De Scholenbouw vraagt enorme investeringen van gemeente enda SINTERKLAAS OP EEN BANKJE i Stad en omgeving Komt er een vijfde leerjaar aan de Handelsschool? Kraakman Kinderspelen Mobacodozen Meccanodozen BROUWER Frankenberg N.V. Speelplaatsen voor de jeugd Een mooie plant is altijd welkom KAMERPLANTEN Bloemenschuit b.d. Stenenbrug De Nutsspaarbank in November I I Wijnkelder Het Kasteleins-tornooi GOEDE SAMENWERKING TUSSEN 'T NUT EN ANDERE VERENIGINGEN NeVeBo, afd. Alkmaar Programma voor de maand December BURGERLIJKE STAND Economische delicten Filmavonden van de Bescherming Bevolking Dynaf verhuist nog deze maand Deserteur aangehouden Scooter vloog tegen trottoirband Spaanse politie sluit een Protestantse kerk DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 De bouw van scholen en gymnastieklokalen zal voor 1954 een belang rijk deel uitmaken van het investeringsplan der gemeente. Hoe belang rijk dit deel is blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting van het komende jaar waarin B. en W. een overzicht geven van de werkzaam heden, die op het gebied van het onderwijs zijn uitgestippeld. In de loop van het volgende jaar zullen gereed komen de rk school voor blo en de christelijke scholen voor blo en vglo nabij de Heilooërdijk, de kleuterscholen aan de Mauritskade (elir) en de Jan Steenslraat (alg.) en het schoollokaal (rk) nabij, het woonwagenkamp. Verder zal een begin worden gemaakt met de bouw van een huishoud- en industrie school aan de Bergerweg, voor rekening van de besturen van deze scholen. Ook zal kunnen worden begonnen met het bouwen van een drietal rk scholen, een vglo-school voor jongens aan de Willem de Zwij gerlaan, een glo-school voor meisjes aan de Jan Steenstraat en een1 kleuterschool in de Overdiepolder. Tenslotte is de bouw van twee gym- nasstieklokalen bij de handelsschool en een gymnastieklokaal bij de rk jongensschool voor ulo in voorbereiding. De toegenomen kosten van instand houding, verwarming en schoonhou den van de schoolgebouwen en de verhoging van het per leerling be schikbare bedrag aan leermiddelen en schoolbehoeften, dat naar de mening van B. en W. dient te worden toege staan, zijn oorzaak van een aanmer kelijke stijging van de exploitatie kosten van het openbaar lager onder wijs en, als logisch gevolg daarvan, van de vergoeding der exploitatiekos ten aan het bijzonder lager onderwijs. Deze vergoeding wordt thans geraamd voor het g.l.o. op f 46.33 (in 1953 f 38.64), voor het v.g.l.o. op f 32.56 (1593 f 27.88), voor het u.l.o. op f71.15 (1953 f 60.87) en voor het b.l.o. op f 110.42 (1953 f 92.94) per leerling. Tengevolge van het verhoogde op slagpercentage op de onderhoudswer ken door het bedrijf van gemeente werken en de verhoogde kosten van het schoon.aaken der scholen zal het bedrag per leerling waarschijnlijk nog stijgen. Over de schoolgeldheffing voor het lager onderwijs, die volgens mede deling der regering grotendeels afge schaft zal worden, is B. en W. nog niets definitiefs bekend. Zij hebben de opbrengst van het schoolgeld op de begroting gehandhaaafd onder de overweging, dat de derving van deze inkomstenpost door het Rijk dient te worden vergoed. In voorbereiding is een voorstel tot vaststelling van een samenvat tende verordening op het openbaar lager onderwijs, welk voorstel de raad in de loop van het volgend jaar zal worden aangeboden. Tevens zal worden onderzocht of er aanleiding bestaat en de mogelijkheid aanwezig is tot stichting te komen van een buitengewone school voor kinde ren met gedrags- of leermoeilijkheden. De ingebruikneming van de nieuwe handelsschool biedt de gelegenheid dit onderwijs meer af te stemmen op de behoeften van de practijk. B en W on derzoeken thans de mogelijkheid aan i Speciale grote collectie kwaliteit en laag in prijs Zeer grote sortering Zweedse klim- en hangplantjes f 0.75, f 1.