Ministersconferentie Grote Vier in Januari te Berlijn nog voort Instemming in Duitsland Italië en Z.-Slavië trekken hun troepen bij Triest terug Vliegtuig vloog weg met een dertienjarige knaap.... Mist veroorzaakte ernstige autobotsing rdeeltje tegenover de huurverhoging VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 288 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Besluit op de Bermuda's J. Laniel werd ziek Wervelstorm raasde in drie VS-staten WEERBERICHT Duitsers eisen nu hun Volkswagen Morgen in New York Eisenhower spreekt voor Ver. Naties Over het atoomtijdperk Bermuda-varia Het licht ging uit Overeenkomst in Rome Terugbetaling heffing Zuivelfonds IV Opera-opvoeringen in de provincie Onverwacht avontuur, dat nog goed afliep Arabieren bereid tot overleg met Israël Brand in een hotel te Houthem Drie dodenzes zwaar gewonden Tjoe En Lai veroordeelt VN-resolutie wreedheden Weldra kunstanthraciet op de markt Een edele daad EEN achttienjarige Amerikaanse jongen heeft een stuk van zijn linker onderbeen, ter lengte van twintig en ter breedte van een centimeter, afgestaan om een meisje te helpendat aan een kwaadaardig gezwel lijdt. Het stuk been zal bij het meisje, dat reeds acht jaar ziek is, op dezelf de plaats worden ingezetDe jon geman zal een maand in het zie kenhuis moeten blijven en drie maanden daarna op krukken moe ten lopendoch hij zal volledig herstellen. Hij heeft geldelijke be loning aangeboden door de vader van het meisje, die zelf reeds een stuk been voor zijn kind heeft af-' gestaan, hetgeen echter geen suc ces heeft npaeipvprd) afaeslagen ie besetting door Franse pa utisten van de stad Dien Phu (Indo-China) tverd de bevoorrading en bericht ng druk gebruik gemaakt an hefschroefvliegtuigen. ITSTREEKS ter compensatie i de huurverhoging dienen de ;ing van de accijns op suiker, chaffing van de omzetbelasting lisbrand en op schoeisel en de :ing van de personele belas. Ms men de onderscheiding zou i doortrekken, dan moeten als ïiddelen om de laatste resten e consumptiebeperking te doen rijnen genoemd worden de ;ing van de inkomstenbelas- in van de loonbelasting en in ikomst verlaging van de colle- len en afschaffing of veria- /an bepaalde schoolgelden. Ier de fiscale maatregelen in elang van de werkgelegenheid ngere termijn vallen de ver- ie afschrijving, de verminde- ran de vennootschapsbelasting, schaffing van de extra-inkom- dasting op hogere bedrijfswin- de verlening van een aftrek investeringen, afschaffing van ?culatiewinstbelasting, compen- van verliezen voor gevestigde nemingen, compensatie van ipverliezen voor nieuwe onder- igen, verlichting van de liqui- winstbelasting, aftrek van de issarissenbeloning voor de ven- ■hapsbelasting en verlaging van mmissarissenbelasting. Een lieve duit deze belastingverminderingen, dus eensdeels ten goede ko- aan Jan Sijmen die altijd t en anderdeels aan het be- even, kosten het Rijk een lieve Door de verlaging van de accijns daalt de belastingop- st met 35 millioen gulden; voor chaffing van de omzetbelasting hoeisel en huisbrand bedraagt "mindering 26 millioen gulden; ie verlaging van de personele ing 24 millioen gulden; voor de ;ing van de inkomsten- en ilasting 175 millioen gulden. ;rdubbeling van de kinderaf- die in de wijziging van de in- enbelasting, de loonbelasting vermogensbelasting is opge- t, betekent nog weer eens een voor het Rijk van 16 millioen De verschillende belasting- oetkomingen aan het bedrijfs kosten 234 millioen gulden, ingegaan is de afschaffing van ïper' -weeldebelasting, hetgeen jk kwam te staan op het ver in 10 millioen gulden. De af- ng, respectievelijk de verla- mn de schoolgelden, waarvoor tsontwerpen nog apart behan- rnoeten worden, kost 20 mil- iulden. Het Rijk derft, als men :e geschatte bedragen bij el- iptelt, dus 540 millioen gulden. Verlichting VEL een zeer aanzienlijk deel i deze enorme som in de sec- n het bedrijfsleven blijft zit- il de gewone burger toch op are wijze de verlichting van scte en indirecte belastingdruk Voor zover hij althans be- betaalt, want er zijn talrijke noten met zulke lage inko- of zulke grote gezinnen, dat inig of geen belasting behoe- betalen. Om van de velen, die n sociale rente moeten leven, te zwijgen. Dezulken onder alleen in geringe mate de rlaging van suiker, van schoei- van huisbrand, die in 1954 te ihten is. laakt is geen enkel belasting en volledige billijkheid bij de ng door het Rijk van de op ■olking drukkende lasten zal nmer te bereiken zijn. emin is er door de regering, ïenwerking met de Tweede naar gestreefd zoveel moge- ke landgenoot het zijne te in volgend artikel zullen we :nopte vorm aangeven, wat de verschillende gènoemde igen gaat gebeuren. Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam II Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 7 Dec. 1953 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f l.1— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen 0.49 per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. J)E verwachting, dat de Westelijke Grote Drie op de Bermuda's zou den besluiten in te gaan op het Russische voorstel om in Berlijn een bijeenkomst te houden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over het Duitse vraagstuk, is in vervulling gegaan. Dulles, Eden en Bidault waren het er over eens, dat de bijeenkomst moet worden gehouden na de verkiezingen van een nieuwe Franse president en de hierop volgende vorming van een nieuwe regering in Frankrijk (na 17 Januari), doch voordat de Franse Nationale Vergadering het voorstel tot bekrachtiging van het Europees Legerverdrag in behande ling neemt. Dit sluit de mogelijkheid niet uit, dat het debat in het Franse parlement in Februari of Maart wordt gehouden. De beraad slagingen over het antwoord aan Moskou werden gisteren beëindigd. Er werd nog overleg gepleegd met de Westduitse Bondskanselier, dr Ade nauer. Het besluit de uitnodiging der Sovjets te aanvaarden is zowel door dr Adenauer als door de oppositie-(socialisten)-leider Ollenhauer met instemming begroet. De politieke commentator van de Oostduitse radio heeft gisteren het besluit een overwinning voor de zaak van de vrede en een nederlaag voor de aanhangers van de Europese Verdedi- gings Gemeenschap genoemd. Men moet nu trachten een andere poli tiek dan die van de koude oorlog te vinden, zo zei hij. Volgens het Westberlijnse blad „Telegraf am Sonntag" is aan de thans te Moskou vertoevende Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Setnjonov- opgedragen organisatorische voorbereidingen te treffen voor het hou den van viermogendheden-besprekingen te Berlijn. N^'ADAT president Eiisenhouwer op voorstel van Sir Winston Churchill was gekozen tot voorzitter van de bij eenkomsten tussen Eisenhower, Chur chill en Laniel met hun deskundigen, en Eden op voorstel van Dulles tot voorzitter der ministeriële besprekin gen. is het overleg in Hamilton op in tensieve wijze gevoerd. Aan een deel der conferentie kon niet worden deel genomen door de Franse premier La niel, die een flinke kou had opgelopen, het hed moest houden en werd behan- deeld door Churchill's lijfarts Lord Mo ra». Fijn plaats werd steeds ingenomen door minister Bidault. Woordvoerders verklaarden namens de delegaties, dat de Westerse Grote Drie de weréldtoestand op sterk over eenkomstige wijze beschouwen. Men is het er over eens, dat de Sovjet-Unie streeft naar het beheersen van de we reld Al bestaat de mogelijkheid, dat de Russische tactiek na het overlijden van Stalin is gewijzigd, moet de Wes terse verdedigingsinspanning onver minderd worden voortgezet. Voorts wordt vernomen, dat Chur chill heeft verklaard, dat de Westerse mogendheden waakzaam moeten zijn, doch geen enkele gelegenheid voor een nuttige uitwisseling van gedachten met de Russische leiders voorbij moeten la ten gaan. Eisenhower zou het hiermee eens zijn geweest, doch hij zou er de nadruk op hebben gelegd, dat het Wes ten ten deze niet te optimistisch moet zijn. De Sovjetdoeleinden zijn onveran derd, meende hij. De ministers hebben de verdediging van Europa tegen potentiële commu nistische aggressie onder ogen gezien. Luid Ismay, secretaris-generaal van de NAVO. woonde deze bespreking als ad viseur bij. Op de bijeenkomst van de veertien NAVO-landen op 14 December te Pa rus zullen deze staten over de voor naamste punten van de Bermuda-be sprekingen worden ingelicht. Bonn krijgt informaties