Onze bollenhandel bloeit LAATSTE NIEUWS Consumptietent ijsbaan Heiloo wordt gerestaureerd Nieuws uitEgmond aan Zee Volksonderwijs hield jaarlijkse propaganda-avond Het bedrijfsleven en andere landen betalen beter Geheimzinnige lichtballen op Nieuiv-Guinea Contributie wordt tijdelijk verhoogd Vervolg stadsnieuws VOETPAD VERDWIJNT Het kasteleinstornooi Postkantoor krijgt een nieuwe entree Onderwijzers voorgedragen Graft Kindje verdronken Beemster BURGERLIJKE STAND Beemsterlingen streden tegen Venhuizen Toneelstuk „brak" door de lange pauze in tweeën St. Pancras Sint Catrijn-viering Indonesië open voor het Christendom Kunstwerken in raadhuis Langedijk Sint Nicolaas bezoekt Langedijk Goed kleinkunstprogram in „Concordia" Groet In 1953 150 millioen aan deviezen Volgend jaar het eerste lustrum van Keukenhof Aardbevingen in het Stille-Oceaangebied In vallei waar vrouwen de baas zijn Verdienende Kamerleden te veel? Er bestaat veel misverstand DE Grondwet, zoals zij sinds 22 Juni '53 luidt, bepaalt in art. 99 de schadeloosstelling op 4500,Dit bedrag is nog al eens veranderd. Onder de Grondwet van 1848 ge noten de Tweede Kamerleden een schadeloosstelling van 2000,— welk bedrag in 1917 tot 3000,— en bij de herziening in 1922 tot 5000,werd verhoogd. Bij de wij ziging van de Grondwet in i938 werd het op 4500,gebracht en sinds dien is het zo gebleven. Einde periode rustig weer DONDERDAG 26 NOVEMBER 195S Hoewel de temperatuur van gisteren reeds visioenen van schaatswedstrijden opriep, bleek de in Hotel London gehouden algemene vergadering van de „Ijs baan Heiloo" behalve het bestuur slechts door vier van de tweeduizend leden te inn bezocht. Het belangrijkste besluit van de vergadering was de tijdelijke verhoging van de contributie en het uitschrijven van een obligatielening ter financiering van de restauratie van de consumptietent. Onder de ingekomen stukken was «en schrijven van de athletiekvereni- ging „Doves" te Heiloo, inhoudende het verzoek een droger, gedeelte van het ijsbaanterrein te mogen huren, dat beter voor de beoefening van kogel stoten, discus- en speerwerpen is ge schikt, welk verzoek werd ingewilligd. Van het vertrokken bestuurslid de heer A. Olivier was een in sympathie ke termen gestelde afscheidsbrief in gekomen. B. en W. van Heiloo hadden mede gedeeld dat een aanvang was ge maakt met het schoonmaken van het op het grondgebied hunner gemeente gelegen deel van de Zandersloot, waar door een betere toevoer van water naar het te Inunderen terrein is ver zekerd. Mededeling werd gedaan, dat op de statuten de Koninklijke goedkeuring werd verkregen. Het jaarverslag 1952—1953 kon over de ijssport weinig vertellen. De baan ls slechts in de middag van 6 en 7 Ja nuari voor kinderen geopend geweest. De rekening over het boekjaar 1952 —1953 vermeldt een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 2.649.31 en sluit met een batig saldo van f 132.27. Aan het Nationaal Rampenfonds werd een gift van f 200 afgedragen. Het ledenaantal op 1 dezer bedroeg 1994, waarvan er 1100 In Heiloo, 805 in Alkmaar en 89 in de omgeving woon achtig zijn. De voorzitter zou, waar de jaarlijkse contributie slechts f 1 bedraagt, gaarne zien, dat méér Alkmaarders zouden toetreden. Van het bestuur traden af de heer P. A. Holtes en M. A. Bosman, die bij acclamatie werden herkozen. In de vacatures ontstaan door het vertrek van de heren A. Olivier en F. de Jager moest worden voorzien, even eens in die van vice-admiraal Jhr. H. van Foreest, marine-attaché te Wash ington, die zich na zijn terugkeer in Nederland niet