Belgische Congo wordt sterke militaire vesting DALENDE PRIJZEN OP DE WERELDMARKTEN Communistisch regiment bij de Rode Rivier verslagen Dominici trekt bekentenis in Zaakgelastigde van Engeland in Teheran benoemd Uitwijkplaats van vrije wereld Ben Goerion nam afscheid Spionnage-proces in Karlsruhe Een anti-Britse rel in Perzische hoofdstad Nieuw voorstel van Belgrado t.a.v. Triëst de voor- en nadelen Man knipte haar van een vreemde vrouw af Doodvonnissen in Kenya Inheemsen verdedigden zich met hun....tanden GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK Bijeen verhoor door rechter Peries Nieuw product Britse constructeurs Data verzending zeepost BOEKEN BULLETIN Honderden luchtbases in hart van Afrika De Duinheks Weer 't schaap Veronica Leven van de zee Hersenen zonder ziel DINSDAG 8 DECEMBER 195S (Van een economische medewerker). TWEE FEITEN in het economische nieuws hebben dezer dagen onze aandacht getrokken. In de eerste plaats het bezoek van minister Mansholt aan de Verenigde Staten in verband met de grote graanvoorraden in Amerika, die een sterke druk op de wereldmarktprijzen van graan uitoefenen en in de tweede plaats de alarmerende berichten over de grote wolproductie, die de vrees doet ontstaan voor een verdere ineenstorting van de wolmarkt. Men zal begrijpen dat de prijsontwikkeling van deze voor de voeding en voor de kleding van de mensheid zo belangrijke grond stoffen, een grote invloed heeft op het economische leven, waar bij wij niet alleen denken aan de consumenten, doch ook aan de producenten en aan de tussenhandel. VERVOLGEN wij om te beginnen het prijsverloop van tarwe, zo als genoteerd op de beurs van Chi cago, een markt die als toonaan- fevend wordt beschouwd. Na het uit reken van het Koreaanse conflict zien wü de prijs van tarwe, die rondom de 225 dollarcent per bushel schommelde, vrij snel stijgen tot 250 dollarscent en zelfs tot 260 dol larcent in Februari/Maart 1951. Dan treedt een daling in. die weer wordt gevolgd door een stijging eind 1951. In 1952 ging het met de tarweprijs regelmatig bergafwaarts, evenals in 1953 In April van dit jaar zakte de tarweprijs tot 225 dollarcent per bushel en in de laatste maanden hebben de overvloedige oogsten zelfs geleid tot noteringen beneden de 200 dollarcent. De mais- en haver- prijs daalde in geringere mate, doch in de rogge kan een grotere prijsval worden vastgesteld. Sedert het begin van het jaar is de roggeprijs (note ring Winnipeg) gedaald van bijna 175 dollarcent per bushel tot circa 100 dollarcent. Waaraan moeten deze prijsdalin gen worden toegeschreven? In de eerste plaats aan de oogsten, die dit jaar overvloedig zijn geweest en in de tweede plaats spelen conjunctuur- psychologische factoren hier een rol. Hoewel de koude oorlog nog altijd voortwoedt, is men in het algemeen van oordeel dat het oorlogsgevaar althans voorlopig is geweken. De voorraadvorming neemt af, evenals de kooplust bij handel en publiek. Nog sterker geldt de psycholo gische factor voor een artikel als wol. De groothandelsprijzen van ruwe wol bereikten in Australië in het voorjaar van 1951 een hoogte van 200 pences per pond (Engels pond). Daarna volgt een scherpe da- mg tot 70 a 80 pences per pond in het najaar van 1951. De prijzen heb ben zich daarna enigszins geconso lideerd in de jaren 1952 en 1953. Op het ogenblik is de situatie zo, dat een verdere val moet worden gevreesd, mede gezien de grote pro ductie van 4.410 millioen pond. Het prijsverloop van grondstoffen als rubber, tin, lood, katoen, cacao