Twaalf uur televisie per en meer zenders week Uitzending in handen van de omroepverenigingen Perzische oplichter in de trein gearresteerd Veel gelukwensen en grote taart voor jarige Churchill Amerikaanse geleerden keuren werk van McCarthy af Djakarta bereidt de inlijving van Nieuw-Guinea voor Ho Chi Minhs voorwaarden nauwelijks aanvaardbaar Dinsdag 1 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 283 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nota aan de Tweede Kamer Twee programma's Aanhoudend zacht, vorig jaar vorst WEERBERICHT Chinese meisjes varen als matroos Stewardes uit Haarlem de dupe Hij,, werkte voor Engels dagblad Komende nacht naar de Bermuda's Stalins graf weer druk bezocht Mossadeq liet zich de kip goed smaken Kloof met Engeland is zeer nauw, zegt Naguib Nadelig voor de VS Eden hoopt op: Spoedig bijeenkomst Grote Vier Sir Benegal Rau is overleden De dotterbloemen bloeien Met groot verlof Opkomst van lichting 1954 Rusland verkoopt goud Fransen rukken op in Indo-China Brits Koninklijk paar op weg naar Fidzji eilanden Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK. Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Acliterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - TeL 3320 Postgiro 187284 RSCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen 1 0.49 Voorlopig zal de Nederlandse Televisie moeten streven naar een zendtijd van twaalf uur per week. Naar het oordeel van de rege ring zijn de omroepverenigingen de aangewezen organisaties om de TY-programma's te verzorgen, zij het onder zekere voorwaarden. Maast het programma der aparte omroepverenigingen is een algemeen jprogramma nodig, dat weer door de staven der omroeporganisaties zal vorden verzorgd. Het ligt in de bedoeling de zender te Lopik te ver- isterien en daarnaast drie of vier andere zenders te bouwen, nl. te Groningen, Roermond en Goes, alsmede zo nodig te Enschede. De 'radio-raad en de televisieraad zullen worden samengesmolten. Daar het aantal bezitters van televisietoestellen zeker in ons land niet hoven de 10.000 uitkomt, zal het kijkgeld nog te weinig opbrengen om de televisieuitzendingen te financieren. Daarom wil de regering de nodige fondsen beschikbaar stellen van de organisaties, die zullen uitzenden, en wel in de vorm van renteloze voorschotten. Een moge lijke bron van inkomsten ziet de regering naast het kijkgeld o.a. in de uitzending van reclame, doch dan zo dat de normale uitzendingen daarvan geen nadeel zullen ondervinden. Op de duur zal men moeten komen tot de bouw van een nieuwe, moderne TV-studio. De regering wil op den duur het omroep- en televisiebestel in een wet regelen. Voorshands zal men evenwel met een algemene maatregel van bestuur volstaan in de vorm van een ,Televisiebesluit 1954". QIT alles wordt uitvoerig toegelicht in een door minister Cals zo juist aan de Tweede Kamer aangeboden nota over het televisievraagstuk, waar in deze plannen uitvoerig worden toe gelicht en gemotiveerd. De reden dat de regering destijds meende een zekere terughoudendheid te moeten betrachten t.a.v. de televisie, was haar streven te voorkomen, dat een uit sociale overwegingen ongewenst beroep zou worden gedaan op de koopkracht van het publiek. Toch kan i de minister het niet eens zijn m^t de opmerking van de televisieraad, dat het bescheiden experiment is „vast gelopen". Men moet het resultaat niet alleen beoordelen naar het aantal kij kers. De ervaring van de afgelopen periode geeft de hoop, dat het aantal ki.ikers bij uitbreiding van de zendtijd zal groeien. Wel was het door het kleine aantal kijkers moeilijk de in vloed van TV op de levensgewoonten na te gaan. In de kwaliteit der pro gramma's kan zeker een stijgende lijn worden geconstateerd. Dit biedt een redelijke