Een compromis moet de Franse regering redden De kloof Rome-Belgrado over Triest blijft groot Nieuwe partij van Gaullisten Spoed gewenst voor EVG en Politieke Gemeenschap Indrukwekkende fakkeloptocht trok naar de Dam Geus in top Donderdag 19 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 273 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Debat buitenlandse politiek duurt voort Twee straaljagers verongelukt De piloten redden zich F 50.000 viel in Castricum DE BASIS hiervoor zou, naar men zegt, al zijn gevonden in een com promisvoorstel, uitgewerkt door Volks- republikeinse en Gaullistische partij leiders. Dit voorstel, waarmee Bidault zich in principe zou hebben kunnen verenigen, zou neerkomen op een be perking. van Frankrijks Europese poli tiek tot de Kolen- en Staal Gemeen schap en het Europees Leger Verdrag en aanvaarding van een Europees ge zagsorgaan en een parlement, welke uitsluitend de overkoepeling van de twee andere lichamen tot taak zou hebben. Of dit compromis voor beide groepen aanvaardbaar is, zal onge twijfeld hedenavond of Vrijdagmorgen blijken. Den Haag en Bonn Meer Nederlandse landbouwproducten naar W.-Duitsland: s Grote Drie contra Israël Geen Amerikaanse bases in Pakistan "He Anti-Brits geluid in Italië Harold Russell Vrijdag voor de radio Kruisers gaan grote zeereis maken Het Veteranencongres Delegatie legde kransen bij nationaal monument MET. EEN FAKKEL geklemd in de me talen haken van zijn armprotliesen, aan het hoofd van de stoet deelnemers aan het congres van de World Veterans Federation hebben honderden Amster dammers Harold RusseU naar het nationaal monument in het Damplantsoen in de hoofdstad zien trekken, waar een korte plechtigheid werd gehouden. In het ge heel in het duister gehulde plantsoen stonden secties manlijke en vrouwlijke WEERBERICHT Zondagswet afgekondigd Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187284 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.4: mogelijï HET DINSDAG in de Franse Na tionale Vergadering begonnen debat over de buitenlandse poli tiek is gisteren voortgezet. Tij dens het voortgaan van het open bare debat zijn binnenskamers reeds eukele resoluties opgesteld, De piloten van twee Thunderjet- straaljagers hebben gisteren omstreeks drie uur in de middag hun toestellen boven Erp in Noord-Brabant met een schietstoel moeten verlaten. De toe stellen stortten n er, één in Wanroy en de andere in Erp. De beide vlie gers bleven ongedeerd. Gistermiddag waren twaalf straal jagers van de vliegbasis Eindhoven op een oefenvlucht, aldus deelt de lucht machtvoorlichtingsdienst mede. Zij werden plotseling door ongunstige weersomstandigheden overvallen. Hoe wel zij alle naar hun basis werden teruggeroepen bleek het onmogelijk de eigen basis te bereiken. Zes toe stellen zijn geland op bases in Duits land, één op Eindhoven en een andere op Volkel, terwijl twee werden ge dwongen een buiklanding te maken, één in Duitsland en één bij Venhorst. De beide andere toestellen storten neer. Er werd nergens schade aange richt aan particuliere eigendommen. De in hotel Meijer te Castricum ge vestigde loterijclub heeft gisteren op een heel lot van de Staatsloterij de prijs van 50.000 gewonnen. De club telt ongeveer 25 leden, zodat de dag van gisteren voor verschillende inwo ners een mooie meevaller opleverde. nl. een door voorstanders vau het Europese Legerverdrag e:i een door tegenstanders van bet ver drag. De regering schijnt er van te zijn overtuigd, dat een compro mis noodzakelijk is om de re geringsmeerderheid niet uiteen te doen vallen. Gistermiddag werd een vergadering van de Franse minis terraad gehouden, waarin ernstig onderzocht werd of de pro- en contra-richting t.a.v. het Europese leger in de Vergadering, welke ook in het kabinet zelf is ver tegenwoordigd, met elkaar zijn te verzoenen. Volgens het dagblad „Paris-Presse" van gisteren, moet de verklaring van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Beyen, te Bonn ge daan, dat op de Haagse ministers conferentie nog geen beslissing in zake de politieke gemeenschap zal worden genomen, beschouwd worden als een element, dat in dit verband tot ver mindering van de spanning in de Franse politiek kan bijdragen. Het bestaan van een krachtige oppositie tegen het Europese leger verdrag in de Franse socialistische partij is gisteravond gevestigd na een gemeenschappelijke vergadering van het dagelijks bestuur van de partij