Hongarije maakte einde aan trotse record van Albion phïïBEMI Gemeenten concurreren bij industralisatie Koelbloedige pensionhoudster overmeesterde insluiper Engeland kansloos door elf artisten met 6-3 verslagen SLOAN'S liniment' ,,Het was niet gemakkelijk Meesters overklast door leerlingen ifcllii Binnen de minuut greep Merrick mis PHILIPS Minister Beel is verontrust Steeds grotere faciliteiten als lokmiddel Frankrijk klopte Ierland H. van der Zee kampioen bantamgewicht Hij vergiste zich in het huis Scheidsrechter Horn vertelt FIFA-team in 1954 naar Rotterdam Door mist overvallen Acht auto's botsten op elkaar Teruggaaf omzetbelasting ook over schoeisel DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 m ^HiP (Van een speciale verslaggever) pi'EVl NEGENTIG jaar heeft het moeten duren alvorens het Engelse voetbal elftal op eigen bodem een nederlaag werd toegebracht. Bijna een volle eeuw heeft iedere voetbalnatie hoog opgezien tegen de Engelse voetbalgrootmeesters. Gistermiddag echter is in het met 100.000 toeschouwers gevulde Wembleystadion een einde gemaakt aan dit trotse record van het niet minder trotse Albion. Elf Hongaarse voetbalkunstenaars, elf artisten, hebben er geen twijfel over laten bestaan wie de grootmeesters van het hedendaagse voetbal zijn. Reeds met rust keken Billy Wright en zijn mannen tegen een 41 achterstand op en toen scheidsrechter Leo Horn, die op voortreffelijke wijze had geleid, het laatste fluitsignaal door het Wembleystadion liet weerklinken, wezen de cijfers op het scorebord een 63 nederlaag voor Engeland aan. jyjEER nog dan deze cijfers bleek de superioriteit van de Hongaren in het veld. Zij waren zonder overdrijving een klasse beter, zowel in technisch als tactisch opzicht, zowel wat betreft de balbehandeling als de spelopvatting. voetbal terug grijpen om een nederlaag te ontdekken, welke zo zwaar is uit gevallen als deze tegen de Hongaren. Het was in 1881, ruim 70 jaar geleden, dat Schotland in een thuiswedstrijd overigens met 61 van Engeland won. RONDER een spoor van nervositeit na men de Hongaren direct na de aftrap het initiatief. Binnen de minuut sneed hun razendsnelle aanval door de En gelse verdediging en voordat de 100.000 Engelsen op de tribunes en de elf in het veld zich hadden gerealiseerd wat er gaande was, was doelman Merrick een geslagen man. Men had beweerd, dat de Hongaarse voorhoede weliswaar voortreffelijke combinaties zou demon streren, maar voor het doel gebrek aan stootkracht zou openbaren, dat ook het schieten zwak zou zijn, gezien bijvoor beeld het groot aantal gemiste kansen in de vyedstrijd tegen Zweden, een week geleden te Boedapest gespeeld. Elke voorhoede, die in deze ontmoe ting in het strafschopgebied gekomen, zou aarzelen met schieten, zou tot het verliezend elftal behoren. Welnu, de Hongaarse voorhoede heeft geen ogen blik geaarzeld de kansen te benutten, men schoot veel, hard en zuiver en de voetbalstatistici zullen kunnen aanto nen, dat het aantal kansen, dat Hon garije heeft gehad tegenover dat van Engeland, met de verhouding 5 tegen 1 goed zou kunnen worden weergege ven. De Hongaarse voorhoede, dat werd eveneens algemeen gezegd, zal als linie sterker zijn dan de achterhoede. We hebben daar weinig van kunnen be merken. Men zou misschien kunnen zeggen, dat de Hongaarse achterhoede niet veelvuldig op de proef is gesteld door een zwak en onzuiver samenspe lende Engelse voorhoede, waarin Stan ley Matthews zich slechts in de tweede helft vermocht te onderscheiden, maar overigens niet doelmatiger voetbal de monstreerde dan zijn Hongaarse colle ga's op de beide vleugels. De Engelsen hebben het hoofd moe ten buigen voor rasartisten die met hun bliksemsnelle reacties hun tegenstan ders telkens weer volkomen verrasten. De Hongaren beheersten het midden veld. voornamelijk dank zij het voor treffelijke spel van de 28-jarige Josef Bnzaik, lid van het Hongaarse parle ment. Hij is een speler van Honved, van welke club erzeven in het veld stonden. In de Engelse ploeg werd de enthousiaste, nooit de strijd opge vende Billy Wright, die reeds 49 maal als international is gekozen, bewon derd ,die ondanks de grote achterstand van zijn elftal bleef volhouden