ver- toonde in ae laatste jaren eveneens een daling. Koffie en koper hebben zich vrij goed kunnen handhaven. ATEN wij om te beginnen vast- stellen dat prijsdalingen op de wereldmarkten in het algemeen gun stige gevolgen hebben voor de inter- nationaal-economische positie van grondstoffenimporterende landen als Nederland, die daardoor hun ruilvoet en hun betalingsbalans sterk ver beterd zien. Het z.g. „miracle hol- iandais", het snel bereikte even wicht in onze betalingsbalans moet daaraan althans ten dele worden toegeschreven. Op de lange duur echter neemt dit voordeel af, omdat de grondstoffen-importerende landen ook met de prijzen van hun export producten water in de wijn moeten doen. De veel gevreesde crisisver schijnselen kunnen zich ten gevolge van deze prijsdalingen voordoen, eerst in de grondstolfenexporteren- de-, later ook in de grondstoffen- importerende landen. Voor de industrie en voor de tus senhandel zijn de prijsdalingen in het algemeen funest, vooral wan neer men met het oog op eventuele prijsstijgingen grote voorraden heeft aangelegd. Daarvan kunnen onze eigen industrie en handel meepraten toen in het voorjaar van 1951 een onverwachte daling der wereld marktprijzen intrad, ingeleid door kopersstakingen in Amerika en later in Europa. Onze confectie- en schoe nenindustrie en vooral onze detail handel hebben toen ernstige slagen moeten incasseren, die zij in vele gevallen niet te boven zijn gekomen. Het economisch leven is een inge wikkeld mechanisme, dat in alle sec toren nauw samenhangt. Deze orga nische samenhang is oorzaak, dat een moeilijkheid in één sector dade- W u herinneren ons allen nog wel het bijbelse verhaal van de listige vrouw, die in het holst van de nacht de slaapkamer van Simson binnensluipt met het doel de sterke man zijn fenomenale krachten te ontnemen. En wij we ten, dat die kracht verborgen lag in zijn enorme haardos. Hoewel stellig met een heel andere be doeling, heeft een onbekende man Zaterdagmiddag op de Amster damse tram een 20-iarige typiste t"i een zeude manier behandeld. Zij k■wam. tenminste met een ver re van vrolijk gezicht de politie vertellen, dat een onbekende op Hin 24 van het Damrak naar de Beethovenstraat. een gedeelte van haar loshangende haren had afge knipt of afgesneden. De Herman dad was kennelijk zeer onder de indruk van het St. Nicolaasfeest, dat zy in het rapport vermeldt: de mogelijkheid bestaat, dat hij dit haar nodig had om surprises te maken." Wij hebben tonze her senen suf gepijnigd hoe men een r°elcs blonde krullen tot een aar dig geschenk kan verwerken. Wij zijn er niet achter gekomen. In ieder geval was het een onver wachte en ongewenste surprise voor de typiste. lijk haar terugslag vindt in andere sectoren. Het prijsindexcijfer voor grond stoffen, gepubliceerd in het bekende Engelse weekblad „The Economist" wijst uit dat het peil der grondstof- fenprijzen in November wederom is gestegen, aan welke stijging een groot aantal goederen heeft bijge dragen. Daardoor hebben de wereld marktprijzen het niveau van begin 1950 weer bereikt. Deze stijging moet in de eerste plaats als een seizoen aangelegenheid worden beschouwd. Gezien de beide door ons gesigna leerde feiten, zal deze tijdelijke prijsstijging zich zeker niet door zetten en kan veeleer een verdere daling van de Engelse indexcijfers worden verwacht. Voor de consumenten betekent een prijsdaling op de wereldmark ten uiteindelijk een voordeel, omdat zij daardoor met hun inkomen meer kunnen kopen. Het is echter zo jam mer dat de mens