langs normale diplo matieke weg. Op de officiële besprekingen was tot gisteren het vraagstuk-Triëst niet ter sprake gebracht. Wel hebben Eden en Dulles in overleg met Bidault besloten, Italiaanse bestuursambtenaren in Tnëst te laten aftreden, zodra de voorgestelde vijfmogendhedenconferentie inzake het omstreden gebied is begonnen. Daarover is het oordeel der betrokken landen gevraagd. De Amerikaanse staten Mississippi, Louisiana en Arkansas zijn Zaterdag door een wervelstorm geteisterd. De stad Vicksburg verkeert in een toestand van volkomen desorganisatie. Vier huizenblokken zijn met de grond gelijk gemaakt. De zakenwijk is zeer zwaar getroffen. Vele kinderen liepen ver wondingen op toen een bioscoop in stortte. Het Roode Kruis biedt hulp, o.a. door het zenden van met bloedplasma uitgeruste eenheden. Ook andere plaat sen werden getroffen en leden veel schade. Sommige berichten spreken reeds van 26 doden. Er zijn enkele hon derden gewonden. Het is haast onmo gelijk in vele ingestorte huizen door te dringen om daar nog aanwezigen te redden. Weersverwachting tot Dinsdag avond OOSTELIJKE WIND Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Dinsdag: Zon op 8.35, onder 16.29 Maan op 10.38. onder 18.13 Voor en ook nog tijdens de tweede wereldoorlog spaarden 127.000 Duitsers voor een Volks wagen, die Hitier hun beloofde. Al die ijverige spaarders zagen nog steeds geen eigen wagen. Daarom hebben zij zich ver enigd en een proces uitgelokt tegen de Volkswagenfabrieken, wegens niet nakomen van het contract. Mochten deze Duitsers bij de uitspraak van 4 Januari a.s. in het gelijk ivorden gesteld, dan is het voortbestaan der VW- fabrieken in groot gevaar. Een opname gemaakt tijdens het pro ces. Dr Gotze, verdediger van de autofabriek, schikt nog één der dossiers. PRESIDENT Eisenhower al mor genmiddag tot de Verenigde Naties spreken over „De gevaren die de we reld bedreigen in het atoomtijdperk". De tekst van zijn rede is goedgekeurd door Engeland en Frankrijk. Naar vernomen wordt, heeft de secr.- generaal van de V.N. Eisenhower uit genodigd de rede onmiddellijk na de Bermiidaconferentie uit te spreken. In overleg met zijn minister van Buiten landse Zaken en hoofden van de dele gaties van Frankrijk en Engeland heeft president Eisenhowe- die uitno diging aangenomen. Lord Clierwell, C—rchills advis r voor atoomzaken, en admiraal Lewis Strauss, de Amerikaanse atoomdeskun dige, hebben al drie dagen aan Eisenhowers toespraak voor de V.N. gewerkt. Eisenhower vliegt morgen naar New York om zijn rede in de Algemene Vergadering van de V.N. uit te spreken. TENGEVOLGE van een storing in de electriciteitsvoorziening in het con ferentie-oord van Bermuda .hebben de Westelijke Grote Drie en hun raadge vers Vrijdagavond hun besprekingen bij kaarslicht moeten houden. Technici zijn de gehele nacht bezig geweest om herhaling te voorkomen. Toen de staatslieden weer eens voor een fotograaf poseerden probeerde pre sident Eisenhower een praatje te maken met de Franse premier Laniel. Eisen hower gaf zijn poging echter spoedig op met de woorden: Mijn Frans is slechter dan zijn Engels". Bij een diner, dat aan de staatsliedert werd aangeboden door de gouverneur van Bermuda zaten ook twee inheemse leiders van de eilanden aan. Een lid van de militie van Bermuda heeft twee weken arrest gekregen, om dat hij in de omgeving van het confe rentiegebouw. waar hij op wacht was gezet, door zijn commandant slapend werd aangetroffen. Alleen aan zijn goe de staat van dienst heeft hij het te dan ken, dat hij niet voor de krijgsraad zal worden gedaagd. Met de stemmen van het Sowjetblok tegen is de begroting van de Verenigde Naties voor 1954, groot bijna 48 millioen dollar, goedgekeurd. DE Italiaanse troepen, die drie maanden in stellingen langs de Zuidslavisclie grens hebben ge legen, zijn gisteren begonnen zicli terug te trekken. Men verwacht, dat de terugtrekking van deze troepen, die divisies bergjagers. pantserregimenten en infanterie omvatten, veertien dagen in beslag zal nemen. Deze actie is het di- ï'ecte gevolg van het feit, dat pre. mier Pella van Italië en de gezant van Zuid-Slavië Zaterdag te Rome overeen zijn gekomen, dat beide landen direct en gelijktijdig stap pen zullen doen oin gemeenschap pelijke grenskwestie te regelen. Daarbij behoort het wederzijds te rugtrekken van de troepen rondom Triëst. IN September werden twee Italiaan se divisies naar de grens met Zuidsla- vië gezonden. De motivering was, dat er tekenen waren, dat de Zuidslavische regering een gedeelte van het gebied van Triëst wilde inlijven. Volgens Ita liaanse berichten had Zuidslavië 30.000 man samengetrokken aan de grens met Italië. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten, in afwach ting van de definitieve afwikkeling van Zuivelfonds IV een bedrag van ruim f 18.000.000 ten laste van dit fonds uit te keren. Deze uitkering zal geschieden aan degenen, aan wie in het melkprijs jaar van 2 November 1952 t.m. 31 Oc tober 1953 de Zuivelfondsheffing is op gelegd. De uitkering komt neer op: a. f 0.10 per vet per 100 kg melk over alle gedurende het melkprijsjaar 1952 t.m. 31 October 1953 door veehou ders aan zuivelfabrieken en standaardi- saiiebedrijven afgeleverde melk of room; b. f 3.30 per 100 kg kaas over alle gedurende het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 Octooer 1953 door boerenkaasproducenten bereide kaas; c. f 0.375 per 100 liter voor alle gedurende het melkprijsjaar van 2 No vember 1952 t.m. 31 October 1953 door melkveehouders rechtstreeks of via slijters in consumptie gebrachte volle melk. In zijn memorie van antwoord betref fende de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen deelt minster Cals mee, dat hij momenteel de mogelijkheid onderzoekt om in de provincie bij wijze van proef met medewerking van gewes telijke symphonie-orkesten en koren opera-voorstellingen te organiseren onder auspiciën van de Nederlandse Opera. De minister overweegt bovendien een groep solisten van de voormalige Utrechtse Ope ra door een bescheiden subsidie in staat te stellen een aantal opera-opvoeringen in eenvoudige opzet te geven in plaatsen, waar anders geen opera te zien is. Volgend jaar wil de minister een ten toonstelling door ons land laten reizen, waarin het grootste deel van de tussen 1946 en 1952 door het Rijk verworven kunstwerken een plaats zal vinden. \)EGEI\EN, die zich Zaterdag op een vliegveld in de Amerikaanse staat Carolina bevonden, hebben zich enige tijd ernstig ongerust gemaakt toen een vliegtuig opsteeg met als enige inzittende een dertienjarige jongen, die nog nooit de stuurknuppel van een vliegtuig in zijn handen had gehad De knaap zou met een twintigjarige man een vliegtochtje maken. De jongen zat al in het toestel en de bestuurder was bezig met de schroef, toen deze plotseling aansloeg en het startklare vliegtuig op eigen gele genheid het luchtruim koos. Beneden tverd in allerijl een ambulance gehaald, terwijl de toeschouwers angstig wachtten op het omlaag stor ten van het vliegtuig. Doch zover liet de dertienjarige knaap het niet komen. Hij cirkelde een kwartier boven het vliegveld tot hij zag, dat een ambulance-auto was aangekomen. Daarna bracht hij de neus van „zijn" toestel omlaag en ging tot een landing over. Hij raakte een landingslicht- doch wist het toestel, dat slechts licht beschadigd was. aan de grond te zetten. Tony Hammond had het avontuur van zijn leven beleefd Voor het eerst sedert de ongeregeld heden op 5 en 6 November heeft de ge allieerde militaire gouverneur van Triëst, generaal-majoor Winterton, een onderhoud gehad met een Italiaans politicus, nl. prof. Redento Romano, de secretaris van de Italiaanse Christen- Demoeratische partij in Triëst. De Arabische staten hebben Inge stemd met het beginnen van recht streekse besprekingen tussen Jordanië en Israel over herziening van de Wa penstilstandsovereenkomst, aldus :s uit geloofwaardige bron vernomen Israel zal voor de aanvang van derge lijke besprekingen opgave moeten doen van te behandelen kwesties, al dus werd er aa:i toegevoegd. In Beiroet verklaarde men te me nen. dat deze Arabische bereidverkla ring het gevolg is van krachtige inter nationale aandrang. De Bermuda-conferentie is begon nen. Men ziet hier Laniel, Eisen hower en Churchill op het terras van het beroemde Mid Ocean Club hotel (Telefoto) Zaterdagavond heeft een korte, doch hevige brand gewoed op de zolder en eerste verdieping van de zijvleugel van hotel CuypersLinssen te Valkenburg- Houthem. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur met succes en een brandmuur beschermde bovendien het hoofdgebouw van het hotel. In de gro tendeels verwoeste zijvleugel verble ven veertig gerepatrieerden uit Indone sië, die zich evenwel tijdig in veilig heid konden brengen. Van de inboedel kon slechts een klein gedeelte worden gered. De schade, welke door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt ruim vijf tigduizend gulden. Men acht het niet uitgesloten, dat iemand van het perso neel of de gasten met een brandende sigaret of sigaar op de zolder is ge weest. Een ambtenaar van het ministe rie van Maatschappelijk Werk is reeds ter plaatse gearriveerd om de getrof fen gerepatrieerden bij te staan. OPSTAND ELNIGEN OP CELEBES GEVEN ZICH OVER De militaire commandant in Makas sar heeft medegedeeld, dat sedert 1 December in totaal 18.000 „opstandelin gen" in Zuid-Celebes zich aan de over heid hebben overgegeven. Op Rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Gorinchem zijn gistermiddag om streeks 17 uur twe<- personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waar bij drie personen werden gedood en zes zwaar gewond. Een automobilist uit Rotterdam wil de een voor hem rijdende auto passe ren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist een reeds op korte afstand zijnde tegenligger niet gezien. Toen de auto uit Rotterdam zich ;p de lin ker weghelft bevond, botste deze in vol! vaart tegen de tegenligger. De drie inzittenden van de Rotter damse auto, de bestuurder C. V., han delsreiziger te Rotterdam, en het Am sterdamse echtpaar Z. werden op slag gedood. De echtgenote van de be stuurder werd ernstig gewond. In de andere auto bevonden zich twee mannen, twee vrouwen en een kind. Allen zijn zwaar gewond. Vier hunner werden naar het ziekenhuis in Gorinchem vervoerd, terwijl een vrouw naar het ziekenhuis in Dor drecht werd overgebracht. De auto's werden ernstig beschadigd. Het lucht- en scheepvaartverkeer heeft gisteren grote hinder van de mist ondervonden. Op Schiphol kwam slechts een vliegtuig binnen, een toe stel van de Kon. Shell. De toestellen van de KLM zijn op de buitenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er wel. Overdag vertrok ken van Schiphol dertien machines. Het scheepvaartverkeer over het IJselmeer was ook ernstig gestag- De premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft de door de Al gemene Vergadering van de Ver. Na ties aangenomen motie, waarin de ver gadering haar „ernstige bezorgdheid" uitspreekt n.a.v. Amerikaanse beschul digingen over communistische wreed heden in Korea veroordeeld. HU noem de de resolutie „onwettig, lasterlijk en ongeldig". De resolutie betekent volgens Tsjoe En Lal „een nieuwe be schamende bladzijde in de geschiede nis van de Ver. Naties". neerd. Bij de Amsterdamse Oranje sluizen passeerde sinds Zondagmiddag vier uur geen enkel schip meer. In het Buiten-IJ lagen vijf en twintig, vaartuigen voor anker, omdat het niet mogelijk was de reis voort te zetten. In het Noordzeekanaal was weinig scheepvaart. In IJmuiden kwa men en enige kleinere zeeschepen op de radar binnen. Zij korden de vaart naar Amsterdam slecht zee- lang zaam voortzetten. ln de loop van 1954 zullen de staats mijnen zeer waarschijnlijk een nieuw product op de markt brengen, een rook- loze en reukloze brandstof namelijk synthraciet genaamd, die gelijkwaardig is aan prima anthraciet en deze vol ledig kan vervangen. De kunstanthraciet, die in de meest gangbare afmetingen van de echte an thraciet in de handel zal worden ge bracht. kan op de duur van grote be tekenis worden voor de huisbrandvoor ziening van Nederland. Aan de tegen woordige grote vraag naar anthraciet kan door onze eigen mijnen niet worden voldaan, terwijl ook elders in de wereld aan deze huisbrand een tekort bestaat. Door in plaats van anthraciet de gelijk waardige synthraciet te stoken, zal men het tekort aan prima huisbrand in ons land na verloop van tijd in belangrijke mate kunnen opheffen, zo meent men in deskundige kringen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1