H.M.v.L. bracht hulde aan minister Mansholt Het schoolklassenprobleein zit minister Cals dwars Nederland zegevierde met een punt voorsprong \J^ssistente DERMA Tweede Kamer c sociale kwestie Critiek op demonstratieve congres van vereniging Volksonderwijs Niet slechts minister, maar ook mens Raadsverkiezingen in Groot Utrecht Notaris veroordeeld tot f 1500 boete Kampeermoeder kreeg ongelijk Eén jaar met aftrek voor insluiper De voorwaarden van het Westen Slech t jaar voor de tuinbouw Matroos rebelleerde tegen Amsterdamse politie Pim, Pam Pom en de wonderlamp SCHAATSWEDSTRIJD TE WENEN Sportieve geste van Gerard Maarse DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Start Tour de France in Amsterdam Luister eens naar: Radioprogramma DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 (Van onze pari. redacteur) HET DEMONSTRATIEVE con- gres dat de Vereniging Volks onderwijs,'de Nederlandse Onder wijzersvereniging en de Neder landse Ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs op 28 Nov. in Utrecht gehouden hebben en waarop met klem geprotesteerd is tegen de veel te grote klassen in Nederland, zit de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr Cals, erger dwars dan hij zelf bekennen wil. Dat bleek Woensdagavond toen hij in de Tweede Kamer zijn begroting voor 1954 verdedigde en zich tot de Kamerleden, die hun beduchtheid over de noodtoestand hadden uit gesproken, richtend, over hun hoofden heen tot de organisatoren en sprekers van het congres be paalde verwijten richtte. Ik had dit congres gaarne bijgewoond, zei de minister, maar het werd mij onmogelijk gemaakt door de felle bewoordingen waarin het congres was aangekondigd als een protest tegen de regering. Opvallend noemde hij het dat niemand der aanwezigen gepro testeerd heeft toen gezegd werd dat de elkaar opvolgende rege ringen als een sfinx in Den Haag hebben zitten afwachten hoe het onderwijs en de onderwijzers ten onder gaan, zelfs niet toen ge schermd werd met staking en andere strijdmiddelen. Een der gelijke voorlichting was er - aldus de bewindsman - volkomen naast. Ik ben niet alleen minister van On derwijs, zo vervolgde mr Cals, waar door ik reeds kennis draag van alle mogelijke mededelingen en rapporten over de feitelijke toestand, maar ook mens die uit eigen omgeving de zaken kent. In mijn eigen familie heb ik drie onderwijzers, die overvolle lage klassen hebben en mijn eigen kinderen zitten in zeer grote klassen. Gelooft men dan dat ik stil als een sfinx zal blijven zitten' Dit alles betekent echter niet, dat er in het verleden geen fouten zijn ge maakt. De bewindsman wilde naar minder grote klassen en zelfs naar ver laging van de leerlingen-schaal. Ten dentieus zijn de berichten zo protes teerde hij, waarin sprake is van een tekort van 20.000 onderwijzers. In totaal zijn er 47.000 onderwijzers Voor de achterstand in de „produc tie" van onderwijzers mag men niet de laatste drie kabinetten verantwoorde lijk stellen: Wat de leerlingcnschaal be treft, beroept men zich op 1920, doch daarna is de schaal verschillende keren gewijzigd en verbeterd. In de allereerste tijd na de oorlog was voor de minister de woningbouw primair en de scholenbouw secundair. Nu is er wat meer speling gekomen, zowel wat de arbeidskrachten en de materialen als de financiën betreft. En de gevolgen daarvan zijn duidelijk waarneembaar. Er zijn de laatste paar jaar meer scholen Bebouwd dan ge raamd was. In 1953 bv. is voor f 110.000.000 aan scholen gebouwd, dat is voor f 33.000.000 meer dan de opzet. Het aantal nieuw te bouwen school lokalen dat volgens de inspecties nodig is bedroeg in 1957:: 4800: in 1953: 4210 en zal in 1954 3900 bedragen. In 1953 werd dit getal niet gehaald, doch in 1954 zal dit wel gelukken. De bewinds- I Advertentie Ing Med 1 man was echter niet zo optimistisch