Gemeenteraad van Venlo bracht officieel bezoek aan Alkmaar emda j Op bondgenoten moet men niet te veel vertrouwen bij Köster Blauwe Engel" sneed door de mist naar het Noorden Leerlingen van R.K. Lgceum genoten vocaal concert Dames, Heren en Kinderen LAATSTE NIEUWS Christelij ke gerechtigheid tegen „ontmenselijking" 44.75 59.00 iKENS 21.90 7.50 8.90 ORTEUR nsoep )d Zakelijk en nuttig uitstapje Generaal Kruis sprak voor Oud-Alkmaar Nieuwe directrice Huishoudschool Landbouwhuis weer voor vijr jaar verhuurd BURGERLIJKE STAND „Een uur muziek 't IS ZO««e* Trekking Staatsloterij «SiSta™ Propaganda-avond door CNV WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 sen van haar aan- eftyd 2 maanden) ireau van dit blad. Geurig, pittig, ver* naar verlangt, na bij- zijn boterham, ns, ook U kuntzo'n :n smakelijk opkik* best gebruiken. Inudedagen kouder m. En Uw kinderen ït eens op, hoe die n smullen. Zorg dat Itijd wat pakjes bij hebt. knap je van op een Unox product DE BLAUWE ENGEL heette de extra-trein waarmee gistermorgen burgemeester mr dr Ch. van Rooij, de wethouders, raadsleden en diensthoofden van de gemeente Venlo het Alkmaarse station binnen gleden. Zij waren naar het Noorden gereisd om kennis te maken met hun Alkmaarse collega s en tev-ens om eens poolshoogte te nemen van de problemen1, die deze stad drukken en de manier waarop men ze tracht op te lossen. Het is zeker geen carnavalsritje geweest. Daarvoor was het te koud in de eerste plaats en daarvoor ook had het be zoek aan Alkmaar een te zakelijk verloop. Eigenlijk kwamen de Lim burgse gasten nog tijd te kort om alles rustig in ogenschouw te kunnen nemen en de afscheidswoorden schoten er 's middags bijna bij in, zo haastig moesten de bezoekers weer de bussen bestijgen om opnieuw de Blauwe Engel te bemannen, die hen naar het Zuiden zou voeren. Via Amsterdam Men was zeer voldaan over het be zoek aan Alkmaar, zo is door de gasten gezegd en burgemeester Van Rooij heeft ons in een persoonlijk gesprek nog medegedeeld, dat Alkmaar op hem de indruk heeft gemaakt van een typisch streekcentrum, een welvarende plaats met een florerende middenstand. Ook was het hem opgevallen, dat hier zo veel wordt gedaan voor de aanleg van sportvelden, een mening, die door de gehele raad werd gedeeld. Daarom juist was dit bezoek zo nut tig. Men heeft vergelijkingen kunnen trekken tussen verschillende objecten in Alkmaar en Venlo en daaruit nieu we ideën kunnen putten. Men heeft kunnen zien wat in Venlo beter is en waarin Alkmaar het Zuiden vooruit is. Dat zal de positieve resultaten ople veren van deze verre rit naar het Noorden. „Deze tocht werkt verruimend en zal de vriendschap tussen beide ste den helpen bevorderen," zei burge meester mr dr H. J. Wytema bij de ontvangst in de raadzaal, waar het ge zelschap zich om kwart over elf ver zamelde, nadat het op het station door de Alkmaarse raad was verwelkomd. Burgemeester Wytema bracht het be zoek aan de raad van Leeuwarden en het tegenbezoek aan de Friese hoofd stad in herinnering en vertelde ver volgens iets o^er Alkmaar, dat zich langzaam maar zeker uitbreidt. Het mag dan geen Amerikaanse groei zijn, aldus spreker, maar dat hebben we ook niet nodig. Juist de gestadige groei van een stad is het teken van haar inerlijke kracht. Burgemeester Wyte ma zag geen reden voor de bezorgd heid. die de voorzitter van de Kamer van Koophandel had geuit toen hij had gememoreerd, dat er 2700 Alkmaar- ders buiten de. stad werken en dat slechts 700 mannen van