De Merletten behaalde een verrassende zege Henk de Graaf maakte Jonker aan het schrikken LAATSTE NIEUWS IJMUIDEN St. Nico laas-tornooi Louteren Kaayzijn nog ongeslagen Bergen De Sint tobde met vele problemen Siudentenorkest in Bergen Groot-Schermer Jeugduitvoering in de Ned. Herv. kerk ONVEILIG VERKEER VEROORZAAKT PER JAAR F 90.000.000 SCHADE Vóór Oudejaar zullen nog 80 personen verongelukken Warmenhuizen Goede avond B. v. S. Plattelandsvrouwen bijéén Driehuizen BURGERLIJKE STAND Langedijk De heer N. Jol kwart eeuw besteller Noord-Scharwoude Verloting ten bate van Herkingen Nieuwe operette in studie genomen Ursem Begroting 1954 werd de raad aangeboden Graft Raad verleende subsidies Petten Goede uitvoering trok veel belangstelling Matig succes tussen de witte lijnen Van de groene tafel HeiJoo Inbreker voor rechter Koedijk Ziekenfonds bij Prov. Bond aangesloten Hensbroek Waar was de brand? Verkiezing van nieuwe leden Oud West Friesland gaat streekdag houden MARKTBERICHTEN Marktoverzicht van Purmerend Trekking Staatsloterij WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 1.200.120. 54 dina" is giste- hotland gezon- )emanning zijn er, die zich in ;ft negen over- opgepikt. Van toestand ern- de Hildina be- ;n. insdag: traw- m 20 f 19.200, :otters: BU 53 Aanvoer 1810 270—170, gr. ;ong 182—174, tong I 157 111, tarbot I schol 54, gmn. 57, kl. I schol r. haring 15 gr. schelvi» 60—46, kim. ilvis I 5040, wijting 178, 33—24, kl gul 31—26, idem gr. kabeljauw 75—67, idem -76. zal het stand- ienbarnevelt in tst, waarschijil- :t Lange Voor- vaardigd door moest, naar 'n eeg hier op- lijst te maken hadden mee- de professor n vervoermid- waarmede zij Hr alaja-ge- ondernemen. i de weg naar k nette twee- werden aan- Jfa twintig beurten had Henk de Graaf gisteravond in zijn partij tegen Dirk Jonker, welke in het kader van het Sint Nicolaas-tornooi, dat deze week in café Nummer Eén wordt gespeeld, 33 caramboles meer geproduceerd. Jonker had op dat moment twee caramboles meer en dus een redelijke kans om de partij op zijn naam te bren gen. De Graaf moest namelijk 100 ca ramboles maken en Jonker 70. In de daarop volgende twee beurten kreeg Dc Graaf het plotseling op zijn heupen en liep met series van 23 en 20 ver bij zijn tegenstander vandaan. Jonker was van dit geweld zo geschrokken dat hij niet anders kon dan met enkele poe dels antwoorden. Toen hij zich had her steld, was bet te laat en kon De Graaf de partij in de 39e beurt uitmaken. Louter gaat in dit tornooi hoge ogen gooien. Ook gisteravond bleef hij onge slagen. Hij heeft thans zeven punten uit vier partijen. Weliswaar is Kaay eveneens ongeslagen, maar deze speler heeft nog slechts twee maal gespeeld. Alle andere spelers hebben één of meer verliespartijen. Tegen De Waard heeft Louter vrijwel de gehele partij een kleine voorsprong gehad. In 29 beurten maakte hij de partij uit en speelde dus met een moyenne van 2.41. Met Van Stralen had Louter aanzienlijk meer moeite. Na 19 beurten was de stand 62 tegen 28 in het voordeel van Louter Hoewel Van Stralen 100 en Louter 70 caramboles moet maken, gaven wij laatstgenoemde toen nog maar weinig kans. Louter zelf dacht daar andei-s over. Hij huldigt het standpunt dat geen partij verloren is voordat de te genstander de laatste carambole heeft gemaakt. Stug bleef Louter doorspelen, liep langzamerhand in en hij bereikte dat Van Stralen uit vorm geraakte. In de laatste tien beurten kon Van Stralen het niet verder dan 6 caramboles bren gen en dat was voor Louter voldoende om tenslotte nog onbedreigd te win nen. Van Stralen trof Heusy in goede vorm. Geen moment was hij in staat om Heusy te bedreigen, die in slechts 21 beurten rond kwam. Drie maal is scheepsrecht moet Van Stralen hebben