Freddi Scharlewi bouwde zich if ROMANS een carrière bij het circus Agenda Volgende maand vliegt hij naar circus Busch in Tokio n Een groot burger en goed mens ter aarde besteld Pleegde getuige meineed? r Machinefabriek kreeg een nieuw onderkomen In Spanje lachte 't geluk hem toe Fa Marie Oudejans ST. NICOLAAS KWAM VOOR LAATSTE MAAL BIJ STICHTING 40-45 Zaak werd tot nader order aangehouden Fa Marie Oudejans KINDERBOEKEN WOORDENBOEKEN KALENDERS ..HET VULPENHUIS" V.J Honderden volgden de baar Voor Mijnheer: HUIBERTS Payglop VULPENHOUDERS VULPOTLODEN 4 KLEURENPOTLODEN BALLPOINTS „HET VULPENHUIS' Het eerste feest begon in 1947 Oude schuur door brand vernield VULPENSHOP alleen Payglop Merken van •VERTROUWEN P.O.A. n.V. Payglop Stand der werkloosheid Voor Mevrouw: HUIBERTS - Payglop De heer Ag recipieerde WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 JEDERE AVOND als de lichten van de facade weiden gedoold en het Zweedse circus Suecia zich klaar maakte voor de nacht, beklom een Alkmaarse jongen het trapje van de directiewagen, waar dan steevast het licht bleef branden totdat de dag aanbrak. In de kleine ruimte be spraken de Frau Direktor en de Alkmaarse jongen gedurende het groot ste deel van de nacht de plannen, die moesten worden uitgevoerd om circus Suecia tot bloei te brengen. Want om eerlijk te zijn: erg best gin gen de zaken niet. Micaela Busch, de telg van een Duitse circus- d\nastie, die alle bezittingen, waaronder enkele vaste circusgebouwen in Duitsland, was kwijt geraakt, had na de oorlog circus Suecia gesticht. Een bescheiden onderneming met 20 paarden, 4 olifanten, 6 tijgers, 18 schamele woonwagentjes en een tractor. Dat was alles en het bleek te kort te zijn om de concurrentie van de Zweedse circusondernemingen het hoofd te bieden. Daarom werden die nachtelijke conferenties in de directiewagen gehouden. Tussen Micaela Busch en Freddi Scharlewi, de Alkmaarse jongen, die in 1918 als chauffeur bij Suecia in dienst was gekomen en wiens ijver en ideeën hem weldra een vertrouwenspositie bezorgden. De moeilijke jaren van circus Suecia zijn nu voorbij. Zij be hoorden vrijwel terstond tot het verleden toen de onderneming naar Duitsland werd gebracht en daar een tournee maakte, die klonk als een klok. Cncuswagens van Busch-Berlin worden in Amsterdam aan boord gehesen om te worden verscheept naar Ceylon, waar verleden jaar de Aziatische tournee is begonnen. Van toen af is het crescendo gegaan en vier jaar later was de naam Busch- Berlin in het na-oorlogse Duitsland weer een begrip geworden. Verleden jaar werd zelfs een tweede circus ge kocht, dat in Amterdam werd ver scheept naar Ceylon en dat via Singa pore in Hcoikong terecht is gekomen. Vandaar wordt het volgende maand naar Japan gevoerd om in Tokio eind Januari de première van de nieuwe tournee te geven Daarbij zal ook Fred Scharlewi tegenwoordig zijn. Hij heeft juist met mevrouw Micaela Busch een bezoek gebracht aan verschillende cir cussen en tlieaterbureaux en is belast met het vervoer van de artisten, die voor de voorstellingen in Japan zijn ge ëngageerd. Hoe Freddi bij het circu3 is gekomen? Ach, eigenlijk heeft hij altijd het zwer- versbloed in zich voelen bruisen. Het toeval bracht hem vlak na de oorlog bij het circus Bever, waar hij op de onder ste sport van zijn circusloopbaan begon: als staljongen. Een jaar later zat hij breeduit op een tractor en versleepte de plateauwagens van circus Mikkenie. Met deze onderneming trok hij naar Spanje en die tocht heeft hem geen windeieren gelegd. Want Fred werd door Micalea Busch ontdekt toen hij het presteerde de Pyreneeën te nemen met de circustrein. Hoewel het zelfs volgens de Spaanse legerautoriteiten onmogelijk was de nauwe bergpassen te overschrijden met een auto met aan hangwagen, deed Fied of er geen berg pas bestond. Hij bracht de ganse kara vaan veilig aan de andere kant. Er waren wel enkele benauwde ogenblik ken, zoals die keer, dat