Krachtige eenheid van schip, bemanning en bewapening Er worden teveel kleine woningen gebouwd Bij verhoging productiviteit per jaar meer woningen Ambtenaar en emigrant.. Drie hoofdmomenten bij de indienststelling Opleiding rechterlijke macht in eigen hand R 12 Efficiency op de bouwplaats Hr Ms Kruiser De Ruyter: vaar wel! ,,'t Sal waerachtig wel gaen!" De ruimtelijke ordening Geen „grote leugen" in ech tscheidingszaken Bouwnijverheidsdag in Hilversum IJmuider jongen speelt hoofdrol Tweede Kamer over Begroting Justitie Alle aandacht voor krotopruiming 0P HET gebied van DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) ££3V RONDE Zeeuw, die naar Canada wilde, emigreren, vervoegde zich voor de afdoening van nog enkele za ken bi) de Canadese autoriteiten in Den Haag, zo vertelde mr Van der Feltz Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. De man kwam in alle opzichten in aanmerking voor de vereiste toestem ming. (Advertentie, Ing. Med.) (Van een onzer redacteuren) EEN OEWICHT1G UUR in de geschiedenis der Koninklijke Marine: de indienststelling van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", op dezelfde plaats waar zeventien jaar geleden het latere vlaggeschip van schout bij nacht Karei Door man door H.M. koningin Wilhel- mina in dienst werd gesteld. Een gewichtig uur, met drie hoofdmo menten. In de eerste plaats het hijsen van de Nederlandse driekleur benevens de geus en de commandovjag van de bevel hebber der keestrijdkrachten ten teken dat het werfproduct „De Ruyter" was be vorderd" tot gevechtsklare eenheid van Harer 'Majesteits zeemacht. Een duizend koppige menigte was juichend getuige van dit .moment: men besefte, dat het Koninkrijk der Nederlanden zichzelf door middel van dit trotse grijze schip kan laten Éien in de wereld. Een tweede hoofdmoment: het aantre den vólgens paradeerrol. Tegen het im posante decor van op elkaar gestapelde dekken groeide het patroon van levende, ïwarte figuurtjes. Van voor tót achter, van het hoofddek tot op het bovenste hordes van het stoere brug-torencomplex, £)E BOUWKOSTEN van Hr Ms kruiser „De Ruyter" hebben rond f 85.000.000 bedragen. Met de vernieuwing van de vloot is, althans wat de aanbouw op Nederlandse werven betreft, een bedrag van circa een milliard gulden, uiteraard verdeeld over verscheidene begrotingsjaren, ge moeid. Dit geldt dan de beide kruisersde twaalf onderzeeboot jagers, mijnenvegers en ander klein materieel. Daarbij komt nog een post van ongeveer f 600.000.000 voor aanbouw op buitenlandse werven. De indienststelling van Hr Ms „De Ruyter" werd bijge woond. door een deputatie van de H.B.S. aan de Roelof Hartstraat te Amsterdam, welke de kruiser heeft geadopteerd. traden de mannen aan, bijna duizend in getal. Dat waren de kerels, zonder welke een oorlogsbodem niet kan varen. Zij vormen de innerlijke kracht van deze krachtige kruiser, want Hr Ms „De Ruy ter" is een waardeloos operette-ding, wan neer deze zwarte poppetjes slechts zout zakken in uniform zijn. Echter de kwiek heid, waarmee elk hunner zich naar zijn post begaf, en het correcte van hun hou ding, deden het beste veronderstellen om trent de waarde van het team, dat zij tezamen onder het bevel van hun com mandant, de kapitein ter zee W. J. Kruys, vormen. Met zo'n schip en zulk een be manning „sal het waerachtig wel gaen"; H.M. Koningin Juliana heeft gister middag Hr Ms kruiser „De Ruyter" officieel in gebruik gesteld. Op de nieuwe kruiser poseerde H.M. de Koningin temidden van de be manning. V.l.n.r. naast de Konin gin: Kapt. Lt. ter zee J. M. Hille- nius, lste off. H. M. v. Wall Bake en de commandant W. J. Kruis. dat voelden de duizenden, die deze on vergetelijke indruk meekregen. De saluutbatterij van de kruiser voeg de er een derde hoofdmoment aan toe: vijf en dertig schoten, als een eerbetoon aan H.M. de Koningin, symboliseerden de grote vuurkracht, welke Hr Ms ,.De Ruyter" in het potentieel van de Neder landse zeemacht vertegenwoordigt. Deze daverende explosies, weggeealmd over het wijde water van de ve Maas, illus treerden de betekenis van de drie-een heid: schip, bemanning en bewapening. Hoe groter en hechter deze eenheid, des te zekerder kan de Nederlandse natie ervan zijn, dat 'deze oorlogsbodem het roemruchte wapen van de grootste vloot voogd uit onze geschiedenis met ere kan