en de parlementaire fractie. Een motie ten gunste van het ver drag. (op twee voorwaarden: Een ver- DE NEDERLANDSE minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beyen en de Westduitse Bondskanselier Adenauer zijn bij hun be sprekingen te Bonu overeengekomen, dat zij de overige deelgenoten in de Europese gemeenschap een snelle ratificering van het EVG-verdrag zullen aanbevelen. Zij willen daarvoor gebruik maken van de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die 26 November in Den Haag begint. Ook zijn beide staatslieden het er over eens, dat de Europese Politieke Gemeenschap spoedig tot stand moet komen. betrekkingen zal bijdragen. Ook op het gebied van scheepvaart en verkeer wordt gewezen op de goede betrek kingen. fE BONN wordt aangenomen, dat als resultaat van de Haagse conferentie een studiecommissie van de zes rege ringen opdracht zal krijgen, het statuut van de nolitieke gemeenschap een de finitief karak'^r te geven. Bij de gedachtenwisseling met de bondskanselier en staatssecretaris prof. Hallstcin werd men het er verder over een, dat de economische betrekkingen tussen beide landen moeten worden versterkt. Bij de komende onderhan- ngen over een handelsverdrag wil men proberen, de invoer van Neder land landbouwproducten en de uit voer van Duitse industrieproducten een zekere voorrang te geven. De bondsrepubliek is na de Belgisch- Luxembtir; -e economische unie het bo'^ngrijkste land voor de buitenland se handel van Nederland. Men gelooft te Bonn, d»t de komen de afschaffing van visa tussen de beide landen tot versterking van de handels- Amerika, Frankrijk en Engeland hebben gisteren een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om in de krachtig ste termen zijn afkeuring uit te spre ken over de aanval door Israëlische troepen op het dorp Kibya, in Jorda nië. drag met Engeland en het scheppen van een boven nationale politieke autoriteit boven het leger) werd goed gekeurd met 66 tegen 35 stemmen. De motie behoeft geen aanwijzing te zijn voor de houding van de So cialisten t.a.v. de ratificatie. Doel was een formule te vinden, waarmede de socialisten in het parlement konden instemmen met een beëindiging van het debat over Buitenlandse Zaken, zonder dat zij zich hiermede zouden binden voor bekrachtiging te stem men. De Gaullisten in de Franse volks vertegenwoordiging hebben gisteren besloten, een nieuwe partij te vormen, nu generaal De Gaulle vorige week heeft verklaard, dat de door hem ge stichte beweging „Rassemblement du Peuple Francais (RPF) zich niet langer met het parlementaire werk zal bezig houden. De nieuwe partij zal zich blijven verzetten tegen het Europese legerverdrag, mr volgens waarne mers kan deze nieuwe ontwikkeling er toe leiden, dat de Nationale Ver gadering instemt met een compromis resolutie, wanneer morgen het debat wordt begoten. Officiële Pakistaanse kringen hebben gisteren het bericht als zou Pakistan militaire bases aan Amerika hebben aangeboden in ruil voor Amerikaanse militaire bijstand, categorisch tegenge sproken. ÏWJBKISSS'BW De standpunten van Rome en Bel grado blijven nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan, tenminste als men afgaat on de verklaringen, die gisteren door de Italiaanse premier Pella en de Zuidslavische vice-presi dent Mosje Pijade werden afgelegd. Pella verklaarde, dat iedere vjjf-mo- ■gendheden-conferentie over Triëst de BritsAmerikaanse beslissing om de zone-A van Triëst aan Italië toe te wijzen 3ls „vast en onherroepelijk" moet aanvaarden. Voorts, zo verklaarde hij in de Ka mer van Afgevaardigden, moet de conferentie een opk sing zoeken voor het gehele gebied van Triëst en liet voor de zone-A alleen. Pella be schouwde een volksstemming nog steeds als de beste oplossing voor Triëst. Hij waarschuwde het Italiaanse volk zich niet door hartstocht te laten leiden tot het veroorzaken van een onoverbrugbare kloof tussen Italië en zijn bondgenoten in het Atlantisch Pact. Dinsdag waren er namelijk stemmen in de Kamer opgegaan over de „oude Britse vijandschap tegen Italië" en werd gevraagd of Italië nog wel in de NAVO kan blijven.Pella zei, dat hij niet kon zeggen in welk stadium de geallieerde pogingen om Italië en Zuid-Slavië op een conferen tie samen te brengen, zich bevinden. Alle betrokken regeringen hebben zich tot. geheimhouding verbonden. De Zuidslavische vice-president zei gisteren op een verkiezingsbijeen komst, dat Zuid-Slavië nooit