Kermis moet naar October worden verschoven Agenda Stad en omgeving Dr J. Degenaar 50 jaar praktiserend huisarts Het Fantasie-stadje kan zonder vergunning niet Voorstel stadsfeest te verlengen Grote vraag naar varkensvlees HANDELSSCHOOL HAD GOED FEEST "ZONDER BUITENSTAANDERS Gemeente zal anders grote strop hebben Koningin en Prinsesjes zagen André Carrell INBRAAK IN V.'CONSCHïP Gerirge dee'name aan viswedstrijd Boven alles een vriend en helper B. en JE achten Centrale Wasinrichting gewenst AVRO-auditle te A'kmaar Benoem'n^ onderwijzeres Autoradio gestolen De Stadsfeesten in 1954 Verzoek aan minister van Sociale Zaken takgn Bergen gaat nu in Alkmaar slachten Hoofdschotel was blijspel Weet je nog.. JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN VUILNISEMMERS MOETEN ONGEMOEID BLIJVEN Ongeval door onhoffelijk publiek Gediplomeerde kruideniers MAANDAG 23 NOVEMBER 1353 Het volgend jaar zal de kermis behoudens goedkeuring van de raad niet in de laatste week van Augustus worden gehouden, een in breuk op de traditie, die echter noodzakelijk is geworden door de fees ten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Alkmaar als stad. Tijdens deze feesten wordt op het Canadaplein en de Paardenmarkt een attractieeentrum gebouwd, dat eerst verdwenen zal zijn op een tijd stip, dat de kermis al zou moeten zijn begonnen. B. en "W. stellen daar om voor de jaarlijkse kermis naar October te verschuiven en haar te doen houden van Zaterdag 2 October tot en met Zondag 10 October. Bij dit voorstel gelden trouwens nog andere overwegingen, die zeker nog meer spreken voor een verschuiving van de kermis naar een latere datum. Indien de kermis onmiddellijk zou volgen na de stadsfeesten, die van 21 Juli t.nv 8 Augustus worden gehouden, dan zal 'de publieke belangstelling zeker niet bijzonder groot zijn. Ook de ker misexploitanten zullen dit beseffen en voor hun pacht aanzienlijk lagere be dragen wensen te betalen dan in nor male omstandigheden het geval is. De gemeente zal hierdoor een belangrijke financiële strop lijden, die echter kan worden voorkomen, wanneer men de kermis verschuift naar de maand Oc tober, waarin het 8 Octoberfeest ook al in verband met 't herdenkingsjaar op grootse wijze zal worden opgezet. Dat dit voor de kermisexploitanten zeer attractief is laat zich gemakkelijk begrijpen en de gemeente koestert dan ook de verwachting, dat de graagte waarmee de spullebazen naar Alkmaar zullen komen in de inschrijfsommen tot uitdrukking komt. De maand Augustus zal dan geheel vrij komen om aan het verzoek van de Stichting '700 jaar Stad tot verlenging van de stadsfeesten tot en met 15 Au gustus te voldoen. B en W juichen dit voorstel van harte toe omdat zij er van overtuigd zijn, dat deze verlenging, die practisch geen extra kosten met zich mee zal brengen, van groot belang zal zijn voor de financiële uitkomsten van de feestviering. Ook wanneer het feest tot 8 Augus tus zou duren dan is deze datum nog te laat voor een kermisviering in de laatste week van Augustus. De bou wer van het attractiecentrum heeft, na dat de pachters drie dagen gelegenheid hebben hun attracties af te breken, nog twaalf dagen nodig om de terreinen schoon op te leveren, zodat de kermisex ploitanten eerst op 23 Augustus zouden kunnen beginnen te bouwen terwijl de kermis al op de 21ste zou moeten aan vangen. Alles pleit dus voor de voor stellen, die B en w aan de Raad heb ben voorgelegd. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Les Miserables <14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De man met de wassen beelden (drie-di mensionaal) (18 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee stuivers hoop (18 jr). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: AVRO-tournee met revue „Dubbel op". GULDEN VLIES, 8 uur: Filmavond Ned. Reisvereniging (Europa-cocktail). VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Bla- vatskyloge. BAPTISTENKERK, 8 uur: Evang. Ger. kerk. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Doorbraak in Normandië (14 jr). 2.30 uur Ver. v. Huisvrouwen. DINSDAG REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Les Miserables (14 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: De man met de wassen beelden (drie-di mensionaal) (18 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee stuivers hoop (18 jr). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Propagandavergadering CNV. GULDEN VLIES, 2 uur: RK Vrouwen gilde. HOTEL VICTORIA. 8 uur: Gen. H. J. Kruis snreekt voor oud-Alkmaar. BERGEN. Rustende Jager. 8 uur: Poppentheater Guido van Deth. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN 7,EE Maandag 17.00 5.20 Dinsdag 17.49 6.07 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 17.05 5.25 11.05 23.25 Dinsdag 17.54 6.12 11.54 0.12 2 Paarden per stuk f 550f 670, 120 vette koeien per stuk f 600f 1100, le kw. per kg f 2.40—f 2.58, 2e kwal. f 2.30—f 2.40, overige f 2.20—f 2.30, 5 graskalveren per stuk f 210f 270, 30 nuchtere kalveren f 35f 78, 32 vette schapen per stuk f 80f 120, 300 varkens per kg zware "f 1.84f 1.88, vleesvarkens f 1.82f 1.86. lichte var kens (naar gelang het gewicht) f 1.70 f 1.82. Door de enigszins stijgende vraag naar varkensvlees was de animo voor de vette koeien vandaag minder groot. Dientengevolge is de handel stug ge weest. Vooral voor wat de prima kwa liteit betreft lagen de prijzen echter toch even hoger: na slachting zal zelfs van een klein aantal de notering wel op f 2.60 per kg komen. Voor de twee de' en overige kwaliteiten zijn gelijke prijzen gegeven als die van de vorige week. Nuchtere kalveren en schapen, in aantal maar gering aangevoerd, blijven duur. Er was een ruime aanvoer van var kens, gelijk hierboven reeds is ver meld bestaat er in deze rubriek nogal wat vraag. De handel is goed verlopen met noteringen, die gemiddeld op 4 cent beneden die van vorige week kwamen. André Carrell. de Alkmaarse humo rist. mag nu ook de ti'el van hofnar voeren Hij is Zaterdag met zijn ge zelschap in hotel Eemland te Soest opgetreden voor de personeelsvereni ging van het Kon nklijk Paleis te Soest- dijk. welke avond ook werd bijge woond door H.M. de Kon ng n en de oudste drie Prinsessen. Aan e'. pro- g emma werkten mede: Andre Gar-eU. Marianne van d n Bergh, Cas Rus. Eddy Schuier en he. muzikale show nummer D ana en Daranti. In de pauze werd het gezelschap aan de Koninklijke bezoekers voorgesteld. De opbrengst van de feestavond, die door vijfhonderd personen werd bij gewoond. werd afgedragen aan' de Stichting 1940'45. .De afgelopen nacht is in een woon schip, gelegen in dm Houthaven aan de- Friese weg ingebroken. De inbrekers verschaften zich tijdens afwezigheid van de bewoners toegang, via het 'bou ten hor van 't v ronder en namen een radiotoestel en een kist met sigaren méé. De gordijnen werden zorgvuldig gesloten'waarna de operatie ongemerkt kon verlopen. De politie heeft, de .zaak in onderzoek. De nieuwe Heiloose Hengelsportver eniging hield Zondag een wedstrijd. Van de 94 leden namen er slechts 16 aan de strijd deel. De eerste prijs, een