De Federatie van VVV's krijgt een eigen directeur C0EBERGH SCHENKT r Het Circusboek voor de jeugd zal een goede tournee maken i Keerpunt in bestaan van Federatie WEK DE GAL IN UW LEVER OP Laatste woord in affaire-Dinkelberg? Hoe is het mogelijk? Nieuw afwasmiddel voor de handen Pirn, Pam Pom en de wonderlamp BESSEN JtHEVEB Een gouden serie Nieuwe serie Prisma's Echte reportage van het bonte leven Tussen Amsterdam en /'m Parijs Radioprogramma BURGERLIJ Bouwrijp mak aan de Tr I MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 (Van een onzer redacteuren) HET belangrijkste besluitdat op de Zaterdag te Wleringen gehouden najaarsvergadering der Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzee kanaal werd gehouden was dat om nu eindelijk over te gaan tot de be noeming van een directeur. Er waren op dit punt na het ontslag van de heer Dinkelberg enige moeilijkheden gerezen, o.m. voortspruitende uit het feit, dat de V.V.V. ,^llcmaria" zich verklaarde tegen de benoeming van een gemeenschappelijke directeur en tevens mededeelde de contri butieverhoging, welke het gevolg zou zijn van aanstelling van een zelfstandige directeur, niet te kunnen betalen. De moeilijkheden ter zake werden te If ieringen opgelost en het laat zich aanzien, dat op niet te lange termijn tot benoeming zal worden overgegaan. Een voorstel vanuit de vergadering om de heer Dinkelberg weer in zijn functie te herstellen, werd door de voorzitter, mr D. Breebaart, fel bestreden. IVerd dit aanvaard, zo verklaarde hij, dan zou het bestuur en bloc aftredenna soms vrij felle debatten schaarde men zich echter ook in deze achter het bestuurwaarmede waarschijnlijk in de Federatie vergaderingen het laatste woord over deze zaak is gezegd. JN zijn openingsrede sprak mr Bree baart als zijn overtuiging uit, dat deze vergadering een keerpunt in het bestaan van de Federatie zou beteke nen. In de toekomst zou, zo meende hij, naast de propaganda, meer de na druk moeten worden gelegd op de voorlichting en de verzorging van de vreemdelingen, die ons gewest reeds als vacantie-oord hebben uitgekozen. Men zal paraat moeten zijn om het vreemdelingenverkeer in al zijn gele dingen te dienen en daarbij is ook de indirecte propaganda, zoals het geven van inlichtingen, het organiseren van excursies enz., belangrijk. Het verheug de hem te constateren, dat het werk van de Federatie ook bij de gemeente besturen steeds meer waardering on dervindt, wat niet slechts blijkt uit het verlenen van subsidies, doch ook uit het geven van bepaalde suggesties. I Spr. gaf een overzicht van de tot dus verre ontvangen toezeggingen, waarbij het ons opviel, dat Bergen afwijzend beschikte, omdat men hier meer be lang ziet in de plaatselijke V.V.V., die f 5Ó00,ontvangt. Er was een warm applausje voor de I heer Van Gemeren (Heiloo), die zijn toezegging om persoonlijk honderd gulden bij te dragen zodra de subsidies boven de f 1000,waren gekomen, gestand deed. DE DIRECTEUR I J-JET FEDERATIEBESTUUR kwam thans met het voorstel een directeur te benoemen op een salaris van f 3000. b.v. iemand, die reeds pensioen geniet of nog een nevenbetrekking kan ver vullen, dan wel iemand aan te stellen, die uitsluitend de belangen van de Federatie zou kunnen behartigen, doch dan op een salaris van f 6000,waar door de contributie tot 20 pCt zou moe ten worden verhoogd. Deze verhoging bedraagt thans reeds 10 pCt. Van een eigenlijk voorstel kon niet worden ge sproken, want de voorzitter liet de be stuursleden geheel vrij