buiten hier hun emplooi vinden. Alkmaar, aldus spreker, is nu eenmaal een geliefd woonoord. Het is hier aangenaam wo nen en het deert ons niets als de in woners buiten de stad hun werk heb ben. Erger is het als ze in het geheel geen werk zouden kunnen vinden. Men dient nimmer uit het oog te ver liezen, dat Alkmaar allereerst een han delscentrum is en geen fabrieksstad. Over bedrijvigheid hebben we hier zeker niet te k>igen. Vervolgens wees spr. op het isolement van het Noorder kwartier, dat over enige jaren zal zijn opgeheven als de Velser tunnel is vol tooid. Dat zal ook de ontsluiting en waarschijnlijk een grotere bloei voor Alkmaar betekenen. Verder herinner de de burgemeester aan de stadsfees ten, die volgend jaar op het program ma staan en hij prees zich gelukkig dat de Zuiderlingen naar Alkmaar waren gekomen, want, zo zei spr., wij stijve Noorderlingen hebben wel eens een injectie van Zuidelijke levensblij heid nodig. We zullen volgend jaar to nen, dat we van dit bezoek iets geleerd heben. Burgemeester Van Roojj vond Alkmaar behalve een handelscentrum voor de omgeving tevens een zeer gezonde stad, want hjj had eens gelezen, dat een fabriek voor doodkisten het hier niet had kunnen bolwerken. Kij sprak zijn vreugde er over uit, dat hij deze dag op bezoek kon zijn en dat op deze wijze het contact tussen de beide gemeen teraden kon worden gelegd. Het volgend jaar rekent Venlo op de komst van de Alkmaarders. „Er is voor onts niet veel nodig om een feest te organiseren en het feit, dat U naar Venlo komt is al aanleiding genoeg om er een hoogtijdag van te maken", aldus spreker. Burgemeester Van Rooij llinks) en burgemeester Wytema bij de bezichtiging van de Grote kerk. In de raadzaal werd de gemeente- raad van Venlo officieel ontvangen. Op de voorgrond links burgemees ter mr H. J. Wytema, naast hemde gemeentesecretaris mr R. Veendorp en rechts op de foto de burgemees ter van Venlo mr Ch. van Rooij. Na deze speeches wachtte gasten en gastheren een druk programma. Zij luisterden eerst naar de directeur van Openbare Werken ir H. Knol, die het een en ander vertelde van de uitbrei dingsplannen, die Alkmaar reeds heeft volbracht of op het punt staat uit te voeren. Sinds de bevrijding zijn er 12 scholen en 1 gymnastieklokaal ge bouwd; er zijn vier scholen in aan bouw en er staan nog twaalf scholen en 6 gymnastieklokalen op het pro gramma. Verder liggen de plannen gereed voor de bouw van 456 wonin gen en wordt nog geijverd voor een uitbreiding van het aantal sportvel den. Gevreesd wordt echter, dat men deze voor een deel,zal moeten aanleg gen in de aangrenzende gemeenten, omdat Alkmaar zelf daarvoor geen ruimte meer beschikbaar heeft. Spreker behandelde voorts nog in het kort het verkeersvraagstuk, de krot opruiming, het rioleringsplan van 11 millioen en de kostbare ophogingen van de bouwterreinen in de polder Overdie en Achtermeer. Deze vraagstukken klonken het Ven- lose gezelschap niet vreemd in de oren. Ook in deze stad met haar 48.000 inwoners (de raad telt 29 leden, van wie 26 KVP en 3 PvdA) heeft men na de bevrijding niet stilgezeten. Venlo was voor 35 pet. geheel verwoest door de oorlogshandelingen en er is hard gewerkt om deze schade in te halen. Maar dat neemt niet weg, dat men wel een tikkeltje jaloers was-' op be paalde punten en met name was dat het geval met de sportterreinèa, waarmee Venlo slechts pover is ge deeld. Na de bezichtiging van de Grote Kerk, die op de bezoekers diepe indruk maakte en na te hebben geluisterd naar het machtige geluid van het grote orgel, begaven de gasten zich via een omweg over het Waagplein naar hotel Victory, waar door het gemeente bestuur een warme lunch werd aan geboden. WOENSDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER. 2.30 en Buur: Les Miserables (14 iaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: De man met de wassen beelden (drie-dimensionaal) (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Twee stuivers hoop (18 jaar). GULDEN VLIES. 