meer in Heiloo zal ves tigen. De voorzitter gaf uitdrukking aan zijn gpijt, dat daarmede het contact met het oude geslacht van Foreest verloren gaat. Tot nieuwe bestuursleden werden daarna gekozen de heren Jac. Craamer, A. van Leeuwen en H. Dingemans. Bij het verslag van de bouwcommis sie over de toestand der consumptie tent werd medegedeeld, dat dit 30 jaar oud bouwwerk dringend restauratie behoeft, waarmede een bedrag van f 5000 zal zijn gemoeid. Ter financie ring van dit plan werd besloten voor ten hoogste drie jaar de contributiè met vijftig cent per lid per jaar te ver hogen met dien verstande, dat de ver hoging per gezin een bedrag van één gulden per jaar niet zal overschrijden. Voorts zal een obligatielening van f 2500 met een rente van vier procent worden uitgeschreven, in coupures van tien gulden. De lening zal in vijf jaar tiids geheel zijn afgelost. Onderpand zijn de Werende bezittingen der ver eniging, die slechts voor f 1 op de ba lans staan. De consumptietent heeft in het afge lopen jaar gediend tot pensionverblijf van 5n inmiddels vertrokken geziin. De vereniging heeft daarmede goede erva ringen opgedaan en stelt zich voor ook ln de toekomst de tent voor een derge lijk doel te verhuren. Naar aanleiding van een bij de rond vraag gemaakte opmerking deed het bestuur de toezegging, dat bij vrie zend weer op een aantal plaatsen in Heiloo en Alkmaar bekend zal worden gemaakt of de ijsbaan al dan niet voor net publiek is geopend, of dat slechts kinderen toegang zullen hebben. Het voetpad tussen de percelen Bloemstraat 4 en 14 zal, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, aan net openbare verkeer worden onttrok ken. Nu de aan beide zijden van dit voetpad grenzende percelen zijn afge broken, zal hier thans door de heer ~*.P- van Beekum uit Bergen een pak huis worden gebouwd. Hedenavond zal de derde ronde Plaats vinden van het kasteleins bil jart- en klaverjastornooi. Dit treffen wiidt piaats in de Nachtegaal. Zoals oekend heeft het Amstel-team vorige «eek een 106 voorsprong in de strijd JPi.j f?oene laken behaalde. Met de zelfde cijfers heeft het Heinekens-vier- peti™ voorsPron8 in de klaverjascom- Het laat zich aanzien, dat Alkmaar ooriopig niet op de bouw van een euw postkantoor behoeft te rekenen, f KlJksgebouwendienst is daarom overgegaan tot het maken van een zeer rgent geachte nieuwe toegang voor e* pubhek. Het bestaande binnen- P eintje zal daarbij geheel verdwijnen n oen ut worden voor de aanbouw van n nieuw lokaal voor de administra- waaraan grote behoefte bestaat. u ^oofdtoegang wordt wederom aar het midden van het Waaigat ver- kaatst waar in plaats van het huidige ekwerk, dat het uitgaand en binnen- omend public c scheidt, een moderne bracht aa^eur za* worden aange- ^Ter voorziening in de vacature van de ku H°rs'en' onderwijzer aan her p stammschool, zÜn thans de p„ 9- W. Lemstra onderwijzer aan hn.nf a' Openbare L. S, te Heer- k»Pg ™a!rd e<i de heer S. P. Dek- Er °™erwijzer aan de Prinses Mar- De I,, te Slootdorp voorgedragen. e bissen beiden, zal aan de raad den overgelaten. Dinsdagmiddag geraakte het ruim één jaar oude dochtertje van de familie Nieu- wenhuizen in de Starnmeer in een onbe waakt ogenblik in het water van een bij de boerderij gelegen sloot. De onmiddel lijk ontboden arts, dokter J. G. Wegdam uit De Rijp, heeft nog geruime tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, hetwelk helaas niet mocht gelukken. VERKEERDE KOP Abugievelijk werden in ons blad van gisteren de koppen van de voorbeschou wing van de vergadering van de raad dezer