Kenneth Goodman Amsterdam krijgt nieuw hoofdpostkantoor mmShm IJzeren Gordijn wordt eens opgehaald Uiteenzettingen in Korea zijn weer stopgezet BernardDupré faalde als inbreker Neger-organist met een geheel eigen stijl Lijempf in hoger beroep Oplossing voor een chaotische situatie PHILIPS Schrijfmachinemonteur stal handschoenen Dulles: Nieuw voorstel van communisten Vittorra Claudia hield het hoofd nog even boven water Motorrijder in hoofdstad zwaar gewond Goede hart bracht hem in de gevangenis INTERNATIONAAL INTERVIEW MET Moeder was de grote stimulans voor zijn roemrijke carrière DONDERDAG 19 NOVEMBER 195S (Van onze speciale verslaggever f)E HEER L. NEHER, self-made directeur-generaal van de PTT, heeft gesproken. Amsterdam krijgt aan de af te graven Oosterdoks- kade, daar waar nu nog rails liggen over een ommuurd emplacement, een nieuw Stationspostkantoor. Een gebouw, waarvan de kosten wellicht vijftien millioen gulden zullen bedragen en dat in 1958 vol tooid zal moeten zijn. JiJIET ALLEEN de verspreide huis vesting van de hoofdstedelijke post diensten hebben tot dit belangrijke be sluit geleid. Misschien veel belangrij ker rol heeft hierin gespeeld de ge brekkige wijze, waarop nu de dienst in verschillende gebouwen moet wor den uitgevoerd. We zijn er getuige van geweest, hoe Amsterdams jongste- bedienden-schare zo omtrent half zes 's avonds de pakketpost kwam bezor gen aan het kantoor Centraal Station, dat bestelkantoor is van alle hoofd stedelijke pakketpost. Wat hier ge beurde, was niet normaal meer. Een wilde, dringende horde kampte om de voorrang bij de aflevering, van de stapels dozen en pakjes. Gemiddeld 17.000 pakketten moeten hier dagelijks behandeld worden. De pakketpost is na de oorlog veel omvangrijker geworden. Voor de oor log kon Nederland de tien millioen pakketten niet halen. Op het ogen blik moeten de postmensen jaarlijks al meer dan zeventien millioen pak ketten verwerken. Trouwens ook de gewone briefpost wordt steeds meer. Er worden in Am sterdam jaarlijks 210 millioen stuk ken ontvangen en 230 millioen ver zonden. Rekent men elk stuk gemid deld op vijftien gram, dan verwerken de Amsterdamse postmensen jaarlijks dus een gewicht van ongeveer 6'/a millioen kilo alleen aan brieven en briefkaartjes. Het merkwaardige is, dat drie kwart van de corresponden tie der hoofdstedelingen uit de avond lichting komt, die in 350 postbussen UECTRlSCH DROOGSCHEERAPPARAAT (Advertentie. Ing. Med.) De minister van Buitenlandse Zaken Beyen heeft een bezoek gebracht aan de burgemeester van Bonn. Op het stadhuis schreef hij zijn naam in het gastenboek. en ongeveer honderdvijftig trambus sen gedeponeerd wordt. Geen geraffineerde transnorma's staan er in het postkantoor van het Centraal Station opgesteld om de gi gantische stapel post, die hier dage lijks verwerkt wordt en die in de honderdduizenden loopt, te sorteren. Ook dit sorteerwerk geschiedt uit de hand. In de beperkte ruimte ziet men de ambtenaren bezig al dit lief en leed in rekken of zakken te depo neren met bepaalde bestemmings plaatsen. Werkstudenten assisteren hen op de spitsuren. Het is hier een heksentoer het P.T.T.