8 uur: Welzijnszorg militairen, operette „Victoria en haar Huzaar". WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Feestavond motorclub. HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: In donesische bewegingskunst (Nutsde- partement) BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Doorbraak in Normandië (14 jaar). DONDERDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Anna en de Koning van Siam (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De man met de wassen beelden (drie-di mensionaal) (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De Slagboom Schola Publica). STADHUIS, 2 u.: Raadsvergadering. WAPEN V. HEEMSKERK, 8 u.: Feest avond SOVA. GULDEN VLIES, 8 u.: Concert N.H. Philharm. Orkest. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: VPRO-avond. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag 18.36 6.54 Donderdag 19.24 7 46 Te Camperduin. hoog laag Woensdag 18.41 6.59 12.41 0.59 Donderdag 19.29 7.51 13.29 1.51 's Middags werd met een tweetal bussen een rondrit gemaakt door de stad en werden o.a. de nieuwbouw in de Hooftstraat, de nieuwe vleugel van gemeentewerken, het sportpark en de handelsschool bezichtigd. Tijdens de thee, die na afloop van de rit door de stad in de raadzaal werd gebruikt sprak burgemeester Van Rooij enkele woorden van dank voor de ont vangst in Alkmaar. Hij wees nog eens op het nut van de uitwisseling en be treurde het alleen maar, dat de tijd zo kort was geweest. De Venlose be zoekers hadden' zelfs nog een cadeautje meegebracht. Een wonderlijk geschenk noemde de burgemeester het. Hij had geen vlaai willen meenemen, omdat dit geen typisch Venlo's product was en evenmin had hij het aantrekkelijk gevonden een krop sla aan te bieden van de veiling in Venlo, de grootste in Nederland met een omzet van 35 mil lioen. Daarom overhandigde hij zijn gastvrouwen en gastheren twee rolle tjes electriciteitsdraad van de enige fabriek in Nederland, die dit product vervaardigt en die natuurlijk in Venlo staat. Nadat burgemeester Wytema nog twee miputen had gekregen om de Ljjnburgers een goede thuisreis toe te wénsen stapten de bezoekers haastig in de bus, die hen ijlings naar het sta tion reed, waar de Blauwe Engel reeds stond te wachten. In aansluiting op dit strikt zakelijke gedeelte van de reis stonden er in Amsterdam nog een paar uurtjes gezelligheid te wachten. Misschien, dat daar toch nog iets van de Carnavalsstemming, die de Venlo- naren niet vreemd is, is komen aan waaien? „Het Westen zal nooit een oorlog kunnen winnen door in het defensief te gaan doch zal tegenover de dreigende gevaren in staat moeten zijn aanvallend op te treden. Deze les geldt niet slechts voor het Westen doch voor de gehele vrije wereld. Wij zijn thans hezig met de voorbereiding van een bondgenootschappe lijke oorlogvoering, doch moeten daarbij terugzien naar vroegere aspecten, die ook thans nog betekenis hebben. Bondgenoten te hebben, betekent niet altijd op een ander te kunnen vertrouwen. Want