behalve consument ook producent is en hierbij denken wij terug aan de depressieperiode na 1929 met al haar noodlottige gevol gen. De mensheid is het meest ge baat bij een betrekkelijk stabiel prijsniveau, doch dat zal wel een vrome wens blijven, Britse militaire autoriteiten in de Suez- kanaalzone hebben ontkend, dat van En gelse zijde een aanval is gedaan op het Egyptische dorp Korein. Wel zijn bij dat dorp schoten gelost, doch op een Britse patrouille, die terugkeerde na een verken ning. Er waren geen slachtoffers. fyJADAT David Ben Goerion Maandag morgen aan president Yitsjak zijn ontslag als premier had aangeboden, heeft hij met een radiorede afscheid genomen van het Israëlische volk. Hij bood zijn verontschuldigingen aan voor de vergissingen die hij begaan had en bevestigde zijn vertrouwen in het wereldjodendom, in herinnering brengende, dat gedurende Israëls onaf hankelijkheidsoorlog Joodse vrijwilli gers uit 52 landen te hulp gesneld waren Hij zeide, dat hij bijzonder betreur de de „voortdurende onverzettelijkheid" van de Arabische landen en sprak de hoop uit, dat eens een Arabisch-Joods- bondgenootschap tot stand zal komen, een verbond dat ten doel zou hebben de ontwikkeling van het Midden-Oos ten en de zaak van de wereldvrede. Hij dankte de Christen-, Moslem- en Drusische minderheden voor haar sa menwerking tijdens zijn ambtsperiode. De premier gaat als herder leven in de Negebwoestijn DAVID BEN GOERION naar de stilte Het opperste gerechtshof te Nyeri, in Kenya, heeft tien Kikoejoes ter dood veroordeeld wegens moord op de vrouw van één hunner, die weigerde de Mau Mau-eed af te leggen. \/AV Franse zijde Is gister medege deeld, dat Franse-Uniestrijdkrachten in Iiido-China Zondag het 42e Viet- minh-regiment in de rijstvelden in de delta van de Rode Rivier hebben ver slagen. De plaats Gialoc, een versterkt dorp, werd Zondag door tenminste 2000 com munistische opstandelingen aangeval len. Een Marokkaanse compagnie slaagde erin urenlang weerstand te bieden in ondergrondse stellingen, tot dat de ontzettingsstrijdkrachten op de plaats van de strijd kwamen. De Fran- se-Uniestrijdkrachten wisten het communistische regiment, dat werd gesteund door een bataljon, uit elkaar te slaan. De Marokkaanse verdedigers Vier mannen, beschuldigd van het verschaffen van geheime inlichtingen aan het buitenland, zijn gister voor het Westduitse federale gerechtshof te Karlsruhe gebracht. De mannen, de 40-jarige kunsthisto ricus Montz, ude 35-jarige journalist Wehlen, de 41-jarige exporteur De Lan- noy en de 39-jarige klerk Hanelt, zijn sedert Augustus 1952 in hechtenis. Moritz wordt bovendien beschuldigd van het geven van inlichtingen over besprekingen tussen de Westduitse bondskanselier, Adenauer, en de Wes telijke Hoge-Commissarissen in Duits land en van een verslag over de „orga- nisatie-Gehlen".. Men verwacht dat de terechtzitting drie dagen zal duren. Wehlen vertelde de raadsheren, dat hij van 1939 tot het einde van de oor log in de S. D. had gediend. Na 1945 had hij zijn diensten aan de Britten aangeboden. In opdracht van laatstge noemden had hij gespionneerd in de „Bruderschaft", een neo-nazistische or ganisatie van voormalige officieren. Later was Wehlen in contact geko men met Moritz, die spionneerde in de vereniging van slachtoffers van het na- tionaal-socialisme. Eind 1950 kreeg hij zijn eerste opdrachten uit Oost-Duits- land voor inlichtingen op het hoogste politieke niveau. Wehlen zeide, dat hij. met onbelangrijke ware gegevens, on juiste inlichtingen verschafte