te denken, dat in 1955 zoveel leerkrachten beschikbaar zijn, dat effectief tot verla ging van de leerlingenschaal kan wor den overgegaan. Mr Cals ried aan tot enige voor zichtigheid bij het gebruik van de cij fers van de UNESCO over de klassen- bezettingen in de verschillende landen, omdat ze zijns inziens niet steeds ver gelijkbaar zijn. Hij erkende, dat er sprake is van een noodtoestand en dat de regering alles in het werk zal moeten stellen om deze noodtoestand te doen verdwijnen. In dit verband was hij dankbaar voor de suggestie in die richting. Over de vrij stelling van eerste oefening voor jon ge onderwijzers wordt het overleg met de minister van Oorlog voortgezet. Over het toekennen van studietoelagen aan kwekelingen is overleg gaande met de minister van Financiën. De afschaf fing van de gemeenteclassificatie kan evenwel volgens de minister niet op zichzelf beschouwd worden. Hij voegde hieraan toe, dat het over leg over de lerarensalarissen, gezien de ingewikkeldheid van de materie niet te traag verlopen is. Er zijn trouwens voorschotten uitgekeerd. Het salaris van een leraar gaat op 1 Januari maximaal ongeveer f 10.000 bedragen en van een directeur f 12.000 a f 13.000. Men mag niet van de regering ver wachten vond mr Cals, dat zij extra bedragen voor rechtsherstel zal uitge ven. Het salaris voor een hoogleraar be draagt maximaal f 17.000. Het wordt evenals de lerarensalarissen met terug werkende kracht van 1 Januari 1953 verhoogd. Maandagavond zal de minis ter zijn rede voortzetten. Zoals bekend is, heeft de gemeente Utrecht een aantal randgemeenten ge annexeerd. Daar „Groot Utrecht" hier door met 42.930 inwoners uit de toege voegde gebieden tot een totaal van ruim 240.000 inwoners is gekomen, diende een nieuwe gemeenteraad te worden gekozen. Dit is gisteren ge schied. Het aantal raadsleden is thans als volgt (tussen haakjes de vroegere ze telverdeling): P.v.d.A. 17 (15), KVP 14 (13), A.R. 6 (4), C.H. 3 (3), V.V.D. 3 (3), C.P.N. 2 (1). Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gisteren arrest gewezen in de zaak t gen notaris L. P. H. M. van B. te v aatsheuvel, die ervan beschuldigd werd, een onjuiste opgave in een authentieke akte te hebben doen op nemen. Het hof heeft hem veroordeeld tot een geldboc van f 1500 subs, zes maanden hechtenis. De notaris was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot een boete van f 1.000. Bij de openbare behandeling had de advocaat-generaal een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden geëist met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 2.000 subs, twee maanden hechtenis.,, Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren arrest gewezen in het kampeer- geschil, dat bestaat tussen de gemeente Noordwijk en de kampeerterreinhoudster „moeder Koomen". Het hof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, waarbij het gemeentebestuur in het gelijk werd ge steld. Aan mevrouw Koomen was inder tijd door het gemeentebestuur van Noord- wijk de beperking opgelegd, dat zij in dividuele kampeerders niet mocht toe laten op haar terrein. Alleen gezinnen en groepen mocht zij laten kamperen. Deze beperking zou mevrouw Koomen brode loos maken. De kamp eerhoudster had te dezer zake een proces aanhangig gemaakt en de rechtbank stelde het gemeentebe stuur van Noordwijk in het gelijk. Thans heeft het hof dit vonnis bekrachtigd. Mevrouw Koomen werd veroordeeld tot de kosten van het geding, die f417,50 bedragen. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 38-jarige Surinaamse stoker W. L. R. wegens poging tot diefstal conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij is in de nacht van 24 op 25 September op heterdaad door een pensionhoudster in de Binnen Bantammerstraat te Amster dam betrapt, toen hij op handen en voeten in haar kamer rondkroop in de richting van een tafeltje, waarop een radiotoestel stond. Hij verklaarde veertien dagen geleden ter zitting, dat hij een afspraak had gemaakt met een meisje, maar zich in de woning had vergist. De vissers U.K. 124, schipper Keuter en de U.K. 145, schipper Teunis Paster kamp, hebben bij het vissen een stuk van een vliegtuig gevonden. Naar alle waar schijnlijkheid is dit afkomstig van de vermiste straaljager. (Vervolg van pag. 1) CIR WINSTON Churchill heeft op een maaltijd, gegeven door de voorzitter van de Assemblee van Bermuda, ver klaard, er voorstander van te zijn, dat de leiders van de Engelse sprekende wereld regelmatig op Bermuda bijeen komen. De wereldstaatslieden moesten met elkaar van gedachten kunnen wisselen, zonder agenda en zonder aan het eind een communiqué uit te geven. Dit offer moest de pers zich getroosten ter ver groting van de veiligheid in de wereld. Sir Winston zei, dat hij doelde op vergaderingen van staatshoofden, pre miers of ministers van Buitenlandse Zaken. Nationaliteiten noemde hij niet. Er zouden meer van zulke conferenties worden gehouden, zei hij. De Westduitse regering heeft een speciale commissie ingesteld belast met alle kwesties die verband houden met de voorgestelde viermogendhedenconfe- rentie in Berlijn. Terwijl regeringspoli tici in het openbaar het communiqué over de Bermudaconferentie verwelko men, geven sommige van hen in parti culiere gesprekken uitdrukking aan ge mengde gevoelens. Adenauer (evenals de meeste Westduitse politici) is er van overtuigd dat de conferentie te Berlijn geen positieve resultaten zal afwerpen. Woensdag is de 300.000ste Oostduitse vluchteling van dit jaar het Westberlijnse «Btvangstkamp gepasseerd. DE VOORZITTER van de Hol- landsche Maatschappij van Land bouw. de heer E. den Hartog uit Hoog Blokland, heeft in de giste ren te Amsterdam gehouden 170ste algemene vergadering hulde ge bracht aan minister Mansholt voor diens onvermoeide streven om de integratie op landbouwgebied doorgevoerd te krijgen en daar naast de gevaren, die ons land van de zijde van de Amerikaanse surnlussen van landbouwproducten bedreigen, af te wenden. Gedurende dit jaar heeft het verloop van zaker op de bedrijven in het alge meen geen reden tot grote ontevreden heid gegeven, al zullen de resultaten over het geheel genomen wel achter blijven bij die van 1952. Het buitenge woon gunstige najaarsweer heeft zowel voor de akkerbouw als voor de vee houderij een groot voordeel betekend. De tuinbouw daarentegen, die ook in de loop van de zomer al verschillende tegenvallers moest incasseren, heeft tengevolge van het aanhoudend zachte weer vooral in de koolstreken minder goede resultaten te boeken. Gisternacht kregen een 20-jarige ma troos van de Koninklijke Marine en een 42-jarige vrouw, die beiden onder de invloed van sterke drank verkeer den, ruzie in de Linnaeusstraat te Am sterdam. Het tweetal was nogal luid ruchtig, zodat een agent van politie de matroos gelastte naai- huis te gaan. De matroos nam een zeer dreigende hou ding aan. Dit gaf de agent aanleiding zijn argumenten kracht bij te zetten met behulp van zijn gummistok. De matroos bleef zich verzetten en gaf een tweede agent, die inmiddels assistentie was komen verlenen, enige schoppen. De eerste agent heeft hierop de matroos nog een paar klappen met de gummi stok gegeven, waardoor de man een bloedende wond aan het hoofd kreeg. Hij werd naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De vrouw, die zich tijdens de vechtpartij op beledigende wijze over de politie had uitgelaten, werd in gesloten. De 60-jarige arbeider W. Schaap uit Apeldoorn, is Dinsdagavond omstreeks tien uur, toen hij van zijn werk in Beek bergen kwam door de mist misleid in het kanaal geraakt, en verdronken. Het stoffelijk overschot is gistermorgen bij het dreggen gevonden. 