gedacht, want ook tegen Nol van der Schilden moest hij capituleren. Ook nu weer nam Van Stralen een kleine voor sprong. welke hij door een inzinking tegen het einde van de partij verspeel de en daarmee tevens de partij. Van der Schilden heeft het tegen Kaay niet tot winst kunnen brengen. Kaay speel de aanzienlijk sterker dan in zijn eerste Duizenden kinderen hebben gisteren niets bemerkt van de problemen en zorgen, die „de goede Sint" in zich om droeg, toen hij bij de Ruïne kerk uit de calèche stapte. Want op weg naar Bergen had hij eens in het boek gebla derd en eerlijk gezegd: hij was wat ge schrokken van die VVV-kwesties, die onderwijsproblemen en die vraagstuk ken, die zo nauw verband houden met de ontwikkeling van Bergen aan Zee. Maar de Sint liet daar niets van blij ken, toen hij uitstapte en aan de voet van de Ruïne de burgemeester, de bei de wethouders en het onderwijzend personeel zag staan. Hoffelijk hielp de Burgemester Sint op een ruim podium, onder het pijpen van „de kleine kapel" van de Grote Harmonie, waarvan de grote trom ook al in een kinderwagen stond. Ja zelfs de grote trom deed mee!! Boem, Boem, hoort wie klopt daar, kinderen! De burgemeester zei, dat Sint helaas r.iet met het trammetje naar Bergen had kunnen komen, maar een geluk bij een ongeluk had, omdat zenn goede kleren dan beslist vuil zouden zijn ge worden. Ook zei de Burgemeester tegen de Sint door de luidspreker, dat de ge meente zéér arm was, zodai zelfs het St. Nicolaascomité een subsidie van de gemeente geweigerd moest worden. Toen fronste St. Nicoiaas zijn voor hoofd en zei: „dat hij dat wel wist van die tram en zJ, maar dat alles toch veel beter was dan verleden jaar, want toen stond hij in de sneeuw en thans was het prachtig weer En „De Kleine Kapel" speelde maar, net als vroeger op de markten, als er iemand een Kies werd getrokken En de muziek overspeelde alle soor ten van kinkhoest, slijpihoest en ge wone hoest, die binnen- en buiten de muren van de Ruïne opgeld deed. Men zat goed in de hoest, daar niet van, maar de Sint deed alles vergeten; het prachtige kruis op zijn borst, de meer dan klassieke baard en het prach tige rood van zijn man el en zijn witte handschoenen met de grote ring De grote trek aoor Bergen kon begin nen „De Kleine Kapel" voor de open calèche, daarvoor de polii. e, daaracn- ter de jeugd en daarna „De Rustende Jager". Van 2 tot 14 Januari 1954 zal het Ne derlands Studenten Orkest een studie tijd in het Vormingscentrum „De Haaf" hebben, waarin de werken welke in het win.eriournee 1954 worden uitgevoerd, ingestudeerd zullen worden. Zoals men zich zal herinneren maak te dit orkest in het vorig seizoen een tournee door Nederland ten bate van bet Nederlands Studenten Sanatorium. Door dit werk kon f 6000 aan het Sa natorium worden afgedragen. Ditmaal zal een twaalfdaagse studie- Periode aan deze tournee vooraf gaan Men zal in die tijd verblijven in „De Haaf" te Bergen, het Provinciaal Cen trum var de Nederlands Hervormde Kerk in Noo d-HoPand. terwijl de or- kc-trenetit'es in de oude Ruïnekerk gehouden zuPen worden. Het orkest zal brs'-ian uit sd'derden ven de verschil- len-'e univerrbeiien. De bedoeling is aan het verbluf van deze kunstenaars ln Bergen een enigszins b''zender ka rakter !e g1 ven Wanneer dat mogeli'k Is zal rok in Be' een zelf een concert gegeven worden H:erovrr bestaat mo menteel nog geen zekerheid. partij en maakte de 80 caramboles ln 22 beurten vol. Van op 47 blijven staan. Van der Schilden (E Van Stralen (100) H. de Graaf (100) D. Jonker (70) Heusy (90) Van Stralen (100) Louter (70) Van Stralen (100) Louter (70) De Waard (70) Het tornooi wordt Donderdagavond voortgezet. de- Schilden was 80 27 10 2.96 78 27 11 2.88 100 29 23 3.44 58 29 10 2.