Westen is bereid tot ontmoeting met de Russen De Officier van Justitie eiste levenslang tegen moordenaar Kamer vraagt veel aandacht voor verkeersveiligheid Zaterdag 5 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 287 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Acrobatiek van Hoornse loodgieter Bermuda-conferentie begonnen Europese Leger nog lang niet een feit „Ike" hoopt op een beter onderling begrip DE besprekingen begonnen vrij snel, nadat president Eisenhower, de mi nister van Buitenlandse Zaken van de VS, Foster Dulles en de voorzitter van de commissie voor de atoomener gie, Strauss, en hun gezelschap op het vliegveld waren gearriveerd. Zij wer den welkom geheten door Churchill, Eden, Laniel en Bidault. Een menigte van enkele duizenden personen juichte Eisenhower toe. Britse oorlogsbodems Om een zeemeermin! Werkverbod tot het zestiende jaar? Somber perspectief in Korea Moord op Woerdense agent Vier inbraken per nacht Philippijnen Moordaanslag op de president mislukt Vragen over tram naar Bergen aan Zee Het bromfietsprobleem Vele gewonden Autobus reed twee huizen binnen Zachte winter nadelig Grote onrust onder telers van kool Met schepnet op de papagaaien]acht In kerktoren van De Rijp Sint Nicolaas in eigen klimaat WEERBERICHT St. Nicolaas werd doorgelicht Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 137294 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen 0.49 per maand 2.02 per kwartaal jf 6.05 plus incassokosten. )ut schijn- van geen een groot jeven, rijst -voorstel- Nel Oost- :aag, kam- et bewust, Wel geeft >st om een •gereed te Klabund's verbannen" HEBBEN bij deze medede- misschien ongelovig ge- om ons te iui^en vol- zich nu in grote, smaak- huiskamer karakter- lagse straat rt wonder, i van de zit plotse- slotvoogd de Beau- mrt; hij met zijn eester en auwe stern- herinneren et ruwe sol even. En rijst deze idse huis- die pas een kopje heeft ge- nken, op tot na boven- figuur van d'Arc in aatsuitdruk- stem en ïg. Het ge- mantel- waarin de mares ons ontvangen, tan de ïllu- de minste k, omdat uit lijkt te iet komt bij uit. Hoe, dat .ef ook nooit n mijn mi- gelaatsuit- olkomen na- gevoelens, probeer te welke ik toneelspeel- /olledig stuk ie bedoeling eelden? Vol- blijkbaar de dingen het eigen- aan. Ze ont- Albert van de wereld- as van zijn de wereld emde Roth- jn reizen, rig had ge- oncel en op kennir van in mij aller- oosde moge- ijn regisseur met de uit- toneel en oor een be- erk." van Doorn en vóór de een tweede doorkruis- amma's uit en muziek, piano-oplei- een groot- ■eid was om zij uitein- Haar aan- voldoening amen speel- 'se tournees llo en trad aagster van toneelstuk- uit „Adam Gysbreght" it vóór de het Engels een audi- een uitno- >p te treden heden moest het instu- wat men pas goed klemmende d. Een veel- lestiene hij- het gevolg. ad zij daar- openbaar- optreden veemoed t verleden, ras en bleef en verge- reizen naar Venezuela, aren geor- zij ook ver- de Engelse genoemde oire, nadat getuige de bewezen men mees- de Neder- lemd, doen ïen, dat zij ie deel der heeft kun- ALKMAARSCHE COURANT NOG dit weckend is hel antwoord van de Grote Drie aan Moskou in zake een bijeenkomst van de miuisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te verwachten. Deskundigen van de delegaties op de Berruudaconferentie waren gister met het opstellen van het Westelijke antwoord bezig. Het is zo goed als zeker dat het Westen niet een ont moeting met de Russen instemt. Londen heeft reeds verklaard accoord te gaan met de vergaderplaats Berlijn. In het korte stuk zullen