderzoek door de Amsterdamse Jus titie onder leiding van de officier van Justitie, mr F Hollander, al sinds Augustus aan de gang is, werd het gewenst geacht aan deze zaak geen ruchtbaarheid te geven. Mr Hollan der kon niet zeggen, of er ook am pullen naar het buitenland zijn ver voerd en of er in de toekomst een vervolging tegen de schuldige(n) op het laboraorium zal worden ingesteld. Er zijn slachtoffers in diverse steden van ons land. Enkelen zijn overleden, andéren hebben er slechts gevolgen van ondervonden of ondervinden die nog. De officier noemde uitsluitend Hilversum, omdat hij meende, dat dit toch niet langer geheim kon blijven. (Van onze correspondent) Zaterdagavond, om kwart vóór zes, heeft op dc Burgemeester Lovinek- straat te Breezand een ernstig onge val plaats gehad, dat het leven heeft gekost van de dertienjarige Tinie Looyesteijn uit dc Narcissenstraat aldaar. Twee andere meisjes werden gewond. Zij werden aangereden door een auto. De drie meisjes kwamen van een koorrepetitie in de U.K. kerk. Zij lie pen aan de rechterkant van de weg, met tussen twee van hen in nog een fiets, die aan de hand werd meege voerd. Een andere getuige meent- te hebben gezien, dat de fiets bereden werd. De heer C. Boerman uit Anna Paulowna reed hen met zijn auto achterop. Van de andere zijde nader de ook een auto. Volgens de heer B heeft de tegenligger, die is doorgere den, niet gedimd. Wat nu precies verder is gebeurd, zal misschien pas tot volledige klaar heid komen als de beide overlevende meisjes ook zijn gehoord. Op een fataal moment waren de drie meisjes vlak voor de auto van de heer B. In zijn handelingen niet geheel vrij door de hem tegemoet komende auto, heeft de heer B. toch door ver naar links uit te halen, getracht een aanrijding met de meisjes te voorkomen. Het geen niet gelukte. Een van hen, Tinie Looijesteijn, kwam door de botsing op de motorkap terecht en viel na het sterke remmen voor de auto op de weg. Zij moet terstond zijn overleden. Ellie Kapitein uit de Tulpenstraat had een gebroken been. Alie Vaars uit de Hyacinthenstraat ogenschijnlijk alleen een beenwond, doch beiden vertoon den ook tekenen van hersenschudding. Op advies van dokter Olree werden zij naar het St. Lidwinaziekenhuis in Den Helder overgebracht. Verkeerspolitie uit Alkmaar, juist in de buurt, begon direct met het technisch onderzoek. De Rijkspolitie ter plaatse nam verhoren af Burge meester Mijnlieff was ook spoedig ter plaatse en betuigde zijn deelneming Slaande op het mausoleum van Lenin en Stalin op het Rode Plein te Moskou nam premier Malenkov omringd door het vol tallig kabinet de grote parade af, die ter gelegenheid van de herdenking der October-revolu tie werd gehouden aan de vader van het overled-en meisje. Ook pastoor Verhoeff was ter plaatse. Dokter Swaters uit Juliana- dorp arriveerde eveneens met een ziekenauto. Op last van de officier van Justitie werd het stoffelijk over schot van het meisje naar Alkmaar vervoerd, doch zal vermoedelijk spoe dig worden vrijgegeven. De politie tracht de bewuste tegenligger, die niet stopte, op te sporen. 0 Keizer Haile Selassi heelt Prins Bernhard, die thans in Ethiopië ver toeft, Zaterdagmiddag het grootkruis met de ster in de Oide van Salomo verleend. De Prins heeft op zijn beurt de keizer tot Commandeur m de Orde van Oranje Nassau benoemd. De uit wisseling geschiedde op een plechtig heid ten paleize. Hierbij werden ook leden van het gevolg van de Prins onderscheiden. Zo werd diens particu liere secretaris dr F. A. de Graaff, tot Commandeur in de orde van Menelik de tweede van Ethiopië benoemd, ter wijl de militairen het onderscheidings teken van de orde van Menelik ont vingen. Wegens het lichten van muntmeters van telefoons in cafe's is in Amsterdam een 21-jarige gewezen jockey gearres teerd» „Dat gaat naar den Bosch