de remmen van de keukenwagen weigerden en de wagen in tomeb :e vaart de berghelling afstormde, maar het kwam alles toch nog goed terecht. Micaela Busch, die in Spanje eens poolshoogte was gaan nemen, voelde v.'el wat voor deze chauffeur, die de zware circuswagens met zijn tractor hanteerde als waren het minuscule Flatjes. En behah'e deze circusvrouw was er nog iemand, die een gewillig oog op de donkere jongeman had laten vallen. Maar dat was zonder zakelijke overwegingen. Pepita Freixes Fiella, die als assistente in een apotheek te Bar celona werkte, zag haar aanstaande man toen hij gewond werd binnengebracht nadat zijn tractor dwars door een wagen was gereden. Deze reis naar Spanje betekende voor Fred Scharlewi een mijlpaal in zijn cirruscarrière. Van toen af aan was hij leider van het transport van circus Suecia en eigenlijk zo goed als een ge trouwd man. Hij maakte de moeilijke beginperiode van het nieuwe circus door en genoot evenzeer van de heel wat betere om standigheden toen circus Rusch-Berlin zoals de nieuwe naam luidde, de wind in de zeilen kreeg. Met het transport van het circus be moeit hij zicv niet meer. Hij is nu chef inkoper van alle materialen, van voer cn benzine tot tentzeil toe en daarbij is Mi particulier chauffeur van Michae'.a Busch de vrouw, die met haar onuit- Putteliike energie een tweetal circussen hit de grond stampte en er nu naar streeft weer een eigen circusgebouw in Berlijn te bezitten. Nu vliegen boven 4e Duitse steden waar het circus zijn tenten opslaat helicoptères, die met gil lende sirenes en een regen van strooi biljetten de aandacht op Busch-Berlin vestigen. In het begin was die reclame wat goedkoper maar toch niet minder doeltreffend. Dan koppelde Fred Schar lewi een oude materiaalwagen achter zijn tractor en zorgde op weg naar het circusterrein, dat het oude vehikel dwars op een kruispunt en liefst nog op de tramrails door zijn assen zakte. De verkeersopstoppingen, de honderden mensen, die te laat op hun werk kwa men omdat de tram niet verder kon, dat alles gaf circus Busch de nodige reclame. Fred heeft ons ervan verteld, toen hij een paa'r uurtjes uit Duitsland over was. In een andere stad reed een circuswagen „per ongeluk" een trans formatorhuisje omver, waard'oor een complete wijk in het donker kwam te liggen. Natuurlijk moest de schade wor den betaald, maar uit reclame-oogpunt bekeken was de stunt alleszins geslaagd. In 1952 is Micaela Busch met een nieuw experiment begonnen. Zij rustte een tweede circus uit en reisde daarmee naar Colombo, waar het programma een ongekend succes had. Er werd zelfs FRED SCHARLEWI zwerversbloed eenmaal een voorstelling gegeven voor een Indische prins. Als entree betaalde hij drie Bengaalse tijgers, vier olifan ten en een paarlcollier. Na de tournee in Japan, die eind Januari gaat beginnen wil de onder nemende zakenvrouw oversteken naar Australië om vandaar via Indonesië, India en Pakistan langs de Noordkust van Afrika naar Europa terug te reizen. Met die trip zullen vele jaren ge moeid zijn. Fred Scharlewi verdeelt zijn werk tussen beide circussen. De meeste tijd zai hij in Europa blijven, maar half Januari stapt hij met zijn vrouw in het vliegtuig, dat hem en de geëngageerde artisten naar de Japanse hoofdstad zal brengen. Met een aantal Aziatische nummers, die mevrouw Busch in het Oosten heeft gecontracteerd, vliegt hij dan weer terug om na Pasen op tijd te zijn voor de opening van de zomer- tournee van het Duitse circus, dat in Hannover zijn première zal geven. Zo zwerft deze Alkmaarse jongen door de wereld. Het drukke oircusleven laat hem weinig rust, maar hij zou het met geen ander bestaan willen rui len. Ook al weet hij de gezelligheid van zijn woonwagen te waarderen, veel rust begeert hij niet. Daarvoor is er onder weg te veel avontuur, dat hij niet wil miissen Schouten straat 15, Alkmaar (Advertentie. Ing. Med.) WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Circusbloed en In het land van de Mau Mau (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: De Zwarte Roos (18 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Handlangers der duisternis (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 u.: St. Nic. Soiree, dansorkest V. Kempen BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Paula (14 jaar). DONDERDAG. CINEMA AMERICAIN. 