194. „Wat is dat voor nonsens hé?" riep Billie woedend zodra hij van de klap bekomen was. „Doe jij altijd zo stom? Dat moet veranderen, begre pen?" ,Niet mijn schuld", verdedigde All zich. „Meesterrr moet voorrzichtig zijn met wensenAli niet kan hel pen, wensen worden altijd precies op gevolgdMeesterr voortaan beterrr nadenken, voorrdat hij wens uit spreekt„Zo, denk je dat?" vroeg Billie, terwijl hij het negertje achter dochtig aankeek. Hij kon er niet ach ter komen of Ali hem nu voor de gek hield of niet, maar het negertje staarde hem met trouwhartige blikken aan, alsof het van de prins geen kwaad wist. „Nou, goed dan...." ver volgde Billie na enig nadenken. „Laat de brandkast dan openvliegen en laat al het geld voor m'n voeten terecht komen". Nauwelijks had hij deze wens geuit of een aantal zakken met geld vloog met grote kracht op hem af en wierp hem op de grond. Wéér had Ali zijn wens vervuld, maar niet op de manier, die Billie bedoeld had. Voorzitter F de Hartog, die na vijf tien jaar zijn functie neerlegde, werd opgevolgd door het lid van het dage lijks bestuur, de heer J. C. Dijksen uit Purmer. In zijn algemene beschouwing stipte de voorzitter ook aan, dat naar zijn me ning een herziening van de onteige ningswet dringend noodzakelijk is om dat de belangen der pachters onder de huidige regeling onvoldoende gewaar borgd zijn. omdat men door toepassing van allerlei wettelijk volkomen ver antwoorde manipulaties de werking van dit artikel weet te ontgaan. Som mige gemeentebesturen zijn daar zeer sterk in en weten zich, zonder tot be taling van enige schadeloosstelling ver plicht te zijn, van de pachter te ont doen. i Ter illustratie van de positie van de Nederlandse landbouw gaf spreker de volgende cijfers. Van de totale Neder landse export, die in 1952 8.007 millioen bedroeg, was voor een bedrag van 3.190 millioen of bijna 40 pet. van agrarische herkomst. Voor rekening van de akker bouw kwam hiervan 1.105 millioen, waarvan var. Nederlandse oorsprong 572 millioen. Het aandeel van de vee houderij beliep 1.590 millioen, waar van voor 1.563 millioen van Nederland se oorsprong, en dat van de tuinbouw bedroeg 495 millioen, waarvan 492 mil lioen van Nederlandse oorsprong. Van de totale bijdrage aan de Nederlandse export was derhalve zuiver Nederland se landbouwproductie 2.627 millioen of bijna 33 pet. De beslissing in de officieuze landenwedstrijd tussen Oostenrijk en Nederland is Woensdagavond gevallen in de vierde rit op de 1500 meter, waarin Gerard Maarse tegen Arthur Mannsbarth reed. Na de 500 meter hadden de Oostenrijkers namelijk hun voorsprong op de tweede avond tot 7 punten vergroot. Slechts indien iedere Nederlander de rit op de 1500 meter zou winnen, hetgeen een winst van vier punten zou betekenen, zou de eindoverwinning binnen het bereik van onze ploeg zijn, immers, het stond bij voorbaat vast, dat Van der Voort, Huiskes, Maarse en Oltshoorn in de ploegwedstrijd van Offenberger, Mannsbarth, Biel en Eminger de laatste verving de geheel uitge putte Farstad zouden winnen, dank zij een veel betere conditie, welke op de lange afstand van grote invloed was op het resultaat. De ploegwedstrijd werd, naar men weet, voor de winnaar met 8 punten gewaardeerd, voor de verliezer met 4. De 1500 meter en de ploegwed strijd tezamen zouden dus 8 winstpunten kunnen opleveren, juist één meer dan de voorsprong van Oostenrijk bedroeg. En zo is het inder daad ook gegaan. Dat Maarse van Mannsbarth won stond echter niet bij voorbaat vast. Op het rechte einde van de tweede ronde lagen beide rijders nog naast elkaar. Op hetzelfde ogenblik maakte Maarse, die de binnenbaan reed, een slag naar buiten en de Oostenrijker een slag naar binnen. De schaatsen raakten elkaar op de smalle baan elke baan was slechts twee meter breed en Manns