Italië herhaalt de bereidheid tot gesprek van vijf Maar communisten dreigen met nieuwe stakingsacties Accoord over Saar vertraagd Burger prijst de huidige coalitie-regering Mr Openlaten van de spoorbomen eiste een dode -ƒ 57.50 Ier Theos.Ver. Ned. Afd. iGE DRIVE seuw Schoorl seuw Schoorl IJ TOT NUT 3EMEEN St. Pancras ingen aanbesteed Bergen een ochtenddienst Maandag 23 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 276 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Kindervriend ontving jongste prinses Amerikaanse regering wil strijdkrachten inkrimpen Ook Oost-Duitsland schaft interzonale passen af Turks protest hij Egypte Droog weer - kouder vVEERBERICHT Pella herhaalt zijn voorwaarden Door verzet tegen Adenauers politiek Prins Bernhard heden uit Genève naar Nederland Een week geëist tegen politieman Ambassadeur der VS aangekomen Onderdelen vermiste jager gevonden PvdA-propagandacongres Critiek op politiek der KVP Echtpaar stak eigen woning in brand Chauffeur overvallen door gemaskerde man Vragen over Kerstverlol der militairen Politieagent te Utrecht door trein gegrepen „Dijktrein "-conducteur in Nederland (incabloc) en vanaf f 67,50 loges vanaf f 58.— JRDRACHT op Maandag s Lunchroom, onderwerp: ize denkers en mystici. 3UBBINK 9.30, Openbare Leeszaal. l, 's middags 2 uur. Fraaie vrildprijzen. 16 November. ALKMAAR leden met hun huis lijke boven 20 jaar) op i53 des avonds 8 uur nonie, te houden door OD.JAWA: ewegingskunst. winterseizoen 1953/54: i3: Dr A Melchior: film. 4: Mr L. de Bourbon: sterie". 54: Fred. v. Dam: van ernst en vrolijk- tatschap ad 3.50 bij rg, Emmastraat 7. In het gemeentehui' een aanbesteding architect J. Rus Jr. >r het bouwen van dfie' arbeiderswoningen op een de Stuimellaan te St. P3J* door 13 aannemers tfj" De uitslag was: Firma ;n Zn. te Broek op Lanfl»1 00, laagste inschrijf ster, a goedkeuring, het w%e opgedragen. De hoogs was de firma J. Tromp - ïdkarspel voor f 63.975, f 55.000. de Avondmaaldienst vani waarin ds Bekius voorjLns Ie predikant ook 's m?r& r een dienst leiden in, ,g zulks in verband mei 1 van diakenen, <üe It gehouden. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 1S72S4 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN Advertenties 16 cl p mm Vraag en aanbod (alleen 2e hand.^ «oederen) tot 15 woorden t 1 elk woord meei D cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: by vooruitbetaling per maand ƒ2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4t: Volgens berichten uit Washington worden daar op het ogenblik in rege ringskringen besprekingen gevoerd over de inkrimping van het perso neel van het leger, de vloot en het corps mariniers. Indien voorstellen dienaangaande worden aangenomen, zullen driehonderdduizend mannen en vrouwen moeten afvloeien. Alleen aan soldij en salarissen zou dit een bespa ring van een milliard dollar opleve ren. Hoge militaire kringen schijnen zich tegen deze inkrimping heftig te verzetten. Oost-Duitsland schaft met ingang van Woensdag de passen voor het verkeer met West-Duitsland af. De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben verleden week al een soort gelijke maatregel afgekondigd^Vr^ - Oostduitsers zullen voor een reis naar het Westen bij de politie een nieuwe, tijdelijke, identiteitskaart moé ten aanvragen. Westduitsers hebben een verblijfsvergunning nodig. Reizi gers' van West-Duitsland naar West- Berlijn en omgekeerd hebben aan hun gewone identiteitspapieren voldoende. Turkije heeft bij Egypte officiéél geprotesteerd tegen het feit, dat Turkse onderdanen het slachtoffer zijn geworden van het besluit om alle be zittingen van de Egyptische konink lijke familie verbeurd te verklaren. Zo verloor een Egyptische prinses, die met de Turkse ambassadeur in Caïro is gehuwd en daardoor Turkse is ge worden, niettemin haar gehels vermo gen. Het protest heeft ertoe geleid, dat de Egyptische regering van de Turkse de terugroeping van haar ambassa deur heeft verlangd, zijnde deze per sona non grata