hierover te I spreken of te stemmen. De heer v. Gemeren (Heiloo) kwam I al dadelijk met het voorstel, het mini mum op f 3000,te bepalen met de vrijheid zulks aan de hand van de geschiktheid der candidaten tot een maximum van f 4500,te gaan, in welk geval de contributie zou oplopen tot maximaal 15 pCt. Dit vond de voorzitter al bijzonder acceptabel. De heer De Wit (Schoorl) had zelfs geen bezwaar tegen f 5000,waarmede men nog beneden het op de begroting geraamde bedrag blijft. Door de heer Schneiders (Den Hel der) werd het bestuur in deze gehele affaire een zekere slapheid verweten. Het geeft de indruk, dat het meer ge leid wordt dan dat het leiding geeft. Wat nu wordt voorgesteld is nog maar een slag in de ruimte en daarom stelde spr. voor nogmaals een commissie te benoemen, die dan in de voorjaarsver gadering met een gedegen rapport zou moeten komen over wat wenselijk en mogelijk is. De houding van het bestuur werd door de voorzitter verdedigd, waarbij hij concludeerde, dat een nieuwe com missie ongetwijfeld geen nieuwe ge zichtspunten meer naar voren zou kun nen brengen. Nadat nog enkele afgevaardigden hun mening over deze zaak hadden gezegd, bracht de heer Duin (Groet) het ver- weerschrift-Dinkelberg ter sprake. Waar hij de daarin ontvouwde argu menten juist oordeelde, stelde hij voor het ontslag ongedaan te maken en de heer Dinkelberg in zijn eer te herstel- le"öp dit voorstel kwam een scherpe repliek van de voorzitter, die o.m. be toogde, dat het hier niet ging om een kwestie tussen het bestuur en de heer Dinkelberg, doch om een kwestie tus sen de justitie en de heer Dinkelberg en dat hier uitsluitend de reden tot het ontslag Ugt. Het bestuur heeft de heer Dinkelberg niet aangevallen, doch hij verspreidde een heel vuil pamflet over het bestuur en daar is toen de reactie op gekomen. De heer Dinkel berg zegt nu: ik kan jullie van veel beschuldigen maar ik wil er een spons doorhalen, als je me weer aanstelt. Als we daarop ingingen, had hij ons op zak. Spr. verklaarde zich bereid het pamflet van a tot z te ontzenuwen, doch dit beschouwde hij als verloren tijd. Moeten wij als semi-overheids- b znlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die litei gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel lang op natuurlijke wijze te regelen. Eei plantaardig zacht middel, onovertroffen om df gal te doenstromen. Eist Carter's LeverpiUetJes (Advertentie, Ing. Med.) lichaam iemand handhaven, die wegens knoeierijen veroordeeld is? Als dat ge beurt, zullen wij ons onmogelijk ma ken en treedt het bestuur en bloc af. Namens de afd. Zaanstreek, die ook was voor de aanstelling van een vol waardige directeur, werd de suggestie geuit, de heer Dinkelberg toch in te schakelen bij het propagandistische werk van de V.V.V., zoals thans aan de Zaan ook nog gebeurt. De heer Din kelberg wordt thans van tal van neven zaken beticht, waarvan het bewijs niet is geleverd en het zou van sportiviteit getuigen, zo men in deze tot een com promis wist te komen. Blijkens mededelingen van de voor zitter stond het bestuur ook hier af wijzend tegenover. De heer Van Gemeren wenste hier geen bespreking van het pamflet, om dat de persoon in kwestie niet aanwe zig was. Wel bepleitte hij de instelling van een commissie, die de deugdelijk heid van de door de heef Dinkelberg genoemde bewijzen zou kunnen onder zoeken. De voorzitter: Nooit. Al zou alles punt voor punt juist zijn, dan kunnen we hem nog niet nemen! De heer Van Gemeren: U hebt op Texel gezegd, dat