De Franse regering stelt de vertrouwenskwestie Buiklanding Sabena-toestel op Schiphol In 1954 minder hulp van de V.S. Inzittenden bleven ongedeerd Zijn de gevaarlijke ampullen nog steeds in omloop? De motie spreekt niet over het Europese leger.... Garantiemelkprijs voor de boer 20,6 cent per kg Ulbricht hekelt „Amerikaans bendewezen" in O.-Duitsland De Sint ook op het TV-scherm Donderdag 26 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 279 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Europese herstel zet zich voort Drie gewonden Trein sneed door een truck en ontspoorde Dokters en apothekers gewaarschuwd WEERBERICHT Uitspraak zaak Fonteijn Hij was schuldig aan smaadschrift Morgen stemming in de Assemblee Houdt niet op met roken, riep de minister De kwestie-Oostenrijk Westen richt zich weer tot Moskou Hij lonkt naar het „grote Franse volk99 Premier Pella bij H.M. de Koningin Schip lek gestoten en aan grond gezet Directie: j. bijlsma en C. krak Hoofdredacteur: h. m. koemans Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voord a 111 11 Te!. 3320 Postgiro 187234 ALKMAABSCHE COU TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. nam Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer O cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.4! Dit is net toestel van de Belgische Luchtvaartmaatschappij SABENA, dat gisteren gedwongen was op Schiphol een z.g. buiklanding te maken. Het toestel liep behoorlijk schade op. De motoren werden ontzet. ]T)E DIRECTEUR van het Amerikaan se bureau voor de hulpverlening aan het buitenland, Harold Stassen, heeft het congres in een speciaal rapport me degedeeld, dat het mogelijk zal zijn het volgend jaar de Amerikaanse militaire hulp aan West-Europa aanzienlijk te verminderen, en dat de economische hulp, behalve voor enkele landen, zal kunnen worden beëndigd. Met het vol gend jaar bedoelt Stassen het belasting jaar, dat op 1 Juli a.s. begint. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat Amerika in de een of andere vorm hulp zal blijven verlenen aan Spanje, Grie kenland en Turkije cn aan Frankrijk voor de oorlog in Indo-China. Stassen deelde in het rapport mede, dat de berichten ,die hij over het eco nomische herstel der Europese landen heeft ontvangen, alle gunstig luiden. De industriële productie van West-Europa is dit jaar in vergelijking met 1952 met 7 pet. gestegen. Het grootst is de pro ductiestijging in Duitsland, Italië, En geland en Nederland. De prijzen in West-Europa zijn redelijk stabiel en de positie van de munt van alle Westeuro- pese landen is sterker geworden. J)E LUCHTHAVEN Schiphol werd gistermiddag om 14.20 uur opge schrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel „OO - CBH", dat uit Kopenhagen was gekomen. Het toestel, waarin zich 24 passagiers bevonden, kwam naar beneden boven de zgn. „mistbaan", raakte met de romp het beton en schoof nog enige honderden meters door, daarby een wel zichtbaar, maar niet diep spoor op de startbaan achterlatend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stil stand, waarna de passagiers, die, zo verklaarde een van hen later, „niets onregelmatigs hadden gemerkt en ook de schok niet hadden gevoeld" konden uitstappen. öp een onbewaakte overweg te Zwolle is gistermiddag een oplegger met trekker, zwaar beladen met kip karren en rails, door een trein die met zeer grote snelheid de overweg passeerde, finaal middendoor fpene- den. De trein ontspoorde hierdoor, kwam in de berm terecht en vervol gens in de sloot naast de spoordijk. De chauffeur v? de vrachtauto, de 32-jarige H. M. v. d. V. uit Delft werd met verwondingen in het Zwol se ziekenhuis opgenomen. Voorts liep de treinkok B. uit Amsterdam brand wonden op en de wagenvoerder B. uit Zwolle kreeg lichte snijwonden. Er heerste een» enorme ravage op de geblokkeerde sp' rbanen en het treinverkeer bleef de gehele verdere dag gestagneerd. NOG steeds heeft de Amsterdamse recherche geen zekerheid, dat de in 1950 door een hoofdstedelijke pharmaceutische fabriek in omloop gebrachte am pullen uit de circulatie zijn. „Achteraf is gebleken, dat bij de betrokken fabriek de administratie even on volledig was als de controle op de verzonden geneesmiddelen" aldus de officier van Justitie, mr F. Hollander. „Ons is thans gebleken, dat er ampullen met de gevaarlijke inhoud