8 uur: Sport film '52—'53. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Het lied van Bernadette (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 uur: De laatste reis (14 jaar). BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Kunstkring Bergen. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 0.48 13.16 Donderdag 1.43 14.05 - TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 0.53 13.21 18.53 7.21 Donderdag 1.48 14.10 19.48 8.10 Alkmaar heeft gisteren een groot burger cn een goed mens naar zijn laatste rustplaats gebracht: de heer G. Grondsma, die een belangrijke figuur was in de zakenwereld, maar een even belangrijke functie bekleedde in het verenigings leven, dat hij met hart en ziel diende. Er zouden gisteren op de gemeentelijke begraafplaats vele woorden van lof zijn gesproken als daar niet de wens was ge weest, geen toespraken bij de baar te houden. „Mijn broer was wars van elke huldebetoon als het zijn eigen persoon betrof" zo zei de heer G. Grondsma tot de vele vrienden en relaties, die in de aula bijeen waren gekomen om de overle dene de laatste eer te bewijzen. „Wel sprak hij gaarne zijn waardering uit tot an deren en het liefst deed hij dat nog in dichtvorm. Met hem is een goed mens heengegaan, een persoonlijkheid met een eigen levensstijl". De heer Grondsma schetste vervol gens het grote zakelijke inzicht, dat zijn broer bezat en zijn gave karakter, dat hem steeds dwong iets te doen en te zijn voor anderen. Zijn sociaal ge voel bracht hem op verschillende pos ten in het maatschappelijke en kerke lijke leven. Hij was een blijmoedig mens. die zijn innerlijke leven meestal verborgen hield, maar dat toch vaak aan de oppervlakte kwam als hij de clameerde. Dat hij vele vrienden had leidde spreker af uit de grote belangstelling, die aan alle zijden bij 't overlijden van zijn broer was geloond. Spr. herinner de er tot slot aan. dat precies 32 jaar geleden zijn moeder ter aarde werd besteld Voor haar en ook voor haar zoon Gerrit had gezang 178 vers 7 een bijzondere betekenis: „Door een nacht hoe zwart en dicht voert gij mij naar het eeuwig licht". Nadat een zoon van de overledene de heer M. Grondsma een laatste groet 'n werkelijk goede scheerkwast !f> 'n goede Lotion 'n vooroorlogs Gilette- apparaat Alléén bij cAdvertentie 'ng Med.» Sint Nicolaas is nog niet jarig, maar hy heeft zo langzamerhand al heel wat geschenken uitgedeeld. Gisteravond was de Sint vergezeld van twee knechts in Waakt en Bidt, waar hij een bezoek bracht aan de kinderen, wier vader in de illegaliteit is gevallen. Het was tevens het laatste Sint Nicolaasfeest, dat door de Stichting 1940—45 was georganiseerd, want de jongens en meisjes zijn geleide lijk aan te groot geworden. De Sint gaat liever naar de heel kleintjes, die niet vol leedvermaak lachen als zün prachtige witte snor teveel begint te kriebelen. Voor de Alkmaarse Meervoudige-Kamer stonden gisterochtend enkele personen terecht wegens overtreding van de verkeerswet. Voor een deel waren deze misstappen te wijten aan de funeste invloed van de alcohol en bleek het weer eens ten overvloede, dat ook kleine hoeveelheden de ,,wegzekerheid" van automobilisten aantasten, zonder dat de bestuur ders dit in de gaten hebben. J. C. van R. uit Alkmaar had in de Zon dagnacht van 11 October zijn met een tweetactmotor uitgeruste wagen nabij de Friesebrug gekeerd, hetgeen met zoveel lawaai gepaard was gegaan, dat een surveillerende agent hierop opmerkzaam gemaakt werd en het nodig had geacht toch maar eens te kijken of daar geen „luchtje" aan zat. Dit was maar al te spoedig geble ken. Toen de politieman de bestuur der vroeg waar hij vandaan kwam, antwoordde deze: „Dank U." „Dank U". „Waar gaat U heen?" „Dank U." „Hoe heet U?" „Dank U." Enfin, het was zo een poosje door gegaan, waarop de persoon in kwestie naar het bureau gebracht werd, waar hij echter geweigerd had de bloedproef op zich te laten toepassen. „Waarom hebt U dat eigenlijk ge weigerd?" vroeg de rechter, mr A. R. van Regteren Altena. „Omdat ze eigenwijs tegen mij zijn geweest," antwoordde de verdachte, daarmee doelend op het feit, dat de politie o.m. zijn portefeuille in besl g had genomen. De getuige G. B. die in de auto van verdachte had gezeten, zei ter zitting, dat de verklaringen, welke hij voor de rechter-commissaris zou hebben afgelegd en die bij de stukken waren gevoegd, nooit uit zijn mond afkom stig zouden zijn geweest. Omdat daardoor het vermoeden rees dat deze getuige meineed pleeg de, werd de zaak aangehouden om de man de gelegenheid te geven over zijn verklaringen na te denken en deze alsnog te herroepen. G. H. S. uit Alkmaar had op de 30ste October op zijn scooter op de Kennemerstraatweg nabij de Juliana- van Stolberglaan willen keren. Daar hij niet voldoende op het verkeer ge let had, was een motorrijder over hem „gestruikeld". Gelukkig was de per soonlijke en materiële schade gering gebleven. De verkeersdelinquent hoorde een betrekkelijk lage boete van f 40 of 20 dagen tegen zich eisen. Uitspraak over 14 dagen. ichoutenstraat 15 Alkma Het circus benut alle moderne middelen om reclame te maken. Een helicoptere van Busch-Berlin vliegt met loeiende sirenes boven München om de bevolkiv op te wekken het circus met een bezoek te vereren. (Advertentie, Ing. Med. Dat neemt niet weg, dat het gister avond een gezellig Sinterklaasfeest is geworden, waarop ook burgemeester Wytema en de vertegenwoordigers van de middenstandsbonden blijk gaven van hun belangstelling, De heer Pierre de Bie heette de Goedheiligman van harte welkom en de kinderen deden hetzelf de, maar dan in de vorm van een Sinterklaasliedje. Astrid de Jong zei netjes een versje op en haar voorbeeld werd gevolgd door de jongsten uit het gezelschap, op uitnodiging van de Sint wel te verstaan. Het ging wel eens wat aarzelend, maar de goede wil ontbrak niet. Tussen de bedrijven door werd getracteerd en zorgde een tweetal „clowns" voor een wilde boksmatch, waarbij de arbiter het tenslotte moest ontgelden. Met een poppenkastvoor stelling, die de twee boksers andermaal voor het ontbrekende voetlicht bracht en de uitreiking van de cadeaux werd deze gezellige avond besloten. In zijn slotwoord bracht de Sint dank aan de dames Greidanus, Boll en Koenot voor hun medewerking, die zij aan de orga nisatie van het feest hadden verleend. Hij had zelfs nog een verrassing voor deze trouwe medewerksters. Mevrouw Greidanus, die sinds 1947 zich voor het Sint Nicolaasfeest van de Stichting heeft ingespannen, werd een boekwerk overhandigd en de dames Boll, Koenot en mej. Ina Greidanus werden verblijd met een doos bonbons. Natuurlijk wer den ook de heren Langeberg cn De Haan in dit dankwoord niet vergeten, Ook de jeugd bleef niet achter. De 14- jarige Riet Frans betuigde namens alle kinderen haar erkentelijkheid voor het gebodene. Het is een waardig besluit geweest van dit Sint Nicolaasfeest, dat zeven jaar achter elkaar is gehouden en waarvan niet alleen de kinderen maar ook de moeders telkenjare weer heel veel plezier hebben beleefd. had uitgesproken las ds L. Th. A. van der Marei een gedeelte voor uit 1 Cor. 15. Met het bidden van het Onze Vader werd de plechtigheid in de aula bes»- ten en werd de met vele bloemstukken bedekte baar grafwaarts gedragen. Een onafzienbare rij belangstellenden volg de de droeve stoet. Practisch de ge hele kaashandel uit Noord-Holland wag vertegenwoordigd, vele directeuren van zuivelfabrieken, de burgemeester van Alkmaar, mevr Van Kinschot, de