echter de Russische beschuldigingen, dat het voorgestelde Europese leger het Duitse militairisme zal doen herleven en dat de bases van de NAVO de veiligheid van de Sovjet-Unie bedreigen, van de hand worden ge wezen. In de boezem der Westelijke delegaties wordt echter weinig hoop gekoesterd, dat de bijeenkomst te Berlijn succes zal opleveren. Men is van oordeel, dat er eerst in geheel Duitsland vrije verkiezingen zullen moeten worden gehouden, voordat aldaar een regering moet worden gevormd om over een vredesverdrag te onderhandelen. De Russen wensen eerst een (tijdelijke) regering en daarna pas ver kiezingen. (Van een onzer redacteuren) ROODGIETER C. Bakker uit de Lan ge Kerkstraat te Hoorn is een man zonder hoogtevrees en met stalen ze nuwen. Dat heeft hij gisteren bewezen door de ijzeren zeemeermin, die op de punt van de zestig meter hoge to ren der Hoörase Grote Kerk dé wind-' richting pleegt aan te wijzen, naar beneden te brengen. De meermin had vorig jaar haar bazuin verloren en in die lacune moest voorzien worden. 's Morgens om negen uur is de heer Bakker met assistentie van zijn twee zoons met het karwei begonnen. De voorbereidingen namen de meeste tijd in beslag. Eerst moest er een ladder tje aan het kruis worden bevestigd en werd er een telefoonlijntje aange legd. zodat vader Bakker zijn zoons te allen tijde aanwijzingen kon geven. Toen werd een mast met een katrol langs de de windwijzeras geplaatst en vervolgens werd de meermin van haar plaats, waar ze nu al zeventien jaar vertoefde, gelicht. De windwijzer draaide op een kogel en het was de kunst om dit ding bij het lichten te pakken. Als de kogel naar beneden was gekomen had hij zeker heel wat ravage aan de leien aangericht. Het gehele karwei verliep echter vol gens plan en te ongevéer vijf uur kon de heer Bakker naar de begane grond afdalen. De meermin lag toen op de bakfiets en werd naar de werkplaats van Wim van Rijn gebracht. In zijn memorie van antwoord over de begroting van O., K. en W. zegt minister Cals over het nijverheids onderwijs: Dank zij de grote activiteit van tal van krachten uit het nijverheidsonder wijs en de steun van velen daarbuiten, is de vernieuwing van het nijverheids onderwijs in vrijwel al haar geledingen in volle gang. De minister stelt het daarom op hoge prijs, dat de Kamer leden hun waardering daarvoor* heb ben uitgesproken De minister is van mening, dat op leiding via leerlingstelsel en avond onderwijs zeker niet in alle gevallen toereikend zal zijn om de specifieke vakbekwaamheid te verwerven, die in een aantal bedrijven wordt gevraagd. Dit neemt niet weg, dat de minister het zowel voor de jeugd met het oog op de noodzakelijke vorming als voor het bedrijf een groot voordeel zou achten, indien het verbod van arbeid tot het zestiende jaar, al dan niet ge combineerd met een verlenging van de leerplicht, tot stand zou kunnen ko men. Volgens geallieerde kringen te Seoel rullen de voorbereidende besprekingen voor een politieke conferentie over Korea misschien nog weken, mogelijk tot het begin van de lente, duren. Pe Amerikaanse afgevaardigde Dean rei. dat de communisten op overtuigen de wijze te kennen hebben gegeven, dat zij een vredesconferentie willen Verhinderen. Volgens hem willen zij daarmede de vrijlating van krijgsge vangenen voorkomen. Qisteren heeft de officier van Justitie, mr P. J. V. Roscam Abbing, voor de Utrechtse rechtbank levenslange gevangenisstraf geëist tegen Christiaan B. uit Bodegraven, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 de Woerdense agent van politie, Adriaan van Eek