-devies te hand haven, dat iedere brief binnen vier- en-twintig uur de plaats van zijn be stemming bereikt heeft. Zeventien duizend postzakken, die her en der in ons land terecht moeten komen, worden hier hoofdzakelijk in de avond en nachturen verzonden. De Amsterdamse politie heeft de 30- jarige schrijfmachinemonteur K. aange houden, die ten nadele van een grossier in handschoenen in het centrum van de hoofdstad 300 paar handschoenen voor een waarde van 4 5000 gulden heeft ontvreemd. De monteur, die reeds meer malen met de Justitie in aanraking is ge weest, controleerde de «chrijfmachines bfj de grossier John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de jaarlijkse conventie van de vakbond C.I.O. verklaard, dat de Russische heersers niet met het Wes ten over Europese vraagstukken wil len spreken omdat zij bang zijn de volken achter het IJzeren Gordijn niet in bedwang te kunnen houden. De Wes telijke wereld heeft thans in diploma tiek en in moreel opzicht het initiatief in handen. Dulles verklaarde te geloven, dat de resultaten van de vrije wereld uitein delijk de ineenstorting zouden teweeg brengen van wat hij noemde de Russi sche overheersing van „het gevangen wereldfront". Het was noch noodzake lijk noch wenselijk om te trachten een revolutie te verwekken. Het was de taak van Amerika om niet alleen mili taire kracht te ontwikkelen, maar ook vorderingen op het gebied van recht vaardigheid en welvaart, „waaraan despoten niet kunnen tippen". Een tweede front bevindt zich in de koloniale en afhankelijke gebieden van de wereld. Daar is het voornaamste probleem de onafhankelijkheid te be vorderen om te voorkomen dat deze gebieden in de macht van het commu nisme kwamen. De uiteenzettingen aan krijgsgevan genen in Korea zijn gisteren weer stopgezet, terwijl er nog 20.000 man een uiteenzetting zouden moeten aan horen in de 29 werkdagen die nog verlopen moeten vóór op 23 December de periode bestemd voor uiteenzettin gen eindigt. De neutrale terugzen dingscommissie is bijeen geweest om te bespreken hoe de impasse kan wor den doorbroken. Zij heeft haar bijeen komst verdaagd tot Vrijdag. De communisten hebben voorgesteld de voorlopige datum voor een Ko reaanse politieke conferentie te stellen op vier weken nadat overeenstem ming bereikt is over de samenstel ling en plaat3, zo wordt gemeld in een officieel communiqué van het Chinees-communistische persbureau „Nieuw-China". Het communistische voorstel is ge daan op de bijéénkomst' van de sub commissie te Panmoendjon, waar be sproken werd wanneer de conferentie zal plaats vinden. Na ons verslag op 6 November j.l. van het kort geding tussen de zuivel fabrieken „Nieuw Leven" en „Hollan- dia", beide in 't Zand, waarbij de pre sident van de Alkmaarse rechtbank de vordering van „Hollandia" (sta king van de verspreiding ener circu laire door „Nieuw Leven", en in de tweede plaats verspreiding van een tegencirculaire) heeft afgewezen, ver nemen wij thans, dat de Lijempf hoger beroep heeft aangetekend van het in eerste Instantie door de economische politierechter te Leeuwarden gewezen vonnis, waarbij deze de Lijempf ver oordeelde tot een boete gelijk aan tien procent van de door de officier van Justitie geëiste. Twee fabrieken van de Lijempf ln Friesland waren n.l. geverbaliseerd terzake van het feit, dat men gedu rende een contröleperiode van veertien dagen het vetgehalte van de door de boeren geleverde melk te laag zou hebben bepaald. Na dit proces tegen de Lijempf had de coöperatieve zuivelfabriek „Nieuw Leven" de bovengenoemde circulaire verspreid, waarin o.m. de aandacht er op werd gevestigd, dat de Lijempf en een hiermee samenwerkende fabriek („Hollandia") ook in Noord-Holland werkzaam zijn. Op de vergadering van de tweede subcommissie die de samenstelling en plaats van de conferentie moet be palen zeide de Noordkoreaanse af gevaardigde, Ki Sok Bok, dat het deelnemen van neutrale landen „een positieve invloed zal hebben op de politieke conferentie". De Noordelijken zouden thans voor- stellen, dat er een conferentie tussen de twee partijen op voet van gelijk heid