Consumentenbelangen mogen niet worden achtergesteld Nationale prijsvraag zonder kans op gewin Laat mij op mijn boerderij met vrouw en kinderen spreken Het Maria-jaar werd in Rome plechtig geopend Lokte leraar leerlingen van concurrent weg? In de PBO ontbreekt vierde element Twee aanvaringen voor Vlissingen Een jaar geëist tegen oneerlijke huishoudster Nieuwste speelgoedsnufje van Berlijn. Voor de misdeelde jeugd Op 17 en 21 December Jong hert versloeg een panter luiden de carillons „Kleine commissie" naar Willemstad Dominici wil familieraad Het Korea-gesprek Nieuw V.N.-voorstel verworpen BEROEPINGSWERK Boodschap van Paus Kort geding tussen modevakscholen Voordelige aanbiedingen BOEKEN BULLETIN Twee maanden geëist tegen Duitse chauffeur Oude en nieuwe Salamanders De Nederlandse letteren in de 19e eeuw Een sprookjesserie GEESTELIJK LEVEN WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 (Van onze economische medewerker) ONDERSCHEID tussen producent en verbruiker is geen onder scheid tussen geheel verschillende klassenhet is doorgaax een onderscheid tussen verschillende kanten of verschillende belangen van één en dezelfde persoon", heeft de bekende Engelse economiste Barbara Wootton eens geschreven. Wij geloven dat 3e omstandigheid, dat het gehele werkende deel van de bevolking producent zowel als verbruiker is, als voornaamste oorzaak moet worden beschouwd dat in het econo misch leven het consumentenbelang zo vaak wordt verwaarloosd. Wij mogen echter nimmer uit het oog verliezen dat al onze economische inspanning uiteindelijk op het verbruik is gericht en dat dit verbruik uiteindelijk de richting van die inspanning'aangeeft. FR IS een tijd geweest dat de belangen der consumenten als het ware auto matisch werden behartigd door het systeem der vrije concurrentie. Toch waren het in die dagen de ondernemers die over de grootste maatschappelijke macht beschikten. Voor zover deze macht niet strookte met het consumen tenbelang, hetgeen b.v. bij de z.g. ge dwongen winkelnering het geval was. hebben de consumenten zich verenigd in verbruikscoöperaties (Pioniers van Rochdale). De verbruikscoöperaties hebben dan ook een geheel andere oor sprong dan de vakverenigingen; de laatsten behartigen de belangen van de arbeiders als produceren De maatschappelijke ontwikkeling is echter verder voortgeschreden in de richting van een minder vrije concur rentie, die men heden ten dage in het algemeen aanduidt als monopolistische mededinging. Trusts, kartels en andere ifspraken traden hoe langer hoe meer op de voorgrond en ook de arbeiders hebben in hun functie van producen ten bijgedragen tot deze monopolisti sche verschijnselen door collectieve arbeidsovereenkomsten en andere af spraken. Vele van deze afspraken kwamen uiteindelijk neer op een samengaan van ondernemers en arbei ders tegen de consumenten. De belan gen van deze uitgebreide maatschappe lijke groep zijn daardoor niet weinig in het gedrang gekomen. „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige hand het wil", werd eens door een socialistische strijder ge dicht. Dit gold de werkkracht van de arbeiders, doch de genoemde dicht regels zijn eigenlijk nog meer van toe passing op de consumenten, die in feite de grootste, maar tevens meest verdeelde macht in het economische bestel vormen. Nu door de maatschap pelijke ontwikkeling het consumenten belang in het gedrang blijkt te komen, rordt het hoog tijd dat dit belang in organisatorisch verband wordt verde digd. Meer en meer eckt men in de laatste tijd een zekere onbewuste con- sumentensolidariteit; in 1951 b.v., toen de prijzen van verschillende verbruiks- goederen, met name textiel en schoei sel. sterk stegen, heeft een consumen tenstaking paal en perk gesteld aan de- -e dolle prijsontwikkeling. Het moet als een ernstige leemte v orden beschouwd dat bij de huidige opzet van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie (I.B.O.) het consu mentenbelang op geen enkele w'jze wordt vertegenwoordigd. Ons econo