en van de eerste tot de laatste minuut tracht te zijn teamgenoten te inspireren. Hij was het voorbeeld van een goede aan voerder, al moest hij na afloop open lijk verklaren, dat Engeland geen en kele verontschuldiging kan aanvoeren voor deze nederlaag. Hij viel als zo danig veel meer op dan de 25-jarige majoor Ference Puskas .die na deze overwinning wel bevorderd zal worden tot kolonel. Was Stanlev Matthews, vooral in de tweede hplft weer een balkunstenaar par excellence, in de Hongaarse ploeg zaten verscheidene spelers, die wat dit onderdeel van het srel betreft, tenminste op hetzelfde ni- vea uals de Blackpool-man stonden. Zo hebben wij het goochelwerk, niettemin zeer effectief uitgevoerd, kunnen be wonderen van Bozsik, van Puskas, van Hideekuti, van Budai en Kocsis. Zwak ke plekken zaten er niet in het Hon gaarse team .hetneen niet gezegd kon worden van de Engelse ploeg, waarin volxens de meniog van velen, te veel „oudere" snelers stonden ongesteld en waarin noch Tpvior noch Sewell noch de achtersneler Eckerslev vermochten te imponeren Maar is de oude waarheid ook in deze wedstrijd weer niet naar voren gekomen, nl. dat een elftal zo zwak speelt Engeland) als de tegenstan der (Hongarije) het toelaat? Hoe het ook zij, men moet ver in de geschJede- nis van het Engelse representatieve RAUWELIJKS vijftig seconden na de aftrap omspeelde Hidegkuti Eckers- ley. Van een afstand van ruim 20 me ter loste de Hongaar een keihard schot, waarvoor Merrick het hoofd moest buigen. de resterende 7 minuten voor rust trachtte aanvoerder Wright, terwijl er nog een kleine kans was op een eer vol resultaat, het spel te forceren, maai de Hongaarse verdediging, sterker dan men had gedacht, hield stand. Enkele minuten na de hervatting za gen wij Wright hinkend op het veld er moest Mortensen door een paar Honga ren buiten het veld worden gedragen de laatste was groggy. Beide spelers v/aren in enkele minuten weer opge knapt. De Hongaren begonnen weer met een offensief. Puskas kopte tegen de paal, maar dit betekende uitstel van exxecutie, want in de 7e minuut schoot Bozsik een bal hoog en onhoudbaar voor Merrick in het net. (25). Ontmoedigd speelde Engeland ver der. De Hongaren waren heer en mees ter op het terrein en vier minuten la ter was het Hidegkuti, die een hoge kopbal van Puskas goed stopte en van dichtbij het zesde doelpunt voor zijn rekening nam. (26). Het pleit was, met nog ruim een half uur te spelen, beslist. De wijnrode shirts van de Hongaren zag men voortdurend in het Engelse doelgebied opereren, maar enkele hoekschoppen leverden geen verdere successen op. Tot doel man Grocsis bij een gevaarlijke solo ren de Engelse linksbuiten Robb bij het been vasthield, een overtreding, welke door scheidsrechter Horn scherp werd geconstateerd en waarvoor hij terecht een strafschop toekende. Het was Ramsey, die het vonnis voltrok. (3—6). In de resterende tijd ging het spel weliswaar gelijk op, maar de voorhoe- MERRICK weet een Hongaarse aanval onschadelijk te maken. Zes keer moest Merrick echter de bal laten passeren. (Telefoto) de van Hongarije was gevaarlijker dan die van de Engelsen, en het aantal kan sen, dat Hongarije kreeg, was veel gro ter ,al wist men er verder geen gebruik van te maken. Zeven minuten voor het einde liet doelman Grocsis zich wegens een geblesseerde onderarm vervangen door Geiler. ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT (Advertentie, Ing. Med.) IN EEN CIRCULAIRE, die de minister van Binnenlandse Zaken heeft laten uitgaan aan de colleges van Gedeputeerde Staten heeft minister Beel als zijn mening te kennen gegeven, dat de door de ge meenten te maken kosten in verband met de vestiging van industrieën in beginsel volledig ten laste van de betrokken ondernemers behoren te worden gebracht. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zou van dit beginsel mogen worden afgeweken. De ontwikkeling, welke zich thans evenwel aftekent met betrekking tot het aantrekken van in dustrieën, acht de minister echter zeer verontrustend. In zijn rond schrijven merkt de minister dan ook op, dat met het verlenen van faciliteiten aan ondernemers soms zeer ver wordt gegaan en dat deze zich ook niet beperken tot de vestiging van nieuwe industrieën, doch zelfs ook worden aangewend om zonder meer bestaande industrieën van de ene gemeente naar de andere te trekken. IN HET ALGEMEEN behoort ter be- vordering van de industrialisatie van gemeentewege geen subsidie of facili teit in enigerlei vorm te worden ver leend, nu door de minister van Econo mische Zaken reeds enige maanden ge leden een regeling is vastgesteld, waar bij onder bepaalde omstandigheden een premie van 25 procent _van de bouwkosten van nieuwe bedrijfsruimte in uitzicht werd gesteld. Voor het ver lenen van verdere faciliteiten bestaat voor de desbetreffende gemeenten geen aanleiding meer. Deze regeling heeft, evenals de ontwikkelingsplan nen ten doel bepaalde leemten in de betrokken gebieden en kernen aan te vullen. De gemeenten, voor welke de premieregeling niet geldt, mogen daar in derhalve geen aanleiding vinden tot het verlenen van subsidies en facilitei ten, te minder omdat daardoor het re geringsbeleid zou worden doorkruist. De interlandwedstrijd Frankrijk Ierland, welke te Parijs in de voor ronde (groep 4) van het tornooi om het wereldkampioenschap werd ge speeld. is door Frankrijk met 1-0 ge wonnen. De ruststand was 0-0. Frank rijk heeft zich door deze overwinning in hel eindtornooi om de wereldtitel geplaatst. De Franse ploeg leidt in de groep met 6 punten uit 3 wedstrijden. Ierland heeft 2 punten uit 3 wedstrij den en Luxemburg 0 punten uit 2 wedstrijden. Aangemoedigd door dit succes, ble ven de Hongaren in het veld in de aan val. Een hoekschop leverde niets op en Merrick werd vervolgens scherp op de proef gesteld. Een kopbal van Kocsis vloog juist naast. De druk op het En gelse doel moest tenslotte het tweede doelpunt opleveren, welke prompt in de 10e minuut kwam van de voet van Hidegkuti. Scheidsrechter Horn annu leerde deze goal op aanwijzing van grensrechter Bronkhorst wegens bui tenspel. Na een kwartier spelen noteer den wij pas de eerste serieuze Engelse aanval. Het was Sewell, die de bal keu rig van Mortensen kreeg aangegeven, nadat de Hongaarse achterhoede ken nelijk in de mening had verkeerd, dat de Engelse midvoor in buitenspel-posi tie stond. Sewell omspeelde Buzansky handig en deponeerde langs de uitge lopen Grocsis de bal over de doellijn. 1—1. De gasten antwoordden met enkele fraai opgezette aanvallen, mochten een tweede en een derde hoekschop nemen en nadat Kocsis voor open doel jam merlijk had gemist, maakte Hidegkuti in de 21e minuut het tweede Hongaarse doelpunt. 12. Hongarije beheerste de strijd volko men. Budai schoot naast de paal en de druk werd zo groot, dat Puskas na 23 minuten met een goocheltoer de bal vlak voor het doel vrij makend Mernck geen schijn van kans gaf. 13 En vier minuten later was de stand reeds 4—1 voor Hongarije, toen Bozsik een vrije trap mocht nemen op het mid. denveld wegens een overtreding van Eckersley Puskas, overigens zeer toe vallig, deed het leder van richting ver anderen, waarna de bal laag in de uiterste linkerhoek verdween. Er was nog geen half uur gespeeld en Enge land speelde toen reeds een verloren wedstrijd De tweede serieuze aanval van de Er.gelsen werd keurig door de debutant Robb in gekopt, een kwartier voor de rust, maar keeper Grocsis sloeg met een wanhopig gebaar nog juist de bal uit de doelmond. Het tempospel van de voorhoede der gastheren leverde tevens een tweede doelpunt op. Stan Mortensen wist door een soloren de Hongaarse doelman te verschalken. In De genezende warmte van SLOAN IIN'MENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatlek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting SLOAN'S doodt de pijn. Kills PAIN De vc irzitter van de Nederlandse Boksbond, heeft gisteren tijdens de internationale wedstrijden in de Apollohal te Amsterdam bekend ge maakt, dat het bestuur van de NBB besloten heeft de titel van kampioen van Nederland in het bantamgewicht der professionals zonder strijd toe te kennen aan de Amsterdammer Henk van der Zee. De Nederlandse Boksbond heeft dit besluit genomen omdat Henk van der Zee, die op grond van zijn pres taties eerste candidaat is voor deze ti tel, in Nederland geen tegenstander heeft van formaat. KLOK