heeft neergeschoten. De politieman, die ster vende de recherche aanwijzingen gaf, die konden leiden tot de arrestatie van de twee broers, overleed een half uur later in het ziekenhuis. Tegen de broer van verdachte eiste de officier een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. Aan de hoofdschuldige was een reeks van diefstallen ten laste gelegd. Bij het plegen van de laatste moest hij echter per rijwiel de vlucht nemen. Op deze vlucht werd htf aangeroepen door de agent van gemeentepolitie te Woer den, Adriaan van Eek en gesommeerd af te stappen. Verdachte heeft daarop de agent van het leven beroofd door vijf revolverschoten op hem af te vuren. Vuurden een en twintig saluutschoten af. De militie en de politie van het eiland waren volledig op de been. Op het vliegveld legde Eisenhower voor de microfoon een verklaring af. Hij noemde het een groot voorrecht oude vrienden te mogen ontmoeten en uitte zijn vertrouwen, dat de bespre kingen zullen leiden tot een beter be grip tussen de betrokken volkeren. De Amerikaanse delegatie is nog uitge breid met twee onderministers van Buitenlandse Zaken, en de regerings deskundigen voor het Midden- en Ver re Oosten. Van Franse zijde is vernomen, dat de Franse premier, Laniel, Eisenhower en Churchill zal mededelen, dat het aanvaarden door de Sovjet-Unie van de oorspronkelijk Westelijke uitnodiging voor een viermogendhedenconferentie over het Duitse vraagstuk, alle hoop op een bekrachtiging in begin 1954 van het Europese Leger Verdrag door de Franse Nationale Vergadering in rook heeft doen opgaan.... De bespre kingen met Rusland zullen volgens de Fransen eerst kunnen worden gehou den na het vormen van een nieuwe Franse regering, nadat op 17 Januari de nieuwe president zal zijn geïnstal leerd. Men meent, dat Laniel Eisenhower en Churchill ook zal mededelen, dat als vaststaand kan worden aangeno men, dat een bekrachtiging van het Legerverdrag door het Franse parle ment slechts mogelijk zal zijn, indien Groot-Brittannië e.. de VS zich ver plichten hun strijdkrachten op h t Europese vasteland gedurende een ze ker aantal jaren te handhaven. De Britse minister Eden en zijn Franse collega Bidault hebben Donder dag gesproken over nieuwe stappen om de meningsverschillen tussen Italië en Zuid-Slavië Churchill en Anthony Eden ver welkomden op het vliegveld de Franse premier Laniel en minister Bidault. Van links naar rechts Eden, LanielChurchill en Bidault. (Jit het verhoor van de hoofdverdachte bleek, dat hij in 1948 na een inbraak in de omgeving van Den Haag ook al op oen politieagent had geschoten. Hij werd toen tot acht jaar veroordeeld. In 1952 werd hij voorwaardelijk in vrij heid gesteld. In totaal heeft hij na zijn laatste arrestatie 32 inbraken bekend. Verdachte pleegde deze samen met zijn broer, soms drie of vier in een nacht. Alles was van hun gading. Fietsen en ook geld uit spaarpotten. Christiaan was altijd gewapend. In de fatale nacht van 13 op 14 November droeg hij een ingestelde revolver van zwaar kaliber met een touw om zijn hals. Zij waren er op de fiets op uit getrokken. Nadat ze reeds in Harmeien enkele kraakjes hadden gezet, slaagden zij er vervolgens in een perceel even voorbij de Utreehtseweg binnen te dringen. Een ingedrukte ruit veroorzaakte ech ter zo'n lawaai, dal de twee broers op de fiets sprongen en in de duisternis verdwenen. Een inmiddels gewaar schuwde agent was echter op zijn post. Hij riep de mannen een halt toe, zon der dat aan dit bevel werd vdldaan. „Ik zag twee schimmen" aldus ver dachte. Al voortfiètsend loste hij en kele