— 90 21 11 4.28 55 21 10 2.61 70 32 9 2.18 79 32 11 2.46 70 29 16 2.41 56 29 12 1.93 De jeugduit voering die in de Ned. Hervormde Kerk plaats vond heeft een gevarieerd en luchtig karakter gehad. Onder leiding van Casper Kaat, orga nist te Beemster heeft het meisjeskoor enkele populaire liedjes gezongen. So listen waren de jeugdige Nel Mus en Willy Sas uit Beemster en Piet Cou- wenhoven uit Purmerend. Met genoegen heeft men naar de uit voering geluisterd. Het moet echter gezegd worden, dat de stemmen der meisjes wat te „ijl" klonken zodat ver sterking met een aantal jongensstem men de uitvoering in een kerk zeker ten goede zal komen. OPBRENGST COLLECTE De collecte welke onlangs werd ge houden, t.b.v. de oorlogsgraven, heeft opgebracht een bedrag van f 43,80. Een mooi resultaat, ook voor de kinderen die deze collecte hebben verzorgd. „In het verkeer hebben wij veel plichten en weinig rechten. Verkeersongevallen richten jaarlijks echter voor meer dan 90 millioen gulden schade aan en brengen in duizenden gezinnen groot leed." Dit zeide de opperwachtmeester R. Edzes tijdens een voordracht die hij gisteravond voor de vereniging „Veilig Verkeer" in het Wapen van Heemskerk hield. Sprekende over de bromfiets zei de heer Edzes het volgende: „De bromfiets is een gevaarlijk ding. Meestal remt hij on voldoende en is de berijder niet in staat een krappe bocht te maken. Het is dan ook uit den boze een bromfiets te huren en zonder voorafgaande training hier op te gaan rijden. Veel bromfietsers danken hun leven aan de grote oplettend heid der automobilisten en aan de goede remmen waarover de wagens beschikken," Hoewel er in Nederland per jaar een schade van bijna honderd milli oen gulden wordt geleden, is een krachtige bestrijding door de over heid georganiseerd, nog steeds niet tot stand gekomen. Daarom dient dit nog door particuliere verenigingen als „Veilig Verkeer" te geschieden. In een tevoren plaats gehad heb bende vergadering werd de wense lijkheid uitgesproken dat bromfietsers aan een rijvaardigheidsproef onder worpen moeten worden. De aftredende bestuursleden, de heren J. Lakeman (voorzitter) en J. F. Le Blansch (penningmeester) werden herkozen. „Wat de wielrijders betreft," ver volgde de heer Edzes zijn interes sante lezing, „vinden ieder jaar tien tallen de dood, doordat zij zonder brandend achterlicht op hun fiets rijden. Als men bedenkt dat het aan tal verkeersongevallen per jaar steeg van 46000 in 1946 tot 78.000 in 1952 dan was de opmerking van de heer Edzes, dat het jaar waarin Jacoba van Beieren stief bij lange na niet zo be langrijk is als het jaar waarin de Nederlandse jeugd de verkeersregels kent entoepast, dan ook wel be grijpelijk. Aan de hand van gekleurde licht beelden liet de heer Edzes de oora ken van verschillende ongelukken zien. Inspecteur J. Haverlag lichtte de verschrikkelijke gevolgen van het on veilige verkeer weer op andere wijze toe. Het verkeer in Nederland eist iedere acht uur één dode, hetgeen zo veel wil zeggen dat tussen nu en oude jaarsnacht nog 80 mensen tengevolge van verkeersongelukken zullen ster ven. Bij de oorzaken van verkeers ongevallen spelen de aard van de weg eh het voertuig een grote, soms doorslaggevende rol. Niettemin kan door het voortdurend appeleren op het verantwoordelijkheidsgevoel van de chauffeurs en door het voorlichten van de jeugd veel onheil worden voor komen. De school schenkt echter te weinig aandacht aan de verkeersin- structie en het jeugdverkeersexamen wordt door de leerlingen pas in de zesde klasse afgelegd. Volgens spre ker zou het onderwijzend personeel eveneens verkeersonderricht moeten volgen. Voetgangers hebben heel vaak schuld aan ongevallen. Zij dienen zich er van bewust te zijn dat de rij weg nu