Laniel is voorwaardelijk voor een Verenigd Europa Proficiat Franse regering en parlement ten diepste verdeeld Welwillende beschouwing Russische „Prawda" in Twee mensen moesten de dood vinden bij treinontsporing Britse koninklijke paar op de Bermuda's aangekomen Vrouw scheidde van echtgenoot zonder haar medeweten Woensdag 25 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 278 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee doden door een ongeluk bij BPM Derde man redde zich nog Betere betrekkingen met ES1 van groot belang Bommenwerpers tegen de Mau-Mau Honderden verzetslieden omgekomen Eindelijk bij elkaar..... Winterkleding naar apenmaat Misdadig plan verijdeld Verzekeringsagenten oudSS-er in arrest Politieman uit De Bilt speelde als handlanger Zuidslavië weigert gesprek over Triëst Condities onaanvaard baar Perzische regering stelt voorwaarden Voor hervatting van de relaties met Engeland Twee jaar geëist tegen rechtsgeleerd raadsman WEERBERICHT Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tol. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187204 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod talieen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus Incassokosten. Weekabonnementen f 0.40 £)E FRANSE premier Laniel heeft gistermiddag bij de voortzetting van het debat over de buitenlandse politiek in de Nationale Ver gadering verklaard, dat hij vóór Europa is, echter op zekere voor waarden: de Saarkwestie moet worden geregeld, de verklarende proto collen bij het EVG-verdrag dienen te worden ondertekend en met Enge land moeten overeenkomsten tot stand komen ter regeling van de banden van dit land met het Verenigde Europa. Duitsland zou zeer duidelijk moeten verklaren, dat het zijn nieuw-verworven bevoegdheden niet zou gebruiken om aan de belangen van Frankrijk in het Saar- gebied te tornen. Talmde het bij de uiteenzetting van haar standpunt inzake de Saar, dan zou dat de vorming van een Europese Verdedigings gemeenschap slechts kunnen vertragen. Laniel kondigde in dit verband aan, dat de regering in het begin van het nieuwe jaar het EVG-verdrag ter bekrachtigig aan het parlement zal voorleggen. Tot een beslissing is het gisteren niet gekomen. Na afloop van de rede van Laniel heeft het kabinet een speciale vergadering gehouden om een aanvaardbare motie inzake de buitenlandse politiek op te stellen. Dat is haar niet gelukt. De tegenstellingen waren te diepgaand. Op het BPM-terrein te Pernis heeft zich Maandag een ongeval voorgedaan, waarvan twee schilders het slachtoffer zijn geworden. Vier schilders begaven zich in een Butaantank en zij gingen door het mangat via een ladder naar een twee meter lager gelegen bordes. De 42- jai-ige S. Beer en de 26-jarige S. W. Burgmans hielpen de 35-jarige A. Vink toen hij van de ladder op het bordes stapte. Vink struikelde en stortte om laag, in zijn val Beer meeslepend. Bei de mannen kwamen zestien meter la ger op de bodem van de tank terecht en waren op slag dood. Burgmans, die werd vastgehouden door Vink, kon nog juist de leuning van het bordes grij pen, waardoor werd voorkomen dat ook hij in de diepte stortte. LANIEL HEEFT voorts medegedeeld, een verklaring van Amerika en Engeland te zullen toejuichen, dat zij hun troepen op lange termijn in Europa zullen laten blijven. Aanvaarding van het EVG-verdrag kon volgens hem geen reden zijn, om deze strijdkrachten te verzwakken of geheel terug te trekken. Frankrijk zou er voorts op de confe rentie van Bermuda naar streven, on derhandelingen met de Sovjet-Unie mo gelijk te maken. Het zou dit echter niet doen door zich los te maken van het geen het reeds had aanvaard. Ook zei Laniel de Nationale Verga dering toe, te zullen trachten door on derhandelingen te komen tot een alge mene pacificatie van Azië. De wapen