schoten. Een gil snerpte door de nacht, verdachte draaide zich om en loste weer een salvo. Nauwelijks thuis, gekomen (zij lagen gekleed op bed), hoorden de mannen een politiemotor naderen. Er kwam echter niemand binnen. In zijn requisitoir deed de officier van Justitie voorlezing van een aantal rapporten, waaruit bleek, dat de heren zich ook schuldig maakten aan stropen. De boeren in de omtrek waren er van op de hoogte, doch durfden weinig te zeggen, uit angst voor represaillemaat regelen. Zij hadden dat nl. ai meerma len ondervonden. Soms vonden zij 's morgens de koeien met afgesneden staarten. Bij een gevecht tussen Philippijnse militairen en een „zelfmoordgroep" van de opstandige Hoeks is de leider van de groep, Apolinario Pangilinan, die opdracht had de nieuw gekozen presi dent, Ramon Magsaysay, uit de weg te ruimen, gedood. Vorige week had ue Philippijnse po litie bekendgemaakt, dat Hoeks in het gebied van de hoofdstad, Manilla, wa ren doorgedrongen om een aanslag op Magsaysay te plegen. De lijfwacht van deze werd verdubbeld en de politie begon direct, in samenwerking met het leger, de jacht op de opstandelingen. De Hoeks, onder leiding van Pangili nan, waren er reeds bijna in geslaagd zich bij hun chef. Luis Taroec, die zich in de moerassen van Candaba schuil houdt, te voegen, toen zij door een mi litaire afdeling werden aangevallen Op het hoofd van Pangilinan was een prijs van 25.000 dollar gezet. He' dringende probleem van de verkeersveiligheid eist grote aandacht met het steeds toenemen van het verkeer ook in ons land. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid vertoont het wegennet nog vele gebreken, waaraan met verhoudingsgewijs geringe bedragen verbeteringen kunnen worden aange bracht. Het verleden heeft bewezen, dat dit tot onmiddellijke vermindering van het aantal verkeersongelukken leidt, aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. J7EN groot en toenemend deel van de ongelukken op de weg wordt veroorzaakt door de bromfietsers. De problemen van het bromfietsverkeer zijn nog lang niet opgelost. Noch de oplossing, waarbij de bromfietsen w - den verwezen naar de autoweg, noch die, waarbij zij worden gedwongen ge bruik te maken van het rijwielpad, is bevredigend. Zowel bromfietsers a!s wielrijders klagen ernstig over de hinder, die zij op de fietspaden van elkaar ondervinden. Zou het niet be ter zijn, zo vroegen verscheidene le den, de zwaardere en snellere brom- fittsen van het rijwielpad naar de rij baan te verwijzen? Over het algemeen kon men zich wel verenigen met de hoofdgedachten van 's ministers nota over de ophef- fitrê van onrendabele spoorlijnen. Met betrekking tot de voergenomen op heffing van de lijn AlkmaarBergen aan Zee vroegen vele leden welke vorderingen er zijn gemaakt op het punt van een redelijke vervanging o' welke -voorbereidingen daarvoor wor den getroffen t.a.v. het personenver voer tussen Bergen Binnen en Bergen aan Zee. Dit met name zover het be treft dat vervoer in het zomerseizoen, nadat ook in dat jaargetijde de dienst van de stoomtram door de Ned. Spoor wegen zal zijn gestaakt. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen zo spoedig i.ogehjk de belangrijkste spooroverwegen te ver vangen door kruisingen op verschil lend niveau (viaducten). Nagenoeg algemeen heeft men met voldoening kennis genomen van de gestage groei van het luchtverkeer. Men sprak de wens uit, dat de Ne derlandse luchtvaart sterk genoeg zal -ijn voor de concurrentiestrijd. Waterverontreiniging en zoetwater- voorziening eisen, zo zeggen zeer vele leden, een steeds dringender aandacht. De verontreiniging van de openbare wateren neemt tengevolge van lozing van huishoudelijk en industrieel af valwater steeds ernstiger vormen aan Een autobus van de B.B.A. Is gister middag, doordat de linkervoorbano sprong, in Kruisland twee huizen bin nengereden. Na het springen van de band greep de autobus de 32-jarig' wielrijder H. de M. Hij werd een tien tal meters meegesleurd en zeer ernstig gewond. In de bus bevonden zich achttiei dijkwerkers van Anna Jacoba op we» naar hun woonplaats om het Sint NI colaasfeest te vieren Zij werden licl gewond, in een van de huizen wet het echtpaar F A gewond doordat h< een gedeelte van de ingedrukte muur tegen zich aan kreeg. £)E zachte winter is rampzalig gewor den voor de oogst van kool, speciaal aan de Langedijk. De oogst is ongeveer net zo groot ais in 1952, doch van uit voer is behalve voor wat rode kool be treft, geen sprake. Van de aanvoer van witte kool uit de vroege teelt aan de veilingen is 8700 van de 12000 ton door gedraaid en als veevoeder gebruikt. De tuinders maken zich over de situatie grote zorgen, want hoewel voor kool, die de minimumprijs niet haalt, een vergoeding uit het productenfonds wordt gegeven, dekt deze vergoeding de gemaakte kosten niet. Het publiek uit binnen- en buitenland koopt vrij wel geen kool, nu door het zachte weer vlop verse groenten verkrijgbaar zijn. Mede door de verlaging van de mini- mumveilingprijs en de gerezen moei lijkheden tussen de coöperatieve zuur- koolfabriek „Nieuw Leven" en een reeks particuliere zuurkoolfabrikanten wordt verwacht, dat de hele koolkwes tie binnenkort op hoog niveau bespro ken zal worden. Doch daarvoor moet eerst de inventarisatie van late soorten, die thans in de schuren liggen, gereed zijn. Twee inwoners van het dorpje De Rijp zijn Donderdag gewapend met een schepnet naar het haantje van de kerk toren geklommen om een papegaai te vangen, die reeds geruime tijd onjer de torenomloop zat. Na veel moeite slaagde men erin het dier te vangen. J-JET IS geen wonder, dat enkele kinderen zich al hebben afge vraagd of Sinterklaas ook al in de zomer komt. De kalender zorgt er voor, dat wij het spoor niet bijster worden. Maar het leek gis teren meer op een koele zonnige nazomerdag dan op een winter dag. Temperaturen van meer dan 12 gr. C. kwamen ook in onze kustprovincies voor en dat is geen kleinigheid. Op verschillende plaatsen steeg de temperatuur hoger dan de laatste honderd jaar in December is afgetekend. Daar het zeer zachte weer het gehele weekeinde r>og kan aanhouden, zal het dit jaar voor St. Nicolaas weinig uitmaken, of hij in Neder land is of in Spanje, waar de tem peratuur in December maar wei nig hoger ligt. Ook het rustigc en droge karakter van het weet duurt voort Ten Westen van Frankrijk ligt een depressie, die voornamelijk in Engeland en Ier land regen veroorzaakt, maar ons land vermoedelijk ook morgen nog onberoerd zal laten. Verwachting tot morgenavond. ZACHT WEER Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. In de nacht cn ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. fn het Noorden van het land van nacht vrij koud. Morgen overdag in het algemeen iets zachter dan vandaag. Zundag; Zon op 8.32, onder 16.30 Maan op 8.57 ->nder 16.04 l Maandag: Zon op 8.33 onder 16.29 I Maan op 9 54 mder 17 03 In Amersfoort is men bezig met de doorlichting van de bevol king. Ook Sint Nicolaas ziel daar het belang ran in. Hier staat hij voor het anlgomtppa- raat, geassisteerd door een zuster.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1