ook hier geldt: „Helpt U zelf, zo helpt U Uw bondgenoot". Dit waren enige stellingen, die de vorige Chef van de Ge nerale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, gisteravond op een in Hotel Victory ge houden bijeenkomst van „Oud Alkmaar" verdedigde. Generaal Kruis bracht de geringe be langstelling in herinnering, die het Nederlandse volk voor de verdediging van zijn vrijheid blijkt te bezitten en die een scherp contrast vormt met de grote vrijheidszin, die in ons volk leeft. Dit verschijnsel bestond echter ook reeds drie eeuwen geleden, zoals spr. uit een brief van de raadpensionaris Johan de Witt aan Pieter de Hoogh citeerde. De oorlogvoering in de jaren 1939 1945 maakt het niet meer denkbaar, dat een land op eigen houtje tot krijgs verrichtingen kan overgaan. Bondge nootschappen zijn diarom een normaal begrip geworden. Oorlog is tegenwoor dig niet meer mogelijk dan met mili tair, economisch en industrieel sterke bondgenoten, doch wanneer men te ver gaat met op deze bondgenoten te reke nen, gaat ons volk moreel te gronde. De steun van anderen wordt ons slechts verleend, wanneer wij getoond hebben alles te willen doen om ons te handhaven. Tot 1936 was onze krijgsmacht ver waarloosd, verschopt en verguisd, even als de vloot en de Indische defensie. Onder dreiging van de oorlog, sloeg men in 1939 wild om zich heen en plaatste in later vijandige landen be stellingen, cue niet ui siechts zeer on volledig werden uitgevoerd, doch spr. nam aan, dat dit uiteindelijk op het lot, dat Nederland in 1940 trof niet van invloed is geweest. Spreker weidde uitvoerig uit over het rampjaar 1672 toen de Nederlan den werden aangevallen door Frank rijk, Engeland Münster en Keulen. Ook toen was de defensie totaal ver waarloosd doch het gelukte door het aanleggen van inundaties het dreigend gevaar te keren, zij het ook met groot |;°|f r verzet van de Hollandse boeren. Bij de aanvang van de krijgsverrichtingen stond Holland alleen, doch na het suc ces van de Staatse troepen, kwam er hulp van de Duitse keizer en de keur vorst van Brandenburg. Na de vrede kwam het leger wederom in verval. Toch was er in 1672 geen sprake van een massaal te wapen lopen van het volk. De krijgsbedrijven werden door gehuurde troepen uitgevoerd. Niette min vindt men de dienstplicht reeds bij de Romeinen, die de eerste oefe ning, de registratie en het beschik baar blijven voor eventuele opkomst reeds kenden. Thans volgen militairen der Weste lijke mogendheden cursussen in Ame rika. Vroeger was het leger dat Prins Maurits opbouwde het voorbeeld van vele buitenlandse krijgsmachten. Hoe wel de dienstplicht in de Unie van Utrecht was vastgelegd, is bij de op bouw der Hollandse legers daarvan geen gebruik gemaakt. Eerst in 1811, teen ons land bij Frankrijk was inge lijfd, wer dde loting ingevoerd, die na de bevrijding in 1813 door Willem I werd overgenomen. Desondanks be hield ons leger tot 1829 zijn Zwitserse regimenten. Na dat jaar behielden wij een leger van beroepspersoneel. De eigenlijke militie dateert eerst van 1912. Bij de kort geleden plaats gehad hebbende oefening Drietand sloeg men op de grote trom, doch o'p de avond van 31 Juli 1914, de eerste dag van de toenmalige mobilisatie, was ook .reeds 90 tot 100 procent der sterkte aanwezig. Wij moeten, aldus spreker, de ge schiedenis terug draaien en terugkeren naar het leger van beroepssoldaten naast de mobilisabele eenheden van dienstplichtigen. De Nederlandse soldaat is uit zeer goed hout gesneden. Ondanks