ge meente-secretaris, wethouders, het be stuur van de 8 Octobervereniging, van de Openbare Leeszaal, de Stichting tot behoud van de kaasmarkt, Kamer van Koophandel, de commissaris van poli tie, de commandant van de brandweer, afgevaardigden van de 3 Octoberver eniging en velen uit de naaste kennis senkring van de ovrledene. Een goed burger was ter ruste gelegd. Hij zal in Alkmaar een lege plaats achter laten, die zeer moeilijk zal zijn te vervullen. Omstreeks kwart voor twee gister middag ontstond brand in 'n oude, voor afbraak bestemde stenen schuur van de Fa. Schmidt, autobanden- en motor handel, aan de Tienenwal no. 10 ta Alkmaar. De brand, die met grote rookontwikkeling gepaard ging, deed het ergste vrezen, maar de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer die het vuur met vier stralen bestreed, slaagde er spoedig in de brand meester te wor den. Na een half uur kon met het om halen van de muren worden begonnen. De schade was gering daar het pand slechts wat oude banden en een paar kisten bevatte. Een onder het pand ge legen olietank werd door de bescher mende laag zand voor het vuur ge spaard. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in het spelen met vuur door enige jongens die de schuur reeds geruime tijd voor hun spel gebruiken. 0 Pelikan - Parker Swan - Soenecken Osmia - Union Graveren van naam of datum. (Advertentie, Ing. Med.) Aan de gegevens van het Geweste lijk Arbeidsbureau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoekenden in het ressort van di bui eau per 28 November 1953 is het volgende te ont lenen. Ingeschreven mannelijke werkzoe kenden 693 (per 14 November 1953: 622); van wie werkloos 481 (413), nog werkend 30 (38), werkzaam in de L.U.W. 88 (79) en veikzaam in Ge meentelijke werkobjeeicn 94 (°2). Ingeschreven vrou /olijke a beids- krachten 99 (118), 'a,>. wie werkloos 64 (84) en nog werkend 35 (34). De openstaande aanvragen van werkgevers betroffen 65 (60) manne lijke en 50 (64) vrouwelijke arbeids krachten. 'n Bekend merk PARFUM 'n Heerlijke fles 4711, Coty, Soir de Paris, Eau de Cologne (Advertentie. Ing. Med.) ""ff IS het nieuwe fabriekspand aan de Voormeer, waar vroeger het be- druf van de fa. Hulskamp gevestigd was, officieel in gebruik genomen Het merk waard'ge van dit bedrijf is, dat hoewel men pas sinds enkele "a™n op ga" gel komen is er reeds thans de enorme continu-steriliseermachines voor flessen worden gefabriceerd. Hiermede behoort het bedrijf met nog twee andere fabrieken tot de eni gen die de productie van deze machi nes ter hand hebben genomen. Drie van deze „paradepaarden" zijn thans reeds geconstrueerd, andere zijn in bestelling. De fabriek is dan ook tot en met 1954 van orders voorzien, een omstandigheid, die de ondernemende fabrikanten noodzaakte de kleine con structieruimte aan de Schermerweg te verlaten en het bedrijf in een beter onderkomen voort te zetten. Reeds eerder fabriceerde men meta len kratten voor melkflessen, nu echter heeft men ook de fabricage van olie- stook-kachels ter hand genomen. Door één en ander zal het personeel, dat mo menteel uit dertien man bestaat, ver dubbeld kunnen worden. In totaal zal de fabriek, wanneer zij op volle toeren werkt, 60 arbeiders emplooi kunnen geven. Tijdens een intieme bijeenkomst in café-restaurant Schuyt releveerden verscheidene sprekers, waaronder ook de heer van Puyenbroek, de grote moeilijkheden waarvoor men bij de groei van de zaak gestaan had. Thans echter kan men de toekomst met een gerechtvaardigd optimisme tegemoet zien. Onder grote belangstelling heeft de heer C. Ay, hoofdemployé 1ste klasse gistermiddag in „Ons Huis" zijn veer tigjarig PTT-jubileum gevierd. Onder de aanwezigen bevonden zich de bur gemeester van Schagen. de heer W. J. Wognum, en zijn echtgenote en voorts de directrice van het kantoor in Scha gen. mej. A. M. M. Derks. Namens de directie werd de jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5