de Brits De Wereldfederatie van Oorlogs veteranen heeft Woensdagavond kransen gelegd bij het nationaal monument op de Dam te Amster dam. Foto: Achter de kransleggers staat Harold Russell met een fak kel in zijn kunstarmen. Amerikaanse beslissing om de zone- A van Triëst aan Italië toe te wijzen, zal aanvaarden.... Wij zien overi gens de situatie m-t kalmte en ver trouwen, tegemoet ondanks de „gif tige atmosfeer van chauvinisme en neo-fascime" in Italië. Harold Russell, die als gehandicapte oudstrijder bekendheid verwierf in de film „De beste jaren van ons leven" zal Vrijdagavond te 20.30 uur voor de VFRO- microfoon spreken. Tevens zullen het woord voeren mr dr W. K. J. J. van Ommen Kloeke, voorzitter van de Ne derlandse delegatie van het W. V. F.- congres en kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Tijdens de plechtige indienststelling van Hr Ms kruiser „De Ruyter" sprak H.M. de Koningin een rede uit. Nadat de kruisers „De Ruyter" en de „De Zeven Provinciën" in dienst gesteld zullen zijn (voor de „De Ruy ter" geschiedde dat gisteren) zullen zij ieder een garantietermijn van on geveer drie maanden varen. "Daarna zullen de schepen terugkeren naar de bouwwerf voor de montage van enige apparatuur, die waarschijnlijk einde 1954 zal zijn gemonteerd. Het ligt in de bedoeling, dat iedere kruiser een grote zeereis maakt ge durende de garantieperiode. Naar alle waarschijnlijkheid zal Hr Ms „De Ruyter" daarbij een Amerikaanse vlootbasis bezoeken, terwijl Hr Ms „De Zeven Provinciën" de Ned. An tillen zal aanlopen. (Zie voorts elders in dit blad) Verwachting tot morgenavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met verspreide opV ringen en in de Zuidooste lijke helft van het land plaatse lijk nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind Uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG Zon op 8.08, onder '8.43, maan op 15.52. onder 7.44. militairen van de drie onderdelen der strijdmacht en het ere-peloton van de B.S. aangetreden. Terzijde van het monument hadden de vlaggedragers met de vaandels van de W.V.F. en de vlaggen der deel nemende verenigingen zich opgesteld. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door de burgemeester van Amsterdam en groe pen van invaliden, oorlogsweduwen, oud- strijders en jeugdorganisaties. Deze manifestatie werd door het vuur van de meegenomen fakkels in een won derlijk licht gezet. Terwijl de Koninklijke Militaire Kapel treurmuziek speelde, wer den 25 kransen aan de voet van het mo nument gelegd. Nadat een hoornblazer de „Last Post" had geblazen, hield de presi dent der W.V-F. Albert Morel een korte toespraak, waarin hij de wens uitte, dat de leden kracht zouden mogen vinden het werk voor de vrede voort te zetten in de geest van broederschap, die zij in Nederland hadden gevonden. Na de taptoe volgde in het I.C.C. in het Vondelpark een ontvangst door het gemeentebestuur. Een studiecommissie van het Wereld- veteranencongres, waarin dertien landen zitting hadden, heeft gisteren een ver klaring uitgegeven. over de noden en problemen van de Europese oorlogsvete ranen. President van de commissie is dr W. K. J. J. van Ommen Kloekke, vice- president van de Nederlandse Bond van Oorlogsslachtoffers. In de verklaring wordt voorgesteld dat de W.V.F. zal trachten een consultatieve status bij het wetgevend comié van de Raad van Euro pa te krijgen en voorts wordt gezegd, dat de Europese veteranenorganisaties heb ben besloten haar werk te coördineren en geleidelijk haar sociale instituten en haar werkzaamheden ten behoeve van de revaliditeit van oorlogsslachtoffers zullen combineren. De studiecommissie besloot tevens bi.i de W.V.F aan te dringen op gelijkscha keling van de wetgeving voor veteranen in de verschillende landen, op vrije cir culatie van protheses, op het bevorderen van ontmoetingen tussen veteranen van verschillende landen, op verruiming van internationale hulp en op het werk ver lenen aan oorlogsslachtoffers. De com missie wees voorts op het belang van de oprichting van een Europese gezondheid' organisatie. ]V\ET DE IN dienststelling van Hr Ms kruiser De Ruyter, en het sne] na deren van dit moment voor de nieuwe kruiser ..De Zeven Provinciën" voor ogen, is een zeer belangrijke mijlpaal bereikt in het bouwplan voor de Ko ninklijke Marine. Vele goede mariner harten hebben mét allen daar op da werf van Wiiton-Feyenoord gister fel ler geklopt toetj na het bevel van