ZWIISAL BRISBANE roept herinnering wakker aan heenreis door de tropen Van ouds de lekkerste DE WONDERE WAERELT De Russen zoeken toenadering tot Finland Wat gebeurde er met Nerva? NERVA NOVA Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Enorme lengte van Australische wegen maakt verbetering tot op Europees peil financieel onmogelijk HAAIEN ZWOMMEN PARADE HET BRANDING-PARADIJS IN Hoe zou het met „onze" emigranten gaan Concessiesdoch ook voorwaarden De zaak-Dominici Mossadeq hield de handen voor zijn oren Zelfbestuur der Schotten voor Internationale Hof De Belgische loodsen in Vlissingen staken Grote slag op komst m Indo-China IJslandse treiler vergaan Rumoer in paardensportwereld BRENGT: UW ZENUWEN 101 RUS! Sedgman en Gonzales in finale te Londen Fraai succes voor tafeltennisteam Australisch hockeyteam won te Bloemendaal Ruwe,geschaafde huid.. §p ej ené ést DONDERDAG 19 NOVEMBER. 1953 BRISBANE (Queensland), 2 November Van Brisbane voert een grote weg naar het Zuiden. Ik geloof, dat deze door alle drie de Oostelijke Staten: Queensland, New South Wales en Victoria te volgen is over vele duizenden kilometers. Men heeft deze heirbaan de Pacific Highway genoemd, omdat de Stille Zuidzee altijd op minder dan een paar honderd meter ten Oosten ligt en talloze mijlen lang zelfs de grillige bochten van de kustlijn volgt. Ge moet U van zo'n Australische autoweg niet al te veel voorstellen. Trouwens hoe zouden de wegen van tienduizenden kilometers kris kras door dit enorme land ooit de kwa liteit van de Westeuropese wegen kunnen benaderen? Men zou voor wegenverbetering fantastische bedra gen moeten uittrekken. En er is zoveel te doen. De Pacific Highway heeft dan ook maar twee rijbanen. Indien je haast hebt, zul je je ziel in lijdzaamheid moeten bezitten. Passeren is alleen maar mogelijk, als er geen heuvels in de buurt zijn. En die zijn er altijd. DIE EERSTE Zondag in Brisbane had ik helemaal geen haast. De tocht naar Surfers' Paradise stond niet op het programma en was alleen ingelast om mij gele genheid te geven de tempe ratuur van de Stille Zuidzee en het zoutgehalte te be proeven en om eventueel enige pogingen te wagen om te rijden, op een plank op de golven. Dit is een typisch Australische sport. Tallozen hebben hierin een uitzonder lijke bedrevenheid. Zelf heb ik het wel drie meter ge- haald, maar toen \wam ik met mijn ribben zo onzacht op de plank terecht, dat ik mij verder aan de gewone wijze van zeebaden heb over gegeven. Maar ook in dat opzicht had ik wat te leren: ik kon namelijk aanvanke lijk niet op mijn benen blijven staan. In de eerste plaats zijn de brekers enorm krachtig, maar bovendien is de onderstroom zo sterk, dat je in den beginne werkelijk van de voet gaat. Dat zou mij niet gehinderd hebben, ware het niet, dat het vlieg tuig, waarmee de aanwezig heid van haaien voor de kxtst wordt gecontroleerd, enige malen boven mijn strandje cirkelde. Waaruit ik afleid de, dat de mannen daarbo ven iets in de gaten hadden. „De haaien zullen wel weer parade zwemmen", zei mijn opgewekte begeleider. Waar op ik, held als ik ben, met enige krachtige slagen naar het strand ben gezwommen, teneinde van het droge af een haai in zijn element te kunnen gadeslaan. Het lot was mij niet gunstig gezind. Er moeten er een paar ge weest zijn op zoek naar een been of een arm, maar ze kregen er kennelijk geen kans voor. £)AT SURFERS' PARADISE is overi gens wel een lustoord. Brisbane ligt in subtropisch klimaat; in mijn hotelkamer zoemt de machine van de air-conditioning, evenals meer dan een maand geleden in Cairo, Ka rachi, Calcutta en Singapore op onze vlucht hierheen; en als je buiten komt golft de warme lucht om je body. Het ergste was dat destijds in Basrah. Daar voelde je stilstaand de ponden eenvoudig van je afvallen. Daar kre gen de met onze KLM-machine, de Overloon, onder gezagvoerder Zoet hout, naar Australië reizende emigran ten, onder wie zestien kinderen van 5 maanden tot vijftien jaar, het ernstig met de zenuwen te kwaad. Maar daar was het ook het