—, f 1.25. Compleet met rotanhanger en sierpot f 2.50, f 2.75. (Advertentie lng. Med.) In de loop van de maand November werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes ingelegd f 579.983,37 (v.j. f498.908,46) en terugbetaald f 401 712.63 (v.j. f454.325,20). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar f 11.607.572.38, bedraagt thans f 12.907.733,89. Het aantal in de loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 853. Het totale aantal boekjes, dat in om loop is bedraagt thans 29.648. De lediging in de loop der maand November van 743 spaarbusjes lever de een bedrag van f 10.469,53 aan kleine besparingen op. DE LOTEN ZIJN VERKOCHT. Alle loten 10.000 in totaal die de Stichting Alkmaarse Bejaardenzorg heeft uitgegeven om haar kaspositie te versterken zijn thans aan de man ge- kracht. Zaterdagmorgen om 10 uur zal in de Sociëteit de trekking worden gehouden. Se 4-jarige middelbare handelsschool een vijfde leerjaar te verbinden na af loop waarvan de leerlingen o.m. in slaat zullen zijn enkele practijkexa- tnens in boekhouden en talen te beha len, gecombineerd met een volontair- schap bij industriële en handelsbedrij ven. Voorts is in onderzoek de omzet ting van de vijfjarige handelsavond school in een 5-jarige school met 3-ja- rige onderbouw, waardoor de leerlin gen reeds na drie jaar een diploma runnen behalen, dat vrijstelling geeft van het middenstandsdiploma algeme ne handelskennis. Aan de handelsavondschool zou te vens een vervolgcursus opleiding voor de practijkdiploma's boekhouden en moderne talen kunnen worden verbon den. Hoewel op verlangen van Gedepu teerde Staten de raming van een rijks subsidie voor het kleuteronderwijs uit de begroting 1953 is gelicht, hebben B en W bij de samenstelling van de cij- feis vóór 1954 opnieuw met een Rijks subsidie van f 40.per leerling reke ning gehouden. Zij zeggen in hun aan biedingsbrief, dat dit is gedaan om op leze wijze aandrang uit te oefenen op de behandeling van het reeds enke'.e jaren aanhangige wetsontwerp. De toeneming van het aantal kleuterscho len geeft haar weerslag op de subsi- aiëringslasten, die gestegen zijn van 120.770 tot f 151.898. Voorts komen in dit hoofdstuk nog enige uitgaven van bijzondere aard voor, t.w. f 17.820 als bijdrage in de kosten van restauratie van de Kapel- kerk, f 16.000 voor de uitgifte van het 'rtoboek over Alkmaar en f 50.000 voor de door de gemeente te maken uitga ven in verband met de viering vati het stadsfeest. Beide eerstgenoemde bedra gen worden gedekt door het fcnds voor sociale en culturele doeleinden-, het laatste bedrag door beschikking over een gedeelte van de batige saldi van de diensten 1948 t.m. 1951. Het is niet uitgesloten, dat de kosten verbonden aan officiële ontvangsten, representatie, feestverlichting, versie ringen e.d. het geraamde bedrag van f 50.000 te boven zullen gaan. Ir. dat geval zal door B en W tijdig een aan vullend