gemeente en het verslag van de kleuterschool-bazar te Grootschermer ver wisseld. Geboren: Johannes Nicolaas Ma..ia, zoon van N. J. Dekker en C. M. Tim mer; Reindert, zoon van T. C. Bier en J. Vijzelaar; Maria Anthonia, doch ter van N. T. van der Lee en J. W. van Zijl; Cornelis Lourens Simon, zoon van S. Roet en M. C. Groot. OverledenBier, Gerrit, oud 65 jaar, echtgenoot van G. Bier; Akkerman, Klaas, oud 11 maanden, zoon van J. Akkerman en H. Jakobs. Onder auspiciën van de Beemster Ge meenschap hebben Dinsdagavond, in het kader van de sportuitwisseling tegen Ven huizen, wedstrijden plaats gevonden ii café De Graaf te Venhuizen, tussen de dammers, biljarters en klaverjassers. De organisatie van deze avond was in handen van de Venhuizer Gemeenschap en werd o.a. bijgewoond door burgemees ter en mevr. Honijk van Venhuizen. Behaalden bij het dammen en klaver jassen de Beemsterlingen de zege, bij het biljarten kregen zij een gevoelige afstraf fing. Niet minder dan elf van de vijftien gespeelde partijen eindigden in een zege voor Venhuizen. De afdeling „De drie Egmonden" van Volksonderwijs heeft voor een uitver kochte zaal haar jaarlijkse propaganda-feestavond gegeven. De voorzitter, de heer Wjjn opende de vergadering met de waarschijnlijk minder welkome mede deling dat de contributie van de Vereniging van f 1.50 tot f 2.50 is verhoogd. Het eerste bedrag moet thans in zijn geheel aan de federatie worden overgedragen. De heer Kleymeer uit Alkmaar hield vervolgens een korte propagandarede waarin hij wees op de grote differentiatie van het onderwijs in ons land dat daardoor een lager financieel rendement heeft, dan hijvoorbeeld in de Scandina vische landen waar een grotere eenvormigheid in de organisatie van het lager onderwijs heerst. Volksonderwijs telt momenteel 150.000 leden. De heer Kleymeer hoopte dat dit getal tijdens deze avond zou mogen toenemen. „Het Vrije Toneel", dat hierna voor het voetlicht kwam, bleek een betere keus van Volksonderwijs te zijn dan de greep die de toneelgroep met het kiezen van het spel „De Distel" had ge maakt. Een vrij onwaarschijnlijk ver haal van een tuinman die uit een distel een chrysant kweekt. Op het oog een motief waar wel „wat in zit", maar dat men op de planken toch geen diepere betekenis kon geven. Toch waren er in het stuk zeer aardige vondsten die door de spelers zeer verdienstelijk uitgebeeld werden- In de zaal lachte men gul en welgemeend zodat men een en ander toch zeer bleek te kunnen waarderen. De eerste acte was weinig beteke nend en het was maar goed dat zij gedragen werd door mevrouw Duin- meyer, geflankeerd door uitstekende In Sint Pancras bestaat nog een oude folkloristische gewoonte, nl. de viering van Sint Cathrijn. Ieder jaar op 25 No vember wordt aan alle leerlingen van de lagere en kleuterscholen door het gemeentebestuur een taaipop uitge reikt, welke door de kinderen met een touwtje cm de hals naar huis wordt meegenomen. Ook gisteren werd de jeugd van Sint Pancras weer een taai pop uitgereikt, in tegenwoordigheid van het college van burgemeester en wethouders en de raadsleden. Dat de jeugd hiervoor ieder jaar enthousiast is, behoeft zeker geen nadere uitleg. Dit oude gebruik dateert reeds van jaren her. Het staat in verband met de betaling van landhuur aan het burger lijk armbestuur, welke op de datum van 25 November betaald moet wor den. Vroeger schonk men bier, later chocolademelk en sinds tientallen ja ren vindt een taaitractatie plaats, waarbij de kinderen een versje zin gen. Tijdens de oorlogsjaren kon deze traditie geen doorgang