eenmaal domein is van het snelverkeer. Het is voor de afdeling Warmen huizen van de Bond voor Staatspen- sionnering een uitstekende propagan- da-avond geweest. In de eerste plaats door de gloedvolle rede, die dr A. de Wilde hield over het streven van de Bond, waarin hij betoogde dat reeds 53 jaar strijd was gevoerd voor een premievrij staatspensioen, terwijl het nü nog onzeker is, wat er zal komen als de noodwet Drees afloopt. Hij spoorde aan tot toetreding, daar alleen een massaal ledental getuige nis zal afleggen van de wil van het Nederlandse volk. Negentien nieuwe leden konden op deze goed bezochte avond worden ingeschreven. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door het Langedijker tabaret en dit edele achttal had da zaal al spoedig te pakken. In de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen waren de dames Visser- Bakker, van Balen en Vetman aanwe zig, teneinde één en ander te demon streren over wo inginrichting. Een drietal bestuursleden van de afdeling Schoorl was .uede tegenwoordig. Mevrouw Visser raadde aan om de vloerbedekking te nemen in die kleur die het minst stof e.a. laat zien. Voor stoelen is prachtige wollen bekleding in de handel. Spreekster raadde san om niet te veel in de kame. te zet ten. Volheid stoort altijd. Indien men niet dicht aan de weg zit, achtte spreekster het beter weinig vitrage te nemen. N v,t zij uitvoerig had ver teld over de kachelverwarming en de soort bedden, die niet best genoeg kunnen zijn, was he woord aan mej. Vetman, die sprak over keukeninrich ting en douche. In de pauze werden vele platen vertoond van woningin richting e.d. Voorzitster dankte de da mes van harte voor de zeer mooie lezingen en demonstraties. NOG MEER De opbrengst van de te Driehuizen gehouden bazar is achteraf gebleken niet f 300. maar f 1250 geweest te zijn Op een bevolking van 107 inwoners dus een buitengewoon mooi resultaat. Geboren: Johanna M„ d. v. G. A. Hofman en A. A. G. Koning; Petrus J., z. v. J. Vonk en J. E. Bronstring. Overleden: Martinus Bakkum, 49 j., geh. m. M. A. Ottenbros; Adrianus T. Dekker, 56 j., geh. m. M. Floris. BROEK OP LANGENDIjit De heer N. Jol, die Dinsdag 1 December zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht als brievenbesteller bij de PTT heeft deze dag van vele zijden blijken van belangstelling jndervonden. Hoewel er geen officiële receptie was, hebben vele ingezetenen de populaire post bode de hand gedrukt. De vele bloem stukken en sigaren, die daarbij verge zeld gingen waren zeker het overtui gende bewijs van een daadwerkelijk medeleven met dit jubileum, 's Mid dags werd de heer Jol en zijn familie thuis toegesproken door de heer Groe- neveld, directeur van het Postkantoor te Alkmaar, namens het hoofdbestuur van de PTT. In enkele sympathieke bewoordingen schetste deze de trouwe plichtsbetrachting van de jubilaris, die door zijn superieuren ten zeerste gewaardeerd wordt. Spreker merkte nog op, dat het goede functionneren van de bestellingen in de kleine plaat sen veel afhangt van de persoon, die deze functie uitoefent. Hij toch is de vertrouwensman van het publiek. Na mens het hoofdbestuur reikte spreker daarna de gebruikelijke jubileumgra tificatie uit. De heer Kersten van de Inspectie Haarlem had een schrifte lijke felicitatie gestuurd, die even eens door de heer Groeneveld werd overhandigd. Vervolgens was het de kantoorhouder, "e heer Leeuwen, die enige woorden sprak uit naam van het plaatselijk personeel en daarbij een polshorloge aanbood. De heer Jol heeft tenslotte zijn grote dank betuigd voor deze huldiging. OPBRENGST COLLECTE LANGEDIJK De gehouden col lecte voor de Algemene Vereniging voor Onvolwaardigen heeft aan de Langedijk f 158,05 opgebracht. NOORDSCHARWOUDE. Ten overstaan van Notaris P. G. Visser vond Dinsdagmiddag de trekking plaats van de verloting t.b.v. de *e- adopteerde gemeente Herkingen. De eerste prijs, een compleet da- mes- of herenrijwiel werd gewonnen op lot nr. 1787de tweede prijs, een bon voor 50 gld. textielgoederen op nr. 1641de derde prijs, een wollen japon op nr. 1885; de vierde prijs, een bon voor f 10.brandstoffen op nr. 2282 en de vijfde prijs 1 luxe wekkerklokje no nr. 914. Er waren in totaal tachtig prijzen beschikbaar gesteld. De prijzen kunnen 's mor gens worden afgehaald ter gem.