crediet worden gevraagd. De belangrijke stijging van het ex ploitatietekort van het sportpaikbe- drijf (f 54.063 tegen f 40.266 in 1953) vormt een aanwijzing, dat het bedrijf ie totstandkoming van de sportvelden aan de Sportlaan en de Hoeverweg niet zonder een beroep op de gemeen telijke geldmiddelen heeft kunnen be kostigen. De ingebruikneming van de velden wacht nog op het verkrijgen van een goede grasmat. B en W teke nen hierbij aan, dat de exploitatie van sportvelden een noodzakelijk middel is lot bevordering van de lichamelijke opvoeding van de jeugd. Behalve over de aanleg van het re creatieoord in de Overdie zullen B en W zich ook beraden over het aanleg den van zandbakken voor de kleuters sn speelplaatsen of speelweiden voor de grotere kinderen. Er zal worden nagegaan op welke plaatsen in de stad di ze kunnen worden geprojecteerd. Zo dra dit onderzoek is beëindigd zullen de nodige credieten worden aange- viaagd. Verder is in onderzoek de oprichting van een stichting welke het vertonen van goede films voor de schoolgaande jeugd tot doel heeft. In het begin van 1954 zal het rap port worden gepubliceerd omtrent de enquête naar schoolopleiding, beroep en vrijetijdsbesteding van meisjes in de leeftijd van 14 tot 21 jaar. DONDERDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 uur. Sport- turn 52—'53. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Het lied van Bernadette (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 uur: De laatste reis (14 jaar). BERGEN. Rustende Jager, 8 uur Kunstkring B /gen. VRIJDAG. HARMONIE THEATER. 8 uur: Schots en Scheef (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN. 8 uur: The Stars are Singing (alle leeftijden). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Be rucht. beroemd, bemind (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK. 2 uur: Sint Nicolaasfeest Kleuterscholen. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. Hoog water te Bergen aan Zee. Donderdag 1.43 14.05 Vrijdag 2.28 14.41 Te Camperduin. hoog laag Donderdag 1.48 14.10 19.48 8.10 Vrijdag 2.33 14.46 .20.33 8.46 Leuke surprise-verpakkingen Luxe kruikjes en kannetjes g Luxe fustjes met plm. 5 lt. Sherry Muziekflessen van Bols Platte Steenenbrug 114 aan het Verdronkenoord, tel. 2604. (Advertentie, ing. Med.) Hedenavond wordt in het café van de heer J. Huiberts het kasteleins- tornooi voortgezet. Het Amstel-team heeft op het ogenblik vier punten voorsprong. Uiteraard zal de tegen partij alles in het werk stellen om bij het einde van de eerste helft van deze competitie die achterstand weg te wer ken. A,an spanning zal het dan ook vanavond aan het Torenburg niet ont breken. ER zat een oude-man naast mij op een bankje in de Hout en hij keek belang stellend naar Huize Wester- licht, dat door een bleek najaarszonnetje werd be schenen. Wie woont daar?", vroeg hij, met zijn hoofd in de richting van het gebouw wijzend. „Dat is een tehuis voor oude dames en heren", leg de ik uit. „Aha, een tehois", zei het mannetje met iets verlan- gends in zijn stem. Zijn accent verried de buitenlander. Hij droeg een winterjas waaronder de pijpen van een streepbroek uitkwamen. Om zijn hals had hij een dikke woifen das, die hij zorgvuldig dichtgeknoopt had. Op zijn eerbiedwaardig grijs gelokt hoofd zat een alpino-petje, dat hem twee maten te groot was. U is zeker geen Alk maarder?", informeerde ik