barth kwam ten val. Onmiddellijk stopte onze landgenoot af, wachtte tot zijn tegenstander was opgestaan en zei tegen hem, dat zij beter de rit zouden kunnen overrijden. Het zij hier duide lijk vermeld, dat, voor zover wij ons herinneren nog nimmer in de geschie denis van de hardrijsport een rijder, de rit staakte, omdat zijn tegenstander ten val kwam. Een zeer sportieve geste dus van onze snelste sprinter, welke door de organisatoren bijzonder op prijs werd gesteld en de harten der talrijke Weense toeschouwers en toe schouwsters die een lichte motregen hadden getrotseerd wist te stelen. En toen na tien minuten de rit werd overgereden, ging de strijd wederom gelijk op. Om beurten hadden Maarse en Mannsbarth de leiding, hetgeen af hankelijk was van het feit, wie de binnenbaan reed. In de laatste ronde nam Maarse een kleine voorsprong, welke voldoende bleek te zijn, om Mannsbarth, die de laatste binnen- bocht had na een spannende eindspurt met een meter te verslaan. Die meter en het sportieve gebaar van Maarse brachten de Nederlandse ploeg een kleine, maar volkomen verdiende zege. De Nederlandse rijders .bleken op de tweede avond reeds beter op de schaat sen te staan dan Dinsdagavond. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Farstad 44,7 sec.; 2 Maarse 45,4; 3 Van der Voort 45,7; 4 Biel 46,1: 5 Offenberger 46,8; 6 Olts hoorn 47,4; 7 Mannsbarth 47,9; 8 Huis kes 56,5 (gevallen). Oostenrijk 19 punten, Nederland 17 punten. Stand na 4 nummers: Oostenrijk 63,5 pnt; Nederland 56,5 pnt. 1500 meter: 1 Van der Voort 2.26,9; 2 Farstad 2.28,0; 3 Maarse 2.30,0; 4 Manns barth 2.30,2; 5 Huiskes 2.30,6; 6 Offen berger 2.31,3; 7 Oltshoorn 2-34,1; 8 Biel 2.36,5. Oostenrijk 16 punten, Neder land 20 punten. Stand na 5 nummers; Oostenrijk 79,5 pnt, Nederland 76,5 pnt. Ploegwedstrijd over 7000 meter: 1 Ne derland 8 pnt, 2 Oostenrijk 4 pnt. Eindstand: Oostenrijk 83,5 pnt, Neder land 84,5 pnt. Persoonlijk klassement: 1 Farstad 31 punten (winnaar van de speciale prijs voor de beste buitenlander); 2 Van der Voort 30,5 pnt; 3 Maarse 29 pnt; 4 Of fenberger 22 pnt; 5 Biel 15,5 pnt; 6 Mannsbarth 15 pnt; 7 Huiskes 13 pnt; 8 Oltshoorn 12 punten. VOOR HAN0EN grot* tuba thans 95 e. (Advertentie, Ing. Med.) 9) „Ik zou zo zeggen, dat ze daarvoor wel een betaalde kracht zou kunnen vinden". Juffrouw ^Willows had zich niet laten overtuigen, „met al dat geJd wat zij heeft. Al die mooie huizen die ze overal bezit. Ze behoorde de doktpr niet zo dikwijls en zo lang alleen te laten. De arme man die het zo druk heeft als hij heeft dat toch zeker no dig. Maar mevrouw Holbrook „Weet je, ik heb mevrouw Holbrook nog nooit gezien", had Janice haar onderbroken, „is zij werkelijk zo mooi als op die foto?" „Mooi is ze wel". Het had evenwel geklonken alsof juffrouw Willows niet meer waardering voor de schoonheid van de doktersvrouw had dan voor haar gewoonten. „Die zal nooit in de kamers van de dokter komen, vast niet! Haar dagen zijn te veel gevuld met allerlei sociale verplichtingen, liefdadigheidvoorsteliingen, vergade ringen, theetjes en zo, premières, de opera en al dat soort dingen waar de dokter niet van houdt". „De meeste mannen niet", had Ja nice gezegd. „En waarom zouden ze? Een man is aan het eind van de dag te moe voor dergelijke onzin. Hij vindt het prettig om kalm thuis te zitten in een rustige sfeer met „Het is zonde dat ze geen kinderen hebben", was Janice haar weer in de rede gevallen. DOOR: „Zij wil geen kinderen", zei juffrouw Willows met een minachtend gesnuif. „Zoveel tijd zou ze nooit van haar reizen en andere genoegens willen op offeren. Bovendien zou het haar mooie figuur kunnen bederven. Als ze van plan was om een gezin te stichten, dan heeft ze dat nu al veel te lang uitge steld". „De meeste mannen willen kinde ren," had Janice gezegd. „Maar mis