De kleine gemeenten in Noord-Holland willen zelfstandig blijven Huur- en woningpolitiek DE WONDERE WAERELT Arbeidsrust bereikte in 1952 nieuw hoogtepunt Hef conferentieoord van -de Grote Vier? Acht en een half millioen voor vrijwillig ziekenfonds Geen behoefte aan herindeling Een gedocumenteerd rapport De eindconclusie Arbeidswet 1919 zal worden herzien Regen blijft weg.... De Antillen lijden onder droogte Jachtopziener door Hof vrijgesproken „G GENLAND CONTINENT DER EENZAMEN" Uitgeverij G. DE BOER Jr. Hij kreeg het benauwd Duitse verstekeling gearresteerd Kamerlid sprak voor de Noordhollandse Werkcommissie Ingrijpende bepalingen Reductie op premie van vijftig cent DINSDAG 1 DECEMBER 1953 Het vraagstuk betreffende de gemeentelijke indeling van Noord- Holland is niet nieuw. Reeds meerdere malen heeft het in zijn alge meenheid dan wel incidenteel de aandacht gehad en laatstelijk ver wekte het nogal enige beroering, toen in 1951 het bekende rapport van de Commissie-Ter Veen het licht zag, waarin o.m. werd geconclu deerd, dat het aanbeveling zou verdienen het minimum aantal inivo- ners ener plattelandsgemeente ter wille van de doelmatigheid en ten einde een krachtig en veelzijdig gemeenschapsleven te bevorderen, te bepalen op ruim 5000. Opdat niet te zeer in historisch gegroeide toestanden in Noord Holland worde ingegrepen aldus dit rapport tal in daartoe leidende gevallen met een geringer aantal moeten worden volstaan, dat echter niet lager mag zijn dan ongeveer 2000. De reactie was zodanig, dat in een op 4 Januari 1952 te Alkmaar gehouden vergadering van vertegenwoordigers van gemeenten met minder dan 5000 inwoners in principe werd besloten tot gezamenlijke bestudering van het eerste deel van genoemd rapport in het bijzonder wat betreft de hiervoren genoemde conclusie, tot welk doel een com missie werd ingesteld. Deze, de Studiecommissie Bestaans voorwaarden Kleine Gemeenten, onder voorzitterschap van G. G. Loggers, burgemeester van Wieringermeer en met ais secretaris B. J. Kalb, burge meester van Oude Niedorp, is thans op jijar beurt met haar rapport gereed «komen, dat werd uitgebracht in op dracht van 57 gemeenten in Noord- Hoiland en dat zoals viel te ver wachten een geheel andere geest ademt dan dat van de Commissie-Ter Veen. Herinnerend aan het krachtig ge meentelijk statuut, in 1851 door Thor- becke geschapen en waarbij de rechts positie van alle gemeenten, zowel grote als kleine gelijk werd gesteld, biedt het rapport daarna in een aantal hoofd stukken, die zowel wat het beschou wende deel als de documentatie be treft uitstekend zijn verzorgd, een dui delijk beeld van de positie, welke de kleine gemeenten thans in de provincie innemen. Binnenkort hopen wij gelegenheid te hebben enige interessante cijfers en gegevens uit dit rapport te publiceren. Thans dienen wij ter wille van de plaatsruimte te volstaan met der commissie weer te geven, die wij int* het oog op de belangrijkheid hier Ie «txenso publiceren: Na de weergave van de resultaten tnzer onderzoekingen rest ons de taak hieraan een algemene conclusie te ver binden. De Commissie-Ter Veen veronder- Itelt, dat het bepalen van 't minimum- lantal inwoners van plattelandsge meenten op rond 5000 in deze gemeen te» «en grotere doelmatigheid van be- stuter teweeg zou brengen en een krachtig en veelzijdig gemeenschaps leven zou bevorderen. Wij onderzochten de relatie gemeen schapsleven-gemeente en onze conclu sie luidde: Vorming van plattelandsgemeenten met minimaal 5000 inwoners leidt op zichzelf niet tot bevordering van een krachtig en veelzijdig gemeenschaps leven. Ons onderzoek in Friesland beves tigde deze conclusie. Wij stelden een onderzoek in naar de doelmatigheid van het bestuur in de plattelandsgemeenten met minder dan 5000 inwoners in Noord-Holland. Hier uit moesten wij concluderen: Het verzorgingspeil is in deze kleine gemeenten over het algemeen redelijk te achten en een tekort aan doelmatig bestuur in een mate, als