nieuwsgierig. Het mannetje keek me onderzoekend aan. „Ik zal V wat vertellen", zei hij, „ik zit hier incog nito. Ik ben Sinterklaas in burger". Ik lachte wat schamper. Sinterklaas ziet er heel an ders uit. Die heeft een lange, grij „Stil", zei het mannetje om zich heen kijkend. Hij peuterde zijn halsdoek los en ik zag, dat er een in drukwekkende baard onder verstopt zat, die bijna onder zijn jas vandaan kwam. „Armada barcelona car men toreadoros francos", zei hij in het Spaans en toen drong het pas goed tot me door, dat ik hier op een doodgewoon bankje in de Hout een zeer bijzondere ontmoeting zou hebben. „Hoogwaardige Excellen tie", riep ik verbaasd. „Hoe komt U hier in een dood gewoon C. en A-tje?" „Omdat ik er genoeg van heb de hele dag in dat Sin- terklaaspak rond te wan delen. Weet je niet, dat de Kalif van Bagdad zo nu en dan als koopman verkleed door de stad wandelde? Nou, ik wil ook wel eens wat an ders zijn dan een goed heilig man. Dat verschrikkelijke paardrijden zit me tot hier, als U begrijpt wat ik be doel". Hij wees tot aan de on derkant van zijn baard en zuchtte. „U spreekt toch verstaan baar Hollands, Excellentie" De Sint grijnsde. „Jullie taal is verschrikkelijk moei lijk", zei hij. Er kwam een dame met twee jongetjes voorbij en de Sint dook wat dieper in zijn kraag, maar de kinderen ke ken niet naar hem. Ze dach ten, dat hij een doodge woon mannetje was, een Dreesmannetje met een al pino-petje. „Ze herkennen me geluk kig niet", zei de Sint tevre den. „Maar Maandag wel", zei ik. „Wat hebben ze U weer toegezongen, Excellentie." „Tot vervelens toe", riep de Sint. „Ik hoor nou al tweehonderd jaren dat liedje van de stoomboot". „Maar voor tweehonderd jaren was er toch nog geen „Nou ja, toen zongen ze „Zie ginds komt de sleep boot". Dat scheelt niet zo veel. Weet je, dat ze me officieel op het stadhuis hebben ontvangen?" „Ja, dat stond in de krant. Excellentie. „Was U niet verrukt over onze mooie raadzaal?" „Man, schei uit, die ken ik van binnen en van bui ten. Ik heb er tijdens de laat ste raadsvergadering nog ge zeten". „Bij de laatste „Ja zeker, ik was dat man netje dat op de tribune „har der" zat te roepen. Ik wist niet, dat zoiets niet mocht. Maar ik had mijn das om en er is gelukkig niemand, die mij herkend heeft. Wat heb je nou aan een oppositie als je er niks van verstaan kunt?" „Herkende U de raadsle den nog, Excellentie?" „Oh, ja, ik heb een feno menaal geheugen voor ge zichten. Er waren er een paar, die ik mij niet her inner, maar ik kon ze alleen maar op hun ruggen bekij ken". „Er zijn verkiezingen ge weest", legde ik uit en dan moet de één wel eens plaats maken vor de ander". „Dat's billijk", zei de Sint. „Zo hoort het ook. Als ik 't goed gezien heb hebben jul lie een heel stelletje nieuwe wethouders". „Een stelletje is geen goed Nederlands, Excellentie. II moet zeggen: „een nieuw College". De Sint zuchtte. „Ik moet mezelf op mijn verjaardag maar eens een woordenboek cadeau geven. Hoe weten ze nou in zo'n raadzaal wat ze wel en wat ze niet mogen zegaen?" „Dat maakt de burgemees ter uit. Als 't niet goed is mag 't niet in de notulen. Heeft U al een indruk van het nieuwe College?" ,,'n Prima kwartet", zei de Sint prijzend. „Ik had er ook al over gelezen. Die ene me neer is bankwerker ge weest". „Nee, dat zegt U weer niet goed. Dat is een meneer, die op een bank heeft gewe t". De Sint