waarborg, dat de TV op een aanvaardbaar peil zal worden gehou den, dat zeer gunstig afsteekt bij alar merende geruchten in deze uit het buitenland. Het experiment heeft vol gens de minister uit technisch oogpunt tot een bevredigênd resultaat geleid, en bewezen is wel, dat de techniek in alle opzichten zal kunnen voorzien in de behoeften aan een volledige TV- dienst. Er zijn positieve redenen, die na drukkelijk pleiten voor de invoering van de TV in ons land. Mits goed ge bruikt is het een waardevol instru ment voor de culturele ontwikkeling en verbetering van de ontspanning. Ook omdat andere landen anders de aan ons land toegewezen golven in beslag zou nemen, wordt de regering genoopt zonder uitstel tot regelen van het TV- bestel te komen. UET is interessant het weer van deze dagen te vergelijken met dat van verleden jaar. Toen kwam er in onze kustprovincies al vele aagen matige vorst voor. Op 26 November werd in Hoorn al acht graden vorst gemeten. De laagste Decembertemperatuur kwam eveneens in onze provincie voor en wel op 2 December. De laagste temperatuur toen geme ten bedroeg op het station van het KNMI te Obdam —10,8 gra den Celsius. Verleden jaar stren ge vorstnu dagen aaneen zacht weer met middagtemper atur en van 12 a 13 graden Celsius. Het is wel een -bijzonder droge en zachte herfst, maar ook de eerste winterdagen zullen zacht blijven. Een nieuwe depressie zal van daag opnieuw zachte lucht van de oceaan aanvoeren. De wind kan weer tot. krachtig aanwakkeren, maar er valt geen noemenswaar dige regen. Het weer loopt niet op de kalender, want al is het andaag de eerste December, de temperatuur die gemiddeld nor maal is voor de Octobermaand blijft hoog. Verwachting tot morgenavond: MEER WIND Veel bewolking, maar over wegend droog weer. Matige tot Krachtige Zuid-westelijke wind. Vannacht iets zachter dan de af gelopen nacht. Woensdag: Zon op 8.27. onder 16.32 Maan op 4.16, onder 14.04 Daar het te vorderen kijkgeld der toestelbezitters voorlopig nog een ge ring bedrag zal opbrengen, meent de regering dat zij de nodige fondsen renteloos ter beschikking der omroep instellingen dient te moeten stellen. Op den duur zullen dagelijkse uit zendingen ruimte moeten bieden aan de verschillende eisen, die een ver antwoorde TV-dienst vraagt. Volgens de minister zal dat mogelijk zijn als de zendtijd voorlopig wordt gesteld op 12 uur per week, waarmee men niet boven 1 et financieel en artistiek be reikbare uitgaat. yERRUIMING van de zendtijd vergt in de eerste plaats uitbreiding van studioruimte en in de tweede plaats meer mogelijkheid voor buitenopna men. In de nabijheid van de Irene- studio te Bussum wordt een gebouw gehuurd, waardoor men voor de a.s. vijf jaar voldoende ruimte zal krijgen. Op den duur zal men niet ontkomen aan de bouw van een nieuwe moderne studio. Over de uitbreiding der zenders schreven wij hierboven reeds. Voor de vestiging van een Televisie Staatsbedrijf zijn geen dringende re denen aan te voeren, temeer daar het particulier initiatief hier al in grote mate van zich deed spreken. De om roeporganisaties zijn daarom volgens de regering de aangewezen instellin gen om de TV-programma's te ver zorgen, dit met behoud van een zekere zeggenschap van de overheid. Evenals de radio behoort de TV te worden toevertrouwd aan organisaties, die voortkomen uit en haar levenskracht vinden in de geestelijke en maatschap pelijke stromingen van ons land. De regering acht het gewenst de Ned. te levisie Stichting in het nieuwe bestel te handhaven. (Zie vervolg pag. 2 kolom 4) £)e 20-jarige Jamshid Hasaemi Haini uit Perzië, die in de afgelopen jaren van zich heeft doen spreken door zijn huwelijk eerst met een Engelse en na dat hij van haar gescheiden was met een K.L.M.