er nog veel meer los zou komen en daar merken we zeven maanden later nog niets van. Volgens voorzitter doet dit weinig terzake. Het instellen van een commis sie zal worden opgevat als een bewijs van wantrouwen. De heer Schelhaas (Langedijk) zag in de veroordeling alleen voldoende motief om tot ontslag over te gaan. De voorzitter voegde hieraan toe, dat het anders ook nooit zo ver zou zijn gekomen. Er waren weliswaar bezwa ren tegen zijn beleid, maar in dit op zicht zou men stellig tot elkaar zijn gekomen. Vóór de veroordeling heeft men hem tegenover allerlei instanties steeds de hand boven het hoofd gehou den. Dit laatste werd door de heer Arntz (Alkmaar) onderschreven. Reeds toen Aspirin-tabletien (alléén echt met het Bayerktuis) vormen een doeltreffend middel tegen RHEUMATISCHE PIJNEN (Advertentie, Ing. Med.) „Alcmaria" waarschuwde, heeft men de heer D. door dik en dun verdedigd en dit heeft de samenwerking met Alk maar geen goed gedaan. Voorzitter: Er was geen kwade trouw en zolang dit niet noodzakelijk is, valt men zijn ambtenaren naar buiten niet af. De heer Beekhoven (Enkhuizen) plaatste zich voor de volle 100 pCt achter het bestuur. Z.i. was het voor de Federatie het beste, nu de zaak Dinkelberg maar te laten rusten. Nadat nog was betoogd, dat de heer D. voldoende gelegenheid had kunnen vinden om zijn recht bij de rechter lijke macht te zoeken, werd het voor- stel-Groet aan de orde gesteld: het bleek echter niet te worden gesteund. Na dit intermezzo kwam het voor- stel-Van Gemeren aan de orde, waar bij werd overeengekomen, dat hierbij de contributieverhoging tot hoogstens 15 pCt zou worden opgevoerd met een minimum van f 45,en een maximum van f 750,Dit voorstel werd aan genomen met 32 tegen 16 stemmen, waarbij voorzitter toezegde, dat dit met de nodige voorzichtigheid zou worden gehanteerd. Hij hoopte, dat de directeursbenoeming nu spoedig een feit zal worden. De begroting 1954 gaf slechts weinig aanleiding tot discussies. Zij werd vastgesteld op een eindcijfer van f 11.212.50, waarbij wij aantekenen, dat men nog over een restant propaganda- fonds (saldo loterij 1952) beschikte ad f 8.847,98. Aan de voortreffelijke lunch, welke in Hotel De Haan werd geserveerd, hield de burgemeester van Wieringen een geestig speechje, dat door mr Breebaart op gelijkwaardige wijze werd beantwoord. In de namiddagvergadering kwam allereerst de bestuursverkiezing aan de orde, waarbij de beide aftredende he ren, B. C. Ooms en P. de Boer met vrijwel algemene stemmen werden herkozen. HOTELLIJST GEWENST gij de bespreking van de propaganda 1954 en het vervaardigen van een nieuwe gids hoopte de voorzitter, dat de nieuwe directeur zich hierover spoedig met de afdelingen in verbin ding zou kunnen stellen. Met het oog op de kosten werd geadviseerd zo wei nig mogelijk nieuwe cliché's te ge bruiken. De heer Daloyaux (Bergen) bepleitte hierbij sterk in de nieuwe gids een hotellij st te doen opnemen. Zonder dit is zo'n gids vrij waardeloos, omdat de vreemdeling zich in de eerste plaats op de hotelaccomodatie wil oriënteren. Thans komt het veelvuldig voor, dat Amsterdam waar men fancyprijzen berekent overvol is en dat het sur plus naar het Gooi etc. wordt over geheveld, terwijl men o.m. te Bergen tegen een normaal tarief nog over de nodige ruimte beschikt. Het Noord zeekanaal vormt hier ook nog altijd een grote handicap. De heer Mok (Alkmaar) zou alleen de aangesloten VW-leden in de hotelgids vermeld willen zien. Het bestuur, sympathiek tegenover