misch leven wordt in toenemende mate beheerd door de, door de Sociaal Eco nomische Raad in het leven geroepen product- en bedrijfsschappen. Men beeft daarbij uitdrukkelijk gesteld dat deze organisatie van onderop zal ge schieden. De consumenten zouden de behartiging van hun belangen kunnen overlaten aan het gezonde verstand van werkgevers en werknemers, die zich in het kader van de P.B.O. rond om één tafel scharen. Het is echter de vraag of het gezonde verstand altijd wel aanwezig zal zijn. De maatschap pelijke ontwikkeling duidt dikwijls op het tege ideel. Nederland kent reeds enkele organi- sa..es die het consumentenbelang be hartigen. Wij noemen de Nederlandse Huishoudiraad, waarin ook de zo be langrijke nnsurnenten groep, de huis vrouwen, een grote stem in 'iet ka pittel heeft. Daarnaast is er de Centrale van Nederlandse Veibruiks-coöperaties, een organisatie die, zoals de naam reeds aanduidt, uit de coöperatieve be weging is voortgekomen en die o.a. de leuze voert: „Niet voor het gewin, maar voor het gezin". En tenslotte is er nog de korte tijd geleden opgerichte Consumentenbond. Indien het deze drie organisaties mag gelukken en blij kens hun organen is men reeds een goed stuk op weg tot een nauwere samenwerking te geraken, is- 'iet zeer wel denkbaar dat het consumentenbe lang op een geheel orioolitieke en cp een zuiver zakelijke w-jze in de nieuwe organen op economisch gebied wordt verdedigd. De P.B.O. kent tot dusverre eigen lijk drie elementen, dat der egenng dat der werkgevers en dat der werk nemers. Indien aan deze elementen een vierde element wordt toegevoegd, zal dit een heilzame werking kunnen hebben op de dikwijls zo uiteenlopende belangen van kapitaal en arbeid. Meer nog dan de regering zal de consument het cement kunnen zijn dat de stenen van ons economische bestel tot een hecht bouwwerk kan binden. De nog altijd bestaande tegenstellingen tussen kapitaal en arbeid kunnen daardoor op een doeltreffende wijze worden over brugd, hetgeen de sociale vrede ver zekert en het streven naar vergroting van de welvaart vergemakkelijkt. Gistermoigen is bij Vlissingen het Engelse kustvaartuig „Seablue" een verbouwd landingsvaartuig in aan varing gekomen met de 5236 bruto re gister ton metende Noor „Dicto". De voorsteven van de „Dicto" raakte de „Seablue" midscheeps aan bakboord zijde, waardoor de romp van boven naar beneden werd ingescheurd. Het schip maakte snel water. De boot kon echter op eigen kracht naar Vlissingen varen. Opvarenden vertelden, dat de aanvaring bij dikke mist geschiedde tijdens bijzonder slecht zicht. Het .Poolse motorschip „Mazury" ls Maandagavond op de rede van Vlissin gen in aanvaring geweest met het Ne derlandse stoomschip „Manoeran". Bei de schepen liggen thans op de rede van Vlissingen ten anker. De „Mazury" liep schade op aan de boeg, die geheel is in gedrukt. De schade van de „Manoeran" is onbekend. De officier van Justitie bij de recht bank te 's Gravenhage heeft gisteren een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren gerequireerd tegen de 47-jarige huishoudster H. M. H., wonende te's Gra venhage, die er van werd beschuldigd enige honderden guldens te hebben ver duisterd van de pastoor en kapelaan van de parochie van het Allerheiligste Sacra ment te 's Gravenhage, waar ztf In de jaren 1951 tot 1953 in dienst was. Ook zou verdachte geld hebben weggenomen uit offerbloken. Uitspraak over veer tien dagen. Ten behoeve van een Russische regisseur, die in Oesbekistan een film maakte over het leven van wilde dieren, werden onlangs in een hok in de dierentuin van Tasjkent een volwassen panter en een jong hert opgesloten. De bedoeling was op het celluloid vast te leggen, hoe de panter het hert verscheurde De regisseur kreeg echter een veel „sensationelere" opnming dan hij ver*vachtte, want het hert, dat door de panter met rust werd ge laten, ging tot het offensief over en joeg hem zo lang de kooi rond, dat de panter tengevolge van een hartverlamming overleed, aldus een bericht