-stewardes uit Haarlem, die intussen ook uit Perzië is teruggekeerd en zich van hem heeft laten scheiden, is Zaterdagmiddag omstreeks zes uur hij Roosendaal door leden van de ma rechaussee in de sneltrein van Parijs naar Amsterdam gearresteerd. Hij werd via de Rotterdamse politie uitgeleverd aan de recherche van het Amsterdam se hoofdbureau, waar hij gisteren door inspecteur VV. van der Voort nader ran de tand is gevoeld in verband met een aantal tegen hem ontvangen klachten wegens oplichting. QNDER grote belangstelling uit bin nen. en buitenland heeft Sir Win ston Churchill gisteren zijn 79ste ver jaardag gevierd, tenminste voor zover de drukke bezigheden met het oog op zijn a.s. vertrek naar de conferentie op de Bermuda-eilanden de premier toe stonden, aan het feit aandacht te schen ken. Terwijl duizenden boodschappen met gelukwensen ,w.o. die van koningin Elizabeth en president Eisenhower, aan zijn ambtswoning in Downingstreet werden bezorgd, voerde de oude staats man besprekingen met zijn ministers, beantwoordde vragen in het Lagerhuis en werkte hij aan de laatste voorbe reiding van zijn reis. Toen de premier 's middags de zaal van het Lagerhuis betrad, werd hem door zijn aanhangers een ovatie bereid, waarbij alle andere afgevaardigden, en zelfs het publiek op de galerijen, zich aansloten. Zichtbaar ontroerd dankte Sir Winston voor de hulde, die hem door zijn mede- en tegenstanders werd gebracht. Hij grinnikte, toen Emrys Hughes, de aanhanger van de linker- Voor het eerst na Stalins dood werd door talrijke Russen een bezoek gebracht aan het graf van Stalin. Foto: Het bezoek aan het Mausoleum. vleugel der socialisten, die altijd felle critiek levert op alles wat conservatief is. verlof vroeg om „vijand nummer een" geluk te wensen. 's Avonds aan het diner, waarbij al leen de naaste familieleden aanzaten, was het Sir Winstons taak om de reus achtige verjaarstaart aan te snijden. Een hoog kunstwerk, dat gedeeltelijk bestond uit de in suiker uitgevoerde 35 boeken, die de premier heeft ge schreven Later kwamen verdere fami. beleden en naaste vrienden hun geluk wensen aanbieden. Spoedig na hun ver trek ging Sir Winston evenwel weer aan het werk. Zoals bekend vertrekt hij in de nacht van Dinsdag op Woensdag met een „Stratocruiser" naar Bermuda. Behalve minister Eden zullen 27 adviseurs en secretarissen de eerste minister verge zellen. Hasaemi bracht in 1952 veel opschud ding in Engeland en Perzië teweeg door de ruzie, die hij met zijn 19-jarige Britse vrouw maakte. Hij trachtte des tijds zijn zoontje mee terug naar Per zië te nemen, hetgeen hem echter met gelukte. Toen hij alleen naar Amster dam vloog, ontmoette hij in het KLM- toestel de 24-jarige Haarlemse stewar des Ineke S., die hij na een kortston dige correspondentie ten huwelijk vroeg. Ook dit tweede huwelijk leed schipbreuk. Een volkomen gedesillu- sionneerde Ineke keerde deze herfst naar haar vgderland terug. Kortgele den werd de scheiding uitgesproken. Doch ook Hasaemi begaf zich per vliegtuig naar Nederland De laa ste weken ontving de Amsterdamse politie diverse klachten wegens oplichting te gen hem. Eén klacht was zelfs afkom stig van een Engels dagblad waarvoor de Pers zich als correspondent in ons land had uitgegeven. Op naam van deze krant wist hij hier zo vermoedt men geld op te nemen. Ook een Amsterdams hotel maakte zich onge rust over een rekening, die hij niet be taald had. Tegen bet einde van deze maand werd hij in Brussel gesigna leerd. Tegenover de Amsterdamse po litie verklaarde hij, van plan te zijn geweest naar Amsterdam te reizen, omdat hij daar „enkele schulden wilde weten." Nadere bijzonderheden over het verhoor zijn nog niet bekend. Jonge Chinese meisjes worden tegenwoordig in DairenChina, opgeleid tot matrozen van de koopvaardijvloot. Hier