door de Com missie-Ter Veen gesuggereerd, bestaat aldaar niet. Wij vergeleken de doelmatigheid van het bestuur in enkele grote Friese plat telandsgemeenten met die in de kleine plattelandsgemeenten in Noord-Hol land. Uit dit onderzoek hebben wij moeten concluderen: 1. Het door de Commissie-Ter Veen veronderstelde verschil in verzor gingspeil tussen grote en kleine plattelandsgemeenten is bij de on derhavige vergelijking niet gecon stateerd. In grote plattelandsgemeenten dreigt door verschillende oorzaken het ge vaar, dat in de delen der gemeente een niet-evenredig verzorgingspeil ontstaat, waardoor aan de bestuurs- doelmatigheid afbreuk wordt ge daan. Onze eindconclusie, op de voorgaan de conclusies gebaseerd, kan slechts luiden als volgt: De bevordering van een krachtig en veelzijdig gemeenschapsleven noch de doelmatigheid van bestuur kunnen in het algemeen worden aangevoerd als motief tot het vormen van gemeenten met minimaal 5000 inwoners. Aan de richtlijnen 14 en 15 van het rapport-Ter Veen is daarmede haar basis ontvallen. Zij kunnen derhalve niet worden gehanteerd als normen bij een gemeentelijke herindeling van Noord-Holland. De resultaten van ons onderzoek houden een bevestiging in van de stel ling. dat een gemeentelijke herindeling op basis van algemene richtlijnen on aanvaardbaar is en dat bij het bestaan 2. van onbevredigende toestanden in elk concreet geval afzonderlijk moet wor den beoordeeld of en zo ja, in hoeverre samenvoeging van gemeenten of grens wijziging verantwoord en in het alge meen belang noodzakelijk is te achten. Tijdens het onderzoek is ons inder daad gebleken, dat er gevallen zijn, waarin een verbetering van de bestaan de toestand noodzakelijk of gewenst is, hetzij uit het oogpunt van doelma tigheid van bestuur, hetzij ter bevor dering van het gemeenschapsleven. Wij koesteren echter de overtuiging, dat in verreweg de meeste dier gevallen een bevredigende oplossing kan worden verkregen, indien de betrokken ge meentebesturen bij zichzelve te rade gaan, hoe zij door een intensiever en krachtiger beleid het verzorgingspeil in hun gemeente kunnen opvoeren en de ontwikkeling van het gemeenschaps leven kunnen stimuleren. Samenwerking van gemeenten, tot dusver steeds veelvuldiger en met groeiend succes gehanteerd, zal in vele gevallen aan bestaande tekortkomingen definitief een einde kunnen maken. Soms echter zal de oorzaak van de minder bevredigende toestand moeten worden gezocht in het zich ontwikke len van plaatselijke gemeenschappen tot nabij of over de gemeentegrenzen dan wel in het van oudsher niet sa menvallen dezer grenzen met die ener plaatselijke gemeenschap. De hieruit voortvloeiende nadelen zullen door grenscorrecties, misschien in sommige gevallen ook door samenvoeging van gemeenten, moeten worden weggeno men. In deze gevallen zal een grondig overleg tussen de betrokken gemeente besturen, eventueel met bemiddeling van het hoger gezag, tot de gewenste resultaten kunnen leiden. Voorwaarde is daarbij, dat een nauwkeurig onder zoek wordt ingesteld, waarbij vooral het sociografisch element een belang rijke rol moet spelen. Zo de besturen der kleine gemeenten waakzaam zijn en blijk geven van een open oog voor de behoeften der ge meenschap en van een juiste opvatting omtrent de doelmatigheid van het be stuur, zullen juist deze kleine gemeen ten een blijvende bevestiging vormen van de waarheid van Thorbeckes uit spraak, waarmede wij dit rapport zijn begonnen, dat: „de kracht van het Ne derlandse Volk, gelijk voor eeuwen, schuilt in de plaatselijke gemeenten". Het aantal door stakingen verloren gegane arbeidsdagen was in 1952 weer lager dan de voorafgaande jaren na de bevrijding, hetgeen stemt tot vol doening, aldus merkt minister Suurhoff op in het zojuist uitgekomen verslag van de werkzaamheden van het ministerie van Sociale Zaken en Gezondheids zorg over 1952. Dit mag ons echter niet doen geloven in een algemene en on verdeelde voldaanheid op