het denkbeeld staande, zal dit in een werkvergadering nader bezien. Dan wordt het rapport-Hirschfeld aan de orde gesteld. Het afwijzende standpunt, door de voorzitter in een rapport geformuleerd, vond algemeen instemming. Hierin werd o.m. betoogd, dat de omzetting van de A.N.V.V. in een staatsapparaat een fatale uitwer king zou hebben en dat het karakter van de vrije organisaties niet dient te worden aangetast. Tenslotte kwam nog de taakverde ling tussen de provinciale V.V.V. Nrd- Holland en de gewestelijke organisaties ter sprake, bij welke gelegenheid de heer Van Gink, secretaris van de pro vinciale vereniging, een terzake zeer verhelderend betoog hield. De vaste subsidie ad f 20.000,welke deze ver eniging ontvangt, komt geheel aan de afdelingen 'ten goede. Mr Breebaart gaf toe, dat de huidige situatie voor de outsider wel enigszins verwarrend kan werken, maar dat toch door de onder linge samenwerking het beste wordt beoogd, zoals thans weer door de uit gifte van een gemeenschappelijke fol der met Zuid-Holland, omdat men met deze provincie gelijke belangen heeft. Besloten werd de voorjaarsvergade ring 1954 te Callantsoog te houden en hieraan een excursie naar het Zwane- „Hoe is het mogelijk?" Zo is de eerste reactie van de huisvrouw op het nieu we, fantastische afwasmiddel: Castella Vaatwas. Verlost is zij van die nare, ru we „afwashanden"Castella Vaatwas geeft fluweelzachte handen! U kunt zo van de afwas naar de schouwburg gaan. Ook al, omdat de grootste afwas zonder moeite in een ommezien aan kant is. Een lepeltje Castella Vaatwas (25 ct per pak) geeft meer dan voldoende Ac tief Schuim om de grootste afwas vlie gensvlug aan kant te hebben! (Adve-len' r Mort Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong enze zijn nog smakelijk ook (Advertentie. Ing. Med. water te verbinden. Daarna komen respectievelijk Bergen en de Langedijk aan de beurt. Na een weinig belangwekkende rond vraag bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen ter bijwoning van een film vertoning van de Zuiderzeewerken, welke door de afd. Wieringen werd aangeboden. 179. Het was de emir in hoogst eigen persoon. Eindelijk was het hem dan toch gelukt cm baron Van Pottum te bereiken. Deze stond een ogenblik sprakeloos! Hij was die avond al van de ene verbazing in de andere geval, len. Eerst al de verschijning van Ali, het negertje uit de wonderlamp, daar na alle tovenarij van dat jongmens en nude emir!' „Ik heb Uw brief ont vangen, edele baron!" riep de emir uit, terwijl hij de baron omhelsde. „En ik dacht zo. Dat zijn geen zaken, die men per brief afdoet en daarom reisde ik onverwijld herwaartshierheen. Ik hèb Uw horloge!" „Alleen om mijn horloge terug te brengen," stamelde de baron onthutst. „U is met recht een edelman". Hij stelde de emir voor aan zijn vrouw en aan Moeder Woef- fie en merkte daarbij op, dat Ali plot seling verdwenen was. Daar had Moe der Woeffie voor gezorgd en ze had tegelijkertijd de lamp weer in haar tasje gestoken. „Ja, riep de emir". Zo ben ik. Als ik iemand een pleziertjz kan doen, dan laat ik het niet. Maar- reedele heer, ik hoorde van die voddenkoopman, dezelfde die Uw hor loge gestolen had, dat hij Uw vrouw een klein waardeloos lampje had ver kocht.... herinnert U zich dat nog?" „Of ik me dat herinner", zei de baro nes bitter bij de gedachte dat ze al die tijd een wonderlamp in haar bezit ge had had, zonder het te weten. „Mooi," riep de emir opgelucht. „Ik zou dat oude ding graag terug hebben. Het is een