echte, onvervalste Oosten, dat je te pakken nam en je energie als het ware met liters tegelijk uit je lichaam zoog. Vreemd, nu in Brisbane word ik in eens aan die uitvlucht herinnerd. Die eerste avond in Rome, waar we op de trappen van de Fontana di Trevi heb ben gestaan om over onze schouder heen muntstukjes in het water te gooien, opdat je een wens zou kunnen doen De volgende avond in Cairo, waar ik met mijn collega's doodstil stond aan de i -et van de pyramiden van Cheops, vlak tegenover de Sfinx. Het maan licht gaf aan deze scène een toverach tige glan- Uit een naburig dorp klonk •rabische muziek en ondefinieerbare gestalten slopen om me heen om beeld jes te verkopen. Tegelijk klonk de xangerige stem van een oude wijze Muzelman, die de historie van deze geheimzinnige bouwsels vertelde. 20 WAS ER Karachi. Zo was er Cal cutta, waar de lucht van het Oosten ln mijn neusgaten prikte; de heilige witte koeien vreemd in de avond ston den temidden van honderden kraam pies, waarin de oliepitten walmden. En de misvormde bedelaars klitten aan mijn (bezwete) rug tot op de trappen van het Grand Hotel toe. waar geruis loos lopende „jongens" ijsgekoelde thee op mijn kamer brachten en met de handdoek eerbiedig wachtten totdat „mister" van plan was onder een zalige koude douche uit te komen. En Singapore, waar Oosten en Wes ten elkaar volledig en in volle harmo nie ontmoetten. In een vriendelijk hotel, waar de goddelijke kleine orchi deeën zomaar, om de mens te bekoren, voor het terrasje van mijn kamer bloeiden, voelde ik me een vorst. Tenslotte ook Djakarta; met een k'n'te, maar uitermate hartelijke ont- v gst door collega's aldaar en de blij de stemmen van herkenning en het uitwisselen van ervaringen van „hoe heb jij het hier" en „is er nieuws in dat kleine landje van ons". Dan weer weg, het vliegtuig in, voor de laatste étappe van de heenreis over een schit terend Java, langs de Merapi naar Perth. Ik ruik ineens de hitte van Basrah; de verlamming van Karachi is opnieuw mijn deel, en de stank van de ochtend lijke vismarkt in Calcutta na een nacht zonder slaap Dat heeft Brisbane in Australië mij gedaan, omdat er een paar palmen staan, de lucht er lauw is en het water aan het strand van Surfers' Paradise een koel wonder. En zelfs de regen van deze dag was er tropisch. Met een onweer, dat de hemel aan stukken sloeg. 2E ZIJN me allemaal weer voor de geest gekomen. De groep geliefden uit het vliegtuig, dat ik op 27 Septem ber in Perth in Weèt-Australië ver liet, om mijn ommegang door dit land te beginnen. Vijf en veertig emigranten kwamen er met mij mee, zeven colle ga's en negen mannen van de KLM, onder wie Gemma van Engelen ons stewardesje uit Alkmaar die won deren van vriendelijkheid, van hulp vaardigheid en menselijkheid heeft vertoond onder omstandigheden, wel ke ook haar moeten hebben aangegre pen. Vijf en veertig emigranten van de honderden, die ik op deze reis heb ge sproken. Zij hebben allang het werk ter hand genomen. Zij zijn gelukkig of hebben heimwee. Zij hebben de eerste stap in een volslagen nieuwe wereld gezet. Z\j zullen er nog vele moeten plaatsen, voordat zjj zich een echte positie hebben verworven. En zoals in Perth, toen het vliegtuig een lage bocht draaide en onder het geloei van zijn vier zware motoren over mij heen donderde als een laatste groet; zoals ik toen me een beetje een schooljongen, gereed voor de eerste klas en helemaal niet op zijn gemak, voelde; zoals ik toen eigenlijk bezield was met medelijden met die dappere vijf en veertig, zo voel ik me nu in Brisbane in de laatste Australische Staat, die ik bezoek, vóór mijn ver trek. Dat zal de zon wel gedaan hebben, denk ik. Die hier plots na iedere regenbui rijker en warmer te voor schijn komt. Misschien ook wel het feit, dat het afscheid naderbij komt. Een der hoofdstraten van Brisbane. Kekkonen, oud-premier van Finland en leider van de agrarische partij, heeft gisteren in een vraaggesprek met het. partijblad „Maakansa" gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is de bespre