in het Hongaarse blad Mepszava (Van onze speciale verslaggever) HET NEDERLANDSE volk kan deze maand opnieuw aantonen, dat het voor charitatieve doelein den veel over heeft en duidelijk maken, dat het bij het oplossen van een prijsvraag voor een lief dadig doel er niet op uit is er zelf „wijzer van te wordendoch om zoveel mogelijk geld bij elkaar te krijgen, in dit geval voor de mis deelde jeugd, die in ontelbare te huizen van uiteenlopende geestes richtingen verpleegd wordt, Het Nederlands Comité voor de Kinderpostzegels schrijft namelijk een prijsvraag uit, waarvan de hoofdprijs 10.000 bedraagt. Dit bedrag komt echter niet ten goede aan de prijswinnaar, doch deze zal een instelling mogen aanwijzen, waaraan het bedrag geschonken zal worden. Hij zelf zal het kun nen overhandigen. Wij menen, dat in ons land zelden of nooit een dergelijke prijsvraag is uitgeschreven. De deelnemers zullen nu moeten bewijzen, dat het hun niet te doen is om een uitgeloofd eigen huis, een auto, een radio of een was machine, maar uitsluitend om de be trachting van de goed vaderlandse deugd der weldadigheid. In zekere zin is deze prijsvraag als een experiment te beschouwen. Het Nederlandse volk is aan zich zelf ver plicht dit exp riment te doen slagen. Op Donderdag 17 December zullen van kwart voor acht tot acht uur des avonds vijf carillons en klokken lui den. Deze uitzending wordt herhaald op Maandag 21 Dec. op dezelfde tijd door de NCRV. Om mee te doen zal men een deel nemerskaart kunnen kopen voor f 1. Daarop is bevestigd een pakje riet kinderpostzegels met een nominale waarde van 0,56. Een bedrag van 0,44 komt dus ten goede aan de Ne derlandse jeugd. Op die deelnemers kaart staan vier gebouwen afgebeeld van waaruit de carillons zullen klin ken. De eerste letter van de stad is ook reeds vermeld. De vijfde plaats is opengelaten. De naam begint met een O; we vermoeden, dat de radio reporters wel duidelijke aanwijzingen zullen geven. De deelnemerskaarten zijn ver krijgbaar bij de kinderpostzegelstands in de postkantoren, bij de plaatselijke comité's en bij het Groene, het Wi*+e en het Wit-Gele Kruis. Het comité wacht bovendien aan zijn adres Emmastraat 38, Amsterdam opgaven van verenigingen in, die zich willen belasten met de verkoop van de deelnemerskaarten. Deze kan men trouwens direct tan het comité in Amsterdam aanvragen op een brief kaart, waarop 1 aan postzegels extra is geplakt. De uitslag van deze bijzondere Kerstprijsvraag wordt in Januari bekend gemaakt. r VIMty y.SfiEiar *"'l De antwoorden van de Surinaamse en de Antilliaanse regeringsraad zijn ontvan gen op het verzoek van de Nederlandse regering, om de bijeenkomst der z.g. „klei.® ne commissie", die de voortzetting der Rondetafel-conferentie met de Westindi- sche rijksdelen te Willemstad zal voor bereiden, in de eerste helft van Januari le doen aanvangen. De landsregeringen der beide overzeese rijksdelen hebben zich accoord verklaard met het voorstel der Nederlandse rege ring. Zo mogelijk zal de „kleine commis sie" op 11 Januari te Willemstad bijeen komen. De Nederlandse delegatie, be staande uit de ministers van Overzeese Rijksdelen en Justitie, prof. Kernkamp en mr Donker, en prof. Van der Grinten, zou dan 8 Januari naar Willemstad vertrekken. In Berlijn is een zg. Kerstmis- beurs gehouden. Daarop wc dit interessante model van een elec- trische trein te zien. De trein kan zowel op enkele als dubbele rails rijden. DE Noordelijken hebben gisteren een ontwerp-overeenkomst voor een poli tieke conferentie over de toekomst van Korea, aangeboden door de leider van de VN-delepat'e. Arth"- Dean dir°ct categorisch afgewezen. Het was Dean's „laatste aanbod" om uit de impasse te geraken. Zo men weet is er een me ningsverschil tussen de communisten en de geallieerden t.a.v. de deelnemers van de voorgenomen conferentie. Zo wil men van de zijde der Ver. Naties, dat de Sovjet-Unie niet als neutrale mogendheid zonrW deph a's volledig deelgenoot aan de conferentie zal plaats nemen Men