vinden, maar na de bevrijding is St. Cathrijn in al haar glorie weer ingevoerd. Over de oorsprong van St. Cathrijn kunnen we alleen mededelen, dat deze vermoedelijk iets te maken heeft met de Heilige Catharina van Alexandrië, maagd en martelares, die leefde in de vierde eeuw. Zij durfde Keizer Maxi- miliaan te weerstaan en werd wreed gepijnigd en plm. het jaar 305 ont hoofd. Tijdens een goed bezochte samen komst van de Zendingscommissie der Ned. Herv. kerk te Sint Pancras heeft Ds Mackaay interessante bijzonderhe den medegedeeld over het zendings werk in Indonesië en Nieuw-Guinea. Dit naar aanleiding van een reis, die Jhr Mr van Randwijck in opdracht van de Ned. Herv. kerk naar deze ge bieden heeft gemaakt. Uitvoerig schet ste spr. o.a. de situatie van de jonge kerk in Indonesië. Deze staat op eigen benen, werkt dus zelfstandig, maar wil gaarne hulp ontvangen uit Nederland. Er bestaat daar een grote openheid voor de Christelijke leer. Honderden gaan over tot het Christendom. Van het Indonesische leger b.v. gaan hele bataljons hiertoe over. Ook de kerken breiden zich numeriek sterk uit. Voor dit alles is veel geld nodig, waarom spr. opwekte de zending van de Ned Herv. Kerk financieel te steunen. Dat het beroep van Ds Mackaay niet te ver geefs was, blecjc door de gift van f50,— welke hij mocht ontvangen van de Ned. Herv. vrouwenclub. Dit geld is bestemd voor de zending op Bali. Een meisjeszangkoortje zong ter af wisseling enkele liederen. De bijeen komst werd met een toepasselijk woord krachten als de heren B. van Pel en J. Glas. De pauze van drie kwartier was on verantwoordelijk lang en brak het stuk finaal in tweeën. Naar men ons mede deelde betrof het hier een conditie van de zaalhouder. Pas tegen middernacht kon de voor zitter na zijn gasten toegesproken en getracteerd te hebben deze weer naar huis laten gaan. De dienst voor 's Rijks verspreide kunst voorwerpen heeft aan de gemeente een twintigtal schilderstukken en beeldhouw werken in bruikleen afgestaan. De stuk ken, alle afkomstig van Blaricumse kun stenaars, zijn in de hal en diverse ver trekken van het gemeentehuis geplaat.^ en verlenen daaraan momenteel een bij zonder. cachet. LANGEDIJK Dat de goede Sint de Langedijk niet zou vergeten, stond vrijwel vast, daar ook nu dank zij de Langedijker Winkeliersvereniging een bezoek gebracht werd aan de vier Langedijker dorpen. Vorige week Zaterdag vond onder de vrolijke tonen van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een feestelijke 'n- tocht plaats in Zuidscharwoude en Broek op Langendijk. Woensdagmid dag was dit het geval in Noord-Schar- woude en Oudkarspel, waarbij het fanfarecorps „Apollo" de Sint» en zwar te Piet onder de vrolijke en opgewek te muziek op zijn reis begeleidde. Van zelfsprekend bestond voor een en an der een grote belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. Bij dit alles stond de St. Nicolaas- attractie van de middenstand, waar voor mooie cadeaux beschikbaar ge steld zijn, in het teken der belangstel ling. Op de verschillende plaatsen zijn weer de bekende pyramides geplaatst, waarin de gratis bonnen gedeponeerd kunnen worden. NOORD-SCHARWOUDE Dat het Langedijker publiek een avond van goede kleinkunst weet te waarderen, kwam o.a. duidelijk tot uiting, toen voor een tot in alle hoeken bezette toneelzaal van „Concordia", een Am sterdams cabaret optrad o.l.v. de fa milie Kok. In diverse aardige en rake schetsen heeft dit gezelschap het talrijk aan wezige publiek op een aangename en beschaafde wijze vermaakt. Een van de hoogtepunten was wel