Geheim onderwijsrapport werd in comité behandeld Principes van de moderne scholenbouw De gemeente draagt bij in het psgchotechnisch onderzoek Nieuws uit Graft Subsidies voor kleuterscholen werden verdubbeld Wat kinderen willen en wat ze mogen lezen EENSGEZINDHEID CONCERTEERDE Truydemanhofje te Hoorn geopend mp naar: •anima Gemeenteraad van Bergen was bijeen Begroting 1954 sluit met f 15.000 onvoorzien Tweede filmliga-avond burgerlijke stand Voordrachten op de „Zandhoeve" JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Limmen Ernstige ongevallen bij Hooghovens De heer Daalder sprak voor Berger schoolver. marktberichten MARKT PURMEREND Afwisselende avond te Egmond aan Zee DINSDAG 1 DECEMBER 1953 voorzichtiger p dat ogen- en verward E!" klonk het zijn Pim, er verbaasd. >r gekomen? [zamerhand!" 'onderen als hadden weg- n Van Pot- ppen. „Dénk [er.Moe- :in niet at id gefronste uit. „Hola", t U heen? iorHoudt hier dol!" (alléén tuis) be- ie Ing. Meü.) STEDELIJK Hupperts. Ie Suite uit van George ir Hamilton v ■d gecompo- 17171720, Is aan 'de gewijd. Dit ius een uit- g 20.15 uur m). 'AN HUGO Italienisches door Elisa-' sopraan en Hugo Wol! egenwoordi- che periode-. sterker be de stelling, muziek af- '.teratuur dan jo Wolf. Hij [meester na :n -van Ita- Paul Heysse ches Lieder- ensdag 22.25 1, 402 m). ÏCEMBEB m,: 7.00—24:00 13 Gewijde mu- or de dag. 8.00 8.15 Gram. 8.30 •n. 9.00 Voor de uw. 9.35 Water- 10 Morgendienst. Antwoord", hoor- 12.30 Land- en 2.33 Gram. 12.37 12.59 Klokgelui, t. Interkerkelijk ide-Orkest. 13.52 ano. 16.00 Voor ;al. 17.35 Orgel- irie. 18.10 Gram. Dhr. Organisatie- 3 R.V.U.: Mr. N. n betekenis van 1.00 Nieuws en Boekbespreking* alands overzicht. ,0.00 Hadiokrant. 21-20 „Christe- 21.40 Keltische 5 Sopraan, tenor erdenking. 23.00 ten. 23.15-24.00 m.: 7.00 VARA, A, 19.30 VPRO, .00 Nieuws. 7.10 am. 8.00 Nieuws, m. 8.50 Voor de voor de vrouw. ;ert. 10.00 School- iuw. 11.00 Gram. 2.07 Dansmuziek, luwmededelingen. nd. 12.38 Dans- 13.15 Tentoon- trumentaal kwin- is van de Arbei- causerie. 14.00 a. 14.15 Voor de 15.20 Voor de ren 16.30 Jeugd- .50 Regeringsuit- g Corresponden- [aai open", onder rt. 1800 Nieuws Het volle pond". 18 50 Vara-varia. 19.00 Actuali- 19.30 Voor d© 15 Pari eommen- rleltjk Orkest en lorum. 21.35 Ca- Utrecht". klank- 3 15 Socialistisch .3 20 Lichte mu- muziek. Ofschoon de agenda van de gemeente twaalf punten vermeldde, zijn slechts 11 punten in de openbare vergadering behandeld. Het geheime rapport van 60 pa gina's betreffende het lager onderwijs werd aan de kennisneming van het publiek onttrokken. Alvorens de voorzitter dr VV. Huygens, het besluit van de raad aan het publiek mededeelde, dat het te behandelen punt in comité zou worden be handeld, kon uit de daaraan voorafgaande discussies worden afgeleid, dat dit rapport een rehabilitatie inhield met betrekking tot de schoolstrijd, die in de loop van het jaar in Bergen onaangename verhoudingen tussen het onderwijzend per soneel van enige gemeente-scholen heeft geschapen. De hr. Van Rees Veilinga had gaarne dit punt in uitvoerige behandeling willen nemen. Diverse leden waren van mening, dat een rapport, dat als geheim aan de raadsleden wordt toegezonden, reeds inhoudt dat deze geheime zeker niet in het openbaar kunnen worden be handeld. Van kwart voor tien tot één uur heeft de raad zich daarna in comité bezig gehouden met geheime