zuchtte. „Ja, ju lie taal zit vol verrassingen. Die andere wethouder wil de kermis afschaffen. Weet je misschien of hij ook wat tegen mij heeft?" „Vast niet, Excellentie. V kunt hem gerust wat in zijn schoenen schuiven als hij die tenminste onder de schoor steen gezet heeft". De Sint knikte tevreden. „Die derde meneer is een advocaat", zei hij. „Die zat er vijf en dertig jaar geleden ook al, maar ze zeggen wel eens, dat het met de advo caat net als met de wijn is: hoe ouder hoe beter". „We worden er geen van allen jonger op", zei ik en ik keek eens naar de diepe rim pels, die het gezicht van de bisschop doorgroefden. Mag ik zo onbescheiden zijn te vragen hoe oud U nu is, Sin terklaas?" De Sint stak zijn hand on der zijn jas om zijn baard te kunnen strelen en dacht enkele ogenblikken diep na. „Ik ben de tel kwijt", zei hij, „mijn grootmoeder was marketentster bij de huurlin gen van Julius Caesar. We zijn in onze familie allemaal verschikkelijk oud geworden. Ik wou, dat ik nog zo heer lijk jong was als die vierde wethouder. Kan ik die me neer niet eens in een uniform gezien hebben?" „Uw geheugen is nog perfect, Excellentie. Hij is hopman bij de padvinders geweest". De Sint knikte. „Ja ja, die zal zijn padje wel vin den. Gezellig, dat mevrouw ook in de Raad zit". „Nee, Excellentie, die dame heeft toevallig de zelfde naam. maar met twee puntjes op de U". „Jammer", zei de Sint. „Ik had ze de naam in banketletters willen sturen maar met die puntjes gaat dat niet. Die kan ik er moeilijk los bij doen. Die burgemeester is buitenge woon vriendelijk. Ze heb ben me verteld, dat hij eerst naar beneden wilde komen zodat ik niet van die knol hoefde te klaute ren. Maar nou hebben ze me toch achttien treden van die trap laten opklimmen. Weet je wat ze me ge vraagd hebben?" „Ik heb 't gelezen, Excel lentie". De Sint zuchtte. „Een concert- en tentoonstel lingszaal die ook dienst kunnen doen als turnhal en als damesbeurs. En of ik asjeblieft ook nog wat bouwvolume wil strooien. Ze denken zeker dat ik de wonderlamp van Pim Pam en Pom heb gestolen". „Gaat U vaak incognito op stap, Excellentie?", vroeg ik om hem wat af te leiden. „O ja, ik voel me veertig pond lichter als ik die ver re „Ho lio, Sint" „O, mag dat niet in de no tulen? Ik wou maar zeggen, dat ik een ander mens word als ik die beroerde rokken kwijt ben. Ik breek er ge regel mijn nek over als ik over en drempeltje moet stappen. Er is nog eens een tijd geweest, dat de rokken korter werden, maar als bisschop mag je daar niet aan meedoen. Ik zie me al in m'n nylons op die hengst zitten, als dat in de notulen mag. Ik heb altijd een hele tros kinderen aan m'n sleep hangen. Iedereen verwacht, dat ik maar aan 't geven en strooien zal blijven. Als ik een mannetje van de belas tingen was zou er geen mens naar me omkijken". „Is dat waar, Excellentie, dat U 's avonds over de da ken klautert?" „Onzin", zei de Sint ge prikkeld. „Dat hebben ze uitgevonden om kleine kin deren zoet te houden. Ge- pensionneerde bisschoppen hebben wel wat anders te doen dan escapades over de daken te maken". „U zei esca „Ja, mag dat misschien ook niet in de notulen?" „Ja zeker, Excellentie. Daar is geen enkel bezwaar tegen". „Je moet 't allemaal maar weten", zei de Sint. Hij knikte vriendelijk tegen een heertje uit Westerlicht, die in het voorbijwandelen aan de rand van zijn hoed tikte. „Al die mensen hebben