schien beoordeel je mevrouw Hol brook verkeerd. Misschien wil ze ze wel. Een heleboel mensen die wel graag kinderen zouden willen heb ben, hebben ze toch niet, weet je." Haar glimlach was maar half ver wijtend geweest. Ze was er al sinds lang van overtuigd, dat het onmoge lijk was om juffrouw Willows on partijdig over de vrouw van de dok ter te doen oordelen. Deze maakte er namelijk geen geheim van dat ze een hartgrondige afkeer van mevrouw Holbrook had. Ze vond dat iedereen, die niet zo toegewijd was aan de dokter als zij zelf, afkeuring ver diende. Ze had ook Janice Hilary, toen die de plaats van de vorige assistente, wier moeder ziek was geworden, had ingenomen, niet gunstig beoordeeld. Agatha Willows had geen moeder of enige andere bloedverwant, die belang rijk genoeg was om daarvoor dokter Holbrook te verlaten. Niemand en niets kon daar belangrijk genoeg voor zijnDat was gedeeltelijk wat ze be doeld had, toen ze Betty-Jane verteld had, dat juffrouw Hillary haar betrek king nooit zou opzeggen. Niemand die voor de dokter werkte, wenste hem ooit te verlaten. Maar dat was slechts de helft van haar motief. Terwijl juffrouw Willows haar schatten opborg en mijmerde over de herinneringen die er aan verbo - den waren, verwonderde ze zich over de rest. De oorzaak van haar ver wondering lag in wat zijzelf tot Betty-Jane had gezegd. „Het is jammer, doodjammer," had ze gezegd zonder zich bewust te zijn waarom ze dat zei. Maar jammer was het. Want als Janice Hilary bij dokter Holbrook bleef en dat sprak haast vanzelf dan zou ze zelf nooit in staat zijn om hem op te zeggen. Zelfs niet als de een of andere jonge man, zoals Betty-Jane had veronder steld, haar er toe zou hebben aan gespoord. En juffrouw Willows koester de geen wrok meer tegen Janice Hi lary. Zelfs was ze wel van de jonge assistente gaan houden gedurende de vier jaar van samenwerking. Dat pleitte voor Janice. Als vanzelf had de oudere vrouw de jongere er kend air een geboren leidster en was daardoor bereid Janice steeds meer ..a- ken te laten overnemen. Het sprak ook vanzelf, dat ze de consciëntieuze aan dacht voor haar werkzaamheden en haar trouw aan haar werkgever had opgemerkt. Juffrouw Willows schudde haar hoofd en mompelde weer: „Het is jammer." Het was jammer en juf frouw Willows ontdekte vanavond voor het eerst dat het j-ammer was, dat Janice Hilary bij de dokter in dienst was gekomen. Het was jai..- mer, dat ze zo goel voor haar werk was en zo onmisbaar voor dokter Holbrook, zoals vandaag weer was gebleken. Want zelfs juffrouw Wil lows had gedacht, dat Janice wel wat te ver ging door te proberen een patiënte als mevr. Stoval er uit te werken. Niet alleen omdat mevrouw Stoval een oude patiënte was, die prompt en goed betaalde en vele andere zeer gewenste patiënten naar de spreekuren van de dokter had gezonden, maar omdat de Sto- vals intieme vrienden van de Hol- brooks waren. Beter gezegd intieme vrienden van mevrouw Holbrook. Misschien was het eigenlijk wel heel geschikt, peinsde juffrouw Wil- Misschien was het eigenlijk wel heel geschikt, peinsde juffrouw Willows, dat mevrouw Holbroek naar Frankrijk was gegaan. Frankrijk was in ieder geval ver genoeg weg, De vrouw van de dok ter zou daarginds zeker niets over mevr. Stoval horen. Natuurlijk was het nog de vraag of mevrouw Holbroek er iets aan had kunnen veranderen, al had ze er van gehoord. Maar de mogelijkheid be stond. Terwille van Janice hoopte juf frouw Willows, dat dit vraagstuk nooit zou worden opgehelderd. En toch zou het mischien beter zijn geweest wan neer het wel was gebeurd. Zou dokter Holbrook aan een verzoek van zijn vrouw meer aandacht hebben geschon ken dan aan een van zijn assistente? Maar omdat de doktersvrouw nooit ook maar de geringste belangstelling had getoond voor wat zich in de spreek kamer