wordt gehouden, waarbij de neutrale landen (de Sovjet-Unie, India, Pakistan, Indonesië en Birma) een „harmoniserende invloed" zouden uit oefenen. De neutralen zouden bij be langrijke kwesties de weegschaal niet kunnen doen doorslaan. Zij zouden echter wel mogen stemmen over min der belangrijke zaken, zoals procedure- kwesties, aldus genoemde bron. t ssaf r **<1 f 4 Met verwondingen agn zijn borstkas, met een been- en armfractuur en met een gapende wonde aan zij a hoofd is gisteren in bewusteloze, zwaarge wonde toestand de 54-jarige motorrijder S. van der S. uit Amsterdam na een aanrijding op de Middenweg naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd. Het slachtoffer was uit de stad naar de Middenweg gereden en kort na de kruising met de Kruislaan langs het rechter trottoir gestopt. Volzens een reconstructie van de politie reed hij vervolgens zonder voldoende uit te kij ken het midden van de brede weg weer op. Juist toen hij op de tramrails aan kwam, werd hij door een eveneens uit de stad, richting Diemen rijdende luxe personenwagen gegrepen. De chauffeur van deze wagen was een 56-jarige in woner van Zaandam. DE ONTWAPENING De politieke commissie van de Alg. Vergadering der Ver. Naties heeft gister opnieuw aanbevolen de impasse, waarin het ontwapeningsprobleem se dert lang is geraakt, te doorbreken. De communisten onthielden zich van stemming. (Van onze Parijse correspondent) WIET IEDEREEN is een goede inbreker. Dat heeft, tot zijn eigen schande geleerd Bernard Dupré, die na rijp beraad tot de conclusie was gekomen, dat hij het eenvoudigste fortuin kon maken met het geld van anderen. Aangezien hij aan moest nemen dat er weinig kans was dat men hem het benodigde geld vrijwil lig zou geven nam Dupré het grote besluit inbreker te wor den. Daarbij vergat hij, dat hij alles behalve moedig was, dat hij een teder hart bezat en dat (Van onze Haagse redactie). gENNETH GOODMAN is een kleurling. En dit: neger te zijn in een wereld, die nog altijd door kruist en ontsierd wordt door rassenbarrières, drukt een stempel' op het hele leven en streven van deze 29-jarige Amerikaanse organist en com ponist. De meeste mensen, die, in sociologisch op zicht, tot de minderheidsgroepen behoren, kunnen hun rancune-gevoelens jegens de meerderheids- groepen nauwelijks verbergen. Maar Kenneth Goodman draagt geen haat in het hart. Hij, af stammeling van een vertrapt en onderdrukt men senras, is boven alle tegenstellingen tussen blank en zwart uitgegroeid. Hij is een man, die oprecht van de mensheid houdt; een artist, die ook in zijn symphonisch spel voortdurend weer laat voelen, dat hij zijn naaste zoekt. Die liefde voor de mensheid heeft Kenneth Goodman van zijn moeder meegekregen. Zijn moeder, die wasvrouw was om de kost voor haar zeven kinderen te verdienen en die zijn muzikale talenten ook heeft ontdekt. Met trots en met de aan zijn ras eigen vervoering kan de orgelvirtuoos over zijn moeder vertellen. „Alles heb ik aan haar te danken", zegt hij met een warme blik in de ogen. „Zij was het, die mij inspireerde, mij aan moedigde en mij over mijn depressies heen hielp.En de moeder van Kenneth was het ook, die twee wezen adopteerde, alhoewel ze nau welijks wist hoe ze haar eigen kinderen moest voeden. IIOE Kenneth Goodman de grootste neger-organist van zijn tijd geworden is? Voor hemzelf is het ant woord kort en eenvoudig: „Een natuurlijke gave", zegt hu, ..een gave GodsToen ik vier jaar was, ont dekte m n moeder, dat ik niano kon spelen. En zes jaar later trad ik, vrijwel zonder enige scholing te hebben gehad, als kindorganist voor de Amerikaanse radio OP-.Wonderkind