een rustige levensavond", zei hij peinzend, „en ik moet maar op dat peerd en altijd maar geven. Ze denken ze ker, dat 't geld me op mijn tabbaard groeit". Hij diepte een middel eeuws horloge uit zijn vest jeszak, keek er op en zucht te. „Over een uurtje word ik ïveer in een kleuterklasje verwacht. Ik moet eerst naar huis om dat suikerbrood op mijn hoofd te zetten. Caram- ba". „U vloekt. Sinterklaas", riep ik verschrikt. „Sorry", zei de Sint. „IK wist niet, dat U het verstaan kon. Heb je me werkelijk voor een doodgewoon man netje aangezien?" „Op cn top een Dreesman netje, Excellentie" „Vroom en Dreesmann", zei de Sint. „Daar heb ik nog eens in de lunchroom gezeten. Zijn er ook Vroom en Dreesmannetjes?" „Nee, Excellentie, maar er bestaan wel vrome Drees mannetjes". „Dat gaat boven m'n mij- tertje", zei de Sint glim lachend. „Ik moet toch maar eens wat les in de Neder landse taal nemen". Hij zette zijn alpino'tje recht en schoof met een van pijn verwrongen gezicht van zijn bankje. „Ze moeten me tegen woordig met vier Pieten op m'n knol hijsen", zei hij met zijn rechterbeen trekkend. „Ik wens U van harte be terschap, Excellentie". De Sint knikte dankbaar en stak groetend zijn wan delstok op. „Nou, salutos camerados mi os". Hij strompelde door een laantje vol afgevallen blade ren. Toen ik hem nakeek werd het me duidelijk, dat hij zijn beste jaren achter de rug had. Op de gistermiddag gehouden huishoudelijke vergadering van het Alkmaarse Departement van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft het bestuur rekening en verantwoording afgelegd van zijn activiteiten in de loop van het afgelopen verenigingsjaar. In het algemeen kon geconcludeerd worden, dat het samenwerken met verscheidene andere verenigingen op cultureel gebied lieeft voldaan. Deze extra-avonden waren uitstekend bezocht en waren ook wat het gehalte betreft zeer goed. Builen deze avonden om organiseer de he(.. Nut vier eigen avonden. Ook hier was de opkomst zeer bevredigend. Het aantal contribuerende leden is van 78 tot 83 gestegen. Het vereniging.-jaar leverde een klein batig saldo op, zodat de reserve tot. f742.is gestegen. De rekening sloot met een bedrag van f 1060 50. Wat de Nulsspaarbank betreft, steeg het aantal gespaarde gelden tot f 11.607.000. Het aantal spaarders steeg van 28.219 tot 28.539. De reserve van de Bank bedraagt f 772.000. In plaats van de aftredende commis saris der bank, de heer D. Mol, werd benoemd de heer J. P. Meurs. Mej. Du bois en de heer Veendorp werden als bestuursleden van het departement voor een tijdsduur van 7 jaar herkozen. Het competitie-programma voor de maand December van de afdeling Alkmaar van de NeVeBo ziet er als volgt uit: HEREN Eerste klasse: Rijks Politie 1Hooge Huys, Lindenschool; Povay 1Jong Hol land 1, Julianaschool; SOVARijks Po- titie 1, Ridderstraat; Octopus 1Cata pult 1, Lindenschool; The Smash 1Ca tapult 2, idem; Octopus 1SOVA, Ju lianaschool; Rijks Politie 1Jong Hol land 1, Ridderstraat; Povay 1SGA 1, Julianaschool; The Smash 1SGA 1, idem; Catapult 1Catapult 2, Linden school; SVN 1SOVA, idem; Hooge HuysSVN 1, idem. Tweede klasse: PCB 1SVN 2, Koren laan; Tempo 1Jong Holland 2, idem; TOP—Be Fit 1, idem; PCB 2—Rijks Po litie 2, Ridderstraat; Catapult 3PCB 1, Lindenschool; The Smash 2Jong Holland 2, Korenlaan; The Smash 2DeNeBa, idem; Tempo 1Rijks Politie 2, Ridder straat; Be Fit 1SVN 