citaten, waarvan de conclusie vermoedelijk in de eerstvolgende raadsvergadering geopenbaard zal worden. Een discussie van enig formaat gaf ook het verzoek van B. en W. van de gemeente Alkmaar om een bijdrage van 1 150 per leerling van de Kohn- stammschool voor psychotechnisch onderzoek. Diverse raadsleden vroe gen zich af wat de consequenties waren, die deze bijdrage aan de ge meente Alkmaar met zich zouden medebrengen. De heer Van Rees Veilinga achtte een dergelijk onderzoek wel van waarde en betekenis, hoewel dien aangaande de meningen ook zeer uit eenlopen. Spr. vond het een gezonde opvatting, indien de ouders hiervan de helft zouden betalen. De heer Ellis juichte het onderzoek ook toe, maar vroeg wat de gemeente gaat doen als andere scholen ook bijdragen gaan vragen voor kinderen uit Bergen. De ouders moeten toch zelf zeggenschap hebben aan welk bureau zij hun kinderen zullen toe vertrouwen. De heer M. de Beurs zag gaarne het voorstel teruggenomen. De voorzitter antwoordde, dat de V.G.L.O.-scholen selectie-scholen zijn voor kinderen die vraagtekens zijn. De overweging van B. en W. is ge weest om geen achterstelling van Bergense kinderen te krijgen. Het totaal aantal kinderen uit Bergen is beperkt. De ouders betalen de helft mede ad f 7.50. De heer Ellis: Indien de ouders het niet kunnen betalen, betaalt Alkmaar dan het volle pond....? Weth. Den Das merkte op, dat het een algemene regel is om f 7.50 te betalen als grondslag. Indien ouders dit niet kunnen betalen zal dit als nog kunnen worden bekeken. De heer Broersma: De consequentie is dus, dat er f 15.betaald moet worden.... Uiteindelijk werd besloten de ge vraagde bijdrage te leveren. Het verzoek van het St. Nicolaas- comité om jaarlijkse subsidie werd afgewezen. De schenking en verkoping van een bouwterrein aan de Berger School vereniging kon de goedkeuring weg dragen van Ged. Staten, terwijl Ho tel Nassau-Bergen N.V. een parkeer gelegenheid krijgt tegen een huur van f 25 per jaar. De heer Broersma brak een lans voor de Federatie van Culturele Verenigingen te Bergen, om de ge zamenlijke verenigingen een subsidie te verstrekken tot f 750.Al deze verenigingen leiden een schamel be staan en geldnood zal tot liquidatie leiden van nog meer verenigingen te Bergen. De grootste en oudste toneelvereniging De Maskerspelers, die 40 jaar bestaan heeft, is o.a. om deze redenen al ter ziele, terwijl b.v. St, Jan zich dit jaar ternauwernood hieraan nog heeft kunnen onttrek ken. R en W. deden het voorstel deze subsidie-aanvrage te verwijzen naar de begroting. De heer Van Rees Veilinga vroeg of deze verenigingen wel het nodige hebben gedaan om de rak intern beter te coördineren. De heer Broersma deelde mede, dat de verenigingen dit seizoen drie uitvoeringen willen geven in de Rus tende Jager voor gezamenlijke reke ning, maar door de zeer hoge on kosten ook hier haast geen kans toe zien. Het vertonen van soms 40 jaar oude films vraagt groot vakmanschap en bijzondere oplettendheid. De Filmliga heeft haar bijzondere erkentelijkheid uitgesproken aan het adres van de heer Beeldman, voor de uitstekende wijze waarop hij dit bijzondere materiaal hanteert. Ook nu zal wederom een be roep worden gedaan op deze expert, voor het vertonen van de drie films, die het programma van de tweede avond zullen vullen. Als eerste film zal worden vertoond: Le chien Andalou (1929) van Luis_ Bu- "uel en