om zijn opdrachtgevers te misleiden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Harderwijk: H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Ameron- gen: J. de Jager te Jutphaas. Aange nomen naar Ede: J. v. d. Heuvel te Schoonhoven, die bedankte voor Huizen (N.H.) en voor Hasselt. Bedankt voor Doorn: D. van Heyst te Ommen. Geref. kerken Tweetal te Amsterdam-W-: dr F. H. von Meyenfeldt te Amersfoort en drs A. hadden 't versterkte dorp niet opgege- gen, hoewel een grote overmacht aan opstandelingen in de sterkte was door gedrongen. Parachutisten van de Franse Unie, die de sterkte Dien Bien Phu aan de grens tussen Tonkin en Loas bezet houden, graven zich in met het oog op een verwachte aanval van de re bellen. Men meende te weten, dat de voorhoede van een Vietminhdivisie van 12.000 man minder dan vijftig km. van Dien Bien Phu verwijderd is. De bewoners van het dorp Phu-My, in de delta van de Rode Rivier (Indo- China) hebben met knuppels en hun tanden een aanval van Vietminh-een- heden afgeslagen, zo werd Maandag medegedeeld door de dorpspriester, pa ter Vincent. Hij zeide, dat vijf dagen geleden Vietminh-troepen een aanval op het versterkte dorp hadden gedaan. De dorpelingen hadden zich eerst met hun vuurwapens verdedigd, maar toen de munitie op was, stortten zij zich op de vijand met hun blote vuisten en dood den hen door hen de keel af te bijten De priester zeide, dat er 47 dode Viet- minh-soldaten werden gevonden. Het dorp zelf had 23 slachtoffers. Gaston Dominici, de 77-jarige „pa triarch van Lurs", heeft Maandag avond zijn bekentenis van de moord op de Britse geleerde, Sir Jack Drum mond en diens vrouw en dochtertje ingetrokken. Bij het eerste formele ver hoor voor de rechter, dat Maandag avond plaats vond, antwoordde de ou de boer op alle vragen „Ik heb niet geschoten, ik heb hen niet gedood" Precies drie weken geleden werd Do minici drievoudige moord ten laste ge legd, nadat zijn beide zoons Gustave en Clovis hem daarvan beschuldigd hadden en na een reconstructie van de misdaad, waarbij hij toonde hoe hij de moord bedreven had. De geruchten hadden te Digne reeds de ronde gedaan, dat hij zijn bekente nis zou intrekken. Woensdag jl. vroe gen zijn advocaten aan rechter Peries (die Maandagavond het verhoord af nam) om de zaak voor de rechtbank te brengen. Naar verluidt zou rechter Peries voornemens zijn de oude man te con fronteren met zijn beide zoons en met hoofdinspecteur Edmond Sebeille en andere politie-officieren, die zijn ver klaring hebben neergeschreven. De Portugezen hebben hun strijdkrach ten in het gebied van Goa (langs de kust van India) versterkt met tanks en artil lerie. De „Sherpa", Engelands nieuw ste straaljager, heeft een eerste vlucht gemaakt boven de stad Belfast. De „Sherpa" is gebouwd als onderzoekingsvliegtuig en dient dus om door te gaan als voorganger van vliegtuigtypes, die ultra snel en beweeglijk moeten zijn. In Londen is officieel bekendgemaakt, dat Denis Hepworth Wright van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, is benoemd tot ambassaderaad in Teheran. Hij zal optreden als zaakgelas tigde tot een Britse ambassadeur in de Perzische hoofdstad zal zijn benoemd. Militairen hebben gisteren het vuur geopend op studenten van de universi teit van Teheran, die een anti-Britse Zuidslavië heeft de Britse regering nieuwe voorstellen gezonden met het oog op bijeenroeping van een vijfmo- gendhedenconferentie over Triëst, al dus heeft een woordvoerder van de Zuidslavische ambassade in Londen be kendgemaakt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (14 Dec.) Ned. Nw Guinea: ms „Willem Ruys" (14 Dec.) Ned. Antillen: ms „Hecuba" Suriname: ms „Bonaire" Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Bloemfontein' Canada: ms „Noordam" Z.