bes"1-""";! ,ie Sovjet-Unie nl. niet als neutraal in het conflict, omdat dit 'and de Noor- deliiken volledige materiële steun ver schafte ter voortzetting van de Kore aanse forlog. De dag tevoren had Dean een onderhoud gehad met de Dresident van Zuid-Korea en de Amerikaanse ambassadeur in Seoel. Namens Noord-Korea is bij de Ver. Naties een protest ingediend in ver band met de beschuldiging van wreed heden door de Noord-Koreanen tegen krijgsgevangenen en burgers bedreven. In een grot in de bergen ten Zuiden van Seoel zijn gisteren bij het aanbre ken van de dag vijf en twintig Noord- koreaanse communisten gearresteerd, die er van worden besehu'din-d nl"rn?n te hebben gesmeed om Zuidkoreaanse leiders te vermoorden. Ne*. Herv. kerk Beroepen te Dubbeldam: J. de Mars t® Echteld. Beroepen te Wezep: J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen naar Durgerdam: A. Koot te Etersheim in N.H. Bedankt voor Amsterdam: J. v. d. Blink, vlootpredikant, aldaar. Geref. kerken Beroepen te Niezijl: D. Pasman Jt, cand. te 's Gravenhage. Beroepen te Ezinge: dr L. Wielhuis te Aren. Be roepen te Oenkerk: K. Reenders te Be* dum. Beroepen te Maasdijk: J. Lever te Sybrandaburen. Beroepen te Scha- gen: J. Klugt, cand. te Amsterdam. Art. 31 Bedankt voor Almelo: W. G. Raven te Voorthuizen. piUS de twaalfde, de Paus wiens pon tificaat in het teken staat van de dogmaverklaring van Maria's lichame lijke tenhemelopneming, heeft gisteren op plechtige wijze het Maria-jaar ge opend, dat gevierd wordt bij gelegen heid van het eerste eeuwfeest van een ander dogma, nl. van Maria's onbevlek te ontvangenis vrijdom van de erf zonde), dat in 1853 door paus Pius de negende werd afgekondigd. Gaston Dominici, die Maandag offi cieel is teruggekomen van zijn vroege re verklaringen, waarin hij erkende verleden jaar de moord op Sir Jack Drummond, diens echtgenote en doch tertje te hebben gepleegd, heeft gister de rechter van instructie voorgesteld hem toe te staan een familieraad te beleggen. „Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kin deren", aldus de oude boer, „en U zult de naam van de moordenaar horen" Een datum voor een confrontatie van Gaston met zijn beide zoons, die hem van de drievoudige moord beschuldig den, is nog niet vastgesteld. Men ver wacht, dat deze echter binnenkort zal worden gehouden. De oude Dominici verklaarde Dins dagochtend opnieuw, dat hij loog, toen hij bekende. „Ik was vermoeid door een verhoor van 21 uur. Mijn zoons zijn leugenaars. Ik heb in de nacht van vier op vijf Augustus (de nacht van de moorden) mijn boerderij niet verlaten", zo zeide hij. VOOR de president van de Amster damse rechtbank heft gisteren een kort geding gediend tussen de teken- en modevakschool „Vogue Studio" en de per 1 December opgerichte nieuwe mode-academie Van Braam en Wibaut, beide gevestigd te Amsterdam. Als eisende partU stelt de Vogue Studio, dat de mode-academie Van Braam en Wibout probeert leerlingen „op allerlei ontoelaatbare manieren bü ons weg te lokken, naar het dooi de beer Van Braam opgezette concur rerende instituut". Namens de Vogue Studio pleitte mr H. M. Voetelink. Hij vertelde, dat de heer Van Braam vele jaren lang als tekenleraar aan de Vogue Studio ver bonden is geweest en in die functie dus ook de leerlingen van de Vogue Studio kende. Dit zijn voor het over grote deel „meisjes van goeden huize uit het gehele land". Volgens pleiter heeft de gedaagde gemakkelijk gele genheid de leerlingen weg te lokken, daar hij schuiri tegenover de Vogue Studio woonachtig is. Bovendien had hij de leerlingen voordelige aanbie dingen gedaan. Indien zij haar studie op zijn instituut zouden willen voort zetten. Hij verzocht de president de gedaagde te veroordelen tot staking van zijn pogingen leerlingen weg te lokken en hem tevens te gelasten zich te onthouden van het lesgeven aan die leerlingen, die reeds bij hem zijn in geschreven doch die vroeger in de Vogue Studio studeerden. Namens de gedaagde partij ontkende mr H. J Sluyter, dat