Salvador Dali, een surréalis- tische film, die weinig bekende moge lijkheden van de filmkunst laat zien. Als tweede rolprent zal „De Ballade fan de hoge hoed", van Max de Haas worden geprojecteerd, een Nederlands Product van 30 min. speelduur. Na de pauze draait „Fury" (regie Fritz Lang, 1936). Met deze film, waar- Mee Fritz Lang in Amerika debuteerde, onaernam hij een scherpe aanval op he lynchwoede van een bezeten volks- Massa. Geboren Josephine Fr., d. van K. M. H. Colnot en P. Bakker. Renate. d- van H. Mooy en M. Scheltus. Anna K d. van D. Vis en G. M. Britzel. Cornells J., z. van J. C. de Reus en Vries. Ondertrouwd Jacob Keijzer en Geertrmda N. Bossert. Getrouwd Jacobug H. Grooteman Elisabeth M. Kok. Jeaan C. Gull et en Maria P. Polman. Wethouder Den Das zeide, dat het verenigingsleven zeer nauw is ver bonden met het culturele leven en dat het risico per voorstelling zeer zeker niet hoger ligt dan f 100.a f 150.Indien de besturen tevens ontheffing vragen van vermakelijk heidsbelasting, wordt het risico hier door ook nog verkleind. De Raad stemde toe om het risico tot een bedrag van f 500.te nemen, waarmede de rekening van 1953 als nog zal kunnen worden belast. De voorzitter deelde daarop mede, dat de Eisenverordening i.v.m. de Drankwet door Ged. Staten is goed gekeurd. De goedkeuring voor de Wijkverordening is nog niet binnen gekomen. Het voorstel van B. en W. om in 1954 een rekening-courant-overeen komst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 1200.000 en tot het aangaan van een rek.- courant-overeenkomst voor 1954 met diverse instellingen tot een bedrag van f 375.000 werd goedgekeurd. Besloten werd om over te gaan tot het inrichten van sportvelden in de tuintjes van „Maasdam", een terrein dat als een goed centrum werd be schouwd. De heer Ellis was het met dit besluit niet eens. Spreker vond dat deze mooie gronden voor deze doeleinden niet zijn aangekocht en dat de sfeer hier al genoeg verbroken wordt door de Volkshogescholen en door de groep Padvinders van Bergen. •Als de lagere scholen sportvelden nodig hebben, zou het beter zijn dit sportterrein in te richten op de Gem, opslagplaats aan de Jan Oldenburg- laan. Mw Broekman vond, dat de heer Ellis het te somber inziet. Ook de burgemeester verschilde ven mening met de heer Ellis. De cursisten van de Volkshogescholen hebben nimmer aan de sfeer afbreuk gedaan. Het voorstel werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. In de stichtingskosten van een nieuw consultatiebureau te Alkmaar t.b.v. de TBC-bestrijding zal ten laste van het dienstjaar 1953 een bijdrage worden gegeven van i 0.25 per inwo ner. Besloten werd de heer J. C. van Zoonen, technisch ambtenaar bij ge meentewerken, met ingang van 1 Januari 1954 te bevorderen tot Techn. Ambtenaar ie klas en tevens tot waarnemend Directeur van Gemeente werken. Hierna vond nog de vaststelling plaats van de gemeenterekening dei- bedrijven over het jaar 1950, waarbij door de burgemeester werd medege deeld dat de boekhouding van het GEB thans perfect in orde is. Daarna werd door Burgemeester Huygens de Gemeentebegroting aan de Kaad aangeboden over het dienst jaar 1954, onder mededeling dat de begroting sluit, met zelfs een post on- vorzien ad ongeveer f 15.00U. Ingevolge de Winkelsluitingswet, die een marge toelaat om max. 21 dagen per jaar later te sluiten, zul len de Bergense zakenlieden hun win