-se- cretarie tussen 9 en 12 uur. NOORDSCHARWOUDE. Mede door de grote suc^e^sen, die de ope rettevereniging „Caecilia" boekte met de operette „Grafin Maritza", is het aantal leden sterk toegenomen. Mo menteel heeft men 80 leden, w.o. bijna de helft herenleden. Voor „Bloe men van Hawa'ï", de operette, welke dezer dagen in tudie is genomen, is de première nu reeds vastgesteld op 2 October 1954. In de dezer dagen onder leiding van burgemeester Nolet gehouden raads vergadering is de begroting 1954 aan geboden, die door een commissie be staande uit alle raadsleden, zal worden onderzocht. Bij de rondvraag vestigde de heer Sijts de aandacht op het aanschaffen van een speciaal ambtsgewaad voor de ambtenaar van de burgerlijke stand bij het voltrekken van huwelijken. Spreker voelde er veel voor het decorum bij de huwelijksplechtigheden door middel van een toga te verhogen. De voorzitter deelde mee, dat, mdien voor dit punt voldoende belangstelling bestaat, bij de behandeling van de be groting een post daarvoor kan worden uitgetrokken. Naar aanleiding van een vroeger ge nomen raadsbesluit, betreffende de aanschaffing van 4 naaimachines ten behoeve van de R.K. St Bavo-school, deelde de burgemeester, op een vraag van de heer Langereis mede, dat Ged. Staten hierop afwijzend hebben be schikt. Volgens het advies van de In specteur L.O. zijn twee naaimachines voldoende. De heer Langereis vroeg vervolgens in welk stadium thans het veelbesproken verkeersprobleem te Rustenburg ver keert. Het betreft hier het laden en lossen van bouwmaterialen van de firma Bakker, waarbij de wagens op de weg blijven staan, wat soms grote stagnatie voor het verkeer oplevert. Deze zaak heeft de volle aandacht van B. en W. en zai dan ook naar de eisen van het gemeentebestuur in orde ge maakt moeten worden. Ook vroeg de heer Langereis hoe het stond met het huis dat vroeger be woond werd door wed. Dekker, en dat nu al geruime tijd leeg staat. Dit heeft de volle aandacht van B. en W. De gemeenteraad heeft evenals vo rige jaren weer diverse subsidie-aan vragen behandeld. Het meest opmer kelijke was wel, dat het meerderheids- voorstel van burgemeester en wethou ders om op de aanvrage van de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliothe ken in Noordholland om subsidie voor de boekenauto afwijzend te beschik ken, met grote stemmenmeerderheid werd verworpen. De heer Verdwaald (P.v.d.A.) merkte bij de behandeling terecht op, dat de boekenauto voorziet in een behoefte en als zodanig van groot belang is. Hij zei teleurgesteld te zijn door het afwijzende voorstel van B. en W. Ook de heer Booy (P.B.) toonde zich een voorstander van de rijdende bibliotheek. Burgemeester Dalenberg vestigde de aandacht op de in deze auto aanwezige vak-technische werken. Het gevolg was, dat bij de hierop volgende stemming' slechts de beide wethouders afwijzend stonden tegenover een te verlenen subsidie. Werd het vorige jaar een subsidie toe gekend aan de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en de Nederlandse Militaire Bond. Pro Rege, thans besloot de raad unaniem op de stemmen van de K.V.P.