de bespeling van een Hammondorgel door Joop Kok. Deze toonde zich ook een vaar dig accordeonnist. Verder was het optreden van de twee meisjes „The Gesona's" met zang en guitaarbegeleiding, een groot suc ces, evenals de zanger Anton de Rid der, het slangenmens Monsieur Poulo, die de aanwezigen versteld deed staan met zijn fantastische acrobatische toe ren. The Handy Fools, de twee acrobaten met hun grappen en grollen, hebben het publiek eveneens kostelijk ge amuseerd. Bijzonder geslaagd waren ook de decors, welke bij de verschil lende schetsen gebruikt werden, even als de schitterende verlichting. Vermelden wij nog, dat deze cabaret avond georganiseerd werd door een viertal winkeliers, in samenwerking met een bekende koffie- en theefirma. BEVORDERD Drie meetarbeiders van de Land meetkundige dienst bij het kadaster te Alkmaar, de heren H. Nappelman, J. Nappelman te Groet en J. P. Schoe- huijs te Alkmaar zijn door dé mihister van financiën bevorderd tot meetarbei- der A. [)II BLOEMBOLLENHANDEL over het gehele jaar 1953 genomen, zal ongeveer 140 tot 150 millioen aan buitenlandse deviezen opbrengen. Daarbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat door de Amerikaanse havenstakingen veel verwachte nabestellingen in September/October zijn uitgebleven. Inmiddels is tot 22 November ruim 51 millioen kilogram tegen 136.173.000 gulden uitgevoerd naar circa 100 staten in de gematigde zones. Als eerste op de ranglijst der af nemers staat dit jaar weer Engeland, dat in 1952 door contingentering tijdelijk door de Ver. Staten is verdrongen. Dit land is nn weer tweede met ruim 12 per cent van de totale Nederlandse bloembollenuitvoer. Derde is West-Duitsland, vierde Zweden en dan volgen Frankrijk, Canada en Beigië-Luxemburg. £)E AFZET van .droge bollen', ge schikt voor opplanten in tuinen, neemt, ook in Amerika, zienderogen toe. Van de oogst aan tulpen, narcis sen, hyacinthen, gladiolen en „klein goed" is ongeveer 92 percent uitge voerd. De rest werd in Nederland aan particulieren en bloemenkwekers ge leverd. Voor het binnenland wordt thans ook scherp op kwaliteit gelet, hetgeen de verkoop doet stijgen. Het bloembollenbedrijf, dat onge veer 1,8 percent van onze uitvoer voor zijn rekening neemt, geeft werk aan 25.000 arbeiders, ongeacht de arbeid in verpakkings-, verzekerings- en ver. voerwezen. Vergelijkt men de te ver- wachten resultaten over dit jaar met die van 1952, dan springt de vooruit gang duidelijk in het oog. Toen werd 50.6 millioen kg voor 136,8 millioen gulden uitgevoerd, en dit, terwijl in 1950 de leuze was: op naar de honderd millioen gulden export. Dit alles werd meegedeeld op een persconferentie, welke gisteren te Hillegom is gehou den. Dr A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor sierteeltproducten, vertelde, dat de bollenexport in 1952 nog 8,2 percent van onze totale uit voer naar de dollarlanden uitmaakte, ondanks de uitvoerstijgingen in andere sectoren. Een voordeel hierbij is nog, dat de bollenteelt vrijwel geen invoer van grond- of hulpstoffen behoeft. De heer Th. R. de Vroomen, voor zitter van de Bond van Bloembollen handelaren, wees enerz'jds op het be lang van het wetenschappelijke onder zoek, waarvoor het „vak" jaarlijks een half millioen neertelt anderzijds op hel belang van de collectieve reclame, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. Een der meest geslaagde van alle ge zamenlijke demonstraties is, naar me ning van voorzitter T. M. H. van Wa- veren, wel de .Keukenhof', die in en kele jaren wereldberoemd is gewor den De Keukenhof is