kels tijdens de komende feestdagen tot 22 uur open mogen houden. In de rondvraag bleek uit een vraag van de heer Broersma, dat twee jonge architecten te Bergen de kans zullen krijgen om eens te laten zien, waaraan volgens hun idee het karakter van Bergen zal moeten voldoen. De subsidie voor de kleuterschool te Bergen aan Zee zal in 1954 worden vastgesteld. Dank zij gewijzigde om standigheden, zal Bergen aan Zee een telefoncel krijgen. Op tal van plaatsen in Noord-Holland worden nieuwe scholen ge bouwd of is men bezig met het maken van plannen daartoe. De voorge stelde besprekingen, die in verband hiermede gehouden zijn over de architectonische, medische en paedagogische kanten van de moderne scholenbouw, hebben het afgelopen week-einde vele gemeente- en schoolbestuurders, schoolartsen en consulenten van Lichamelijke op voeding, architecten en andere functionarissen uit Noord-Holland tezamen gebracht op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen. Als deskundigen voor deze inleidingen ivaren aangezocht de heren A. H. M. Basart, architect in Alg. Dienst van de afdeling Gezondheids techniek van het T.N.O. en professor A. de Waart, beiden leden van de departementale studiecommissie voor de scholenbouw. 16. Drie dagen later namen Jimmy, Jackie en professor Propjos afscheid van Wilgenwolde en van Miebet, die tenslotte een beetje was bijgedraaid en hard had meegeholpen de bagage in orde te brengen. Piet. Potlood bracht hen met zijn auto naar Schiphol n hoewel het een grote zevenpersoons Pufley was, kon de bagage er nauwe lijks in. Ook op de luchthaven stond het personeel vreemd te kijken naar deze portie koffers, valiezen en kisten welke deze luchtreizigers meebrachten. Alles werd in het lijntoestel naar Cal cutta ingeladen en nadat de passenfor- maliteiten achter de rug waren, klom men ook de professor, Jimmy en Jackie aan boord van het grote vier motorige toestel, nadat zij hartelijk afscheid hadden genomen van Piet Potlood, die hen nog narie vooral niet te vergeten een paar van die Bloedboef-Beren mee naar huis te nemen. „En daar gaan wij juist voor", zei Jackie tegen zijn vader, omdat, hij niet begreep dat Piet Potlood maar een grapje maakte. De verhouding tussen T;mmy en Jackie enerzijds en professor Pedro Propjos anderzijds was overigens hoogst vriendschappelijk. Jimmy noemde hem kortweg prof en Jackie zei oom Pepie tegen hem. C Pepie had zich m ren raar, ruim zit tend, geruit reiscostuum gestoken en in plaats van zijn flambard had hij een klein petje opgezet, dat hij blijk baar van een neefje had geleend die iets bij de padvinderij was. De ou ie heer verheugde zich overigens in het zonnigste humeur van de wereld. Zijn baard krulde van vreugde. In de ten gemeentehuize gehouden vergadering heeft de raad der gemeente Graft besloten vergoedingen aan de Stichting Kleuteronderwijs „De Rijp, Graft en Omstreken" en aan de Bijzondere Kleuterschool te De Rijp met 100 pet. te ver hogen. Uit de desbetreffende verzoeken bleek hoezeer de kleuterscholen te kampen hebben met een blijvend tekort aan financiën. Het is te hopen, dat binnenkort de wettelijke regeling t.a.v. het kleuteronderwijs zijn beslag zal krij gen, zodat de toe te kennen subsidies en vergoedingen zullen kunnen worden vastgelegd. Uit een b(j de behandeling van deze verzoeken door de heer Ver dwaald gemaakte opmerking bleek, dat men ook te Oost- en