ziet II enkele vertegenwoordigsters van het zwakke geslachtals cadet ten tijdens haar opleiding. De oud-premier van Perzië, dr Mos sadeq, zal voorlopig wel niet van de honger sterven. Hij zei Zaterdag tot een hongerstaking te zullen overgaan en over „drie dagen dood te zullen zijn". Zondag echter, na de achttiende dag van het proces, gebruikte de vreemde beklaagde een uitgebreide kippenschotel Mossadeq gaf na lang aandringen toe dat hij het was, die opdracht gaf de standbeelden van de overleden va der van de Sjah te Teheran neer te halen. Zondag verscheen Mossadeq voor het eerst in de 'rechtszaal zonder dat hij met het lopen geholpen behoefde te worden. Premier Naguib van Egypte heeft gisteren verklaard, dat de kloof tussen Engeland en Egypte bij de onderhan delingen over het Suez-kanaal „zeer nauw en gemakkelijk te overbruggen" is. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de besprekingen na de verkiezin gen in Soedan spoedig hervat kunnen worden Het bestuur van de Federatie van Amerikaanse Geleerden heeft Zondag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het door senator McCarthy ingestelde onderzoek naar spionnage, die te Fort Monmouth (New Jersey) zou zijn bedreven en waarbij documenten „betrekking hebbende op DE Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, heeft verklaard, dat het kabinet de kwesties van de opheffing van het Uniestatuut en invoeging van het gebied van Nieuw-Guinea bij de republiek Indonesia, heeft bestudeerd. De regering treft thans voor bereidingen .voor het spoedig opheffen van het Uniestatuut en voor het spoedig invoegen van het gebied van Nieuw-Guinea bij de repu bliek Indonesië. Gevraagd, of de krantenberichten, dat de Indonesische regering het voornemen heeft het Uniestatuut unilateraal op te hef fen, op waarheid berusten, antwoordde de minister, dat de regering deze stap nog niet heeft overwogen. De regering kan nog niets zeggen over de wijze, waarop de kwesties zullen worden opgelost, aldus minis ter Sunarjo. het radar-verdedigingsstelsel der Ver. Staten, zouden zijn verdwenen of in on bevoegde handen terecht gekomen, „een bedreiging is voor onderzoekingen, waarmede de Amerikaanse verdediging gebaat is". Het bestuur is van mening, dat het onderzoek naar communistische bedrij vigheid in de V.S., zoals het ''door McCarthy wordt geleid, „in feite ten voordele van de vijanden der VS zou werken, daar het op den duur zal lei den tot verlamming van wetenschap pelijk onderzoekingswerk, waarbij onze landsverdediging baat heeft". Het bestuur besluit met de medede ling, dat het onderzoek te Fort Mon mouth en de daarop gevolgde schorsin gen op grote schaal hebben geleid tot „een verzwakking van het moreel der aldaar werkzame geleerden, waardoor sommigen hunner geneigd zijn elders te gaan werken". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering, na de jongste Russi sche nota, hoopt, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een spoedige bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier. Hij zeide, dat overleg met Frankrïk en de VS met betrekking tot de nota „snelle en bevredigende voortgang maakt". Het Labour-lid Noel Baker vroeg inlichtingen over berichten over „ont moedigende reacties in Washington" op de Sovjet nota Eden antwoordde: „Ik heb mededelingen ontvangen van de regering van de VS en deze sche nen geenszins te bevestigen wat er zojuist gezegd is. Ik heb alle reden om aan te nemen dat het antwoord, dat ik de Kamer heb gegeven door de regering van de VS zou beaamd wor den". Sir Benegal Narsing Rau, sinds De cember 1951 rechter van het Inter nationaal Gerechtshof te Den Haag en voormalig permanent vertegenwoordi ger van India bij de Ver Naties, is gisteren te Zürich, waar hij reeds enige tijd onder