stilstand in Korea heeft bewezen, al dus de premier, dat het mogelijk is, op deze wijze een conflict te beëindigen. De strijd in Indo-China noemde Laniel een belemmering voor de uitbreiding van Frankrijks militaire rol in Europa. Hij nodigde de opstandelingen uit, rede lijke voorstellen in te dienen voor sta king van het vuren; Frankrijk eist, zo zei hij, geen onvoorwaardelijke over gave. Laniels rede ontmoette warme in stemming bij de Europees-gezinde le- J^RAMINOF, een der meest voor aanstaande commentators van 'Ie Prawda, het blad der Sowjetrussische communistische partij, brengt naar aanleiding van de overeenkomst, waarbij president Roosevelt twintig jaar geleden de Sowjet-Unie erkende, de Amerikaan-Sowj trussische samen werking in de tweede wereldoorlog In herinnering en verklaart, dat beide landen „de zaak van vrede en voor uitgang zouden dienen", indien zij opnieuw eensgezind zouden optreden. „Verbetering der Amerikaans-Sow- jetrussische betrekkingen beantwoordt aan de fundamentele belangen ,7an het Amerikaanse en Russische volk" en zou een zeer belangrijke factor zijn voor vermindering van de internatio nale spanning en voor versterking Van de vrede. Aan het eind van de oorlog had den „sommige reactionnaire kringen" in de V.S. en Engeland echter plan nen opgesteld, gebaseerd op de ge dachte, dat de Sowjet-Unie uitgeput en als grote mogendheid uitgeschakeld zou zijn, aldus Kraminof, die hieraan toevoegt, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles interesse had getoond (Van onze conespondent in Kaapstad) Grote troepen Mau-Mau-terroristen, die zich schuilhouden op de bergen en ln de dichte bossen van het Aberdare- gebied in Kenya, worden thans met zware bommen bestookt, die Lincoln- bommenwerpers op hun verblijfplaats werpen. Deze luchtaanvallen zullen ge volgd worden door nieuwe aanvallen van het grondieger. dat op het ogen blik omstreeks achtduizend man sterk is Aldus luidt het laatste nieuws, dal hier uit Nairobi ontvangen is. De oproep, die de Britse iegerleidine tot de Man-Mau gericht heeft om zich over te geven, heeft generlei uitwer king op het moraal van de verzetple- gers gehad en mitsdien heeft generaal Sii George Erskine. in volledige over eenst=mming met de wensen van de gouverneur det kolonie. Sir Evelyn Baring, thans besloten tot een oorlog voering die slechts met de totale ver nietiging van de Man-Man-eenheden kan eindigen Reeds zijn vijfhonderd leden van de Mau-Mau gedood. om de betrekkingen tussen beide lan den weer normaal te maken. Kraminofs artikel is, aldus Reuter, in redelijker termen gesteld dan vele uitlatingen over de V.S., welke in de laatste tijd in de Sowjet-pers versche nen zijn. den van het parlement. De Gaullisten ontvingen haar koel, maar zij keurden de passages over het Saarland duidelijk goed. De Franse regering heeft op deze wijze tegenover het parlement haar positie bepaald. Aanvaardt dit de uit gestippelde politiek, dan weet de rege ring, waarheen zij op de Bermuda's en eind dezer week in Den Haag moet streven. De moeilijkheid is echter, dat in het parlement zowel als in de rege ring zelf de meningen over de EVG sterk verdeeld zijn. De conservatieve minister Jaquinot dreigde bv. vannacht met aftreden wanneer de motie al te duidelijk ten gunste van de Europese Verdedigingsgemeenschap zou uitval len. De vier Gaullistische ministers had den al eerder te verstaan gegeven, te zullen heengaan wanneer de pro-Euro- pese motie van de katholieke MRP zou worden aanvaard. De vijf MRP-ers zullen hun mandaat ter beschikking stellen, wanneer een beslissing tot Januari wordt uitgesteld. Toen dit vannacht duidelijk werd. hebben de fractieleiders gepoogd, een bevredigend compromis te vinden. Er lagen toen reeds tien moties ter tafel, waarvan zeven tegen de EVG. Niemand wil echter de regering, een