en blijft een liefhebberij van vele vakmensen. „Wij spelen Keukenhof", zo zeide de heer Van Waveren, „en deze liefhebberij wordt betaald door een groot en zeer geïnteresseerd internationaal publiek" Ongeveer een derde van de bezoekers kwam dit jaar uit het buitenland (plm. 125.000) en in het komende jaar, het lustrumjaar, zullen nog veel meer bui- geopend en gesloten door Ds Postma. tenlanders komen. Daartoe zijn aller' wege contacten met reisbureaux, toe ristische organisaties en publiciteits media opgenomen. De viering van dit eerste Keuken hoflustrum zal zeer feestelijk zijn. Een prijsvraag met vier prijzen zal voorts in samenwerking met het ministerie voor OKW en de stichting „Kunst en Gezin" voor de beste Nederlandse tuinbeelden worden uitgeschreven. Het ministerie stelt zich voor een der prijs winnende beelden voor 6000 gulden aan te kopen. De prijzen zijn f 1500, f 1000 en twee maaj f 750. In het park van Keukenhof zal een nieuw, groot paviljoen voor toegepas te kunst verrijzen. In dit paviljoen zal door deskundigen o m. de kunst van het bloemenschikken worden gede monstreerd. In de kassen zullen reeds vroeg in het seizoen 850 nieuwe variëteiten bloeien. Een grote rotstuin, waarvoor een kustvaarder vol rotsblokken uit Cornwall moet worden aangevoerd, za] worden aangelegd. De beroemde tuli- pas, vroegbloeiende botanische tulpen, zijn thans in grote hoeveelheden in het park geplant. Ongecorrigeerd In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn in Tokio krachtige aard schokken geregistreerd. De bevolking van de stad verliet de huizen en bracht de verdere nacht in de open lucht door Er is geen melding gefaakt van scha de of slachtoffers. De bevolking van de Japanse Oostkust trok overhaast naar het binnenland. Nadat een waarschu wing voor een vloedgolf was uitgege ven. De waarschuwing is later inge trokken en de bevolking is naar de kustgebieden teruggekeerd. Het Ja pans meteorologisch instituut meldde, dat de aardbevingen in het epicentrum even krachtig waren als de aardbe ving, die dertig jaar geleden Tokio en 30 andere Japanse steden bijna geheel verwoestte. Volgens Australische waar nemingen heeft zich nabij het eiland Tonga, 130 kilometer ten Zuidoosten van de Fidz.ii-eilanden, een aardschok voorgedaan, die 20 minuten later werd gevolgd door een tweede, zeer krachtige aardbeving, met als vermoedelijk cen trum het gebied even ten Noorden van Formosa. (Van onze correspondent in Kaapstad) QICHT BIJ de met sneeuw bedekte Wilheiminaberg, in het donkerste deel van Nieuw Guinea, woont een volksstam, die nog nooit in aanraking kwam met de blanke beschaving, maar die desniettemin het geheim kent van een uitstekende straatverlichting. Reizigers, die de geheimzinnige vallei dezer ingenieuze Papoea's van uit de verte hebben gezien, zagen des avonds kunstmatige „manen" boven het gebied. Het licht, dat de vreemde bollen uitstraalden, was even helder als neon-straatverlichting en het bleef de ge hele nacht op volle sterkte schijnen. De „manen" verflauwden in de ochtend, maar bleven zichtbaar. Zij bleken stenen ballen te zijn van omstreeks vier meter middellijn, bevestigd op enorme stenen kolommen. Hoe het komt, dat zij zulk enorm sterk licht afgeven, weet niemand. Behalve dan de vrouwen, die de stam in de „Vallei der Manen" regeren. Want de heren hebben in deze Papoea-gemeenschap niets te vertellen. De vrouwen - onder leiding van een koningin - laten slechts zoveel mannen in leven, als er voor de instandhouding van de stam nodig zijn. Zij worden gevangen gehouden in bergspelonken