sociaal gebied. Binnen de grenzen, die onze econo mische positie stelt, blijft een voortvarend sociaal beleid noodzakelijk. Bij dit beleid dienen de organisaties van werkgevers en werknemers zoveel mogelijk te worden ingeschakeld. Slechts op die wijze zal het mogelijk blijken de voor ons volk zo kostbare arbeidsvrede ook in de toekomst te handhaven. PLAIN EM CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN YAN 50 SIGARETTEN (Advertentie, Ing. Med.) De in ons land voorbeeldig gehand haafde arbeidsrust is mede te danken aan het vertrouwen, dat men heeft in het min of meer objectieve systeem van de alom meer toegepaste methode der werkclassificatie, waardoor de be loning der arbeiders op meer verant woorde wijze kan worden afgestemd op de mate van vakkennis, ervaring en verantwoordelijkheid. Bij de 38 stakin gen in 1952 waren 3451 arbeiders be trokken. Daardoor gingen 31.237 ar beidsdagen verloren. De minister spreekt in zijn verslag ook over verschillende op zijn depar tement in voorbereiding zijnde wets ontwerpen. Mede in verband met her zieningen op veiligheidsgebied is de gedachte opgevat aan een algehele her ziening van de Arbeidswet 1919. Daarin zal men bepalingen opnemen voor die soorten van arbeid, waarvoor tot dus verre nog geen werktijdbepalingen gol den. Men wil ook modernere ideeën in toepassing brengen, waarbij gedacht wordt aan een grotere vrijheid voor het bedrijfsleven om zelf regelingen van de werktijd tot stand te brengen. Er is een ontwerp voorbereid voor een nieuwe huisarbeidwet, een nieuw rijtijdenbe sluit en men overweegt ten aanzien van de preventieve gezondheidszorg in de De regentijd, die in de Nederlandse Antillen reeds een maand terug had moeten beginnen, blijft nog steeds uit met uitzondering van hier en daar een zeer gering buitje. Dientengevolge is vooral op het eilandje Bonnaire de toe stand zeer kritiek. Er wonen 5000 men sen, die in hoofdzaak leven van vis vangst en geitenteelt en wat landbouw voor eigen gebruik. Reeds honderden stuks vee zijn omgekomen door gebrek aart voedsel en water. Er is noch ge oogst, noch gepootOok op Curagao en Aruba begint het uitblijven van de regen hinderlijk te worden. De regen bakken en -putten zijn vrijwel droog. Gisteren heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch de jachtopziener B. uit Herwijnen vrijgesproken. Hij was be schuldigd van doodslag subs, dood door schuld in verband met het stropers drama, dat zich op 27 December 1951 te Herwijnen heeft afgespeeld. In een schermutseling met de politieman werd de 22-jarige landbouwer L. van Z. door een onverw?'' t schot uit het jachtge weer van de opziener dodelijk getrof fen. Zo juist verscheen ANTHONY VAN KAMPEN: Omzwervingen langs en op de Ijskap. Dit boek vol avontuur van onze medewerker verhaalt van zijn omzwervin gen in Zuid-Groenland, op de onherbergzame Ijskap en in 's werelds noordelijkste nederzetting Thule. 40 foto's van Siebe van der Zee en enkele kaarten maken het boek tot een waardevol bezit. In linnen band met fraai bandstempel7.90 Uw boekhandelaar heeft het boek of bestelt het graag voor U bij AMSTERDAM y (Advertentie, Ing. Med.) bedrijven wettelijke bepalingen in het leven te roepen. De organisatie van de prenatale zorg kwam tot verdere ont wikkeling. Het aantal consultatiebu- reaux daartoe bedroeg eind 1952 vijf en veertig. Deze zorg voorziet in een grote behoefte. 