maand voor de presidentsverkiezingen, ten val bren gen. De mogelijkheid van een kabinets crisis blijft echter bestaan. Jonathan Dance en Kathleen Taylor (48 jaar) zijn gisteren in Sutton Scotney (Zuid-Engèland) in het huwelijk getre den, na 21 jaar verloofd te zijn. Zij woonden sedert hun verloving enkele kilometers van elkaar. AN* DE OPLETTENDHEID van een treinconducteur uit Amersfoort is het te danken, dat een aanslag op een 54-jarige Amsterdamse vrouw S. V. kon wor den verijdeld. Deze aanslag was op touw gezet ter verkrijging van een levens verzekeringsuitkering. De conducteur had iets van de beraamde plannen op gevangen en de recherche hiervan mededeling gedaan. De spoorwegrecherche en de recherche van De Bilt wisten toen binnen enkele dagen klaarheid in deze duistere zaak te brengen. De 35-jarige H. de V„ een verzeke ringsagent uit De Bilt had samen met de 32-jarige oud-S.S.'er H. de V. uit Zeist een verzekering afgesloten op het leven van mej. V. tot een bedrag van f 15.000,Beide mannen, die geen familie van elkaar zijn, beraamden hierop een plan om nabij een seinhuis je te Blauwkapel in de gemeente Maartensdijk een goederentrein uit de rails te laten lopen. Wanneer de trein zou ontsporen, zou mej. V. zich in het vlak aan de lijn liggende seinhuisje moeten bevinden en daar aldus de J^ONINGIN Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Dinsdagmiddag op de Bermuda-eilan den, de eerste stopplaats op hun we reldreis, aangekomen. Zij werden be groet door de gouverneur van Ber muda en andere plaatselijke autori teiten. Na de inspectie van een ere- wacht, begon het Britse koninklijke paar een autotocht over de eilanden Er is een kwestie ontstaan naai aanleiding van het staatsiediner, lat de koningin in het regeringshuis zal Koningin Elizabeth en de hertog van Edinluigh hebben wuivend af scheid genomen van de duizenden, die tegenwoordig waren bij hun vertrek van London Airport. Ook vele televisiebezitters waren hier van getuige. worden aangeboden. Het nc-or-parle- mentslid dr Goidon op Bermuda heefi namelijk geprotesteerd tegen hel feit dat geen negers v or het diner zijn uitgenodigd Sir Alexandei Hood, de gouverneur, verklaarde dat de gasten opzet van het plan de dood vinden. De 35-jarige verzekeringsagent zou van plan zijn geweest, de oud-S.S.'er ook te laten omkomen, wanneer mej. V. de dood zou hebben gevonden. Dit plan was gerijpt, omdat de verzeke ringsagent om het vertrouwen van mej. V. te winnen, ook op het leven van de oud-S.S.'er een levensverzeke ring tot een bedrag van f 15.000,— had afgesloten. Zowel deze als mej. V. beiden zouden naar het seinhuisje gaan hadden de desbetreffende formulie ren hiervoor ondertekend, toen deze nog blanco waren. In de polissen zou zijn opgenomen, dat bij het overlijden van een van deze partijen de andere de uitkering zou krijgen. Indien bei den dood zouden zijn, zou de verzeke ringsagent de uitkeringen ontvangen. Het schijnt, dat de oud-S.S.'er, toen het plan eenmaal was ontworpen, aan de practische uitvoering heeft getwij feld. Ook schijnt hij de kans groot te hebben geacht, dat het misdrijf zou worden ontdekt. De verzekeringsagent zou de oud-S.S.'er toen echter hebben gerustgesteld met de mededeling, dat hij wel voor een handlanger kon zor gen, die de rails op het vooraf bepaal de punt zodanig zou opbreken, dat de trein het seinhuisje zou rammen. Deze handlanger verscheen inderdaad, doch trok zich terug aangezien hij de opzet te riskant achtte. Tijdens een reisje, dat ook langs de plaats voerde, waar de trein zou moeten ontsporen, kon de zich inmiddels teruggetrokken hebben de handlanger echter niet nalaten de conducteur enige vragen over de situ atie ter plaatse te stellen. De conduc teur kreeg argwaan en waarschuwde de recherche. Deze hechtte aanvanke lijk weinig geloof aan