medische behandeling was, in de leeftijd van 66 jaar over leden. Hij verwierf zich door zijn op treden in de internationale diplomatie ke wereld na 1945 internationale faam. Hij maakte o.a. deel uit van de wapen- stilstandscommissie-Korea en was in 1950 voorzitter van de Veiligheidsraad. EDER voorjaar opnieuw duiken de kampioensberichtenop: de eerste sneeuwklokjes worden gezien, de eer ste aarabeien worden aangevoerd, het eerste kievitsei wordt gevonden en de eerste zwaluw, die nog geen zomer maakt, wordt gesignaleerd. Wat echter te zeggen van de talloze bloemen, die volgens de „Flora*' reeds lang behoren te zijn uitgebloeid, maar die dit jaar eind November nog volop in bloei staan? Iedere stadsbewoner ziet perken en tuinen nog gesierd met rozen in al lerlei soorten en kleuren, en wie de slootkanten en de bermen langs de weg opzoekt, vindt witte dovenetel, boter bloemen, duizendblad, zandkool, paar debloemen en verschillende andere plantensoorten in hun tweede of derde bloei. De bioloog, die dezer dagen in dé buurt vo.n het Vredespaleis iv Den Haag een groot aantal bloeiende dot terbloemen ontdekte, vroeg zich ech1er verbaasd af, of men dit nu een late of een vroege bloei moest noemen Voorlopig, onder voorbehoud van be vestiging in een definitieve groot-ver lofbeschikking, is bepaald, dat op 23 Maart 1954 met groot-verlof zuil n gaan: a. Het kader en de z.g. „specia listen" van de lichting 1952-1., b. De dienstplichtigen van de lichting 1952-2, echter met uitzondering van het ka der en de „specialisten", voor wie eerst op 29 Juli 1954 hun eerst mili taire oefening een einde zal nemen. Voor zover het de landmacht betreft zullen de dienstplichtigen van de lich ting 1954 in zes ploegen steeds om de twee maanden onder de wapenen wor den geroepen De eerste indeling zal geschieden in begin Februari. De op komst bij de zeemacht zal vnl. eenmaal per vier weken geschieden, die bij de luchtmacht in de loop van de eerste maand van elk kwartaal. Goudhandelaren in Zwitserland ko pen de laatste tijd grote hoeveelheden goud uit de Sovjet-Unie. De omvang van de aankopen in de laatste vier a zes weken wordt geschat op 40.000 a 50.000 kilogram. Het goud wordt voor namelijk doorverkocht naar Parijs en Amsterdam. In Franse diplomatieke kringen wordt de verklaring van de communistische opstandelingenleider in Indo-China, Ho Chi Minh aangaande een mogelijke wa penstilstand .wel interessant, doch nau welijks aanvaardbaar genoemd. Men is in Parijs van mening dat Minh Frankrijk nog niet eens halverwege te gemoet is gekomen. Laniel heeft de kwestie met de voornaamste leden var zijn kabinet besproken. Vietnamese nationalisten hebben zich gisteren niet ingenomen getoond met het vooruit zicht op mogelijke onderhandelingen tussen de Fransen en Ho Chi Minh. In de uitzendingen van radio-Moskou en radio-Peking is grote aandacht besteed aan de uitlatingen van Ho Chi Minh Op het ogenblik wordt door Frans 1 Vietnamese troepen een felle operatie uitgevoerd in Noordelijke richting om Vietminh-strijdkrachten op te ruimen die een permanente bedreiging vormen voor Laos sinds net grote lente-offen sief der opstandelingen De Frans-Viet- namese troepen trekken op door de valleien van de rivieren de Hoe en de 5en?,,Op het ogenblik arriveren in In do-China grote hoeveelheden Ameri kaanse wapens. Onlangs kwamen uit Europese Franse elite-troepen aan. Het Vietnamese nationale leger telt reeds meer dan 200.000 man. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn gister aan boord van de ..Gothic' uit Balbao in de Pa nama-kanaalzone naai de Fidzji-eilan- den, de Bi itse eilan Vngroep in Ocea- oië, vertrokken Zij zullen zeventien dagen onderweg zijn. De afstand is zes duizend mijl.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1