werphengel, werd gewonnen door mr. J.. Rommel die het g'Co-ste aantal vissen gevangen had. Do heer Rommel won ook het kistje sigr en. omdat hij de gr.ootste baars °'.3 c." gevangen had. I t een kleine besttiurrvo*,an- d'. .if» tri. als gehad. De heer J. Hoed v 2e vode heer H. I. Scholten kv n nu in zijn nlaats van le voorz. lj>e visc'ob heeft nog geen naam. ma?r men hoont dat er binnenkort een goed i'!pe van één der leden naar vo ren komt. !v*-* TI»ODE AANGEHOUDEN r M an ge dienstbode is Zaterdag M, Mtir aangehouden wegens •an meerdere geldbedragen nadele van haar werkgever. \1JFTIG JAAR arts zijn en er dan nog een, zij het bescheiden, prak tijk op na te houden, dat is iets wat niet zo heel veel artsen gegeven is. Toch is dat het geval met dr J. Degenaar Sr., die 12 December dit gouden jubileum gaat vieren. Wie de courantenverslagen naleest over het 25-jarig jubileum van deze zo bekende Alkmaarse arts, bespeurt hierin reeds de hartelijke genegenheid die de patiënten van dr Dege naar Sr. voor „hun" dokter koesteren. En als men het hartelijke in nemende karakter van dr Degenaar kent, zijn suggestieve persoonlijk heid, is het geen wonder, dat noch hij, noch vele patiënten van de „oudere garde" van deze bekende praktijk aan de Wilhelminalaan af scheid hebben kunnen nemen. jT)r Degenaar is het type van de buis arts. Nimmer heeft hij specialist willen worden. Het persoonlijke, le vende contact met zijn medemens was hem lief boven de grote kundigheid die hij zich in de loop der tijd steeds mêë?v"élgéh 'frfadktë. Dit, gepaard met zijn hoedanigheid van uitstekend diag nosticus, heeft hem in Alkmaar tot een unieke figuur gemaakt. Dr Degenaar werd op 17 Juli 1878 in Monnikendam geboren, verhuisde naar Dubbeldam vanwaar hij de school in Dordrecht bezocht. Vervolgens stu deerde hij aan de Amsterdamse Uni- B. en W. hebben zich geschaard achter het verzoek van de woning bouwvereniging Rochdale om steun tot de bouw vaneen centraal washuis aan de Huygensstraat. De kos en van de bouw zullen f 8645 bedragen en de inrichting f 7915. B. en W. achten het met de bouwvereniging wense lijk, dat in de dichtbevolkte buurt een centrale wasinrichting wordt opge richt. Vooral voor de bewoners van de etage woningen is het drogen van de was een groot probleem. Voor hen zal wassen in een dergelijke inrichting'een uitkomst zijn. De kosten per was vap 12 kg kastdrocg zijn bij een totale be zetting van 30 wassen per week (het maximum is 60) 18% cent P2r kg was goed of f 2.22 per 12 kg. Ten behoeve van zijn speurtocht naar nieuwe radio-sterren, heeft de AVRO een twee-jarenplan opgesteld, waarbij in een 24 tal gemeenten audities zullen worden gehouden voor hen, dié van het amateurisme n^ar het beroepswerk wil len vérgaan. Zeer binnenkort zal ook te Alkmaar een dergelijke auditie plaats vinden Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de Bosboom Tous- saintschool, ontstaan door het vertrek van mej. D. R. Wierdama, wordt voor gesteld tc benoemen mei, C. Groenen- daal, tijdelijk onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool en wonende te Haarlem. versiteit waar hij op 12 December 1903 het artsdiploma verwierf. Merkwaardig is dat hij in 1904, in België, te Gent promoveerde. Van toen.af werkte hij gedurende drie jaren in het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam, waar hij de nodige routine opdeed om een eigen praktijk te beginnen. In 1907 werd hij gemeentegeneesheer te Alkmaar. Het spreekt vanzelf dat men een fi guur als dr Degenaar al gauw op maatschappelijk