in omloop zijn gekomen, die niet waren geboekt in de admi nistratie. We zijn nu nergens meer zeker van. Mijn vertrouwen in de fabriek is op dit punt beschaamd". JyJAAR men zich zal herinneren berust de fatale vulling van de ampullen op een noodlottige vergissing in de fabriek. In diverse plaatsen in ons land vielen slachtoffers. Na het eerste on derzoek is nog een aantal ampullen voor de d< g geitomen, waarvan nie mand weet, dat het in omloop was gebracht. Op instigatie van de hoofd inspecteur van gezondheid is vorige week door de fabriek een circulaire verzonden aan all** apothekers en art sen in ons land met bijzonderheden over de gevaarlijke ampullen. De dozen, waarin ze zijn verpakt, dragen het nummer 030102. Beschikt men niet meer over de dozen, dan kan men de ampullen herkennen aan het opschrift op het etiket: „Acidum As- corbinicum" Bovendien is de op het etiket gedrukte inhoud t.vv. het cijfer 100 milligram met inkt gewijzigd. De 1 is nl. doorgestreept en er is een 2 voor in de plaats gezet, zodat men thans als Verwachting tot morgenavond: MEER WIND Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach- ;e en in de kustprovincies tij delijk harde wind tussen Zuid Zuidwest. Verdere stijging van temperatuur. Vrijdag; z0n op 8.19, onder 16.36 Maan op 23.40, >nder 12.58 inhoudscijfer 200 milligram leest. Omdat alle artsen en apothekers per circulaire op de hoogte zijn gesteld acht de officier van Justitie het met nood zakelijk de naam van de fabriek te publiceren. Of er in deze zaak nog een strafvervolging zal worden ingesteld kon de officier niet zeggen. ..Het onder zoek door de recherche is nog lang niet afgesloten" zo deelde hij mede. Het gere- itsliol te s «jravenhage heeft gistermorgen arrest gewezen in de zaak tegen de 54-jarige cx-serge- ant-konslabel A. li. Fonteijn uit Am sterdam, die zich schuldig zou heb1- a gemaakt aan smaadschrift. Het hof veroordeelde Fonteijn tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Er w -rd bewezen geacht dat F. zich had schuldig gemaakt aan smaad schrift door in een pamflet opzette- 1 iik de goede r-im van en-c arts ,i aan te randen. Voorts zou F. er niet in zijn geslaagd het bewijs dat zijn pamflet waarheid bevat, te leveren. Het hot meende dat het nipt waar schijnlijk kan worden geacht dat de dokters valsheid in ge ihritte /ouden lebben gepleegd. Fonteijn verklaarde tegen dit ar rest cassatie aan te zullen tekenen. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de Belgische „lucht-milliön- nair" Cocquit, die zelf niet de stuur- knuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tus sen de dienstdoende piloot en de me canicien. Het landingsgestel werd na melijk vlak voor de landing weer in getrokken. Het toestel is vrij ernstig beschadigd aan de buik. Ook de vier motoren hebben even het beton geraakt. De schroefbladen zijn alle verbogen. Behalve dit Sabena-toestel zijn gis teren overigens overdag geen vliegtui gen op Schipho] geland. Het KLM- toestel uit Djakarta, waarin zich o.a. onze hoofdredacteur, de heer H, M. Koemans op zijn terugreis uit Austra lië bevond, heeft wel boven Schiphol gevlogen, maar is daarop naar Brussel uitgeweken. Vandaar zijn de inzitten den per autobus naar Nederland ge bracht. De politie te Klagenfurt heeft metV gedeeld, dat een 29-jarige Zuidslaaf heet# bekend, de moord gepleegd te hebben op de Belgische dame mevrouw Simone de Ridder, in de sneltrein van Wenen naar Oostende, een week geleden. JOSEPH LANIEL, de Franse pre mier, heeft gisteravond het leven van zijn vijf maanden oude regering op hel spel gezet door de vertrouwenskwestie Ie stellen bij de stemming over het buitenland se beleid. Deze stemming, de cli max van. het belangrijksle debat over buitenlandse zaken sinds de oorlog, zal morgen in de Natio nale Vergadering geschieden. Na een vergadering van de Assemblee, die de gehele nacht duurde, heefl Laniel gisteren met de fractielei ders getracht nog tot een compro mis te geraken over de EVG. Toen de Assemblee gistermid dag bijeen kwam om het debat voort te zeilen, besloot zij de ver gadering een uur te schorsen (zulks op verzoek der regering) om opnieuw te pogen tot een vergelijk te komen. ]\[IET-OFFICIEEL heeft de regering de fracties de volgende ontwerp- motie voorgelegd: „De Assemblee ver zoekt de regering de continuïteit te verzekeren