noemden ze me toen. Maar later Pu "varen, dat er nog alles aan mijn opleiding ontbrak. De grootste wonderen moesten bovendien nog gebeuren......" Op z'n vijftiende jaar werd Goodman koorleider en organist van een van de grote kerken van Philadelphia, de plaats, waar hij ook geboren is. Hij werkte toen als manusje-van-alles in de huizen der blanken, maar met zijn scholing wilde het, wegens gebrek aan geldmidde- t nos steec*s niet vlotten. Toen om in de stijl van de emotionele organist te bliiven het eerste wonder. Een welgestelde neger dokter, die Kenneth in de kerk had horen spelen, stel de hem in de gelegenheid naar de befaamde Juillard j School of Music in New York te gaan. Kleding, boeken en college-gelden werden voor hem betaald, doch voor zijn levensonderhoud moest hij zelf zorgen. Vier jaar lang deed Kenneth dit. Hij verkocht kranten, spoelde borden, zeemde ramen enwon prijzen. Want de jonge Goodman ontplooide zich tot de beste leerling van zijn klas. In elk vak blonk hij uit en m elke muzikale competitie wist hij de eerste plaats te bereiken. Roem en eer stapelden zich toen in snelle volgorde op. Eerst een tournee met de zangeres Marion Anderson, die een vroeger buurmeisje van hem was Dan een seizoen achter het concertorgel van de bekend ste nachtclub in Stone Harbour. Uryamst Kenneth Goodman met zijn moeder aan wie hij zo veel te danken heeft. En tenslotte het aanbod van het Curtie Institute of Music in Philadelphia om de eerste neger-leraar van deze muziekschool te worden. „Met grote schroom heb ik dit aanbod aanvaard", zegt Goodman. „Ik vroeg -» J- --SA-1 AA- At 1 je me namelijk af, wat de uitsluitende blanke leerlingen zouden zeggen, als ze door een neger onderweze den, maar alles is honderd procent meegevallen EEN STUDIEBEURS van de Barnes Foundation in Pennsylvania stelde de talentvolle musicus tenslotte in staat een jaar in de Oude Wereld te studeren. In Parijs volgde hij lessen bij Marcel Dupré, vermaard als organist, componist en ook paedagoog. En nu tourt hij Nederland, Duitsland en België en vindt overal over volle kerken en concertzalen. Wat is de opvatting in het van orgelmuziek houdende Nederland over zijn spel? Goodman laat ons wat recen sies zien, die hij zelf niet kan lezen. En daarin staat, dat men over 't algemeen grote waardering heeft voor zijn techniek, zijn virtuositeit en zijn improvisatie-ver mogen, doch dat men hem, vooral als het om stukken van Bach en Handel gaat, niet helemaal kan begrijpen. De recensenten verklaren dit echter door er op te wijzen, dat hij een neger is. Eigen gevoel en vervoering spelen bij zijn interpretaties voorname rollen. En het is om deze reden, dat ziin vertolkingen wel eens een ander relief krijgen dan wij in Nederland gewend zijn. Zo namen we afscheid van een man. die, als het om het weergeven van oude religieuze werken gaat, de Gregoriaanse thematiek, het Lutherse koraal en de Psalmmelodie door het Negro-spiritual vervangen heeft. Een gevoelige, dankbare en. ook unieke kleurling drukte ons de hand. Want, ofschoon we dikwijls neger-trompet tisten, neger-drummers en neger-pianisten hebben ont moet, waren we nog nooit in de gelegenheid geweest met een van de weinige neger-organisten kennis te maken. Nadat het Italiaanse vrachtschip de „Villoria Claudia" gezonken was bleef de brug nog geduren- de lange tijd op het water van het Kanaal drijven. Zopls be kend kwam de „Vittoria Clau diamet de Franse vracht vaarder Perouin botsing. hij liever wegliep dan een rob bertje te vechten. Om zijn moed te verstevigen kocht hij eerst een pistool en daarna ging hij thuis een beetje oefenen om