aandenken van één van mijn schoonmoeders ziet U. Zoudt U mij een plezier willen doen en het mij terug geven? Gelijk oversteken, dacht ik zo! U Uw horlogehorlogeik het oude lampje.... Kijk Uw horloge heb ik hier. m» u lAuver ten Ue ing. Med.) Bij de Bezige Bij is onder de titel „Gouden Boekjes" een serie van 6 deeltjes verschenen, die deze naam met recht mag voeren. Niet alleen om het rugbandje van goudpapier, maar vooral om de inhoud, die geheel is afgestemd op de levendige fantasie van het kind. De boekjes zijn vertaald en bewerkt door Annie M. G. Schmidt en Han G- Hoekstra en ze zullen met hun tekst en hun prachtig gekleurde platen het kind begeleiden op zijn ont dekkingstochten in de grote wereld. Deeltje 1 handelt over Pietepaf, het kleine circushondje, dat net zoals de kinderen steeds maar groeit en groeit tot het te groot is geworden voor het circus en zijn eigen leven moet gaan leiden. Deel 2 brengt het jeugdige lezertje op bezoek bij Kiki, die zelf haar tanden poetst, met blok ken speelt en door het huis dwaalt. Want achter iedere deur is immers weer wat nieuws te beleven? Plofje het- olifantje verschijnt in deel 3 en de" Avonturen van Konijntje Woelwater zien we in het volgende boekje be schreven en getekend. Alleraardigst zijn ook de omzwervingen van Poes Pinkie en het spannende verhaal van de Vijf Brandweermannetjes. Een voortreffelijke serie, waarvan de ver schillende delen geheel los van elkaar kunnen worden gelezen. gij DE Uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht is weer een hele serie boe ken verschenen in de Prisma-serie. In de Dickens uitgave verscheen in twee delen „NICOLAS NICKLEBY", verlucht met de oorspronkelijke pren ten, in een uitstekende vertaling van Jan Nieuwenhuis. Toen Dickens dit boek schreef, was hij nog slechts 26 jaar. Maar ondanks zijn jeugd heeft hij een werk voltooid, dat een buitenge woon grote aftrek vond. De losse groe pering van humoristische aandoenlijke en schurkachtige figuren groeide sa men tot een eenheid van intrigue, vol onvoorziene wendingen en ontknopin gen. Men kan zich verbaasd afvragen waarom de Nederlandse jeugd tot nu toe verstoken is gebleven van een echt circusboek. Een boek, waarmee we niet een geromanti seerd verhaal bedoelen met een tentenstad op de achtergrond, maar een eerlijke reportage van het cir cusleven met al zijn schitterende, kleurige vertoon en ook zijn harde werkelijkheid. Voor elke jongen en elk meisje bezit het circus, die wereld van zaagsel en klatergoud, een onweerstaanbare aantrekkings kracht en diezelfde kracht zal uit gaan van het Circusboek voor de Jeugd, dat bij de uitgeversmaat schappij West-Friesland is versche nen en dat 7 we zijn er de uit geverij dankbaar voor eindelijk in een leemte in de jeugdlectuur heeft voorzien. Dit is het boek, waarop we - onbe wust wellicht - hebben gewacht. Om dat de auteur Frits van Dixhoorn hier in eerlijk en klaar vertelt van het wer kelijke circusleven. Niet alleen zoals het zich aan de buitenstaander vóór de fagade van de grote tent of in de pis te vertoont, maar ook hoe het zich af speelt achter de zadelplaats, in de stal len, in de woonwagens en in de lege tent als het publiek naar huis is, de muziek zwijgt en de schijnwerpers ge doofd zijn. We hebben deze reportage in één adem uitgelezen. De geschiede nis van het cirsus, de voorbereidingen fdoor F. DE SINCLAIR] 34) Beate glimlachte en knikte dadelijk tegen Marta en er was nu wel iets heel zachts in de donkere bruine ogen. „Daar ben ik", zei