2, Lindenschool; Be Fit 1DeNeBa, Korenlaan; Jong Hol land 2PCB 2, Julianaschool; SVN 2 TOP. Korenlaan; TOPPCB 1, idem; Ca tapult 3SVN 2, idem. Derde klasse: APSVTempo 2, Koren laan; Tempo 2SGA 3, Julianaschool; Octopus 2SGA 2, idem; SGA 3HVB, idem; VLNPovay 2, Korenlaan; VLN Slinger Boys, Korenlaan; SGA 3Povay 2, Julianaschool: Be Fit 2Be Fit 3, Lin denschool; VLNBe Fit 3, Korenlaan; Octopus 2HVB, idem; Slinger Boys SGA 2, idem; Be Fit 2—APSV, idem. DAMES Eerste klasse: Catapult 2PCB, Koren laan; The Smash 1Jong Holland 1, Lin denschool; The Smash 1Catapult 1, idem; Catapult 1Jong Holland 1, Julia naschool; SOVACatapult 2, Korenlaan; The Smash 1SOVA, idem; Catapult 1 —The Smash 1, idem; PCB 1—Catapult 2, idem; Jong Holland 1SOVA, Julia- 1 naschool. Tweede klasse: Octopus 1Tempo 1, Korenlaan; Catapult 3Jong Holland 2, Julianaschool; Octopus 1Catapult 3, Ko renlaan; BergenBe Fit 1, idem; Octo pus 1Jong Holland 2, Julianaschool; TOPBe Fit 1, Korenlaan; Octopus 1 Bergen, Julianaschool; Jong Holland 2 Catapult 3, idem; Rijks PolitieOctopus 1, Korenlaan; Be Fit 1Jong Holland 2, Julianaschool; Tempo 1TOP, Koren laan; Octopus 1Rijks Politie, idem.. Derde klasse: Jong Holland 3Octo pus 2, Julianaschool; Octopus 2Tempo 2, Lindenschool; Tempo 2—Be Fit 3, Ko renlaan; Be Fit 3—The Smash 2, idem; The Smash 2Octopus 2, idem; Be Fit 2Jong Holland 3, Julianaschool; Octo pus 2—SVN, Korenlaan; Tempo 2—Cata pult 4, Julianaschool; Be Fit 3Octopus 2, Korenlaan; Octopus 2Catapult 4, idem; The Smash 2Jong Holland 3, Ju lianaschool; Jong Holland 3—Be Fit 2, idem; Catapult 4Be Fit 3, Korenlaan; SVN—The Smash 2, idem. Geboren: Anna E. C., d.v. C. Spaan- sen en A. de Jong. Gehuwd: Lukas Kuiper en Marchien Ferwerda; Gerard Swertz en Jantje M. Eggens; Adrianus Sneek en Hillè- gonda V. de Vries; Johannes Rooker en Jantien A. Vos. Overleden: Aletta M. Busch, 15 maan den; Jan Hoogland, 91 j., wed. v. A. Henkes. De eigenaar van een Alkmaarse zaak in lederartikelen werd gisteren door de economische rechter (opnieuw) ver oordeeld tot een boete van f 40,— of 20 dagen. Daar de betrokkene slechts 2 dagen in genoemde winkel, die een filiaal van zijn bedrijf te Amsterdam is, aanwezig kon zijn, kon de rechter hem niet als feitelijk beheerder van deze zaak beschouwen. Het personeel bezat niet de vereiste diploma's om de betrokken functie over te nemen. Ove rigens was er ook deze middag weel de gebruikelijke show van economi sche delinquenten waarvan de meesten met de economische recherche op voortdurend gespannen voet schijnen te staan. Getuige het grote aantal her halingen. De coöperatie „Alkmaar en omstre ken" had op 18 September in haar filiaal te Oudkarspel tabak laten ver kopen hoewel de filiaalhouder hiervoor geen vergunning had. De jongeman (zelf hij stond naast ziin directeur op het matje) dacht zijn ijver te demon streren door te verklaren, dat hij zijn omzet zo graag had willen vergroten. De Officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga was met de gang van zaken echter minder ingenomen, temeer daar dit niet de eerste bekeuring, die de man had opgelopen, betrof. Toch kwa men de coöperatie en de filiaalhouder er nog met f 25,boete af. De eis voor beiden was resp. f 45,en f 35, De Bescherming Burgerbevolking houdt voor haar noodwachters behalve instructie-avonden ook .bindingsbijeen komsten, die tot doel hebben het on derling contact