ko ningin Juliana en het fel snerpen van een ver bootsmansfluitje vlag en fiere Geus in top gingen en de aloude klan ken van het Wilhelmus ook de voor bijvarenden op de Nieuwe Maas het feit meldden, dat de vloot was ver sterkt met een ultra-moderne, krach tige bodem. Soms werd wel eens gevreesd, dat ook door zekere wensen van buiten on ze grenzen, de vloot van de Koninklij ke Nederlandse Marine tezeer het ka rakter van een hulpvloot zou krijgen, waarbij de nadruk valt op het kleinere materieel. Met deze twee sterke krui sers en de in aanbouw zijnde snelle, in het gevecht ter zee zeer gevreesde, jagers krijgt de vloot echter weer al lure. Ja, wordt ze een der modernste en waardevolste in het grote NATO- verband. Dat is juist. Men zou kunnen zeggen, dat door het wegvallen van Indonesië uit het Rijksverband een deel van de taak der vloot mede is komen te ver vallen. Dat moge waar zijn, doch de betekenis van sterke en efficiënte zeestrijdkrachten is tijdens de laatsie oorlog opnieuw duidelijk bewezen. Ook is er een grote verandering gekomen in de verhouding tussen de volkeren, waarbij het practisch niet meer zo zal zijn. dat een oorlog wordt gevoerd tus sen twee enkele staten. In een even tueel conflict zal het meer dan ooit gaan tussen groepen van staten die 'n ge coördineerde strijdmacht zullen inzet ten. Nederland zal krachtens de" aan gegane verbintenissen ook dan naar beste kunnen bijdragen, gelijk eens toen wij de Amerikanen als eersten te hulp snellen na de verraderlijke Jap- penoverval op Pearl Harbour, gelijk wij eigen belang terzijde schoven om de Britten te steunen in de slag om Singapore, gelijk wij verwachten dat Amerika, Canada en Engeland naast ons zuilen staan als nieuwe aggressie de kop opsteekt. Is dan een deel van de oude taak van de vloot niet meer, andere taken zijn in omvang en bete kenis toegenomen, waardoor het be staansrecht van een sterke Nederland se Marine in alle opzichten blijft ge motiveerd. Zonder prima bemanning verliest het beste schip zijn waarde. Wat onze vloot aangaat, behoeft ten deze geen vrees te worden gekoesterd. De Ne derlandse marineman heeft door de eeuwen bewezen uit het juiste hout te zijn gesneden. Michiel Adriaansz. de Ruyter sprak eens: „Al wierd mij be volen 's lands vlagh op één enkel schip te voeren, ik zou daarmee 'tzee gaan. Waar de Heeren Staaten hun nen vlagh betrouwen, sal ik mijn 'e- ven wagen". Op 22 Februari 1942. toen de Jappen Indië binnendrongen, schreef Karei Doorman aan zijn schoonouders een kort briefje, dat ziin laatste zou zijn. „Wij vechten met de rug tegen de muur.... de kansen, dat ik jullie later in het Hiernamaals te rugzie zijn oppervlakkig gezien groter dan op het ondermaanse, doch met Gods hulp kan alles zich ten goede ke ren. In ieder geval is het beter te ster ven als een man, dan te leven als een slaaf van Hitier en consorten. Het beste voor jullie allen en veel liefs.." Op 26 Februari vaart de geallieerde vloot onder commando van Doorman uit. De volgende dag woedt op de Ja- vazee de slag. En in een baaierd van vuur gaat de kruiser De Ruyter met Karei Doorman en de scheepscom- mabdant Lacomblé op de brug ten on der Wéér klieft een „De Ruyter" de gol ven en wéér staan marinemannen van hoog tot laag klaar om zich zo nodig geheel en al in te zetten voor ^onze vrijheid, de uwe en de mijne Op deze mannen, op deze Vloot mag Neder land trots zijn. Dat overigens God het moge verhoeden, dat dit „zwaard" op nieuw getrokken dient te worden, blijve boven alles onze grote bede. W K. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 15 October, houdende nadere voor schriften ter wegneming van beletsels voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag en enige christelijke feestdagen (Zondags wet). De oude Zondagswet tvan I Maart 1815) komt te vervallen, wanneer de nieuwe wet in werking treedt, dit is 20 dagen na de dag van afkondiging. HONDERDJARIGE IN HEEZE Op 3 December zaJ epn inwoner van Heeze (N.Bi.) nl de heer A Wijnen zijn honderdste verjaardag vieren De Jarige zal met zijn familie een rondrit door het dorp maken 's Avonds zal de buurt schap een cadeau aanbieden en zal de fanfare een serenade brengen. Te Schiedam is Dinsdagavond de 69- •arige schilder F A S uit Rotterdam aangereden door een personenauto toen nn op zijn fiets de rnweg overstak Hij werd tegen de straat gesmakt en was op slag dood. I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1