-vertegenwoordigers na geen subsidie te verlenen. Na meerdere discussies werden uit eindelijk de volgende subsidies voor het jaar 1954 toegekend: afdeling Alk maar van het Nederlands Genootschap tot Reclassering (f 10,de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland (f 60,de vereniging Pro Juventute te Alkmaar (f 10, het kraamcentrum Witte Kruis Purmer end en Omstreken (f 0,95 per verpleeg- dag) Bond van Openbare Leeszalen en Biblotheken in Noordholland (f 10, Afwijzend werd beschikt op de ver zoeken om subsidie van: Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam; Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen; de Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege; de Diaconale Gezinsverzorging te Oter- leek; de Stichting Provinciale Veren, van Vreemdelingenverkeer „Noord holland". In een geheel gevulde zaal van „Het Wapen van Petten" heeft de toneelclub „De Lagedij1;-: voor de afdeling Petten van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond een vertolking ge geven van het toneelspel „Het witte legioen". En gehoord het applaus na elk bedrijf, geloven we wel, dat de toeschouwers het gebodene waardeer den. We hebben dit werk in onze krant reeds eerder besproken, zodat we kunnen volstaan met mede te de len, dat de rollen over het algemeen uitstekend waren bezet. In het bij zonder willen we noemen mej. Webe- ling als de directrice Burgers, de heer W Glim in d- sympathieke rol van korporaal Vink en mej. D. Grin als freule Bets Wessels. Wel kregen we al en toe de indruk, dat enkele spelers wat teveel op de souffleur speelden. De voorbije Zondag is voor Petten minder gunstig, verlopen dan de voorgaande. Nu was het slechts het eerste elftal, dat de volle winst thuis bracht. Tegen Duinranders werd ech ter een matige wedstrijd gespeeld en de beide doelpunten waren meer te danken aan de fouten van de doel man van Duinranders dan aan de schotvaardigheid van de Pettenaanval. Dick de Graaf en Kossen profiteer den hiervan dankbaar (02). Het tweede elftal kon het tegen WGW 4 niet bolwerken en ging in een slechte wedstrijd met 0—3 ten onder. De adspiranten deden het be ter en bereikten tegen Dirkshorn in een aardige wedstrijd een puntenver deling (22). De handbalsters traden in het veld tegen Ons Genoegen Overeenkomstig de verwachtingen werd het een stevige nederlaag; met 2—6 demonstreerden de Schagerbrug- ger dames haar meerderheid afdoen de. In de tafeltenniscompetitie zijn, on danks de ontmoeting met de afdeling Haarlem, welke NHNK met 32—31 won, het afgelopen weekeinde enkele wed strijden gespeeld. De grootste verras sing was in de le klasse de 82 neder laag van DSS tegen Merletten. Merletten steeg hierdoor op de rang lijst en is voorlopig uit de gevaarlijke zone. De stand luidt; IVA 1 4 4 0 0 3 30—10 Disnie 2 4 4 0 0 8 29—11 IVA 2 4 2 1 1 5 25—15 DSS 2 5 2 1 2 5 28—22 Merletten 4 1 1 2 3 18—22 Dito 5 0 1 4 1 14—36 Disnie 3 4 0 0 4 0 6—34 In de 2e klasse vond slechts één wed strijd plaats. DSS 2 verloor thuis met 64 van Tempo. Door deze overwin ning heeft Tempo de leiding van IVA 3 overgenomen. Tempo IVA 3 DSS 2 WGW IVA 4 IVA 5 HCSC 5 5 5 3 4 4 4 33—17 31—19 25—25 16—14 17—23 18—22 12—28 In de 3e klasse A speelde IVA 6 met 5—5 gelijk tegen HCSC 2. IVA 7 ver loor met 100 van LTTV 1. IVA 6 LTTV Merletten 2 HCSC 2 DSS 3 IVA 7 HCSC 3 6 3 1 2 7 29—31 O 3 0 0 6 29— 1 4 3 0 1 6 25—15 4 1 2 1 4 21—19 5 2 0 3 4 26—24 5 1 1 3 3 18—32 3 0 0 3 0 2—28 De rechtbank te Alkmaar heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdammers H. J. S. en L. P., die ervan beschuldigd waren te Heiloo en te Grootebroek diefstallen met braak te hebben gepleegd, beide malen in kleermakerijen. L. P, die alleen betrok ken was bij de inbraak te Heiloo en te gen wie anderhalf jaar gevangenisstraf was geëist, werd veroordeeld tot