de debacle van 1940 zijn er staaltjes ge weest va" krachtig individueel optre den, wat ook in latere jaren en in Indonesië herhaaldelijk is voorgeko men. Het was spr. overtuiging, dat wij volkomen in staat zijn op te treden wanneer dat nodig mocht zijn. Met ingang van 1 Februari 1954 is benoemd tot directrice aan de Huis houd- en Industrieschool te Alkmaar mej. A. E. Prakken. Zij is thans werkzaam als lerares aan de Utrechtse Industrie- en Huishoudschool. Behoudens goedkeuring van de raad zal het Landbouwhuis aan het Kerx- plein opnieuw aan de vereniging „Het Landbouwhuis Noord-Holland" worden verhuurd en wel voor een periode van vijf jaar, tot 1 Januari 1958 tegen een huurprijs van 4000.— per jaar. De gemeente heeft als voorwaarde gesteld, dat een gedeelte van het ge bouw dient te worden onderverhuurd aan de bureaux van de Provinciale Voedselcommissaris en de Rijksvee- teeltconsulent. Het houten kantoorgebouwtje met erf achter het Landbouwhuis aan de Gasthuisstraat zal door het Rijk wor den gehuurd. Geboren Johannes C., z. van J. P. H. van Leeuwen en P. van der Laan. Getrouwd Cornelis M. den Nijs en Margaretha Hemels. Cornelis van der Wel en Eelkje W. Teitsma. Luister goed, Sinterklazen! Er zijn van die dingen, waar een échte vrouw nooit ge noeg van heeft. Zulke din gen zijn bijv. shawls, die hetzèlfde uitgaanstoilet tel kens een ander accent ge ven. Bij Gerard Worm vindt U op dit gebied ontelbare verrassingen van zwierige zijden ge valletjes tot vlotte warme „blikvangers". De échte vrouw, die aan shawls denkt denkt aan zuivere zijde, pure warme wol en ALKMAAR: LANGESTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) De stichting „Een uur muziek" welke de muzikale opvoeding van de studeren de jeugd ter harte heeft genomen zond gistermiddag twee propagandisten naar het R.K. Lyceum aan de Bleekerskade, om de jeugd te confronteren met de vocale kunst, met het schoonste instrument: de menselijke stem. Het waren de zangeres Dany van Melzen-Zönewa, en de pianist Piet Pijnenborg. De concert gevers hadden het programma een opvoedkundige inslag gegeven, door het jeugdig auditorium eerst met de uiterlijke schoonheid van de vocale kunst ken nis te laten maken. De derde dimensie van het kunstlied waar de tekst de inspi ratie bron is van de componist, ligt voor het bevattingsvermogen van aanko mende muziek-minnaars zeker nog te hoog. Dus werd in hoofdzaak aandacht be steed aan de Aria en het volkslied. J5 Piet Pijnenborg gaf, zoals we dat van hem gewend zijn, korte, zeer hel dere en vaak ook geestige toelichtin gen op de te zingen werken. Hij ging iets uitvoeriger in op de betekenis van het coloratuur-zingen. Ook merkte hij zeer terecht op dat over het algemeen de teksten van de aria's, in tegenstelling met die van het „kunstlied", vaak zeer onbelangrijk zijn. Het is veelal een kapstok voor de componist om er zijn melodie aan op te hangen. Het gaat bij de aria dus uitsluitend om het uitzingen van een schone heftig bewogen of zangrijke melodie. Het luisteren naar het zingen van de sopraan Zönewa betekende tevens de kennismaking met een musicienne van betekenis. Prachtige stem, gave Enorm© keuze nuttige St. Nicolaas-geschenken voor Dames-, Heren- en Kinderkleding LANGESTRAAT 16-18 (Advertentie, ing. Med.) techniek en boeiende interpretatie kunst. Reeds bij de eerste maten van een Aria van Hasse werd het hart van de luisterende jonge dames en heren gewonnen. Het werd muis stil en dat bleef zo twee volle uren. Rond een