gebied tegenkwam. Hij is o.a. bestuurslid geweest van de Noordhollandse Vereniging tot be strijding van de t.b.c:, voorzitter "an de commissie tot beheer van de onlangs opgeheven oi tsmettingsinrichting en mede-oprichter van de Alkmaarse Ver eniging tot bestrijding der t.b.c. Hij is oud-voorzitter n de Geneeskun dige Kring Alkmaar en van de Af- delingsraad. Het is aan de invloed van dr J. De genaar te danken geweest, dat inder tijd in de Hout de „lighallen" weiden geplaatst. Als voorzitter van de gezondheids commissie heeft hij indertijd ook zit ting gehad in de commissie van advies tot oprichting van het Centraal Zie kenhuis. In 1914 werd de jubilaris benoemd tot lid en later tot voorzitter van de Gezondheidscommissie waarnaast hij ook het voorzitterschap bekleedde van het Centraal Genootschap .van kinder vacantie- en herstellingsoorden. Vanaf 1912 was hij penningmeester van het departement Alkmaar der Maatschappij -tot nut van het Algemeen. I' De figuur van dr J. Degenaar komt door deze respectabele opsömming wel in een helder licht te staan. Aan be langstelling op de receptie die hij ter gelegenheid van zijn gouden jubïieum zal houden zal het hem dan ook zeker niet ontbreken. Bij de politie is aangifte gedaan van- de diefstal van een autoradio uit een in een garage geparkeerde personen wagen. De diefstal moet tussen 9 en 13 November pleegd zijn. Het bestuur van de Stichting Alkmaar 700 jaar stad heeft verzocht te willen bevorderen, dat van 21 Juli t.e.m. 15 Augustus 1954, ten behoeve van het op het Canadaplein en de Paardenmarkt te stichten fantasie stadje een vergunning wordt verleend voor de verkoop van sterke drank in hel klein. De moeilijkheid is, dat in de gemeente het aantal vergun ningen gelijk is aan het ingevolge de Drankwet vastgestelde maximum, zodat B. en W. niet zonder meer een vergunning kunnen verlenen. De mogelijkheid, die nog kan worden benut' is een voorstel van de raad aan de minister van Sociale Zaken om B. en W. te machtigen voor een of meer localiteiten, die deel uitmaken van een bijzondere inrichting voor maatschappelijk verkeer een tapvergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen. Door allerlei attracties, waarbij o.a. is gedacht aan het engageren van be kende muziekgezelschappen, wil het stichtingsbestuur bezoekers trekken. Verwacht wordt, dat ongeveer 200.000 bezoekers, waaronder een groot aantal vreemdelingen het fantasiestadje /ui len bezoeken. In het fantasiestadje zal een expositie worden gehouden annex verkoop vaji buitenlandse producten, waaronder ook gedistilleerde dranken als likeuren e.d., waarvoor door het stichtingsbestuur contact is opgenomen met onderscheidene buitenlandse am bassades. Aan het expositieterrein grenst een park, gelegen tussen de Molenbuurt en de singelgracht, dat ten gerieve van de bezoekers van het fantasiestadje op feestelijke wijze zal worden verlicht. Om het groot aantal bezoekers gelegenheid te geven om te dineren, zich te verpozen en te amuse ren zullen in het feeststadje verschil lende etablissementen worden opge richt, welke op de bij het verzoek overgelegde plattegrond nader zijn aan geduid. Hoewel de verkoop van sterke drank in het klein in onderscheidene etablissementen van bijkomstige bete kenis zal zijn, is een vergunning hier voor onontbeerlijk. Het stichtingsbe stuur zal er voor zorg dragen, dat de hier bedoelde etablissementen zullen voldoen aan de bij het drankwetbesluit gestelde eisen. Gezien het bijzonder karakter van het fantasiestadje en het daaraan ver bonden