VEDERGEWICHTKAMPIOEN VAN NEDERLAND Wat de Amsterdammer Henk Klok als amateur nooit is gelukt heeft hij thans als professional bereikt: kam pioen van Nederland. In een gevecht tegen de titelhouder Jan Maas (56,8 kg) uit Rotterdam werd Klok (56,3 kg) in de negende ronde winnaar door ko. JN de nacht van 24 op 25 September jl. werd een pensionhoudster in de Binnen Bantammerstraat te Amster dam omstreeks half vier in haar kamer op de eerste étage wakker, doordat de kat van haar bed sprong. Zij zag in het schemerige licht een man op han den en voeten door haar kamer kruipen in de richting van een tafeltje waarop een radiotoestel stond. De vrouw hoor de de man aan de antennedraad schar relen en toen stond zij op. De indrin ger trachtte zich uit de voeten te ma ken, doch dc vrouw was op hetzelfde moment bij de deur, dat de man er net zijn hoofd door stak. Zij drukte de deur met voile kracht dicht, waardoor de indringer met zijn hoofd in de val zat. Toen haar gealarmeerde huurders verschenen en het licht aanging stond daar in de deur de 38-jarige Surinaam se stoker W. L. R. geklemd. 99 (Advertentie, Ing. Med.) (Van een speciale verslaggever) RA AFLOOP van de wedstrijd zaten beide elftallen met hun leiders aan een dis, welke in het Wembley-restaurant werd opgediend. Hier vonden wij ook scheids rechter Leo Hom en de beide grensrechters Jan Bronkhorst en Klaas Schipper. Was het een moeilijke wedstrijd om te leiden? vroegen wij. „Zo op het gezicht niet, en de toe schouwers zullen van de tribunes af wel gedacht hebben, dat ik een ge makkelijke taak had" luidde het antwoord van Horn. „Maar dat is toch niet helemaal juist. In de eerste plaats was het een snelle wedstrijd, zo snel. dat naar mijn me ning de Engelsen op dat punt door de Hongaren zijn overtroefd. Afgezien nog van het feit. dat de Hongaren veel beter en vaker schoten dan men gedacht had. Maar ge makkelijk, neen, dat was de wedstrijd voor mij niet. Herhaaldelijk ving ik bij een beslissing mij nerzijds uit een Hongaar- Se mond het woord „in correct" op. Laat ik eer lijk zeggen, dat de spe lers van Hongarije dat woord nogal veel ge bruikten, vermoedelijk het enige Engelse woord dat zij kenden. Maar ik heb mij door die opmer kingen niet laten intimi deren. Overigens: de Hongaarse ploeg heeft de zege volkomen verdiend." Was het wel een bui tenspel-geval, dat doel punt in de tiende minuut van de Hongaarse mid voor? „Offside viel inderdaad heel moeilijk te constate ren en laat ik er aan toe voegen. dat ik vollediE ben afgegaan op het vlag. gen van Bronkhorst, die op dat ogenblik in gun stiger positie stond dan ik. Óver die strafschop hoefde ik niet lang te aarzelen. Ik zag duide lijk, dat de keeper, die zelf op de grond lag, Robb bij het been vast hield. Het was jammer van deze overtreding, want over het algemeen is er zeker niet unfair gespeeld". Tijdens de maaltijd bleek, dat alle officials zeer tevreden over de leiding van Horn zijn geweest. Men stak dat niet onder stoelen of banken en vooral het feit, dat onze landgenoot de minst opvallende fi guur in het veld is ge weest, werd geroemd. De wedstrijd kon op deze wijze volledig tot zijn recht komen, en de Hon gaarse officials lieten doorschemeren, dat zij zeker niet zouden aarze- leen om de heer Horn uit te nodigen voor het leiden van de wedstriid te Boedapest, mischien wel die. welke dat land In Mei van het volgend jaar tegen Engeland, de revanche, speelt. LAATSTGENOEMDE stond vandaag voor de Amsterdamse rechtbank te recht en verklaarde zich niets van dit voorval meer te kunnen herinneren. „Ik was zó dronken". De getuigen be vestigden, dat de man inderdaad naar drank rook. De stoker had een afspraak gemaakt met een meisje, dat niet ver schenen was, en hij besloot toen haar op haar kamer op te zoeken. Volgens zijn zeggen had hij zich in de woning vergist. „Waarom hij dan zijn schoenen onderaan de trap zette en op kouse voeten naar boven ging?" Op deze vraag van de president antwoordde de verdachte, dat het meisje hem dit had gezegd. „Omdat de politie mijn vinger afdrukken op het toestel heeft gevon den, kan ik niet ontkennen, dat ik er aan geweest ben. QP de vraag, of hij van plan was ge weest het toestel mee te nemen