hier van oneerlijke con currentie sprake is. De president zal Vrijdagmorgen a.s. om 9.45 uur uit spraak doen. De officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft gisteren twee maanden hechtenis geëist tegen de Duitse chauffeur K. A, F. S. uit Wuppertal-Elberfeld, die op 5 Sep tember op een druk kruispunt onder de gemeente Deil in de Betuwe met zijn vrachtwagen met aanhanger een aanrijding met een personenauto zou hebb n veroorzaakt, waarbij de be stuurder van de p- sonenauto ernstig en diens echtgenote dodelijk werden gewond. Uitspraak over veertien da gen. In de Salamanderreeks van de uit geversmaatschappij Querido te Am sterdam verscheen „De dood van An- gèle Degroux", het prozaverhaal dat de vitalistische periode van de in 1940 omgekomen dichter H. Marsman heet af te sluiten. Het is de sombere geschiedenis van twee mensen die elkaar liefhebben maar niet bij el kaar passen en vindt zijn dramatische hoogtepunt in de laatste bladzijden van het boekje waarin Angèle's licha melijke dood op aangrijpende wijze wordt verhaald. Subtieler en gevoeliger is liet twee de boekje „Droom is leven" het eer ste werk van de radioregisseur-journa list Willem G. van Maanen die hier de aloude afkeer van de mens ten op zichte van de dood verhuld heeft in het mystieke verhaal over een meisje dat door de do(rl begeerd wordt. Van Maanen toont zich hier een schrijver met uitgesproken talent van wie dan ook zeker nog meer waardevols ver wacht mag worden. Het lugubere maar suggestieve „Afscheid van de wereld in drie da gen" van Victor E. van Vriesland be leefde een herdruk. In tegenstelling tot de hierboven genoemde boeken die in meer of mindere mate een „ge zonde" en blijde kijk op het leven missen is het kostelijke werkje „Truus de nachtm- rie" van Henriette van Eyck het lezen dubbel en dwars waard. Truus is een klein, ruig paard je met fosforiserende ogen en cello- phaanvleugels dat in dienst van C Opperdromer tot taak heeft de men sen nachtmerries te bezorgen. Maar op een goede dag begint Truus te rebelleren, omdat ze meelij met de mensen heeft, aangezien de meesten het overdag al moeilijk genoeg heb ben. Jammer genoeg lopen Truus' goede bedoelingen alle verkeerd uit. Speels geschreven, nu eens in een kinderlijke blijde geest, dan weer grappig of met een vleugje tragiek zal het boekje velen enkele heerlijke uren bezorgen. „Hendrickje Stoffels" de vrouw an Rembrandt wordt ons door Ro van Oven tenslotte in een goed doordachte conceptie opnieuw voor ogen geschil derd. Deze stille figuur die Rembrandt zo trouw terzijde heeft gestaan her leeft voor ons als de verwarde en verbijsterde, later als de wijze en aanvaardende vrouw die tenslotte het geheim van de dienende overgave in haar leven heeft kunnen vatten. Er is moed voor nodig een gedegen studie J publiceren over de Neder landse literatuur in de 19de eeuw voordat de Tachtigers aan bod kwa men. Niet alleen omdat het litr^a- tu-ronderwijs op Ce scholen van dit tijdvak niets wil en weinig kan we ten (omdat er nu eenmaal weinig beschouwingen over dit tijdvak ge leverd zijn), maar ook omdat men met een hooghartig aangezicht op de „rommel" die toen gepubliceerd werd pleegt neer te kijken. Des te meer waardering kun- i wij dan ook heb ben voor Gerben Colmjon en zijn uitgever De Wereldbibliotheek voor het feit dat zij een standaardwerk het licht hebben doen zien, getiteld „De Nederlandse Letteren in de 19de eeuw". Geduldig en ijverig, wellicht moei zaam heeft de auteur gespeurd naar de onder het stof der verguizing ver loren gegane taalschatten uit het laatst van de 18de èn de 19de eeuw, grote en minder grote, zodat zij op nieuw voor ons zijn gaan schitteren Maar naast zijn liefde voor het ver loren gegane, paart Colmjon gede genheid aan critisch inzicht, en be handelt hij de toenmalige Nederland se literatuur in nauw en onverbreke lijk verband met de invloed der ma gistrale buitenlandse letteren zoals deze als uitingen van een brilljanter geest de onze beïnvloedden. Wel wordt men