voeren over de zeven zeeën. Vaar wel, Hr Ms kruiser „De Ruyter"! Wij willen graag trots op U zijn! (Van onze parlementaire redacteur) Het laat zich aanzien, dat binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende de ruimtelijke ordening. Op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is een vooront werp van de wet gereed gemaakt, waaromtrent op het ogenblik tussen de erbij betrokken departementen overleg gepleegd wordt. Er bestaat thans wel een voorlopige regeling inzake deze materie het Na. tionale Plan en de streekplannen doch deze vervalt op 1 Januari 1954. De Tweede Kamer heeft nu, in af wachting van de totstandkoming der wet, een wetsontwerp aangenomen, waarbij deze voorlopige regeling met twee jaar wordt verlengd. (Van onze parlementaire redacteur) MET redevoeringen van prof. Oud, fractievoorzitter van. de V.V.D. en mr Van der Feltz (C.H.) heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag een begin ge haakt met de behandeling van minis ter Donkers begr >ting van Justitie voor he' jaar 1954. Donker is een bekwaam en een tiv"ig man. -u de Memorie van Ant- 1 op zijn begroting heeft h\j weer fe" groot aantal nieuwe wetsontwer pen aangekondigd. Dat gaf de beide •prekers aanleiding om met waarde- "ng over zijn voortvarendheid en zjjn w«rkkracht te spreken. Maar prof. Oud kon toch enige twij- iet onderdrukken, of dit uitge- Pro?ram wel zou worden afge werkt. Eerlijkheidshalve voegde hij er ke" 'k6, ^at k'j 'oen rninister Don wo v Program voor de herziening an het Burgerliik Wetboek aan de ft-amer voorlegde, bedenkelijk heeft gevraagd, wat van de goede voor nemens te- ht zou komen. En zie: s rP'nisters voorspellingen kwamen uit En desondanks vreesde prof. Oud weer, dat de bewindsman te veel hooi op zijn vork heeftt genomen. Aan merkingen had deze afgevaardigde niet veel op het beleid van mr Donker. Dat bleek we heel duidelijk uit zijn lange uiteenzetting over de opleiding en de recrutering voor de rechterlijke macht, waarin hij enkele nieuwe ideeën ont- wikkilde, vooral hierop neerkomende, dat met het oog op een ongerepte handhaving van de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht de benoe mingen en de opleiding aan de invloed van het departement van Justitie ont trokken dienen te worden en in han den gelegd moeten worden van de rechterlijke macht zelf. Mr Van der Feltz, die op de late middag nog slechts voor de voorzitter, de minister en vijf Kamerleden sprak, uitte een groot aantal wensen. Hij vroeg nieuwe regels voor de afgifte van bewijzen voor goed zedelijk ge drag; hij wilde niet de „grote leugen" in echtscheidingszaken laten voortdu ren; hij wenste bij de opvoeding van voogdijkinderen het particulier initia tief op de voorgrond te stellen en hij uitte enkele verlangens ten aanzien van cl benoemingen bij de rechterlijke macht. De door de minister aan de procu reurs-generaal gestuurde circulaire over de soms onnodig lange duur van de voorlopige hechtenis, is als een ï.iotie m wantrouwen beschouwd, zo zeide mr Van der Feltz. Hij wilde daar over graag nader worden ingelicht arbeiders ontstaat en de andere keer een tekort dreigt, 'ij is daarvooi ut veel te veel afhankelijk van de finan ciering door de geldschieters, van het tijdstip van het begin van de bouw in het najaar verleende bouwvergun ningen worden veelal pas in het voor jaar gerealiseerd en van het weer. Het weer als spelbreker Ja, ook van het weer. De bewinds man gaf een frappant voorbeeld van de invloed, die daarvan uitgaat. In het afgelopen jaar is het zeven weken „on werkbaar" we. geweest, dat wil zeg gen, dat de bouwcapaciteit met 14 verminderd werd. Dat komt neer op een continue werkloosheid over het gehele jaar van 30.000 arbeiders. Hij was van oordeel, dat beperking van het bouwprogramma wenselijk noch g was, tenzij zich grote span ningen zouden voordoen. De arbeiders moeten in de eerste plaats gebruikt worden voor de woningbouw; desnoods moeten de Rijksgebouwen dan maar wat ..chten. Hij achtte het evenwei niet gewenst het aantal bouwvaka. oei- ders uitzonderlijk op te voeren. Pas als zich op de lange duur een blijven de behoefte aan arbeidskrachten zou voordoen, moet gedacht worden aan een proef met omscholing en ler- scholing. De minister kon, evenmin ais ieder ander, zeggen, wanneer het woning tekort zal zijn