briliant gezongen „Jubilata" van Mo zart, groepeerden zich een stijlvol ge zongen aria uit Handel's Josua, een met dramatische uitdrukking gezon gen aria van Pergolese en een zeer vitale Siciliano uit Verdi's opera Siciliaanse Vespers. Het tweede gedeelte van 't program ma werd besteed aan Oosterse muziek en voornamelijk volksliederen. De Ser. vische en Bulgaarse volksliederen wa ren in één woord muzikale openbarin gen. Ze werden door de zangeres wat de inhoud betreft toegelicht en met kennelijke toewijding gezongen. Het sprookje van Dvorak en het „Wiege lied" van Tschaikowsky, mogen om hun artistieke reproductie niet onver meld blijven. Een Russisch volks liedje had zo'n enthousiaste uitwer king op de jeugd, dat het zelfs twee maal werd herhaald. De zangeres had in de pianist Piet Pijnenborg een ideale accompagnateur. Deze musicus verleent iedere begeleiding de sfeer en het karakter welke op dat moment door het lied wordt verlangd. Goede solisten zijn zeldzaam, maar goede accompagnateurs misschien nog meer. Piet Pijnenborg had dus een gelijk waardig aandeel in deze kunstvolle concertmiddag. De jeugd toonde zich opgetogen en erkentelijk voor de mu zikale schoonheid deze middag geno ten. De conrector van het Lyceum dankte de concertgevers. We hopen Dany van MelsenZönewa en Piet Pijnenborg nog eens te kunnen beluisteren, maar dan ook op ons Alkmaars concert podium. W. SCHREURS. (Ongecorrigeerd) 4e klasse, 7e lijst van hedenmorgen Hogere prjjzen; 2000.— 8244 1500.— 17520 1000.— 2758 3800 8248 10228 10518 400.— 2684 8015 8471 11563 12360 16363 19989 20179 21165 200.— 1419 1722 2307 3346 3719 3904 3980 4653 5569 5643 5691 7350 7398 7780 7816 8942 10263 11693 11939 12834 (3040 13165 13992 14837 15388 >181 19353 19960 20706 20973 21134 (Ongecorrigeerd) gadering in het Wapen van Heemskerk bijeengekomen om daar te luisteren naar de secretaris van het C. N. V., de heer C. van Nierop. De heer van Nierop be gon zijn rede met aan te knopen aan de schrikbare sociale toestanden van 75 jaar geleden die in de loop der tijd door het socialisme drastisch ten goede ver- anaera zijn. De christelijke gedachte in deze so ciale revolutie werd door de heer Van Nierop echter welbewust gesepareerd van het socialistische, streven zelf en hij bracht in deze het criterium „ge rechtigheid" ter sprake, de gerechtig heid die voor de christen een afspie geling is van de gehoorzaamheid aan Gods gebod op aarde en die de leden van het CNV in hun werk dienen te bewerkstelligen. „Het gaat niet in de eerste plaats om een loonsverhoging van 5 of 6 procent" aldus spreker, „maar wel om de vraag of wij ons be. wust zijn van het feit dat het de chris telijke gedachte is die ons in het CNV samenbindt". Vervolgens gaf de spreker een boei ende schildering van de tendenz tot ontmenselijking in de moderne in dustrie. De mens, die toch een beeld drager Gods is, wordt tot een object, dat in eenheden wordt uitgedrukt en alle vreugde in het werk dreigt te verliezen. ,de eerste opdracht van het CNV dat het tegen deze ontmenselij king ten strijde trekt en duidelijk maakt dat er in dit leven nog iets meer is dat de fabrieksmens overeind weet te houden: Christus, die de Ge rechtigheid zelve was". De avond werd opgeluisterd door zang van het kinderkoor o.l.v. de heer B. J. v. d. Veen en door het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap" o.l.v. Piet Kist. André Rusche zorgde voor enkele humoristische voordrach ten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11