tussen de mensen te verstevigen. Een van de middelen daartoe is de film. Zo worden er deze week in Alkmaar in de lokalen van de B.B. aan de Doelenstraat drie film avonden gegeven, waarna hetzelfde programma in verschillende buitenge meenten van de kring Noord-Holland (V zal worden vertoond. Denk niet, dat men uitsluitend films krijgt te zien over het werk van de Bescherming Burgerbevolking, hoe de mensen een brandbom moeten hanteren en hoe ze zo snel mogelijk een ingesloten groep uit het puin kunnen bevrijden. De pro jector laat niets van dit alles zien. Er worden integendeel verschillende cul turele films vertoond, films, die de op bouw van Nederland en de Europese integratie behandelen en reportages over het buitenland. Gisteravond werd o a. ook vertoond het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Sta ten. Een tekenfilmpje geeft af en toe een gezellige onderbreking in het pro gramma. Nog deze tuaand zal een begin worden gemaakt met de verhuizing van de NV Dynaf uit Hilversum naar het Alkmaarse industrieter rein, waar de fabriek in de voor malige doodkistenfabriek Nemogra een modern onderkomen zal vin den. Acliteenvolgens zullen worden overgebracht de plaatwerkerij, bankwerkerij, tekenkamer en ten slotte de montage-afdeling. Begin volgend jaar hoopt men het bedrijf volledig in gebruik te hebben. De reden van de verhuizing is dat het bedrijf in Hilversum „uit zijn jas is gegroeid" en voorts de omstandig heid dat de ligging in Alkmaar gun stig is. De fabricage van de Dynaf omvat volledige draaistroomdynamo's voor scheeps- en andere doeleinden, terug- stroomautomaten, spanningsregelaars stroomaggregaten en andere apparaten. Gisteren is door de Alkmaarse po litie een jongeman aangehouden die verdacht wordt uit het leger gedeser teerd te zijn. In Amsterdam had hij een vrijwel nieuw rijwiel geleend dat hij hier ver beneden de waarde pro beerde te verkopen om met de op brengst ervan naar België uit te wij ken. Vorige nacht had hij al in een hotel te Haarlem gelogeerd en was vandaar zonder te betalen vertrokken. De man is aan de brigadecomman dant der Koninklijke Marechaussee overgedragen. Gistermiddag om 10 minuten voor drie maakte een scooter die van de Grote Kerk in de richting van het Ritsevoort reed een flinke schuiver doordat de bestuurder plotseling voor een tegenligger moest stoppen. De tegenligger, een bestelauto had de lin ker richtingaanwijzer reeds uitgesto ken waarmee de bestuurder te kennen gaf dat hij de Heul wildé oprijden. Door het krachtige remmen en door het gladde wegdek glibberde de scoo terbestuurder met grote snelheid tegen de trottoirband, waardoor hij tegen de grond gesmakt werd. Zelf liep hij geen letsel van betekenis op. De scooter ter echter werd gedeeltelijk ontzet. Langestraat 24 Tel. 2394 (Advertentie, Ing. Med.) De politie te Madrid heeft gisteren de Spaanse Baptistische geestelijke Don Francisco Fernandez, bevolen, zijn kerk (die behoort tot de Christelijke zending van Canada) te sluiten. De or ganisatie heeft ongeveer 100 kleine kerken in Spanje, waarvan er meer dan dertig gesloten zijn. De kerk van Fernandez was enige tijd geleden reeds door de politie ge sloten omdat het gebouw niet geschikt zou zijn voor openbare bijeenkomsten, maar later stond de politie hem toe zijn kerkdiensten „op bescheiden voet" te hervatten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11