-Amerika: ss „Uruguay Star" (14 Dec.) Brazilië: ms „Alnati" (16 Dec.) Australië: ss „Orion" (14 Dec.) Nieuw-Zeeland: via Engeland (12 Dec.) betoging hielden. Twee personen wer den als gevolg hiervan gedood en een gewond. Er zijn 30 arrestaties verricht. Volgens de militaire gouverneur van Teheran poogden honderd studenten (merendeels communisten) een beto ging te organiseren tegen de regering in verband met de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Enge land. Toen zij de militairen, die ontbo den waren om de orde te helpen bewa ren, wilden ontwapenen, openden deze het vuur. (16 Dec.) (21 Dec.) (15 Dec.) (17 Dec.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. kom, 3 krenken, 9 on, 11 ijver, 12 trouw, 15 Teuge, 17 rit, 18 os, 20 fier, 21 of, 22 Deli, 24 keg, 25 gerant, 27 la, 28 wind, 29 aar, 31 leek, 32 Norg, 34 reg., 36 adem, 37 v.v., 39 ruiker, 42 eek, 44 leem, 45 o.l.» 46 nerf, 48 t.l., 49 dra, 50 dreun, 52 adres, 54 ega's, 56 w-o., 57 litanie, 58 Mia. Verticaal: 1. katrol, 2 moot, 4 rij,' 5 evt., 6 neef, 7 kruik, 8 neergang, 10 nu, 13 rif, 14 woerd, 16 geel, 19 sla, 22 den ker, 23 Ina, 25 gier, 26 tandem, 28 we, 30 roer, 31 lavendel, 33 R.M., 35 geel, 36 akela, 38 veer, 40 iet, 41 plasma, 43 kreet, 45 ore, 47 fuga, 49 drom, 51 Nan, 53 d.w., 55 si. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Op 11 Juli 1302 op de Groeningen Kouter bij Kortrijk, waar het Franse leger door de Vlamingen werd verslagen, die daarmede 700 gouden sporen ver overden. 2. De Commissaris der Ko ningin. 3. Een zetel op die Beurs. 4. Bijzonder soort van kruishout met lange schrijfpin. 5. Over de onthoof ding van Johan van Oldenbarneveldt. 6. Aan het uiteinde van de staart; be staat uit een aantal hoornachtige ringen. 7. Rivier, die alleen gevoed wordt door neerslag (niet door gletsjes), zoals de Maas. 8. Sancho Panza. 9. Keu kenzout. 10. Metalen schild, dat op de scheepstrossen wordt aangebracht om de ratten te beletten aan boord te komen. J)E gedachte, dat de Belgische Cungo bij een eventuele overweldiging van Europa door een vijand uit het Oosten wel eens een belangrijk volgend doelwit zou kunnen worden, beschouwt men in militaire kringen niet meer ais een waandenkbeeld, zo wordt te Brussel vernomen. Sedert enkele jaren is men dan ook hard bezig om van de Congo het misschien wel sterkste militaire steunpunt op liet Afrikaanse continent te maken. Men heeft bij dit streven twee doelstellingen. Ten eerste wil men een sterke verdedigingsgordel opwerpen tegen een mogelijke aanval op de urannimmijncn van de Congo (de Belgische kolonie levert nog steeds meer dan vijftig pet van de wereldproductie van deze strategische grondstof). Ten tweede willen de militairen van de Congo een uitwijkpositie maken, waarop, bij een eventuele overrompeling van Europa, Belgische en geallieerde troepen zich kunnen terugtrekken om van daar uit de strijd voort te zetten. J-JET centrum van deze militaire basis in wording is Kamina, tot voor kort nauwelijks bekend, doch thans uitgegroeid tot een ware vesting met een ultra-moderne bewapening en uit- rustig van grotendeels Amerikaanse oorsprong. Kamina is gelegen op en kele honderden kilometers afstand van Shinkolobwe in de provincie Katanga, waar zich de rijkste ura- niumaders ter