bijzonder bars te kunnen roepen: „Uw geld of uw leven" en „Handen omhoog". Toen hij eenmaal geleerd had dit buitengewoon griezelig en dus overtuigend uit te blaffen, be sloot hij de grote stap te onder nemen. Hij wachtte de nacht af, stopte zijn pistool in zijn zak en nam een taxi naar Stains, zijnde een villawijk voor Parijs. BIJ DE EERSTE villa, die hij ont dekte, trok hij een masker over zijn gezicht en klom een openstaand raam binnen. Hij had zijn beide voe ten nog niet op de grond, of hij hoorde iemand in een naburig ver trek met forse stem uitroepen: „Er is een inbreker in huis. Ik zal eens even mijn revolver gaan halen". Dié stem klonk zo onheilspellend en behoorde zo kennelijk toe aan iemand, die in zo'n geval de haan zonder blikken of blozen overhaalt, dat onze leerling-inbreker met het angstzweet op zijn lendenen het raam uitdook. Daarna rende hij tien minuten door tot hij bek-af op een bankje ging zitten. Langzamerhand lukte het nem zijn moed weer te verzamelen. Hij moest het nog maar eens proberen, vond hij. Dus trok hij zijn masker weer over zijn gezicht, sloop een tuin binnen en kroop door een raam. Even later stond hij in de slaapkamer van een paar oude mensen, die rillend van angst naar die vervaarlijke inbreker keken. ,,Ik moet jullie centen hebben", zei Bernard Dupré extra nors. „Heb toch alstublieft medelijden met ons", smeekte de oude vrouw. „Onze zoon ligt al maanden in het sanatorium en wij zijn hele arme mensen". De norsheid van Dupré smolt als sneeuw voor de zon. Pauvres gens, mompelde hij. Als hij wat geld bij zich gehad had zou hij die arme lie den zeker wat toegestopt hebben. Nu kon hij alleen maar zijn excuses maken, zeggen dat hij zich vergist had en verdwijnen. ONZE HELD had nu de smaak pas goed te pakken, dus hield hij zijn masker op, stapte kordaat naar de volgende villa, schoof een raam open en klom naar binnen. Het re sultaat was dat twee kleine kinde ren erbarmelijk begonnen te huilen. Dupré werd er weer week van. „Stil maar", troostte hij, „ik doe jullie geen kwaad. Ga maar zoet slapen. Ik kom alleen wat geld van jullie ouders halen." De kinderen bleven huilen en Dupré wist niets beters te doen dan de wieg van de jongste zoetjes heen en weer te doen schom melen. Intussen kwamen de ouders thuis. Toen madame de man met het masker zag, ontsnapte haar een schreeuw, waarna zij ijlings weer naar buiten vluchtte, de deur achter zich op slot draaiend. Zodat meneer, de inbreker en de kinderen met elkaar in het vertrek zaten opge sloten. Meneer was ook geen vech ter, maar hij begreep, dat je in zo'n situatie je indringer geen thee aan biedt. Hij trok dus zijn jasje uit, terwijl Dupré onhandig met zijn pistool stond te schutteren. MADAME was wel erg geschrokken, maar dat had haar niet belet pijl snel naar de politie te rennen. Zo dat er even later een overvalwagen met vijf agenten plus madame voor de deur stond. Mevrouw opende haar voordeur en de mannen van de wet stormden naar binnen. Daar was de zaak al beslecht. Meneer had Dupré zijn pistool afgenomen, hij had hem, niet eens erg ruw, tegen de grond geslagen en hij had zijn benen en armen met een dun touw tje bij elkaar gebonden. Dezer dagen moest Dupré voor de rechter verschijnen. Hij had overal erg veel spijt .van en hij beloofde, dat hij het nooit meer zou doen. Zijn advocaat pleitte dat hij eigenlijk niets gedaan had. Monsieur le juge veroordeelde hem tot drie maanden. In het gevang zal Dupré zeker ken nis maken met jongens uit het vak, die hem zullen leren, hoe men op een wat serieuser manier kan in breken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 15