afspeelde, stelde juffrouw Wil lows een zuiver hypothetische vraag. (Wordt vervolgd). In verband met het door B en W van Amsterdam aan de Amsterdamse gemeen teraad gedane voorstel inzake de orga nisatie van het vertrek van de Tour de France 1954 deelt men ons nader mede dat het het Algemeen Dagblad is, be horende tot de N.V. Nieuwe Rotterdamse Courant, dat samen met de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van het Neder landse Sportpark te Amsterdam (Olym pisch Stadion) het vertrek van de Tour uit Amsterdam zal organiseren. Naar be kend heeft B en W van Amsterdam in zake het voorstel gunstig geadviseerd. CABARET MARTIE VERDE- NIUS. Een luchtig programma on der de titel „Met woorden is het niet te zeggen". Wie Martie Ver- denius kent weet, dat zij woorden genoeg ter beschikking heeft om uit te drukken hetgeen zij aan grappigheden in het dagelijkse leven opmerkt. Aan het program ma werken mede, Andrea Dom burg, Henni Orri, Ton van Duin hoven en Guus Oster. Aan de vleugel Jo Spier, die ook de mu ziek schreef. De productie is van Frans Muriloff. (Donderdag 21.25 uur over Hilversum 2 298 meter). WERKEN VAN JOHAN SEBAS TIAN BACH uit te voeren door Helmut Walcha op het Sweelinck- orgel in de N.C.R.V.-studio. Met Bach is een van de grootste orgel componisten heengegaan. Na Han del en Bach is er nooit meer zo'n grote periode van orgelmuziek ge weest. Het orgel is van nature een veelstemmig instrument, onge schikt voor de monodische schrijf wijze, die met de Rococo weer haar intrede deed. Daar komt bovendien bij, dat het orgel lang zamerhand het orkest ging imi teren. Helmut Walcha speelt uit het Trio Super: „Herr Jesu Christ, Dich zu uns wend", „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" en de Trio sonate no. 6 in G. Donderdag 22.20 u. over Hilversum 1, 402 m.) VRIJDAG 11 DECEMBER. HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Wa terstanden. 9.40 Concertgebouworkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omroep orkest en solist. 11.35 Gram. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muziek. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerokest en solist- 15.10 Voordracht. 15.30 Cello en piano. 16.00 „De Kerstroos", causerie. 16.15 Vo caal Ensemble. 16.35 Strijkkwintet. 17.10 Metropole-Orkest. 17.45 Friese uitzen ding. 18.00 Gram. 18.15 Geestelijke lie deren. 18.30 Gram. 18.35 Mozartvleugel en viool. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending: Verkaring en toelichting, waarin opgenomen het emi gratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch Orkest, groot koor en sol. 21.50 „Christelijk sociaal nu", causerie. 22.10 Promenade-Orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23-00 Nieuws HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Klein koor en koper-ensem ble. 11.00 Radio-feuilleton. 11.20 Gram. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13-15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Me tropole-Orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool, cello en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Blokfluit-ensembe. 15.30 Musette- Orkest. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale cau serie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. 18-00 Nieuws. 18.15 Gevar. mu- izek. 18.45 „De Haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 10.10 Vrouwen koor. 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", causerie. 19.50 Berichten. 2000 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „De zorg voor het be dreigde kind", causerie. 2100 Voor de jeugd. 