opgeheven. Dat is pas als het aantal beschikbare woningen gelijk is aan het aantal woningbehoe- vende gezinnen. Doch op dat ogen blik is de woningnood nog niet ver dwenen. Er staat dan nl. nog een op ruiming van krotten op grote schaal op het program. Uitbreiding van de particuliere bouw achtte hij een moeilijke zaak. Zij zal pas goed tot ontwikkeling komen, ais een rendabel huurpeil bereikt is. Vooral in de steden, zo had de be windsman gemerkt, worden te veel wo ningen met te weinig slaapkamers ge bouwd. Dat stemde hem pessimistisch. Hij zou middelen zoeken om daarin verbetering te brengen. In het belang van de krotopruiming is spoedig een regeling te wachten voor de mensen, die uit een krot naar een ander huis trekken en dan meer huur moeten betalen. En tenslotte streefde hij ernaar de woningbouwverenigingen wat nieuw leven in te blazen. De Kamer kon zich 1 met 's ministers beleid verenigen. (Advertentie, Ing. Med.) Dit is Arie van Oosten (14 jaar) uit IJmuiden, hoofdrolspeler in de nieuwe film over de visserij waarvan Herman van der Horst thans de laatste meters voltooit Waarschijnlijk zal de première van deze film half December gaan draaien gPREKENDE over de bestudering van de productiviteitsverhoging, merkte de heer De Bruijn op, dat steeds meer het inzicht doorbreekt, dat het in Euro- Jammer zo vond een der Canadese ambtenaren, dat u met de justitie in aanraking bent geweest. De Zeeuw verwonderd en veront waardigd: Ik met de justitie in aanra king geweest? Jazeker, in 1941, luidde het antwoord. U bent toen veroordeeld ook en heeft een boete gekregen. De Zeeuw ging een licht op. In over eenstemming met de opvattingen van de toenmalige Nederlandse regering in Londen en op aansporing van Radio- Oranje had hij 20 kg graan onttrokKen aan de Duitsers en voor eigen con sumptie gebruikt De Canadees gooide hem dit voor de voeten. Waarom? Omdat de formele Neder landse ambtenaren menen zulke eer volle veroordelingen te moeten doorge ven aan de buitenlandse emigratie autoriteiten. (Van onze parlementaire redacteur) £)E BEGROTING VAN WEDER OPBOUW en Volkshuisvesting voor 1951 "s goedgekeurd. De Tweede Kamer hechtte er Woensdagmiddag zonder hoofdelijke s ïming de commu nisten. die bijna altijd in de contra mine zijn, kregen aantekening, dat zij „tegen" warenhaar fiat aan. Daar voor heeft de minister, ir Witte, niets eens behoeven te praten als Brugman. Hij kon volstaan met het beantwoor den van hem gestelde vragen. Onmogelijk noemde hij het de bouw- bedrijvigheid zodanig over het gehele jaar te spreiden, dat niet de ene keet- enige werkloosheid onder de bouwvak- De heer B. CIoo belichtte vervol gens de men„F: ke factor in de opvoe ring van de productiviteit. „Bij arbeid aan machines mag de menselijke fac tor niet worden verwaarloosd", zo zei- de hij. Aan het menselijk kunnen en uithoudingsvermogen komt taci€i'.;k vlug een einde en pas na regelmatige rust is de arbeider in staat verant woord werk te doen. Persoonlijke be langstelling in het persoonlijk leven van de andere mens moet van onschat bare waarde worden geacht, wil men er in slagen een goede verstandhou ding, bevorderlijk voor de opvoering van de productiviteit te verkrijgen. Lo nen en arbei'lsvoi r-,vaarden moeten van dien aard zijn, dat de werknemer de zekerheid heeft deelgenoot te zijn in de gestegen welvaart. Spreker sprak zich uit tegen het z.g. afiakkersysicem. Hij toonde zich een voorstander van tijdmetingen. pROF. ir A. de Heer pleitte voor een sterk doorgevoerde research. Het doel daarvan is betere woningen tegen lagere kosten, waarvoor onderzoen wordt verricht op technisch, econo misch en financieel gebied. Spreker zeide, dat de bouwresearch zich in ons land nog in het stadium van de jeugd bevindt. Niet alleen in vergelijking met Amerika, maar ook met onze buur landen hebben wij een grote acater- stand. Het is daarbij opvallend, dat het georganiseerde bedrijisleven zo lange tijd is achtergebleven. Over de verhoudingen in de bouw nijverheid speciaal in Amerika sprak tenslotte de heer H. van Eesteren. Hij zeide, dat we trots konden zijn op net- geen in ons land op dit gebied is be reikt. Hiervan getuigde trouwens de uitlating van een Amerikaans water bouwkundig ingenieur, die opmerkte: „Wij Amerikanen kunnen meer van U leren, d-n U van ons". tegen rheumatick Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk In te nemen Practisch smaakloos Tegen spier-, zenuw-- en gewrichts- rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en p:jnen Het feit, dat in R 12 (Salicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoorde-jke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemen. Kuur ver pa kking, inh. 48 tabletten Gid. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten, (Advertentie Ing. Med.) ABRO-experts brengen uitmuntende shampoo binnen ieders bereik Er Is plotseling een geheel nieuwe situatie ontstaan op het gebied van de Nederlandse haarverzorging. Door de bekende ABRO-fabrieken is namelijk een uitmuntende shampoo In de handel gebracht voor een fantastisch lage prijs, namelijk mooi glanzend haar dank zij FAMBRO De ideale shampoo, voor élke beurs, voor èlk soort haar, en dus voor het hele gezin Wie goed voor zijn haar wil zorgen, die kan het nu geregeld wassen met FAMBRO voor slechts 4 cent per keer I QNS gehele land heeft het grootste belang bij de productiviteitsverhoging in de bouwnijverheid. Men behoeft in dit verband slechts te denken aan bet nog steeds bestaande ernstige woningtekort met zijn vooral morele gevolgen. Schaarste aan vakbekwame arbeiders op dit moment en kapitaalschaarste op andere momenten stellen een limiet aan het totale aantal per jaar te bouwen woningen. Een en ander overwegende, krijgt de stelling: „Door verhoging van de productiviteit zullen met hetzelfde aantal arbeiders en dezelfde hoeveelheid kapitaal, per jaar meer woningen gebouwd kunnen worden dan thans het geval is, grote aantrekkelijkheid". Zo sprak gisteren tijdens de bouwnijverheidsdag te Hilversum, de minister voor publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie, de beer A. C. de Bruijn. Dat opvoering van de productiviteit van invloed is op de kostprijs van het product kon de minister moeilijk tegenspreken, evenmin, dat een redelijk ver antwoorde, lage kostprijs van groot belang is voor onze volkswelvaart. Een ander aspect is voorts, dat de uitbreiding, die aan het woningbouwprogramma zou kunnen worden gegeven als gevolg van een opvoering van de productiviteit in deze sector, een gunstig effect heeft op de werkgelegenheid in andere bedrijfstakken. pa vergeleken met Amerika niet in de eerste plaats ontbreekt aan weten schappelijk inzicht. Het zijn veeleer de wijzen, waarop deze inzichten gemeen goed worden gemaakt. Het onlangs opgerichte productiviteitscentrum zal, volgens spreker de kern zijn, waarom heen zich de welvoorbereide producti- viteitsactiviteiten kunnen groeperen. JyJADAT ir F. J. Gouwetor een inlei ding gehouden had over de taak van de stedebouwkundige en architect bij de bevordering van de productiviteit in de bouwnijverheid* was vervolgens het oord aan ir J. P. Heederik, die speciaal de aandacht wijdde aan het begrip „teamwork". „De overeenkomst tussen het Ame rikaanse begrip „teamwork" en het Nederlandse begrip samenwerking is dat zij er beide op zijn gericht om door samenspraak en samenwerking tot een zo juist mogelijk plan te geraken. Bij het Amerikaanse „teamwork" is hier aan nog onverbrekelijk verbonden „zo spoedig mogelijk". Wij Europeanen streven naar het zoeken van de meest perfecte oplossing, de Amerikaan is meer gericht o* de directe totstand koming. [R F. J. Hulshoff sprak over „Effi ciency op de bouwplaats". Deze be toogde, dat een belangrijk front in de strijd tegen verspilling is de bouw plaats en in die strijd zijn we voor een groot deel afhankelijk van de arbeider, de machine en de uitvoerder. De socio loog dr Horringa stelt de arbeider te midden van een krachtenveld met een negatieve (onzuinige) en positieve (zuinige) pool. Negatieve krachten zijn o.a. impulsieve neiging tot verspilling, traagheid, proletarische afkeer van ef ficiency. Positieve krachten zijn o.a. geschikte beloningssystemen, premies e.d. ontvankelijkheid voor ideeën, zich een voelen m-t het bedrijf en bedrijfs tak. In Amerika ontbreken de goede premiebeloningen en tariefstelsels. slechts t. 1.25 oer extra grote flacon Met één slag Is nu het gebruik van eerste klas shampoo (tot voor kort nog tamelijk kostbaar) binnen ieders bereik gekomen I Elke Nederlander kan nu trols zijn op (Advertentie, Ing. iviea./

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5