West-Graftdijk bezig is met de stichting van een kleuterschool. Overeenkomstig het voorstel van bur gemeester en wethouders besloot de raad gebruik te maken van de hem toegekende bevoegdheid in artikel II van de Winkelsluitingswet. Hij stelde De heer J. van Drunen, consulent van Lich. Opvoeding in de inspectie Den Helder en Alkmaar, hield een inleiding over inrichting en gebruik van gymnas tieklokalen. De inleidingen waren gebaseerd op het zoeken en vastleggen van normen, waaraan de school van de toekomst op medisch en hygiënisch gebied zal heb ben te voldoen. Prof. A. de Waart zeide: „We leven in een tijd, dat we in een heel snel tempo naar een nieuwe vorm gaan. Dat geldt vanzelfsprekend op velerlei ge bied, maar voor de scholenbouw in het bijzonder. Een school af te keuren als zij reeds bestaat, „alleen" omdat de Geneeskun dige Inspecteur zich niet kan verenigen met het verkregen resultaat, veroor zaakt op het Ministerie de grootste „rel" er )s zeker niet de weg dir gevolgd moet worden. De medische hygiënist moet vóór die tijd reeds mee kunnen praten. Het heeft in vele landen lang geduurd voordat men dat besefte. De school moet in hygiënisch opzicht een voorbeeld zijn. Prof. de Waart besprak daarna de samenhang en wisselwerking tussen lichaam en geest, die in het schoolgaan de kind plaats vindt: Geestelijke span ningen, asthma, slechte spijsvertering Tengevolge van enige ongelukken op het Hoogoventerrein zijn drie le den van het personeel gisteren ge wond geraakt en moesten in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Het eerste slachtoffer was de ha venarbeider J. Bleijendaal uit Heems kerk. Deze werd tijdens het laden in de binnenhaven door twee rondslinge rende haken aan het hoofd getroffen. Hij liep een hoofdwonde aan de lin kerslaap en een hersenschudding op. Bij een plakoven van Walserij-West schoot een wrikstang los, toen twee op elkaar geschoven plakken plotseling weer losraakten. De reserve-ovenman J. v. d. Velde uit Haarlem en de vei ligheidsman M. v. d. Velden uit Lim men werden beiden aan het hoofd getroffen. Eerstgenoemde liep een hoofdwonde op, de andere kreeg ver schillende ernstige hoofdwonden en een shock. en angstgevoelens kunnen ontstaan en zijn vaak gevolg van het idee opgeslo ten te zijn in een beperkte ruimte. Lage ramen, ruime lokalen en veel ruimte in de omgeving van de school vermin deren dit idee en zijn dan ook principes waar zoveel mogelijk naar gestreefd moet .worden. Daarom moeten de scho len uit de bevolkingscentra vandaan. Prof de Waart besprak vervolgens de rustige sfeer, die wordt verkregen door het gebruik van nieuwe meubilair-sy- stemen. Zeer voornaam achtte spreker het voorkomen van geluidshinder van buitenaf. Dat de lessen tijdig moeten worden onderbroken, door deze af te wisselen met gymnastiek, werd door prof. de Waart nogmaals onderstreept. Tekort aan lichamelijke oefeningen remt het kind op allerlei gebied, ter wijl juist deze „ontspanning" het snel ler leren zien bevordert en scheve en kromme ruggen voorkomt. Het Centrale comité van de Sociaal-Democratische Mapai- partij van Israël heeft eenstem mig de minister van Buiten landse Zaken, Mosche Scharett candidaat gesteld als opvolger van David Ben Gurion, om de post van minister-president te gaan bekleden. Over dit onderwerp sprak op een ouderavond van de Berger Schoolvereniging in het Wapen van Bergen, de heer