ontvangstcentrum, welke het middelpunt zullen vormen van de vie- PASFOMEEJg TÖILiTAKTIKfLEN Advertentie Ing Med De gemeente Bergen heeft in ver band met de opheffing van haar ge meentelijk slachthuisfcedrijfverzocht om aansluiting by de vleeskeurings dienst van Alkmaar. Het is de bedoe ling, dat alle slachtingen, die anders door de in Bergen woonachtige sla gers worden uitgevoerd,, nu in bet slachthuis to Alkmaar zullen ge oliie- c-en tegen de hier geldende slachtrech. ten en keurlonen. Een uitzondering' wordt gemaak' voor de eigen veehouderij van de St. Josephstichting. Voor de door de ge meente Alkmaar te verlenen diensten voor toezicht in Bergen, voor dé' destructie van vlees, bloed, vleeswa ren en cadavers van vee uit Bergen wordt een be'aling aangeboden van 6.75 cent per inwoner per jaar. B. en W. menen aan dit verzoek om aanslui ting te moeten voldoen en stellen de raad voor een desbetreffende regeling met de gemeente Bergen goed te keu ren. ring van het 700-jarig bestaan van Alkmaar, is dit stadje ongetwijfeld als een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, als bedoeld in artikel 8, le lid van de drankwet, aan te merken. B. en W. stellen in verband met het bovenstaande voor hen te machtigen, zich tot de minister van sociale zaken te wenden met het verzoek om aai het college machtiging te verstrekken tot het verlenen van de benodigde vei gunning. Luister goed. Sinterklazen! Nylons, drie paar, als rag zo fijn En tóch ijzersterk, perfect van lijn Parfum Lanvin, geur excellent Geen vrouw voelt zich ooit méér verwend Dan met dit Gerard Worm present! Het geheel in een leuke, luxe verpakking ALKMAAR: LANGESTRAAT (Advertentie Ing. Med.) Zaterdagavond heeft de Handelsschoolvereniging Pacivolo een feest avond gehouden in het Gulden Vlies ter gelegenheid van de opening van het nieuwe schoolgebouw. Deze avond, die uitsluitend was bestemd voor leerlingen, oud-leerlingen en ouders, kenmerkte zieh door een ge- sce/ie uit liet toneelstuk, dat Zaterdagavond opgevoerd. door Pacwoto werd zellige, intieme sfeer. „Over dit laatste sprak ook de d: reet eer van de school, de heer G. A. M. Snijders, die tot zijn spijt constateerde, dat de feesten van de Alkmaarse schoolverenigingen de laatste jaren steeds meer zijn ontaard in openbare voorstellingen, waarvan liet ..hal na"' de grootste aantrekkingskracht bezit. „Buitenstaanders, die de boel op stelten koinen zetten, kunnen we missen als kiespijn", aldus de heer Snijders. Na dit openingswoord zagen we het toneelstuk „Weet je nog....?'' «De fa milie Shott kan van de maandelijkse toelage van een rijke oom niet rond komen. De heer des huizes, de auteur Percival Shott moet n.l. behalve zijn vrouw Mabël ook zijn schoonmoeder mevr. Vine én diens broer Robert Fig- gins onderhouden. De hele familie is dan ook in de wolken als Robert in de krant leest dat de rijke oombij een i ongeluk het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Notaris Hobbs deelt echter mede dat aan de erfenis van 700.000 pond een vreemde voorwaarde is verbonden. Percival moet zich n.l. na een week door een psychiater laten onderzoeken. Indien enige afwijkingen ge const 5 eord mochten worden, zal* het bedrag geheel aan een liefdadigheids instelling vervallen. Majoor Fairbreed, directeur van de bedoelde instelling, probeert Percival overspannen te maken, en wordt hier in bijgestaan door zijn verloofde Vera Paynton. Het ligt in hun bedoeling he; geld te verduisteren en dan over de grens te verdwijnen. Tenslotte weet Percival echter door een fout van ma- 9. Prof. Propje.