van de politiek van het op bouwen van een verenigd Europa op basis van de verklaring van de pre mier bij zijn ambtsaanvaarding, en keurt de verklaringen van de regering goed." Het lot van de regering-Laniel was nog zeer onzeker, toen men gisteravond besloot het debat tot morgen te ver dagen, wanneer er gestemd zal worden. Dit uitstel was om grondwettelijke redenen noodzakelijk, nu Laniel had besloten de vertrouwenskwestie te ver binden aan een resolutie van drie regels, die de verklaringen van de re gering in het debat over de buiten landse politiek goedkeurt en geen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melkjaar November 1953-November 1954 de garantieprijs van de mjlk voor de boer vastgesteld op 20,6 cent per kilogram met een vetgehalte van 3,7 percent. In overeenstemming met de in het vorige jaar gevolge gedrags lijn, is de zgn. verrekenprijs voor consumptiemelk wc°r vastgesteld op 2 cent boven het niveau van de garan tieprijs, dus op ol>,6 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 per cent. Beide prijzen zijn weer gebaseerd op de door het Landbouw-Economisch Instituut (L.E.I.) berekende gemiddel de kostprijs in de zandgebieden. In verband met de stijging van het g •- middelde vetgehalte zijn de prijzen niet meer zoals voorheen 'uitgedrukt per kilogram melk met een vetgehalte van 3,5 percent, doch per kilogram melk met een vetgehalte van 3',7 per cent. Indien men de garantieprijs en de verrekenprijs yoor het melkprijsjaar 1953-1954 zou uitd. 'kken per kilogram melk met 3,5 percent vetgehalte, ou den ze respectieve1 jk zijn vastgesteld op 19,5 cent (vorig jaar 20 cent) en 21,5 (vorig jaar 22 cent). De relatieve verlaging van de garan tieprijs met een hUve cent is moge lijk, doordat de doe het L.E.I. bere kende gemiddelde kostprijs m Je zandgebieden voor 1953-1954 één lager ligt, dan die van het vorige jaar. Hiertegenover staat dat door de loonsverhoging per 1 Januari 1954 met een kostenstijging van bijna een halve cent per kilogra melk rekening moet worden gehouden Deze wijziging van de garantie van de melkprijs voor de boer heeft geen invloed op de prijs voor de melk voor consumenten, dus op de zoge naamde „straatprijs". rechtstreekse verwijzing bevat naar het Europese leger of de politieke ge meenschap. De nationalistische leden van de Assemblee zeggen, dat uit het verwer pen met 325 tegen 247 stemmen van een socialistische motie ten gunste van de EVG (Woensdag) duidelijk is ge bleken, dat er in het parlement geen meerderheid bestaat voor een politiek van totale integratie met Duitsland, zoals omschreven in het EVG-verdrag. „Het verdrag is zo goed als dood", zeg gen zij. „Het is daarom met nodig de regering ten val te brengen om Eisen hower en Churchill te doen weten, dat het Europese Legerverdrag een ding van het verleden is en dat. het tijd wordt een andere politiek op te stel len". „In hemelsnaam, houdt niet op met roken", verzocht de Britse minister van Financiën. Richard Butler, Dinsdag in een rede, die hij te Manchester hield. De tabaksaccijns, die het gemakke lijkst te innen is, levert de schatkist ruim zes milliard gulden per jaar op, zo voegde hij er aan toe. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben gisteren te Moskou ge lijkluidende nota's overhandigd aan de Russische regeri.ig en handelend over het Oostenrijkse vraagstuk. In de nota aan Moskou wordt gezegd, dat zo de Sovjet-Unie een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier om Oosten rijk zijn vrijheid te hergeven, niet wenst bij te wonen, de Westelijke mogendheden nog een bijeenkomst (de 263ste) van de plaatsvervangers van deze ministers wersen. Zou Rusland er echter de voorkeur aan geven zijn voorstellen voor een Oostenrijks vredesverdrag voor te leggen vi- diplomatieke kanalen, dan zal het Westen, daaraan direct de volle aandacht besteden. De Grote Westelijke Drie hebben slechts een voorwaarde gesteld, nl. dat een Russich voorstel geen zaken erbij dient te betrekken, die er niet mee te maken hebben. Fr wordt nog eens aan herinnerd, dat Oostenrijk tien jaar na de verklaring van Mos kou, waarbij het land zijn volledige politieke en economische vrijheid werd beloofd, deze de Oostenrijkers nog steeds werd onthouden, ondanks vele Westelijke pogingen daartoe. yiCE-PREMIER Ulbricht van Oost-Duitsland heeft in de