Marta op haar toe tredend en ze stak haar hand uit. Maar Beate schudde het hoofd. „Geen hand", zei ze en ze stopte de hare onder de deken, „straks wel ver tellen. Erg blij, dat je gekomen bent, Mart. Dat is Ab, mijn halfbroer, die tijdelijk in Amsterdam is; hij studeert in Wageningen, maar hij volgt hier nu een cursus aan de suikerschool. Dit is juffrouw de Wilde". De jonge man boog glimlachend en gemakkelijk en Marta vond dat hij voor een soort neger wel een knap en sym pathiek gezicht had; hij was ook zo aardig gekleed in een palmbeach col bertkostuum met een zalmkleurige das op een donkergrijs shirt „Maar Ab", zei Beate dan, nadat ze Marta een stoel had gewezen, dicht bij het divanbed. „Ga jij nu die boodschap doen, maar kom dan over een uur te rug, wil je?" „Ja, goed." Hij boog voor Marta. „Juffrouw de Wilde". „Dag meneer Lasalle", zei Marta. Toen verliet de jonge man de kamer en Marta begreep, dat Beate hem had weggestuurd, omdat ze alleen met Mar ta wilde zijn. „Ja, kind", begon ze dan met een zucht. „Ziek en zorgen?" vroeg Marta. „Van allebei een beetje teveel!" „Dokter?" Ze schudde het hoofd en voor het eerst in haar leven zag Marta, dat het zwarte gezicht krampachtig vertrok en dat er in de grote donkere ogen plots tranen sprongen. Marta wist niet goed, hoe ze daar nu tegenover moest staan; een banaal troostwoord was zo béte. Van welke aard waren Beate's zorgen en in welk opzicht was ze lichamelijk ziek? Ze was altijd zo ondoorgrondelijk. „Eerst dit", zei Beate, nadat ze haar neus had gesnoten en nog even met ge sloten ogen stil had gelegen. „Mijn waarschuwing de laatste keer, toen je mij naar de tram bracht. Ik had je dat moeten uitleggen". Marta knikte glimlachend. „Ja, dat was beter geweest". „Ik zal het nu nog doen". „Dat is overbodig, Bea; ik ben se- dert zelf al wijzer geworden". Beate richtte zich half op, zag haar verschrikt aan. „Heb je iets gemerkt?" Marta knikte. „Ik heb gemerkt, dat de G.B.A. on der andere schuilnaam is van een ver eniging van handelaars in verdovende middelen". Beate knikte, ging weer liggen. „Verdovende middelen en goud", zei ze dan. „Hoe heb jij het ontdekt?" „Doordat ik onderzocht, wat ze on der de dubbele bodem van de suitcase hadden gestopt. Opium, heroine, haschis". „Ben je gesnapt door de politie?" vroeg Beate haastig. „Nee. De politie is wel op mijn ka mer geweest in 't hotel, maar toen had ik de suitcase, waar Romeil die rom mel in zou doen, gelukkig nog niet terug, daar kwam hij pas de volgende morgen mee aan, dus de politie ver trok oriverrichterzake". „Ja, RomeiT', zei Beate en haar ogen vlamden op. „De schoft! Hij en Mc Cullen en dat wijf, dat er bij hoort, een Poolse spion". „Een Russische, dacht ik". „Een Poolse, maar dat doet er ook niet toe. Mc Cullen heet Jarvis, een gangster uit Chicago uit de tijd van Babyface. Heeft vijf jaar in de Sing Sing gezeten. Maar enfinbesloot ze. „Wat doet het er ook toe", en ze sloot opnieuw haar ogen. Jir viel even een stilte. „Maar als je dan niet gesnapt bent", vroeg Beate even later,, hoe ben je dat goed dan kwijtgeraakt?" „Ik heb het allemaal in 'tbad ge gooid en toen de twee kranen er op los gelaten. En daar ging het!" „OI" kreet Beate. „Kind, dat is subliem! En wat zeien ze wel?" „Wie?" „Nou, Romeil en zo?" „Die wisten het niet, maar die kerels hier zijn er wél achter gekomen. Weet je al dat die Vriesendorp dood is?" „Die kerels hier zijn er wél achter gekomen, zeg je", herhaalde Beate, zonder op de vraag nopens Vriesen dorp in