ant woordde de stoker: „niet met voor bedachten rade". Over een geuite be dreiging aan het adres van een der huurders wist de verdachte zich niets meer te herinneren. De officier van Justitie, eiste tenslot te één jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De raadsman zeide, dat zijn cliënt zich in Nederland geïsoleerd voelt. Volgens zijn bekenden is hij een goed hartig man met een gouden hart. Lang zamerhand is hij volledig aan de drank geraakt. Op 6 Juni van het volgend jaar zal, naar bekend is, te Madrid een wed strijd worden gespeeld tussen het Europese elftal van de F.I.F.A. en een ploeg., welke de Zuid Amerikaanse landen vertegenwoordigt. Het ligt in de bedoeling van de speciale F.T F'.A.-com missie, verantwoordelijk voor de or ganisatie van deze kamp en belast met de samenstelling van het Europees elf tal, om een oefenwedstrijd voor de Europese spelers uit te schrijven, welke waarschijnlijk weer in Nederland zal plaats vinden De besprekingen tussen de voorzitter van ae F.I.F.A -commissie, de heer K. J. J. Lotsy enerzijds en de K N.V.B anderzijds hebben tot voor lopig resultaat gehad, dat de oefenwed strijd half Mei in het Feyenoordsta- dion te Rotterdam zal plaats vinden. Verder deelt de minister mede, dat hem van gemeen'en klachten hebben bereikt, die door aanb'edingen van an dere gemeenten in een dwangpositie worden gebracht. Het schijnt voor te komen, dat ondernemers zich, voorzien van een „offerte" van (een) andere gemeente (n), tot het bestuur van hun eigen gemeente wenden ter verkrijging van faciliteiten voor nieuwbouw of uitbreiding ter plaatse waar zij reeds gevestigd zijn en waaraan zij dan waar schijnlijk zelf de voorkeur geven. Voor de desbetreffende gemeenten is dit weinig bevredigend en het is hoe zeer de gevolgen ook veroordeeld moe ten worden verklaarbaar, dat som mige dier gemeenten onder de druk bezwijken en zich voor het behoud van de bestaande industrieën offers ge troosten. Indien dit kwaad voortwoe kert, zou op den duur zelfs de vernieu wing van de huisvesting van het in dustriële apparaat alleen met subsidie van de gemeentelijke overheid tot stand komen. Dit acht de minister van Binnenlandse Zaken zeer bedenkelijk, nog afgezien van de concurrentiestrijd. Zes automobilisten, die gisteren bij Weesp in de richting Amsterdam nog in heldere zonneschijn reden, doch bij het bestijgen van de weg naar de brug over het Merwedekanaal in steeds dikker wordende mist terecht kwamen, zijn het slachtoffer gewor den van de eveneens toenemende gladheid van. de weg. Een autobestuurder geraakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een vrachtwagen op. Zes ach ter hem rijdende auto's stonden in korte tijd op een verwarde hoop. Slechts één persoon werd licht ge wond. De auto's bekwamen alle min of meer ernstige schade, die op eni ge tienduizenden guldens geschat wordt. Het verkeer ondervond uiteraard nogal vertraging, het moest over het voetpad van de brug worden geleid. De bestuurster van een wagen uit Bussum, die enige tijd later bij het passeren var de op de weg staande voertuigen, naar 1 ks wilde uitwij ken, zag plotseling een tegenligger. Bij het uithalen kwam zij in aanra king met een brugboog, zodat ook haar auto ernstig werd beschadigd. Zoals bekend is, zal, indien het ont werp van wet houdende vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat onlangs als onderdeel van het complex yan fiscale voor zieningen door de Tweede Kamer is aangenomen krat t van wet heeft verkregen, teruggaaf van omzetbelas ting aan handelaren in brandstoffen worden verleend over de op 1 Januari 1954 aanwezifp voorraden. De staatssecretaris van Financiën heeft nu besloten om indien ook de Eerste Kamer bovengenoemd wetsontwerp aanvaardt, een dergelijke regeling eveneens te treffen voor handelaren in schoenen Hierbij heeft met name de overweging gegolden, dat ook de beoogde vrijstelling van omzetbe lasting voor schoenen een onderdeel is van de fiscale con. aties voor de op 1 Januari a.s. ingaande huurver hoging Bij de regeling zal deze be perking gelden, dat geen teruggaaf wordt verleend indien deze minder dan f 25.zou bedragen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11