gewonden door zijn openlijke critiek op de maatregelen van zijn gastland. Het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zich bereid verklaard Neder landse paspoorten tot vijf jaar na de ver valdatum als geldig legitimatiebewijs bij een collectief paspoort te erkennen. QOK de'komende dagen zal de atmosfeer rustig blijven en ook verwachten wij voorlopig nog geen regen. Gedurende het afge lopen weekend zijn vooral boven Scandinavië de barometers sterk gaan stijgen, zodat zich nu een hogedrukgebied uitstrekt van de Alpen over Duitsland tot Nova Zembla. In Noord-Zweden, waar i'eeds flink wat sneeuw ligt. - vriest het s nachts ongeveer twintig graden. De wind draait in ons land langzamerhand iets meer naar het Oosten, waarbij I,oudere lucht wordt aangevoerd. Overdag zullen thans temperatu ren van acht tot tien graden wor- ten gemeten, maar vorst verwacli- en wij in de eerstkomende nach- ten nog niet. Wel staat vast, dat het oorlopig rustig en droog herfsl- reer blijft, zodat bij deze herfst tl te land- en tuinbouwproducten 'ider goede weersomstandigheden unnen worden binnengebracht Verwachting tot morgenavond: VRIJ KOUD vaar bewolkt of nevelig en droog eer met enkele verspreide op dringen. Zwakke tot matige wind sen Zuid en Zuidoost. In het iden van het land weinig ver- mdering van temperatuur. In het i boorden iets kouder. dag: Zon op 3 15. onder 16.38 Maan op 19 57 onder 1.1.54 Zaterdag werd St. Nicolaas op uit bundige wijze in onze hoofdstad in gehaald. Aan de kade, waar de grote kindervriend met de stoom boot aankwam, werd hij o.a. ook verwelkomd door de kleine prinses Marijke. Honderdduizenden Amsterdamse kin deren en hun ouders hebben Zaterdag middag de traditionele en glorieuze in tocht van Sint Nicolaas in de hoofd stad des Rijks aanschouwd. Koningin Juiana en de prinsessen Marijke en Margriet bevonden zich op een vaar tuig van de Rijkspolitie, toen de stoom boot uit Spanje langs het Centraal station naar de Prins Mauritskade voer. Zij debarkeerden bij de Sint Nicoiaas- kerk en sloegen vandaar af de aan komst van de grote kindervriend gade. Na enige formaliteiten trok de lange kleurige stoet, waarin zestien praal wagens en tien muziekkorpsen mee trokken, twee uur lang door de over volle, met vlaggen versierde binnen stad. Op het Damrak vond de officiële ontvangst plaats door burgemeester d'Ailly. De optocht eindigde op het Leidseplein. waarna Sint Nicolaas en zijn Pietenleger zich in het AMJV- gebouw terugtrokken. iJE RICH al moeilijke positie tan de Italiaanse regering in liel con flict om Triest schijnt nog slechter te zullen worden, nu de commu nistische vakbeweging plotseling heefl gedreigd met opzegging van de sinds enige maanden beslaande arbeidsvrede. Reeds zijn er de laatste weken betrekkelijk kleine stakingsacties geweest, maar deze dreigen nu op ongekend grote schaal te zullen losbarsten. Weliswaar heten loon eisen de inzet te zijn. maar in feite wensen de communisten zich te kanten legen de bereidheid van de regering-Pella, om een conferentie over Triest bij te wonen, waaraan ook Zuidslavië deelneemt. Pella. de premier, beeft deze bereidheid nog pas Zaterdagmorgen bevestigd tegenover de ambassadeurs van Amerika. Engeland en Frankrijk in zijn antwoord op de Westelijke uitnodiging tot een vijflandenconferen- tie. Hij beeft deze echter aan bepaalde, niet genoemde voorwaarden gebonden. Van Italiaause zijde is bovendien »e<''nnleerd. dal de be sprekingen zich nog in een injf^dende fase bevinden m dal er dus ook vragen zijn gesteld aangaande bijzonderheden van de voorgestelde conferentie. QFFICIEEL is slechts medegedeeld, dat het onderhoud van Pella met de ambassadeurs der drie Westelijke lans den een onderdeel vormde van de pei lingen met betrekking tot het vraag stuk Triest en dat de premier hierdoor in staat is geweest, het positieve en constructieve standpunt van Italië te genover het geallieerde voorstel van 13 November inzake een conferentie van vijf naar voren te brengen. Men neemt