één jaar. H. J. S. hoorde twee weken gele den een gevangenisstraf van twee jaar tegen zich eisen. Thans bepaalde de rechtbank dat de stukken in handen van de rechter-commissaris zullen wor gen gesteld. S. zal opgenomen worden in de psychologische observatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht. Tegen de handelaar J. A. K. uit Zwolle, die de gestolen goederen had verhandeld, werd anderhalve maand geëist. Uitspraak over veertien dagen. Het „Onderlinge ondersteunings fonds bij ziekte" te Koedijk is tijdens een buitengewone ledenvergadering accoord gegaan met aansluiting bij het herverzekeringsfonds van de Bond van ziekenkassen in Noordholland. Het ge volg hiervan is dat ook in gevallen van langdurige ziekte aan de leden een uitkering kan worden gegaran deerd en wel de eerste 13 weken 100 procent, de volgende 13 weken 50 pro cent en de 26 weken die dan volgen 25 procent. De maximumuitkerings- duur is dus een jaar geworden. Als compensatie moet het ondersteu ningsfonds 10 procent van zijn contri butie aan de Bond afstaan. Het reglement van de plaatselijke afdeling zal in verband met de aanslui ting worden herzien. Enkele dagen geleden werd het dorp 's avonds opgeschrikt door een rode gloed aan de hemel. Bij onderzoek bleek, dat op het perceel bouwland van de heer K. G„ dat is gelegen tus sen de dijk en de bebouwde kom van het dorp, een zodanig vuur gestookt werd, dat zowel de dijkbewoners als de dorps bewoners ongerust geworden, zich af vroegen waar de brand was. De dijk bewoners meenden namelijk dat er in Hensbroek brand was, terwijl de Hens- broekers van oordeel waren, dat er aan de Dijk brand was ontstaan. Ge lukkig bleek een en ander op een on juistheid te berusten en slechts het ge volg van de verbranding van stro op genoemde akker. Het is echter te ho pen dat voortaan dergelijke manifesta ties overdag plaatsvinden en niet meer na zonsondergang. Daardoor zal veel onrust worden voorkomen. Bij de verkiezingen van leden voor het bestuur van de Banne en Polder Hensbroek werd bij enkelvoudige can- didaatstelling herbenoemd tot lid van het dagelijks bestuur de heer K. de Hart en tot lid van het college van Hoofdingelanden de heer C. Smit. Als lid van het college van hoofdingelan den, in de vacature W. Dekker, werd benoemd de heer P. v. d. Gragt. In de laatste bestuursvergadering van het historisch genootschap „Oud West-Friesland" is o.m. besloten de Westfriezendag in 1954 te Alkmaar te houden en wel op Woensdag 4 Augustus. Het ligt voorts in het voor nemen van het bestuur van „Oud- West-Friesland" om in het begin van het volgend jaar een streekdag te or ganiseren te Hoorn, alwaar o.m. een bezoek zal worden gebr-cht aan het West-Fries Museum. Daarnaast zal een onderlinge gedachtenwisseling plaatsvinden over allerlei aangelegen heden betreffende het genootschap. Ook in de 3e klasse B vond slechts één wedstrijd plaats, nl. DTOLTTV 2, 64. De stand is: Komeet 5 4 1 0 9 30—20 Treffers 5 4 0 1 8 34—16 Dito 2 4 3 0 1 6 22—18 Disnie 4 5 3 0 2 6 31—19 DTO 5 2 0 3 4 20—30 LTTV 2 5 1 1 3 3 22—28 St. Victor 4 1 0 3 2 15—25 Disnie 5 5 0 0 5 0 16—34 De uitslagen in 4A luiden: Sehagen 2-Be Fair 2-8, WGW 2—LTTV 4 9-1, Sehagen 6 6 0 0 12 49—11 DSS 4 5 5 0 0 10 47— 3 WGW 2 6 4 0 2 8 36—24 IVA 9 5 2 0 3 4 21—29 Be Fair 5 1 1 3 3 26—24 Merletten S 5 1 1 3 3 16—34 LTTV 4 6 1 0 5 2 15—45 Sehagen 2 4 0 0 4 0 10—30 4e klasse B: Donato -DTO 2 7—3; Dito 3—Donato 2 10—0. 4e klasse C: DSS 5Treffers 2 9-1; LTTV 3—Be Quick 2 9-1. 4e klasse D; Disnie 6Vice Vers» 0—10; WTTV—Purmerend 0—10. 4e klasse E: WTTV 2—Vice Versa 8 37; Purmerend 4Purmerend 5 6—4. Uitslagen dames: 4e klasse A: HCSC HCCC 2 91. 4e klasse B: Dito 2Treffers 2 28; Treffers 3Donato 2 100. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Dec. 6000 kg uien 5,806,30 en grove 6,30— 6.60; 13.800 kg andijvei 6—8,50; 16.800 kg groene kool A 7—7,20 en B 5,10 6,20; 5600 kg rode kool A 6,208,40 en B 5; 4500 kg gele kooi A 6,20 en B 55,20; 1600 kg bieten A 5,70—6 en B 4; 900 kg witlof IB 32—37; 9900 kg peen 5,70. Doorgedraaid: 5600 kg groene kool en 18.000 kg witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 2 Dec. 500 kg aardappelen: drielingen eigen heimers 4.40, 7300 kg uien 5.305.90, grove 6.40—6.70, drielingen 12.nep 18.1200 kg bieten A 5.1300 kg peen B 5.10, C 5.18000 kg rode kool A 6.B 5.1600 kg groene kool B 5.10, 23000 kg Deense witte kool 5.33000 kg Succes witte 5. 8800 kg andijvie I 7.60—9.50, II 6—6.80. Doorgedraaid: 33000 kg Succes witte, 10000 kg Deense witte, 16000 kg rode kool. WARMENHUIZEN. 2 Dec. 2000 kg rode kool A 6 en B 5; 3100 kg andijvie C—6.50. PURMEREND 1 December 1953. De handel in de vette koeien zette heel wat vrolijker in dan de vorige week. Het is dan ook wel te zien, dat het nu toch wel gauw afloopt met de landkoeien. De prijzen waren over 't geheel ook iets vaster, en de han del liep vrij goed door. Op de gelde- markt was ook maar een zeer gering aanbod. Daar was de belangstelling trouwens ook vrij goed. Met de verse melkkoeien was het weer heel stil. Dat blijft maar steeds een slepende handel. Het aanbod van de pinken was ook niet te best. Met de nuchtere kalveren was het iets stugger. Niet dat het aanbod te groot was, maar met de prijzen zat het veel vaster. Op de wolveemarkt ging het ook niet zo vlug. Men deed het daar heel kalm aan, zodat ook daar de prijzen iets lager waren zowel voor de lammertjes als voor de vette schapen. Men ont moet nu ook meer ooitjes onder de lammeren en die zijn niet zo gewild als de rammen. De ooitjes zijn al gauw iets te vet. Op de varkensmarkt was het met de vette beter gesteld. De prijzen kwamen hogeraf en des ondanks werd alles toch vrij vlot ver kocht. Ook voor de vette zeugen was de vraag beter. Op de biggenmarkt was in de vroegte nog wel handel, maar later op de dag werd het vrij stil. Op de paardenmarkt was het ook maar een stugge boel. De prij zen zijn daar de laatste weken ook flink gekelderd. Er is daar maar wei nig vraag. De pluimveemarkt gaf een tamelijke handel te zien. Vooral de ganzen die waren goed gevraagd, en deden hogere prijzen. Aangevoerd775 -underen waaron der: 350 vette koeien i an 2.15- 2.65 p. kg, vlugger; 160 melk- en kalf- 'koeien 645—1025, stil; 180 gelJekoeien 570750, kalm; 57 pinken 390—635, stug; 16 graskalveren 190—320, kalm; 214 nuchtere kalveren v. d. slacht 46115, stugger; idjm fokkers 65 120, kalm; 12 stieren 500—1425, goed; 1303 vette schapen 80—120, stugger; lammeren 65—105, stil; 53 bokken en geiten 1560, stug; 172 vette varkens I.80—1.88 p. kg, vlugger; 805 vette zeugen, schrammen en biggen: vette zeugen 1.681.74 per kg, goed; schrammen 3888 p. kg, stil; b'^gen 3455 p. kg, stil; 6 fokzeugen 250— 390, kalm; 32 paarden 500—750, stug'; Totaal 3360 cli3ren. 3900 oude kippen en hanen rode en witte van 22.15 p. kg; 350 blauwe 2.102.30 p. kg; 850 eenden 1.25- 2 p. stuk; 700 konijnen 25 p. stuk; 150 ganzen 15—17 p. stuk; 6000 kipeieren van 16.5018 p. 100 stuks; 500 eend- eieren 10 p. 100 stuks. EIERE. VEILING Aangevoerd: 70.000 eendeieren van II.5012.05 p. 100 stuks; 50.000 kip eieren, grote 1718 p. 100 st.; middel 1617 p. 100 st.; kleine 13—14.50 p. 100 stuks. Ongecorrigeerd In de 521e staatsloterij, 4e klasse, 11e lijst zijn de volgende prijzen ge vallen: f 2000,—: 20738 f 1000,—: 7621 10416 14721 18176 19761 f 400,—: 12206 14492 14565 16284 18390 18619 f 200: 3122 3197 4086 4214 4465 4608 5229 5729 5905 6510 8445 11918

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7