te gaan. „Hoe weet je dat?" Marta vertelde nu wat ze had be leefd. Beate lag heel stil met gesloten ogen, terwijl Marta vertelde. „Het spijt me zo", sprak ze op zachte toon, toen Marta eindelijk zweeg. „Ik had dit allemaal kunnen voorkomen. Maar weet je, Mart, toen had ik nog reden om wat huiverig te zijn voor een al te grote openhartig heid. Dat zal je duidelijk worden als je straks alles weet! Maar het was een fout van me, erger, het was tegenover jou liefdeloos en feitelijk misdadig". „Nou, Bea", zei Marta op veront schuldigende toon. „Zo zwaar moet je het nu ook weer niet opvatten. Het is zeker een erg griezelig avontuur ge> weest, maar ik lach er al weer om: het is voorbij". Beate schudde het hoofd. „Nee. Het is heel lief van je, dat je dat zo zegt. Maar je weet niet of het ergste voorbij is. Die kerels zijn tot alles in staat. En dat moge zijn zoals het wil, het ontlast mjj niet van de gemaakte fout". Er viel een stilte. Marta keek naar het donkere, geel zwarte gelaat met de nu gesloten ogen, zoals het daar op het donkerrode di vankussen lag: het had zo toch wel fijn besneden trekken en deed denken aan zo'n ebbenhouten kop uit de Ita liaanse rennaissance. Toen, ineens, zonder haar ogen te openen, begon Beate weer te praten. 1 „Het is bij mij begonnen, net als bij jou, Mart. Ik vond Victor erg aardig, ik zag tegen hem op, ik vertrouwde hem, ik geloofde in hem. Hij vertelde me van de humanitaire doelstellingen van de G.B.A., van zijn uitvinding. Ik geloofde het'allemaal, net als jij. Ik hield van hem, Mart.,.." en dan in eens de ogen op=nend en Marta aan ziende: „Net als jij?" Marta schudde het hoofd. „Nee, Bea, soms heb ik wel aan mezelf getwüfeld in dat opzicht" antwoordde ze. „O, ik mocht hem heel graag, ik had een soort verering voor hem, maar ik had hem niet lief". „Gelukkig maar voor je. Ik had hem wèl lief en ik heb ook gedachtdat hij wel van mij hield.... Och ja stommigheid!" Ze lachte plots wat bitter, sloot dan weer haar ogen, (Wordt vervolgd.) voor de zomertournee, de duizend- en -een problemen van alledag, het trans port, de voorstelling met daartussen door op logische wijze gevlochten en korte levensloop van enkele wereldbe kende circussen en van verschillende beroemde artistenfamilies, dat alles hebben we niet meer los kunnen laten. We hebben er een deel van onze nacht rust aan opgeofferd en het heeft ons niet berouwd. Want in dit Circusboek voor de jeugd ruik je als het ware de geur van de stallen en de scherpe reuk van het zaagsel in de piste. Je ziet die rijdende tentenstad opbouwen en je hoort het orkest de opwindende Sabel- dans spelen als het tijgernummer door de dompteur wordt „voorgevoerd". De uitvoering van dit begerenswaar dige werk, dat menig vader niet onbe roerd zal laten, is geheel in stijl ge houden. Het heeft een frisse omslag, zo bont als eeji fa,gade en de inhoudsop gave is precies als een programma af gedrukt. Verder bevat het boek een lijst van veel gebruikte circustermen én een opgave van de belangrijkste cir cussen uit de gehele wereld met daar bij de landen, die zij „bespelen". Bo vendien is het geïllustreerd met vlotte tekeningen en een keur van interessan te foto's. Het Circusboek voor de jeugd is in Nederland zijn tournee begonnen. Het zal een succesvolle reis maken en in heel veel jonge harten „zijn tenten opslaan". Frits van Dixhoorn heeft het geschreven in een vlotte, prettig lees bare stijl. J. H. de B. DINSDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-34.