en als ze van tijd tot tijd uit hun holen worden gelaten, is het alleen om slavenwerk te verrichten. £)E omstreeks zesduizend vrouwen gaan geheel naakt door het leven; zelfs het grasschortje schijnen ze te verfoeien. Deze achterlijkheid op het ge bied van de mode wordt echter weer rijkelijk vergoed door het feit, dat de dames het geheim hebben ontdekt van een straatverlichting, die geen cent kost en die Westerse technici met stomheid slaat". Mocht U, na lezing van het bovenstaande, óók met stomheid geslagen zijn, dan is dat niet de schuld van uw correspondent maar van de heer C. S. Downey, een Zuidafrikaans expert in het verkeerswezen. Hij heeft het alle maal vertel op een congres in Pretoria. Het is misschien goed, u op de hoogte te stellen van het feit, dat de heer Downey geheelonthouder is. En dat hij het allemaal ernstig bedoeld heeft. (Van onze parlementaire redacteur) £R BLIJKT over de verhoging van de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden die nog in de Eerste Kamer zal moeten worden goedgekeurd veel misverstand te bestaan. Op het ogenblik bedraagt deze schadeloosstelling ƒ7200,ƒ7800,— of 8400,naar gelang van de afstand, die het Kamerlid van de plaats der bijeenkomsten in het gebouw van de Kamer op het Binnenhof in Den Haag verwijderd woont. Deze bedragen worden 10.000,—, 10.600,— en 11.200,—. Dat is inderdaad een drastische verhoging, waarover in een aantal kringen en vooral „op het achterhalcon van de tram en aan de café tafel" met ■■chande gesproken wordt. „Die Kamerleden vinden, dat ze niet genoeg ontvangen, ze beslissen zelf over het wetje, dat hun in komen verhoogt; ze verdienen het met die paar vergaderingen maar gemakkelijk. Telkens weer hoort men dergelijke uitlatingen. Zij brengen het Kamerlidmaatschap in discrediet, tasten het gezag van het parlement aan en bedreigen daarmede een van de peilen van het waardevolle, Nederlandse goed der democratie. Nog nooit heeft de Tweede Kamer zelf bij de regering een voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling aanhangig gemaakt. Steeds ging het initiatief hiertoe, zoals ook weer thans, van de regering dat is van de Koningin met haar verantwoordelijke ministers uit. Dat wil zeggen: de Grondwet zelf spreekt van 4500,maar in het zelfde artikel 99 staat ook dat het bedrag bij de wet kan worden gewij zigd. Van deze bevoegheid is in het verleJen gebruik gemaakt en op het ogenblik is weer zo'n wet aanhan- gig. Die wet kan niet tot stand komen, zonder dat de Tweede Kamer eraan te pas komt; zij moet haar goedkeu ren en nog wel met twee derde meerderheid. Dat is dus wat anders, dan dat de Tweede Kamer zelf be paalt, dat haar leden maar weer eens wat meer moeten gaan „ver dienen". Nu zou men als eenvoudig Neder lands burger, die van een beperkt loon of salaris moet rondkomen, kunnen betwisten, dat de verhoging verantwoord is. Men zou met andere woorden het bedrag van 10.000,a 11.000,op zich zelf te hoog kun nen vinden. QAARVOOR zijn o.l. echter geen steekhoudende argumenten aan te voeren. In 1938 ontvingen de Twee de Kamerleden 5000,per jaar en geen cent meer. Nu wordt dat gemid deld ruim 10.600,Als we eens om ons heen kijken, dan is er, ge loven wij, niemand meer te vinden, wiens inkomen voor hetzelfde werk, dat hij in 1938 verrichtte, niet ver dubbeld is! In verhouding tot wat zij vóór de oorlog aan schadeloos stelling genoten, ontvangen de Ka merleden op dit ogenblik altijd nog te weinig. Er moet een achterstand worden ingehaald. Vraagt men ons, of we, juist in de tijd, dat de regering voor de werk nemers