'poen gisteren het 11.550 brt metende Argentijnse zeekasteel, het m.s. „Yapeuy", uit Hamburg in de Amster damse haven meerde, bleek zich aan boord onder de passagiers een 20- jarige Duitse jongen te bevinden, die de reis als verstekeling had meege maakt. Hij is de koopmansleerling H. H. H. uit Flensburg. De jongen werd door de marechaussee aan de Amsterdamse vreemdelingendienst uitgeleverd en verklaarde, dat hij in Flensburg op een kantoor werkzaam was, doch het bin nen de vier muren van zijn kamer te benauwd kreeg. Hij had het plan opgevat naar Zuld- Amerika te reizen en was erin ge slaagd in Hamburg ongemerkt aan boord van de grote passagiersboot te komen. De vreemdelingendienst heeft zich thans met het Duitse consulaat in verbinding gesteld, omdat de jeugdige avonturier over geen enkel papier be schikt. Hij zal zo snel mogelijk over land naar zijn woonplaats worden te ruggebracht. (Van een onzer redacteuren) Twee onderwerpen van bijzondere actualiteit, de huurpolitiek en de woningpolitiek. vormden de hoofdschotel op de bijeenkomst, welke gisteren door de Prov. Werkcommissie Noord-Holland inzake de toe. passing van de Woonruimtewet 1947 te Overveen werd gehouden. Deze onderwerpen werden op wel zeer deskundige wijze ingeleid door de heer Bommer, lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Amsterdamdie hierbij zijn licht deed schijnen over allerlei vraag stukken met betrekking tot het probleem van de woningvoorzienin g, daaraan enkele beschouwingen vastknopend betreffende de huurver hoging, ivelke per 7 Januari a.s. zal ingaan. Zijn betoog werd met grote aandacht gevolgd en de zeer talrijke vragen, welke na afloop op de inleider werden afgevuurd, mochten ongetivijfeled als bewijs gel den van de grote belangstelling, welke er voor het woningprobleem in al zijn schakeringen bestaat. Als eerste uitgangspunt noemde de heer Bommer de gezonde regel, dat een ieder de kosten van zijn huisves ting zelf betaalt. Afwijking van deze regel kan z.i. alleen plaats vinden on der buitengewone omstandigheden, zo als die zich b.v. voordeden kort na de wereldoorlog en voorts slechts t.a.v. scherp omlijnde bevolkingsgroepen, zoals voormalige krotbewoners. Met name dacht hij in deze ook aan de huisvesting van bejaarden. Zijn twee de uitgangspunt was, dat op de duur de huur van de bestaande woningen bij die van de nieuwe dient te worden aangepast, daar anders de impopulari teit van de nieuwe woningen een ge vaar zou kunnen gaan vormen voor de volkshuisvesting. Zouden tengevolge van een derge lijk beleid de huurprijzen van de oude woningen stijgen boven een peil, dat nodig is om de exploitatiekosten te dekken, dan dient het surplus te wor den afgerond als tegemoetkoming in de lasten van nieuwbouw, sanering en krotopruiming. Naar sprekers mening zou dit het sluitstuk vormen van een goede woningpolitiek. Momenteel zijn er politieke voor- en tegenstanders in de volksvertegenwoor diging en het zal mogelijk zo zijn, dat een derde groep, die dit punt slechts op zijn zakelijke ondergrond taxeert, hieraan in de toekomst de doorslag zal kunnen geven. Komende tot de huur verhoging, welke per 1 Januari a.s. zal ingaan en dié noodzakelijk is, omdat de kostprijs-huur thans 250 procent be draagt van voor de oorlog, zeide de heer Bommer, hierin verschillende voordelen te zien. In de eerste plaats zal hierdoor de kloof, welke bestaat tussen de huren voor oude en nieuwe woningen, enigermate worden ver smald, voorts zal er bij de oude wo ningen een redelijk bedrag beschikbaar komen voor de nodige onderhoudswer- yE DUN LAOGHAIRE in Ierland is thans een staking beëindigd, welke ongetwijfeld de langdurigste ter wereld is geweest. In 1939 ont sloeg de caféhouder „Big Jim" Downey zijn bar man en kwam in con flict met de Ierse vak bond van kellners, toen hü in zijn plaats een niet-georganiseerde aan stelde. Leden van de bond gingen voor het café posten en hebben dat veertien jaar vol gehouden, totdat de hardnekkige Big Jim dit jaar eindelijk is over leden. De kellnersbond is allang blij, dat de sta king is afgelopen, want het heeft maar liefst f 160.000 gekost. De pos ters betreuren het ech ter, want zij kregen al tijd gratis hier van Big Jim. Het geschil heeft de caféhouder overigens een pracht van een pu bliciteit bezorgd. Tal loze Amerikaanse toe risten kwamen even buurten. [)E EERTIJDS zo bloed dorstige Mohawk-in- dianen in het Canadese Ontario hebben de over heid een ultimatum ge steld en gedreigd de strijdbijl weer te zullen opgraven, indien de Ca nadese regering niet