D. L. Daalder, oud-directeur der Middelbare Meisjesschool. Hij maakte duidelijk, waarom hij de titel van zijn causerie zó had geformuleerd: Ligtharts leus: Kom eerst in ze en neem ze dan mee" ligt er aan ten grondslag. Deze leus werd „vertaald" door: „Leer uw kinderen eerst kennen en voed ze dan op". Waarna enkele ogenblikken werd stilgestaan bij de betekenis van „kennen" in Griekse en Hebreeuwse zin en de definitie van opvoeding, die door Prof. Kohnstamm is gegeven. Kennis van de lectuurkeus is uiterst belang rijk en iedere opvoeder heeft bij zijn oordeel over kinderboeken dezelfde normen aan te leggen, die bij zijn vorming van kinderen gelden. ming te zijn met het niveau van de kinderlijke ontwikkeling, er is litera tuur nodig, die kan vermaken, de mo derne school heeft behoefte aan in kinderlijke taal geschreven popuiair- wetenschappelijke geschriften, de hele toonschaal van menselijke gevoelens dient door lectuur in trilling te worden gebracht, theoretische, aesthetische en ethische normen dienen krachtig te worden gehandhaafd. Maar het mora listische kinderboek kan niet worden aanvaard: wie de deugd vervelend maakt kweekt ondeugd. De oude kin derboekschrijvers begrepen dit niet: zij eisten „stichtelijkheid en nutte lering" het gevolg was, dat de kinderen hun werk niet lazen, maar zich clandestien bezig hielden met de lectuur voor vol wassenen: de meeste klassieke kinder boeken zijn nooit voor kinderen ge schreven. Als veilige gids voor ouders kan wor den aanbevolen de lijst, die door de leeszalen is samengesteld en voor enke le centen door de boekhandel wordt geleverd: De Kleine Vuurtoren 1951 met supplement 1952. Boekhandel De Haan zorgde voor een expositie van goede kinderlectuur. Uit verschillende onderzoekingen blijkt het volgende: in de kleutertijd gaat de belangstelling vooral uit naar het sprookje, meer bij de meisjes dan bij de jongens, op 10 a 11-jarige leef tijd hebben de Robinson-verhalen de grootste aandacht, voor 13 a 14-jarigen zijn de avontuurlijke vertellingen en de typische meisjesboeken 't belangrijkst, daarna de boeken, waarin ethische, maatschappelijke en wetenschappelijke problemen worden gesteld en, zo mo gelijk, opgelost. Deze voorkeur is vol komen in overeenstemming met de pe riodes uit de kinderspychoiogie. Dan wordt de vraag onder het oog gezien: waarom lezen de meeste men sen graag? Verschillende motieven wor den genoemd: tijdverdrijf, amusement, noodzaak om mee te kunnen praten, belangstelling voor mensen en hun pro blemen, zucht om af te reageren e.d. Tenslotte worden enkele eisen ge steld, waaraan kinderlectuur moet vol doen: een boek dient in overeenstem- dientengevolge een verordening vast, waarbij wordt afgeweken van de wette lijke sluiting op de volgende dagen: 15 werkdagen vóór 29 November; 5 De cember (mits deze dag niet op een Zon dag valt); 1 werkdag vóór Pasen; 1 werkdag vóór Pinksteren en 3 kermis dagen (geen Zondag). De algemene politie-verordening werd aangevuld met een bepaling welke het voorkomen van brand door hooi-broei ten doel heeft. Het college van burge meester en wethouders werd gemach tigd om tot benoeming van een hooi- peiier over te gaan, die de controle op de bepalingen zal moeten uitoefenen. Het personeel der gemeente zal m.i.v. 1 Januari 1953, evenals het rijksperso neel, een salarisherziening krijgen. Deze denivellerende uitkering zal mogelijk worden door de wijziging van het „Toe- lagebesluit 1951". Een ander besluit met financiële ge volgen voor het personeel was het vast stellen van een verordening terzake van het verhaal van inkoop en pensioen. Ingevolger de pensioenwet 1922 is ver haal nl. slechts mogelijk, indien de raad een betreffende verordening vaststelt. Aan de heer C. Slooten werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als doodgraver, In de door dit ontslag ontstane vacature werd nog niet voor zien. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd met ingang van 1 Decem ber benoemd de heer J. Pool te Alk maar. Blijkens een mededeling van de voor zitter is de grondaankoop voor woning bouw te Graft eerst thans goedgekeurd. De Planologische Dienst heeft echter zijn goedkeuring niet kunnen hechten aan de voorgestelde wijze van bebou wing. Tengevolge hiervan zullen op het gekochte perceel slechts 3 woningen mogen worden gebouwd. Teneinde thans tot die bouw te geraken besloot de raad tot aankoop van een strook weg-berm van de heer M. van Petten voor het bedrag van f 25. In de adviescommissie ingevolge de woonruimtewet namen de raadsleden zitting. In de rondvraag vestigde de heer Booij de aandacht on het feit, dat de nieuw gebouwde schuur bij de o. 1. school geen goten heeft, Eveneens ver zocht hij deze school in het komende jaar te doen schilderen. De heer Ver dwaald (PvdA) wees op de ongewens te toestand, dat nog geen gymnastiek lokaal bij de school is gebouwd. Burge meester Dalenberg deelde mede, dat hij vage hoop had, dat de bouw van een dergelijk lokaal in 1955 zou plaas vin den. Nadat nog een enkel punt van minder belang aan de orde was gesteld kon de vergadering worden gesloten. ALKMAAR, 30 Nov. Bevelanders 8 —10.50; tomaten A 60 en II 20—45; wit lof A 48 en B 1528; rode kool 49,50; savoye kool 4; spruitkool A 28—35 en B 15—24; boerenkool 4.50—11,50; sla 4.50 —11,50; andijvie 6—9; rode bieten 6,50— 7,50; bospeen 1219; winterpeen 56; waspeen 12—25; uien 3—6; prei 8—9; peterselie 3,50; soepgroenten 3—6; knol soepgroenten A 812 en B 23; druiven: Alicante 1,461,50; appels: Goudreinet- ten K 1214, HI 33; Groninger Kroon Hl 15, H II 8 en Jonathan H I 20; peren: Comtesse de Paris K 8—20 en Winterjan H 8—12. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 1 Deo. 13.000 kg uien 4,70—6,70; 10-400 kg andijvie 5,70—7,50; 31.000 kg groene kool A 7—7,40 en B 5,30—6,70; 30.000 kg gele kool A 6,20—6,90 en B 5; 35000 kg rode kool A 6—9,10 en B 5; 1200 kg witlof IC 33—36; 500 kg sprui ten AI 15—22; 700 kg bieten A 5,10— 5,60: 10.000 kg Deense witte kool 50. Doorgedraaid: 24.700 kg gele kool. NOORDERMARKTBOND, 1 Dec. 13.000 kg uien 5,30—6,20,gr. 6,20—6,50, drielingen 10—12 en nep 11—21; 3000 kg bieten A 5,105,70 en B 4; 400 kg peen- Si 9500 kg rode kool A 6—7,70 en B 5; 3200 kg gel kooi A 6—6.60 en B 5; 600 kg groene kool 6.20—7,80; 2000 kg Deense witte kool 5; 31.000 kg Succes witte kool 5; 11.000 kg andijvie 6—8,30 en II 6 6,10: 300 kg witlof IB 32 en afw. 3—20. Doorgedraaid: 31.000 kg Succes witte kool, 8000 kg Deense witte kool, 7000 kg rode kool en 2800 kg gele kool. VEILING WARMENHUIZEN 1 December: 12.000 kg rode kool A 6.8.10, B 5.400 kg gele kool A 6. 6.70, B 5.—; 800 kg witte kool 5. 700 kg andijvie 6. ZWAAG. 