kingen met Finland over houtvervoer door het Saimakanaal te hervatten. Kekkonen, die op 4 November als eerste-minister aftrad, zeide, dat hij dit van de Russische gezant in Fin land had vernomen toen hij nog pre mier was. Ook had de gezant ver klaard, dat de Russen Finland een le ning willen verschaffen en tien tot vijftien procent van de Finse uitvoer naar Rusland in Westelijke valuta willen betalen. Voorwaarde voor deze Russische stappen is, aldus Kekkonen, dat het Finse buitenlandse beleid in overeen stemming blijft met de geest van het Fins-Russische militaire en vriend schapsverdrag. Een deel van Saimakanaal werd bij de Fins-Russische wapenstilstandsover- eenkomst van 1944 aan de Sovjet- Unie overgedragen. Voordien werd ruim een kwart van de Finse houtuit- voer via dit kanaal verscheept. Gelijk gisteren reeds in het kort ver meld, heeft de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici gistermorgen in de gevangenis van Digne verklaard, dat hij onschuldig is aan de moord op het gezin Drummond en dat hij gedwongen was de comedie van het bekennen te spelen. Ook zijn zoon Gustave ver klaarde nu dat de vader onschuldig is. Van de zijde van de Justitie is ech ter verklaard, dat de zaak tegen Gas ton Dominici zó compleet is. dat nieu we verklaringen geen gewicht in de schaal leggen. Gaston Dominici heeft overigens zijn bekentenis niet offi cieel ingetrokken. Hij had zijn verhaal verteld tegen de directeur van de ge vangenis. j BRITSE ZAKENLIEDEN NAAR MOSKOU Een groep Britse zakenlieden is voor nemens spoedig een bezoek aan Moskou 1 te brengen teneinde de handel in niet- j strategische goederen tussen Engeland en de Sovjet-Unie tot ontwikkeling te bren gen. Het betreft een particuliere delega tie, doch de groep gaat met instemming van het Britse ministerie van Handel De militaire rechtbank waarvoor dr Mossadeq, de voormalige Perzische pre mier, terechtstaat, heeft Dinrdag een op de geluidsband opgenomen rede van Mos- sadeq's gewezen minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, nog eens laten horen. Dr Mossadeq hield zijn oren met zijn vingers dicht toen dit gebeurde. Fa temi had de rede op 17 Augustus uitge sproken. Hij sprak daarin over de sjah als ..de man, die naar het dichtstbijzijnde Britse fort in Bagdad is gevlucht" en eiste opheffing van de monarchie De politie zoekt nog steeds naar Fatemi. Schotse nationalisten zullen misschien hun eisen voor zelfbestuur voor Schotland voorleggen aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Het nationale comité van de vereniging van het Schotse verbond deelde gisteren mede, dat het Zaterdag op de verjaardag van de organisatie te Glasgow zal verzoe ken een juridische actie te overwegen. Te Vlissingen zijn ongeveer negentig pet dat is ongeveer zeventig van ruim tachtig Belgische zee- en rivierloodsen in staking gegaan. De staking heeft geen financiële, doch een principiële achtergrond. Protes ten van de vakbonden bij de Belgische regering bleven zonder resultaat. Na een vergadering besloten de loodsen het werk stil te leggen. De staking is niet van in vloed op de diensten van het Nederlandse loodswezen. Een langdurige staking zou echter het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen in sterke mate belemme ren. Franse U.iietroepen zijn gisteren een aanval begonnen, waarbij de Rode Ri vier, 25 km ten Noordwesten van Hanoi werd overgestoken. In dit gebied ligt de 318e Vietminh divisie, die zich naar onlangs is gemeld aan het voorbereiden is voor een grootscheepse aanval op Frans-Vietnamese posities in de Delta. Tegelijkertijd hebben Franse bom menwerpers aanvallen gedaan op Viet- minh-posities, bezet door de 12.000 man sterke 318e divisie. De gevechten van de laatste tijd doen vermoeden, dat beide partijen zich voor bereiden op een grote slag aan de Noordzijde van de delta. In de Grundarf Jordur baal, aan de Westkust van IJsland, Is Dinsdag een IJs landse treiler van 184 ton in zware storm omgelagen en gezonken. Negen van de 17 bemanningsleden kwamen om het leven. In