in gaat op hun verzoek om verbeteringen in hun re servaat te brengen. De indiaanse dapperen eisen ijskasten, wasmachines en oliekachels. De Canadese regering zal nu wel maat regelen in die richting moeten nemen of anders tot algehele mobilisatie van de strijdkrachten moeten overgaan, want de Mohawk-roodhuiden staan bekend als de strijdlustigste stam van het ganse Westen en zijn in het verleden heel wat malen op het oorlogspad getogen. Q E DIRECTIE van een filmtheater in het ruige Casablanca heeft vijf verpleegsters in dienst moeten nemen en in vijf dagen tijds zeven- en-dertig flessen cognac moeten kopen om alle mensen tot het leven te rug te roependie tij dens de vertoning van de lugubere film „Dodende liefde" flaüw vielen. Sinds dat bekend is ge worden, van die verpleeg, sters en die cognac, val len in Casablanca hele bioscoopzalen tegelijk 'lauw. [)E BRITSE kweker Jack Matthews uit Thurston beweert door enting een vruchtboom te hebben gekweekt, welke na eikaar vijf ver schillende soorten fruit geeft. Hij heeft zes jaar lang geëxperimenteerd en hoopt volgend jaar zijn merkwaardige pro ducten op de markt te kunnen brengen. £EN ANDERE Engelse heer is doende een boek over de veelbespro ken reïncarnatie te schrij ven. Daar hij alles ech ter van horen zeggen heeft, heeft hij via een advertentie in de Daily News iedereen, die per soonlijke ervaring heeft op het gebied van de re ïncarnatie, uitgenodigd zich bij hem aan te mel den. Wanneer gaat u zich melden? £EN VIJFJARIG jonge tje in Woerden viel bij het afrijden van een bruggetje over de Krom- wijker Wetering met autoped, en al in het wa ter. Hij riep niet om hulp, maar klemde zich krampachtig aan zijn houten autoped vast. Hij - dreef af naar de Oude Rijn. Daar sprong een 35- jarige wandelaarster; die hem zag voortdobberen, te water en slaagde erin hem behouden, inclusief autoped, aan de andere kant op het droge te w'er- ken. Beslist de eerste maal. dat een jongetje of wie dan ook met een a.utoped een rivier over stak. Indien de vier grote mogend heden Rusland, Amerika, Enge land en Frankrijk dit voorjaar in Berlijn bijeen zullen komen, dan zal dat zeer waarschijnlijk geschieden in het Controle- raadsgebouw in West-Berlijn. ken, terwijl door salarisverhoging e.d. het huren van een nieuwe woning minder bezwaarlijk zal worden. Voor het overgrote deel van de huurders is de compensatie op behoorliike wi'ze geregeld, maar er blijven nog enkele angels in het vlees zitten, die zeer pijn lijk zijn. In het bijzonder betreft dit de kleine zelfstandigen, kunstenaars, lijfrentetrekkers en personen met een particulier p .sioen. Bij de doorvoe ring van de volgende etappes van de huurverhoging zal dit nog scheroer aan de dag treden. De enige óplossmg lijkt hier, deze mensen in aanmerking te laten komen voor een zekere huur toelage en aan bepaalde groepen, zoals personen boven de 65 jaar met een mi nimum inkomen, voorrang te verlenen bij het toewijzen van een goedkopere woongelegenheid. In .het volgende gedeelte van zijn in leiding besprak de heer Bommer en kele van de belangrijkste bepalingen uit de nieuwe huurwet. Hierin is b.v. de toeslagregeling in verband met in woning niet meer opgenomen. Onder huurprijs zal voortaan worden volstaan alle verplichtingen, welke de huurder op zich heeft genomen. Het vragen van sleutelgeld wordt niet meer toe gestaan en wordt dit toch betaald, dan zal door nietigverklaring het bedrag teruggeVbrderd kunnen worden. Na een korte uitwijding met be trekking tot de bedrijfsruimten kwam spreker tot de vraag, welke zekerheid er bestaat, dat de hogere huurop brengst ook aan onderhoudswerken zal worden besteed. In dit verband deelde hij mede, dat in het wetsontwerp aan- vulle, de bepalingen zijn opgenomen, welke het mogelijk maken, dat bij een conflict terzake tussen verhuurder en huurder laatstgenoemde zich met een eenvoudig verzoekschrift tot de kan tonrechter wendt. Deze kan gelasten bepaalde onder houdswerken te