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. IQ.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luister. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingén. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Gevar. programm. 14.50 Omroeporkest en solist. 15.30 Ben je zestig! 16.00 Voor de zieken. 16,30 Ziekenlof. 17-00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: G. Sluizer: Radio Nederland Wereldomroep". 18.00 Rhythm, muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 „Abraham", hoorspel met muziek. (In de pauze: Gram.) 22.15 Kamerorkest en soliste. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Residentie-Orkest en solist. 23.5524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Geestelijke liederen. 9 30 Voor de huisvrouw. 9-35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12-40 Gevar. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Gevar. muziek. 14.00 Amerikaanse muziekkaleidoscoop. 14.30 Gram- 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17-45 Gram. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gevar. muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19,05 „Paris vous parle'% 19.10 Militair orkest. 19.35 Piano-recitaL 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen* 21.40 Lichte muziek. 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling"» 23.2024.00 Gram.muziek. Televisie-programma. AVRO. 20.15— 21.45: 1. Televizier; 2. „Glücklichen Ende am See", film: 3. „Rond het Rembrandti* plein". T)e voorzitter var De Waagklok", de 1 f 125— kunnen afd ting Alkmaarse Bej; het voorlopige resul klaverjasclub ten fc ciëteit georganiseer door zestig koppels Het is een gezel strijd geworden. De —Hoekstra 5301 p Kalksma 5195 pnt; 3 Mollevanger 5121 pn cher 5101 pnt. De SAB, de heer P. Ja verjassers voor hm werking hartelijk d; Gehuwd: Christia: Cornelia Haarman. - Cornelia H. Daalder en Wilhelmina A. I Overleden: Corni jaar, wed. van J. 1 Ursem, 82 jaar. In verband met d' ningen aan de Tro daarvoor benodigd< worden gemaakt, i worden geraamd op delen hierbij mee d woningen meer k' bouwd. Zij verzoekt diet van 51.600 bei Van de Stichting denzorg is bij de rai vangen om toekenn die uit de gemeent De Postharmonie om financiële steun zullen worden bel meentebegroting vo> De raad, die Dom vergadering bijeen gesteld zijn medew aan de stichting va school voor gewoc met bijbehorend g: het Bergerwegkwar De operette-avon avond onder auspic Welzijnszorg Leger c rettezangers O.l.v: C gegeven is reeds g Opgevoerd wordt zaar". GESLAAGD VOOF Voor het examen de te Den Haag onzt R. Pijning. Zaterdag gaf het Nutsdepartement 1 het seizoen een cabi leden. De zaal van was goed bezet toe heer A. R. Molenmt welkom heette. H kort geleden geho ring, die in verhoud zeer slecht bezocht het woord aan heJ van Chris v. d. Vel Het was een kli staande uit enkele publiek wisten te b gramma onder de t reld in. Allés was zet, décor, belichtii wat vooral opviel spel dat deze artist een programma, da hoog peil stond. ZUIDSCHARWOl lijkse adspiranteni Broeker Sportverer evenement, waar voor bestaat. Dit b avond, toen in cal een groot aantal ad ouders aanwezig richtingen van hut slaan. Voor de pauze wi lijk de kleinste af den. Het was een Uit alles viel te i onder goede leidin is op het gebied i .In het tweede g( circa twintig numn gramma, viel ons turnprestaties op meisjes der eerste overige afdelingen gens, gaven meerm aien. In het bijzon

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2