de afgelopen 48 uur hebben zware 9tormen IJsland geteisterd. Daken van huizen werden afgerukt en telefoonver bindingen verbroken. Een boer ln West-Polen ls door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld wegens „het aanvoeren van een bende saboteurs, gevormd uit koelakken (rijke boeren) en pogingen om het werk van de collectieve boerderijen te ondermij- (Advertentie, Ing. Med.) (Van een onzer redacteuren) Zondagmiddag hebben de paardensportliefhebbers die naar Hilversum waren gekomen, nog iets anders gedaan dan alleen praten over de successen van Rose Marie, Odysseus, het falen van hun favorieten en al die andere onderwerpen die tijdens p aar dencour se s worden be sproken. Nerva, de 7-jarige ruin die bij Bram Nottelman tot en met Zondagmorgen in training was, verscheen namelijk in Hilversum met hoeven die zo ver waren afgevijld dat het paard met de stralen op de grond stond. De straal is een zachte kwetsbare plek in een paarden hoef. Als de hoef zover is afgesleten of afgevijld kunnen er geen hoef ijzers worden aangebracht en kan het paard niet lopen, zeker niet uit komen in een draverij. Nerva moest dan ook verstek laten gaan voor de Hoefslag-wisselbekerprijs, waarvoor hij sterk favoriet was. Enkele dagen voordat de courses te Hilversum zouden plaats vinden, had den de eigenaars S. Grootes en D. Leeuwenkamp het paard verkocht aan een combinatie te Hilversum, vertegen woordigd door de heer C. Luza. Hier over waren woorden gevallen tussen de heeer S. G. en de trainer van het paard, Bram Nottelman. Het laat zich begrij pen dat een trainer niet graag ziet dat. een paard bij hem wordt weggehaald, vooral niet als het paard vrijwel iedere course in de prijzen loopt. Dat neenn niet weg dat de eigenaar zijn paard op ieder gewenst ogenblik kan verko pen, hetgeen dan ook met Nerva het geval was. Daar Nottelman met deze snelle ruin voor de courses te Hilver sum had ingeschreven, was bij de koop de bepaling gemaakt dat Nerva jl. Zon dag nog door Nottelman zou worden gereden. Nottelman zou dan met het paard naar Hilversum zijn gekomen, de course rijden en het paard dan over dragen aan de trainer van de nieuwe eigenaar, de heer J. van Leeuwen. Zon dagmorgen werd de heer Grootes op gebeld door trainer Nottelman, die meedeelde, dat Nerva niet in staat was om te lopen. Hij begaf zich ijlings, in het gezelschap van een veearts naar de stal, waar Nerva inderdaad met drie dikke benen in zijn box stond. Op advies van de veearts kon het paard wel worden vervoerd, doch alleen als op de bodem van de wagen een dikke laag stroo werd aangebracht. Noch G""ntcs. "och de veearts hebben toen naar de hoeven gekeken en pas bij aankomst in Hilversum werd door een veearts aldaar geconstateerd dat een groot deel van het hoorn was afge vijld. Het wonderlijke is echter, dat de veeatts te Schagen heeft gezien, dat het paard in de wagen werd geladen. Als nu inderdaad, zoals sommige be weren, het hoorn tot het leven was afgevuld, zou de veearts aan de gang van het paard hebben moeten zien, dat er iets abnormaals aan de hand was geweest. Nerva liep niet gemakke- De üeuuu L onIL hal u. een park en golf-links i.uis in Biisbane. Op de achtergrond I Prinses Wilhelmina heeft de wens ge it, dat luchtvarenden het vliegen op ge ringe hoogte in de omgeving van het Ko ninklijk paleis „Het Loo" zullen vermij den. DE zeventigjarige moe der-overste van een Grieks klooster in Ke- ratea is door een Atheens gerechtshof tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij verbleef reeds sedert 1949 in voorarrest. Zij had oude kloosterlingen gezegd, dat zij naar de hemel zouden gaan, als zij hun bezittingen aan haar vermaakten. Daar na verhaastte zij de dood dezer mensen door hun middeleeuwse vas ten, zware arbeid en boetedoeningen op te leggen. Volgens een me disch verslag zouden 117 mannen cn vrouwen als gevolg hiervan 'jn gestorven. De moeder overste bezat bij haar arrestatie minstens drie honderd huizen en boer derijen en voor tien duizenden guldens aan goud en juwelen. „VEN EEN PAAR