doen uitvoeren en zelfs een dwangsom opleggen voor el ite dag, dat dit wordt nagelaten. Ook kan de huurder worden gemachtigd be paalde werken te laten uitvoeren en de kosten op de verhuurder te verha len. Dit gaat nog niet zo ver als in Engeland, waar eerst huurverhoging wore't toegestaan, nadat de eigenaar het huis in een voldoende staat van onderhoud heeft gebracht. Aan het einde van zijn inleiding, waarin hij nog diverse facetten van de huurverhoging belichtte, gaf spreker als zijn standpunt, dat de huurprijs van de oude en de nieuwe woningen eerst zo veel mogelijk op eenzelfde niveau moet worden gebracht om deze daar na gezamenlijk omhoog te laten gaan. Voor de bejaardenwoningen heeft de minister een speciale bijdrageregeling toegezegd, welke binnen enige weken het licht zal zien. Hierop werden enige tientallen vra gen gesleld en beantwoord. Mogelijk vinden we binnenkort gelegenheid om op een enkele hiervan nader in te gaan. Deze bijeenkomst van de Werkcom missie, waarin het Noorden van de provincie vertegenwoordigd wordt door de heer J. Spaans, voorzitter van het Huisvestingsbureau te Alkmaar en mr. F. Zeiler te Bergen, was zeer druk bezocht. Naast tal van vertegen woordigers van gemeentebesturen kon de voorzitter, de heer A. W. H. de Kok uit Bussum, mede aan afgevaar digden uit enkele andere provincies en aan die van allerlei verenigingen en instelling, die rechtstreeks of zijdelings met de woonruimtewet hebben te ma ken, het welkom toeroepen. Met betrekking tot het woning vraagstuk kon hij nog geen optimisti sche klank laten horen. Het aantal woningzoekenden is in vele gemeen ten nog groter dan in 1947 en men heeft nog altijd te maken met de zg. krepeergevallen. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de burgemeester van Bloemen- daal, die een kort begroetingswoord uitsprak, daarbij zijn respect uitspre kend voor de mensen, die dagelijks met de moeilijkheden, voortspruitend uit het woonruimteprobleem, hebben te maken. Jn de ontwerp-begroting voor 1954 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid is 8 >4 millioen gulden uitgetrokken voor subsidiëring van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring. Algemene ziekenfondsen, die voor subsidie in aanmerking willen komen, zijn verplicht aan bepaalde voorwaar den te voldoen. Personen, die ophouden verplicht-verzekerd te zijn, worden in geschreven als vrijwillig verzekerden, mils zij de wens daartoe te kennen ge ven en de bij de fonds geldende wei standsgrens zich niet tegen de inschrij ving verzet. De aanmelding als vrij- willig-verzekerde moet geschieden bij een ander fonds dan dat, waarbij men verplicht verzekerd was. Binnenland Kinderen beneden zestien jaar zijn kosteloos verzekerd, indien hun ouders vrijwillig verzekerd zijn. Vrijwillig verzekerden krijgen op de premie een reductie van 50 cent per week, met dien verstande, dat het door hen te be talen bedrag niet lager dan 50 cent per week mag zijn. Tot deze groepen beno ren personen, die op 1 Januari 1953 verzekerd waren en de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of in ly54 zuilen bereiken. In het laatste geval gaat de reductie in na de 65e verjaardag. Voorts krijgen reductie gezinshoofden met kinderbijslag, alsmede hun echtgenoten. Tenslotte kunen bepaalde groepen kin deren reductie krijgen, onverschillig of zij tot een verzekerd gezin behoren. Tot die groepen behoren kinderen van 16 tot en met 20 jaar, wier tijd door studie ot door opleiding voor een be roep in beslag wordt genomen, of die invalide zijn. Van de 8Va millioen subsidie wordt naar schatting 6 millioen voor reductie gebruikt. De resterende 2i/2 millioen worden zodanig over de fondsen ver deeld, dat de verschillen in premie hoogstens tussen de fondsen enigszins kunnen worden verminderd. Met in achtneming van het verleende subsidie bepaalt elk algemeen ziekenfonds voor 1954 zelf de noodzakelijke premie.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5