in den lande een verhoging van het loon met maximaal 5 °/o toe staat, het moment van de verhoging der schadeloosstelling gunstig geko zen achten, dan antwoorden we neen Psychologisch is dat niet gelukkig, maar dat doet niets af aan de wen selijkheid de schadeloosstelling naar een redelijker peil op te trekken. Verdubbeling ten opzichte van* 1938 zou reeds verantwoord zijn, als de. omvang van de werkzaamheden dei Kamerleden gelijk gebleven was. De taak onzer parlementariërs heeft zich evenwel aanzienlijk uitgebreid. Daarom zou eerder gevraagd moeten worden, of de schadeloosstelling thans wel hoog genoeg is, dan of zij niet te hoog is. 2IJ is niet te hoog, als men bedenkt dat het Kamerlid-maatschap te genwoordig voor hen, die het serieus uitoefenen, een volledige dagtaak me debrengt. In het bedrijfsleven wordt voor arbeid, die een overeenkomstige inspanning, kennis, toewijding en ver antwoordelijkheid vergt, minstens evenveel betaald. En in vergelijking met buitenland se parlementen ontvangen de Neder landse Kamerleden een lage, zo niet de laagste schadeloosstelling. Zeker, wij weten het: er zijn Ka merleden, die er nog een betaalde functie bij hebben, doch dat geldt lang niet voor alle Kamerleden en naar hen, die het Kamerlidmaat schap als hun enige „beroep" uitoefe nen, zal de regering zich bij de be paling van de schadeloosstelling toch moeten richten. Verlangt men overigens dat iemand die een maatschappelijke functie uit oefent en tot Kamerlid benoemd wordt, de e functie opgeeft, als hij haar zonder veel bezwaar kan blijven vervullen? Het Kamerlidmaatschap is een riskante bezigheid. De moge lijkheid is zeer reëel, dat na vier jaar een mandaat niet verlengd wordt en dan zou men behalve zijn inkomsten als volksvertegenwoordiger ook die uit zijn vroegere betrekking kwijt zijn £)EZE omstandigheid doet verschei dene mensen, die voor een Kamer zetel in aanmerking zouden komen, zelfs voor de eer bedanken. En vele anderen, die wat hun capaciteiten en hun belangstelling betreft, eveneens voor het Kamerlidmaatschap geschikt zijn, denken er niet aan hun maat schappelijke werkkring op te geven voor het veel mind betaalde „baan- je" van Kamerlid. De waarborg behoort te bestaan, dat iedere staatsburger financieel iP staat is een verkiezing tot Kamer lid te aanvaarden. Tenslotte zij medegedeeld, dat in de nieuwe schadelooosstelling een bedrag van gemiddeld 3100,be grepen is voor onvermijdelijke bureau kosten, administratieve hulp, verblijf kosten, enz. - als men er daarmede komt? - zodat er voor het levenson derhoud nog niet eens zo heel veel overblijft. Men kan gemakkelijk smalend - en misschien afgunstig - over de scha deloosstelling der Kamerleden spie ken, als men de achtergronden van de zaak kent, is daar echter bepaald geen reden toe. Er treden thans belangrijke wij zigingen in de algemene lucht drukverdeling boven Europa en het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan op welke tot gevolg zullen hebben dat in ons land aan de langdurige periode met rustig weer een einde komt. Gedurende meer dan 10 dagen werd het weer in onze omgeving volledig beheerst door hogedrukgebieden. Deze ne men nu echter in betekenis af en trekken naar het Zuiden. Een diepe depressie tij IJsland breidt zich geleidelijk verder over de Britse eilanden, het Noordzee gebied en Scandinavië uit, hetgeen met toenemende winden gepaard gaat. Dit betekent tevens, dat de temperatuur aanvankelijk een verdere stijging ondergaat en de regenkansen belangrijk toenemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7