- icip -oil Korte, vorsende blik naai de zo juist binnen gekomen gastheer en viel meteen maar met de deur in huis: ..Weet u wat dat voor een schede] is, waarde heer!" vroeg hijj terwijl, hij een ge zicht trok van nourzal-ik-'Preens-wat- laten-ziën-wat-ie-neg-nóóit-gezie' - 1 bt„ Jimmy keek een kor,t ogenblik naar de doodskop bovenop de vaas en antwoordde toen vrij onverschillig: „O. dat? Dat i"s een schedel van een Bloedboef-beer!" Als Jimmy op dit zelfde ogenblik in een brQipfjets of in een melkgeit zou zijn veranderd, zou dit op prul. Pediu pj„ oil Ver- pletterender indruk hebben kunnen maken. Hij scheurde zijn jas los en rukte zijn hoed van zijn hoofd, waar door een bos wilde verwarde haren vrij spel kreeg. Toen rende hij op Jimmv af. greep bem met z'n twee hahden bij zijn jasje en riep met een hese stem uit: „Hoe weet ge dat en wie ter wereld heeft u dat verteld' Wat weet gij van het bestaan Van de Bioedboef-beren af?" Jimmy maakte zich rustig uit de greep van de oude man los, die van louter opwinding stond U hijgen en zei; „Bedaar wat. professor, bedaar wat. Ik weet van die beren niets af. Alleen heeft mijn goe de vriend Piet Potlood mij verteld, dat u hem gisteren een bezoek hebt gébracht en' d'atteProf. Pedro Propjos wuifde even met z'n hand en liet zich toen in een stoel neervallen. „Ik begrijp 't, ik begrijp "t," zuchtte hij opgelucht. „Dit is een pak van m'n hart. Ik was al bang dat anderen van het gestaan van de Bioedboef-beren méér af wisten dan ik voor mogelijk had gehouden". joor Fairbreed de 700.000 pond te krij gen. Diegenen, die Kees ten Bruggencate nog niet eerder op de planken gezien hebben zullen zijn vlotte spel een open baring heben genoemd. Hij was het die als Percival samen met jaap Outhoff dit toneelstuk lot een groot succes maakte. Rie Meyer als Vera Paynton en Han van Soest als majoor Fair breed waren niet erg rolvast en speel den dan ook voortdurend op de souf fleur. Ria Kaal was geknipt voor de rol van .de oude mevr. Vine. Ook An- nelies Tol als Mabel, de vrouw van Percival, konden we zeer waarderen. Grappig was ook Jaap Hollenberg als psychiater De regie was bij de heer P. Smit in prima handen. Na afloop was er een gezellig bal Het zal voortaan verboden zijn op de openbare weg vuilnisemmers te door zoeken of daaruit afval, metalen, lom pen of andere stoffen of voorwerpen mede te nemen. Dit staat in een nieuw artikel van de politieverordening, dat B. en W. vvilien invoeren, teneinde de verontreiniging van de straten te kun nen tegengaan. Het. vervoer van het vuilnis, dat tot nu toe door P. de Boer te Landsmeer geschiedde voor f 1,70 per kubieke meter, zal in 1954 5 cent per kubiek meer gaan kosten. Deze verhoging is een gevolg van de per 1 Januari in gaande loonsverhoging en de daarmee gaande verhoging van de sociale las ten. Aangezien slechts enkele personen in deze provincie van Gedeputeerde Staten vergunning hebben om vuilnis te vervoeren, zien B. en W. in een openbare aanbesteding geen enkel voordeel. Op de Nieuwesloot zijn Zondagmid dag een motorrijder en een 57-jarige wielrijdster met elkaar in botsing ge komen. De vrouw kwam te vallen er. werd aan haar rechter knie en hoofd gewond. Oorzaak van dit ongeval was de grote drukte die er voor het sigaren magazijn waar de etbaluitslagen ge publiceerd werden, heerste. Voor het vakexamen kruideniers zijn geslaagd mej. M Verdwaald uit Ursem en de heren C. Klopper te Beemster en G. C. Duykersloot te Limmen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5