het verhaal, doch bij navraag bij de verzekerings maatschappij bleek inderdaad, dat de polissen daar waren aangevraagd. Aangezien de naam van de oud-S.S.'er daar bekend was, meldde een politie man uit De Bilt zich bij hem aan als handlanger. Het spel werd verder ge speeld en toen de pseudo-handlanger voldoende bewijsstukken in handen had. greep hij in Zowel de verzeke ringsagent V. als de oud-SS'er De V. zijn reeds voor de officiei van Justitie geleid en hebben inmiddels bekend (Zie vervolg pag. 2, kolom 4) waren gekozen aan de hand van het protocol en dat er onder het aantal gasten, dat genodigd kon worden, toe vallig geen negers waren Wel zal een aantal negers worden uitgenodigd voor het tuinfeest in het regeringshuis Inmiddels heeft de Britse Labour- afgevaardigde Fenner Brockway me degedeeld, dat hij in het Lagerhuis de premier wil verzoeken er bij de gouverneur van Bermuda op aan 'te dringen, dat ook vertegenwoordigers van de gekleurde bevolking van de kolonie voor het diner worden uitge nodigd. fn het huis van kolonel Anthony Loraine, die de Canopus, hel vliegtuig waarmede het koninklijk paai re'st. bestuurt, is Maandagavond ingebro ken, toen mevrouw Laraine op het vliegveld was om afscheid te nemen en nogmaals Dinsdagmorgen toen zij ,-orte tijd afwezig was. Maandagavond is voor een tun ge stolen. A'tt de uinter plotseling schijnt te zullen invallen, krijgen de chimpansees in Artis het koud. Hun verzorgster heeft echter maatregelen genomen. Tezamen met een kleermaker heeft zij de dieren in een warm costuum gestoken zodat haar vrienden ook bij winters weer buiten kunnen zijn en niet in hun hokken behoeven te kniezen. £)E ZUIDSLAVISCHE regering heeft het geallieerde voorstel van 13 November om een internationale con ferentie over Triëst te houden ver worpen, zo is gisteren te Belgrado medegedeeld. Voorwaarde was o.m., dat nog voor het begin van de confe rentie de overdracht van zone A /an Triëst aan Italië zou moeten zijn aangevangen. Officieel heeft Italië dit voorstel aanvaard, maar volgens Italiaanse be richten uit Washington ligt de situa tie even anders. De regering-Pella zou er namelijk in hebben bewilligd, aan de conferentie deel te nemen nog voor met de overdracht een begin zou zijn gemaakt. Zij zou zelfs inzien dat er veel kans bestaat op een beslissing van de conferentie, die zelfs de over dracht zou uitsluiten. ZESENZESTIG DAGEN nadat de „Overloon" hem naar onze tegen voeters vloog, brengt een Connie van de KLM hedenmiddag onze hoofdredac teur, de heer H. M. Koemans terug m patria. Op de dag van zijn aankomst op Schiphol publiceren wij, elders in dit blad, het slot van zijn serie van der tig artikelen over Australië, welke ons een eminent beeld heeft gegeven van hetgeen de Nederlandse emigrant in zijn nieuwe vaderland wacht. De heer Koemans heeft zich in zijn artikelen verre gehouden van welke vorm van reclame ook Met een critisch oog voor het pro en contra en, wat belangrijker is, met een warm hart voor de emi grant als mens heeft hij alle aspecten van de verhuizing naar dit land belicht. Hij heeft niet geschuwd de staalharde, veelal sombere realiteit te schetsen waar en wanneer hij dit nodig achtte. Maar al te gemakkelijk wordt bij het lezen van berichten, dat weer enige tienduizenden landgenoten naar elders zijn vertrokken, de gedachtenassociatie opgeroepen als betreft het hier een massale veeverlading. De heer Koemans heeft met deze mening grondig afgere kend. Het is o.i. de grote verdienste van zijn reportage geweest, dat zij da mens met al zijn noden, zijn hang naar het greintje geluk, dat wij toch allen pogen te vinden, op de voorgrond heeft geplaatst. Daarbij hebben de reacties, welke de artikelenreeks „Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht" in onze lezerskring heeft gewekt, ons da