echter aan, dat Pella, gelijk gezegd, de Italiaanse voorwaarden heeft herhaald, en dat deze gelijk zijn aan die welke hij verleden week in het parlement heeft opgesomd. Deze omvatten o.m.: besprekingen over de toekomst van het gehele vrije gebied van Triëst, dus ook over die van het door Zuidslavië be zette deel, (daarbij blijft volgens de Ita liaanse regering een volksstemming, waarbij de bevolking zich zou kunnen uitspreken over aansluiting bijItalië dan wel bij Zuidslavië. de beste oplos sing): handhaving van het Brits-Ame rikaanse besluit, om de Noordelijke zone van Triëst aan Italië over te dia- gen. Nu men in dit stadium is gekoitai. kan de Italiaanse regering een groot scheepse stakingsactie uiteraard het J-JET VERZET in de kringen van de Bondsdag tegen Adenauers streven naar een Europees regime voor het Saargebied heeft ertoe geleid, dat een Duits-Franse overeenkomst inzake dit probleem voor maanden vertraagd is, zo verluidt te Bonn. Het accoord zou nu pas omstreeks Nieuwjaar kunnen worden ondertekend. Adenauer zal waarschijnlijk op de conferentie van de ministers der KSG over een politieke gemeenschap voor Europa, welke Woensdag in Den Haag begint, aan zijn Franse ambtgenoot Bi- dault mededelen, dat er op korte ter mijn geen belangrijke vorderingen in de Duits-Franse besprekingen zijn te verwachten. Deze zouden tenminste tot Januari op zich laten wachten. In de tussentijd zou Adenauer een wijziging van de Westduitse grondwet willen bevorderen, teneinde elke twij fel weg te nemen aan de aanvaard baarheid van het EVG-verdrag en de Conventies van Bonn. De Franse minister Bidault zal de Prins Bernhard is Zalerdagnutiuag op zijn terugreis uit Ethiopië op het vliegveld Cointrin bij Genève aange komen. Hij werd verwelkomd dooi zijn moeder, prinses Armgard, de Neder landse consul-generaal te Genève er: door de kanselier van het kanton, de heer Tomber. Alvorens vandaag naa' Nederland terug te keren, heeft de Prins nog het slot van het interna tionale concours hippique te Genève bijgewoond, waaraan ook een Neder- lanrlse militaire equipe deelnam De officier van Justitie te Arnhem heeft een week gevangenisstraf geëist tegen de 45-jarige brigadier van poli tie, R Z uit Wagéningen. omdat hij in Augustus na een woordenwisseling in het politiebureau een wichelroedeloper 70u hebben mishandeld Verdachte was reeds eenmaal wegens mishandeling veroordeeld. De officie- meende,, dat de brigadier, die inmiddels gesehorst is. niet. als politieman gehandhaafd kon blijven.' De'.pólit'iercchlcr zal Vrijdag schriftelijk vonnis wijzen. Haagse conferentie m elk geval bijwo nen. ondanks het feit dat hij Vrijdag in de Nationale Vergadering door oververmoeidheid onwel is geworden. GEEN VERBLIJFSBELAST1NG VOOR NEDERLANDERS IN BELGIë. In afwachting van de regeling van enkele modaliteiten, heeft de Belgische regering in principe besloten de in België wonende Nederlanders reeds van nu af aan vrij te stellen van de verblijfsbe- lasting. Met de „Nieuw-Amsterdam' kwam Zondagochtend de nieuwe Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews en de Ame rikaanse treinconducteur Hotcli- kiss in Rotterdam aan. Links de ambassadeur, in het midden mevrouw Hotclikiss en rechts de treinconducteur minst van al gebruiken. Toen de com munistische vakbondsleider Di Vittorio Zaterdag dan ook dreigde met agitatie op ongekende schaal, wanneer de loon eisen der arbeiders niet .werden inge willigd, heeft de regering onverwijld een aantal vakbondsleiders voor een be spreking opgeroepen. Reeds begon een staking bij het ministerie van onderwijs in Rome, en verwacht 'wordt, dat deze week nog meer ambtenarenstakingen zullen volgen. De regering wil ambte naren het houden van stakingen ver bieden, maar stuit hierin op het verzet van de machtige communistische vak organisatie. Voorts zijn de vakbonden eensgezind in hun verzet tegen de ontslagen in de verouderde staal- en machine fabrieken. De regering heeft geen maatregelen ge. nomen om" de gevolgen van