Oostduitsc Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat een door de Amerikaanse geheime dienst ge steunde Westduitse organisatie „moord en terreur" organiseert in Oost-Duitsland. Hij maakte melding van het opblazen van een trein en vroeg de bevolking te helpen bij de bestrijding van het „Amerikaanse bendewezen" in Oost-Duitsland. Hij richtte zich speciaal tot „het Franse volk" en zei: „In naam van de Oost- duitse regering verklaar ik, dat wij streven naar vreedzame en vriendschappe lijke betrekkingen met Frankrijk". Hij noemde Bondskanselier Adenauer de „hedendaagse Hitler", die Hitiers plannen voor Europese eenheid onder Duitse generaals had overgenomen en uit Hitiers „Mijn Kamp" zijn voorbereidingen voor een nieuwe oorlog copiëerde. Volgens Ulbricht is de toestand in Duitsland een „zaak van vrede of oorlog" geworden. Adenauers oorlogspolitiek heeft West- Duitsland geïsoleerd en omringd door een golf van haat, zo zei hij. De Oost- duitse regering is echter bereid verscheidene problemen, w.o, de kracht en de bewapening van de West- en Oostduitse poiiticstrijdkrachten te bespreken met de Westduitsers. JN EEN speciaal tot „het grote Franse volk" gerichte passage zeide Ulbricht de vrees van Franse parlementsleden, dat een verenigd Duitsland wellicht de militaristische kant zal uit gaan, niette kunnen delen. „Ik ben er van over- Koningin Juliana heeft gistermorgen om half twaalf de Italiaanse premier Giuseppe Pella op het paleis Lange Voorhout in Den Haag ontvangen. La ter op de dag heeft de heer Pella m het gemeentemuseum te 's-Gravenhage een mozaïek onthuld, dat de Italiaanse regering aan de Nederlanders heeft aangeboden ter herinnering aan de wederzijdse hulpverlening bij de over stroming van de Po-vlakte in Novem ber 1951 en het breken van de Neder landse dijken in Februari 1953. Voorts bood minister-president Pella namens zijn regering een cheque aan van twee honderd millioen lire, om te besteden voor het werk in de getroffen gebieden. HM. de Koningin in gesprek met de premier. I tuigd, dat in e enherenigd Duitsland de mocratische en vredelievende krachten de overhand zullen hebben. Een rege ring voor geheel Duitsland zal zich ze ker uit de Westeuropese Kolen- en Staalgemeenschap terugtrekken", aldus de vice-premier. Hij drong aan op de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duits land, die bepaalde technische kwesties tussen Oost- en West-Duitsland zou kunnen regelen. Haar hoofdtaak zou echter zi.in het voorbereiden van vrije, democratische verkiezingen in beide gebieden. Zijn land was bereid, onmid dellijk een rondetafel-conferentie met de Westduitsers te beginnen, zonder vooraf voorwaarden te stéllen. Ten aanzien van de onveiligheid deelde de vice-premier nog mee. dat Oostduitse veiligheidstroepen een ben de hebben aangehouden, die zich „de bloedhonden" noemde. Deze groep had voorbereidingen getroffen voor het veroorzaken van ontploffingen in de staalfabriek van Hennigsdorf. Bij het eerder genoemde treinongeluk, dat door sabotage was veroorzaakt, was volgens Ulbricht een tamelijk groot aantal personen ernstig gewond. De Oostduitse premier maakte melding van nog meer sabotagedaden en -voorberei dingen. die door „Westberlijnse en Westduitse misdadige organisaties in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst" waren uitgevoerd. De Nederlandse Televisicstch' "->g zal op Zaterdagmiddag 5 December een extra uitzending voor de jeugd wijden aan Sint Ntcolaas. In deze uitzending, die om half vijf begint en een uur duurt, zal de jeugd zelf een belangrijk dee] van het program ma verzorgen. Een groep kinderen val in de televisie: udio komen en sp n- taan medewerken Vanzelfsnr»k^nd ontbreekt ook de echte Sinterklaas niet, die volgens de N.T.S „een groot a- deau vo r alle kinderen van Neder land heeft". Het 4675 ton metende Duitse stoom schip „Bellatrix" uit Hamburg ts gistermiddag in 'e Wielingen aan het begin van de Wester-Schelde lek ge stoten, waarschijnlijk doordat het op een wrak is gevaren Toen het schip begon te zinken. heeft de kapitein het op het strand voor de Belgische kust aan de erend gezet Ruim twee en de bunkers waren vo] water gelopen, msar hei vm-if 'iiy verkpsrt thans^niet meer in gevaar De „Bel latrix" was op weg naar Zeebrugge om daar te bunkeren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1