toe zoete lieve GerritjeZater dagmiddag is „zoete, lieve Ger ritje" voor het eerst in hoogst eigen persoon in Den Bosch door de burgemeester en natuurlijk de vrolijke Bó&senaren inge haald. Het ging er weer echt op zijn Brabants toe! Gisteren is op de Rijksstraatweg Gro ningenLeeuwarden bij het Friess dorpje Twijzel een érnstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige ambte naar bij het Hoge Commissariaat Indo nesia, drs Oemar Said uit Den Haag het leven heeft verloren. De auto reed in de richting Groningen, toen plotseling een band knapte. De wagen schoot over de weg en kwam in een sloot terecht. Het bleek, dat van de bestuurder de borstkas was ingedrukt door het stuur rad. De vijf kinderen van de overledene, die met hun vader waren meegereden, zijn er wonder boven wonder goed afgekomen. Verder is de 50-jarige Amsterdam mer J. Geerlings Zaterdag met zijn motorrijwiel over de tramrails op de hoek van de Jan Evertsenstraat en de Admiralengracht te Amsterdam geslipt, waardoor hij kwam te vallen. De man is vermoedelijk met een hersenschudding naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij later is overleden. Hij droeg geen valhelm. (Van één onzer verslaggevers) In de duinen bij Groet (gem. Schoorl) hebben Zaterdagmorgen twee mensen het leven verloren toen bij een zand- mennerij „Harger" een hoeveelheid zand naar beneden stortte. liet ongeluk ge beurde om ongeveer kwart voor elf. De terreinbaas van de zandmennerij dc heer A. Delver bevond zich aan de voet van het duin toen plotseling het zand langs de steile helling naar beneden schoof. Bij het horen van de kreet die hij slaakte toen de zandmassa zich op hem stortte snelden de 17-jarige N. J. dc Vet uit Warinenhuizen en een twee tal arbeiders, dat zich even verderop bevond, naar de plaats van het onge luk. Juist toen de jongeman de heer Delver had bereikt kwam een tweede zandlawine naar beneden glijden, die ook hem bedolf. Een van de arbeiders heeft nog ge tracht de twee mensen los te trekken, maar hij moest zich ijlings uit de voe ten maken toen het duin opnieuw be gon te werken en de twee mensen in sloot. Terwijl een hulpploeg werd gealar meerd is men direct begonnen de zand berg uit te graven Hei gelukle na twintig minuten het lichaam van de 17-jarige De Vet vrij te maken. Hij werd naar een schuur gedragen, waar men ruim een uur bezig is geweest zijn levensgeesten op te wekken. Echter te vergeefs, Om half een werden de po gingen gestaakt. Het zoeken naar het lichaam van de 59-jarige terreinbaas Delver heeft nog geruime tijd geduurd. Men vond zijn stoffelijk overschot pas twee uur na het ongeval. De heer Deiver kende de gevaren van het zand afgraven door en door. Hij woonde vlak bij de plaats waar hij de dood vond. Het slachtoffer was gehuwd. Beide lichamen zijn door de justitie onmiddellijk vrij gegeven. De artsen f H. Risselada te Schoorl, H. J Piers te Koedijk en de directeur geneesheer van de GGD te Alkmaar, dr W. J. Lojenga waren bij de reddings werkzaamheden aanwezig. Te Amsterdam heeft Zaterdag op ver zoek van de Stichting van de Arbeid een bespreking plaatsgehad tussen het bestuur dier stichting en de ministers Zijlstra en Suurhoff en staatssecreta ris Van Rhijn. De Stichting had ge vraagd om nadere opheldering omtrent de gang van zaken bij en de juistheid van de berekening welke inzake de stijging der prijzen voor het gezins verbruik door het Centraal Bureau voor de Statist:ek is verricht. Verwacht wordt, dat deze besprekin gen binnenkort zullen worden voort gezet. GRIEKENLAND DANKT VOOR HULP De minister-president, dr W. Drees, heeft van de Griekse minister-presi dent een telegram ontvangen waarin dank wordt betuigd voor de hulp die Nederland heeft geboden aan het door aardbevingen getroffen Griekenland.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1