verzekering gegeven, dat de Noordhol lander deze voor alles eerlijke voor lichting heeft gewaardeerd. Nu de heer Koemans vandaag thuis- vliegt en dezer dagen in deze zesde ko lom van onze voorpagina weer zelf net woord neemt, menen wij de spreekbuis van onze lezers te zijn als wij hem van harte gelukwensen met het succes van zijn journalistieke reis naar Australië. W. M. Het Perzische kabinet heeft besloten, de hervatting der diplomatieke betrek kingen met Engeland afhankelijk te stellen van een overeenkomst met dit land over de algemene beginselen voor een regeling van het oliegeschil. Met name zou de wet op de nationalisatie van de olie moeten worden erkend. On derhandelingen over een gedetailleerde definitieve regeling zouden kunnen be ginnen na de benoeming van ambassa deurs. Men meent te Teheran, dat de onder handelingen over de hervatting der re laties wel verscheidene maanden zou den kunnen duren. Volgende week be ginnen besprekingen met Rusland over grens- en financiële kwesties. EXPLOSIE TE LISSABON Bij een ontploffing in een munitie fabriek in de omgeving van Lissabon zijn veertien personen gedood en meer dan tweehonderd gewond Veler hunner zijn er ernstig aan toe. QE OFFICIER van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 37-jarige mr dr C. H. P., rechtsgeleerd raadsman, econo mist en belastingadviseur te Amster dam. Hem was ten laste gelegd, dat hij twee jaar geleden een valse op gave had doei» geven aan een deur waarder bij uitreiking van een ex ploit in een echtscheidingsprocedure, c.q. gebruik had doen maken van een valse akte door een advocaat. Verdachte, die ge:n advocaat en procureur is, had als zaakwaarnemer een echtscheidingsprocedure aanhan gig gemaakt voor een cliënt. Zowel de dagvaardig als een afschrift van de grosse van het vonnis, dat bij verstek van de vrouw was uitgesproken, wa ren aan de woi.ing van de man in persoon aan een vrouw betekend. 1 echtgenote van deze man. die in Eind hoven verbleef, was echter in geen der twee ge 'allen de vrouw geweest aan wie de sti :en waren be nd zodat zij dus zonder haar medeweten van haar man was gescheiden, zcals zij gisteren voor de rechtbank ver klaarde Late** is z zelf een echt scheidingsprocedure begonnen. De deurwaarder, die het afschrhl van het vonnis'had be tekend, verklaar de ter zitting indertijd op de gebrm fcehjke wijze er zich van te hebben overtuigd, dat hij het stuk aan de juiste persoon had etekend. De verdachte, die al 14 weken in voorarrest zit, ontkende, dat hij er voor gezorgd had. dat in de woning van zijn cliënt een vrouw was ge weest, die zich voo! de werkelijke echtgenote van zijn cliënt had uitge geven De cliënt zelf, die in verband met deze zaak gedetineerd is geweest, ontkende op zijn beu.t, dat hij voor de verder onbekend g .bleven vrouw had gezorgd Wel had hij twee 'keer zijn huissleutels op verzoek van de verdachte aan hem gegeven Dit was, naar hij mededeelde, geschied omdat zijn zaakwaarnemer aan zijn woning een bezoek moes* 1 rengcp verbard met de boedelscheiding „Verdach te heeft mij echter gedreigd, dat hij mij zou krijgen als ik hierover ie*s zou v M-tellen aldus de man. Uit spraak op 8 December Twaalfhonderd hoge ambtenaren in Engeland hebben een salarisverhoging van vijftig procent geëisi Het min sterie van Financiën heeft drie procent geboden. De betrokkenen verdienen thans 31.000 tot t 15.000 per iaar Verwachting tot morgenavond: STIJGING VAN 1EMPERATUUR Zwaar bewolkt met verspreide op- klarin?ei er plaatselijk mist. Hier en daar "nige motregen Stijging van temperatuur, maat in het Oosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst. Overwegend zwakke Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Donderdag: Zon op 8 18 onder 16.36 Maan op 22 28 nder 12 42

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1