moderni-, sering van een groot deel der indus trie op te vangen. Ook in Triëst is het onrustig. Werk lozen .die de afgelopen week reeds eni ge malen demonstreerden, hebben Za terdag een restaurant, een levensmid delenpakhuis en een vrachtauto met voedsel geplunderd. Daarna gingen zij rustig naar huis. De pogingen om door middel van dreggen in het IJselmeer iets te vin den van de „Thunderjet" en zijn be stuurder, die vorige week Donderdag naar aangenomen mag worden in het gebied tussen Urk en Lelystad is ver ongelukt, zijn nog niet met succes be kroond, doch wel heeft men op de kust van Urk enige aangespoelde onder delen en uitrustingsstukken gevon den, waaruit blijkt; dat inderdaad het ongeval in deze omgeving moet zijn geschied. Het dreggmgswerk gebeurt onder leiding van de Koninklijke Marine. Aan boord van de „Texelstroom" be vond zich een luchtmachtofficier. Twee sleepboten van de Marine en twee schepen en twee sloepen van de Rijkswaterpolitie waren bij het werk ingeschakeld. Omtrent de positie van het vliegtuigwrak is nog niets zeker. De opsporingswerkzaamheden worden voortgezet. Q P EEN PROPA G A N I) A CONGRES, dat de P.v.d.A. Zaterdag in Utrecht heeft gehouden, heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., mr J. VV. Burger, een poli tieke rede gehouden, waarin hij o.m. zei, dat de huidige regering de meest democratische en progressieve is, welke Nederland op het ogenblik k n opbrengen, en dat deze daarom door allen in alle duidelijkheid moet wor den verdedigd. Het verheugde spreker voorts, dat de KVP deze coalitie regering had omhelsd „met de harts tocht van een vertraagde liefde op het eerste gezicht", hoe merkwaardig en onduidelijk het politiek beleid van de KVP tevoren ook geweest was. QVER HET INDIENEN van de motie door prof. Romme bij de algemene beschouwingen over de begroting 1954 zei mr Burgers, dat dit politiek en maatschappelijk voorbarig, zo niet fout was geweest. Bij deze algemene beschouwingen, aldus mr Burger, is wel overduidelijk gebleken, dat de heer Romme zich niet laat leiden door de vraag van meer progressieve of meer conserva tieve politiek, maar dat de alles be heersende vraag van zijn activiteit' deze is: Hoe handhaaf ik de politieke katholieke eenheid, desnoods met op offering van welke andere grote be langen dan ook. Op $en duur echter, aldus mr Burger, zaT de KVP, naar mate de P.v.d.A. groeit, zich bewust worden van de noodzaak om te kiezen en om zo nodig feite haar reaction- naire vleugel af te stoten. Ten aanzien van de werkgelegen- heidspolitiek wees spreker er op, dat het aantal stakingsdagen in Neder land m 19 (31.000) het laagste is,dat Nederland ooit heeft gekend, terwijl de helft ervan nog wc It ingenomen door de staking bij de Ommelanden. Mr Burger verheugde zich er verdér bijzónder over, dat de loonsverhoging van vijf procentyer door is. Hij was .vdl optimisme ten aanzien van de mogelijkheden, welke de toe komst biedt tot verwerkelijking van een democratisch-socialistische maat schappij. Wij staan open voor een antikapita listische concentratie op democratische grondslag, aldus mr Burger; en de katholieke woorden kunnen hier ka tholieke daden worden, mits aan één voorwaarde is voldaan, namelijk dat het conservatisme in de confessionele partijen wordt verslagen. De vergadering bracht de redenaar na afloop staande een ovatie. De Rijkspolitie te Voorst heeft de 23 jarige expeditieknecht J. W. en dien: jonge echtgenote in hechtenis genomen omdat men ze verdenkt van brand stichting in hun woning. Het echtpaai woonde in bij de weduwnaar H. t. V in de gemeente Voorst. W. had schuldei en heeft bekend, dat hij; om uit dit schulden te geraken, met zijn vrouv had afgesproken het huis in brand t( steken om zo aan de verzekeringsgel. den te komen. De vrouw heeft Donderdai brand gesticht, toen de weduwnaar, bi wie het echtpaar inwoonde, niet thui. was. Het huis is toen slechts gedeelte lijk verbrand. Het huisraad werd gro tendeels gered. Het echtpaar heeft eei zeer jong