21.35 Gevar. muz.eki 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Rhythmisch muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. VARA. 20.15— 21.45: 1. Actualiteiten; 2. Toelichting financiële maatregelen na 1 Januari 1954; 3. Amusementsmuziek; 4. Cabaret. (Van onze J-JET WAS WEL een zeer ij Kamer zich gistermiddag ontwerp tot wijziging van c de spoorwegambtenaren 19 artikel 62a van de Provincie artikel 14 van de wet van 2 ningen in verband met de i: der portefeuille en van sta nadere regelen ten aanzien t pensioen, verleend krachten verband met arbeid of bedr wijziging van een aantal pen toelichting waren echter zo heer Weiter 73 jaar, jare moest verklaren, dat hij in zijn ogen heeft gehad, maai gehad. gAMENVATTEND kunnen we delen, dat het ging om het oj Pensioenwet 1922 brengen van beidscontractanten; de verkortl: de wachttijden: de tijdelijke aar van het invaliditeitspensioen; d hoging der maxima en de be; van gelijktijdig genot van pensi inkomsten uit arbeid of bedrijf, andere woorden: de beperking cumulatie. Hierover spraken de heren v. de (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), (P.v.d.A.), Beernink (C.H.) Rit; (V.V.D.)Reuter (C.P.N.) en (K.N.P.). De discussies liepen over de maatregelen, die de s contractanten onder de Pensi bedoelen te doen vallen en o cumulatie. Het eerste punt von meen toejuiching, doch over de latie waren de meningen zeei deeld. Eigenlijk alleen de social afgevaardigde toonde zijn grote menheid met de bepaling, dat een overheidspensioen ontvang dit pensioen gekort kunnen t wanneer zij een particuliere king aanvaarden. De overige s en met name de heren v. d Zan< meester en Weiter oefenden op derdeel felle critiek. Pensioen gesteld loon zelfs de Hoge heeft in deze in uitspraak gec was hun uitgangspunt. Daarorr men het pensioen niet aantaster Enkele sprekers ontmoetten h bijna onoverkomenlijk bezwaar het wetsontwerp. Zij beseften dat tegenstemmen ook de goede regelen in gevaar zouden bren; Minister Beel heeft zijn best de tegenwerpingen weg te red De cumulatiebepalingen raker systeem van de wet, zo betoog Bij deze tussentijdse herziening pensioenwetgeving moeten we h doorbreken. We zouden dan tri weer uitvoerig over de princip het pensioen moeten gaan prate: ontkende, dat een nieuw elemi onze pensioenwetgeving wordt ge Het systeem bestaat namelijk ook militaire pensioenen. (Van onze parlementaire redac Op de late Woensdagmiddag Tweede Kamer nog begonnen i openbare behandeling van de bc van Sociale Zaken en Volksgezi voor 1954. Slechts één spreker kreeg hiero1 woord de overigen komen hec dag aan bod en wel de heer Z Hadders van de WD, die het rei beleid van minister Suurhoff pr De afgevaardigde signaleerde b werpelijke gevolg van de Wachtg» Werkloosheidswet, hierin bestaanc een aantal arbeiders vooral des liever ondersteuning ontvangt, d rieus naar werk te zoeken. Wijzig de wet achtte hij gewenst; hij hierbij o.a. aan de verhoging v aantal wachtdagen. Overigens vc de werkgelégenheidspolitiek ge geringe aantal van 50.000 werklc geslaagd. De heer Zegering Hadders had verlanglijstje staan: meer aandaci oudere arbeiders; verhoging van 1 sidie voor de drie emigratiecentra het jaar 1955; voorzichtigheid t geven van toestemming tot emigra mensen, die wij in Nederland b< bruiken kunnen; beperking van grote aantal instructeurs, verbond de centrale werkplaatsen; verde ordinatie van de sociale verzekerii geving en grondige wijziging v; Rijksverzekeringsbank. f maakt zwakke mensen, zij nemen tenslotte hoe lan? hoe minder voedsel tot zi uit vrees voor de na elke ma tijd optredende klachten, zoi maagpijn, misselqkhe^ mai zuur ot een zwaar en drukke gevoel. Het nieuwe nraagtE del B 1 C A R P A N verlicht I klachten onmiddellijk en vooïtgezet gebruik volg voorschrift verdwijnen zi) v qoed. U krijgt weer een zonde maag en een even zonde eetlust. Vraag Uw neesmiddelen - leverancier uitvoerige beschrijving ov middel, dat alles bevat oir maag te doen herstelle (Advertentie, Ing.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2