wereld bevinden. De basis, die een totale oppervlakte heeft van 50.000 ha en die geiegen is in een bergachtige streek met een ge zond klimaat, beschikt reeds thans, slechts enkele jaren nadat met de Verschoor te Vlissingen. Beroeren te werkzaamheden een begin werd ge- Klazienaveen: M. N. de Wolf te Ooster- maakt, over een vliegveld met twee end (Kessel). Aangenomen naar Har- startbanen, van 3200 meter lengte elk, lingen: A. J. v. Sluys te 's Gravenhage- observatieposten, reparatiewerkplaat- W„ die bedankte voor Doorn. Bedankt sen, een school voor gevorderde pilo voor Borum Bergum: J. Lever te Sy- ten, die hier les zullen krijgen op de brandaburen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-C.: L. S. den Boer te 's Gravenliage-W. en J. C. Maris te Haarlem-N. Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel: C. Noordegraaf te 's Gra vendeel. nieuwste straaljagers, een ziekenhuis, een oefenterrein voor bombardemei - ten met scherp, hydro-electrische cen trales en kazernes waar troepen uit het moederland ondergebracht kun nen worden. Behalve piloten zullen hier in de toekomst ook parachutisten en stoot troepen uit België hun opleiding vol tooien. Het ligt verder in de bedoe ling hier ook de gewone infanteristen met het tropische klimaat kennis te doen maken. Een eerste detachement parachutisten en commando's heeft reeds een verblijf van enkele maan den op de basis achter de rug en voor bereidingen getroffen voor de aan komst van grotere eenheden. Reeds thans tellen de Belgische Congo en Frans Equatoriaal Afrika honderden vliegvelden voor straal jagers, die in tijd van nood onmiddel lijk in gebruik genomen kunnen wor den en van waaruit de strijd met vij andelijke bommenwerpers kan wor den aangebonden. De hydro-electrische centrales in de Katanga, die stroom leveren aan de koper- en uraniummijnen, worden reeds thans beschermd door modern afweergeschut. Sedert Mei van dit jaar verbindt een nieuwe pijplijn met een debiet van maximum 500 millioen liter benzine per jaar Matadi, aan de kust, met de hoofdstad Leopoldstad. Een spoorweg, die Leopoldstad recht streeks met Kamina zal verbinden, is in aanleg. Aan benzine verbruikt de basis Kamina thans reeds anderhalf millioen liter per jaar. Meer dan 150 km aan wegen is in dit steunpunt aangelegd en 250.000 vierkante meter zijn bebouwd. Uitgaande van de gedachte dat bij een militair conflict het Suezkanaal afgesloten zou kunnen worden, heeft men verder het voornemen de haven Banana, aan de monding van de Con- gostroom, uit te bouwen tot een sterke basis, die als aanloophaven zal dienen voor geallieerde vloten, welke in de Indische oceaan opereren. Rond om de haven is een aantal vliegvelden voor snelle jagers aangelegd. Tenslotte heeft men het plan ook te Goma in de provincie Kivu, een vliegveld voor zware bommenwerpers aan te leggen, gen. Ook boven haar hoofd gieren straal jagers C. Joh. Kievit, de bekende school meester-schrijver uit Hoofddorp, was in onze jonge jaren al een bedaagd man met een respectabele lijst van geschriften op zijn naam. Zijn boeken helden mochten dan een beetje burger lijk-braaf van allure zijn, de boeken werden gelezen en herlezen tot er geen repareren meer aan was. Nog steeds zijn heel wat uitdrukkingen en anecdotes uit zijn Dik Tromserie gemeengoed onzer jeugd, hetgeen be wijst, hoezeer deze schrijver zijn jeug dig publiek aanvoelde. Nu ligt hier voor ons de zesde druk van zijn boek De Duinheks, een ver haal uit de Franse tijd. Het geeft een beeld van illegale actie en