kind en de vrouw is in ver wachting van een tweede kind. W. ei zijn vrouw hebben toegegeven in onder ling overleg de brandstichting te hebbei voorbereid. Op de Beukelsweg te Rotterdam i: Zaterdagnacht de 62-jarige chauffeu: M. B. uit Apeldoorn, door een onbe kende gemaskerde man aangevallen ei met een hard voorwerp op het hooft geslagen. B. die in dienst is van „Tht American Cleaning Service" uit Apel doorn, had om half twee het filiaal vai deze firma aan de Beukelsweg bezocht Toen hij de deur op slot deed, kreeg hij volgens zijn zeggen, plotseling var achteren een klap op het hoofd, waar door hij enigszins versuft raakte. Wee kwam de aanvaller op hem toe, waaroj de chauffeur luidkeels om hulp riep Zonder zich daarvan iets aan te trek ken, greep de aanrander de chauffeui vast. Deze had toen echter de tegen woordigheid van geest naar zijn achter, zak te grijpen en te roepen: „Ik schie' je kapot". Daarop deinsde de aanran der terug en stapte in een auto, waar mee hij. met gedoofde lichten, wegreed Toch kon B., die de wagen achtervolgde nog -het nummer noteren. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Het Tweede Kamerlid de heer Gort zak (CPN) heeft de minister van Oor log schriftelijk o.m. gevraagd, of dez« zich er van bewust is welk een teleur, stelling het is voor 60.000 militairen dat zij dit jaar het kerstfeest niet in fa miliekring zullen kunnen vieren omdal hun geen kerstverlof zal worden ver leend. De heer Gortzak vraagt voorts waarom dit verlof niet zal worden ver leend, en of de minister alsnog bereic is maatregelen te treffen, die kunner bevorderen, dat de militairen zoveel mogelijk het kerstfeest in familiekring vieren. In de Noord-Oostpolder is Zaterdagmid dag onder grote belangstelling de eerste Landbouwwinterschool op Christelijke grondslag geopend. In de nacht van Zaterdag op Zondag te ruim twaalf uur, is een agent van politie door een trein doodgereden op een overweg aan de rand van de stad Utrecht. De bomen van de overweg waren niet neergelaten. De twee Utrechtse politie-agenten M. de K. en J. van der L„ die tot 12 uur hadden dienst gedaan, fietsten op weg naar huis in de richting van de Am sterdamse straatweg. Bij het passeren van de spoorwegovergang bij de Con- cordiastraat, waarvan de afsluitbomen waren geopend, reed een trein uit de richting Amsterdam op beide agenten in. Deze personentrein, die om drie mi nuten over twaalf het station Utrecht had moeten binnenkomen, was onge veer een kwartier te laat en passeerde om 0 uur 24 de overweg bij de spoor- wegwerkplaatsen aan de rand van de stad. De agent werd door de trein gegre pen en meegesleurd. Zijn collega werd niet geraakt, doch is door een shock nog niet in staat te vertellen door wel ke omstandigheid hij de dans is ont sprongen. De trein kwam 600 meter voorbij de overweg tot stilstand. Het verminkte lichaam van het slachtoffer is geborgen. Het poitie-onderzoek heeft uitgewe zen, dat de overwegwachter door de post Maarssen wel gewaarschuwd is, dat de trein in aantocht was. Voorts zou uit dit onderzoek gebleken zijn, dat door eenzelfde verzuim van de zelfde overwegwachter, deze overweg, niet was gesloten toen kortgeleden eenj wielrijdster door een passerende trein is aangereden. Alleen de fiets werd toen vernield. De Amerikaanse conducteur Fred Hotchkiss, die na de watersnood in i ons land 't initiatief nam voor de „dijk trein". waarmee tienduizend dollar en tal van goederen voor het rampgebied werden bijeengebracht, is gisteren met zijn echtgenote als gast van de Neder landse Spoorwegen met de „Nieuw Amsterdam" in Rotterdam aangeko men. Vrijdag vertrekt het echtpaar, dat i voor het eerst in Europa is, naar Parijs, om 4 December naar Amerika terug te keren. De Franse communistenleidcr Benoit Franchon is Zondagavond te Parijs ge arresteerd. Hij was sinds Maart voort vluchtig. De politie zocht hem wegens bedreiging van de staatsveiligheid en de moralisering van het leger. -

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1