ver- .dende* tijdinkjes voor oil, die met alle geweld hun vacantie in Duits land willen gaan door brengen. De Duitse win- tersporttrein van Hanno ver naar Bad Harzburg bezit een danswagon, waarin bij radio- en gramofoonmuziek kan worden gedanst. Binnen kort zullen ook van Brunswijk en Göttingen rijdende danstenten u naar de Harz brengen. Voorts zullen in een aan. tal Duitse badplaatsen en vacantie-oorden de klok ken van kerken, raad huizen, waaggebouwen enz. alleen nog maar overdag slaan om des nachts de slaap der do delijk vermoeide toeris ten niet meer te versto ren. J7EN AMSTERDAMSE heer, die zoals zovele anderen met hem op zijn verre treinreizen niets liever doet dan slapen, moet ook dikwijls in Bel gië wezen en daar de douaniers hem allang kennen, wekken zij hem aan de grens maar niet meer, maar halen heel voorzichtig zijn paspoort uit zijn zak, om het nóg voorzichtiger er weer in te Stoppen. Deze week ook weer. De Amster damse mijnheer werd eerst in Brussel wakker. Jammer alleen, dat hij er ditmaal eigenlijk in Rot terdam had uitgemoe ten £EN bijzondere attrac tie biedt de samen komst, welke heden avond in de christelijk gcref. kerk te Wormer wordt gehouden. Daar zal ds Van Dalen name lijk de samenzang met zijn zingende zaag be geleiden. Wellicht loont het de moeite de moei lijke reis naar Wormer te ondernemen. Is het ook niet iets voor muzi kale dominees in andere gemeenten? Het trekt beslist 1 tyjlST U, dat één uur vliegen met een straaljager al naar ge lang van de gebruikte brandstof 1050 tot 1050 gulden kost, dat één schot van de veldartil lerie gemiddelde 165 gul- de kost, één schot van de luchtdoelartillerie 375 gulden, de opleiding van één militaire piloot 137.500 gulden, dat voor de prijs van één zware bommenwerper dertig scholen kunnen worden gebouwd en dat voor de prijs van een eenvoudig destroyertje voor acht duizend personen wonin- i gen kunnen worden op getrokken? Dit heeft de Belgische minister van I Financiën Janssen in eer praatje voor radio Brus sel verteld. lijk, maar uit niets bleek toen dat er iets met de hoeven was gebeurd dat niet door de beugel kon. Hoe het zij, op die bewuste Zondagmorgen is het in het geheel niet duidelijk geworden, dat Nottelman met Nerva onoirbare hande lingen zou hebben gepleegd. Als de veearts te Hilversum inderdaad heeft geconstateerd dat Nerva óp een ver keerde manier was behandeld moet dat op een andere plaats zijn gebeurd dan in de stal van de heer Nottelman en wij zijn met talloze paardensportlief hebbers ontzaggelijk benieuwd waar dat dan is gebeurd. (Advertentie, Ing. Med.) De Australiër Frank Sedgman, de Wimbledon-kampioen van het vorige jaar, en de Amerikaan Richard Gon zales hebben zich in de finale van het enkelspel van het internationaal tennis tornooi voor professionals geplaatst. In de halve eindstrijden won Sedgman van Budge (V.S.) met 7—5, 60, 61 en Gonzales sloeg Segura (Ecuador) met 6—1, 9—7, 7—5. In de halve finales van het dubbel spel behaalden Gonzales en Segura een 60. 62, 63 zege op de Duitse com binatie Probst en Pohmann. Het Nederlandse tafeltennisteam bestaande uit Cor du Buy, Wil van Zoelen en Wim Stoop heeft te Kopen hagen een fraaie 51 overwinning op Denemarken behaald. De gedetailleer de resultaten warenStoop sl Lettich 2119 2117Stoop sl Runchel 1821 2115 2523; Du Buy sl Jespersen 1921 217 2116Du Buy sl Lettich 2117 2110; Van Zoelen sl Jesper sen 2115 216; Runchel sl Van Zoe len 21—14 21—17. Te Bloemendaal werd een hockey wedstrijd gespeeld tussen het Austra lische dameselftal en een combinatie, bestaande uit speelsters uit Amster dam en Haarlem. De Nederlandse dimes verloren met 90. Bij de rust leidden de Australi sche dames met 40. ARBEIDSONRUST IN ITALIË Er is in verschillende streken van Italië een protestbeweging ontstaan tegen mas sale ontslagen in belangrijke takken van industrie. Vakorganisaties van alle poli tieke richtingen nemen aan deze bewe ging deel. Hier en daar heeft men tot stakingen besloten. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13