koeriers- werk, van spionnage en verraad uit een tijd, waarvan we doorgaans noch heldhaftige, noch romantische voor stellingen hebben. Kievit verstond de kunst, zulk een tijd voor de kinderen te laten leven en duidelijk te maken waarom het ging, zonder ooit in dor gehistoriseer te vervallen. Zijn stijl moge wat ouderwets zijn, zijn boek is nog steeds goede en gezonde lectuur voor onze twaalfjarigen. Het verscheen bij Holkema en Warendorf N.V. Het kleine bestaantje van de zelfge noegzame en ingetogen burgerman wordt door de journaliste Annie M. G. Schmidt weer eens geridiculiseerd in haar nieuwe berijmde boekje „Kom, zei het schaap Veronica". Opnieuw beleven Veronica, de lieve dames Groen en de dominee tal van schokken de avonturen in deze ruwe wereld, die alle hun happy ending vinden in het blijde nuttigen van een kopje thee met een koekje, een ijsje of een glaasje ad vocaat. Onderhoudende, satirische rij melarijen van weinig gewicht, met uit stekend bij de tekst passende plaatjes van Wim Bijmoer. Het boekje ver scheen bij de Arbeiderspers te Amster dam. De Franse arts, dr Alem Bombard, is in het najaar van 1952 met een uiterst primitief rubbervlot in nenen weken, dwars door stormen en ontbe ringen, de Atlantische Oceaan over gestoken van de Noord-West-punt van Afrika naar het Britse eiland Barba dos in Midden Amerika. De koppige Fransman deed dit, omdat hij wilde bewijzen, dat het mogelijk is om ge durende geruime tijd te leven louter van hetgeen de zee aan voedsel en drinken verschaft. Dr Bombard kwam tot de conclusie, dat dit inderdaad mogelijk is, mits men psychisch sterk genoeg is en de wanhoop de baas weet te blijven. Het avontuurlijke verhaal van deze éénmans-expeditie heeft de ondernemende arts neergeschreven in het boek „Leven van de zee, de proef neming van een vrijwillige schipbreu keling", dat in de vertaling van G. Staalman Azn. verscheen bij de uitge verij Elsevier te Amsterdam. Het is in dagboekvorm geschreven en is, behal ve leerzaam, spannend als een avontu renroman. „Leven van de zee" is ver lucht met een aantal kaartjes, tabellen, tekeningen en foto's. „Die Roboter sind unter uns", noem de de Duitse publicist Rudolf Strehl zijn boek, dat als Hersenen zonder ziel" bij de NV Uitgeversmaatschappij Pax in Den Haag een Nederlandse uit gave beleefde. Die zinspeling op een bekende filmtitel is niet zonder zin. Want Strehl is ervan overtuigd, dat ons leven en onze vrliheid worden be dreigd door de apparaten, die de mens heeft geschapen om nel. leven wat ge makkelijker te maken. Daarbij denkt hij niet aan de ro bots, die op gezette tijden worden ontworpen en gemaakt met de bedoe ling, een op een mens gelijkend toestel het aanzien te geven, dat enkele men selijke handelingen kan uitvoeren. Strehl denkt aan vernuftige appa'a- ten, welke langs electro nische weg -en heel bedrijf draaiende kunnen houden zonder dat een menselijk wezen zich met het productieproces Demoeit. Hij richt het oog op verkoop- en gok automaten, die met name in de Ver enigde Staten meer on meer het men selijke leven gaan beheersen. En hij onderkent het gevaar var de televisie, die nu reeds de intimiteit en de rust in de duizenden Amei ikaanse en Engel se gezinnen volkomen in flarden heeft gescheurd en die in handen van een dictatuur het verschrikkelijkste wapen zal worden, dat hij zich kan voorstellen. Misschien ziet Strehl het te somber Maar hij bedoelt zijn boek als eer. waarschuwing en daarom is het goed. er kennis van te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7