onwillekeurig weer geplaatst voor de vraag „Wat is lite ratuur? Moet men daartoe ook reke nen dat geschreven woord dat nimmer bedoeld is gepubliceerd te worden?" Men denkt daarbij aan de brieven van de „oude" van Lennep aan zijn be roemde zoon en van die van Vincent van Gogh aan zijn broer Theo. Maar voor wie deze vraag in het midden wil laten is het standaardwerk dat Colmjon heeft geboren doen worden een eenzame, ietwat obstinate maar betrouwbare wegwijzer in een ten on rechte verwoestijnd land. In een handig formaat en voor een billijke prijs zijn bij de uitgeverij Lit- lera Scripta Manet te Joppe acht sprookjesverhalen verschenen. Het zijn de sprookjes van gebr. Grimm, Andersen en verhalen uit Duizend en een Nacht en de titels, die in de eerste serie zijn uitgekomen luiden: De gouden Gans, de kleine Moek, Aladdin en de wonder lamp, Alibaba en de 40 rovers, de Chi nese nachtegaal, de gelukkige Hans, de nieuwe kleren van de Keizer en de kleine Zeemeermin. Het ligt in de be doeling deze serie door andere te laten volgen. De boekjes zijn verlucht met tekeningen en enkele gekleurde platen. In de ochtenduren droeg de Romein se vicaris kardinaal Micara, in de ba siliek van Maria de Meerdere (de voornaamste van alle aan Maria toege wijde kerken ter wereld) een pontifi cale hoogmis op, welke door de leden van het heilig college, dé bij de Hei lige Stoel geaccrediteerde diplomaten en kerkelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders van het pauselijk hof werd bijgewoond. Van de openbare gebouwen te Rome woei de nationale vlag en ook trams en bussen waren met de nationale en de stedelijke kleuren getooid. Van de vroege dageraad af brachten de gelovigen van alle kanten hun bloe menhulde bij het beeld van Maria als de onbevlekt ontvangene, dat op een 23 meter hoge kolom op het Piazza di Spagna prijkt. In de namiddag had zich een dichte menigte verzameld langs de ongeveer vijf km. lange weg, welke de Paus, als de eerste pelgrim van het Maria- jaar, ging volgen van het Vaticaan naar de basiliek van Maria de Meer dere. Het was voor het eerst sedert de Italiaanse bezetting van het Vaticaan in 1870, dat een Paus in het openbaar in de straten van het centrum van Ro me verscheen. De pauselijke auto, voorafgegaan en gevolgd door andere en geëscorteerd door Italiaanse motorpolitie, reed van het Vaticaan naar het Piazza di Spag na. Pius de twaalfde droeg de rode mantel over zijn witte toog. Op het Piazza di Spagna verliet hij de auto en bracht aan de voet van het beeld zijn hulde aan de maagd Maria. Klaroen geschal weerklonk ter begroeting. Ter gedachtenis aan dit huldebetoon hecht te de Paus een gouden medaille aan de standaard van de stad Rome, welke men bij hem had gebracht. Overal luide toegejuicht vervolgde de Paus zijn rit naar de basiliek van Maria de Meerdere, waar hij zelf in April 1889 zijn eerste heilige mis had opgedragen na zijn priesterwijding. Voorafgegaan door de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, betrad de Paus daarna de basiliek, waar hij het speciaal voor het Mariajaar door hem opgestelde gebed ging voorbidden. Vanuit de bibliotheek van zijn parti culiere vertrekken in het Vaticaan heeft de Paus over de radio een bood schap gericht tot alle leden van de Italiaanse katholieke actie. Hij deed een beroep op de katholieke jeugd om drie deugden van de maagd Maria na te volgen: Zo zuiver te zijn als de maan, lichtgevend te zijn als de zon en te le ren tegenover de vijand zo sterk te zijn als een leger aangegord ten strijde. De uiteindelijke afloop van deze strijd staat reeds vast, vervolgde de Paus. Het onfeilbaar woord van God staat daarvoor borg. De dag van de over winning van het goed op het kwaad zal aanbreken, omdat de dag zal komen waarop (wij zeggen het met grote droefheid) zij die het zonder God heb ben willen stellen en die tot het einde toe hardnekkig zonder berouw zijn ge bleven, tot het eeuwig vuur gedoemd zullen worden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7