30 Nov. Vr. aardappelen 11.20; bieten 1.10—5.90; uien 2.40—20.50; gare bieten 2—12; prei 8—13; Chin, kool 3.506; gele bew. kool 4.908.60; groe ne kool 5.709.10; rode kool 5.208.20; boerenkool 510; spruitkool 15'29; witlof 1152; breekpeen 56.60; an dijvie 6—13; sla 4.40—7.30; bloemkool 1162; Alicante 83171; Cox's Orange Pippin 4276; Glorie v. Holland 1236; Goudreinette 1828; Laxton's Superbe 25—43; Present v. Engeland 1842; Pre sent v. Holland 18—34; Beurré Alex Lu cas 2146; Comtesse de Paris 3240; Gieser Wildeman 2031; Winterjan 15 —22. OBDAM, 30 Nov. 10.00 kg peen B f 5, C 5-5.10, D 5; 10.000 kg uien 7—7.40, grof 6.30—7.20, driel. 10.20— 11.70, nep 26.60; 15.000 kg gele kool B 5. HEM, 30 Nov. Koopmans blauwe 11.90, Record 7.30—9.30; uien 4.40—8, driel. 8—9.80, nep 16; ronde bieten 5— 5.10, prei 17; groene kool 7—9.10, rode kool 57.40; spruitkool 2031; witlof 26 -32; andijvie 6—8; bloemkool 862; ramanas 8; Sint Rémy 11—15; Winter- lauwtje 10—16; Gratiool 6—14. Het aanbod van de runderen op de markt te Purmerend bedroeg heden ochtend ongeveer 750 stuks. De handel in vette koeien was iets vlugger dan vorige keer en noteerde dan ook hoge re prijzen. Er was een behoorlijke be langstelling voor Geldekoeien. De verse markt was bijzonder stil. De handel in nuchtere kalveren was flauw en de prijzen lagen ook hier iets lager. De wolveemarkt was eveneen* gedeprimeerd en deed hierin niet on der voor de vette stapel. De varkens- markt vertoonde een levendig beeld. Er was een flink aanbod en de handel ging vrij vlot. De inzetprijs van heden ochtend bedroeg f 1.88. In biggen werd weinig omgezet. Het fanfarecorps Eensgezindheid uit Egmond-Binnen heeft in de Vergulde Valk een donateursconcert gegeven dat, zoals verwacht mocht wor den, buitengewoon geapprecieerd is. Het programma dat geboden werd was zeer afwisselend. Pittige mars muziek werd afgewisseld door wals en jazz, zodat er voor ieder wat voor zijn of haar gading bij was. Bij verscheide ne nummers gaf de dirigent een korte toelichting, zodat een en ander daar om met des te meer aandacht kon wor den gevolgd. Vooral het nummer „Les cloches de Corneville" sloeg bijzonder in. Een aar dig intérmezzo van deze avond was het toen oud-directeur de Vries op verzoek het laatste nummer dirigeerde. Hij bleek het dirigeren nog niet verleerd te zijn. Daar men moeilijk een gehele avond in een zaal naar fanfaremuziek kan luisteren had Eensgezindheid zich de medewerking verzekerd van het toneel gezelschap „Nut en Genoegen" dat met het stuk „Het verleden sterft niet" uit kwam. Het is een vot spel, geschreven door Ed, Terlingen, ditmaal opgevoerd onder regie van de heer Th. Buys. De rollen zaten er uitstekend in en wer den goed vertolkt. Van plankenkoorts was bij deze nieuwe groep niets te merken en het waren vooral mevrouw Ory-Stuifbergen en de heer G. Denne- man die ,ls hoofdrolspelers uitblonken. Ook regisseur Buys, die een kleine rol bezette speelde perfect. Met nog een gezellig samenzijn werd de avond besloten. Bij ontstentenis wegens ziekte van de Commissaris der Koningin heeft burgemeester Canneman te Hoorn Maandagmiddag het Truydenmanhof een complex voor bejaarden, officieel geopend. Het complex bestaat uit vijf enveertig woninkjes, die in een vier kant zijn gebouwd om een ruime .bin nenplaats, welke als tuin is ingericht. Het complex omvat voorts een ruime recreatiezaal en slaapkamers voor lo geergasten. De bouwkosten hebben circa vierhonderdduizend gulden be dragen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3